NIEUWE N*. 1081. Zondag 6 Februari 1887. 12de Jaargang. Een eiseli en een gevaar ties tijds. BUITENLAND. i.t HAULERS! lil O l'R A IT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1 0,83 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,— Voor het Buitenland 1,50 Afzmderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem' AlNUENDRd? tefFZ» AQITE MA NON AGUTATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K P P ER S LAUREY. De toestand van Europa wordt terecht voor bedenkelijk gehouden. Meermalen heb ben wij daarop gewezen. Wij deden dat telkens als de legerquaestie hier aan de orde kwam. Aan welke oorzaak dat onze kere, dat beangstigende van de positie in ons werelddeel moet worden toegeschreven, daarover hebben wij ons al dikwerf uitge laten. De nieuwe denkbeelden hebben de verwarring der geesten doen ontstaan. Of wij dan tegen al het nieuwe zijn ge kant? Volstrekt niet. Een absoluut tegen stander van het nieuwe kan, naar ouze be scheiden meeuiug, een verstandig mensch moeilijk zijn. Stilstand wordt nergens in de schepping Gods waargenomen; uit de kiem wordt de vrucht geboreu; groeien is eene natuurwet. Als men dan ook aan de tegen standers der revolutie verwijt, dat zij man nen van den teruggang zijn, dan verkon digt men dood eenvoudig eene dwaas heid. Wat is het geval? De omwenteling was werkelijk niet een stap op deu goeden weg. Zjj was, op haar gunstigst beschouwd, een wanhoopskreet, welke werd aangeheven over onmiskenbare misbruiken. Dat was zij voor de groote menigte; de leiders der be weging hadden oogmerken, die niets hadden uit te staan met de billijke grieven der natie. De volksmenners wilden treden in de machtpositie waaruit zij den Koning verdreven. Het programma der revolutie was dan ook maar eene leus, geen begin sel. Vrijheid, gelijkheid, broederschap, dat zou aller deel worden. Wel verre, dat dit plaats greep, ziju de ongelijkheid, de on vrijheid, de haat in kracht ontzettend toe genomen. Dat kou ook wel niet anders, daar (en dat is het hoofdgebrek der omwenteling geweest) de beteekenis van den godsdienst werd miskend. De godsdienst nu is, ten slotte, de eenige kracht, welke tot het goede en groote in staat stelt, bekwaam maakt. Niet dus, omdat men zegt vooruit te willen, zijn wij tegen de nieuwe ideeën, ook op politiek gebied gekant, maar om dat men niet avanceert in de ware richting. Zoodra men den mensch isoleert van zijn oorsprong, van God, vervreemdt men hem van zijne oorspronkelijke levensfeer; de3 meuscken zedelijken aanleg kan dan niet tot zijn recht komen. De gevolgen van de dwaling der revolutie bleven niet uit. Ge lijk wij reeds aanstipten gaf de omwente ling niet wat zij beloofde. Hare vruchten waren vergiftigd. Dat bleek ook met betrekking tot de verhouding der volken. Toen Napoleon I gevallen was, wilde men ook breken met de revolutie, welker werktuig en beul hij was geweest. Had hij Europa uiteenge rukt, men zou het weer iueeuzetteu. Het congres van Weeuen verrichtte dien ar- F E U1LLE TON. Angelika. Vervolg.) III. Een onverwacht bezoek. Verscheidene weken verliepen voor hem tus- schou In.op u i vrees, doch langzamerhand kwam er verbetering in zijn toestand, en nu was hij weldra in laat zijnen verplegers met hartelijke woorden dank' te zeggen. Tijdens de zieke Bewusteloos in de koorts lag, had Angelika vele uren van den dag aan zijne legtrsponde doorgebracht, hem meermalen koude compressen op 'i hoofd gelegd, doch toen hij begon te genezen, liet zij zich niet meer zien. Op zekeren dag was de zeke in zooverre her steld, dat hij eenige uren in deu leuningstoel kou doorbrengen en nu ondervroeg hij den Graaf omtrent zijne dochter, terwijl hij den wensch uit drukte kennis met haar te mogen maken. De bedienden van den Graaf