NIEUWE m. 1087. Zondag 27 Februari 1887, 12de Jaargang. De Missiën en de beschaving. BUITKXLAim HO HAARLEMM CODRAIT. ABOWrrEMEMTSPEIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p, p. Voor het Buitenland Afzinderljjke Nummers Dit blad verschjjnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B URE A TJ: St. Jansstraat Haarlem* 0,85 1.— 1,50 0,06 #isTiïhnsj/ AGTTB MA NON AGITATE. PBIJS DEK ADVEBTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en V r ij d a g- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers- KUPPERS It l.AURET. Vervolg.) De Missiën verheffen de wilde volken niet alleen op een hooger zedelijk stand punt, zij geven hun dikwerf ook de vrij heid. Zooals ineu weet beschouwden de veroveraars van Amerika de bewoners van dit land als hunne buit; de negers werden als beesten behandeld. Zij moesten in de diepe schachten der mij: en arbeiden. Alle kwellingen van den dorst en zonnegloed moesten zij verdragen; een vroegtijdig graf was hun lot. Toen verschenen katholieke Missionarissen als reddende Engelen, en spoedig wisten zij eene mildere behandeling voor de ongelukkigen te verkrijgen. Zoo wisten o. a. de Jezuïeten voor de slaven van Chili volle vrijheid te verwerven. Ook in Brazilië bewerkte de genoemde Orde in 1597 het verbod, de iuboorlingen tot sla ven te maken; van Z. H. Paus Urbauus VIII verkregen zij zelfs in 1640 eene Breve tegen den menscbenhaudel. Zulk eene edele naastenliefde schoot in de harten der wilden diepe wortelen en zeer goed wisten zij hunne natuurlijke vrieuden van hunne vijanden te onderschei den, al vertoonden dezen zich vaak ou der alle mogelijke maskers. Een treffend voorbeeld daarvati leveren ons de Itatijueu in het jaar 1650. Op zekeren dag werden de Jezuïeten door de Europeesche kooplie den en andere «verlichte* lui, gansch on gemotiveerd verdreven. Hoe verwouderd stonden echter de verjagers den volgendeu morgen te kijken, toen zij het gansche landschap verlaten vonden, vermits de in boorlingen de vlucht hadden genomen om zich aan de bescherming van hunne toe komstige beheersckers te onttrekken. Ja, zelfs met de wapens in de hand traden de nieuw-bekeerden dikwerf ter bescherming van de Missionarissen op, zooals het op roer op het eiland Maranon van 1640 be wijst-. Maar ook in een ander opzicht brengt de verkondiging der leer van Hem, Die voor alle menschen zonder onderscheid gestorven is, den heidenen vrede aan. Zoo waren het in Hiudostan in den beginne de Paria's alleen, welke den gekruisigden Heiland aan namen, terwijl de Bramiuen het Evangelie met trotschheid afwezen. Het morgenrood der hope gaf den Paria's nieuwen moed, zy leerden hunne mensehelijke waardigheid kennen eu naar hun voorbeeld volgden ook spoedig de bevoorrechte klassen het alles overwinnende teeken. En hoe zeer dit juist in katholieke Missie-staten de toevlucht der vrijheid is, daarvan schenkt ons Maryland's geschiedenis eene schoone getuigenis. Deze kolonie was ontstaan toen een aantal Eu- gelsclie Katholieken, ouder den eerw. Pater White voor den liaat van apostatische Re genten eu medeburgers op de vlucht gingen. Zonder maatregelen vau geweld werden de FEUILLETON. Angelika. Vervolg.) VII. De verloving. Het leven der slotbewoners was nu weder even eenvoudig nis voorheen. Vader Francesco vond Angelika sedert hare terugkomst geheel veranderd; zij was wel levens lustig, doch die zorgelcoze vroolijkheid van vroe ger was weg eu had voor eene kommervolle uitdrukking op haar aanminnig gelaat p'*st® gemaakt. Van haar bezoek te Aken sprak zij schier geen woord meer; doch de naam Von Pr®~ chenfels mengde zij meermalen in hare gesprek ken. Hij vorschte de oorzaak dezer verandering niet uit, omdat hij wist, dat zij dau alles zou vertellen wat haar op het harte lag. immers, voor haar ouden leermeester hield zij niets ge heim. En zooals deze verwacht had, gebeurde het ook. Op zekeren dag, dat de Graaf