H 11M M K L A ft 0. zoekingen gedaan, waarop arrest atè'in volgden. De nieuwe kerkelijke wet is bij het Prui sisch Heerenhuis ingediend. Een der hoofd elementen van het wetsontwerp is de we- dertoelating van de verschillende Orden, met uitzondering der geestelijke Leerorde en die der Jezuïeten. De laatstgenoemde Orde werd echter verboden bij de Rijkswet, zoodat voor het toelaten der Jezuïeten de tusschenkomst van den Rijksdag wordt ge vorderd. De Herold spreekt de berichteu in Le Nord en de Politische Correspondenz tegen, omtrent Ruslaud's houding in het geval van een conflict tusscben Duitsch- land en Frankrijk, en zegt dat tusschen het officiëele Rusland en het officiëele Duitsch- land de allerhartelijkste betrekkingen be staan. De telegrammen over de onderhandelingen betreffende Bulgarije spreken elkander tegeu. Volgens den berichtgever der Daily Dews gelooft men in diplomatieke kringen, dat de onderhandelingen ten slotte zullen sla gen. Die van de Standard meldt, dat de Bulgaarsche Afgevaardigden zich gereed maken om Coustautiuopel te verlaten, de wijl alles mislukt is; terwijl de Porte opnieuw een Christen-afgevaardigde naar Sofia GEMENGDE BERICHTEN. is. Het blad beval een afdruk van het handschrift van een paar der adressen, omdat dit tot het ontdekken van den dader zou kunnen leideu. o P3 zou zenden. Aau de Times wordt uit Sofia gemeld, dat de Porte geweigerd heeft verder met Zankoff te onderhandelen, omdat hij door zijii6 herhaalde verandering van mee- niug getoond heeft, geen vertrouwen meer te verdienen. De Porte zou voortaau alleen te doen willen hebben met wettige Bulgaar sche Afgevaardigden. Uit St. Petersburg meldt de Daily News, dat het onderzoek naar de militaire samen zwering met ijver wordt voortgezet. De politie neemt nog steeds persouen gevaugen. Het doel der saamgezworeueu zou zijn, de Keizerlijke Regeeriug omver te werpen en eeue federalistische republiek te stichten volgens het plan van Baron Stromberg, die in 1884 ter dood werd gebracht. De toestand vau Prins Alexander van Bulgarije is bedenkelijk. De doctoren hebben verklaard, dat bij aan de pokken lijdt, en hebben onmiddellijk de geheele familie van Prins Alexander vau Hessen ingeënt. Bij de Tweede Kamer is jl. Woensdag inge komen een telegram van de Vereeuiging" van landhuurders in de Vorstenlanden," aandringende op intrekking van de Muntwet als het eeuige middel om de crisis te bezweren. Het algemeen debat over de Grondwetsher ziening werd voortgezet. De heer Gleichman re pliceerde; hij verdedigde de Kamer tegeu de be schuldiging als zou zij de sympathie van het volk missen of niet verdienen. De heer Keuchenius hield zijne motie, eenigs- zins verkort in redactie, vol. Hij bestreed de voorstelling van den heer Gleichman omtrent het gebeurde in de vergadering van „Patrimonium," wees op de kieschheid iu den toon van Domela Nieuwen huis en beval diens belangen bij de Ite- geeriug aan. Hij was te zwaar gevonnisd voor een artikel; dat erkenden zelfs magistraten. Herhaaldelijk riepen de Kamerleden, dat de spreker buiten de orde was, en eindelijk inter- rompeerde hem ook de Voorzitter. De motie-Keuchenius werd verworpen met 72 tegen 10 stemmen, en de motie-De Geer met 57 tegeu 27 stemmen. Donderdag werd het debat over de Grond wetsherziening voortgezet, met de behandeling van Hoofdst, I., „Het Rijk en de inwoners." Art. 1, bevattende een andere omschrijving van het grondgebied, is volgens het Jtegeerings- ontwerp aangenomen met 57 legen 14 stemmen, na verwerping van de amendementen-De Ranitz en Viruly. Het nieuwe artikel na art. 1, be palende, dat de Grondwet alleen voor het Rijk en in Europa verbindende is, voor zoover niet het tegendeel blijkt, is eveneens aangenomen. Op regeeringsartikel 2 is een ameud.