BINNENLAND. BUITENLAND. de Bulgaren hare beslissing opleggen; mid delerwijl wijst de Porta alle aansprakelijk heid af voor de gebeurtenissen, welke iu het Balkau-gebied kunnen voorvallen, nu de onderhandelingen tusschen de Bulgaar- ache deputatie en Zankoff zijn afgebroken. In het Lagerhuis heeft de heer Fergus- sou gezegd, dat Wolff's voorstellen niets afdoen op de qua9stie der terugroeping vau Britsche trosp6u, zoolang er vrees be staat, dat de Egyptische Regeering niet iu staat zou zij 11 om haar gezag te haudhaveu. Het Britsche Gouvernement heeft geen voorstel gedaan, waardoor het geacht zon kunnen worden, at te zien van het recht om de rust, in Egypte tegen buiten-en biu- neulandsche woelingen te beschermeu. Ook is het eene ongegronde meening, dat wij de positie, die voor België bij tractaat is aangewezen, zouden beschouwen als een voorbeeld, welks navolging wensckelijk zou zijn iu schikkiugen betreffende Egypte. Naar aanleiding van eene nota in het officiëele blad van Egypte van 20 dezer, waarin de afschaffing der heerendiensteu en de maatregelen tot betaling der werk lieden aangekondigd werden, zegt Havas: Over deze oplossing kan men niet anders dan innig verheugd ziju. Zij rechtvaardigt de voorwaarden, die door sommige mogend heden gesteld warén eu die, met het oog op eene gedeeltelijke afschaffing der hee rendiensten, strekten om het budget van openbare werkeu met 250,000 Egyptische ponden te verhoogeu; eu zij bewijst ook, dat het nutteloos was, het cijfer der aflos sing aan Egypte's scliuldeischers met 250,000 ponden te verminderen, want de gewone hulpbronnen van het budget zijn all 'szins voldoende tot afschaffing der hee rendiensten. Depêches uit New-York melden dat Duitschland onderhandelt met Amerikaan- sche huizen over de leveriug van graan iu groote hoeveelhedeu, terwijl andere firma's met Frankrijk zaken doen ter verzending via Antwerpen. Het Congres der Vereenigde Staten heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waar bij de Mormonen-kerk wordt opgeheven, eu de veelwijverij in de Unie verboden. Te Rome hadden bij gelegenheid van den 70sten verjaardag van Z. M. den Ko ning der Nederiandeu een aantal Neder landers en Luxemburgers zich vereenigd bij de heilige Hoogmis en het Te Deum in de kerk van het Campo Santo dei Tedeschi. De »Hollandsche Kringhield eene feeste lijke bijeenkomst. Zoeloelaud is onder Britsch gezag ge bracht. De inboorlingen nemen daarmede genoegen. Eene officiëele dépêche uit Manilla meldt, dat Utto den 14 dezer door de Span jaarden genomen en iu brand gezet is na een hardnekkig gevecht. Het verlies der Spanjaarden is betrekkelijk gering. De on zen namen deu 13den verscheidene met kanonnen gewapende verschansingen, die de stad op een afstand verdedigden. GEMENGDE BERICHTEN. Aan de Times wordt uit Constantinopel gemeld, dat authentieke berichten het mis lukken der onderhandelingen over de Bul- gaarsche quaestie bevestigen; dientengevolge zal de Porte aan de groote mogendheden eene circulaire richten, waarin zij verklaart, dat ai hare pogingen om tot een verge lijk te komen, gefaald hebben, zoodat de Turksche Regeering thans geen anderen uitweg ziet, dan dat de mogendheden aan Eveneens is het duidelijk, dat. afgezien alleen van het inleidend woord, het geschiedverhaal zich behoort te bewegen binnen de grenzen, welke door aard en strekking van het werk zijn aange wezen. Zonder voor het oogenblik in bizonderheden te treden, deelen