NIEUWE Ms. 1082. Donderdag 10 Februari 1887, 12de Jaargang, Drumonts jongste werk. BUITENLAND. far» IAA1L11SCI1 COIRAÏT. ABONNEMEÏÏTSEBIJB Per 3 maanden voor Haarlem1 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem1 SSMiwr-*». f na AGITE MA NOW AGITATE. PRIJS DER ADVERTEITTIÉH Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentien worden uiterlijk Dinsdag- en Vrydag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K P P ER S k LAUEEY. »De Israëlieten iu Frankrijk voor de openbare meeniug« is de titel vau het derde deel, 't welk Eduard Drumout onlangs als vervolg van zijn werk »de Joden iu Frank rijk* heeft gepubliceerd en dat het bewijs van des schrijvers meening, dat Frankrijk door de Joden is veroverd geworden, nog door eeue reeks belangrijke feiten aantoont. Wie Drumouts werk (dat een zeldzaam succès beleeft) heeft gelezen, begrijpt de anders geheel onverklaarbare dingen, waar van het ongelukkige Fraukrijk sinds vele jaren het schouwtooueel is. Hij begrijpt, waarom de Frausche Regeeriug, in strijd met alle belangen vau den Staat, een sa- tanischen, ergerlijken eu gruwelijkeu strijd tegen het Christendom, tegen de Katho lieke Kerk voert; hij verkrijgt een juist begrip van het wanbeheer der financiën, vau de uitmergeling, vau het stelselmatige zedenbederf des volks; hij begrijpt ook de snelle vermindering der Fransche bevolking en het toenemen van het Joodsche element. Evenals Hongarije is Fraukrijk door Jood- sctm bewindslieden tot een Joden-staat ge vormd; zijne wetten en zijn economischen toestand zijn reeds op joodscheu leest ge schoeid, weldra zal zulks ook het geval zijn met het volksonderwijs; zoodat de meeste Frauschen biuueu een niet al te lang tijdsbestek, niets meer van het Chris tendom zullen weten. Een aantal hulplooze Heloten, van het christelijk Fransche volk afstammende, doch zelf zonder godsdienst, zonder herinnering aan het roemrijk ver leden van hun volk, zullen voor de uit Joden samengestelde bezittende klassen ar beiden, en deze laatsten zullen, door de iu hare handen zijnde Staatsmacht, eiken op stand tegen de Semitische veroveraars met ijzeren strengheid onderdrukken. Voor 't grootst gedeelte is aan dit plan reeds gevolg gegeven. Dat is het beeld, 't welk Drumouts France juive ons voor oogeu houdt en dat door ziju jongste werk nog wordt volmaakt. Hij schetst het ons deels door ontzettende, deels door walgelijke, maar ook door lachwek kende feiten. Het is onmogelijk een resumé van het boek te geven; men moet het werk zelf lezen en men zal er geen berouw over hebben, want men leert er niet alleen den toestand van Fraukrijk kennen, maar ook dien van Italië, Oostenrijk eu Hongarije. Drumout is eigenlijk geen anti-Semiet in de algemeene beteekenis van het woord: hij spreekt met welwillendheid vau de Spaansche Israëlieten eu van de Joden in Zuid-Frankrijk, welke hij niet gevaarlijk acht; hij gewaagt met diepen eerbied vau Israëlietische bekeerlingen, die door hun levenswandel, nadat zij gedoopt werden, hebben getoond, dat huuue bekeering tot het Christendom ernstig is gemeend. Hjj gaat geenszins van het beginsel uit, 't welk FEUILLETON. Angelika. 6J {Vervolg.) IV. De twee vriendinnen. 't Was avond toen een elegant rijtuig op het voorplein aankwam. Een jonge heer steeg uit, vatte de hand eener oudere dame, en hielp haar ook uitstappen, terwijl een jeugdig meisje, vlug als eene hinde, haar volgde. De Graaf, in tegenwoordigheid zijner dochter Angelika, ontving de gasten beneden aan de trap. Het waren de gemalin, de zoon en de klein dochter van den Markies. Angstig vroegen zij naar den toestand des lijders. De Graaf stelde hen gerust en verzocht tevens hem te volgen naar het vertrek van den Markies, wien de komst zijner familie door een bediende reeds was gemeld. Met