NIEUWE Ui». 1089. Zondag 6 Maart 1887. 12de Jaargang. Met Kiezers voor de Provinciale Staten Me. W. 8. J, Van WATUR- SOHOOT Van der GRACHT, Het kanonrecht. 30 Cents. Angelika. HliRLMSdHI C01R1IT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p. 1,— Voor het Buitenland 1,50 Afz jnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B TJRE AIT: St. Jansstraat Haarlem' PRIJS DEB ADVERTENTIÉN AGITE MA HON AGITATE. Van 16 regels Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS L A U R E Y. Dinsdag a. s. hebt gij een ernstigen plicht te vervullen. Van ieder uwer kan het afhaugen of in deze herstemming het recht der oudevs in de opvoeding hunner kinderen wordt bevorderd, of de liberale schooltiraunie met hare vernietiging onzer financiën in de toekomst nog meer wordt bevestigd. In deze herstemming maakt gij a. s. Dins dag uw beslissenden gang ter stembu3. 't Is niet de vraag, welke persoon u het liefste is, maar welke zaak gij in geweten ver plicht zijt uit al uw vermogen testeuneu. Is het u niet onverschillig of uwe kin deren godsdienstig of godsdienstloos onder wijs ontvaugen, maar gevoelt gij den duren plicht hun van der jeugd af 's menscben hoogere bestemming in te prenten, hunne driften den teugel van den christelijken godsdienst aan te leggen, dan kunt gij in uwe keuze niet twijfelen en ge kiest, ook om de gronden in ons nummer van 20 Febr. jl. ontvouwd, den Caudidaat der Katho lieken. De Proviuciale Staten moeten wordeu bevrijd van de ingedrongen meerderheid der liberalen. Ieder kiezer dus, die moed willig of uit onverschilligheid niet gaat stemmen, laadt eene groote verantwoorde lijkheid op zich, want van zijne stem kan liet afhangen of deze herstemming ons nader brengt aan ons recht, onze vrjjheid en wettige aanspraken, dan tot de bevestiging van ondragelijken gewetensdwang en ver dere ruïne van de schatkist. Op dan, kiezers, ter stembus! Spoort vrienden en bekenden aan, wekt lauwen en tragen op en brengt Dinsdag a. s. uwe stem, van zooveel gewicht ook in deze her stemming, uit op den heer Advocaat en Notaris te Amsterdam. Dat geen enkele anti-liberale stem Dins dag a. s. ontbreke voor dezen hoog begaaf den en uitstekenden Caudidaat Men hoort tegenwoordig in Europa van niets anders, dan van wapeningen. In alle groote Staten worden ontzaglijke credieten aangevraagd om de militaire krachten te verhoogen. Op de Beurzen, in de plaatsen van samenkomst (sociëteiten, koffiehuizen), ja zelfs iu het huisvertrek, als daar de groote gebeurtenissen van den dag wordeu besproken, hoort men van niets anders ge wagen dan van oorlogen. Heden vreest men voor een oorlog tusschen Rusland en Oos tenrijk, morgen maakt men zich ongerust voor een mogelijken krijg tusschen Duitsch- laud en Frankrijk. Werden vroeger nieuwe uitvindingen op 't gebied der industrie, altjjd met groote F E U ILL E T O N. ISA Vervolg VIII. De vreemdeling Iu eene rijk gestoffeerde kamer van een pracli- tig kasteel zaten William Clifford en zijn vader. „Nu William," vroeg de Baron, nu moet gij mij eens eene nadere verklaring geven waarom gij de verloving met de dochter van dea Markies hebt verbroken." „Dit is spoedig gezegd, gaf hij ten antwoord. „Ik beminde Eleonora niet, en waarom zou ik zoo dwaas zijn mijn leven aan banden te leggen. „Gij hadt dan vroeger met haar moeten bre ken, en niet, nu alle toebereidselen voor de bruiloft reeds gemaakt zijn; doch mij bedriegt gij toch niet, er bestaan andere beweegredenen, die u daartoe geleid hebben en ik ben zeer nieuwsgierig, ze te vernemen," sprak de Baron op bevelenden toon. belangstelling verbeid en bewonderd, thans schijnt het wel, alsof slechts eene tak van nijverheid de nieuwsgierigheid en de toe juiching verdient en geniet, n.l. die der vervaardiging vau moordwerktuigen. Met den