NIEUWE H». 1088. Donderdag 3 Waart 1887. 12de Jaargang. De Missiën en de beschaving. B U1T K1M L A D. 12 J BIARLIMI (III HUT ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maauden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BIT REA. TT: St. Jansstraat Haarlem' 1 0,85 li— 1,50 0,06 AGTTE MA NON AGHTATE. PRIJS DER ADVEHTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentie n worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPEBS Sc LAUEET. Vervolg en slot.) Grootsche dingen hebben de Mission na rissen op taalkundig gebied tot staud ge bracht. Daardoor leidden zij de volken niet alleen tot een hoogereu trap van bescha ving, maar zij openden in Europa ook een nieuw veld voor de ftudiëu der taal. Zoo was Ricci de eerste Europeaan, die in de Chineesche taal schreef en de eerw. Pater De Premare is de schrijver van eene Chi- neesche spraakkunst en geschiedenis der Chineesche letterkunde, een werk, dat, naar het oordeel van de grootste Chineesche geleerdeD, voortreffelijk mag genoemd wor den en dat men inderdaad als een stand aardwerk kan beschouwen. Dat de eerw. Pater Beschi Indische liederen schreef, heb ben wij reeds vroeger vermeld. Nog tal vau andere Missionnarissen beijverden zich hoeken over zedeleer en godsdienst in de Chiueesche taal te schrijven. Het laat zich denken, hoe moeilijk het is in die taal christelijke denkbeelden uit te drukken en men moet erkennen, dat slechts een straal van den II. Geest, gelijk aan dien van het eerste Pinksterfeest, zulke wonderen kan verrichteu. Hadden reeds Ricci eu Schall als lexicographen van het Chineesche Rijk hoogst belaugrijke diensten bewezen, ook de eerw. Pater De Premare leverde een voortreffelijken arbeid in zjjn werk getiteld: Notitia linguae sinicae. Pons en Hanseleden openbaarden de mysteriën van de Sans- critsche taal, vier eerw. Paters gaven een Malabarisch woordenboek uit, Beschi en en anderen schreven ook Tamulische boe ken. Zoo voortgaande zouden wij ontel bare namen kunnen noemen van schrij vers van spraakkunsten, woordenboeken eu werken over de geschiedenis der Oostersche letterkunde. Slechts door innige toewijding was een dergelijke oogst te bereiden. Geen wonder, dat een aantal geleerden in Europa zich meester maakteu van de geschriften der Missionarissen, er hunne wetenschap mede verrijkten eu daardoor vaak een beroemden naam verkregen, zonder de bronnen waar uit zij hadden geput, te vermeldeu. Uit de steenen, welke de zoo dikwerf verguisde Je zuïeten leverden, werd, volgens hun plan en systeem, door auderen het gebouw op getrokken. Zij, die het fundament hadden gelegd, werden doodeenvoudig vsrgeten. Ook de geschiedenis eu de aardkunde hebben veel aan de Missionarissen te dan ken. Nooit vergaten de boden des geloofs hun vaderland, nimmer vergaten zij, naast hun hoofddoel, hetgeen zij op hunne reizen ontmoetten, ten goede te laten komen aan de wetenschap en de kunst in Europa. Reeds in de 13e en 14e eeuw dedeu de Missionarisseu belangrijke ontdekkingen op het gebied der geologie. Ook in de 16e en 17e eeuw leverden zij hoogst belangrijke bijdragen op natuurkundig, taalkundig en godsdienstig terrein. Zoo schreef o. a. de eerw. Pater Maffei zijne geschiedenis der beide Iudiëu eu Charlevoix behandelde die F EülLLETO N. Angelika. Vervolg.) VII. De vebloving. Angelika luisterde aandachtig toe en bemerkte in 't einde: „Uwe woonplaats moet toch wel schoon zijn, heer Graaf!'' Toen hij dit hoorde, stond hij plotseling stil en sprak bewogen: .