BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. lioen voor Massowah. Dit zal misschien verandering brengen in de ontslag-plan nen, die sommige Ministers hadden. Ras-Alula handelt inmiddels met den armen, als gijzelaar gehouden Salemkeni als indertijd de Chinees Coxiuga op For mosa met onzen Autonius Hambroek. Hij zond hem met ketens beladen naar Masso wah, met last van den commandant ont ruiming der forten te eischen, op straffe des doods wanneer hij dit niet bewerkte. Het antwoord van den commandant Gêne kon niet twijfelachtig wezen en op het leven van den toen terugkeerenden gijze laar bestaat zeker niet yeel hoop. De Spaausche Cortes hebben met 128 tegen 62 stemmen (vele leden ont hiel len zich) het eerste artikel van het ont werp betreffende het tabaks-monopolie goedgekeurd. De Regeering had de Kabi- nets-quaestie gesteld. De nieuwe Grieksche Kamers zijn Zaterdag door den Koning met eene troon rede geopend. Daarin worden een aantal ontwerpen aangekondigd strekkende tot verheffing van Griekeulaud's invloedeene zin snede, die met algemeene toejuichingen werd begroet. Een Japansch Gezantschap wordt biunenkort op het Vaticaan verwacht; het zal den H. Vader het antwoord brengen op den brief door Z. H. aan den Japau- schen Keizer teu gunste der Christenheid in Japan geschreven. Uit Rome meldt men: Volgens inlichting uit goede bron behelst de brief van Z. E. den Kardinaal-Staats secretaris aan den Nuntius te Munchen geene inmenging van den Paus in de poli tieke quaestie van het septennaat; het schrijven is slechts eeu6 waarschuwing aan de leden van het Centrum oin de verhou ding van deze quaestie tot de belangen van het Pausdom, welke ook de belangen van de gausche katholieke wereld ziju, goed in 't oog te houc'en. De redenen van deze raadgeving zijn gewichtige verbinte nissen door het Duitsche Gouvernement aangegaan voor het sluiten van den ker- kelijken vrede in dit land, de tusschen- komst des Pausen in de internationale conflicten te vergemakkelijken en de per soonlijke positie des H. Vaders te verbe teren. Overigens zal het Centrum, dat door den brief vau den Kardinaal-Staatssecretaris in zijne politiek is aangemoedigd, nog meer worden aangespoord op den ingeslagen weg voort te gaan, in een nog niet publiek gemaakt schrijven. Be Tijd meent, dat Duitschland, dat tussclien twee kolossen, Rusland en Frankrijk, gekneld zit en alles te vreezeu heeft, indien het zijne strijdkrachten zou moeten verdeeleu den oor log met Frankrijk vvenscht. Niet uit haat of bloeddorstigheid maar uit zelfbehoud. Kon het met Frankrijk slaags raken en het ten tweeden male verslaan, dan zou het Frank rijk uitzuigen tot den laatsten druppel bloeds en zoo den eenen kolos verlammen om den an deren veiliger ouder de oogen te kunnen zien. Niettegenstaande de Frausche bladen verze keren, dat de Frauschen den oorlog niet willen, blijft Duitschland toch voortgaan met sarren. //Maar indien gij ons niet aanvallen wilt", roept de Frausche pers als om strijd, „dan is de vrede verzekerd. Frankrijk zijnerzijds wenscht volstrekt geen oorlog. U aanvallen zal het zeker niet." „Dat zal bet wèl", antwoordt de door den Rijkskanselier geïnspireerde Duitsche pers." Het schijnt, alsof Duitschland verlangt, dat Frankrijk den oorlog zal verklaren. Duitschland echter is het, dat gaarne den strijd zag ont branden maar de verantwoordelijkheid van de oorlogsverklaring verlangt het niet: het wil die later op rekening kunnen stellen vanFraukijk. Ons Noorden erkent het nut van aan 't licht brengen van ongewenschte toestanden door de arbeids-enquête, mits ook de middelen aan gewezen worden, waardoor de toestanden te ver beteren zijn. Hoe moeilijk dit is, bleek reeds bij de bespreking van tie beperking van den arbeidsdag. Van alle kanten raakte men daarbij nieuwe en grootere bezwaren aan. Het blad meent dan ook, dat de enquête mis schien veel,maar met veel meer zekerheid zeer weinig zal uitwerken. De verslagen der verhoo- ren tooneu aan, dat er slechte gebruiken of mis bruiken bestaan; maar daden tot verbetering blijven achterwege en met zuchten en medelijden wordt