B I N i\ E N L A N 1). GEMENGDE BERICHTEN. steenen geworpen, zoodat eenigen lichtelijk werden gekwetst. Hetzelfde was het geval met eenige burgers. Thans is het in de stad rustig. De Italiaansche ministeriëele crisis duurt nog maar steeds voort. Nadat De- pretis zij a taak had nedergelegd en Robiland had geweigerd, heeft Koning Humbert zich gewend tot den Kamer-President Biancheri en den Senator Fariui, die echter evenzeer verklaarden de opdracht niet te kunnen aannemen. De Koning heeft zich zijne verdere besluiten voorbehouden. De Pauselijke Staats-secretaris, Kardinaal Jacobiui, is eergisteren na eene langdurige ziekte overleden. De Corsicaansche Bouapartist Leandri, die onlangs, na een bitteren strijd met de overheid, de wijk nam in het gebergte, heeft zich nu, aan het hoofd eeuer gewa pende bende van 100 man, in het district Sartene vertoond. Uit Ajaccio zijn twee compaguiën soldaten derwaarts gezoudeu. De Spaansche Regeeriug is in de Kamer geïnterpelleerd over het verbieden van »Het mededoogen eeuer Koningin,, (een aan de Zweedsche geschiedenis ontleend tooneelstuk, dat men in verband bracht met de onlangs verleende gratie aan opstan delingen). Maar het verbod blijft gehand haafd De gemengde commissie uit de Kamer en den Seuaat der Amerikaausche Unie zijn tot overeenstemming gekomen omtreut het wet outwerp, hetwelk aan vreemdelin gen het recht van landbezit in de Stateu der Unie ontzegt, behalve als het verkregen is door erfrecht of reeds gemaakte schulden. Geene vennootschap in de Unie kan onroe rende goedereu in de Stateu der Unie verwerven, als vreemdelingen twintig per cent der aandeelen in handen hebben. De enquête (waarom niet het onderzoek?) ia het onderwerp van den dag. Zij heeft veel geld gekost. De pers, die zich zoo gaarne de ktningin der wereld noemt, maar meestal als een megaera voor het voetlicht treedt, beijvert zich, om de verslagen der enquête naar de vier hoekeu der wereld te verspreiden. Het gesproken woord van heden verschijnt morgen reeds in druk. Men legt een ijver aan den dag, gewis eener betere zaak waardig. Nauwelijks is het offigiëeie gerecht opgedischt of de dag- en weekbladen grijpen naar de pikante saus en de gekruide brokjes, om die hunnen lezers op te disachen. leder neemt wat van de feesttafel, om het zijnen gasten voor te zetten. En welk zal het nut wezen, dat deze onsma kelijke, soms walgelijke kost den volke brengen moet? Wij zeiden het reeds vroeger: De waarde der enquête is zooveel waard, als een uitgebla zen ei. Immer3 wat dezen beweren waarheid te ziju, verklaren genen voor leugens. Wat de arbeider bevestigt, r.elfs als de oudervrager hem er at tent op maakt, dat hij yan den ondervraagde, desnoods den eed kan vorderen, wordt later door den werkgever verklaard niet met de waar heid te strooken. Openlijk betuigt men zulks onder eede te kunnen verklaren. Men doet ver klaringen, die handtastelijk met de waarheid in strijd zijn.En al dezen kost,dezen poespas van waar heid en leugen, van overdrijving zoo wel van den eenen als van den anderen kant, wordt den volke op kosten van het volk zelf, voorgezet, 't Is treurigl Onze Regeeringsmannen meeuen enkel door wetten en verordeningen de toestanden te kunnen verbeteren. Zij verbeelden zich, dat het genoeg is door de pers wereldkundig te maken, hoe de toestand is, en strafbepalingen te maken tegen misbruiken, om die uit te roeien. De hoofdzaak wordt voorbij gezien niet alleen, maar de