BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Gierigheid is niet verzadigd voordat zij deu mond vol aarde heeft. Hij kent de waarde van een daalder, die hem van een ander leenen moet. De ware grootheid openbaart zich in goedwilligheid. Onder de buien door kan de zon wel eens helder schijnen. Neem niet met de eeue hand terug wat gij met de andere geeft. Ter behartiging. Is ons hart te midden van verstrooiende bezigheden even vast op God gericht, als het kompas te midden van baren eu stor men op het Noorden, dan zij wij geluk kige werkiiedeu iu den wijngaard dea Heeren. Allerlei. dat de Chineescbe Regeering opnieuw troepen bijeentrekt bij Knlilja en Kasch- bar, waar 30,000 ter oefening reeds bij eengetrokken zijn. De Standard meldt uit SbaDgbai dat de langdurige geschillen tusscben China en Japan ten gunste van China zijn veref fend; Japan betaalt eene nog niet bekende schadevergoeding. Uit St. Petersburg wordt aau de Times gemeld, dat het komplot der militaire stu denten een pijnlijken indruk op deu Czaar en bij bet Hof gemaakt heefc, omdat alle militaire marinescholen daarbij betrokken zijn; zeven zee-officiereu zijn deswege ge- arrestet rd. Uit Coustantinopel meldt de Daily News dat de Porte weder een coutract met Krupp gesloten beeft tot levering van oorlogsma teriaal voor een bedrag van l1/, millioen pond. De jongste onderhandelingen over eene leeuing met de Ottomanische Bank zijn mislukt, maar baron Hirsch heeft aau- gebodeu aau Krupp deze som uit te betalen, indien de Porte het geschil vereffent en tevens de concessie verleent, een en ander betrekkelijk de nieuwe verbiudingsspoor- lijueu. De aanneming van bet ontwerp, be treffende de pacht der tabaksrégie, beeft in de Spaansche Kamer van Afgevaardigden plaats gehad met 175 tegen 70 stemmen. Czaar Alexander heeft aan den Sul tan van Turkije eeu eigenhandig schrijven gezonden, om hem dank te betuigen voor zijne bemoeiingen met betrekking tot de oplossing der Bulgaarsche quaestie, en hem de verzekering te geven van Rusland's vre delievende inzichten. De hoogeer w. Pater Beckx, Generaal der Sociëteit vau Jezus, is zijn drie-en-ne- gentigste jaar ingetreden. In weerwil van een vrij ernstigen val, dien bij in zijn Kamer beeft gedaan, is de doorluchtige Religieus in een uitstekenden staat vau gezondheid, en wel zoodanig, dat hij dagelijks de h. Mis leest te kwart over vijf uur des morgens. Bij gelegenheid van zijn verjaardag beeft de hoogeerw Pater Beckx van alle puu- teu van deu aardbodem gelukweuschen ontvangen. „Men moet maar gelukkig wezen" zegt De Tijd. Toen voor een klein twintigtal jaren de heer Van Houten met zijn eisch van algemeen stemrecht optrad, stoud hij in de Kamer als een éénling en daar buiten had niet licht een ander district dan het radicale Groningen kans voor zijne verkiezing opgeleverd. Hij genoot niet veel meer dan een succes d' estime-, met het allematis- stemrecht van den „roodeu" Groninger Afge vaardigde werd gelachen. Men meende, deu da tum voor de invoeriug van het algemeen stem recht veilig op den feestdag van SintJuttemus te kunnen vaststellen. Eu nu, in 1887 doet het zijn entree in's lands vergaderzaal! Zijn er dan nieuwe argumenten ontdekt, nieuwe wegen der wetenschap geopend? Neen. I)e bekeerlingen, door den heer Van Houten gewonnen, hebben rich zelfs weinig moeite bij hunne bewijsvoering gegeven; zij bleven bij de oude argumenten van „natuurrecht" en dergelijke, altemaal argumenten, die of niets bewijzen, ot' noK eerst zei ven moeten bewezen worden. En toch, en toch het algemeene stem recht, dat vóór enkele jaren yoor eene dwaasheid gold of eene misdaad, geldt op dit oogeDblik als een eisch van gezonde staatkunde. Maar terwijl de Groningscbe Afgevaardigde eeue luisterrijke zegepraal viert, konden dertig jaren van strijd aan anderen zelfs geen zeer be scheiden deel bezorgen van hetgeen zij als hun rechtmatig eigendom meenden te mogen vor deren. Eeue wijziging van art. 76 dir Grondwet wint Van Kouten 's