BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Necrologie. Onze tijd heeft aan die Eeuwige Waar heden en beginselen den oorlog verklaard. Wij willen niet, zoo spreken steeds meer deren, dat deze Koning (en dan bedoelen zij Hem, in Wien wij God geopenbaard in 't vleesch aanbidden) over ons regeere. Zij willen niet buigen voor eenig meusch of hem dienen, zoo heet het. Maar wat zieu wij gebeuren? Dat zij zich volkomen on- derwerpeu aan de macht van Satan. De zondedienst en zinvergoding bereikteu in onze dagen eeu ontzettend hoogtepunt. Dat moet anders en beter worden, zal Diet nog veel grooter ellende, dan reed3 op de aarde heerscht, het rampzalig deel der menschheid zijn. Het kanon is het teeken vau den men- schelijkeu haat in zijne meer helsche ma nifestatie; tegen het recht, dat het kanou deed geboren worden, kan alleeu dat Kruis helpen, hetwelk de openbaring is der Lloqg- ste, der Eeuwige Liefde. Aan le Journal des Débats wordt uit Ber lijn bericht: Een mijuer vrienden heeft op het bal van den Cuineescheu Gezant den heer Herbette ontmoet, die hem de vrede- lieveudste verzekeringen gaf. Volgens den Franschen Gezant is het onwe- der geheel voorbijgedreven. »Meu kan zijn parapluie opbergen", voegde hij er bij, en op de vraag van den vriend of men dan de parasols kon opsteken, antwoordde de heer Herbette »ja!« Men bericht uit Rome: Z. H. de Paus heeft ter gelegenheid van den krouingsdag de gelukweuscheu van het H. Colege der Kardinalen ontvaugeu. In de allocutie waarmee de Paus antwoordde, betreurde Z. H. het verlies, dat hij heeft geleden door het overlijden van Kardinaal Jacobiui, wiens hoedanigheden en verdiensten hjj roemde. De II. Vader besprak vervolgeus den ernstigeu toestand, waarin hij zich be vindt en die met den dag moeilijker wordt; Z. H. wordt gesteund door zijn vertrouwen in de bovennatuurlijke kracht der Kerk, die vooral spreekt uit de uitbreiding van het geloof en de beschaving in de missie- eilanden. De Paus drukte den weusch uit, dat de vorsten en regeeriugsmannen deze goddelijke en weldadige kracht erkennen zullen, ten einde daardoor aau hun volk de verwarring en revoluties te bespareu, waardoor het wordt bedreigd. De tijd, die hem nog te leven overblij t, zal de H. Vader besteden om de vorsten en overheden hier van te doordringen. Z. H. eischt ten slotte opnieuw de volle onafhankelijkheid en de vrije beweging der Kerk en van haar Hoofd, waarvan Italië het eerst voordeel zal trekken. Naar loopende geruchten zouden ze ven garnizoenen, ouder welke die van Lom- palanka, Schumla en Plewna, zich tegen het Bulgaarscbe Regentschap hebben ver klaard. De Rumeenscbe Regeering heeft als maatregel van voorzorg bewakiugstroepen aan de grenzen opgesteld. Ook de grenzen van Oost-Rumelië worden door ïurksche troepen bewaakt. Volgens berichten uit Afghanistan brengt de Emir een groot leger bijeen, en heeft hij zijn ouderdauen opgeioepen tot den heiligen oorlog tegen de ougeloovi- gen namelijk de Russen, naar men meent. Iu de Tweede Kamer is, bij de behandeling van de Grondwetsherziening, de discussie voort gezet over lloofdsluk II (wijziging van sommige bepalingen omtrent de troonopvolging.) De heer jRooseboom was niet door den beer Sanders overtuigd en schtie verduidelijking van de be staande bepalingeu wei noodig. Voorts vroeg hij of geeue bepalingen uoodig zijn omtrent de positie van eeu gemaal der Koningin en verplaatsing vau den zetel der Kegeering buiten bet llijk in oorlogstijden. De heer Schaepman bestreed ook den lieer Sanders, ontkende dat de Grondwet van 1815 eeuige belangrijke verandering in de erfopvolgiug had gebracht en zou tegen het hoofdstuk stemmen, daar de bestaande bepa lingen op historie en traditie zijn gegrond. De heer Corver Il*oft gaf ook aan de be staande bepalingen de voorkeur. Elke nieuwe bepa ling zal ook niet geheel voldoen. De heer De Savornin Lokman is, ook na on derzoek, overtuigd, dat er gcene onduidelijkheden zijn in de belaugrijkste bepalingen omtrent de troonopvolging in de bestaande Grondwet. Tot verbeteringen wil hij meewerken, maar eerst bij den considerans kan bij zijne stem moliveertu. De heer Schimmelpenninck Van der Oye ziet ook geen reden tol verandering. De heer Farncnmbe Sanders verdedigde uit voerig zijn ameudement op art. 12 der Grond wet, strekkende ter terduidelijkiug van het stelsel der Grondwet, volgens zijne opvatting, dat alleen wettelijke goedkeuring noodig is voor ieu hu welijk van den Koning en zijne i fslamnielingen, maar niet voor de dochters van dezen laatsleu als zij in eeu vreemd Huis huwen. Daarom be streed hij het stelsel der Regtering, die aanneemt, dat de Grondwet ook voor die huwelijken wet telijke goedkeuring eischt. De heer Lokman stelde een sub-am adement voor, om uit te sluiten van de erfopvolgiug de Prinsessen, die door aanhuwelijking in een derde Vorstenhuis treden. Dit snb-ameudement werd bestreden door de heeren Hartogk, Brouwer en Corver Rooft, die voor het amend.