Regetringeti schijnen het er op toe te leggen, te zorgen, dat de hoofdzaak, de godsdienst, overal buiten rekening bljjft. Men make nog zooveel wetten op den fabriek- arbeid enz. als men wil, zoolang niet in het hart van den fabrikant de woorden worden gegrift: ;/Wat gij aan den minste van de mijnen doet, hebt gij aan Mij gedaan", zal het lot van den fabriekarbeider op den duur weinig worden verbeterd. V. W. De Tweede Kamer heeft het debat over de Grondwetsherziening voortgezet. Op art. 6 (benoembaarheid tot Rijksbetrek kingen) is een amendement- Van Diggelen, om vreemdelingen tot geen opeubare betrekkingen be noembaar te verklaren, dan die de wet aanwijst, verworpen met 61 tegen 12 stemmen. Het ge- heele artikel, waartegen de heeren Borgesius, Schaepman en Lokman bezwaar opperden, omdat het veel onjuister en onduidelijker is geredigeerd dan het bestaande artikel is verworpen met 38 tegen 35 stemmen, zoodat het bestaande artikel onverauderd blijft. Tegen het nieuwe art. 7 (regels voor natura lisatie door eene organieke wet te doen stellen) werden ook bezwaren geopperd door de heereu Smeenge, Sanders, Van Baar en Van der Loeff, die alleu beweerden, dat het toekennen van na turalisatie niet aan de uitvoerende macht moet overgelaten worden. Nieuwer-Amstel, 1 Maart. Door de Nieu- wer-Amsteische kiesvereenigingen wordt eene adresbeweging op 't getouw gezet ten einde te be werken, dat Nieuwer-Amstel als kiesdistrict van Amsterdam wordt gescheiden. Volgens de Heraut is het getal do- leerende kerken reeds tot 50 geklommen. Om de zaak gemakkelijk te maken, zijn thans voor de kerkeraden, die zich willen afscheiden en daar van aan de kerkelijke besturen moeten kennis geveD, gedrukte formulieren verkrijgbaar gesteld. Eene keukenmeid te Garlings nabij Margate (Engeland) kwam dezer dagen in het bezit eener erfenis van 60,000 p. s. (ƒ720,000). De muziek zal waarschijnlijk nog eene belangrijke rol bij de visckvaugst spelen. Zooals medegedeeld wordt, heeft een Italiaansch geleerde de belangrijke ontdekking gedaan, dat muziek het beste middel is om visch te lokkeu. Zijne talrijke proeven op het meer van Genère, waarbij hij altijd verscheidene viienden medenam, hadden telkens dezelfde gunstige uitkomsten. Als de boot midden op het meer stil lag, liet de ijverige onderzoeker zijne diepe basstem weerklin ken en binnen korten tijd verzamelden zich rond- om de boot eene menigte visschen, die door het ophalen van het net in hun kunstgenot werden verstoord. De vangst was steeds buitengewoon rijk. Voor zangers van beroep opent zich hierdoor eene nienwe uitkomst, die in de vacanties of bij ge brek aan eugagemeuteu nuttig en voordeelig kan worden. Er zijn te Berlijn, op eene bevol- kiug van 1,315,287 zielen, 51,531 meer vrouwen dan mannen. De socialisten of de oranje klan ten 't is nog niet uitgemaakt hebben in Pdnning's koffiehuis de „Leeuw van Waterloo" wel wal erg de begiuseleu van bet socialisme in praktij gebracht: meu heeft nl. Penuiugs's lade mei ecuig geld gestolen, ziju overjas, ziju hoed met breedeu rand, eenige keu's en Zes biljart ballen. Slechts één enkele penning geen gang bare munt meer kou men in het politiebu reau in veiligheid brengen Een Berlijnsch correspondent heeft dezer dagen eenige dwaasheden uit de verkiezingsmanifesten medegedeeld. Hier is er nog eene. Zij komt voor in een manifest, uitge vaardigd iu het, vorstendom Lippe en geplaatst in de Lippesche Landeszeitung„Kiezers! De Czaar