NIEUWE 1085 Zondag 20 Februari 1887. 12de Jaargang. Leve de Koning! Provinciale Staten. Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. Voor het Buitenland Afionderlflke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BtTREA.tr: St. Jansstraat Haarlem* r 0,85 li— 1,50 0,06 Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Angelika. so (Wordt vervolgd.) ttiAMMSCEI OOVR4IT. ABONNEMENTSPRIJS NTLENDRAf AGITE MA WOW AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIE» Uitgevers: K PP ER S LAUEET. De dag van 19 Februari is een gewich tige bij uitnemendheid. Z. M. onze geëer biedigde Koning mag zijn 70ste jaar vol tooid zien. Door geheel het Nederlandsche volk werd die dag met buitengewone be langstelling verbeid. God zij dank, nog al tijd is de liefde voor het doorluchtig Hoofd van den Staat diep geworteld in het ge moed van het Nederlandsche volk. Alge meen wordt begrepen, dat bet behoud van den monarchaleu regeeringsvovm, een der waarborgen is voor het behoud van Nederlands vrijheid en zelfstandigheid. De revolutionnaire geest dezer eeuw werpt overal omver, al wat goed eu heilzaam is tot handhaving van hetgeen elke natie als het hoogste, op stoffelijk gebied, waardeert, do onschendbaarheid van het grondgebied, de nationale regeering, de Troon. Wij leggen nadruk op dat laatste woord. Een Troou is toch geheel wat auders dan een presidialen zetel. Zulk een regeerstoel wordt afwisselend, dan door dezen, dan door geuen bezet. Eene Presideutskeuze geeft altijd de zegepraal van de eeue partij over de andere. Dat ziet meu b. v. iu de Vereenigde Stateu. Daar gaat alles overi gens nog al wel. De vorm van het Ge- meenebest heeft daar van den aanvang der grondvesting van den Staat bestaan. Toch levert de Noord-Amerikaausche Unie tel kens een schouwspel, dat niet zeer vereereud voor de bevolking is. Te New-York is geconstateerd, dat de stadsregeering iu handen was van eene be paalde club, die er op uit was om het gemeentelijk gezag dood eenvoudig te ex- ploiteeren'teu bate van persoonlijk stoffe lijk voordeel. Millioeneu zijn op die wijze verdiend en dus letterlijk aan de ingezete nen ontstoleu. Nog erger is het, dat zelfs bij de verkiezing van dén President het geld eene groote rol speelt. De partij, welke het meest kan betalen, heeft ook de beste kans om iu den strijd overwinnaar te blijven. Zulke toestanden zijn nu niet precies geschikt om de ingenomenheid met de re publiek te voeden. Frankrijk toout ons nog andere gruwe len. Daar woeden de republikeinen tegen den Godsdienst; om hem te treffen doodt men de vrijheid. De republikeinsche is de duurste eu de slechtste van alle bestuursvormen. Ook bij ons te lande heeft hij bestaan. De Repu bliek der Vereenigde Nederlanden, gegrond op de Unie van Utrecht, was meer dan twee eeuwen hier gevestigd. Welke jam merlijke uitkomsten heeft zij ten slotte op geleverd! In 't begin, toen de omstandig heden alle gunstig waren, toeu het volk zich gemakkelijk oudeisckikte aan den in vloed der Oranjes, ging alles wel. Ouder Frederik Hendrik bereikte ons land zelfs het gouden tijdperk van zijn bloei. Doch dat was niet doormaar ondanks den re- publikeinscheu regeeringsvorin. Nauw week FEUILLETON. Vervolg.) VI. Het peest. Brigitta zat in liaar zwart zijden kleed aan den ingang der zaal en blikte met voldoening neder op alle eerbewijzingen, die hare jeugdige meesteres van alle zijden ten deel vielen, doch toen zij zag, hoe Angelika aan 't verzoek om aan de danspartij deel te nemen, niet kon vol doen, zat zij schier ademloos, en verliet wan hopig de zaal. Het arme kind! Niemand dacht aan haar." Hoe moet ik mij schamen! Wat zal de heer Graaf wel zeggen, als hij zulks ver- ineemt, zeide zij iu zich zelve." Iutusschen was Angelika toch zoo ontsteld iniet, als Brigitta het zich wel verbeeldde. Zij ihad zich ia c0ne vensternis teruggetrokken, ea