-De Beaufort en Van der Loeiï voorgesteld, om de grensregeling tusscheu de gemeenten aan de uit voerende macht over te laten, behalve voor groote steden. In dezitting van gisteren werden aangenomen eenige naturalisatie-wetten, het ontwerp iu zake eener provinciale htffing iu Fiiesland, de onteigenings wet voor den tramweg AmsterdamAmstelveen, conclusie iu zake de dienstregeling op de lijn Sta vorenLeeuwarden en de conclusie in zake het nieuwe telegramtarief. Laatstgenoemde conclusie bedoelde aan te drin gen op spoedige wettelijke regeling van het biu- nenlandsch telegramtarief. De Minister van Waterstaat had geene btzwa- ren tegeu de conclusie aldus opgevat, dat de rege ling zoo spoedig mogelijk zou geschieden als het belang der zaak vereischt. Hij achtte overigens zijne inzichten der regeling voor het nieuwe telegramtarief door de ervaring bevestigd. Verschillende onderwerpen zijn commissoriaal gemaakt o. a. de verklaring met België over den zoogi uaamden meisjeshandel, het conversie- contract met de firma Rothschild en de zaak van het Limburgsch meisje. Maandag te 1 uur voortzetting van de Grond wetsherziening. In den loop dezes jaars zal de Wet op de Zeevisscherijen moeten herzien worden. Zijn wij wel ingelicht dan wordt door het college der zeevisscheiijen aan de Rcgeerinu in overweging gegeven, het verbod van <!en wonderkuil nog voor drie jaren te handhaven. Hillegom. 25 Febr. In den nacht van 22 op 23 dezer is ouder deze gemeente iu drie woningen ingebroken en daar gestoleu: In de villa „Kalorama", bewoond door den heer J. Van Waveren Pzn.: 1 gouden cylinder horloge no. 156: 1 zilveren eetlepel Z. H.; 3 z weren zuurvorkjes; 1 zilveren lepel met vork P. v. W. Jz.; 1 zilveren kinderlepel Z. v. W.; eenige compositielepels, waarvan een met gebro ken steel. In de villa „Emendata", bewoond door den heer P. H. Van Waveren1 gouden remontoir horloge no. 75613 op de achterzijde een paard gegraveerd; 2 gouden manclmtknoopeu, de achter- knoopen van zilver; 1 damesbril met goud ge monteerd; 1 zakmes met los heft; 1 fantasie broche met paarlemoer bouquet; 12 zilveren vorken, zeer ouderwetsch model, waarvan ééa vork gebroken; 2 zilveren theelepeltjes; 1 zilveren vork met dito lepel gemerkt A. T'; 1 zilveren vork gemeikt P. H v. VI'. 1862; 1 zilveren vork ou- gemerkt; 8 zilveren lepels oud model; 1 kinder vorkje gemerkt A. M. M. T 1 ziln-ren suiker- scheppertje, 1 stel keukeniepels en vorken, 1 portemouuaie met ƒ17,17, eenig los geld. In de woning van mej. Mickenhagen eeuige tinnen lepels. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Amsterdam, 26 Febr. Jl. Dinsdag herdacht de Pius- Vereeniging den zeventigsten verjaardag van onzen Kouiug en der. negenden gedenkdag der verkiezing van zijne Eminentie Mgr. Joachim Pecci tot Paus Leo XIII. De grooto zaal vau Frascati was voor deze gelegenheid versierd met vlaggen, groen, levende bloemen en schilden. De beelden van Z. M. Koning Willem III, en van Z. H. Paus Pius IX, de patroon der I'ius- Yereeuiging, prijkten tusschen sierlijk groen. Het geheele progam van uit feeatconcert was aan Paus en Kouing, aan Vaderland eu Gods dienst gewijd. Aan Neerlands Volle vau Richard Hol opende het