de kreet der vreugde: «Dierbare gemaal! goede vader! lieve grootvader! ijlden allen op hem toe eu tranen vau liefde vloeiden over het trouwens iu strijd met de ouderviudiug eu de christelijke leer moet keeten, dat den Israëliet voor een wezen verklaart, 't welk tot niets goeds in staat is. Neen, Drumout erkent de begaafdheid der Israëlieten; bij predikt geen onchristelijken haat tegen de Joden, maar hij verdedigt het christelijke volk tegen de verdrukking door het volk van Israël. »Dit volk,* zegt Drumont, wil niet gelooven, dat zijne taak voleindigd is; het weigert het hoofd te buigen onder den vloek eu tracht nog steeds, ondanks allen smaad, ondanks alle nederlagen, de heerschappij op aarde te verkrijgen. Het is eenmaal het volk Gods geweest, doch het zal ongetwijfeld het volk van den boo- zen engel worden. Het ontzettend succès, dat dit streven des Jodendoms in Frankrijk ondervindt, is een gevolg van het doen verdwijnen van den godsdienst uit de harten der personen van den hoogeu- en middelstand der sa menleving; het is een gevolg van de op lossing van 't maatschappelijk organisme, welke oplossing door de absoluut regee- reude Kouingeu vau Frankrijk is begonnen en die door de revolutie van 1793 werd voleindigd. Eduard Drumont, wiens werk, La France juivein ruim een jaar tijdsvijftig oplagen beleefde, eu dat iu Fraukrijk ook den toorn der vrijmetselaars deed ontsteken, verhaalt in ziju nieuwste boek hoe hem, na de ver schijning vau zijn werk van alle kanten, deels mondeling, deels schriftelijk, de klach ten van ougelukkigen toevloeiden, die door joodsch-mafonnieke machiuatiëu bun ver mogen, goedeu naam eu positie hadden verloren. Hij heeft geweigerd gebruik te maken vau de hem aangeboden bewijzen, om zaken van niet direct algemeene be teekenis openbaar te maken, vermits hij slechts van reeds bekende en publieke fei— teu wilde gebruik makeu, ten eiude zijne bewering te betoogeu: dat Frankrijk reeds feitelijk door de Joden is veroverd. »Ik heb,* aldus schrijft bij, geweigerd, achter de coulissen te dringeu, maar ik maak ge bruik vau mijne vrijheid, al wat op het tooueel gebeurt, aan het daglicht te breu- geu. Niets,* schrijft hij verder, »is dikwerf moeilijker, dan zich te houden aan het be sluit, geeue zaken aan te roeren, die niet reeds openbaar ziju gemaakt. Bij de alge meene samenzwering der Joodsche pers, om niet eeu gedeelte der waarheid aau het daglicht te doen komeu, stormeu de meu- schen naar de plaats, waar zij het licht der gerechtigheid ontwaren, evenals ver dwaalden in het woud, die, van alle men- schelijke hulp verstoken, des nachts aau de hut van den houthakker kloppen, uit welker venster een lichtstraal schiet. Zij verhalen ons gruwelen, ontzettende gevallen van misbruik van gezag, waarvan zij het offer zijn geworden; zij breugeu ons hunne papieren. Wat willen zij er mede doen? gelaat var. den ouden Markies, die nauwelijks een woord kon uiten. Angelika, die getuige van dit tooneel was, klemde ziek vaster aan haar vader; immers, zij bezat niets meer dan hem. Zij moest hem op beuren en dat wilde zij ook. Na de eerste ontroering eenigszins bekomen te zijn, vloeiden de dankbetuigingen als uit een mond voor den Graaf eu zijne dochter. Beiden echter wezen ze bescheiden terug met (le woor den: «Wij vervullen slechts onzen Ckristeljjken plicht, de hoofdzaak deed God." Nu heerschle er op het anders stille slot een genoegelijk leven. De Markiezin was, in weerwil van hare zestig jaren, nochtans vroo- lijk en opgeruimd als een kind. Zij kruidde het onderhoud met boertige gezegden 011 vroolijke scherts. Haar zoon Lorenzo hield zich met zijn vader en dm Graaf met wetenschappelijke onderwerpen bezig, terwijl Eleouora zich met ongekunstelde liefde bij Angelika aansloot. Ëleonora scheen een echt kind van 't Zuiden, lustig en zorgeloos, met donkere lokken eu zwarte oogen, schitterende als sterren. Arm iu arm doorwaiuUldeu de twee meisjes de lommerrijke dreven rond het slot. Eleonora vertelde de luisterende Angelika veel van de prachtige paleizen vau haar vader, veel van de De overheden ziju ledepoppeu waarvan de draden zich iu de handen der vrijmetse laars bevinden.