■M NIEUWE 1080. Donderdag 3 Februari 1887, 12de Jaargang. De liefdegaven voor den H. Vader. B IJ 1T E röT P. BP HA4RLEHSCIHË COIttiïT. ABONNEMEWTSPBIJB Per 3 maanden voor Haarlemt Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzinderljjke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansetraat Haarlem* 0,85 1- 1,50 0,06 .IE MAINTlENDIi ,gBg** AGITE MA NOH AGITATE. PBIJS DEK ADVEKTENTIËE Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en V r ij d a g- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÏTPPER8& LAUREY. Het jubilé van Z. II. den Paus en de gesckenkeu, welke den gemeeuschappelij- keu Vader der Christenheid zullen aange boden worden, houden duizenden Katho lieken bezig. Elk jaar en elke dag heeft zijue zorgen; ja, van alle kanten komen de zorgen,doch ouder deze kau voor eeuwaar- lijk katholiek hart de zorg niet de geringste zijn hoe de h. Vader, bij de steeds klim mende behoeften der Kerk, in alle landen der aarde, de uitgaven voor het bestuur der Katholieke Kerk heeft te bestrijden, vermits zijn wereldlijk eigendom hem is ontnomen.En deze zorg is niet zonder grond, want het scheen, eeuigeu tijd geleden, alsof de ijver der Katholieken, die tot dusver den h. Vaderde middelen had verschaft, welke hem anders uit zijn wereldlijk ko ninkrijk toevloeiden, hier en daar aan 't ver flauwen was. De gaven van kinderlijke liefde en vereering, waardoor de geloovigen der gan- sche wereld den h. Vader schadeloos stel len voor het verlies van de inkomsten uit den hem ontroofden Kerkelijken Staat en die, omdat zij den Paus als opvolger van den h. Petrus aangeboden worden, »St.- Pieterspenuing* worden genoemd, zijn een offer, dat wij, Katholieken als we er toe in staat zijn, verplicht zijn te bren gen. Het zal derhalve niet doelloos zijn als we over het ontstaan vau den St. Pie- tespenuing hier iu 't kort het een en ander mededeeleu. Do St. Pieterspenuiug is niet, zooals velen meenen, het eerst tijdens de regeering van onzen onvergetelijkeu Paus Pius IX iu zwang gekomeu, neen, hij is overoud. Gewoonlijk wordt Koning Offa in Enge land, die aan het einde der achtste eeuw stierf, als de eerste wereldlijke Vorst aau- gewezen, die in zijn land den St. Pieters penning invoerde, als een teeken van bi- zondereu eerbied en liefde voor den gemeen- schappelijken Vader der Christeuheid. Dit liefde-offer werd met groote nauwgezetheid in het gausche land van elke familie, die een zeker jaarlijksch inkomen had, iu ont vangst genomen en den Pau3, dikwerf ver gezeld van lraaie geschenken, toegezonden. Engeland wilde daardoor zijne dankbaar heid aan het Opperhoofd der Kerk betui gen, aan den Paus, die Engeland van Mis sionarissen had voorzien, zooals b. v. de heilige Augustinus, en zoo doende het land uit de macht van het heidendom had ge red. Ook nog eene andere beweegreden tot dankbaarheid moet Koning Offa voor den den h. Petrus hebben gehad. De geschied schrijvers verhalen ons namelijk, dat de Koning door de voorspraak van den h. Pe trus onderscheiden overwinningen over zijne vijanden had behaald. Op enkele uitzon deringen na hehben alle opvolgers van Koning Offa dit liefde-offer getrouwelijk F E U ILL E T O N. Angelika. 40 Vervolg) II. De beeltenis. Om haar vader niet te lang op het boek te doen wachten, deed zij het rouwfloers weder voor het beeld, sprong van den stoel en sloot zij de deur met alle behoedzaamheid dicht.Zij legde den sleutel op de schrijftafel, want vond de Graaf de deur niet gesloten, dan koii hij ver moeden, dat zij in de kamer was geweest. En wie kan weten of hem dit vermoeden opnieuw geen leed zou veroorzaken? Dat wilde zij tot eiken prijs verhinderen. Bij haar vader gekomen, scheen deze haar lang uitblijven niet opgemerkt te hebben, want de geslachtsregisters zijner voorouders, die hij bij zich droeg, trokken zijn geheele aandacht. Hij nam het boek, en Angelika ging zich met haar borduurwerk