//Edele jonkvrouw, binnen weinige dagen zal ik maar mijne geboorteplaats teragkeeren en daarom heb ik behoefie u eene vraag te stellen, waarin anijn levensgeluk ligt opgesloten. Binnen enkele maanden kom ik weder; mag ik dan hopen, dat gij mij als mijne dierbare gemalin zult volgen, ik bemin u innig en trouw. Angelika's verlegenheid klom bij elk woord. Wel blonken hare oogen van vreugde, doch toen de Graaf gesproken had, bleef zij het woord schuldig. Bleek en sidderend over al hare leden stond zij voor hem. van Japan, Paraguay, St. Domingo eu Cauada. Uit de pen van een Catrou vloeide de geschiedenis van het Rijk van den Groot- Mogol, terwijl Du Halde eene geographi- sche, geschiedkundige eu physiscbe be schrijving leverde van China en Tartarije, een werk, dat door maunen van eruditie thans nog hoog wordt gewaardeerd. Ook eene geschiedenis der volken leverde hjj, waarin hij belangrijke mededeelingen deed over taal, zeden en gewoonten van de meeste volken der aarde. Op het gebied der ontdekkingen hebben de Missionnarissen eveneens zich bizonder onderscheiden. Zoo ontdekte de eerwaarde Pater Paëz in 1618 de bronnen van den Nij 1, eene wetenschap, die later wederom verloren ging; Manoel Roman vond de plaats waar de Orinoko- en de Amazouerivier zich vereenigen; Margatta beschreef de mon den van den Mississipi; Smet den loop eu de bronnen van den Missouri; Albanel de Hudsousbaai. Van al deze watereu werden kaarten gemaakt,waardoor eene voorstelling van de nieuwe outdekkingen mogelijk werd. Welke hoogte vooral de Jezuïeten iu da cartographie hadden bereikt, zulks getuigen de vele bestellingen, welke hun op dat ge bied weiden opgedragen o. a. door Bode wijk XIV en de Pransche Academie der weteuschappeu te Parijs. Ook op het gebied der oude geschiedenis hebben wjj veel aan de Missionnarissen te danken en niet wei nig aan hen, die het vonkje van bet ware geloof ouder Turken en schismatieken trachtten to bewaren. Zoo ontcijferde Piperi en andereu vele opschriften uit den tijd van Alexander den Grooten. De eerwaarde Pater Sicard onderzocht de Nijldelta, be zocht Ttiebe, de gedenkteekens van Ele phantine en Philve eu vervaardigde van al wat hij zag schetsen en teekeningeu, waarvan alsdan de Frausche Academie ge bruik maakte. Ook omtrent de onderschei dene mineralen van het land der Pharao's gaf hjj gewaardeerde berichten en bracht zoo doende veel bij tot de kennis der geologie. Eene schoone en nauwkeurige kaart van Egypte op grooten maatstaf geteekend, werd ons door laatstgenoemden Priester geschouken. Dat al deze onderzoekingen en ontdek kingen der Missionnarissen in Europa op wetenschap en kunst, op handel en nijver heid een grooten invloed uitoefenden eu zulks nog doen, dit getuigt de geschiedenis. Gelijk eenmaal de kruistochten, als meu wil eene Missie in de wapenen, den stoot gaven, tot eene maritieme verheffing van Europa, evenzoo werkten ook de onderzoe kingen in de nieuwe landen op elk gebied, tot verheffing van het moederland; den arbeid der Missionarisseu ontmoeten we stap voor stap. Beschouwen we, om nog iets aan al het gezegde toe te voegen, beschouweu we de Chiueesche bibliotheek te Parijs en vragen we dan: wie heeft er den grondslag van gelegd? dan krijgen we tot antwoord: de Jezuïeten, de vrienden van de Chineesche Keizers en de op sluwe wijze Toen de Graaf op antwoord aandrong, kon zij nauwelijks de woorden prevelen: ;/Heer Graaf, ik kan het niet." /,Zou ik mij dan vergist hebben?" Gansch onthutst stonden zij naast elkander. iiIk kan en mag mijn vader niet alleen laten; hij bezit niemand dan mij alleen; hoe zou ik nog op geluk kunnen vertrouwen, wanneer ik hem zoo alleen en in de eenzaamheid zou achter laten?" sprak zij met bevende stem. ,/Uw goede vader, de Graaf, zal ons vergezellen en bij ons blijven, teneinde getuige vau ons geluk te zijn, doch zeg nu, spreek, dierbaar meisje, vertrouwt gij mij, eu mag ik uweu vader om uwe hand verzoeken?" fluisterde de Graaf. Angelika wist bij ondervinding, dat de Graaf Eberliard Von Drachenfels eeu vroom en edel Bidder was en zij wist ook zeker, dat haar vader niets tegen