grootsten ophef wordt toch steeds het feit vermeld, dat er weder eene nieuwe ontdekking op het terrein der vuurwape nen is gedaan. De grootste belooniugeu worden toegekend aan hen, die eene nieuwe wijze uitvoudeu om zooveel menschen mo gelijk, iu den kortst mogelijken tijd boven dien, te doodeu. En dat alles beleeft men in de nooit genoeg geroemde negentiende eeuw 't Spreekt wel van zelf, dat dit verschijn sel veel te denken geeft. Er moet toch iets ontbreken aan de samenleving, aan de maat schappij, iu onze schitterend verlichte da gen, wanneer men zich iu alle lauden der beschaafde wereld bedreigd gevoelt. Ouder den indruk van die permanente »beuauwdheid« (wij weten geen juister woord te kiezen) heeft men, eene oude waar heid ontzettend overdrijvend, eene nieuwe theorie uitgedacht. Reeds in de klassieke oudheid leerde men, dat een volk, hetwelk den vrede wilde handhaven, zich moest voorbereiden op de mogelijkheid, dat het tot een oorlog zou komen. Tegen die stelling valt niets iu te bren gen. Zij is niet minder juist, dan de al- gemoeue waarheid, dat men op alle even tualiteiten behoort bedacht te zjju. Men spaart, als men het goed heeft, om den kwaden dag gerust te kunnen afwachten. De vrede nu is een toestand, van welke men niet zeker weet of hij het blijvend deel van een volk zal wezen. Wil dus eene na tie bet genot van den vrede blijven sma ken, dan moet hij, die hem aan haar zou willen ontrooven, uit de maatregelen van voorzorg, welke zjj neemt, duidelijk kun nen zien, dat zij in staat zou wezen een vijanöigen aanval krachtig af te slaan. Maar van die zeer practische wijsheid, in de vroegste eeuwen gehuldigd, wordt thans eene carricatuur geleverd. De wape ning wordt zoo opgevoerd, dat het wel ieder duideljjk zal worden, dat niet slechts defensieve, neen, wel degelijk offensieve doeleinden wordeu beoogd. Men stelt zich niet tevreden met het verdedigen zijner grenzeD, men wil die grenzen telkens nog trachten uit te zetten en daardoor een in val doen in het grondgebied van een ander. Niet dus het bereid zijn tot het afweren van een aanval, maar het zich zoo sterk maken, dat men een aanval op een ander kan doen, wordt zeer bepaald met die ontzettende wapeningen beoogd. Onder die omstandigheden kan het geen verwondering baren, dat er allervrege groote onrust heerscht, waaruit groote onlust, met betrekking tot handel en vertier wordt ge boren. De Beurzen trillen niet minder dan de harten. Als over een feit, dat eiken dag kan gebeuren, wordt over den Euro- peeschen oorlog gesproken. Millioeueu bij „Nu, nu, vader, ranak u maar zoo driftig niet, denk liever aan uwe eigene jeugd, vvant hoe me nigmaal beklaagdet gij u niet eene vrouw gehuwd te hebben, die gij geeue liefde koudot toedra gen," was hel antwoord van den zoon. Een toornige blik straalde uit de oogen van den Baron en verried, hoezeer hem die woor den griefden, doch hij zweeg en eisclite door eene beweging met de hand, dat William zou voortgaan. Deze verhaalde hem van Angelika, van hare bevalligheid en beminnenswaardigheid en ver klaarde, dat zij slechts de gade zou zijn, met wie hij zich gelukkig zou rekenen. „En zij heet?" vroeg de vader. «Gravin Angelika Van Haren, zij woont met haar vader op een oud kasteel in (le nabijheid van Maastricht." William vertelde nog meer, doch zijn ra der liet hem niet uitspreken en bemerkte: „Als het maar half waar is, wat gij zegt, dan is Angelika een engel." „Zie en oordeel!" sprak de zoon, en reikte hem het gevonden medaillon over; „hare trekken zijn nog duizendmaal schooner! Met fonkelende oogen aanschouwde de Baron het lieftallige beeld en lieflijke heriuneringen millioeueu wordeu in de onderscheideu lan den toegestaan, om de oorlogsstaatkunde te kunnen blijven volgen. De vraag is dan ook op aller