B L A GEMENGDE BERICHTEN. Porte verneemt de voorstellen en adviezen van Zaukoff en der Deputatie, deelt die aan de Gezanten der Mogendheden mede wint hun raad in, enz. enz. en langs dezen eeuigszins omslachtigeu, maar door eischen van voorzichtigheid dus aangewezen weg hoopt men het doel te bereiken. Zaukoff liet reeds een paar zijner onmo gelijkste eischen vallen en verlangt b. v. slechts wijziging, geeue ontbinding meer van het Regentschap. Daartegenover heeft het laatstgenoemde zich bereid verklaard eene plaats iu het Regentschap en twee in het Ministerie aan Zaukoff's partij af te staau. De Neiv-York Herald maakt een gesprek openbaar met eeu Nihilist, die kort geleden uit Rusland kwam. Deze persoon beweerde, dat de Nihilisten werkzaam en goed georga niseerd zijn, en de Czaar biuneu zes maan den zal zijn vermoord. Te midden van allerlei oorlogsgeruch ten eu krijgstoerustingen in Europa en el ders, verheffeu de mannen des vredes we der hunne stem. De Voorzitters van den Franschen en den Amerikaanschen Vrede bond trachten opnieuw een hooggerechtshof voor scheidsrechterlijke beslechting van ge schillen tusschen de verschillende volken te stichten. Zij hebben de Zwitsersche Re geering om hare medewerking verzocht. De Tijd vindt de Arbeids-enquête op zich- zelve niet af te keureu, maar acht aan haar bezwaren verbonden, die men waarschijnlijk te licht geteld heeft. Nu men eenmaal a gezegd heeft, zal men b moeten zeggen, en zoo vervol gens. Met tal van stukken aan te toouen, dat de maatschappelijke verhoudingen niet deugen, en dat de werkman in vele gevallen niet behan deld wordt zooals recht is, zonder met krachtige middelen naar de verbetering dier toestanden en herstel van geleden onrecht te streven, is: koren dragen op den molen der socialisten. Men heeft, als der Zauberlehrling van Gölhe, gees ten opgeroepen, die men daarna niet be zweren kan. Wetsvoorstellen op den arbeid zijn dus van nu af noodzakelijk gewordeu. Doch terwijl De Tijd dit toegeeft, wenscht hij ook de vraag te stellen: Zou het niet goed zijn geweest, met de openbaarmaking der getuigenverhooren tot de indiening dier wetsvoorstellen te wachten? Men zou dan de kwaal en het geneesmiddel tegelijkertijd hebben aangetoond; veel valsche oordeelvellingen, en als gevolg daarvau veel ver bittering eu prikkeling van revolutionnaire harts tochten, zouden achterw. ge zijn gebleven. De Volksvriendhet orgaan der Afschaf- finga-vereei.igiiig, drukt de hoop uit, dat de feest dag van des Koniugs verjaardag zooveel mo gelijk zal verschoond blijven van droukemaus- vertoouingen. Het blad zegt: „Wij Willem III" (zoo staat aan het hoofd der wet tot regeliug van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap) „hebben goedgevonden en ver staan"; „lasten en bevelen." ,Geen sprekender blijk van het eeren des Konings zal op 'a Konings 70sten verjaardag den Koning door ziju volk kunnen geschonken worden dan wanneer die voor Nederland eu Oranje alleszius heugelijke feestdag mocht kunnen voorbijgaan zonder ééuig proces-verbaal wegens overtreding der drankwet, zouiier eenige rechter lijke uitspraak te dier zake iu naam des Konings." De geest van onzen tijd; zegt Het Dag blad, gericht op het emaucipeereu van onmon diger:, verloochent zich ook al niet in de voor stellen der Staatscommissie tot herziening van het burgerlijk Wetboek. Vergunning van de ouders tot het aangaan van een huwelijk wil zij niet meer eischen voor meerderjarigen; en om o. a. wat daarna van dien band nog overblijft toch vooral niet te knellend te maken, stelt zij voor, den leeftijd