hadden met zooveel beid. De oude Statenlijnen werden weder getrokken, terwijl slechts zeer eukele nieu we Rijken werden gevormd. Iu 't algemeen kweet het cougres zich met succes vaa ziju last. Het resultaat van die diplomatieke bemoeiiugeu hadeveuwel dau alleen waarlijk bevredigend ktiuuen zijn, als de Regeeringen metterdaad aau de volken het voorbeeld hadden gegeven om aau de begiuselen der otnweuteliug deu rug toe te keereu. Meu trachtte echter wel de producten der revolutie, voor zooveel de Stateu-formatie betrof, te vernietigen, maar het zaad, waaruit zij waren opgeschoten, werd niet onschadelijk gemaakt. Zoo werkte het gif der omwenteling voort. De treurige gevolgen daarvan ble ven niet uit. De tractaten werden niet geëerbiedigd, maar verscheurd. De samen stelling van geheel Europa werd totaal gewijzigd. Meer dau eenmaal deden wij uitkomeu, hoe alles in ons werelddeel op losse schroe ven werd gezet. Wij zullen daarom bi] die gewelddadige uiteenrukking van Staten uiet stilstaan. Slechts willen we nadruk leggen op de gevolgen, welke de permanente toe stand van revolutie voor een kleinen Staat moet hebben. Nog dezer dagen werd het terecht in een bevriend orgaan erkend en ontwikkeld, dat elk klein Rijk, 't welk prijs stelt op het behoud van zijne zelfstandigheid, op het versterkeu zijuei weerbaarheid moet bedacht ziju en steeds meer wordeu. Waar begiuselen niet meer geldeu, daar wordt zelfverdediging meer dau ooit de eenige weg tot zelfbehoud. Teu volle kunnen wij ons dus vinden in deu aaudraug tot het letten iu verhoogde mate op de eischen der defensie. Neder land moet zijne onzijdigheid kunnen hand haven. De groote mogendheden, welk elkaar bestrijden, moeten eik voor zich en ten volle er vau overtuigd zijn, dat wij onze neutraliteit, te midden vau de reuzeuworste- liug, kunnen verdedigen. België en Zwit serland geven ons het voorbeeld. Trouwens reeds sedert jaren was ouze Regeeriug in deu aangeduideu zin werkzaam. Allerminst is het dus onze bedoeling om de beteeke nis der defensie-quaestie te verkleinen. Ook wij steunen de vervulling van elkeu bil lijken militairen eisch, als een eisch des tijds. Toch moeten wij opmerkzaam ma ken op een gevaar, dat daarbij dreigt. Gebruik makende van de beerschende spanning en onrust, zoeken sommigen ook ons vaderland te voeren op den weg van ultra-militarisrae. Daartegen komen wij op. Evenzeer als tegen auti-militarisme, zijn wij tegen overdreven militarisme gekaut. Reeds vroeger hebben wij onze denk beelden over de defensie-vraag, met be trekking tot ons eigen land, ontwikkeld. Wij weuschen, dat niets worde verzuimd, wat geschieden kan en moet om de weer baarheid van Nederland te verhoogen. Niets ligt verder van onze bedoeling dan dat kleingeestig beknibbelen van de uitgaven lof over liare goedaardigheid en beminnenswaar digheid gesproken, dat hij met ongeduld hare komst verbeidde. De Graaf willigde zijn verzoek in en trok aan de schelkoord. Een bediende verscheen en ontving het bevel de jeugdige Gravin te roepen. Zij verscheen en bij haar bin nenkomen reikte de vader haar de hand toe en stelde haar als zijne eenige dochter deu ouden edelman voor. Minzaam neeg zij zich tot den zieke en wenschte hem in ongekunstelde woorden hartelijk geluk met zijne spoedige genezing. Met vaderlijko teederheid, met aandoening zelfs, aanschouwde de zwakke grijsaard het be koorlijke meisje, terwijl hij eerbiedig hare hand aan zijne lippen bracht. De Graaf streelde de wangen zijner dochter en sprak: „Kind, nu komt het er op aan, onzen gastvriend het leven te veraangenamen en den tijd te dooden Samen rekenen we op u!" „O, vader, als het daarop aankomt zal de heer Markies volstrekt niet over verveling te klagen te hebben", was haar vriendelijk ant woord. Weldra