ideeën zelfs mannen als Heems kerk, eene wijziging van art. 194 vindt steenen harten bij de Ministers en onvermurwbare Ka merleden! En die tegenstelling spriugt nog te meer in't oog, waaneer men het verschil nagaat in de middelen, van beide zijden aangewend. Die van den heer Van Houten wareu louter van onstoffidijken aard; de offers, door hem voor zijne overtuiging gebracht, bepaalden zich uitsluitend tot het geschreven en gesproken woord. De andere mannen wonnen't van het begin van hun strijd af niet enkel in getal, maar ook in ver scheidenheid der door hen aangewende middelen. Zij ook trachten, door het woord der redelijk heid Immer eischen te betoogen; maar tevens ontzagen zij zich niet, voor die denkbeelden, be halve den mond ook de milde hand te openen. Zij vonden medestanders onder de aanzienlijksten des lands. Zij wonnen, door hun strijd voor de school alleen, de helft der zetels in het Parle ment. En zelfs, bij de joDgste verkiezing, daar weer in de minderheid gebracht, konden zij nog wijzen op een meerderheid te hunuer gunste van duizenden der kiesgerechtigden. Met welk gevolg? Hun dertigjarige strijd bleef vruchteloos. De aangewezen tegenstelling noemt De Tijd zeer terecht ergerlijk. Wij hebben reeds molding gemaakt, zegt het St. Gregoriusblad, van het plan, dat men heeft opgevat om, zoo 't mogelijk is, eene inter nationale uitvoering van keikmuziek te Rome te gaan geven, als't kan in tegenwoordigheid des Pausen. Of er iets en wat er vau komen zal, is nog lang niet met zekerheid te zeggen. "Wel echter wordt de zaak in Witt's tijdschriften en ver schillende katholieke bladen, vooral in Italië met de grootste ingenomenheid besproken, en worden daarbij raadgevingen medtgedeeld, Wenken ge geven, enz. De Tweede Kamer heeft Maandag de dis cussie aangevangen over de motie-Schaepman, uitsprekende de wenschelijkheid dat de Regee ring door wijziging van de tabel der Kamer in staat stelle om te overwegen de toepassing vau het stelsel van enkele districten over het ge- heele Rijk. De heer Schaepman lichtte de motie toe, als niet vijandig tegen de Regeering en slechts strek kende om later tijdverlies te voorkomen, terwijl de Kamer onmogelijk bij amendement eene an dere indeeliug groote amendementen kan voor stellen. De motie prejudicieert volstrekt niet op de beslissing der Kamer over enkele districteu. De heer Van Houten beaamde de motie ge heel. Zij vraagt welwillendheid van de Regeering in het belang van het gemeen overleg, ter voor koming van later oponthoud en zonder prejudice op het oordeel der Kamer. Overigens is de in- deeling van groote gemeenteu in enkele districten niet het gevolg van een door liberalen te kennen gegeven wensch. De heer Van der Biesen verdedigde de motie. De hetr Van Kerkwijk ziet strijd tusschen de motie en de toelichting. De motie prejudiceert wel; zij eisebt, dal de Regeering voorstellen zal doen, welke zij niet behoeft te verdedigen. Wij ziging van de motie is noodig. Men moet over- legging vragen van de gereed liggende voor stellen der Regeering, om daaruit een amende ment te maken. De motie-Sehaepman werd ten slotte in stem ming gebracht eu aangenomen met 50 tegen 32 stemmen. De heer De Geer Van Jutphaas verklaarde gis teren namens de anti-revolutionnairen, deze Kamer onbevoegd om over de Grondwetsheizieuning te beslisseu, als zijnde incompleet, gekozen onder een beperkter kiesrecht dau de tegenwoordige Grondwet toelaat, eu verkozen bij eene indeeling van de kiesdistricten, die elk stelsel missen. Hij stelde dus eene nieuwe motie voor, de wensche lijkheid uitsprekende om de Grondwetsherziening te beperken tot de herziening van het kiesrecht, en voorstellende allereerst Hoofdstuk 3 in be handeling te nemen. De heer De Sovornin Lokman achtte de herziening met dit Ministerie ongewensebt. Het Ministerie had moeten heengaan na de verwer ping van de kiestabel. Niet om redenen daar buiten zijn de anti-revolutionnairen tegen de herziening, maar omdat alle staatsinstellingen