oefeut weder grooteu iuvloed op deu Sul- tao uit! Wanneer nu, gelijk de heer Schwein- burg vreest, Rusland binnen kort er op losslaat, zullen ook de Turken iu onze landstreken een inval doen, en bij verbrokkeling van Duitschlaud zal dan ook eeu gedeelte van ons rijk Turksch worden! Kiezers! wat zal daarvan het gevolg zijn? Men zal u noodzaken, meer dan ééue vrouw te huwen! En wat zal daarvar. weer het gevolg ziju? Dat gij met meer dan ééue schoonmoeder zult worden opgescheept! Wie nu aan ééue schoon moeder reeds genoeg heeft, behoort derhalve deu 21 Februari nationaal te stemmen." Sinaas-appel-schillen kan men op de volgende wijze tot gelei bereiden: Men laat de van 't wit ontdane schillen 24 uur laug in koud water liggen, en dan in heet water koken tot ze zacht worden, waarna ze andermaal voor 24 uur in koud water worden gelegd. Hierop kookt men suiker (eeu half pond op de schillen van zes vruchten) met een weinig water, goed af schuimen, waarna de in een zeef uitgedropen schillen daarin gelegd worden en men ze eenige minuten samen laat koken. Men doet nu de massa in warme, even met amandel-olie bestreken blikken vormen en neemt ze er uit wanneer alles koud is. Hoe oud de boekdrukkunst al is. In de Loiidensche Aziatische Maatschappij hield A. Satey onlangs eene verhandeling over de boek drukkunst iu China en Japan. Reeds in het jaar 175 vóór Christus werd de tekst der Chineesche klassieken op houten tafels gesneden, waarvan meu afdrukken nam. In het laatst van de zesde eeuw na Christus, begon men met houten stereo typen te drukktu, en iu het laatst dei tiende eeuw kwamen gedrukte boeken algemeen in ge bruik. Het oudste eigenlijke drukwerk is in Japan het eerst voorgekomen in de achtste eeuw; de oudste Japansche drukwerken zijn nadrukken van de geschriften van Chineesche Buddhisten. Be drukte strooken, die den Budhischen tekst be vatten, werden ten getale van een millioen iu de jaren 764 tot 770 in Japan uitgedeeld. De platen daarvoor schijuen echter van koper of brons gegoten te zijn. De oudste Japansche boe keu ziju afkomstig uit het jaar 1200. Het druk ken met beweegbare letters moet in China in de elide eeuw uitgevonden ziju; ook bezit men uit Korea op die wijze gedrukte boeken van 1317 en 1324. Doorluchtig vensterglas. Aan gebroeders Appert, te Clicny-la-Garenue en Parijs, komt de eer der uitvinding toe van vensterruiten met zeer vele en kleiue gaatjes, bijwijze van eene zeef, die de werking van poriën doen, en daar zij zooveel licht als lucht doorlaten, alzoo de voorkeur verdienen boven veusterjaloeziëu, ven tilators, enz. Deze vensterglazen zijn dubbel zoo dik als de gewone, en kunnen ook dienen als lucht eu licht doorlatende middenbeschotteu. Zij ziju uitnemend geschikt om de kamers te laten luchten, zonder evenwel den minsten tocht te veroorzaken. V\ il men de lucht geheel afsluiten, dau plaatst men twee zulke glazen op elkander en verschuift ze zoover, dat de openingen van het eene niet meer tegenover die van het andere komen. De gaatjes worden er, tot op eene dunne laag, reeds bij het gieten van het glas door middel van een ijzeren vorm ingemaakt, zoodat bij het koelen alleen nog maar de dunne bo venste korst doorboord beboeft te worden. Te Heilouw is gisteren een ooie- vaar aangekomen, die blijkbaar de lente reeds in den kop heeft. De ruwe w ij ze, waarop het volk te Amsterdam zijn afkeer van de socialisten en hunue theorieën heeft kenbaar gemaakt, wordt op