niemand gebaat. De toestanden zijn ook niet oreral dezelfde en niemand weet er daarom een algemeen probatum voor aan te geven. Vele klachten hangen ook met de crisis samen; worut er meer verdiend door patroon en werkman, dan houden de klachten op te bestaan. Het blad vreest derhalve, dat de enquête zal blijken een mispunt te zijn geweest. Geene Staatswetgeving zal vermogen, den toestand te verbeteren. En geland bewijst het. Daar wordt op velerlei wet telijk toezicht gehouden; maar zoo lang de malaise duurt is daar de toestand er niet be ter om. De liberale pers in België verkeert in een toestand van woedende gramschap. Zij spuwt vuur en vlam in ellenlange artikels tegen het Katholieke Ministerie. Eu waarom? Eene wet tegen der heeren liberalen troetel kind, de kroegis in aantocht. Ook in België wil men een dam opwerpen tegen de volkszoude, de dronkenschap. Maar om dat dientengevolge het aantal herbergiers Zal verminderen; omdat der liberalen bazuinblazers, door deze wetten schade lijden, daarom een al gemeen alarm. Een algemeene oorlog langs alle zijden wordt aan den kaut der liberalen der Re geering aangedaan. Het is echter te hopen, dat de goedgeziuden in de Kamer zich door het ge schreeuw der volksmisleiders niet van de wijs zullen laten brengen, dat zij toonen zullen voor geen herberg- of kroeg-alarm bang te wezen. De vruchten der herbergspolitiek, die zich allengs te midden der bier- en jeneverdampen in België hebben ontwikkeld, zijn wrang genoeg, om eens voor goed het snoeimes, of beter nog de hakbijl aan dien boom van volksbederf te leggen. V. W. Da heer Keuchenius meldt aan hetVaderland, dat zijn toestand niettegenstaande de bekomen ernstige voetwond niet de minste reden tot be zorgdheid meer geeft en hij zich volmaakt wel gevoelt. In de zitting der Tweede Kamer, gisteren gehouden, heeft Dr. Schaepman de volgende mo tie voorgesteld: „De Kamer, van oordeel dat het wenschelijk is, in de tabel bij art. 7 van het ontwerp tot het in overweging nemen san voorstellen ter verandering der addidoneele artikelen der Grondwet, ook de gemeenten van meer dan 45,000 zielen in enkele districten te splitsen, gaat over tot de orde van den dag." Na eeuige beraadslaging werd op voorstel des Voorzitters besloten, de moti e-Schaepman te doen drukken en daarover te beraadslagen bij den aanvang der zitting vau a. s. Maandag. Het voorstel van den Voorzitter (behandeling der Grondwetsherziening na de moüe-Schaepman) werd aangenomen met 66 tegen 10 stemmeu. Een roekelooze metselaarsknecht te Ofen, Stephau Jedlicsks genaamd, bestond dezer dagen het waagstuk om, van schots op schots springende, den Donau, die vol drijlijs was, over te steken. Nu eens meende men, dat de waaghals ziju overmoed met den dood had bekocht, dau weder zag men hem op eert ijs schots staande en wuivende met zijn zakdoek. De levensgevaarlijke wandeling duurde ruim een kwartier. Eindelijk was de man aan de over zijde, men hielp hem aan den wal en vroeg hem wat hem gedreven had tot deze krankzinnige daad. Eu het antwoord was, dat hij eene wed denschap had aangegaan om eene flesch wijn. Uit Amsterdam meldt men: Te gen den socialist Koning (van beroep schilder) die zich deze week aan het hoofd der werkloo- zen bij den heer Hovy aanmeldde om hulp, is door de justitie eene vervolging ingesteld wegens het krachtens artt. 432 en 433 Wetboek van Strafrecht, zich schuldig maken aau openbare bedelarij, gepleegd door meer dau drie personen boven den leeftijd van 16 jaar. Eene brochure is verschenen, ge lijkertijd te Louden en Parijs, waarin een oud- Kapitein der artillerie" eene nieuwe kunst aau zijn vaderland wil schenken n.l. Vart de com- battre (armee Allemande. Behalve gewone en gepaste krijgskunde geeft de oude suorrebaard als kunst om het Duitsche leger te bevechten, verscheidene niet humane middelen. Bij den eersten oorlogskreet b. v. wil hij iutcruee- ring, zonder andere uitzondering dan het am bassade-personeel, van alle Duitschers en ver dachte vreemdeliugen en voor Frankrijk zelf wil hij onmiddellijk staat van beleg voor het geheele land en het minste vergrijp tegen het