Concert, na eene toespraak van den Voor zitter, den heer H. M. Werker, over het doel der feestviering. Z.E. gaf tevens mededeeling van ver schillende telegrammen. Da Eere-Voorzitter Mr. G. J. A. Heydenrijck was door ongesteldheid verhinderd het feest bij te wonen, doch had ook een telegram gezonden om zijne volle sympathie met deze feestviering bekend te maken. Daarna zong Willem G. Deckers 2 sulo 's „Het Koningslied en Wat zijt gij groot." Ber nard J. De Goey droeg voor: „Het worde licht" en „Het Oranjelied"E:o Nederlandsch lied van W. R. Van de Vliet sloot liet eerste deel. No.lvan het 2edtel was -.„Koning Willem lil" van A. Ten Gate J. Azn.; r/Leo-Hymne" en „Gebed voor den Koning" waren de solo's van W. G. Deckers-, ca „Heilgroet aan den Paus'1 en „De Oranjestamde solo's van B. J. De Goey. Vaderland en Koning was het laatste No. van het program behalve het Volkslied, dat staande en met geestdrift tot tweemaal toe, door allen werd gezougeD. De quartetten werden door de heeren Gebroe ders Van de Vliet en B. J. De Goey gtzongen. De heer Bern. H J. Smit had het accompagne ment welwillend op zich genomen. H;t is, waar zulke krachten samenwerken, over- bo-ig te zeggen, dat het concert uitmuntend ie geslaagd. Voorzeker voegt een woord »an dank aan de heeren, die hunne talenten op nieuw voor de goede zaak dienstbaar hebben gesteld. TeMurmerwoude, de hoofd plaats der gemeente Dantumadeel, heeft de tapper Beig- liuis geweigerd, zoowel véor als ï.a de loting voor de nationale militie, sterken drank aan de jougelieden te verkoopen. Indien dit voorbeeld algemeen navolging vond, zouden er op zulke dagen veel ongeregeldheden worden voorkomen. Een schoonzoon van Vanderbilt heeft te Londen voor het sommetje van 2,400,000 gulden meubels gekocht, die aan Maria Antoinette behoorden. In Amerika openbaart zich meer en meer de noodzakelijkheid van etaaistoezicht op de promotie tot doctor. Op de laatste alge- meeDe vergadering der Amerikaantche Maat schappij van Geneeskunde te Chicago gehouden, werd omtrent dit onderwerp rapport uitgebracht door dr. Rauch, die klaagde over de licliIvaar digheid, waarop door sommige Amerikaansche universiteiten doctorsbullen worden uitgereikt. Het gevolg daarvan is niet alleen minder weten schappelijkheid van den geneeskundigen stand in het algemeen eu het oulstaan van allerlei soort van specialiteiten, maar ook eene ware overstroo ming door geneeskundigen, die in sommige staten 10 maal meer aanwezig zijn dan in Europa. Zoo zijn o. a. in den staat Illinois op 1000 inwoners 12 geneesheeren, in het geheel 2000 te veel vol gens dr. Rauch. Te Oaxacia in Mexico is de graf- tombe ontdekt van een Hapotecakoning. De schedel eu de beenderen duidden aan, dat de overledene van reusachtige gestalte moet geweest zijn. Oader andere kleinere beeldjes vond men er ook ééa uit zuiver goud, dat ougeer 50 pond woog. Omtrent het lot van den in Zuid- Afrika vermisten Duilschen koopman Lüderitz eu zijn reisgenoot Steingrover, wordt thans uit Kaapstad iets naders bericht. Volgens de ge tuigenis van een boer, die aap. de Oranje-rivier woont, en een mijnarbeider, die Lüderitz een eind weegs vergezeld heeft, zijn de beide ver misten, in een klein bootje den mond van de Oranje-rivier uit en de zee ingezeild, om zich naar Angra Ptquenna te begeven. De genoemde mijnarbeider keek de boot na, en zag baar op eens niet meer; of zij omgeslagen was, wist hij niet. Men ach t het echter zoo goed als zeker dat de twee reizigers