dan ook de groote welvaart, of daar begon de oppositie zich te vertoonen. Iu de 18e eeuw bereikte het begeven van ambten aan bepaalde familiëu en het guustbetoon iu 't algemeen, een droevig hoogtepunt. Zoo werd de republiek in dis- crediet gebracht. Meu begon naar iets an ders te verlangen. Wat meu eigenlijk wilde, daarover waren de gevoelens ver deeld. De Unie stortte inmiddels ineeu. De jareu vau druk eu beproeving, welke nu volgden, bleven niet zonder uitwerking. Juist de groote oneenigheid, die bleef heer- sckeii, ouder de natie, deed het verlangen Daar een beslist monarchaal hoofd met alle kracht ontwaken. Onder de verwezenlijking van het z. g. politiek ideaal, van de wijzen in 't laatst der 18e eeuw, dat der Repu bliek, werd de behoefte vau het eeuhoofdig Gouvernement geboren. De bekeering der patriotteu, die eerst onder den vrijheids boom hadden gedanst, was volkomen. Toeu Koning Willem I als souvereine Vorst den Troon beklom, was het alsof een cente- naarslast der natie was van het hart ge vallen. En het koningschap bleek een zegen. Niet dadelijk werkten de beginselen der vrijheid door, maar er was een bodem ver kregen, waarop met vrucht kon worden voortgebouwd. Het werk door den beproef den Koning Willem I begonnen, werd door Koning Willem II voortgezet eu de te genwoordige Koning bleef zich in de rich ting zijns vaders bewegen. De Koningen uit het Oranjehuis maken geeu onderscheid tusschen burgers en bur gers. Nederlanders, zonen van hetzelfde vaderland zien zij in al hunne onderda nen. De trouwe zoon der katholieke Kerk, de aanhangers der hervorming, ook de zoon van Israël, zij allen worden door de wet gelijk beschouwt. De Grondwet schrijft zelfs uitdrukkelijk voor, dat alle Staatsburgers voor het bekomen van ambten gelijk staan. Zulk een toestand is alleen slechts mo gelijk in eene monarchie. De republiek zou meu kuuuen noemen de partij-kliek. De helft eeuer wetgevende vergadering plus een regeert altijd. Eu hoe worden de parle mentaire meerderhedeu dikwerf verkregen! Het is onloochenbaar, dat de parlemen taire invloed in de constitutioueele monar chie wordt getemperd eu beheerscht door het koninklijk gezag. De uitnemendheid van dat gezag ligt daarin, dat het de over- heersching eener partij kan beletteu. Zoo dra toch de Kouiug meent, dat eene partij, welke tijdelijk de meerderheid in de volks vertegenwoordiging bezit, misbruik maakt van hare macht, kan hij aan de wetten, welke zij mocht doordrijven, zijne goed keuring onthouden eu een beroep op de kiezers doen. De Natie heeft het dan weer in hare hand, om de meerderheid der par ty, welke het heft in handen had, al dan niet te bestendigeu. PaDij-overheersching is dus in eene con- stitutioneele monarchie slechts zeer voor- sloeg;, half verscholen achter (le gordijnen, de dansende paren met innige zelfvoldoening gade. Zij voelde volstrekt geeu lusl, er deel aan le nemen. Toen zij echter bemerkte, hoe ouders en verwanten na den dans, zich om de verhitte danseressen schaarden, voelde zij zich plotseling alleen en verlaten: niemand bekommerde zich om haar. Hoe verlangde zij thans naar haar vader! Uit deze droevige stemming werd zij weldra gewekt door eene vriendelijke stem, die haar toefluisterde: „Waarom zit ge hier zoo eenzaam en alleen, jonge juffer?" Het was William, die haar had ontwaard en thans met zijn doordrin genden blik voor haar stond. Angelika schrikte bij het hooren dezer woor den, eu liet het hoofd zakken, zonder een wederwoord te geven; hij wilde hare hand vat ten, doch aanstonds trok zij deze terug. Op hetzelfde oogenblik trad haar een heer tegemoet, wiens deftig en edel voorkomen haar aanstonds voor hem innam. Zijn gang en zijne houding kenmerkten den voornamen edel man. Hij maakte eene lichte buiging, waarna hij bijgaande mogelijk; in het stelsel zelf ligt de weg besloten om er aan te ontkomen. Laat