wij de hoofdstukken mede, welke den inhoud van Neerlandici Catholica zullen vormen. Na eene opdracht en algemeene inleiding zal htt E*rste Hoofdstuk geven eene geschiedenis en statistiek der vijf Bisdommen, het Tweede de Geestelijke Orden en Congregatiën behandelen, het Derde de Katholieke vereenigingen en instel lingen opsommen en omschrijven, welker doel is de bevordering van godsdienst, liefdadigheid kunst en wetenschap enz. In elk dezer drie boekeu zal zooveel mogelijk de tegenwoordige stand worden vergeleken met den toestand, gelijk die was in het jaar 1853. Om echter van het eigenaardige Nederlandsch- katholieke leven in zijn samenhang een sprekend beeld te geven, zal nog eene uitvoeriger beschrij ving worden beproefd van de grootste Katholieke gemeente in ons Land, van de Katholieke ge meente van Amsterdam met haar eerbiedwaardige overblijfselen uit het grijs verleden, met hare seculiere en reguliere parochiën met al hare nieuwe instelliugen en vereenigingen, die het katholieke leven in zijne verschillende uitingen openbaren en ontwikkelen. Het Album zal worden besloten door eene ge schiedenis van het ontstaan van het boek en van een nauwkeurigen index. De tekst zal zijn Latijn en Nederlandsch, te genover elkander gedrukt. Het gezegde zal volstaan om een denkbeeld te geven van den rijkeu inhoud van het boek dat het lijdt geen twijfel voor de komende geslachten laug de heugenis zal bewaren van het feest, hetwelk de Katholieke wereld dit jaar hoopt te vieren. Het hoofdcomité heeft gelijk zijn plicht was, op dat plan de goedkeuring gevraagd van het Hoogwaardigst Episcopaat van Nederland. HH. DD. HH. de Aartsbisschop en de Bisschoppen keurden het ontwerp goed niet alleen, maar be loofden ook voor de uitvoering aanbeveling en krachtdadige hulp. Sterk door deze aanmoediging, verzocht het comité voor de redactie van het boek de mede werking van een vijftiental bevoegde mannen, vertegenwoordigers van de reguliere en seculiere Geestelijkheid, die allen met geestdrift de aange boden taak hebben aanvaard. Het comité richtte zich verder reeds tot vele van de voornaamste Geestelijke Orden, Congre gatiën, katholieke vereenigingen en instellingen, en ook van deze ontving het met de meeste bereid willigheid toezegging van de gevraagde materiëele en zedelijke hulp. Het mag niet worden betwij feld, dat het comité ook bij al de overige soort gelijke instellingen, welke biunenkort dezelfde uitnoodiging zullen ontvangen, dezelfde bereid vaardigheid zal vinden. Zoo schijnt het tot stand komen van Neerlan- dia Catholica reeds verzekerd. Opdat echter het werk op tijd gereed zij, en wel met de gewenschte nauwkeurigheid en volledigheid, is het vooral noodig, dat de vragen, welke het comité zich veroorloven zal te stellen aan verschillende personen en instellingen, binnen den gcstélden termijn nauw keurig en volledig worden beantwoord. Ten slotte nog eenige woorden over de uitvoe ring van het werk. Het Album zal worden gedrukt door een Ne- derlaud8chen drukker, op oud-Hollaiideck papier, met Elzevier- en oud-Hollandsche letter, met roode initialen en randen. De tekst zal op verschillende plaatsen worden opgeluisterd door wapens en afbeeldingen van merkwaardige instituten. Het hoofd-exemplaar, dat aan Zijne Heiligheid wordt aangeboden, zal worden versierd met een twaalftal miniaturen op perkament, door verschil lende Nedcrlaudsche kunstenaars te vervaardigen. De kunstenaars, die