der meerderjarigheid te ver lagen tot 21 jaar. Alsof dit een leeftijd ware, waarop om dit maar alleen te noemen het beheer van en de beschikking over fortuinen, in het belang der jongelieden, hun veilig kan worden overgelaten. Alsof het noodzakelijk ware, de vrije beslissing over hun toekomstig lot, voor heel hun leven wellicht, zelfs door het aangaan van vaak onberedeneerde huwelijken,los te ma ken van eiken zedelijken band met de ouders want veel meer is de bestaande wetsbepaling niet! En alsof ook o. a. voor het verkrijgen van de kiesbevoegdheid, waarvan het lot des lands ten deele afhankelijk is, de 23-jerige leeftijd nog te hoog ware. lntusschen, het zijn nog maar commissie voorstellen Welke staatsmannen zijn het, die voor de belangeu en de rechten des volks in de bres springen, zoo niet zij, die van echten gods dienstzin zijn doortrokken; zij, die den gods dienst op de eerste bladzijden der grondwet schrijven en naar die grondwet willen leven. Het was aan Thomas Morus' welsprekendheid, aan zijn invloed te danken, dat Henkrik vil., Ko- niug van Eugeland, te vergeefs om subsidiën vroeg, die te drukkend voor het volk waren. Het is vooral aan dr. Windthorats kordate en overtuigende redevoeringen te danken, dat den Keizer vau Duitschland zijne eischen voor het leger, die te drukkend voor bet volk zijn, worden geweigerd. Echt godsdieustige mannen, die't wel meenen met het volk, dat zijn karig stuk brood in het zweet zijns aanschijns moet verdienen, zijn nim mer geldverkwisters. V. W. Nu geheel Nederland zich aangordt om den aanstaanden verjaardag van Z. M. den Koning waardiglijk te vieren, heeft jhr. H. C. Vau der Wijck zich gedwongen gevoeld, bij een in druk gegeven geschrift; de meening te uiten, dat geen schooner geschenk aan Z. M. den Koning zou kunnen worden aangeboden dan wanneer de Staten-Generaal mochten besluiten, aan H. K. H. Prinses Wilbelmina der Nederlanden den Haar van rechtswege toekomenden titel van Prinses van Oranje toe te kennen. Een inzender in de N. R. Ct. oppert het denkbeeld, „dat het Nedarlandsehe volk zijn geliefdeu Oranjevorst op Zijn 70u jaardag aan- biede den titel en de waardigheid van Keizer van Insulinde en tevens eeue keizerlijke kroon//. Men kan de goede bedoelingen van den in zender waardeeren en toch zijn denkbeeld afkeu ren, merkt het Ilbl. op. Overveen, 1 Febr. De zeereerwaarde heer GSahoonderbeek R. K. Pastoor, is heden-uacht na eene langdurige ongesteldheid in den ouderdom van ruim 76 jareu overleden. Hij 3tond sedert 1854 aan het hoofd der Parochie. Diepe ver slagenheid heerscht over zijn verscheiden. De waardige overledene toch was bekend om zijn onverdroten ijver; hij was eeu trooster der be droefden, een vraagbaak voor velen, die immer een verzachtend woord voor de lijdenden en eeu aalmoes voor de behoeftigen over had, welke laatsten vooral het verlies van den dierbaren afgestorvene zullen betreuren. Zijne nageriachteuis zal iu zegening blijven. Een plattelaudsohechtpaar was eergisteren te 's-Hage per spoor gearriveerd, doch doorliep, wegens onbekendheid met de stad, meer stralen dan noodig was, maar profiteerde onderwijl van de uitstalling der winkels. Opeens grijpt de man zijne vrouw krampachtig vast eu houdt haar staande. Oorzaak hiervan was, dat een Generaal door eeu militair het eerbetoon werd bewezen, daar deze halt eu front maakte en salueerde. „Verdikte vrouw", was ziju uit roep, „daar zal j'em hetrbeu, wat ze ons uit de kraut hebben voorgelezen, je weet wel Donato! Kijk ie dien kerel stijf laten staan, ziju linker arm omlaag eu da ander omhoog. Hoe