ons daarom, Nederlanders, ous ver- heugeu in het feit, dat wij leven onder de werking van de grondwettige mo narchie. Maar op dezen dag hebben wij nog an dere stof tot nationale blijdschap. God spaarde onzen beminden Koning reeds 70 jaren en van dat tijdvak regeert hij 38 jareu over ons volk. Zijne regeering mag eeue gezegende in volleu nadruk worden genoemd. De vrijheid der Natie werd door hem niet alleen geërbiedigd, maar zelf, bij meuige wet uitgebreid. De orde werd door hem gehandhaafd en aan het gezag voort durend kracht verleend. Niet in elk opzicht, 't is helaas! waar, voldeed de wetgeviug allen. Daarvoor mag echter de Koning niet verantwoordelijk worden gesteld. Zoolang de bovendrijvende meerdeiheid geen daden van partijgeweld pleegt, eu zich alleen bepaalt tot de ver wezenlijking van bepaalde theorieën, wel ker toepassing zij verdedigen kau door te beweren, dat zij nuttig eu heilzaam is voor allen, kan de Koning niet. gemakke lijk gebruik maken van zijn recht, om door de Kamers aangenomen wetten niet goed te keuren. De Koning behoort van zijn recht iu dit opzicht slechts iu een uiterst geval gebruik te maken. Eu Koning Willem III heeft steeds iu gematigden zin geregeerd. Hem zij daarom op den feestdag vau zijn 70-jarig leven eere, lof en hulde gebracht. De goddelijke Voorzienigheid heeft ge waakt over dezeu Vorst. Toen hem zijn zonen ontvielen, heeft God ziju tweeden echt met eene dochter gezegend. Groot was daarover de nationale vreugde. Het betaamt den meusch niet de daden Gods te bedillen eu daarom dringe ieder den wensch van de lippen: ware de doch ter een zoon geweest. Koninginnen hebben dikwerf nog gelukkiger dau Koningen ge regeerd. God is niet aan persouen gebon den, als Hij de volken wil zegenen. Daar enboven wekt eene vrouw, als Vorstin, toch nog geestdriftvoller toewijding op. Dat het ook zoo moge wezen! Die ver wachting zal een licht vormen, dat den levensavond van onzen grijzen Koning liefelijk kleurt. Hij leeft thans in zijne doch ter. Haar lief te hebben, is eene hulde, welke meu hem bewijst. Moge de Almachtige den Koning nog vele jaren in 't leven behouden, hem be hoeden voor smart eu pijn. Alleu, die buigen voor het Kruis, zijn geroepen en gehouden om den Kouing te eereu als de wettige overheid. Voor hem zoeke men dus den Troou der ontferming op, voor hem smeeke men God, dat het Nederlandsche Volk, iu dankbare vreugde, zijn 80ste jaar moge vieren! Die bede vinde genadige verhooring. Leve de Koning 1 zich tot Angelika wendde met de woorden; „Edele jonkvrouw, zoudt gij mij de eer niet willen schenken, dat ik u op een rondgang door de feestzaal vcrgezelle?" Angelika zag hem dankhsar aan, er. gaf door een vriendelijk hoofdkuikkeu hare toestemming. Hij stelde zich aan haar voor als de Graaf Eberhard Voii Drachentels en bood haar den arm; William was hierover zeer outstemd en verwijderde zich. Aan de zijde van haren beschermer doorwandelde Angelika de balzaal. De heer Von Drachenfels wist haar op de alleraangenaamste wijze le on derhouden. Hij was een groot menschenkenuer en voelde voor den eenvoud eu de onschuld dezer pas ontloken roos diepe bewondering. Indien het geoorloofd ware geweest, had hij den geheelen avond wel aan hare zijde wil len doorbrengen. En Angelika wie beschrijft hare gewaar wordingen! Als een schutsengel was hij in hare verlatenheid tot haar gekomen, aan zijne zijde vreesde zij niets; het was haar, al hadden zij elkaar van jongsaf gekend eu daarom sprak Reeds onderscheiden malen hebben wij bij de stembus voor de Provinciale Staten op het groote gewicht dier volkskeuze gewezen. Nu a. s. Dins dag de stembus voor de gewestelijke vertegen woordiging zal gesteld worden, achten wij het niet overbodig, opnieuw op de hoogst belang rijke beteekenis vau de uiting der kiezersmeeuing te wijzen. Voor de Tweede Kamer is in de laatste jaren