druk bezig was met hot napluizen der familiepapieren, be- bewonors voor het Christendom gewonnen en lang voor dat de zoogenaamde verlich- tiug in Europa, godsdienstvrijheid verkon digde, opende Maryland voor de verjaagden uit alle landen zijne gastvrije poorten, tot dat de Staatsomwenteling ook hier puri- teinsche wreedheid en onverdraagzaamheid invoerde. Waren het slechts de goederen der zede lijkheid en vrijheid, welke de Missionaris sen aan de wilde volken met de verkon diging der waarheid brachten, dan zou zulks reeds meer dan voldoende zijn om de sym pathie van alle Christenen op te wekken. De zegen strekt zich echter nog verder uit. Ook op liet eigenlijke gebied der bescha ving worden de wilde volken op een hoo- gereu trap geplaatst. Waar de kloosterklok luidde, daar werd in de wouden gewerkt, daar werden moerassen gedempt en werd men spoedig de gouden goltjes van de koorn- veldeti gewaar, de vrucht aan den wijnstok kwam tot rijpheid, de bewoners verzamelden zich; er werden dorpen en steden gesticht eu christelijke tucht en zeden brachten den bewoners geluk eu zegen aan. Dat de Kerk hare beschavende macht nimmer heeft ver loren, zulks toonde zij vooral in de 16e en 17e eeuw. Terwijl men in Europa strijd voerde tegen het oude geloof, spoedden de Jezuïeten zich naar de nieuw ontdekte landen, om vergoeding te verkrijgen voor het geleden verlies. Doch welke moeite kostte het, b. v. in Amerika om de In dianen, die een Nomadenleven leidden, aan eene vaste woonplaats te gewennen. Spaansche en Portugeesche wapens hadden zulks te vergeefs beproefd, de Missionaris sen echter slaagden er iu. Nooit verlieten zij de Nomaden; hitte en koude trotseer den zij eu laugzamerhaud wisten zij de stammen te overredeu eene vaste woon plaats te kiezen. Maar nu begon het voor naamste werk. De Paters moesten als sme den, metselaars en timmerlieden aan den arbeid om de bekeerden iu den landbouw te onderrichten. In streken, die voor den landbouw minder geschikt waren, gaven de Missionarissen ook onderricht iu de vee teelt. Handelend traden ook de vrouwelijke Orden op. De Ursulinen vooral leerden de vrouwen het spinnen, verpleegden de zieken eugaveu ouderwijsaan de kinderen. Hadden de wilden eenmaal eene vaste woonplaats,dau zorgden hunne geestelijke vrienden voor de verdere beuoodigdheden, zij leerden hen de bijenteelt en deden hen de waarde van was, honing eu andere artikelen kennen, waarin zij dau handel dreven. Waar eene zekere welvaart heerscht, daar wordt ook de kunst beoefend. Hij, die met moeite zijn dagelijksch brood verdient, be kommert zich weinig om haar, dat is eene ervaring, welke men ook te outzeut kan opdoen. En even zoo is het met de wil de volken gesteld. De kunst sluimert; men heeft haar slechts te wekken, of wat gaf Angelika zich naar Vader Francesco en deelde bt-m alles mee, wal zij in het slot van den Markies gezien en gehoord had. Toen zij hare ontmoeting met den Baron William mededeelde fronste hij het voorhoofd; doch kon een lachje niet onderdrukken, toen zij met zooveel geest drift van Eberhard Von Drachenfels verhaalde. Nadat zij gesproken had, vroeg de grijsaard: „Hoe heet de verloofde uwer vriendin?" „Baron Wil liam Clifford," gaf zij ten antwoord. Op het hooren van dezen naam werd de Priester doods bleek, doch hij herstelde zich en vroeg Angelika; „Hebt gij hierover ook al met uw vader gesproken? Verlegen antwoordde zij: „Ik wilde vader geen verdriet doen eu daarom heb ik er met hem niet over gesproken; of had ik dat wel moeten doen?" „Volstrekt niet, kind," antwoordde Vader Francesco, „gij hebt wijs en verstandig gehan deld, zeg er uwen vader geen woord van, dan doet gij beier". Angelika verwijderde zich, do«h gevoelde zich niot zóó bevredigd, als zij wel had gehoopt. Het was haar niet ontgaan, hoezeer de naam van Baron Clifford een angstvalligen indruk op Vader Francesco gemaakt had; wat kon er de oorzaak van zijn? 