krijgt ie 't gedaan! Gauw mee, anders lapt ie 't ons ook!" De bang gemaakte vrouw gehoorzaamde onmid dellijk en het echtpaar liep nu nog verder om dan noodig was. Een Groninger boer, die veel per- zikboomeu bezit, en het jammer vindt, tegen dat de vrucht rijp wordt zoovele jonge groene perziken af te plukken en weg te werpen, ten einde de overblijvende genoegzame ruimte beko men om te rijpen, beeft de afgeplukte groene vruchten als augurken in azijn gelegd, en wel met zeer gunstig gevolg. Ze zijn zeer smakelijk en hebben een aangenamen geur verkregen. Het gilde der orgeldraaiers in New-York, is beter georganiseerd dan menige handelsonderneming. De geheele stad is iu af- deelingeu verdeeld, op dezelfde wijze als Phila delphia door de couranteu-roudbreugers. Sterft eeu der leden of gaat hij naar Italië terug (het zijn bijna allen llalianeu), dan wordt zijne af- deeling aan den meestbiedende verkocht, terwijl de opbrengst iu de kas der vereeniging wordt gestort, welke op bet oogenblik 882 leden telt. De wijzen wordeu gekozen naar de wijken waar zij wordeu gespeeld. Iu de achterbuurten eu in de drukste straten worden populaire stukjes ge geven, terwijl in de wijken vau de high life, aria's uit opera's wordeu gespeeld. De beziUer van eeu draaiorgel en een aap kan in de vijf jaar genoeg verdienen om naar Italië terug te keereu en er rustig lot aan ziju dood te leven. Zij ontvangen 3 a 4 doliars daags. Amsterdammer. „N u, dat is eene fel i- citatte waard: onze Tromp Minister van Marine!" Hagenaar. „Zeker, ten minste de naam van een zeetield! Maar, jongens, we hebben er al zooveel versleten! Als 't maar niet wordt: „O» se TrompeV' Te Brussel en omstreken is eer- gisteren-namiddag zulk een dikke mist opgekomen, dat het gevaarlijk werd voor de rijtuigen. Alle rij- en voertuigen konden dan ook slechts lang zaam worden gereden. De Koningin, die beloofd had, de voorstelling iu den circus Herzog bij te wonen, is van Laeken tot Brussel l'/« uur te lang onder weg geweest, daar de postillons, ter voorkoming van ongelukkeu, telkens vóór de paarden moesten loopeu. Iu eu nabij de stad hebben er verscheidene ongelukken met rijtuigen plaats gehad. Alle spoortreinen hadden vertraging; onder anderen de posttrein uit Ostende en de sneltrein uit Calais elk ruim een uur. U i t S a n-P rancisco wordt gemeld, dat van het gebruik van petroleum als slookmateri- aal, waarmede in de laatste tijden op eenige stoom- booten eeue proef werd geuomeD, weder is afge zien; er worden nu weer steenkolen gebezigd. Verscheidene Erausche ambte- naren, voornamelijk ouderwijzets, ontvingen dezer dagen uit eene stad iu het zuidoosten des lauds eon pakje met een pantalon of een jas. De mees ten meenden daarin eene verrassing van den eeu of anderen vriend te zien, en namen het „ge schenk" dankbaar aan. Maar een paar dagen later ontvingen zij een brief van een kleederma gazijn, in de bewuste Btad, waarbij hun bericht werd, dat de kleedingstukken hun als monster waren gezonden. Zij kouden die krijgen tegen vermindtrden prijs en behoefden niet te betalen, vóór zij het genoeg gedragen hadden om te kun nen zien of het van hunne gading was. Weldra kwam er echter eeu wissel, en als de geadres seerden weigerden dien te betalen en den klee derhandelaar verzochten het hun opgedrongen kleedingstuk terug te nemen, werden zij met schandaal eu gerechtelijke vervolging bedreigd, zoodat velen eindigden met den gevorderden prijs (die natuurlijk veel te hoog was) te betalen. Eerlang zullen de schoonste pleinen en boulevards van Brussel electrisch woi- den