absoluut gezag der militaire autoriteiten straffen met den kogel. De heeren Arnold en Strieker, te IJmuiden, hebben aan de Scheveningsche reede- rijen bekend gemaakt, dat zij te IJmuiden een ftink gebouvv zullen oprichten, waarin de visch, welke door de schepen worlt aangebracht, in het openbaar zal worden afgeslagen. Door die heeren is reeds een ijskelder gemaakt voor Noordseh-blokijs. Zij hopen binnen eeuige jaren IJmuiden te maken tot eene der degelijkste afslagplaatsen uit Nederland. Als een staaltje, hoe men dik- wijls critiek schrijft over tentoonstellingen, diene het volgende. Voor de tentoonstelling der Ne- derlandsche Etsclub had Jacob Maris een houts- koolteekening toegezegd. In den catalogus dier tentoonstelling werd dus deze teekeuiug geno teerd. De kunstenaar heeft haar echter niet ge reed gekregen voor de opening, en dus niet gezonden. Wat niet wegneemt, dat de meeste verslaggevers dier expositie de teekening noe men, er een appreciëereud woordje van zeggen, één er zelfs het koloriet van roemt. Zulke Fan der Pluimen De beroemde zangeres Marianne Brandt ontving van eens vriendin te Berlijn een aangeteekenden brief, dien zij te New-York van het postkantoor ging afhalen. Zij had echter geen visitekaartje, geen aanbevelingsbrief bij zich en de ambtenaar weigerde het aangeteekende af te geven. „Dat kan iedtreen wel zeggen, zeide hij, Marianne Brandt te heeten." Zeggen wel, maar bewijzen niet, luidde het vlugge ant woord, en zij begon eene aria te zingen. Weldra verschenen er hoofden aan alle loketten, zelfs de directeur kwam luisteren en met algemeene stemmen werd verklaard, dat zij waarlijk niemand anders dau de beroemde zangeres kon wezen. De aangeteekende brief werd haar nu overhandigd. Een afschuwelijke vagebond, aclit- tien jaren oud, verscheen Donderdag voor de correctioneels Rechtbank var. Pont-Andemer, be schuldigd van diefstal en bedelarij. Toen de presideut hem gevraagd had of hij nog iets bij zijne verdediging had te voegen, antwoordde hij: „Ik eisch een emmer water en een bos hooi voor u, mijnheer de president." De R chtbank ver oordeelde hem tot twee jaren gevangenisstraf. Aan de Belgische postzegels zal eene verandering worden aangebracht, die in andere landen navolging verdient. Voortaan zullen deze niet meer met de gebruikelijke iukt afge stempeld, maar met fijne puntjes doorboord worden. Dezs verandering zal het voordeel hab- beu: voor den Staat ia de eerste plaats, dat de postzegels voldoende onbruikbaar worden ge maakt; voor de handelswereld, dat het een on- omstootelijk bewijs is voor de dateering en den dag der verzending (daar het nieuwe stempel tevens de eerste bladzijde Van den brief zal doorboren) en verder, dat het meerdere zeker heid biedt tegen de schending van het brief geheim. In het herbergzame Zwitserland bestaan, volgens de jongste opgave, 1000 hotels met 58,000 bedden en 16,000 bedieudeu. Men heeft onlangs negen post duiven over deu Atlautischea Oceaan laten vlie gen. Zij werden door hun eigenaar, te Boston, per stoomboot naar Londen gezonden en daar losgelaten. Drie vau de negen duiven kwamen terug. Eene vloog rechtstreeks van Londeu naar Boston; de tweede werd bij New-York gevangen, en de derde vond men, uitgeput, in het Alle- ghanygebergte (Pennsylvania). De zes overige schijnen gedurende de lange, vermoeiende reis te zijn bezweken. H. M. Harocko, Keizerin vsn Ja pan, heeft besloten, dat al de Japansche dames, die de soirees aan het Hof bijwouen, in een kostuum uit den tijd van Lodewijk XV, met gepoederd haar, moeten verschijnen. Een voorbeeld van gehechtheid bij eene kat wordt door Duitsche bladen mede gedeeld. Een nachtwacht te Elberfeld, die jaren achtereen in dezelfde wijk zijn dienst waarnam, kreeg vijf jaren lang eiken avond een kat bij zich, die hem den geheelen nacht op zijn ronden vergezelde, 's Morgens verliet zij, aan den hoek van de Neumarlctstrasse, haar vriend, en 's avouds kwam zij geregeld weer op haar post. Eenige maanden geleden werd de nachtwacht verplaatst naar eene andere wijk. De kat ging niet met den nieuwen nachtwacht mee. Maar toen den len Januari