door het comité daartoe werden uitgenoodigd, hebben het zich tot eene eer gerekeud, hunne kunst tot opluistering van het werk te mogen leenen. De miniaturen zullen zoo volmaakt mogelijk worden gereproduceerd, en de zoo verkregen af drukken zullen strekken tot opluistering van de exemplaren, welke het comité in het binnen- en buiteidand hoopt te verspreiden. Het hoofd-exemplaar zal prachtig worden in gebonden door eene roemrijk bekende Nederland- sche firma, maar ook aan de overige exemplaren zal een waardige monumentale band worden ge geven. Nadere bizonderheden kunnen thans bezwaarlijk worden opgegeven; maar het medegedeelde zal zekerlijk voldoende zijo, om aan het comité en aan de redactie de gevraagde materiëele en in- tellectueole hulp vau allen te verzekeren voor een werk, dat belooft te zijn Eene waardige en sprekende hulde van het katholieke Nederland aan den roemrijk regee renden, feestvierenden H. Vader, Paus Leo XIII; Eene openbaring van de wonderen, die Gods genade wrocht in Neerlands Kerk; Eene heerlijke getuigenis van het geloof en de liefde van Neerlands Katholieken en door dit alles Eene krachtige aanmoediging om bet werk voort te zetten, dat door Gods goedheid met zooveel eere werd begonnen. Dr. ANDREAS JANSEN, Secretaris. O it In den aanvang der zitting van de Tweede Kamer op gisteren, heeft de Voorzitter mede gedeeld, dat Z. M. de Koning op de huldebe tuiging der Tweede Kamer hem geantwoord had: „Ik ben zeer erkentelijk voor de gevoelens van gehechtheid der Tweede Kamer, en ik verzoek u daarvoor aan de Kamer mijue erkentelijkheid te betuigen." De Voorzitter meende de tolk te zijn van allen, wanneer hij thans verklaarde, dat de alge meene feestvreugde door het geheele land en de dankbaarheid, welke allen gevoelden toen de Koningin en haar geliefd kind aan een groot gevaar ontkwamen, zoo mogelijk nog meer heb ben verhoogd de liefde en de gehechtheid van het Nederlandsche volk voor het Vorstenhuis (luide en algemeene bravo's). De heer Fabius, die het eerst het woord voerde, sloot zich geheel daarbij aan en con stateerde, dat bij de Grondwetsherziening er éen punt is, dat niet in debat behoeft en kan ge bracht worden (luide bravo's). Het algemeen debat over de Grondwetsher ziening werd daarna voortgezet. De heer Fabius verdedigde de motieDe Geer, als verzoenende en betoogde, dat ook verleden jaar de anti- revolutionnaire partij verzoening wilde. Thans moest vóór alles het kiesrecht worden herzien. Naaldwijk, 22 Eebr. De zeereerwaarde heer J. W. Van Saagsveldt, Pastoor alhier, heeft onder zeer vele blijken «an belangstelling, zijn 12Vs jarig Herderschap van deze gemeonte gevierd. Een onlangs uit Oost-I n d i langs de Kaap teruggekeerd scheepskapitein verhaalt in een Hamburger blad het volgende: Op de terugreis deed ik Afrika's westkust aan en ver toefde een dag in Kameroen. Ik liet het schip aan den stuurman over en begaf mij het land in, niet twijfelende of ik zou wel een negerdcrp ergens vinden. Dit duurde echter laug en ik was te vermoeid om in de felle hitte denzelfden weg te voet weder af te leggen. Ik huurde derhalve eene boot, eu een zestal n gers zouden mij de rivier af weer naar boord brengen. Terwijl ik zoo in de schuit zat uit te rusten, wreef ik de stof uit de oogen, nam mijn linkeroog, een kunitoog, uit de holte en begon het met mijn zakdoek af te vegen. Nauwelijks hadden de roeiers zulks ge zien of zij sprongen over boord, zwommen naar den