lippen: waar moet dat heen? En zij is even natuurlijk als gewichtig. De oorlogsmanie is een ziekteteeken, dat terecht de grootste beduchtheid vertolkt. Wij weten wel, dat iu alle eeuwen oorlo gen werden gevoerd, doch die van onze eeuw dragen een ven] monsterachtiger ka rakter. In vroegere eeuwen besliste voor een veel gewichtiger deel dan thans, de kracht in onzen tijd beheerscht \\si geweld den uit slag: van den strijd. De grootste veldheer van onze dagen is toch Krupp en dan ko men de Generaals als Mauser en de vele andere uitvinders van geweersoorten. Het leger, dat over de beste veruielingswerk- tuigeu beschikt, heeft de meeste kans ze gevierend huiswaarts te keeren. Hiermede willen wi] niet zeggen, dat liet geniale veldheerstalent alle beteekeuis beeft verloren, maar het domineert niet langer den oorlogstoestand. Gesteld, het kwam weder tot een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk, dan zou de beslissing van den krijg veel meer afhangeu van de draagkracht der kogels, dan van het strategische beleid der aan voerders. Daarenboven de oorlogen, in vroeger tijdeu gevoerd, werden zeer dikwerf ge streden otu een beginsel. Dat beginsel was natuurlijk verbonden aan de verhouding, waarin het eene land stond tegenover het andere; de Vorsten waren de dragers van de betrokken met elkaar strijdende begin selen. Nadat (om bij Europa te blijven) een Statenstelsel iu ons werelddeel een bepaal den vorm, bij plechtige verdragen vastge steld, had verkregen, scheuen nieuwe oorlo gen vermijdelijk te ziju. Toch hadden er vele nieuwe worstelingen, na de uitspraak van het Weener Congres plaats. De nieuwe oorlogen eischteu meer menscheulevens dau iu veel grooter aantal oorlogen van vorige tijdvakken, toen de moordtuigen nog niet zulke geduchte slachtingen aanrichtten. Wij zijn dus niet vooruit gedaan, maar ontzettend achteruit. De zelfverheffing onzer eeuw is ook iu dit opzicht eene dwaze aanmatiging. De nieuwe oorlogen bedoelen louter veroveringgeen verdediging of hand having van recht en gerechtigheid. Veroverings-oorlogen werden vroeger ook gevoerd, doch (wi) herhalen het) toen was de Statenvormiug nog iu wording. Eindelijk moest toch, zou men meenen, vastheid van toestand wordeu aangenomen. Wel verre, dat dit werd beleefd, werd alles welhaast weder op losse schroeven gesteld. Het kanonrecht trad op do meest brutale wijze iu de plaats van het volken recht. De gevolgen daarvan bleven niet uit. Er werden veranderingen in ous werelddeel beleefd, die het aanzien van Europa ge heel veVanderden. Wanneer een der mannen, die indertijd kwamen in zijn geest op: „o, Christina, zijt gij het, prevelden zijne lippen, terwijl hij de beeltenis aan zijn hart drukte. Doch plotseling verbleekte hij; toorn en haat stonden op zijn gelaat te lezen en het medaillon van zich afwerpende, sprong hij haastig op, en liep het vertrok op en neer. Zijn zoon durfde hem geen enkel woord toe te voegen. Nadat de Baron iets bedaarder was geworden, greep hij de hand van zijn zoon en sprak: „William laat alles aan mij over, gij zult Ange lika tol vrouw hebben, ik zweer het u!" „Dat zal toch zoo gemakkelijk niet gaan," meende hij, want zij is trotsch en ongenaakbaar als eene Koningin." „Laat het aan mij over; aanstonds vervoeg ik mi; tot haar vader en zij zal, in geen geval, haren vader ongehoorzaam zijn. Ook bezit ik nog een onfeilbaar middel den Graaf te dwingen, maar ik vertrek, 't is nu tijd, de zaak te gaan af handelen. Bij deze woorden reikte hij ziju zoon de hand, en verwijderde zich. Eenige dagen later, 't was tegen den avond, meldde zich een ruiter aan de slotpoort en verzocht den Graaf Aruoud Van Haren te mogen aan de groene tafel te Weenen gezeteu waren, waarop het ontwerp der kaart van Europa was gelegd, gelijk die er, na