bezig houden hare gedachten echter waren in de kamer op het beeld. Hoe gaarne had zij geweten, wien het voorstelde en den b. Vader aangeboden. Vooral Koning Edelwolf en zijn zoon Alfred de Groote ijverden voor het verzamelen van liefdega ven. Laatstgenoemde Vorst was iu 872 zelf te Rome bij Paus Adriaan II, die hem tot Koning van Engeland kroonde. Latere Koningen eischteu den St. Pieterspenning met groote nauwgezetheid als een aan den H. Vader verschuldigden cijns. Eerst Hen drik VIII hief, na zijn afval van de Kerk, het liefdewerk van den St. Pieterspen ning op. Wij zouden ons echter deerlijk vergissen, als we meenden, dat alleen inEngelaud de St. Pieterspenning werd opgebracht; neen, ook Fraukrijk, Polen, Duitschlatrd en andere landen der Christenheid, hebben, volgens de getuigenis der historie, met Engeland iu het bijeenbrengen van liefdegaven voor deu Paus gewedijverd. Wij zouden ook dwalen, als wij Koning Offa als dengene zouden beschouwen, die het eerst op de gedachte was gekomen, het Opperhoofd der Kerk te ondersteunen en voor het hei lige doel der Kerk ook geldmiddelen iu 's Pauseu hand te leggen; neen dit gebruik is zoo oud als het Christendom zelf. De sporen ervau vinden wij reeds iu de ge schiedenis der Apostelen en in de eerste eeuwen; voornamelijk treden zij aan het daglicht ten tijde van de vervolging dei- Kerk. De geloovigen wilden door huune liefdegaven niet alleen den Paus voor ge brek behoeden, maar zij verlangden ook, dat de Opperherder iu staat zou zijn deu noodlijdenden hulp te verleenen. De mar- telaarsacteu vau den k. Paus Sixtus II en van zijn beroemden h. Diaken Laurentius bewijzen, dat de geloovigen deu Paus rijke gaven ter beschikking hebben gesteld. Paus Damasus (366384) kon reeds groote sommen voor kerkelijke doeleindeu (voor namelijk tot bet doen vervaardigen van handschriften der h. Schrift), besteden en Gregorius I of de Groote (590604) kon, gesteund door de liefdegaven zijner kinderen, zijne weldaden reeds over de gansclie wereld verspreiden en ook met stoffelijke mid delen in de gausche wereld voor de uit breiding van Christus' Rijk, werkzaam zijn, zooals onder an leren Engeland zulks zoo zegenrijk heeft ondervonden. Ook de Pausen Pius VI, Pius VIT eu Pius IX hebben in hooge mate den steun hunner kinderen ondervonden. Blijven we bij Pius IX een oogenblik staan, een Paus, wieu een euthusiastische liefde, als weinigen zijner voorgangers genoten, ten deel viel. Toen deze Opperherder in 1848 naar Gaëta vluchten moest, was de gausche Katholieke wereld onmiddellijk bereid, om den h. Vader met deu St Pieterspenning ter hulp te komen. Allereerst werden er in Frankrijk, later in de gausche katho lieke Christenheid liefdegaven verzameld. Oud en jong, meesters en ondergeschikten ja, zelfs Protestauteu, allen droegen bij om den Paus te ondersteunen, voorname lijk toen de Kouing van Piemout Rome den sluier opgelicht, welke over de jeugd vau haar vader hing, doch hot dit te doen?! Haar vader durfde zij er niet naar vragen, daarom moest zij er toevallig zien achter te komen. Met zulke gedachten zich bezig houdende, waren er spoedig «en paar uren verstreken en de avondkoelte maande tot den terugkeer. Lus tig zingende, stapte Angelika met haar vader weder het slot binnen. Zeker, zij was wel de zonnestraal in 't leven haars vaders; dit ondervond de Graaf ook da gelijks meer en meer en met bekommernis dacht hij aan den tijd, waarop hare lieve stem, haar be koorlijke lach de wolken van ziju voorhoofd niet meer zouden verdrijven. Zulke gedachten hielden hem steeds bezig, vooral, sedert Angelika van een vroolijk kind tot eene bekoorlijke maagd was opgegroeid. Dan trokken er, wel is waar, vele genoeglijke beelden zijn geest voorbij, die hem aan eeu vroeger genotvol huiselijk leveu herinnerden, doch schielijk vertoonde zich weder eene zóó zwarte eu dreigende onweerswolk voor ziju blik, dat bij weder