daar verdronken zijn. Een worstenfabrikant, die zich voor een der Londensche magistraten te verant woorden had wegens het niet naar schooi zenden zijner kinderen, veroorzaakte veel gelach door de namen zijner jongens, die respectievelijk waren William No. 1, William No. 2, en William No. 3. ür. Sacc. gevestigd te Cochaham- ba, iu Bolivia, hei ft de aandacht der geleerde genootschappen gevestigd op een geneesmiddel der Indianen, de Mutisia viciae folia, dat sinds onheugelijke tijden als geneesmiddel tegen de tering door de Indianen wordt aangewend, en door dr. Sacc in zijue praktijk werkelijk als zoo danig werd werkzaam bevonden. Het geheim van dit middel werd van de Indianen door ge noemden geneesheer gekocht. Thans zijn verschei dene zader. dezer plant naar Frankrijk ontboden, en zullen deze in den Jardin des Plantes te Parijs en in Algiers worden gezaaid. Ook wordt in de hospitalen te Londen en te Parijs het extract dezer plant, door dr. Sacc. toegezonden, op teringlijders beproefd. Spoedig zal men dus kunnen weten, in hoever de cliuieche proefne mingen der hospitaal-specialiteiteu te Parijs en te Londen overeenkomen met die in Bolivia door dr. Sacc verkregen. Het veelbesproken groote stoo m- schip Great Eastern is Woensdag verkocht voor 26,000 (ƒ312,000). De kooptr, de heer Tho mas Brown, moet een agent zijn vau de „Lou- ueusch- Australische stoomvaart maatschappij." In de staalfabrieken van Louis- ville, Kentucky, wordt eene nieuwe uitvinding om staal te harden beproefd. Een volgens dit. stelsel geharde boor maakt in 40 minuten een gat door de stalen platen van eau geldkast., waarir., volgens den fabrikant, door inbrekers hoogstens iu 12 uren een gut kan geboord wor den, Met een uit verhard staal vert aardig! peu- ueme8 werd een stalen schotel doorgesneden. De uitvinder is een jeugdige grofsmid, die sedert jaren proeven had genomen. Hij beweert tevens in staat te zijn, ijzer in staal te veianderen en staal zoo hard en buigzaam te maken, dat eet: kogel uit het zwaarste geschut, op deze massa afgeschoten, er uiet doorgaat. l)e uitvinding van het hardeu vau staal wordt voorloupig geheim gehouden. In den Haag gaat eene inteeken- lijst rond om een huldeblijk aan te bieden aau den koetsier Anton Kabelaar, die de hollende paarden voor bet rijtuig der Koningin tot staan bracht. Een eigenaardige hulde aan het Vorstenpaar werd te Leeuwarden gebracht door den tuinman L. Rodenhuis. Voor zijne ramen prijkten namelijk de borstbeelden van den Koning en de Koningin, zeer kunstig gesneden uit twee koolrapeu. Daarboven las men het volgend vei sje: „Een oud soldaat van 't fort Bourtanje Brengt hulde aan Willem vau Oranje!" Tusschen 6 der beste biljart— spelers uit Amsterdam en evenveel heeren uit Groningen, zal te Groningen in de volgende maand een wedstrijd gehouden worden om het meesterschap. De hoofdprijs bedraagt ƒ150. Merlatti, de vaster, is naar men bericht Da zijn vijftigdaagschc hongerkuur, zoo duchtig aau het eten getogen, dat bij eerstdaags naar Mariëubad zal moeten om daar eene oef- vettingskuur te oudergaan! Les extremes se touchent. Een inwoner van Perpignan heeft bij testament eene jaarlijksche rente van 1200 (rs. vermaakt aan den ouderofficier of sol daat, behoorende tot het garnizoen aldaar, die zich door zijn gedrag deze belooning het waar digst zou tooueu. Onder de vele geluk wenschen den Koning op zijn jaardag toegezonden, be-, boorden ook telegrapbische felicitatiëa van bijna alle Europeesche