NIEUWE K». 1084, Donderdag 17 Februari 1887. 12de Jaargang.' Vrees en hoop. K UIT K L K ih~ m Angelika. iARLE ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland Ir. p. p. Voor het Buiteulaud Afsnnderljjke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Jansstraat Haarlem' PRIJS DER ADVSRTENTIÉN AGITE MA HON AGITATE. Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPER8& I.AUBET. Vervolg en slot.) Dit lot kon wel eens in vele opzichten afhangen van de positie van Pruisen te genover het Vaticaan. Het is bekend hoe zoowel iu het jaar 1859 ais in't jaar 1870 het verlangen der Katholiekeu werd uitge sproken, dat Pruisen voor den Paus zou intervenieereu. Wat, zoo heette het toen schier overal, hoe kunt gij eeue inmenging in de aangelegenheden van een ander land, zelfs eene gewapende interventie verlan gen. Eu er waren genoeg Katholieken, die onmiddellijk eeue schrede achterwaarts de den en zeiden: »Eeue gewapende tusschen- komst verlangen wij immers niet.< Alsof men zich voor zulk eeue tusschenkomst zou moeten schamen; alsof Pruisen in het jaar 1848 iu Baden en in 1864 in Slees- wijkHolsteiu niet met de wapens iu de hand was tusscheubeide gekomen. Het mag zeker nog eeue quaestie kee- ten op welk tijdstip Pruisen zal inter venieereu als de nihilistische partij er toe overgaat nog helscher aanvallen op het Vaticaan te doen. Die interventie kan ge schieden als de nihilisten eenmaal hun doel, de republiek, hebbeu bereikt of reeds vroeger als het Koningschap zich genood zaakt gelooft, ondanks de waarborgwetten, of na de afschaffing daarvan, tegen den Paus te ageeren. Maar, zal men zeggen, hoe kan Pruisen, welk land het als zijne missie beschouwt, een toeverlaat vau het Protestantisme in de gansche wereld te zijn, het Opperhoofd van den ouden godsdienst helpen, zouder zich bij de Protestanten iu hooge mate ver dacht te maken? Natuurlijk zal Pruisen dan slechts intervenieereu als zijn eigen be lang, zijne eigen positie zulks vereischt. Waut Von Bismarck is er verre af deze met de genoemde missie te vereenzelvigen. Maar hij vereenigt beide, zoo lang en zoo ver hij vermag. Terwijl de vestigiug van Protestautsche Duitsckers te Rome met alle kracht wordt bevorderd, terwijl de eene Protestautsche kerk en school na de audere te Rome verrijst en deze over rijke geld middelen beschikken om arme katholieke Volwassenen in de tempels, arme katholieke kinderen iu de scholen te lokken, terwijl zelfs in Rome protestautsche predikanten zich niet tevreden stellen, hunne leer in ïtaliaansche geschriften te verkondigeu, doch liever iu zulke geschriften den katho lieken godsdienst aanvallen, belette Pruisen dat Duit»cke jongelingen, die onder de oogeu van den Paus hunne studiën vol brachten, tot dienstdoende Geestelijken in hun vaderland werden benoemd. Doch ook op dit gebied ontwaart men een ster der hope. Al heeft het Protestautisme er ook groot belang bij, den Paus als zoodanig, d. w. z. het Pausdom zoo diep mogelijk te FEUILLETON. 8.1 Vervolg.) V. Habe eerste reis. Toen zij vatl den zandigen weg nog eens naar het kasteel opzag, scheen het haar toe, als bracht deze reis een keerpunt in haar leven. Doch Eleonora wist door hare vnendelijKe taal al dat akelige voorgevoel te verdrijven; ook een blik op het lachende landschap, dat haar omgaf, verhelderde haar gelaat. Tegen den avond bereikte men Aken. Ange- gelika werd door de geheele familie Valdino mót alle hartelijkheid en liefde ontvangen en men betreurde het ten zeerste, den Graaf, haar vader, niet in hun midden te zien, op dat ook hij deelgenoot aan de vreugde ware. Aan den avonddisch zaten slechts enkele gasten. Toen Angelika in haar eenvoudig schoon gewaad binnentrad, hoorde men een algemeen gefluister van verwondering, want