andere plaatsen nagevolgd. Te Rotterdam werden Zaterdag-avond venters van Recht voor Allen en andere schotschriften door een aantal personen op de vlucht gejaagd en achtervolgd, tot zij in herbergen de wijk namen of op andere wijze uit het gezicht verdwenen. Te Leiden wa ren de ongeregeldheden van ernstiger aard. Al daar werden Zaterdag-avond en in den daarop volgenden nacht in socialistische tapperijen de ruiten ingeslagen en de iuboedel vernield; voor zooveel bekend is, zijn echter geene verwondin gen van personen voorgekomen. Ter voorkoming van verdere baldadigheden was voor Zondag avond door de burgerlijke overheid de hulp der militaire macht ingeroepen. Niettemin werden we der optochten gehouden eu hier en daar ruilen ingeslagen. Door patrouilles cavallerie en in fanterie werd aan de ongeregeldheden een einde gemaakt eu te middernacht was de orde her steld. Op beide plaatsen zong de joelende me nigte het uit Amsterdam overgewaaide lied: „Hop, hop, hop! Hang de socialisten op!" eu vader- laudsche liederen. Iu het arrondissement San Remo ziju door de aardbevingen 303 personen gedood eu 105 gewond. De vreemdelingen, van welke er nagenoeg 12,000 iu San Remo waren, hebben het oord verlaten. In dezen tijd, nudegroote ijze- ren zaekolosseu wel wat van hun crediet gaan verliezen, kan men zeggen, dat de Spaansche Rb- geering nug al wat aandurft, als meu verneemt, dat kortelings te Toulon van stapel is gsloopeu een voor hare rekeninsj gebouwd paiitsersebip, e Pelayo, metende 9900 ton, laug 105 en breed 20 meter. Deze oorlogsbodem, waaraati sedert April 1885 gebouwd werd eu die eerst bet vol gend jaar geheel gereed zal komen, kost zonder de hydraulische toestellen en de artillerie, veer- tieu eu eeu half millioen frank. In het „Handelsblad" komt eene advertentie voor, waarin f 25 wordt uitgeloofd voor het terugvinden van eeu brief, zestien vellen beslaande. Zooals bekend is, heeft hetonzij- dig gebied Moresuet, bij Vaels gelegen, sedert eenigen tijd zijne eigen postzegels voor het bin- nenlaudsch verkeer in het stadje. Naar men verneemt, heeft het bestuur der posterijen in België tegen de Regeeriug der kleiue Republiek proces-verbaal opgemaakt en de zegels buiten koers gesteld. De invoering van postzegels aldaar schijnt van een beurs-speculant te zijn uitgegaan, die ze te Parijs heeft doen vervaardigen. Ook is de aanvrage van postzegelverzamelaars uit alle landen zeer groot. Iemand uit Zwitserland, die insgelijks dezer dagen aanvrage deed, verzocht den kantoorhouder aldaar teveus de welwillend heid te hebben opgave te doen van den naam der hoofdstad van den vrijstaat Moresuet- Kelmis De een z ij n dood, den ander zijn brood! De vluchtelingen van Nizza eu Meutoue hebben hun tenten te Cannes opgeslegen, waar alle hotels overvol zijn. Cannes telt thans 1000 inwoners meer dau vóór de aardbeving. Er komt alweder een vernielings werk tuig opdagen, nl. een „electriscbe mitrail leuse", waarvoor nu een Belgisch uitvinder pa- teut heeft aangevraagd. Dit nieuwe kanon is vooral bestemd voor de verdediging van havens. Het kan, naar men verzekert, de dikst gepant serde schepen doorboren, doordien het negen projectielen tegelijk uitwerpt, welke allen onge veer op hetzelfde punt trtffen. De bediening van het stuk is niet moeilijker dan die van gewoon geschut. Een artillerist is van den Haag naar Hellevoetsluis overgeplaatst als verdaeht van het verspreiden van socialistische geschriften in de