niet in harmonie zijn met de behoeften des volks. Tegenover de richting, die Christus als Hoofd erkent, strijdt sedert eeuwen de eene richting, welke steeds er naar streefde het mo narchaal beginsel en het Huis van Oranje ten ouder te brengen, (luide neens links). De Voorzitter verzoekt den heer Lohman zich te matigen en kan niet toelaten dat aan de liberale meerderheid verweten wordt, in deze dagen, Oranjeloos te zijn (bravo's links, „chuts" rechts). De Heer Lokman verzekert van geschiedkun dige feiten te hebben gesproken. In de repu bliek hebben de Regenten-tamiliën het stadhou derschap er onder gehouden. De algemeene ten- denz der liberalen was de souvereiniteit onder te houden en zich zelf als souverein te beschou wen. Voorts betoogde de speker, dat de liberale zijde sedert 1848 steeds er naar gestreefd heeft om alle koninklijke macht op de Tweede Kamer over te brengen, eu voor het volk nooit iets deed. Hij bestrijdt de Grondswetsherzieuing, omdat hij de gedane voorstellen aikeurt en bin nen de tegenwoordige Grondwet zeer goed her vormingen zijn ten uitvoer te brengen. Hij zette uiteen, wat hij voor de toekomst noodig ebt, en wenscht, om daartoe te geraken, een reform- bill door art. 76 en de additioneele artikelen allereerst te behandelen. De Heer Ruys verklaarde zich tegen de Grond wetsherziening, als onnoodig, terwijl hij de her ziening van art. 194 niet wilde koopen ten koste van de invoeriug van algemeen stemrecht. Door afstemming van deze voorstelling zal de weg openstaan om sociale hervormingen tot stand te brengen. Naar men ons mededeelt, heeft de enquête commissie geweigerd, den heer Louis Regout andermaal te hooren. Vóór eenige weken zoo schrijft eene dame aan De Huisvrouw kreeg eene dame in mijne familie een eigenhandig gewerkt plooisel, waaromheen het zoogenaamde brillan tine of zilverdraad was genaaid. Na het kort gedragen te hebben, werd de hals van genoemde dame vuurrood en kwamen er puisten, die zich over gelaal, armen en beeuen uitbreidden, het geen veel pijn en eene ondragelijke jeukte ver oorzaakte. Bij dien toestand kwamen hevige koortsen en door dit alles volkomen slapeloos heid. De dokter, die er bijgeroepen werd, ver klaarde, dat het zilverdraad er de oorzaak van moest zijn en het dus een geval van acute vergiftiging was. Na een lijden van ruim drie weken kan de lijderes eenige beterschap bespeu ren en herstelt zij langzaam, doch moet nog zeer voorzichtig zijn, terwijl de pijn ook nog niet geheel is geweken. Daar de brillantine of zilverdraad zeer veel bij handwerken gebruikt wordt, zij men in het vervolg daar voorzichtig mee en wachte zieh voor dezelfde ervaring. BI ij kens de Bakkers- Ct. bestaat te Amsterdam eene geheime vereeuiging van brood bakkers. Zij is iutusschen niet zoo geheim, of het blad geeft een verslag van de vergadering, dat aldus aanvangt: „De vergadering, die te twee uur, Maandag 7 Febr., zou worden gehou den, werd te twee uur door één lid bezocht. Het bestuur was er niet; hij wachtte tot kwart over tweeën, toen er nog een lid verscheen. Zij wachtten nog wat met hun beidjes, maar toen er niemand kwam opdagen, gingen zij naar huig." Ondoelmatige slaapplaats. De visclthan- delaars te Nietiwediep ziju gewoon hunne ledige visch kaarden op den wal te plaatsen. Een be schonken matroos, die onlangs op een nacht naar boord sukkelde, struikelde over zulk een voorwerp, kroop door de opening en ging liggeu ronken. Bij het aanbreken van deu dag kwamen de knechts vau den vischhandelaar, die levende visch moesten ontvangen en smeten de vischkaar te water. De Janmaat, die zoo onverwachts door een ijskoud bad uit zijn slaap werd gewekt, zette een keel op als een nuchter varken, werkte zich weer door de opening en was spoedig door de lachende knechts op het droge getrokken. Op de tentoonstelling van wij- neu te Livorno, welke dezer dagen werd geopend, zijn naar men berekent p. m. 40,000 fljsschen wijn ingezonden. Toen dezer dagen een socialist, die in