in deze kleeding scheen «ij als een wezen uit lang vervlogen tijden. vernederen, nog meer dan vroeger, ja te verdelgen voor altijd, als het mogelijk ware, uit Rome te verbauneu, zelfs Rome iu eene protestautsch-joodsch-heideusche stad te veranderen, ofschoon er ook een massa Protestanten ziju, die zulks iu 't belang van het positieve geloof aan de Godheid van Christus onder de protestanten, zouden be jammeren,— het belang van Pruisen als we reldmacht, gaat niet zoo ver. Pruisen zou slechts gaarne zien, dat het Pausdom af hankelijk werd vau den Pruisischeu Staat om zich vau 's Pausen invloed te bedienen ten einde te voorkomen, dat diens invloed wellicht te Londen den Engelschen, te New- York deu Amerikanen zou ten deel vallen; want Rome is daar met zijne geestelijke macht, die steeds van invloed is op de wereldlijke zaken, Rome is daar, waar de Paus is; dat weet You Bismarck wonder wel. De Rijkskanselier is er ten volle vau over tuigd, dat de Pauselijke macht, eene macht is, waarmede rekeniug moet gehouden wor den. Daarom heeft hij den Paus in de laatste jaren wederom zoo veel eer bewezen. De Kroonprins vau hetDuitsche Rijk bracht den Paus een bezoek; de Heilige Vader werd naar middeleeuwsch gebruik verzocht de bemiddeling tusschen Pruisen en Spanje in de quaestie der Caroliaeu-eilanden op zich te uemeu; bij den Paus werd een bizonder Gezaut van Pruisen geaccrediteerd, om groote concessiëu voor kleine te verkrijgeu, duurzame voordeeleu van ingrijpend belang tegen oogenblikkelijke te ruilen. Von Bismarck heeft tot dusver geen ge ring suecès bij den Paus bereikt, en ook niet minder iu de kerkelijke kringen van Rome. Geen wonder dat de Rijkskanselier vau den Opperherder der Christenheid met zooveel hoogachting en vereering spreekt. Prins Von Bismarck weet zeer goed, waarom hij Paus Leo zoo hoog waardeert. Eu het is niet gewaagd, wanneer men aile feiten uit deu laatsten tijd nauwkeurig overweegt, met zekerheid te kunnen aanne men, dat Pruisen deu Paus niet geheel en al aan zijn lot zal overlaten, al zou wat God verhoede Leo of zijn opvolger moeten vluchten of zelfs bij eeu opstaud bloedge tuige worden, gelijk de Pausen der eerste eeuwen. Kan Pruisen zulks uiet verhinde ren, het zal zeker zorg dragen, dat de nieuwe Paus, als hij niet, zooals men be grijpen kan, in Duitschland wil resideeren, nergens anders, dan te Rome zal verblij houden. Alvorens Pruisen handelend op treedt, is het mogelijk, ja hoogst waar schijnlijk, dat het de revolutie-partij in Italië gedurende een langen tijd vrij spel laat, ja, dat het ergerlijke dingen tegen het Pausdom en den persoon des Pausen toelaat, om een goed motief te hebbeu Ro me te bezetten, hetgeen zeer goed, op de zelfde wijze als Frankrijk heeft gedaau, van de zeezijde kan gebeuren. Dat 'de redding langzamerhand zal ge- Zouder schroom nam zij in hare nieuwe om geving plaats. Met belangstelling luisterde zij naar het gesprek der gasten, zonder veel deel aan 't onderhoud te nemen, terwijl Eleonora met al de haar eigen zijnde levendigheid schertste en lachte. Den volgenden morgen deden de beide vrien dinnen eene wandeling in den rozigen tuin. Eleonora overzag de geheele schare der genoo- digden en haar oog ontwaarde ook een Duitschen Graaf, die om redenen van gezondheid zich langen tijd in Spanje had opgehouden. Deze is eeu der voornaamste van de partij," verze kerde Eleonora, „de jonkvrouwen zijn zeer voor hem ingenomen, doch niemand kan er zich op beroemen, den geringste» iudrnk op hem te hebbeu gemaakt. Mijn verloofde komt ook, en ik beu nieuwsgierig te weten hoe bij u zal bevallen." De weinige dagen, die het feest voor afgingen, besteedde men tot uitstapjes binnen, en buiteu de schoone stad. VI Het feest. De feestdag was