oever en zetten het op een loopsn. Daar zat ik nu. Zij waren geschrokken voor een we zen, dat in staat was de oogen uit het hoofd te nemen ea er weder in te zetten, ik begaf mij ook naar den oever en weer naar liet dorp, om ander volk te huren. Doch de mare van mijn oog was mij voorgegaan; bij mijne nadering vluchtten alleu; niemand wilde mij te woord staan. Mij bleef niets ander over dan zelf naar het schip te roeien en toen de boot maar aao haar lot over te laten, in de verwachting, dat de negers toch wel eens eindelijk weer zouden dur ven komen, om hunne boot op te zoeken. Door hypnotisme in zenuwachti- gen toestand gebrachte personen, ziju volgens, het Eugelsche dagblad „The Electrician", ongelooflijk scherp van gehoor. Eme zoodanige nerveuse dame kon het per telephoon medegedeelde verstaan zonder de telephoon aan het oor te houden. Het was voldoende wanneer zij het toestel in de hand hield en de omgeving stil was. Eene nieuwe zwendelarij. „Er zijn te genwoordig valsche twiutigmarkstukken in omloop, ik heb een toetssteen bij me, waarmede ik de echtheid der goudstukken bewijzen kan"; met deze woorden trad een net gekleed heer een bakkerswinkel te Berlijn binnen. De vrouw van den bakker, die zich alleen in den winkel be vond, was door deze mededeeling zeer ontsteld; nam haastig twee twiutigmarkstukken uit de toonbanklade en reikte ze deu vreemdeling over om ze te beproeven. Deze wreef de muntstukken met zijn toeisstoeu, wees de beangste vrouw op het verschil van kleur van haar gouden trouw ring, stelde een onderzoek in de lade in en ging eiudelijk heen. Nn eerst bemerkte de bakkerui dat de goudtoetser een goudstuk meegenomen hadop vveiks echtheid niets viel aan te merken. Het Conservatoire teParijs heeft een kostbaren Stradivarius (op 20,000 frs. ge schat) van een rijkeu Ras, Daviduft'genaamd, die laug te Parijs woonde, geërfd. Davidoff heeft bepaald, uat iedere lauréat, bij de piijsuitdeeling, op deze viool moet spelen. Het N. v. d. D. deelt o. a. d e vol- gende anecdote mede uit het leven van Z. M. den Koning: Het is bekend, dat de Koning, toen hij nog Kroonprins was, niet veel waarde hechtte aan ridderorden en gewoonlijk alleen het onderscheidingsteekeu droeg van 15-jarigen offi- ciersdieust. Toen de toemalige Kroonprinses hem eens hierover hare verwondering te keuneu gaf, antwoordde de Kroonprins lachende: „Ik hecht zooveel aan dit kruis, omdat ik dat werkelijk heb verdiend." Te Kopenhagen heeft zich eene commissie gevormd, die met het oog op de steeds toenemende uitbreiding der stad in ver schillende wijkeu stations wil oprichten, waar des nachts geneeskundige hulp te vinden is. Onder de eigena aardige vorste lijke titels is die van den Vorst vau Tonomotapa zeker wel een der minst vleiende althans in onze ooreu: Hij draagt deu eeretitel van ,,de groote dief." De Shall van Perzië is beschaafder; hij laat zich o. a. „Eerelool", „Spiegel der Deugd", „Roos der Gelukzaligheid" noemen. De Koning vau Arrakan wordt getiteld als be zitter van den witten olifant en van de twee Oorringen//, terwijl de Koning van Ava heet: „Broeder der Zon en de Koning der vier-en- twiutig Zonneschermen." Onlangs was er quaestie tusschen twee heeien over de noorderlecgte of zuider breedte, waarop eene stoomboot zich wel zou bevinden. Het verschil liep, zooals van zelf spreekt, over graden en zoo kwam een derde er toe, te beweren dat beider, wel gelijk konden hebben, als de een naar Celsius