* Drumont geeft met recht zijn afschuw te kennen van de aau het licht gebrachte familie-schandalen van voorname Israëlie ten, waarvoor hem, vóór eu bizouder na het verschijnen van La France juive, talrijke bewijzen zijn toegezoudeu. Hij stelt zich tevreden de juiste toedracht van gevallen van openbaar belang te berichten, zooals b. v. de door Rothschild in 't aauziju geroe pen, eu van hoogst ergerlijke en onwettige handelingen getuigende vervol giug der Union géneraleden val van Erlanger, de door de prefectuur te Versailles begunstigde vlucht vau den moordenaar der Generaals Thomas en Lecomte, enz. enz. Zoo als gezegd is, men moet Drumout's werk lezen en men zal zich van de waar heid zijner beweriug overtuigen, dat Frank rijk feitelijk een veroverd land is, 't welk door den veroveraar met ontzettende streng heid en overmoed wordt beheerscht. Jl. Maandag werd in den Brusselscheu Gemeeuteraad beraadslaagd over het voor stel vau het lid Vandeudorpe, strekkende, dat de Raad zou aaudringeu op het ver- leeueu van amnestie aau de werklieden, die veroordeeld zijn wegens het deelnemen aau de wanordelijkheden iu Maart vau het vorige jaar, ter gelegenheid der werksta kingen. Iu plaats van het bedoelde voorstel, werd de gewone orde van den dag aangenomen met 22 tegen 8 stemmen. De 34ste algemeene vergadering van Katholieken in Duitschland zal dit jaar te Trier worden gehouden. Ouder toepassing der socialistenwet treedt de ovevheid in Duitschland allerwege krach tig op tegeu de sociaal-democratische stem bus-woelingen. Met wijziging vau vroegere resolutiëu hebben de Pruisische Ministers vau eere- dieust en bitiueulandsche zaken aau de thans iu Pruisen bestaande orden eu con gregatiën der Katholieke Kerk ouder zekere voorwaarden de bevoegdheid verleend tot het aannemen van nieuwe leden zonder vooraf aangevraagde vergunning. De bankier Mendelssohn heeft ter Bourze te Berlijn verklaard, dat de Kroonprins hetn had gezegd niets te begrijpen van de ongerustheid, die in financiëele kringen heersckt. De Prins zou er bijgevoegd heb ben, dat Duitschland Fraukrijk niet zal aanvallen eu dat, naar zijne overtuiging, ook het tegendeel niet zal plaats hebben. Bij de beraadsiagiug iu het Lager huis over het adres vau antwoord, verklaarde de heer Parnell, ter verdediging van zijn amendement, dat dwangmaatregelen steeds nog strenger maatregelen te voorschiju talrijke feesten, die zij bijgewoond had, veel van de eerbewijzingen, die haar overal ten deel vielen. Angelika, aan het eentonig slotleven gewoon, luisteide met verwondering naar de berichten van het leven en drijven der hooge wereld. Eleonora vertrouwde hare vriendin ook toe, dat zij verloofd was en wel met den .•,nn van een rijken Engelschen baron; immers, waar het hart van vol is, loopt de mond van over. «Moet gij dan ook uw vaderland verlaten en naar Engeland vertrekken?" vroeg de gezellin. „O, neen, beste, nooit zal ik mijn geliefd vaderland voor een ander verruilen! Mijn geliefde aanstaande schoonvader leeft reeds jaren te Mainz, en William, mijn verloofde, bewoont iu de nabijheid een prachtig kasteel. Maar zeg mij ook eeus, lieve vriendin, wie heeft uw hart gewonnen? wie is de gelukkige, die u _zijne bruid kan noemen? Wranneer zal ik rozen en mirten om uw hoofd kunnen strengelen, want gij begrijpt, dat ik hot niemand zou doen dan u?" Angelika bloosde eu betuigde openhartig, dat