aangebroken; de talrijke gasten b;wogeuzich door de glansrijk versierde ruimten. Eleonora aan de zijde hairs vaders verwelkomde iedereu gast mat de meeste hoffe- schieden, hiervan ziju wij inuig overtuigd. Ook de kwaal is langzamerheid gekomen en daarom zal zij ook langzaam moeten genezen. De kwaal kan niet door een be kwaam operateur worden weggesneden; zij wortelt in de geesten en gemoedereu. Het is de kwaal der rovolutionnaire ideeën, die aan 't einde der vorige en in deu aanvang dezer eeuw, twintig jaren lang, door de Franschen werden uitgezaaid,vervolgens door deEngelschen werden gevoed eneindelijk door de Italianen over het gausche land werden verspreid. Gelijk eenmaal de wereld 4000 jaren moest wachten tot de Verlosser kwam, «oo zal ook Italië lang moeten wachten en slechts langzamerhand tot de heilzame er kenning komen, hoe ontzetteud het is den Heer te hebben verlaten; Italië zal zich moeten overtuigen, dat de zonde de volken ellendig maakt; en slechts de algemeene verspreiding van deze heilzame erkenning geeft deu duurzamen grondslag tot het langzaam terugkéereu vau betere toestan den. Wij zeggen: tot het langzaam terug- keeren van betere toestanden, want wie zich de toekomst der Kerk op aarde als een idealen toestand voorspiegelt, vergist zich in hooge mate en verraadt weinig historische kennis te bezitten. Reeds ge durende bijna negentien eeuwen heeft de Kerk aanhoudend naar den idealen toestand gestreefd en er voor gestreden, zonder hem in alle opzichten te hebben bereikt eu zoo zal het duren tot den jongsteu dag. Daarom blijft zij tot dat tijdstip de strijdende Kerk, ook iu Italië eu te Rome. Maar evenals iu vroegere eeuwen Italië en Rome zeer sombere dagen aanschouwden, die, ternau wernood door een enkelen zonnestraal ver licht, later toch weer helder werden, zoo zal ook, wij mogen zulks veilig hopen, na het verdwijnen der doukere ou weerswolken, die thans dreigend over het Vaticaan zwe vende alles belevende zou te Rome wederom met glans en schittering verrijzen. De National Zeitung bevestigt thans het gerucht, dat de aanvankelijk voorgenomen keizerlijke proclamatie ter zake der ver kiezingen voor deu Rijksdag niet zal wor den afgekondigd. Volgens de Post zijn de Duitsche auto riteiten te Metz en te Straatsburg besloten, deze beide vestingen in staat van beleg te verklaren, wanneer bij de verkiezingen voor den Rijksdag de heereu Kablé en Autoino, behoorende tot de zoogenaamde protestpartij, worden herkozen, dewijl daaruit zou blij ken, dat de bevolking iu dreigend oorlogs gevaar nog niet te vertrouwen is. Bij af kondiging van den staat van beleg gaat het geheele burgerlijk bestuur over op de mi litaire autoriteiten, met onbeperkt recht om alle verdachten er het verblijf te ont zeggen. lijklieid. Weldra bewoog men zich in een levendig onderhoud door de ga-'g, hetgeen echter op hield, toen de oude Markies met Angelika aan den arm, in de zaal verscheen. Allen werden als dooreen electrischen schok getroffen. In hot eenvoudige kanten kleed eu zonder eenigen tooi, clan een bouquet vergeet-mij-nietjes op hare borst, verscheen Angelika daar als een zonnestraal te midden vau het zeer talrijke gezelschap. De Markies stelde haar met de vleiendste woorden aan de gasten voor, als de eenige dochter var. Zijn vriend en levensredder. Allen verdrongen zich rondom haar; ieder wenschte aan haar te worden voorgesteld, ten einde een woordje uit haar moud te mogen vernemen. Angelika was even vrij en onbeschroomd als aan de zijde baars vaders. Den wensch, om ge vierd en aangebeden te worden, kende zij niet. Na het feestmaal liepen de gasten links en rechts door elkander over de uitgestrekte wan delpaden der tuinen. Nu naderderde haar Eleo nora, aan deu arm van een