knoopte zij met den grijsaard een le- voor leger en vloot van hetwelk de libe ralen (behoudens eukele loffelijke uitzon deringen) doorgaans blijk geven. Bezuinigen is eeu noodzakelijk streven, dat steeds op onze sympathie zal kuuueu aanspraak makeu. Men moet echter weten op welke deelen vau den Staatsdienst, zou- der gevaar voor het Rijk, die besparing kan toegepast wordeu. Eu nu zouden wij, in de gegeveu omstaudigheden, het aller laatst karig willeu zijn tegenover de ver vulling der behoefte voor onze zee- en landmacht. De wijze waarop men den jongst afge treden Minister vau Marine, tot terugtre den noopte, deed ons daarom hartelijk leed. Onze zeemacht moet versterkt wordeu, al leen reeds om de noodzakelijkheid der ver- digiug van onze kusten. Eeu buiteulandsch blad constateerde dezer dagen, dat Neder lands kustverdediging veel te wenscheu overlaat. Al outzeggen wij nu den vreem deling ook al (het was een Duitsch blad) om zich te mengen ia onze zaken, ook iu die der defensie, toch kunnen wij uiet an ders dan de juistheid vau zijue opmerking toestemmen. Onze landmacht verkeert zeker in bete ren staat; doch er moet nog veel geschie den eer zij zal wezen, wat zij behoort te zijn. Dat wordt ons verzekerd door alle deskundigen. Alleen over de middelen, welke nog moeten aangewend worden, be staat verschil van zienswijze. Terwijl velen ouze weerbaarheid op uit stekenden voet meeneu te kunnen brengen, zonder de invoering van deu persoonlijken dienstplicht, verklaren auderen, dat dit niet zal kuuueu geschieden. Zij eischen daarom, dat de plaatsvervanging en nummerver wisseling zulleu afgeschaft wordeu. De laatstbedoelde redders onzer defensie beroepen zich vooral op Duitschlaud. Der gelijke voorbeelden echter moeten met groote omzichtigheid worden bijgebracht. Duitschlaud is eeu militaire Staat; alles is daar op het begrip van de militaire tucht gegroudvest. Zulk een regeerstelsel zou niet iu deu smaak van ons vrijheidlievend volk vallen. Nederland moet, ook op militair ge bied,op specifiek Nederlaudsche wijze worden geregeerd. Tot hen, die van oordeel zijn, dat onze nationale verdediging alleszins bevredigend kan versterkt worden, zonder dat men der Natie nieuwe militaire lasten zal behoeveu op te leggen, behooreu de Generaals Reuther en Van der Schrieck. Waar zulke mannen, met eere grijs geworden iu den dienst, het nog mogelijk rekenen, dat de plaatsver vanging kan behouden blijven, daar durven wij ons standpunt, tegen deu persoonlijken dienstplicht gekant, gerust nog kaudbaven. Daarenboven de oefeningsplichttegen wel ker invoering wij geen bezwaar hebben, kau zeer wel door eene verbeterde inrich ting der schutterij worden verzekerd. Men moet dus waken tegen het gevaar dat de voorstanders van den persoonlijken dienstplicht hun stelsel zouden doordrijven vendig gesprek aan, de tijd ging ongemerkt voorbij, tot dat Vader Erancesco het onderhoud afbrak en bemerkte, dat de zieke rust noodig had, en zich te bed moest begeven. Al haren tijd bracht nu de jonge Gravin in de kamer van den ouden Markies door en wist hem op de aangenaamste wijze te onderhouden. Hij was verbaasd over haar gezond oordeel en haren rijken schat vau kennis. Het meeste ge noegen schiep hij in de stichtende liederen, die zij meesterlijk met de harp wist te begeleiden. Daarentegen vertelde de markies haar van de veelvuldige reizen, die hij gemaakt had onder alle volkeren en in alle landen van Europa, doch voornamelijk over die in Spanje. Hoewel die reisverhalen haren geest boeiden, liet zij toch riiet merken, dat zij het slot nog nooit verlaten had, want zij vreesde, dat de Mar kies haren vader er eens mocht over spreken iets, dat weder een nieuw verdriet zou kun nen veroorzaken. Hoezeer echter verheugde zij