hun huwelijk zou inbrengen. Teederlijk vatte hij hare hand, eu vroeg nog maals: „Wilt gij de mijne worden in leven eu dood?" Toen legde zij hare hand in de zijne met de woorden: //Ja, voor u tot iu den dood, doch ik heb u een verzoek te doen, dat gij, hoop ik, niat zult weigeren." geëxploiteerde werkkrachten vau Lodewijk XIV. Vestigen we onzen blik op de aan zienlijke reeks astronomische observato riums die in de 17e eeuw in alle landen van Europa als paddestoeleu uit den grond verrezen, dan zullen wij vernemen, dat de Missionnarissen van de Sociëteit van Jezus ze in 't leven riepen. Zelfs op het gebied der zeevaartkunde werden de werken van de eerw. Paters Pardies, L' Hoste, Fournier en andereu langen tijd voor de beste ge houden. Welk eene wending de Missiën in den handel brachten, zulks werd erkend door sluwe Vorsten als b. v. Lodewijk XIV, die haar eeu nationaal cachet trachtte te geven. En is de arbeid der Missionna rissen iu onze dagen van miuder beteekenis? Voorzeker neen. Nieuwe handelsartikelen worden door de Missionarissen op de Euro- peesche markt gebracht; zoo werd de iu de geueeskuude thans onontbeerlijke kinabast het allereerst door de Jezuïeten iu Europa bekend gemaakt, eveuzoo de rhabarber- wortel, die uit Tartarije komt. Uit de wou den van het Amerikaansche vasteland zon den de Missiounarissen het caoutchouc, de vanille eu andere kostbare artikelen. Pogingen om vreemde planten eu boomeu in Europa inheemsch te makeu, zooals b. v. de Gesiug-wortel in Frankrijk en den kastanjeboom, danken wij aan de bemoeiin- geu der Missionarissen, 't Is overigens een algemeen bekend feit, dat alle kunsten en handwerken, waarop de techniek en de industrie onzer dagen baseert, b. v. de gie terijen, de smelterijen, het schilderen op glas enz. enz. het eerst werden beoefend in de kloosters van den H. Benedictus. Yele takken van nijverheid, zooals b. v. de bereiding van het leder, het verven van wol en katoen, het fabriceeren van porse lein enz., hebben in Europa hun ontstaan aan de Missiën te danken. Doch genoeg, het weinige, dat wij hier uit het overrijke materiaal onzen geachten lezers konden aanbieden, rechtvaardigt on getwijfeld onze bewering, dat de Katholieke Missionaris eeu hoofd-factor is iu de ge schiedenis vau de beschaving der mensch- heid. Mochten deze regelen er toe bijdragen om deze erkenning in wijder kring te ver spreiden ten einde daardoor zoo menig dwaas en ergerlijk vooroordeel tegen het verheven Apostolisch werk der Missiën te doen verdrijven! Naar de Vossische Zeitung meldt, heeft Duitschlaud thans beloofd deel te nemen aan de door Engeland voorgestelde inter nationale conferentie over de suikerpre- miën. De crisis in den toestand van Prins Alexander van Battenberg schijnt gunstig afgeloopeu te zijn. De lijder kan slapen en het genezingsproces is aangevangen. Er is te Berlijn eene algemeene verga- z,Spreek slechts, dierbare, wat het ook zijn moge, ik zal uw weusck volbrengen." i/Welnu, spreek er dan mijn vader niet over, voor aleer gij uit Duitsckland zijt weder gekeerd, Ik zal er hem langzaam op voorbe reiden; vader, helaas! is niet gelijk andere menschen, ik vrees, dat het hem thans te zeer zou aandoen, omdat hij weder lijdende is." /Zooals gij wilt, kind," zoide Eberhard," doch" dan staat immers mijn aanzoek niets meer in den weg, niet waar? „Neen", was het eenvoudig antwoord, en beiden keerden naar het slot terug. Angelika begaf zich naar hare kamer; want zij gevoelde, hoezeer zij behoefte had, om in stilte de wending in haar leven te overdenken. Hoe gevoelde zij zich gelukkig, hoe beminde zij Eberhard, hoe teeder beminde hij haar weder, en wat haar geluk nog verhoogde, was de zekerheid, dat zij haren vader niet behoefde te verlaten. Eberhard wenschte zich geluk met dan ver kregen schat van