Hoven. Daar de markten voor Neder landsch vee steeds in aantal toenemen eu nog naar nieuwe uitgezien wordt, kan het zijn nut hebben de aandacht te vestigen op eene land bouwtentoonstelling die, in October 1887 te Khar- koft in Zuid-Rusland zal worden gehouden en waar vreemdeliugen kunnen mededingen in de klasse voor paarden, ezels en muilezels, hoornvee, wolvee, varkens, gevogelte, bijen en landbouw werktuigen. Aangifte van inzendingen moeten \óor 1/13 Mei plaats hebben. Waarschijnlijk zal de Nederlandsche Consul te Odessa wel nadere inlichtingen willen verstrekken. De brievenbesteller De Koning, t e 's-Hage, die gelijk met onzen Koning verjaart en Zaterdag de helft van den leeftijd van Z. M. bereikte, ontving van Z. M. een fraai gouden horloge. In het Iersche dorp Sooey, graaf- schap Sligo, stuitte dezer dagen de politie bij eene uitzetting op een eigenaardig beletsel. De pachter, die uit het huis moest gezet worden, was namelijk in bed gaau liggen, en het bleek, toen men hem daaruit wilde halen, dat hij daar op was vastgemaakt met een grooteu ketting, die kruiselings over zijn lichaam liep en tien voet ouder den grond aau een grooten steen was ge klonken. De gerechtsdienaren moesten, om hun taak ten uitvoer te brengen, de noodige gereed schappen halen om den ketting door te vijlen. Voor de betrekking van direc- teur der ambachtsschool te Groningen, hebben zich 70 sollicitanten aangemeld. De uitgevers der N. R. Cf. loven twee honderd gulden uit voor dengene, door wiens aanwijzing gevonden wordt de schrijver of druk ker van het valsche bulletin, dat op 's Koniugs terjaardag ten name vau de N. R. Ct. verspreid Volgens Recht voor Allen k r ij g t Do mela Nieuwenhuis in ziju vrijen tijd (2V2 uur per dag) nu, in plaats van gevangenisboekeu, hoeken om Deensch te leeren en moet bij copiëeren voor studenten in plaats van doosjesplakken. Zestien lotelingen uit Massa- vaux, iu den Elzas, brachten onlaugs, naar oud gebruir, een bezoek aan kunne makkers in de omgelegen dorpen. Zij kwamen ook te Rouge- mont, het eerste dorp op Fransch grondgebied, eu de lotelingen van die plaats strikten hunne gas!en, als een soort van eerbewijs, ieder een driekleurig lint iu het knoopsgat. Bij hunne te rugkomst vergateu de lotelingen vau Massavaux die linten tijdig weer af te leggen. Zij werden deswege allen door de Dnitsche overheid gevan gen genomen eu naar de gevangenis te Muhl- hauseu gebracht. Bij Dhubri, in het gebergte Garo, op Ceylon, zijn onlangs, door den heer Sanderson, Opper-inteudaul der olifantenjachten, 120 olifanten tegelijk gevangen. Die vangst vertegenwoordigt eeue waarde van ƒ125,000, behalve nog het nut, dat men van de olifanten zal kunnen trekken, als zij gedresseerd zijn. Een colporteur van Recht voor Allen kreeg het eergisteren te Amsterdam in deDamstraat te kwaad met eenige werklieden eu vrouwen. Hij ventte op de gewone aanstootelijke wijze zyn blail en een gemeen schotschrift. Daarover onderhield men hem, maar daar hij vooriging met venten, ontrukte meu hem zijn papieren, welke verscheurd werden. De politie bracht hem toen in het belang zijuer eigen veiligheid uaar het politiebureau op den O. Z. Voorburgwal, waarheeu hij iu optocht werd geleid door de persoi.au wier tooru hij op wekte eu die „Oranje boven!" riepen. Naar het Vaderland verneemt heeft Z. M. de Koning aan Autou Kabelaar, die Za terdag de hollende paarden voor het rijtuig van H. M. tot staan bracht, levenslang eene weke- lijktche toelage