in sombere gedachten wegzonk, waaruit alleen de Slotkapelaan, als naar gewoonte, in staat was, met zijne vriendelijke taal, hem te wekken. had geannexeerd. Negen parochiën in Het arme Ierland brachten o. a. /T80,000 bijeen; daar draagt de bedelaar zelfs met vreugde aan den St. Pieterspenning bij. Een bewijs hoezeer het heiligscheunende onrecht door de Pimonteezen den h. Vader aangedaan eu de overtuigiug, dat het op perhoofd der Kerk hulp en bijstand moest verleend worden, ook iu niet-Katkolieke gewesten en harten werd gevoeld, zien we in het feit, dat na de gebeurtenissen van 1859, Mecklenburgsche Protestanten den h. Vader 3000 Thaler (ƒ5250) benevens een iu hartelijke bewoordingen geschreven brief toezonden. Eene Protestantsche dame zelfs zond eeu geschenk in geld en zeide: »Als de Paus hulp noodig heeft zou ik, zoo 't mij veroorloofd werd, van stad tot stad willen rondgaan, om bijdragen te verzamelen ter ondersteuning vau den b. Vader. Er worden iu onzen tijd vele, vroeger niet gekende offers van de Katholieken geëischt; het beroep op onze weldadigheid is niet gering. Onderscheiden vereeni- giugen, werkzaam tot leniging van de ellen de onzer medebroeders, kloppen om giften aan onze deur en talrijke hulpbehoevenden door den nood gedwongen, doen eeu beroep op de barmhartigheid hunner Katholieke medebroeders. Maar hoe groot ook de nood is, grooter nog is de echt Katholieke liefde, welke zich, naar het voorbeeld des Heereu, in goede werken, in offers openbaart. Niemaud trouwens heeft ia nood verkeert, omdat hij naar zijne krachten voor goede werken heeft bijgedragen. Geeft,* zoo vermaaut ons de Heer, »eu u zal gegeven worden,* zoo luidt Zijne belofte. Luxemburgsche bladen melden, dat de politie iu de Pruisische greusplaats Ech- teruaelierbruck de verzamelplaats van eene socialistische bende ontdekt heeft, die, onder voorwendsel van een hulpfonds op te rich ten, eene verbroedering van de aan de gren zen wonende Luxemburgsche werklieden met dB Duitsche socialistische partij trachtte te bewerken. De Duitsche Post behelst tegen Gene raal Boulanger, den Frauscheu Minister van oorlog, een zeer scherp artikel, waarin gezegd wordt, dat hij machtiger is dan Thiers en Gambetta waren. Hij heerscht door oorlogszuchtige bewegiugeu, waaraan hij den stoot heelt gegeven. Hij moet nu op dezelfde wijze voortgaan, als hij zich wil staande houden. Hij kau het Franscbe volk thans niet meer tot vredelievende ge dachten terugbrengen. De National Zeitung ontvangt een bericht uit Alexandrië, volgens hetwelk Prins Alexander vau Bulgarije belast zou worden met het bevel der Eugelscbe troe pen te Waki Alfa. De Japansche Minister van marine is thans te Berlijn, om er militaire en andere inrichtingeu te bestudeeren. III. Een onverwacht bezoek. Op zekeren dag werd de tot hiertoe bestaande rust op het slot toevallig gestoord. Zware stappen dreunden op het voorplein en kondigden een onverwacht bozoek aan. Men trok aan de bel. In allerhaast opende men de poort en twee be dienden in goudlivrei verzochten vriendelijk bun beer, die bewusteloos in den wagen lag, op te nemen. Luideus hunne verklaring was het de Markies Waldino uit Aken; die door bet stei geren der paarden en bet omkantelen van den wagen, eene ernstige verwonding aan het hoofd had gekregen. Koetsier en livreibedienden waren er met eenige lichte kueuzingen afgekomen. De slotbewoner kwam aanstonds aan bet open raam, en geboord hebbende, wat er gebeurd was, gaf bij onmiddellijk bevel, den gewonden Mar kies met alle voorzichtigheid binnen te brengen. Iu allerijl werd een gemakkelijk en passend rustbed in gereedheid gebracht. Vader Francesco was een der eersten om den ongelukkigo bij te staan: nauwkeurig onderzocht hij de wondeu, verhoud ze met kunstvaardige hand, ontdeed den Markies verder van de be nauwende kleeren, en bemerkte toen, dat de recli- Iu het feit dat de Chineescbe Regeering