onschuld eu eenvoud en smeedde duizenden plannen voor de toekomst. Op aandringen van den slotheer besloten dering gehouden van voorstanders eener hervorming van het belastingstelsel. Er werd eene resolutie aangenomen, waarbij de noodzakelijkheid verklaard wordt om te trachten bij internationaal tractaat tot eene algemeeue afschaffing, of althans tot eene zooveel mogelijke vermindering van de premie bij den uitvoer van suiker te ge raken. Bij het tot stand komen van zulk eeu tractaat, wordt eene verbruiksbelasting van 12 mark per M. ctr. suiker van aller lei soort aanbevolen. Te Marseille is den 25sten Febr. 's namiddags tusschen 4 en 5 uur eene dyuamietbom gevonden bij de kazerne Saiut-Victor, en wel iu de nabijheid der zaai waar de officieren bijéénkomen. Er is dadelijk eeu onderzoek ingesteld, maar zonder dat het tot nu toe tot eene ontdekking heeft geleid. Iu de St. Pauius-kerk te Londen had Zondag-namiddag een groote socialistische oploop plaats. De deelnemers waren iu op tocht uit verschillende Londensche wijken aangekomen, en trokken de kerk binnen, waar zij gedurende de godsdienstoefening bleven en al dien tijd een groot geraas maakten, terwijl zij hardop praatten en elkander luidkeels toeriepen. Andere wan ordelijkheden hadden er niet plaats, en ten slotte qiug de troep rustig uiteen. In en buiten de kerk was veel politie. De Daily News meldt uit Coustantinopel dat het Turksche Ministerie Eugelands voorstel tot ouzjjdig-verklaring van Egypte voorstaat sedert sir Drummond Wolff te kennen gegeven heeft, dat de Engelsche Regeering, indien Turkije het voorstel aan neemt, het tjjdstip zal aaugeven waarop de Britsche troepen Egypte ontruimen. De Russische Ambassadeur te Coustanti nopel wendt krachtige pogingen aau om Riza Pacha's vertrek naar Sofia te beletten; reeds slaagde hij er in het te doen uit stellen. Volgens bericht der Standard uit Con- stantiuopel heeft de Porte eene euquête-eom- missie voor de civiele lijst benoemd,om moge lijke bezuinigingen daarin voor te stellen. Iu diplomatieke kringen gelooft men dat Riza Pacha's zending naar Sofia geen kans van slagen heeft. Volgens bericht aan de Daily News uit Sofia heeft Zankoff de uituoodigiug aau Katkoff aangenomen, om naar Moskou te komen. De Turksch-Bulgaarsche onderhan delingen duren voort en betreffen thans hoofdzakelijk de erkenning der Bnlgaarsche Unie. De diplomatieke betrekkingen tusschen Groot-Brittanië en Venezuela zijn afge broken wegens het geschil over de grens tusschen Venezuela en Britsch-Guvana- Teugevolge van de staking harer betalingen door de laudbouwbank hadden ongeregeldheden plaats te Cagliari. Troepen volks liepen schreeuwend door de straten en wierpen steenen in de magazijnen. De winkels werden gedoten. De soldaten kwa men tusschen beideu doch werden met de gasten nog eeuige dagen op het kasteel te blijven. Met een innig welgevallen bemerkte de Graaf hoe Eberhard voor zijne dochter ingeno men was. Hij had in hem een persoon loeren kennen, aan wien hij gerust zijne dochter kon toevertrouwen en de lijd was immers gekomen, dat hij aan de toekomst van Angelika moest denken, want zij kon toch onmogelijk steeds in zjjue eenzaamheid deelen. Doch waaraan dacht hij? Was hij dan geheel vergeten, dat hij Ouder een vloed van tranen bedekte hij zijn gelaat met beide handen eu viel afgemat op een stoel neder. Angelika gevoelde zich zoo gelukkig, dat zij dikwerf vreesde, dat haar geluk te groot was en eene onverwachte gebeurtenis er haar van zou berooveu. Doch als die gedachten haren geest bestormden, ging zij aanstonds in de kapel voor het Lieve Vrouwe-beeld nederknielen en stelde zich onder bescherming van Gods Moeder. Daarna was zij kalmer, en de hoop herleefde weder in haar harte. Wordt vtrvolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1