zij nog nooit aan eeu huwelijk had gedacht. Eleonora sloeg de handen samen en vroeg lachend: «Waaraan hebt gij dan gedacht, groot kind, hoe oud zijt gij reeds?" roepen, die ten slotte een Russisch karak ter dragen. Zelfbestuur van Ierland is het eeuige middel om Ierland tevreden te stel len. Als dit toegestaan wordt, zal het blij ken, dat deler niet ongehoorzaam is aan de wetten. Aan de Standard wordt uit Coustantino- pel bericht, dat de Sultan het contract tot het aaukoopen van een half millioen ge weien eu 60,000 karabijnen vau het Mau serstelsel bekrachtigd heeft, waarvoor de Porte eene leeuiug zou sluiteu vau 2 mil- lioeu poud. Aau de Times wordt uit Weenen bericht, dat de Porte de provincie oud-Servië ver sterkt tengevolge van Montenegro's wa peningen. Uit Constantinopel verneemt de Times dat de Porte vernomen heeft, dat Servië en Rumeuië voornemens zijn eeu bondgenoot schap te sluiten ouder het patronaat van Oosten rijk-Ho ngarije. De Daily News meldt uit St. Petersburg, dat aldaar in diplomatieke kringen geloofd wordt, dat buitenlandsche agenten den aan val der Abyssiniërs op de Italianen te Mas- sowa hebben aangestookt, om Italië tijdens eeu mogelijkeu oorlog in Europa te para- lyseeren. De dimes meldt, dat de Keizer van Ma rokko toestemt in eeue belangrijke wijzi ging der greus tusscken Algerië eu Ma rokko. Daardoor is een breuk tusschen Frankrijk en Marokko voorloopig voor komen. Te Dundee werd Donderdag een betoo ging ten guuste van Homerule voor Schot land gehouden, die door ongeveer 3000 personeu werd bijgewoond. Aau het einde der levendige debatten werd eene motie aangenomen, inhoudende de verklaring, dat alle uitsluitend Schotscke aangelegenheden iu handen van het Schotsche volk moes ten gelegd worden. Afschrift der motie werd aau Markies Salisbury en den heer Gladstone toegezonden. De ïechterzijde der Fransche Kamer heeft besloteu het door den Minister van oorlog aangevraagde crediet van 86 mil lioen voor de wapening van het leger toe te staan, maar op het oogenblik der stem ming eeue verklaring van de tribune af te leggen. De Kamer heeft de zes eerste artikelen vau de wet op de middelen zonder wijzi ging aangenomen. De Rumeeusche Regeering bezit infor maties, welke aantoonen, dat de gearres teerde Bulgaarsche vluchtelingen een ge- lijktijdigen opstand trachten te bewerken iu de Dobrudscha, Servië en Macedonië; twee der samenzweerders zija te Nisch ge arresteerd, en het aau tal gearresteerden in Rumeuië bedraagt twaalf. De Italiaausche Senaat verleende eenstemmig zonder beraadslaging zijne goedkeuring aau het crediet van 5 mil- «Weldra zal ik 17 jaren telleu," was het bedeesde antwoord. «Dan zijt gij nog een half jaar ouder dan ik, en hebt gij nog nooit aan uwe toekomst gedacht?" «Ik hoop ateeds bij mijn lieven vader te blijven, andere hoop koester ik niet." Dit ia alles goed en wel,» Elenora, maar als uw vader wenscht, dat gij eene schitterende en rijke verbintenis moet aangaan wat dan? Lniater eens, ik durf het u wel toevertrouwen, ik be minde William niet, doch zijn vader hield bij den mijnen zoolang aan, tot deze de toestem ming gaf, daarop riop hij mij op zijne kamer en legde mij den stand van zakeu bloot. Toen ik niet wilde autwoorden, somde hij mij al da voordeelen, die zulk eeu huwelijk zou medebrengen op. William bezit een groot vermogen en eene glansrijke toekomst; bovendien acht hij mij dan geborgen en dat was reeds lang zijn wensch, te meer, omdat bet kleinste deel onzer goede ren mij, cn het grootste, het stamgoed, mijn oudsten broeder moet ten deel vallen. Wat bleef mij dus over, dan den wensch mijns va ders te volbrengen en, wij verloofden ons. Binnen kort zal ons huwelijk worden vol trokken. Wordt vervolgd I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1