't Was een raadsel, dat haar hart met schrik en angst vervulde. Eenige maanden waren sinds dien tijd ver dikwerf het geval is, op den rechten weg te brengen. Welk eene ontaarding toch iu den schoonheidszin wordt men bij de wilde volken gewaar! Hier verbreedt de bewouer van Australië op kunstmatige wijze zijne neus, maakt de Afrikaansche neger zijne lippen grooter, ginds geven de Indianen door drukking zekere wanstaltige vormen aau de hoofden hunner kinderen. Ook ten opzichte der kunst hebben de Missionaris sen zich hij de wilde volken in hooge mate verdienstelijk gemaakt. Meer nog op iutellectueele dau op ma- teriëele wijze werden de belangen der wilde volken door de Missionarissen bevorderd. Bij velen toch werd de schrijftaal inge voerd. Ook den kring der denkbeelden, de woordenschat en de beteekeuis der woor den onderging door de invoering van nieuwe begrippen eene aanzienlijke uitbreiding. Men staat verbaasd als men verneemt wat alleen de Jezuïeten op dit gebied hebben tot stand gebracht. Zij onderwijzen thans iu meer dau 100 talen eu in al deze vreemde talen hebben zij boeken geschreven, die zij voor het onderwijs noodig hebben. Ook de ongelukkigen werden door lieu niet vergeten. Zoo ontfermden zich de Je zuïeten te Cuzio in Peru over de blinden eu stommen, die hier bizonder talrijk wa ren, zij leerden hen de gebareu-taal eu wisten beu op deze wijze met de geloofs waarheden bekend te makeu. Iu Brazilië vond de eerw. Pater Lama eene bizondere methode uit, om doofstommen schrijven en teekenen te leeren. Zelfs de poëzië der in boorlingen werd door de Missionarissen be oefend. Zoo vervaardigden de Paters der Sociëteit van Jezus iu Brazilië gedichten eu liederen, aangezien deze stammen daar als 't ware verzot op waren. Ja, zelfs met volken, die in de beschaving hoog stonden aangeschreven, concurreerden zij dikwerf met goed 2oo zijn b. v. Pater Bescbi's gezangen thans nog de lievelings liederen der Bramiuen aan de oevers van den Ganges. Op schoone wijze bezingt Lij daarin de voornaamste geheimen des ge- loofs, hoofdzakelijk Jezus' lijdeu eu de maag delijkheid van Maria. Iu alle takken vau wetenschappen wor den we gewaar, hoe groot de invloed is geweest, welke de Missionarissen er op hebben uitgeoefend. Na de groote volks verhuizing brachten de Missionarissen van de Orde van den II. Benedictus de wetenschappen vau de kusten der Middel- landsclte Zee tot aan de oevers van den Atlautischen Oceaan. Naar het ver verwij derde Engeland wendde Pater Augustinus met 40 medebroeders zijne schreden, om daar het licht des Evangelies te brengen eu eeue eeuw later verdwijnt, door de zorgen derzelfde Orde, de duisternis van het heidendom uit de wouden van Germanië. Overal wordt het licht ontstoken. De geschie denis der Benedictijnen is ontegenzeggelijk vlogen, toen zij op zekeren dag een brief ontving van Eleonora. Ouder anderen deelde zij ltare vriendin mede, dat hare verloving met William was verbroken. Hierover schreef zij het volgende: „Gij zult verwonderd staa>, nis gij dit leest, maar 't is de zuivere waarheid. Over eene niets hetcokenende zaak geraakten wij in geschil. William werd driftig, en zonder te groeten was hij eensklaps weg. Eenige dagen later ontving mijn vader een schrijven, waarin de verloving van mij met William voor eeuwig verbroken was en hij mij mijn woord teruggaf. Natuur lijk waren allen daarover zeer bedroefd, doch vader troostte mij zooveel hij vermocht, en ik verzekerde hem met den meesten ernst, dat ik er mij niet veel van aantrok, omdat ik William nooit bemind had er. ik slechts uit gehoor zaamheid had toegestemd." Een angstig voorgevoel maakte zich van Angelika meester, toen zij deze regelen las. Waarom zou Baron Clifford de verloving hebben verbroken? Zij dacht »au tie ontmoeting in den tuin en meer en meer werd haar alles duidelijk. Doch dwaze, die ik ben, neen. dat kan niet, neen nooit! prevelde