-Sanders waren. Bij het gisteren voortgezet debat bleef da Regeeriog haar nieuw artikel over de huwelijken, overeenkomende met dat der Siaatsoommissie, verdedigen. De heer Farncombe Sanders trok zijn amendement in, constateerde, dat nu over eenstemming met de Regeeriag bestoud omtrent de opvolging, welke zija zal: Prinses Wilhelmina tenzij haar eeu broeder geboren worde eventueele zusters van Priii3es YVilkelraiua, Prin ses S iphie en hare lijnen (zoon en dochters), drie lijnen uit wijlen Prinses Marianne (lijn Prins Albert van Pruisen, wijlen Prinses Chailotte en Plinses Alexandrine) en twee lijnen me.t doch ters van wijlen Prins Frederik (lijaea van Priu- ses Louise van Zweden en Prinses Marie Von Wied. Het amendementLohman verviel nu. De stemming over het Regeeringsarlikel is nog aan gehouden. Paragraaf 2 (vervanging van artikel 12, 13 en 14 der Grondwet door een artikel) is na be strijding door de heeren Van Routen, Lokman, Corver Hooft en andereD, aangenomen met 43 tegen 38 stemmen. Paragraaf 37 werden onveranderd goedge keurd. Te midden van zoovele treurige gebeurtenissen iu Italië een vermakelijk incident! In eeu groot hotel te Nizza was eeu dag vóór de aardbeving eeue jonge dame aangekomeu, die bevolen had, dat men haar den volgenden mor gen om zes uur zou wekkeu. Vijf minuten vroe ger deed de eerste schok zich gevoelen. Toen men de jonge vrouw vroeg, welke uitwerkiug zij er van ondervonden had, gaf ze ten ant woord: Wel boe had ik bang kuuueu zijn: ik had bevoleo, dat men mij om zes uur wekken zou en nu dacht ik niet anders dan dat, aan gezien de hotels tegenwoordig zoovele verbete ringen ondergaan, man hier eeue nieuwe soort wekker had uitgevonden ten gerieve der rei zigers. Tegenwoordig bestaan in België 1700 Vereenigingen van duivenliefbebbers en 20 bladen, die zich uitsluitend aan deze liefheb berij wijden. Men verzoekt de Zutf. Ct.. het p u- bliek te waarschuwen tegen een schijnheiligen bedrieger, zich noemende Bernard Gielkopf, oud 40 jaren, volgens opgaaf geboren te Radom, thans verblijf houdende te Winterswijk, middel matige lengte, donker haar, baard en knevel, kaalhoofdig, doch gluiperig uitzicht; spreekt Duitsch. Hij geeft voor van het Jodendom tot het Christendom te zijn bekeerd en gaarne te wenachen als zendeling op te tredeD, tot welk doel hij zich reeds tot verschillende predikanten in ons land heeft gewend, waar hij Diet alleen geldelijken steun heeft ontvangen, maar ook hunne naamkaartjes en aanbevelingsbrieven is weten maebtig te worden, waarmede hij schan delijke bedriegerijen pleegt. Zaterdag-middag werd teBrussel eeue meeting gehouden van ongeveer 400 re kruten, waarin zij tegeü het bestaande stelsel van miiitieplicht opkwamen. Verschillende sprekers drongen er bij de rekruten op aan om, wanneer er weder onlusten ontstaan, niet op de rustver stoorders, maar op de officieren te schieten. Btj de beraadslaging over w ij zi- gingen in het burgerlijk wetboek in den raad var. het kantoD Zurich, stelde de predikant Wolff voor, de bepaling: „de man is het hoofd der echtvereenigiug" eenvoudig te schrappen. Naar zijne meeuing was dit toch niets anders dan eene mooie phrase, waarmee men niets kon beginnen en die niet objectief waar was. Bovendien zou het wegnemen van deze stelling, die aan het zwakke geslacht zooveel aanstoot gaf, den schijn van eeue tegemoetkoming aan de dames hebben. Het voorstel vond echter bij de vergadering bitter weinig bijval en er waren slechts enkele leden, die van hunne opperheerschappij in den huwelijksstaat afstand wilnen doen of de erken ning er van, door de wet, als eeu ijdele phrase beschouwden. Op bevel van den Intendant-ger, e- raal, graaf Hochberg, is de pianist Von