met eene Duitsche firma eene leeuiug ge sloten heeft, welke in Rijk»marken bere kend werd, ziet de Nordd. Allg. Ztg. eeu bewijs voor het welslagen van het veelzij dig streven om re'iatiën aan te knoopen tussehen Duitschlamls handel eu industrie met China. De Kreuzzeitung trekt te velde tegen het verspreiden vau oorlogsgeruehten. Het blad ziet deu toestand niet bedenkelijk in. Het Eugelscbe legerbestuur is druk bezig met het uitwerken der bizonderheden vau eeu mobilisatie-plan voor het leger, hetwelk zoodanig zal zijn ingericht, dat steeds een gedeelte gereed zij om onver wijld te velde te trekken. Vóór April zal de eindregeling der mobilliseering van twee legerkorpsen gereed zijn, en binnen 24 uren nadat het bevel hiertoe gegeven wordt, zou alsdan eene strijdmacht van 63,000 man kuuuen ingescheept worden naar het buitenland. Vau h^re zijde brengt de Ad miraliteit eveneens een mobilisatie-plan voor de marine in gereedheid, waarbij ook voorzien wordt in de behoefte aan trans portschepen voor het leger. Het Hoogerhuis heeft bij de tweede lezing de hill verworpen tot het toekennen vau het kiesrecht aan de vrouwen. Iu de Fransche Kamer heeft Zater dag de Afgevaardigde Pichon de opheffing der begrooting van Eeredieust voorgesteld. Dit voorstel werd zoowel door Mgr. Frep- pel als door den Presideut-Miuister Goblet bestreden, en de Kamer sloot zich bij hen aan door met 340 tegen 180 stemmen het eerste hoofdstuk der bedoelde begrooting aan te nemen. De Parijsche Univers bevat eeu bericht uit Rome, onder anderen iuhoudende, dat het Vaticaau iu het begin der vorige week eeu Pruisisch wetsontwerp betreffende ker- kelijk-politieke aangelegenheden heeft ont vangen, en dat er thans op den grondslag van Pruiseu's voorstellen eene overeen stemming is tot stand gekomen. Volgens het bericht zijn iu het ontwerp opge nomen: lo. Terugkeer der Geestelijke Ordeu, uitgezonderd de Jezuïetenorde,omtrent welke iaatste de Rijksdag heeft te beslissen. 2o. Opening van twee nieuwe groote semina rian, te Limburg eu te Osnabrück, zoodat er in Pruisen zes meer zullen ziju dan vóór den kerkelijk-politiekeu strijd. 2e. Afschaffing der Meiwetten aangaande het administratief beheer over de Bisdommen. De berichtgever seint er nog bij, dat de onderhandelingen op eenige punten van oudergeschikteu aard worden voortgezet. Uit St. Petersburg wordt aan de Stan dard gemeld, dat aldaar in de hoogste kringen het geloof heerscht, dat in 1887 de Europeescbe vrede bewaard zal blijven. Op Rusland's verlangen zullen de bespre kingen over de Bulgaarsche aangelegenhe den, die op het oogenblik te Constantino- pel plaats hebben, zoo weinig mogelijk het karakter eener Conferentie dragen. De terarm was gebroken. Met alle kunstvaardigheid zette hij dien iu een verband en bracht den zieke voorzichtig te bed. Nu verscheen de Graaf om iets naders omtrent den lijder te vernemen. Francesco was van oordeel, dat hoewel de kwet suren aan het hoofd zeer gevaarlijk waren, hij toch, met Gods hulp, den vreemden heer zou in 't leven houden. De Markies kon do ar verzwakking tengevolge van het bloedverlies, nog geen teeken van leven geven. Met innige deelneming beschouwde hij den grijsaard met zijne zilveren lokken en sneeuw- wilt-ui baard. Uit zijne trekken straalde, de op rechte liefde. Eindelijk, na vele inspanning, opende de ongelukkige de oogon, doch sloot ze aaustonds met een diepen zucht weder dicht. De nacht, waarin Vader Erancsco en de Graaf, beiden bij de legerstede waakten, verlibp kalm, doch t-gen den morgen richtte zich de gewonde op oil staarde met verwonderde blikken op zijne nieuwe omgeving. Francesco bood hem een ver- frisschenden drank aan en stelde hem met woorden van de innigste deelneming gerust. Daarna zonk het hoofd weer afgemat op het smartbed neder, en eeue hevige koorts kwelde hem gedurende geruimen tijd. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1