de kattenvrieud weder den dienst aanvaardde in zijne oude wijk, kwam bij den hoek van de Neumarlctstrasse zijne oude vriendin, de kat, naar hem toe, sprong op zijn schouder en gaf, door //spinnen" eu allerlei liefkozingen, hare blijdschap over het wederzien te kennen. Zij gaat nu trouw weder eiken nacht met den wachter mee. De Commissaris van politie teBer- iijn brengt ter kennis dat het zoogenaamde Esprit de Menthe, een middel tegen hoofd- en aangezichtspijn, a 50 pfennige 't flescbje, slechts 10 pfennige waard is en uit wijngeest, met pepermunt en azijuether bestaat. Het Extract tegen eksteroogen, Hühneraugen Extract, even zooveel kostende en even zooveel waard zijnde bestaat uit troebele azijnzuren met een onbe duidend mengseltje bruin gekleurd. Geneeskracht van het eiwit. Om s n ij- en brandwonden te genezen is er geen sneller wer kend middel dau rauw eiwit. Vooral bij brand wonden verdient het de voorkeur hoven collodium, en het heeft ook nog dit voor, dat dit meestal dadelijk bij de hand is. 't Is de inwerking «au de luciit, die de wond door ontsteking vererger! maar het spoedig opdrogend eiwit vormt eene huid, waar de lucht niet kan dooidriugeu. Ook is eiwit een der krachtigst werkende middelen tegen dissenterie. Met of zonder suiker geklopt en opeens ingeslikt, heeft het eiwit eene heilzame eu verzachtende uitwerking op de ontsteking van de maag en de ingewanden, Bij gewone gevallen ziju twee, hoogtens drie eieren daags voldoende; en het is niet alleen medicijn, maar ook een licht voedsel, zooals voor deu patiënt het dienstigst is en bevordert dus des te snel ler zijne genezing. De godsdienstoefeningen der christ. gereformeerden te Rozenburg zullen voor laan geleid worden door deu schoenmakerBknecht Wassenaar, die tot „letraar-ouderling" is be noemd. Een nieuwe debouché voor den aaidappel heeft men in Tküringen eu Saksen gevonden door er kaas van te maken. Deze kaas heeft dit voordeel boven andere, dat er geen wormen in komenook blijft zij vele jaren verech, indien men ze in goed gesloten vaten op eene droge plaats zet. Tot de zeldzaamheden behoort wel de erkenning als rechtspersoon eener fami- lie-vereeniging. Dit is geschied bij Kon. besluit van 14 Nov. 11. met de Vereeniging der jarnilie Van Oordt, te Amsterdam. Deze vereeniging heeft ten doel, door aaneensluiting barer leden de belangen der familie in het algemeou eu der leden in het bizonder te bevorderen, voor de eer der familie naar vermogen zorg te dragen, be hoeftige leden te ondersteunen en een familie-archief op te richten. Zij is gevestigd te Rotterdam. Een „c o n c e r t-s choenmaker" ver» toont thans te Berlijn in het „Specialiteiten theater" zijne buitengewone vaardigheid. Hij voor ziet daar, bij muziek van pauken en trompetten, zoowel mannen- als vrouwenschoenen binnen tien minuten van nieuwe zolen. Voor enkele dagen overleed in Mauer, bij We en en, een man, die den ouderdom van 69 jaren had bereikt en die ongehuwd was. Daar hij stierf zonder erfgenamen na te laten, zou het huis behoorlijk worden verzegeld. Hier bij kwam men aan eene kamer, die van boven tot ouder met oude couranten was gevold. Deze couranten waren zorgvuldig naar de jaargangen geordend. De commissie, die alles onderzocht, was echter niet weinig verbaasd, toen zij op een pak couranten een anderen bundel vond, die voor eene waarde van 70,000 gulden aan obligatiëu bevatte. Op de schrijftafel van den overledene lag een brief, waarbij hij aan al zijne schuldenaars hunne schuld kwijtschold. De Mexicaansche Gezant te Pa rijs, gaf dezer dagen kennis aan dea Prefect der Seine, dat een inboorling van Zacatecas (eene provincie van Mexico) hij uiterste wilsbeschikking 1000 pond sterling heeft vermaakt aan een Pa- rijsch hospitaal, waarin hij in 1841 werd ver pleegd 1 Dat is nog eens een daukbare patiëat. Men heeft uit wilde kastanjes niet alleen zeer bruikbaar zetmeel (voor stijfsel) doch ook brandewijn vervaardigd. De bereiding geschiedt door de kastanjes eerst te koken met water, daarna fijn te maken, to laten gisten en af te distilleeren. Volgens de Industrieblatter leveren 100 liter