Utrecht propaganda voor zijne theorieën trachtte te maken, verklaarde dat er, voor de maand Mei ten eiude was, eene slachting, „niet van vee maar van menschen, zou plaats hebben," ontstak, volgens het Utrecktsch Dagblad, een daar juist aanwezige slager, die ziju gereedschap nog bij zich droeg, in zulk eene woede, dat men vreesde de slachting te zien beginnen met den sociaal-democraat zelf. Deze koos wijselijk het hazepad. Het Duitsche Rijkspostbestuur neemt proeven, op groote schaal met den telephoo». Al de plaatsen in het Groot-Her togdom Hessen zijn nu telephouisch verbonden en als de proef gelukt, wordt de inrichting tot het geheele land uitgebreid. De rechtbank te Brussl veroor deelde Diusdag eeu melkboer tot 50 franks boete, omdat bij de melk al te zindelijk had behandeld en moeite r.och water had gespaard om de melk dun te maken. Als verdedigings middel bracht hij in, dat de kannen laug in den regen hadden gestaan en daardoor de ver houding tusschen melk en water zoo ongelijk was. De rechtbank bleef bij baar vonnis. Bij ons treft men zulke melkboeren gelukkig niet aan. P e t r o 1 e u m-m otors worden tegen- woordig veel te Kopenhagen gemaakt en gebruikt. Behalve de voordeden aan de gas-motors ver bonden, bezitten ze ook dit, dat zij goedkoop in het gebruik ziju. Zij werken ongeveer op dezelfde wijze. Men kan ongeraffineerde petroleum ge bruiken. In de kleinere machines gebruikt men daarvoor 6/10 kilogram per uur. De gemeenteraad van Denbigh, in Wales, heeft besloten ter eere van Koningin Victoria's gouden feest aan de gemeente eene... nieuwe begraafplaats te geven. De Burgemeester drone aan op huldebetoon van anderen aard, maar de Raad verklaarde zich bijna eenstemmig vóór het plan. Een bloemkweeker William Fran- cis Benneth in Shepperton (Engeland) bracht vóór drie jaren eene nieuwe rozenvariëtiet in deu handel, die zeer veel opgang maakte. Het is eene karmozijuroode theeroos, die hij naar zich zelve noemde. Deze rozensoort, waarvan de prachtige kleur eu de schoone vorm der bloemen door de kenners wordt geroemd, kreeg daardoor zulk eene overgroote bekendheid, dat een Amerikaansche bloemenbaudelaar Evans uit Philadelphia, aan Beuueth voor de helft van diens voorraad van deze rozen, de belangrijke som van 5000 dollars betaalde, waarbij Benneth zich verbond om uitsluitend afgesneden rozen, geen stekjes, iu deu handel te brengen. Daar deze rozensoort in den winter rijkelijk bloeit, en er zich op de plaats waar eeue bloem is afge sneden, dadelijk weer eeue nieuwe ontwikkelt, moet, met de buitengewoon koogu prijzen, die in Amerika 's winters voor rozen betaald worden, de bandelaar, niettegenstaande den kooppiijs van 5000 dollars, geene slechte zaken hebben gemaakt. De heerA. Zanstra, te Heerenveen, heeft een toestel uitgevonden en vervaardigd, waardoor op hardrijderijen de rijders iu staat zijn te controleeren, wie het eerst over de streek is, zoodat de keurmeesters overbodig ziju om te beslissen wie den prijs heeft behaald. De genomen proef heeft geheel aau het doel beantwoord. De rechtbank te Frankfort kad onlangs te beslisseu, welke schadevergoeding toekwam aan de kinderen van een man, die bij het spoorwegongeluk te Hanau het leven had verloreu. Zij nam aan dat eeu huisvader de helft zijner inkomsteu voor zichzelf gebruikt en dat daarom als vergoediug voor de kinderen ook slechts de helft behoefde te wordeu uitgekeerd. In hooger beroep werd die berekening echter gewijzigd. Het hof van appèl ging uit van de meening, dat een goed huisvader veel minder dan de helft zijner inkomsten voor zich alleen ge bruikt en stelde daarom de vergoeding op twee derden De vereeniging tegen bet mis bruik van tabak heelt een prijs vau 1000 frs. uitgeloofd voor de beste verhandeling over den invloed der tabak op de gezondheid der letter kundigen en op deu invloed der tabak op de toekomst der Erausche literatuur. Op een der jongste reizen van de mailboot Willem Prins van Oranjevonden hij aankomst te Queeusborough