het afkondigen der Congres-besluiten zou uit zien, en hij zag thans rond in ons wereld deel, dan zou hij zijne oogeu schier niet kunnen gelooven. Welke ommekeeriugeu, tegen alle wet en recht in tot stand gebracht, zou hij niet ie betreuren vinden. Geeue historische aan spraken konden iets baten als de ondergang van dezen of genen Staat werd begeerd. Thans zelfs zipi wij op die vaneenscheuring van Staten en volken niet gerust. Let men slechts op Italië. Daar werden Tronen omvergeworpen, die eeuwen lang bestonden. Het revolutionnair geweld trium- feerde op de meest legale rechten. Tot welke uitkomsten heeft dat alles ge voerd. Italië is thans aan voortdurende om wentelingen ten prooi. De parti], met welke Koning Humbert moet regeeren, is tegen liet koningschap gericht. Zij dient hem en kel om de voordeelen, welke zij als regee- rende partij kan geuieteu. De onveiligheid iu Italië is wellicht grooter dan ooit, ter wijl de welvaart er allerminst toeneemt. Een en auder behoeft ous niet te be vreemden. Toeu Italië nog gesplitst was in ouderscheiden Staten, heerschte er ook ver keer en vertier. Van de onderscheiden hoofd- stedeu ging een stroom van beweging over de betrokken lauden uit. Thans wordt al les op één punt geconcentreerdhet gevolg daarvan is, dat de vroegere welvarende hoofd steden iu een jammerlijken toestand van verval zijn gekomen. Werd in vroegere tijdperken door ver schillende Vorsten voor bepaalde gedeelteu van Italië gezorgd, waardoor natuurlijk aan elk der Staten meer zorg kon besteed wor deu dan nu door een Monarch voor geheel Italië, thans is dat alles verhinderd. De eenheid werd gekocht met de gebrachte offers van plaatselijke vrijheid en bloei. Zoo is het daar, zoo is het overal gesteld, waar de leer der agglomeratie der volken toe passing vond. Opeenhoping leidt doorgaans eer tot ver zwakking dau tot versterking. Terwille van het boseh wordt de enkele hoorn verwaar loosd. Dat is volkomen begrijpelijk en juist daarom moeten die voortdurende samen voegingen worden afgekeurd. De 19e eeuw moge dan ook die der inlijvingen zijn; de volgende eeuw zal (dat durveu wij gerust voorspellen) ongetwijfeld weder die der losmaking wezen. Het kanourecht zondigt tegen het his torisch recht. Niet bij de gratie van het kanon, maar bij de gratie Gods moeteu de Vorsten besturen en de volken leven. Meer dau ooit is het daarom noodig voor Vor sten en volken om zich te verootmoedigen voor God. Vraagt men dan ook, wat tegen de vreeselijke gevolgen van het kanourecht kan baten, dan is ons antwoord gereed. Dat kan niet anders wezen, dan een terug- keeren tot de Eeuwige Waarheden. spreken. De poort werd geopend. Op 't voor plein sprong hij van zijn strijdros, wierp den ouden bediende de teugels toe en trad binnen. Antonio leidde hem door de vestibule naar een spreekvertrek met verzoek te wachten, tot hij den Graat van zyne komst had verwiitigd. Het duurde niet lang of de bediende keerde terug met de boodschap, dat do vreemde Ridder hem naar het studeervertrek zou volgen. Zoodra deze binnentrad stond de Graaf op en begroette den vreemdeling met enkele harte lijke woorden, waarbij hij den wensch uitdrukte te vernemen, welke de redenen van zijn bezoek waren, want hij had wel bemerkt, dat er achter dat mom een vreemdeling van hoog aanzien was verborgen. De Baron had zich intueschen onverschillig op een stoel nedergezet en begon na eene korte inleiding de reden van ziju bezoek te verklaren. Oiiderlusscheu bevond zich Angelika met Eberhard Von Draehenfels in den tuin. De beide geliefden bouwden luclitkasteelen voor de toekomst en verheugden zich over het tegen woordige zonder een voorgevoel van den storm te hebben, die hun jong leven zou dreigen te vernielen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1