en de ander naar Eahreuheid had gerekend. Der General-Anzeiger van Hannovei deelt een feit mede, dat voor allen, die met den telephoon omgaan, van niet gering belang is. Zekere heer Böllerts, die eene groote reputatie op het gebied van het hypnotisme geniet, weet daarvoor vatbare personen per telephoon in slaap te maken. Dit zou met iemand, die zich in het bureel der redactie van genoemd blad bevond, het geval zijn geweest. De heer Böllerts riep deu redacteur per telephoon op, deze verscheen en onmiddellijk klonk het „slaap!" Tot verbazing zijner colloga's viel de redacteur weldra iu slaap en werd niet wakker voor een dreunend: „Wak ker!" per telephoon was vernomen. Bij de herstemming voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Wageningen, die Zaterdag jl. gehouden werd is door één zegge één kiezer deelgenomen, die, wetende, dat hij de eenige was, zijne bil jetten (wit en blauw) invulde met geen namen van candidaten, maar met een goeden raad: „Opheffen." Of de g< meeuteraad dien raad zal opvolgeu? Zeker ja! H. M. de Koningin is jl. Zaterdag een ongeluk overkomen. Een ooggetuige zendt aan bet Dagblad hiervan de volgende mededee ling: „Plotseling, terwijl eene groote menigte voor het paleis de terugkomst vau het kouiuklijk rijtuig afwachtte ging eene siddering door de me nigte een kreot, snel eu doordringend! De paarden, die 't vorstelijk rijtuig trekken, zijn op hol! Angstig slaat de vorstelijke moeder de armen om de geliefde kleine, die zich aan 't moe derlijk hart verbergt; als de paarden, dicht bij 'i paleis, tot staan zijn gebracht, zit de. Prinses op de knitëu harer Moeder eu schreit van angst. Doch üe vorstelijke Moeder wijst alle hulp ter zijde en zelve draagt ze haar lieveling door de steeds aangroeiende meuschen massa in het Paleis. Dat gezicht, die hooggeëerde Koningin, thans moeder in den schoousteu zin des woorda, het ontlokte aan aller oog een traan, aan aller hart een zucht van dank. Neen, geen Nederlander bleef daar koud en't „Hoera! Leve de Koningiu!// klonk zeker nooit met meer geestdrift, dan op dat oogenblik, toen een dreigend gevaar van land en volk en Vorstenhuis was afgewend. Kort nadat H. M. met de Prinses het paleis was bin nengetreden en de nog steeds aangroeiende me nigte in de grootste stilte afwachtte of men eenig teeken aangaande het welvaren der geliefde Vorstinnen zou vernemen, naderde reeds eene nieuwe victoria, met versche paarden bespannen, en niet lang daarna keerde de Koningin terug, met het Prinsesje aan de hand, dat slechts eeni- germate bleek van den schrik zag, en H. M. besteeg onder donderende hoeiahs opnieuw het rijtuig, om der bekommerde menigte 't beste bewijs te geven, dat noch zij, noch de dierbare Prinses eenig letsel hadden bekomen. Toen riep de menigte „leve de Koningin!" en nogmaals „leve de Koningin! leve de Prinses!" uit het diepst des harten." Met vreugde ingehaald. Ter gelegenheid der geboorte vau Lodewijk IIV was de vreugde zoo ten top gestegen, dat ieder zich beijverde, die op kwistige wijs aan der. dag te leggen. Een Seigneur de la Rnlière liet voor het volk eene fontein aanleggen met vier monden, elk een duim breed. Vac 12 tot 3 uur 's namiddags liet hij uit die fouteiu gratis lekkeren wiju stroomeu; ook had hij iu de straten, vlak bij die heerlijkd bron, twee lange tafels laten plaatsen, beladen met de fijnste eetwaren, voornamelijk cervelaat- worsteu, hammen en pastijen; nog liet hij dien- Zelfden