jonkman, met de woorden: „Angelika, ik heb de eer u mijn ver loofde, den jongen Baron William Clifford voor te stellen, en dit zeggende wendde zij zich tot deu verloofde met de woorden:„Deze is mijne meest Te Straatsburg hobben op bevel van deu Rijks-procureur huisbezoekingen plaats gebad iu verband met de relaties, welke de Fran8che patrioten-liga in het Rijks- laud onderhoudt. In de Fransche Kamer van Afge vaardigden heeft de heer Goblet, in ant woord op eeue interpellatie over loterjjen, de juistheid der handeling vau het Gou vernement aangetoond, hetwelk aan slechts 30 vau de 140 aanvragers de verlangde machtiging had verleeud, eu zich ook ver der verbond om in de vergunning aan lo terijen zeer gereserveerd te werk gaan. Hij verklaarde in te stemmen met een eenvou dig overgaan tot de orde van den dag. Hiertoe werd besloten. Iu het Lagerhuis heeft Fergusson verklaard, dat het niet de bedoeling is, in Egypte den verplichten arbeid te ver vangen door eene belasting. De opheffing vau deu verplichten arbeid zal in de plaats treden van de vermiuderiug der grondbe lasting, zoodat deze belasting blijft op het oude bedrag, behalve teu aanzien van die gevallen, iu welke de belastingplichtigen te hoog zijn aangeslagen. Een kwart millioen pond sterling, uit de opbrengst der belas ting verkregen, zal worden besteed voor het betalen van loon voor werken, die anders iu verplichten arbeid zouden wor den uitgevoerd. Volgens Furgusson zouden deze voor stellen iu beginsel kuuneu worden aange nomen. Over de wijze, op welke de vroeger ge dane uitgaven voor militaire doeleinden zullen verdeeld worden tusschen Engeland en Egypte, wordt nog onderhandeld. Wat het nieuwe fiuanciëele jaar betreft, kan wordeu medegedeeld, dat Engeland thans niet het voornemen heeft een deel der uitgaven voor het burgerljjk bestuur op zich te nemen. Aan de Times wordt uit Constantinopel gemeld, dat de Porte maatregelen vau voorzorg neemt in Macedonië, waar geheime agenteu tot oproer aanstoken; te Salouica is de staat van beleg afgekondigd. Van Batum komende reizigers verhalen, dat op groote schaal aldaar Russische troepen dag aan dag aankomen, welke terstond naar Baku gezonden worden; Rusland schijnt iu middeu-Azië eene verrassing voor te bereiden. Door de pressie der Duitsche Regeering heeft de Porte op onereuse voor- waardeu een contract met Mauser geteekeud, hetwelk o >k de leveriug inhoudt van 150,000 kardoezen. Daily News verneemt uit St. Petersburg, dat de hoop op het behoud van den vrede spoedig is verminderd. Naar het heet, heb ben de dienstplichtige Duitschers in den Kaukasus het bevel ontvangen, zich gereed te houden om naar Duitschland terng te keeren. De Daily News meldt uit St. Petersburg geliefde en dierbaarste vriendin op aarde, de jeugdige Gravin Angelika van Haren;" weder- keerig maakte men eene buiging ter kennis making. Bij het levendig onderhoud, dat nu plaats had, bemerkte Eleonora met innig misnoegen hoe William steeds zijne oogen op Angelika gevestigd hield en eene onbeschrijfelijke aan doening maakte zich van haar meester. Weldra vernam men de eerste tonen der muziek en dit maakte aan het onderhoud een einde. Al spoedig verdrongen zich Vele hecren om Angelika, ten einde de eer te mogen heb ben met haar te dansen. Een licht blosje kleurde haar gelaat, en ronduit betuigde zij, dat tij voor de eer, die meu haar wilde bewijzen, bedankte, zij kon niet dansen." Verwondering eu teleurstelling teekenden zich op het gelaat dergenen, die zulks vernamen. „Zoo iets is ongehoord! Zij zou niet kunnen dansen, en de wijze waarop zij zulks verklaart, zou ons doen meenen, dat het de nietigste zaak der wereld betreft. Aldus dachten er de heeren Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1