zich. er in, dat, sedert het toeval den Markies hierheen gebracht had, alle droefgeestige gedach ten, alle donkere wolken haren vader meer en meer voorbijtrokken. Welke vreugde voor haar, onder den indruk der gevaren van hef oogeublik. Yan het Nederlaudsche volk moet niet meer worden gevraagd, dan het in billijkheid kan leveren. Daaraan zij men gedachtig ook bij het vrageu van ünan- ciëele offers. Tot karigheid mag men niet vervallen, maar evenzeer moeten de uit gaven voor leger en vloot niet noodeloos worden overvoerd. De belastingdruk onzer Natie mag niet wordeu bezwaard. Da welvaart is niet van dieu aard, dat laugs den weg der directe belastiugeu, nog meer kan opgebracht wor den. Alleeu het tarief vau iukomeude rech ten zou nog belangrijk rnedr kunnen af werpen. Tot de verkoogiug vau dat tarief ga meu over; de vaderlandsche nijverheid zal daardoor tevens worden gebaat. Deed men dat en bestemde men dau de opbrengst dier meerdere rechten om de hoogere uit gaven voor leger en vloot te bestrijden, dan zou men een dubbel doel bereiken. Men zou de grenzen des landsmaar ook het terrein onzer vaderlandsche industrietegen aanvallen van buiten hebben beschermd. Aan België worden ook al groote wape- niugs-eu gelduitgevens-plaunen toegeschre ven. Niet miuder dan vijftig millioeu zou de Regeeriug willen aanvragen voor ver sterking van Autwerpen en tot bevestigin gen iu het Sambre-dal en de vallei van de Maas. Krachtens eene wet op de vereenigin- geu en vergaderingen heeft de Hamburg- sche politie de openbare kiezersbijeenkom sten verboden, welke door de Duitsche vrij zinnige partij tegen eergisteren en gisteren waren belegd. Na erkend te hebben, dat de toe stand ernstig is, bespreekt le Journal des Débats de bewapeningen in Duitschland. Het blad vindt de aaunemelijkste reden in deu verkiezingstoestaud in Duitschland. Het geldt hier voor den Keizer, voor Prins Von Bismarck of Yon Moltke niet het ver overen vau eene meerderheid, maar het be treft hier den strijd om een begiusel en het redden van een werk. De Regeeriug wil het door haar opgetrokken gebouw door alle mogelijke middeleu, zelfs door de tee- derste tegeu de partijen en de bemoeizucht der Kamer waarborgen. Dit beproeft zij, al stelt zij daardoor het geduld en de koelbloedigheid der naburige volken op eeu harde proef. Frankrijk geeft thans 39 pCt. meer voor zijne vloot uit dau in 1876, Duitschland 43 pCt.Rusland 45 pCt., Italië 133 pCt. Alleen Oostenrijk's uitgaven zijn dezelfde gebleven. Aan Ihe limes wordt uit Weenen geschreven, dat aangezien Prins George vau Leuchtenberg lid van de Keizerlij ke familie van Rusland niet verkies baar is rechtstreeks op voordracht van die Mogendheid, het Kabinet van St. Peters als de vader nog eens vroolijke en genoegelijke dagen mocht beleven. IV- De twee vriendinnen. Zoo verliep de tijd op de aangenaamste wijze en weldra was de Markies zoover hersteld, dat hij, leunende op den arm van zijn gastheer, eene wandeling in de open lucht kon ondernemen. Nu eerst zond hij zijne bedienden naar Aken teneinde de familie kennis te geven van liet on geval en zijne spoedige genezing, want, alvorens hij in bezwijming viel, had hij op het streng ste verboden, dat, indien hij er het leven zou afbrengen, vooral niets aan zijne aanverwanten mocht bericht worden,om hen niet te verontrusten. Da Markies had voor eenigen tijd een bezoek afgelegd bij zijne dochter, die met haar gemaal eeu der Noordelijke kasteden, Well, bewoonde. Om zijne familie eene kleine verrassing te ver schaffen, liet hij van zijne komst niets weten. Dus men waande hem nog altijd als op reis zijnde en dacht er volstrekt niet aan, dat hem eeuig ongeluk zou overkomen zjjn. Wordt vervolgd,)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1