verlicht. De concessie tot het leggen van elecfrische geleidingen in den openbaren weg is verleend aan den Heer Aylmer. Dj oudernemers nemen aan ook electrisch licht te leveren aan magazijnen, koffiehuizen, schouwburgen enz., tegen den prijs van gaslicht. Twee Russische gerechtelijke ambtenaren waren onlangs bezig met het inveu- lariseeren vau een boedel, en kregen daarbij een volle fLsck i« handen. „Marsala!" verklaarde de eeu op stjlligen toon, terwijl hij den inhoud proefde! „Nee.i, Portwijn!" zei de ander, die op zijue beurt een proefje nam. Daar de meeningan velschillend waren, proefden beiden nog eens: „Ik zeg a, dat het Marsala is!" „En ik zeg u dat het Port is. Proef nog eens!" „Nu wat zal ik opschrijven?// vroeg de eene ambtenaar. „Ach, schrijf nu maar een ledige fiesch!" zei de ander, diep adem halend. In twee trekken met de zegen in de rivier de Lek, werd dezer dagen niet minder dan 2500 pd. visch gevangen. Bij de trekkingen der Brusselsche loten 1879 vielen twee prijzen, elk van 100,000 frs., op loten in het bezit van eene dame eu haar zoon te Lokeren. De dienstmaagd trok 10,000 frs. Zij verliet onmiddellijk haar dienst, zoodai mevrouw en haar zoon iu een hotel moesten gaan eten. Een bediende van een confectie- magaziju op deu boulevard Sébastopol te Parijs, liep kalm voor het huis op eu neer, in afwach ting van koopers, die zich lieten wachten, toen hij plotseling eeu der aatjgekleede poppen, die tot uitstalling dienen, zag wegloopeu. Met deze verdween ook eeu jas van 97,50 fr. Van zijne verbazing bekomen liep hij de pop achterna, die door een man was meegenomen. Buiten adem bereikte hij eindelijk deu vluchteling, legde de hand op hem, doch ook maar op hem alleen; want de jas was met dan persoon, die de pop weggedragen had, verdwenen. De eerste internationale ten- toonstelling voor volksvoeding en ouderwijs is Donderdag te Leipzig geopend. Omstreeks 450 inzenders nemen er deel aan, waaronder velen uit Italië, Nederland, Eugeland en Rusland. Deze tentoonstelling is even interessant als leer rijk en geeft een ruim overzicht over de volks- eu legervoeding. Op deu dag der opening vond 's middags in een der zalen de spijziging plaats van twee bataljons iufauterie met zuurkool, erw ten, pekel- en rundvleescb eu in den tuin snel- koken en eten van eene compagnie artillerie. De volgende week komen verscheidene gestichten aan de beurt. In de slaapkamer van de bijna vierjarige Eugelsche Prinses Alice of Albany, kleindochter van Koningin Victoria, drongen een dezer nachten drie kerels binnen door het ver brijzelen van een ruit. De kleine werd wakker eu deukende, dat de goede Sint haar nog eens kwam bedenken, zooals hij 't reeds gedaan had, begon het lieve kind 't uit te schateren. De iu de aangrenzende vertrekken rustende bedienden werden daardoor gewekt en kwamen nog tijdig binnen om de kerels te zien vertrekken, langs de tegen den muur geplaatste ladder. Krupps vermogen wordt op tneei dau 5 millioen mark geschat. Hij betaalt 150,000 inark aan inkomstenbelasting. Een merkwaardig photograpkie- toestel is bij de Londensche politie iu gebruik genomen, geschikt voor het oogenhlikkelijk ne men van portretten. Het geheele toestel is gebor gen iu de kast van ecu savoiinethoriogie, wordt door het dru ken op eene veer geopend, eu sluit zich onmiddellijk weder, waarna het portret ver kregen is. De droge platen zijn zeer klein, doch de proeven hebben eeue sprekende gelijkenis aan getoond, en dat het toestel zeer bruikbaar is, werd bewezen op eene der onlangs gehouden socialistische vergaderingen, alwaar van