ning van den bekenden Amsterdamschen socialist Fortuyn samenscholingen van Oranje-gezinden gevormd, met het gevolg, dat zelfs de ruiten bij hem werden inge slagen en men liedjes zong van »hop, hop, hop, hangt hem op. Toen Fortuyn ouder den druk van het Oranjelievend publiek dreigde vermorzeld te worden, werd hem door de politie aan geboden om, wanneer hij zich met de zijnen niet veilig achtte in zijn huis, hij in het politie-bureau zijne toevlucht kon nemen. Eu wat antwoordde Fortuyn? Dat hij zich veilig genoeg gevoelde, omdat hij wist, dat de politie haar plicht zou doen door het beschermen van personen en eigendommen. Ook eigendommen derhalve. En eigendom is diefstal,* zegt de so cialist. Eu »persooulijk eigendom moet plaats maken voor gemeenschappelijk bezit* (com munisme) zegt Fortuyn. Ziet ge wel, als een socialist in de war zit, wil hij van socialisme en communisme niet meer weten. RN.) STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 26 Febr. In de jl Woens dag gehouden Raadsvergadering, die bij ontstentenis van (ien Burgemeester door den Wethouder Kist geleid werd, is de behan deling van de nieuwe politiè-verordeuing gevorderd van art. 31 tot art. 67 van Hoofdstuk III handelende over straat-politie. Enkele artikelen gaveu aanleiding tot uitvoerige bespreking. Algemeen achtte men het minder juist, voor het uitkloppen van karpetten enz, op straat, den tijd van 5 tot 10 uur 's morgens uitsluitend aan te wijzen. Zooals thans besloten werd zal het van 5 tot 8 uur en vau half 10 tot 11 uur geoorloofd zijn, zoodat tijdens het aangaau der scholen dit hinderlijke en dikwijls voor de gezondheid der voorbij gangers gevaarlijke werk niet zal plaats hebben. Eene bepaling, die o. a. te Rot terdam bestaat, dat men bedoeld uitkloppen op straat alleen voor zijn eigen huis mag doen werd evenzeer aangenomen, niettegen staande daartegen verscheidene ernstige bedenkingen werden ingebracht. Art. 47, behelzende de verplichtingen van bestuurders van rij- of voertuigen, werd behoudens redactie-wijzigingen onveranderd aangeno men zoodat o. a. dezen van ééu uur na zons ondergang tot ééu uur vóór zonsopgang lantaarns zullen moeten aangestoken heb ben. In het volgende artikel kwam de vraag aan de orde, welken leeftijd men voor den bestuurder van een rjjtuig moet vorderen. Een voorstel voor 18 jaar vond geene on dersteuning; een ander voor 16 jaar werd afgestemd, en ten slotte het voorstel der commissie om dien leeftijd op 14 jaar te bepalen, aangenomen. Bij de behandeling vau art. 54 kon de Raad niet tot eene be slissing komen, in hoever het aan al of niet bespannen voertuigen verboden moet worden op de kleine steentjes of op trot toirs te staan of te rijden, zoodat dit punt tot eene volgende vergadering werd aan gehouden. De volgende artikelen, handelende o. a. over hondenwagens, het muilkorven der honden op last van B. en W. vogels vangen, nesten uithalen, werden zonder veel discussie vastgesteld. Evenzeer art. 61, be palende dat op straat of van straat zicht baar niet geslacht raag worden, overgeno men uit de tegenwoordige verorderiug, en als nieuw toevoegsel, dat de geslachte die- reD niet buiten de rooilijn van het huis, waarvoor of waarin zij zijn uitgestald, mo gen uitsteken. Bij art. 67 was het de quaes- tie, of men voor het varen van stoomboo- ten binnen de gemeente eene maximum snelheid zou vaststellen. De beslissing hier over werd uitgesteld en de vergadering gesloten. Naar wij vernemen heeft de heer J. H. Krelage alhier dezer dagen het diplo ma ontvangen zijner benoeming tot corres- poudeerend lid van de Keizerlijk Russische Tuinbouw-Maatschappij te Petersburg, die in bare vergadering van 25 Jan. 1886 hem als zoodanig benoemde. Gisteren-morgen te ruim 8 uur heeft er een begin van brand plaats gehad iu het hotel »het Wapen van Amsterdam* gele gen op den hoek van de Meesterlottelaau. De brand, ontstaan door een gebrek aan de kachel in een benedenachtervertrek, werd gelukkig tijdig ontdekt en door de buren gebluscht. Eeuige meubelen in die kamer zijn verbrand. Jl. Woensdag is door de politie al hier aangehouden een milicien-infanterist in garnizoen te Hoorn, die op 20 dezer van ziju korps was gedeserteerd. Kathedrale en Parochiekerk van den II. Jose). Zondag te 7 en 8 uur de gelezene HH. Missen met de Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 2 uur de Cate chismus, te 3 uur het Rozenhoedje met de Litanie, te 6 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart vau Maria, tot bekeeriug der zondaars, met Preek. Eiken middag te 3 uur het Rozenhoedje. Donderdag-avond te 7 uur het Lof en de Meditatie over het H. Lijden des Heeren. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis met uitstelling en vereeriug der Reliquiën van het H. Kruis en van de Doornenkroon en 's avonds te 7 uur Lof en Oefening ter eere van het Goddelijk Hart. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria, tot be keering der zondaars, met 500 dagen Aflaat; 's avonds te 6 uur het Lof en vau 5 tot 10 uur gelegeuheid om te biechten. In de week de IIH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 en de Catechismus naar gewoonte. De boekjes bevattende de gebeden en gezangen van deze godsdienstoefening zijn bij de uitgevers der NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT a f 0,15 verkrijg baar. Parochiekerk van den II.Autoniux vanPadua. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 de stille HH. Missen, met Onder richting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 3 uur de Catechismus, te half 4 uur de Vespers. Dinsdag te 8 uur de gezongen H. Mis ter eere van St. Antonius, te 7 uur Lof en Meditatie. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis, te 7 uur Lof en Kruisweg. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag begint het gebed van 40 uren; de le H. Mis te half 6 uur waarna het H. Sacrament ter aanbidding wordt uitge steld. De HH. Missen te 7 en half 9 uur; de Hoogmis te half 11 uur, 's avonds te half 8 het Lof. Maandag en Diasdag de nH. Missen te 7, 8, half 9 en de Hoogmis te half 11 uur. 's avonds te half 8 het Lof. Woensdag-avond te 7 uur Lof en Me ditatie. In de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 9e WEEK VAN HET JAAR 1887. FEBRUARI, (Sprokkelmaand), 28 dagen. Toegewijd aan de zeven Weeën der H. Maagd. 27. Zondag, le Zondag van de Vasten. H. Leander, Apostel der West-Gothen. Evang. Jezus wordt hekoord in de woestijn. 28. Maaudag. H. Romauus, Belijder. MAART, (Lentemaand, 31 dagen.) Toegewijd aan den H. Jozef.Bruidegom van de H. Maagd Maria. 1. Dinsdag. H. Suitbertus, Biss. eu Be lijder j- 713. H. Leo yiu Bayonne, Bisschop. 2. Woensdag. Quatertemper. Onthouding van vet. H. Simplicius, Paus eu Be lijder. 3. Donderdag. H. Fredericus, Abt te Hal- lum bij Leeuwarden, f 1175. 4. Vrijdag. Quatertemper. H. Albericus, Biss. van Utrecht, -j- 183. 5. Zaterdag. Quatertemper. H. Casimirus, Bel. f 1483. KERKBERICHTEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6