veel gedaan. De anti-liberale kiezers zijn, voor eeu goed deel teu minste, (niet allen deden de oogen open) wakker geschud en den liberalen zijn voor eu na op verschillende punten gevoelige slagen toegebracht. De aanvankelijk groote meer derheid der liberalen in de Tweede Kamer is als sneeuw voor de zou weggesmolten. Doch in de Eerste Kamer ziju zij oppermachtig. Daarom moet vooral op het karakter van de Staten als kies college voor de Eerste Kamer, nadruk worden gelegd. Over geheel ons land zijn er 600 leden der Provinciale Staten. Van dat getal komen er 109 voor de twee zuidelijke provinciën, Limburg en Noord-Brabant. Daar missen de liberalen allen invloed. Beide provinciën vaardigen anti-liberalen ter Eirste Kamer af. Maar de negen provinciën ten Noorden van den Moerdijk kiezen misschien een honderdtal leden der Provinciale Staten, die niet liberaal zijn. Schier overal hebben daar de liberalen in de Provinciale Staten eene aanzien lijke meerderheid. De ongehoorde sterkte der liberalen in de E-rste Kamer kan men ongetwijfeld wijten aan de lauwheid, aan de achteloosheid der anti-libe rale kiezers. Dikwijls, belaas! zijn het ook een zeer mis plaatste eerbied en ontzag voor de eene of andere notabiliteil, die den anti-liberalen kiezer verleiden om zijne stem verkeerd uit te brengen. Bedenke men toch, dat het meer geldt, dan de zorg voot waterschappen en buurtwegen; dat de leden der Provinciale Staten de koorden der pro vinciale beurs in handen hebben, welke de ervaring heeft het geleerd zoo gemakkelijk door liberale vingers glippen; maar vooral, dat de leden der Provinciale Staten de kiezers zijn van de leden der Eerste Kamer! Aan de wanverhouding iD dit Staatslichaam ziju de kiezers zelf de schuld. Zij laten zich in den staatkundigen Btrijd maar al te goedmoedig één hand op den rug binden, om daarna met nauwelijks halve kracht aan den strijd d eel te nemen. In de groote onevenredigheid tusschen liberale en niet-liberale leden der Provinciale Sinten moet verandering worden gebracht.Wilt gij, Katholieke en andere anti-liberale kiezers, daartoe medewer ken, komt dan Dinsdag a. s. getrouw ter stem bus. Men bedenke welke gewichtige belangen op het spel staan, en hoe die grootelijks bevorderd of benadeeld worden door de deelneming of lus teloosheid zelfs van een enkelen kiezer. Het spel der verkiezingen maakt deze ongerijmdheid nu eenmaal mogelijk. Geeft in geen geval eene enkele stem aan een Gandidant voor de Provinciale Sta ten, die als liberaal bekend staat, of ook maar aan een, dien men op het punt van gelijk recht voor allen in de schoolvraag geeu vertrouwen kau schenken, doch schenkt nwe stemmen aan hem, waarvan ge de zekerheid hebt, dat hij uw ver trouwen ten volle verdiend. Katholieke en andere anti-liberale kiezers, denkt er aan, dat bij de verkiezing van Dinsdag a. s. hooge belangen op het spel slaan. Laat u niet door onze tegenstanders misleiden, doch kiest zij met hem over haar vader, van het oude slot en van alles wat haar lief en dierbaar was. Na haren rondgang bracht de Graaf haar weder bij hare vrienden en nam hij op de minzaam ste wijze afscheid. Hot feeet liep verder in de vroolijkste en aan genaamste stemming af. Den volgenden morgen, toen Angelika met Brigitta als naar gewoonte, eene naburige kerk bezocht, bemerkte zij ook der. Graaf Von Dra chenfels, die in de nabijheid van het altaar nederknielde eu aandachtig bad. De overige gasten zouden nog wel in diepen slaap verzon ken liggen. Toen Angelika hem bemerkte, stroomde eeue heilige en innige vreugde door haar gemoed. En toen later al de genoodigdon aan 't ontbijt zaten, fluisterde Eleonora hare vriendin toe: „Ik wensch u geluk met de vorloviug, die er gisteren met u heeft plaats gehad.,, Angelika zag haar verwonderd aan en zeide; Wat bedoelt gij daarmee?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1