kastanjes 8 liter spiritus van zeer goede gehalte. Het overblijvende moet uit muntend geschikt zijn tot veevoeder. Bij den riviervisclihandelaarRoos in de Overdekte Markt, Wagenstraat te 's Hage, kon men in een der vischbakken dez r dagen een levende snoek zien van zeldzame grootte. Hij woog ruim 25 pond. Een gastronomisch volk. Eten en smullen is het hoofdkenmerk van den volksaard der Ton- kineezen. Dit blijkt zelfs uit hunne taal, want voor „inkoopen doen," zeggen zij: //Winkels eten," voor //stelen," „een diefstal eten." Om naar uiemands welstand te vernemen, vragen zij hoeveel gerechten hij voor ziju ontbijt heeft ge nuttigd. De kok van den Vorst is een hoog ge wichtig personage, en dagelijks heeft hij voor twaalf of vijftien maaltijden te zorgen. Open bare maaltijden vinden bij hen bizonder dikwijls plaats, en als de deelnemers daaraan niet in staat ziju meer te eten, ontzien zij zich niet om alles wat er is overgebleven is mee te nemen. Een horlogemaker te Rotterdam, zoo meldt de N. Sprokkelaar, eeu achtenswaar dig man, maar niet mee-z/doleereDde", had jaren achtereen de uurwerken verzorgd bij een thans „doleereud" ouderling; onlangs kreeg hij echter bericht, dat hij in genoemd werk door een dolenden broeder was vervangen. Verschillende drankwetten. DocterMonio, een Fransch geneesheer, heeft in eene verhandeling over deu alcohol een kort overzicht gegeven van de wetten tegen de dronkenschap in verschil lende eeuwen en landen. In Athene veroordeelde Solon een drouken Archon ter dood. In Sparta liet Lycurgus de wijnstokken uitroeien. Hij ge bood ook jonggehuwden niets anders dan water op huu trouwdag te drinken. Te Mytileue ver dubbelde Pittacus de straf van degenen, die eene misdaad begaan hadden, onder den iuvloed van sterkeu drank. Toen Rome een gemeece- best was, mochten mannen noch vrouweu wijn drinken, voordat zij den leeftijd van dertig jaar hadden bereikt. De Kapittelvergaderiug van Ka- rel den Grooten verbood het drinken. Mahomed vergunde den eeloovigen het gebruik van wijn niet. In 1536 vaardigde Frans I een wetsbesluit uit waarbij ieder, die dronken werd bevo iden, voor eene eerste overtreding op water en brood gevangen gezet, voor eeu tweede met roeden geslagen, voor een derde gegeeseld, eu als hij onverbeterlijk bleek te zijn, gestraft zou worden met afzetting van een teen, brandmerken en verbanning. In Rusland wordt ieder, die dron ken op den openbaren weg wordt gevonden, gevangen genomen, en als hij zijn roes heeft uitgeslapen, moet hij de straat regen. Zoo ziet men soms in St. Petersburg straatvegers van voornamen huize. In Zweden wordt de dronk aard afgezonderd, wat hij eet of drinkt wordt mtt Swenka Brantwein toebereid, totdat hij van de lucht en deu smaak van den alcohol zoo walgt, dat hij weigert te eten. Tot den laatsten December 1887 kunnen voorloopig militairen in uniform, zoowel officieren als minderen alsmede hunne bagage tegen den prijs van militairtarief worden ver voerd. Het laten zien van eene reisorder is dan alleen noodig, wanneer zij niet in militaire klee ding zijn. Een rijke zonderling, die onlangs te Maglie overleed, heeft zijn vermogen vau 800,000 lire vermaakt aan Koning Humbert van Italië. Men verwacht, dat de Koning, als hij de erfenis aanvaardt, het gold zal scheuken aau de liefdadige instellingen, waaraan de vrouw van den erflater, die voor eenige jaren is over leden, een groot deel van haar vermogen hoeft besteed. Er heeft zich teAmsterdam eene commissie gevormd, die op deu 19den Februari zorgen zal voor eene buitengewone gift aan be deelden. Het Handelsblad ontving voor dit doel f 1522.50. De weigel ij kende portretten van de socialisten Domela Nieuweuhuis, Crol, Van der Stad en Fortuyn kan men vinden in het jongste nummer vanhet „Politienieuws"? mis: in.... „Eigen Haard!" Ongetwijfeld is niet vaakvoor- gekomen, wat zich thans in ons vaderland voor doet: dat bianeu deu tijd van twee maanden de barometerstand afwisselde tusschen 718 en 783 mM. Men verzekert, dat een beursspe- eulant te Londen aan een blad 2000 pd. et

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2