van 5 toegekend. Kabelaar zal ook eene medaille ontvangen. In de gemeente Goes waren onge- veer een 40 tal personen iijdeude aau eeue onbe kende oogziekte. Dr. A. Isebree Moens aldaar heeft bij een der lijders drie ex mplaren van trichine uit den voorarm gehaald. Het Genees kundig Staatstoezicht heeft zich die zaak aange trokken. De steeds vermeerderende tel e- phoon--geleidiugen te Berliju hebben tegenwoor dig eeue gezamenlijke leugte van 12,000 kilo meters of omtrent den diameter van den aard bol. Het aautal geabouneerden is er ongeveer 6000, die gemiddeld 100,000 gesprekken per dag houden. In den omtrek der stad is dit aantal per dag 1500 a 2000. Aau de Berlijnscha tele- phoou zijn 300 beambten werkzaam. Het verst verwijderde punt, waarmede Berliju direct tele- phoniscb is verbonden, is Hanover, zijnde een afstand van 340 kilometer. De Rotterdamsche Recht ba u k v e r- oordeelde eergisteren de 41-jarige vrouw te Vlaar- dingeu, die een deurwaarder der belastingen voor hongerlijder had uitgescholileu, tot 50 ets. boete. Een Zwaveleiland. Een merkwas r- ilig kleiu eiland, een zwaveleiland, dat iu g«o- graphische werken nauwelijks vernield wordt, is White Island, dat tot Nieuw Zeeland behoort en op 37o Z.Br. en op 177» O.L. (Greenw.) ligt, zoo tamelijk iu het ceutrum van de baai vau Fleuly aan de oostkust van het noordelijke eiland. Het is 45 kra. van de kust verwijderd. Het vormt de oostelijke grens van den uitgebrei- deu gordel van vulcanischen aard, die zich in die streken uitstrekt. Het eiland ligt 265 M. boven de oppervlakte der zee en heeft ongeveer 5 km. in omtrek. White-eiland is een nog werk zame vulkaau. De basis van den krater ligt met de zee nagenoeg in één vlak. Het geheels eiland is zéé heet, dat men met moeite er op kan loopen. G.-eo dier, geen insect kan er op leven. Het gauscbe eiland is sis het ware van de zuiverste gekristalliseerde zwavel. Eeue analyse vau de gele zwavel vau daar gat 99.9 pCt. en die van de groene 62 60 pCt. zuivere zwavel. Het eiland is bizouder eigendom, eu teue Maatschappij houdt zich thans onledig, met het eiland te exploited eu. Volgens den studenten-almanak bedraagt het cijfer der studenten over het loopende Academie-jaar te Amsterdam 765 (waarvan iu godgeleerdheid 46, in letteren eu wijsbegeerte 56, iu wis- eu natuurkunde 97, in geneeskunde 462 eu iu' nchfsgeleerdbeid 104). Te Leiden 959, le Utrecht 541 eu te Groningen 429. Een zaakwaarnemer teKoudum, T. W. M. genaamd, die iu de wouing van T. Piersma aldaar dezen beleedigend heeft toege voegd: „je hebt een valsohen eed gedaan", is hiervoor door de rechtbank te Leeuwarden ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Aan bet Spaansche hof zal bi n- ueukort een kinderbal plaats hebben. Op de in vitatiekaarten fungeert Kouing Alfonsus XIII als gastheer terwijl zijne zusters, de infanten, de honneurs zullen waarnemen. Bij het baltoilet des Konings, dat uit echte spaansche kant bestaat, zal hij al die orden, die hij reeds bezit, aan een kettinkje om den hals dragen. De Kouingiu heeft het plan, hem zoo spoedig mogelijk jongens- kleederen aan te doen, daar hij reeds zeer goed kan loopen. Hij zal zijne gasten aan den ingang ontvangen en hun de dansorden van zijde over reiken. De proeven, welke daartoe genomen wor den, zijn tot nog toe slecht uitgevallen, daar de kleine Majesteit harduekkig weigert de mooie boekjes af te geven en alles voor zich wil houdeuv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2