een groot aantal personen portretten ziju genomen. De gebroeders Siemens, zoo be kend op electrisch gebied, brengen nieuwe gloei lampen iu deu handel, waarin de glazen peer gevuld is met waterstof en niet luchtledig is, zooala b. v. bij de Edisonlampen. Een vau de groote voordeelen dezer vulling, beweren zij, is dat er zich geen koolstof tegen het glas zal aanzetten eu dus de peer volkomen helder blijven. Te Tipton in Engeland is zekere Samuel Marfit gestorven, die om zijue merkwaar dige, groote afmetingen zich gedurende eenigen tijd voor geld liet zien. Hij was 55 jateu oud, zijne lengte bedroeg 6 Eng. voeten 1 duim en zijn gewicht 40 stone of ongeveer 252 kilo. De omtrek van zijn lichaam was 100 Eng. duimen. Er was geen lijkkoets, die groot en solide genoeg was om het lijk naar de laatste rustplaats te vervoeren en 20 mannen waren noodig om de kist door de ramen buiten het huis te brengen. Te Par ij s heeft dezer dagen een jonkman, na het bijwonen van eene anarchisten- vergadering waar zeer heftige redevoeringen ge houden werden, door den overmaat van al dezen onzin krankzinnig geworden. Hij waande zich door allerlei vreeselijte vijauden gevolgd, en kon, toen hij naar eon gesticht werd gebracht, slechts met moeite iu bedwang worden gehouden. Eenige sprekende cijfers. Een Duitsch statisticus schatte in 186S het aantal brieven, dat alle aardbewoners ouderling wisselden per jaar op 2300 millioen. 1870 werd het getaxeerd op 3300 millioen. Acht jaar later in 1881 was dit reeds geklommen tot 6257 millioen brieven en briefkaarten. Het totaal verzonden brieven in 't vorige jaar, in alle werelddeelen, was 5849 millioen hierbij te voegen 1077 millioen brief kaarten, 4610 millioen gedrukte stukken en on geveer 104 millioen monsters, alles te zttnea 11640 millioen stuks. Dit is zoo ongeveer 7 a 8 per hoofd, voor de geheele aardbevolking. Al dit materiaal is behandeld door 489,000 post beambten in de 154,000 postkantoren van de wereld. Naar de werelddeelen berekend, bedroeg het aantal verzonden stukken voor Eu opa 7249, Amerika 3819, Azië 390, Australië 154 en Afrika 31 militoeu stuks. Japansch plaksel. Voor het plakken van werk, zooals zijde voor waaiers enz., gebruiken de Japan ners veelal het volgend mengsel. Men neemt fijn getnaleu rijstemeel, vermengt het met wat koud water en giet er dan kokend water op, totdat het eene zekere vastheid heeft. Dan giet men het over in eene verglaasde sauspan en laat het twee minuten koken, al roerende. Dit plaksel overtreft verre het algemeen gebruikelijke en goed bereid is het bijna doorschijnend. In Engeland loopen de school jongens zich, zooals men bij ons zegt, „de bee- neu uit het lijf", om chocolade-tabletjes machtig te worden, die in deu handel wordeu gebracht onder den naam van „chocolade-mijnen". Deze tabletjes zija daarom zoo gewild, omdat in som mige dier koekjes geldstukjes gebakken zijn en de kans er eeu aan te treffen, waarin eeu geld stuk zit, maakt, dat de jongens er allen tuk op zijn. Bezorgde huismoeders hebben getracht deu verkooj) tegen te gaan, bewerende, dat deze soort lekkernij de zucht tot dobbelspel bij hare kin deren aankweekt en het gevolg is, dat tal van klachten er over bij de rechtbauk inkwamen. Sommige advocaten waren er voor, de eischen der moeders toe te staan, andere verklaarden er zich tegen. Om een denkbeeld te geven van de enorme hoeveelheid, die van deze chocolade wordt verkocht, dieue, dat ééne firma te Londen kort geleden bij hare baukiers 600 p. st. (72000 gulden) aan koper- en zilvergeld wisselde, om in deze chocolaadjes te