de Eugelsche doua nen onder de ketels 1200 eigareu. Het personeel ontkende deu eigendom er van, zoodat de Maat schappij voor de overtreding der wet verantwoor delijk gehouden werd en eene boete van ruim ƒ100 had moeten betalen, wanneer niet hij terugkomst te Vlissingen uit een gehouden ver hoor was gebleken, dat eeu stoker de schuldige was. Op de eerstvolgende reis werd deze man aan da Eugelsche douanen overgeven en in hechtenis genomen, daar hij de boete en rechten niet kan betalen. Niet alleen, dat hij nu eenigen tijd gevangen zal blijven, ook zijne betrekking is hij kwijt, daar de Mij. //Zeeland" iemand, die op smokkelen betrapt wordt, niet in dieust houdt. UitGroenloo wordt gemeld: Het beruchte kanon, dat reeds voor den Franschen tijd op onze wallen prijkt, de merwaaidigheid bij uitnemendheid van onze gemeente, zal ter gelegenheid van 's Konings 70en verjaardag eenige keeren worden afgeschoten. Het zal den ouden Grollenaars zeker goed doen, wanneer ze daardoor zien, dat hunne vesling nog te verdedi gen valt. Woensdag heeft het te Rome ge sneeuwd, wat iu geen jaren gebeurd was. De temperatuur was tot op uul gedaald. „Eigen Hulp" te Amsterdam bezit f5000 kasgeld. Om dat productief te maken stelt het Bestuur voor: het stichteu van eene coöpera tieve bakkerij en een dito slachterij, en het op richten van een koffiehuis met restauratie. Men zou zoo zeggen, dat daaraan te Amsterdam althans geene behoefte bestaat. Eene kindervraag: „Moe, waar gaat de vlam heen als u het licht uitblaasi?" TeBlidah is verleden week een Arabier, Mohammed-Ben-Larbi, begraven, die 109 jaar oud was; ziju jongste zoon, een knaapje van 72 jaar, woonde de begrafenis bij. De bekende scheikundige Liebig beweert, dat de beechaviug van een volk wordt bepaald door het zeepverbruik. De Pester Lloyd maakt hieruit op, dat de Montenegrijnen in 5 jaar tijds 16 pCt. in beschaving zijn toegenomen. In 1886 bedroeg de zeepinvoer 100 centenaars. Montenegro heeft 300,000 inwouers, dus werd dat jaar door iedere 30 Montenegrijnen één pond zeep gebruikt. Een teekeu van groote zindelijk heid is het zeker niet. De Haagsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan iu de verleden week behandelde zaak van Mej. Zijnen, dienstbode bij den heer eu mevr. Heinekeu, beklaagd vau door onvoor zichtigheid deu brand iu het Kurhaus op 1 Sept. jl. te hebben veroorzaakt. De Rechtbank verklaarde dat noch de schuld van bekl., noch de oorzaak van den brand is bewezen en sprak haar mits dien vrij. OnbaatzuchtigHoe, Amelia, gij deukt dat ik u sltchts om uw geld bemin? O, gij be driegt ul Ik zou u zelfs huwen, ook dan wau- neer ge iuptaats van een millioen, slechts vijf ton rijk waart. Hij studeert. De dienstmaagd van Prof. Pimpel- heimer haalt eiken avond een flesch bier bij den kastelein iu „de Zou".Op zekeren avond komt zij weder op 't gewone uur en vraagt vier fiesschen bier. „Waarschijnlijk krijgt Professor heden-avond visiteP" informeert de waard. „Neen," antwoordt, de dienstbode, „Professor gaat heden-avond niet uithij studeert." Gewijzigd. Kapitein. De ouderofficier vau de achtste sectie slaat eeu halve mijl te veel achterwaarts. (De bedoelde ouderofficier doet een pas naar voren). Te drommel, schreeuwt nu de gestrenge hoofdman, als ik zeg eeu halve mijl, dau beduidt dat niet dadelijk eeu gansche pas- Vleiend. Landbouwer (tot eeu collega). Wat weet jij nou vau het vetmesten van varkens, je ziet er zelfs zoo mager uit als eeu gezouten haring. Ideaal en reaal. Dweper. Het morgenrood eener nieuwe aera begiut te gloren. Voor da vrijheid moeten deuren eu vensters worden ge opend. Diplomaat (koeltjes). Dat zou onvoorzich tig ziju, mijn waarde, de meeste menschen kumieu geen tocht verdragen. Fijn gezelschap. Heer. Zoo ik hoor, moe het gisteren op uwe soirés zeer geanimeerd zijn geweest. Parvenu. Geanimeerd? Te mijnent i» meu nimmer geanimeerd, daarvoor is mijn ge zelschap veel te gedistingeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2