kazerne. In de streek van net Neilghe- niengebergte (Britsclr-Indië) is men bezocht met eene rattenplaag. Het krioelt daar op de heuvelen eir de velden en iu de huizen van die lastige knaagdieren, die bij honderdtallen boomeu out- worteleu eu ontzaggelijke schade aanrichten aan alle te veld staande gewassen. Men zal nu het telen van arenden, havikken en uilen, die de ratten verdelgen, gaan aanmoedigen. Tot dusverre waren in die streek belooningen uitgeloofd voor het dooden van die roofvogels. Naar men zegt zal de Ainster- damschn socialistische kastelein Penning de herberg De Leeuw van Waterloo niet meer betrekken. Het bord is reeds boven den ingang verdwenen. De bekende windkorenmo1en Saus-Souci te Nijmegen, over wiens voortbe staan, gelijk men zich heriuneren zal, na de slechting der vesting tusschen de gemeente een kostbaar proces werd gevoerd, wordt op 10 Maart a. s. in veiling gebracht. Met belangstelling wordt te Nijmegen tegemoet gezien, in wiens handen deze molen, met nog slechts twee wieken, zal overgaan, daar toch de bebouwing van het daaromheen liggeud lerreiu, en de verfraaiing van dat stadsgedeelte, van de opruiming van dien molen afhankelijk is. Als eene bizonderheid wordt aan de Kamper Ct. gemeld, dat bij de laatst opge komen volontairs bij het instructie-bataljon zich er één bevindt, die eene lengte heeft van 1,914 meter. Bêtises humaines oü sont tes limites V e r- scheidene scboone, gevierde jonge dames der Parijsche aristocratie hebben eene nieuwe dwaas heid uitgevonden,het „middagmaal der weenenden" genaamd. Hieraan nemen steeds twaalf dames in zware rouwkleeding deel. Het gelaat wordt ten halve door een sluier b-idekt, dien men niet aflegt. De eetzaal is met zwart laken behangen en met zilverbladige kransen en grafsteeuen ver sierd. Da stoelen hebben den vorm van over staande zerken en zijn met imraortellenkra nsen behangen. Da hechten van messen, vorken, enz. zijn doodsbeenderen. Da champagne wordt uit schedels geschonken. Da bedienden zijn als bid ders gekleed en op eeu onzichtbaar orgel wor den doodenmarschen gespeeld. Inde Kalverstraat te Amster dam woont een winkelier, die er eene bizonlere manier op nahoudt om de kianteu aan zijn huis te binden. Eene manier, die in de hoogste mate afkeurenswaardig is en die wij daarom onder de oogen van het publiek brengen. De huis vrouw van dien winkelier geeft bij elke gelegen heid aan de dienstboden, die bij haar boodschap pen komen doen, te kennen, dat, wauueer zij soms buiten betrekking mochten geraken en er gevaar bestaat, dat zij geen goede getuigenissen kuuuen bekomen, de winkelierster dan wel zor gen zal voor goede informatiëu Het spreekt van zelf, dat dit voor de dienstboden eeu prikkel is om die vriendelijke winkelierster te bevoordeelen, zooveel ze maar kunnen. Dat dit geschiedt ten uadeeie van hare meesteressen zal wel geen be toog behoeven. De ontslagen brievengaarder te Tjallebird wordt niet beschuldigd van oneerlijk heid, maar alleen van slordigheid. Een vermakelijk voorbeeld van administratieve gestrengheid iu Duitschiand deelt Figaro mede. De Keizerin van Oostenrijk, die zeer tro'.ech is op de vooribieugselen barer boer derijen in de omstreken van Scliöubruun, verzond onlangs aan hare zuster, de Gravin van Traui, eene ham van 22 pond. Op het adres stond: „Aan de Gravin van Traui, Baden. Van de Keizerin van Oostenrijk." Men had echter ver zuimd er het iu Duitschlaud vereischte certifi caat ran herkomst