verbergea en trots de tegenkanting van vele zijden gaat de verkoop steeds door. Thans beginnen de Burgemeesters van verschillende plaatsen in Engeland den ver koop te verbieden en wordt het gevaarlijk spel voor de opkoopers, daar zware boeten tegen hen bedreigd zijn, als zij die „chocolade-mijnenin den handel brengen. De blauwe grot van C a p r i i s n n het onderwerp van eeu proces. Sedert eenige jaren is eeu Amerikaan eigenaar van dat deel van het eilaud Capri, waaronder die grot zich bevindt. Hij beweert nu, dat hij, als eigenaar van den grond, ook eigenaar is van de grot en het water daaronder, en heeft nu eeu proces ingesteld tegen de stad Capri, die zich steeds als eigenares van de grot beschouwd heeft, en er niet aan denkt, zijn recht daarop te erkennen. Als de Yankee het geding verliest, kan hij zich wreken, door in deu grond boven de grot een gat te boren, waardoor onmiddellijk het wonder- schoone lichteffect zcu bedorven zijn. Maat mis schien komen de partijen nog wel tot eene schikking. Een landbouwer uit Bollingstedt is dezer dagen doodgeschoten door zijn houd. Terwijl hij zijn geladeu geweer in de hand had, sprong de hond tegen hem op, raakte daarbij met een poot den haan van het vuurwapeu, het schot ging af, en de jager viel, door het hoofd geschoten, dood op deu grond. De directeu r-g eneraal eenerbe- keude spoorwegmaatschappij kwam dezer dagen aan het buffet van eeu station van deu tweeden rang en vroeg een kop koffie. Hij vroeg wat het kostte en betaalde den kellner de gevraagde 15 cent. De buffetjuffrouw echter kende deu direc teur-generaal en wenkte den kellner, om hem te beduiden, dat hij niet meer dan 10 cents liad moeten vragen. Deze oesloot terstond zijue fout goed te maken en bracht den directeur 5 cents terug, „Wat beteekeut dit?" vroeg deze; „eerst drie stuivers en nu maar een dubbeltje?" „Ja mijnheer", antwoordde de kellner vertrouwelijk, „ons personeel betaalt nooit meer, maar ik wist niet dat u daar ook bij hoorde". Eene advertentie uit een Engelsch blad, die bewijst welke hoogte de zucht tot mededingingen heelt bereikt: „Tien prijzen van tien shilling wordeu uitgeloofd voor de drie langste haren van het menschelijk hoofd. De uiteinden moeten worden samengebonden. Heeren kunnen mededingen. Inleggeld: éeu shilling. Adres Louis ViGan Esq. Castle. Hill House, Gormarthen. De gelegenheid tot deelneming wordt 24 Januari ge sloten. Het resultaat wordt aangekondigd in de Standard van 27 Januari. Op den groote n St. Beruhard is eene zeer gewichtige nieuwigheid ingevoerd. Tus schen het klooster eu de kautiue van Proz, eeu vluchthuis halverwege Bourg St. Pierre, bestaat nu eeue telephoon-vei binding. R izigers, die op den weg naar het klooster door een ouweder of eeu sneeuwstorm worden overvallen, kunnen in de kauliue naar het klooster om hulp telephoneeren en deu Monniken wordt het zoekeu in den blinde bespaard. Dezer dagen is te te Berlijn eene Ohineesche waseh- eu strijk inrichting geopend. Men begiut nu waarlijk al bang te worden voor Ohineesche concurrentie iu handel en nijverheid, en daarom aan te diiugen op maatregelen tot wering van Ohineesche landverhuizers, evenals die in de Vereenigde Staten werden genomen! Eene hooge dokters-rekening. I n K a m- burg deed de rechtbank dezer dagen uitspraak iu de volgende zaak. E=n aau de zenuwen lijdend koopman was door zijn dokter niet minder dan 445 maal gegalvaniseerd, zonder het gewenschte gevolg. De dokter rekende 5 mark 3) voor eiken keer, dus de kleinigheid van f 1235. De

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2