dag tweo wagens, met muzikanten bezet, rondrijden, om de vreugde te verhoogen. Daar achter volgde nog eene kar, waaruit men gebak, wijn en vleescb aan de voorbijgangers uitdeelde enz. enz. Te Delft wilden de sociaa 1-d e m o- craten eergisteren eene openbare vergadering hou den eu haiden daartoe het „Huis ter Lucht" afgehuurd. Toen de eigenaar echter vernam, wat er achter het voorgewende doel der samenkomst school, weigerde hij, do vergadering te ontvangen, en de sociaal-democraterij lag in duigen. Fijne lekkernijen. Tot de lekkernijen van de oude Romeinen behoorden eenige, die onze gastronomen niet zouden bevallen; onder anderen de poppen waaruit de vlinders zich ontwikkelen; de groote witte wormen, die men in vermolmd hout vindt, en slakken. Het avond eten vau Plinius bestond gewoonlijk uit een gersteukoek, latuw, drie eieren, drie slakken en wal wijn. Het Frankf. Journ. verhaalt van een 30 jarig man, die onlangs uit zijn voetzool een afgesleten, zwart geworden naald heeft gehaald, welke hij als vier-jarig kind bij het spelen had ingeslikt, en die dus in 26 jaren deu weg door ziju lichaam had afgelegd. De kiezers van Leighton Buzzard in Engeland hebben een verzoekschrift aan het Britsche Parlement gericht, waarin zij aandringen op het nemen van maatregelen tegen het be- driegelijk verkoopen vau butterine als boter. Uit N i e d e r-I ngelheim, bij Mainz, wordt gemeld, dat de heer E. Douwes Dekktr (Multatuli) den 19 dezer aldaar in den ouderdom van bijna 67 jaren is overleden. Zaterdag vierde de heerA. Aghina te Alkmaar zijn 90aten verjaardag. De wakkere grijsaard stak zelf zijne vlag uit. Het volgende moet te Rotterda m gebeurd zijn: Hier, jongen, heb je twee extra- soepkaartjes voor 's Konings verjaardag. Mijnheer, zou u er nog niet wat bij kunnen geven, want we krijgen met 's Konings verjaardag familie van buiten bij ons te logeeren. Op een bewaarschool te Rotter dam, kwam Zaterdag een meisje van misschien nog geeu 5 jaar, zonder oranje, het lokaal bin nen. Zij was de eenige, bij wie de versiering ontbrak. Wat is dat nu, ik zie geen oranje, zeide de bewaarschoolhouderes. En het antwoord van het kind luidde: Ik ben socialistisch, juf frouw 1 't Is Subliem! Op de Kranskade te Utrecht liep eergisteren-avond een beschonken persoon, die het den voorbijgangers nog al laslig maakte. Toen men hem te lijf wilde gaan, om hem on schadelijk te maken, liep hij zoo bard hij kon den Singel in, waaruit hij met heel wat moeite gered werd. Ook hier heeft het water tijne ge nezende eigenschap niet verloochend. Te Harwarden is dezer dagen eene vrouwelijke dienstbode van den heer Gladstone, die 18 jaren bij hem in betrekking was geweest, in het huwelijk getreden met eeu gemeeutebe- ambte. üe huwelijksplechtigheid in de kerk had plaats onder leiding van den predikant Stephen Gladstone; het orgel werd bespeeld door W. H. Gladstone, en ook de grijze staatsman zelf was met zijne gemalin tegenwoordig en teekende mede iu het register. Mevrouw Gladstone nam de „honneurs" waar bij eeu ontbijt op het kasteel ter eere van de jonggehuwden. Een dagblad van Montana bevat de volgende advertentie: „In den nacht van den 14n dezer werd uit dtn stal van Ira Sampson, den ondergeteekende, een donkerbruine merrie, 15 hand boog, met een kleine witte ster op den kop en witte achtervoeten, gestolen. Ik wil voor de uitvoerige vertrouwbare beschrijving

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2