zij bij zich zelve. Wel kwam haar eeno andere herinnering voor den geest, doch aanstonds zag zij weder de door dringende blikken van den Baron op kaar gericht. ook de geschiedenis tier Europeesche bescha ving aan deze zijde tier Alpen.In de 9e eeuw kwam plotseling de Arabische beschaving te voorschijn, ontstaan uit eene satnenvloeiving van de christelijke eu de Perzische bescha ving. Vooral de studiëu der klassieke philosophic eu der exacte wetenschappeu, wiskunde eu astronomie bloeide iu hooge mate,uiet minderde getieeskuude eu chemie. Zulks was geen vrucht vau den Islam, want de beschaving bepaalde zich slechts tot de Arabieren: bij Turken, Tartaren en andere moslemitiscbe uatiëu werd men er niets van gewaar. Zij verdween iu de 13e eeuw door den invloed vau het Mohame- danisme. Doch toen de Missiëu iu 't Oosten beproefden het uitgeroeide Christendom we Ier te regenereeren, kwamen de weten schappen ook langzamerhand tot bloei. Zoo werden iu deu Levant de wis- en sterrenkunde ijverig beoefend. De Jezuïeten, die iu hunne colleges en academiën zich ook met de wetenschappeu ijverig bezig hielden, richtten in 1606 te Nangasaki eeue school op voor dergelijke studiën. Het was Pater Ricci, die als hoofd der Missie deze bestuurde in een land welks bewouers op zelfstandigheid gesteld waren en die zich voor het meest beschaafde en roemrijkste volk hielden. Hat was streng in kasten verdeeld, eu daarom was het noodig aller eerst de hoogste klas te winnen, namelijk die der Mandarijnen. Dit gelukte Pater Ricci, door zijue uitgebreide keunis en ervarenheid in de wetenschappen. Het gelukte hem de Mandarijueu om zich heen te verzamelen. Langzaam doch zeker overtuigde hij hen van hunne dwalingen op het gebied der astrologie; hij vertaalde wetenschappelijke werken in de Chineescke taal, ontwierp eene kaart des rijks en weudde de aatdkunde aan om hen op het pad naar den Hemel te brengen. Toen Pater Ricci midden in zijn arbeid door deu dood werd verrast, kwam iu zijne plaats Pater Schuil, eveneens een wis-eu sterrenkundige, die iu dusdanige mate de hoogachting der Cliineesche geleerden ver wierf, dat de Keizer liern opdroeg den Rijks- kalender een hervorming te doen oudergaan, van welke taak hij zich hoogst meesterlijk kweet. (Slot volgt.) Tot de hoogst verblijdende stembusver- schijuseleu behoort zeker wel het feit, dat de sociaal-democraten in het koninkrijk Saksen totaal zijn verslagen. Vroeger gol den de Saksische districten voor vaste burch ten van de sociaal-democraten. Het volk schijnt er echter wijzer te zijn geworden. Te Dautzig, maar ook elders, wordt door de overheid met plichtmatige veerkracht opgekomen tegen de sociaal-democraten. Iu genoemde stad zijn verschillende huis- Angelika was zeer ontstemd. Thans gevoel de zij meer dan ooit, wat een moederhart waard was. Maar, bezat zij dan geene hemelsche Moeder, aan wie zij haren nood kon klagen? Bezat zij hare eigene moeder niet, die liefderijk op haar kind zou nederzien. Zij viel op de knieën en smeekte beiden, dat zjj toch beschermend over haar zouden waken wanneer dreigende gevaren haar naderden. Na dit gebed zag tij met meer gerustheid in de toekomst. Onverwacht werden de slotbewoners door de komst van deu Markies Valtlino, in gezelschap van tien Graaf Von Drachenfels verrast. De Graaf Arnoud verlangde zeer den Graaf Eber hard te leeren kennen. Angelika verwelkomde de gasten met alle hoffelijkheid. Toen zij tegen deu avoiul den tuin rondwandelde in gezelschap van Brigilta en Eberhard, duurde het niet lang of de oude Antonio verscheen met het bevel dat Brigitta bij den Graaf moest komen. De beide anderen zetten hunne wandeling voort; de Graaf sprak over zijn vaderland, de Rijnoevers met zijn prachtige burchten, die zich in den stroom spiegelen, van de schoone steden met hare on telbare domkerken en ook weder van Spanje! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1