aan toe te voegen en de beambten van het Duilsche douanen-kantoor te Limbach hielden het pakket aan en schreven aan den marktmeester te Weenen: „Wij hebben ontvangen een pakket geadresseerd aan de Gravin van Traui. Wees zoo goed ons te doen weten of de afzender (Keizerin van Oostenrijk) te Weenen is gedomicilieerd en of hij van beroep spekslager is. Het pakket blijft gecousigueerd, in afwachting van den uitslag van uw onder zoek. De feesten vanonzehoogearis- tocratie, zegt liet Berliner Tageblatt brengen geld ouder het volk. Voor het jongste bal van den Hertog v. U., dat ook door het Kroonprinselijk echtpaar werd bijgewoond, werden door twee Berlijnsche bloemisten alleen voor/7 80 aan ruikers geleverd. Koningin Margaretha van Italië had, zooals men weet, eene verzameling sprookjes geschreven, doch is van haar eerste plan, om die in hel licht te geven, teruggekomen. Bij het laatste hofbal in het Quirinaal, werd het gesprek door den Eranschen Gezant opnieuw op die uitgave gebracht: „Het was eene groote teleur stelling", zei hij, „toen men vernam, dat die niet zouden uitgegeven wordeu." „Geloof mij," zei de Kouiugiu, minzaam glimlachende, „de teleurstelling zou veel grooter zijn geweest als ik ze werkelijk had uitgegeven//; verder deelde de Koningin mede, dat zij, om een oordeel over hare sprookjes uit te lokken, een ervan korteu tijd geleden, onder den dekmantel van volkomen auonymiteit, aan een tijdschrift van naam had gezonden, „En wat denkt gij, dat het antwoord was? Eeu enkel woord: „Cestiuato" (goed voor de snippermand). „Sinds dien tijd," besloot de Koninklijke vrouw haar humoristisch verhaal, „vergenoeg ik mij met de kroon, die ik draag en streef ik niet meer naar de dichterkroon. Het congres van Zwitsersche in- genieurs heeft, in zijne vergadering te Lauzauna, eenparig verklaard voor doorboring van deu Sim- flon. De tunnel zal 16,070 meter laug worden en ongeveer 62 Millioen frank kosten. Om rozeknoppen te doen opbloe- ien, snijdt men ze af met stelen van eeu hand lang, neemt dan een niet te vlakken schotel, vult dezen met water, zoo warm, dat men er even de band in houden kan, eu zet de knoppen er iu, nadat men vooraf met een scherp mes, ou der water, een stukje vau den Bteel afgesneden heeft. Is dit geschied en de schotel gevuld, dan. brengt men dien op eeu warme plaats, in eeu kwtekserre of iu eene warme kas. Indien na ver loop van 1224 uren uog niet alle kuoppen open zijn, herbale meu de meibode, maar zorge er voor, dat vooraf weder een stukje van den stengel, onder water is afgesneden. Naar luid van een telegram is de Etna begonnen vlammen uit te braken. Men leidt hieruit af, dat er geen nieuwe schokken van aardbeving vau di«n kant te duchten zijn, daar deze vlammen ten bewijze kunnen etrekken, dat de ondersardsche uitbarstingen eeu uitweg hebben gevonden. De Verzekeringsbode beveelt voor het vervolg eeu strsuge controle aan op het aan brengen van versieriugen bij opeubare illumi natie. Kuustbloemen van watten moesten onder geene omstandigheden wordeu geduld. Bloemen van papier mogen iets minder tegen regen be stand zijn, maar uit het oogpuut van veiligheid verdienen zij verreweg de voorkeur boven eerst bedoelde. Die wenk zij aan gemeentebesturen en feestcommissiëu aanbevolen. Meer en meer b 1 ij kt, dat de ba c- teriëu der besmettelijke ziekten slechts dan dis ziekten kunnen voortplauten in het bloed vag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2