Bulow, terwijl hij in gezelschap zijner vrouw was, uit de koninklijke opera te Berlijn verwijderd. De oor zaak van deze ongehoorde gestrengheid schijnt in de scherpe critiek gelegen te zijn, welke de heer Von Bulow zich over de voorstellingen der opera had veroorloofd. Het gedrag van Graaf Hochberg wordt algemeen afgekeurd. Ttvee personen, die in een trein van Londen naar Brighton reden, hadden groot verschil over de temperatuur iu de coupé. Zoodra de trein zich in beweging zette trok de een het raampje op en zeide: ik ben erg verkouden, ik wil niet hopen, dat gij er iets tegen zult heb ben als ik het raampje dicht doe. De andere was niet van die meening en liet htt raampje weder zakkrn, daar hij niet gewoon was in een trein te stikken, 't Ging een paar maal op en neer, tot bij het volgende station een conducteur verscheen, die zijne excuses maakte, dat een der ruiten gebroken was en het glas er geheel uit was. 't Bleek, dat de beide heeren getwist hadden over een raam, waar in 't geheel geen glas iu zat. De dokter en de administrateur van het stoomschip Conrad en een scheepsle- verancier zijn er bijna om koud geweest. De tambanganvoerder, te Batavia, die hen naar boord zou brengen, wilde een tour de force verrichten met het gevolg, dat de schuit tegen den boeg spriet Vau het wachtschip optornde en omdoeg. Aau de groute snelheid en handigheid, waar mede de sloepen van het wachtschip manoeu vreerden, is het alleea te danken, dat de heeren er hedüuids afkwunin. De a I niuistrateur ver loor een trommel mat f 2000. Te Leipzig zijn in eene school van 120 kindereu, die vau denzelfden mdkboer l/a liter melk hadden gebruikt, 109 ziek geworden, meer- eudeels onder verschijnsel van maag-en darmlij den. Als oorzaak wordt beschouwd miuder goede voeding der koeien en vermenging van de melk, die des morgens werd gewonnen met deavoud- melk. Gegoten glas is niet nieuw, doch het is aan Friedr. Siemens gelukt eeue zoodani- g;e bereidingswijze te vinden, dat het glas werke lijk gegoten kan worden op de wijze der meta len. De groote zaak hierbij is de afkoeling, daar de sterkte van het glas hierdoor wordt bepaald. Wanneer de bewerking goed is, wordt er eeu product verkregen, hard, weinig aau breken onderhevig, dat door geene temperatuur wordt aangetast, er. in vele opzichten het metaal kan vervangen, weshalve Siemens er sproorwegrails van wil vervaardigen. Te Leiden verbrijzelde eergist e- ren-avond een man in eene woning in de Van der Werfstraat de glasruiten, drong het huis binnen en haalde eene schilderij weg. Hij werd terstond iu hechtenis genomen. Overigens bleef alles rustig. Geen militaire macht was er op de been. De heer A. L, Krom, teUtrecht, heeft eeue vernuftige vinding gedaan; hij heeft nl. eene inrichting uitgedacht, met gemak aan elke pianino aau te brengen, waardoor de toetsen wor den versmald ten behoeve der kleine handen, die zich in hel pianospel oefenen. Het denkbeeld is vernuftig en practised. Als eene bizonderheid kan aan gaande de maand Februari 1887 het volgende worden gemeld. Deze maand heeft ous niet miu der dan 12 dagen achtereen geschonken, waarop de lucht voorldureud volkomen helder was, ui. van den 7deu tot den 19deu en daarna weder gedurende de laatste drie dagen, zoodat de licitt van het aantal dagen der maand tot de heldere gerekend kan worden, hetgeen zeker eeue zeldzaam heid in dezen tijd vau bet jaar is. Iu overeen stemming biermede is ook de hoeveelheid regen of sneeuw iu dat tijdsverloop zeer gering u.l. 8.5 mM. tegen 36.9 mU., 66.4 rnM. in de Fe- bruari-maauden der jaren, 1886, 1885, 1884. Een persoon, die zich eergisteren door de rechtbank te Brussel hoorde veroordeelen voor laudlooperij, ontstak iu hevige woede en sprak: //Watl lk een laudlooper IGij zijt zelf een troep laudloopers!" En hierna smett hij den voor zitter zijn pet naar het hoofd. Hij kreeg er nu op staauden voet eene nieuws straf van 6 maanden gevangenis en 200 fr. boete bij. Het Dagblad van Z.-H. bevat het verhaal van de volgende zonderlinge geschiedenis: Een onderwijzer in zekere gemeente zoo lezen wij krijgt met het hoofd der school verschil iu de school over iets, dat met het ouderwijs niet te maken heeft. In een der schoolbladen plaatst de ouderwijzer over die quaestie eeu stuk, en het hoofd der school daarover ontstemd, weet het zoover te brengeD, dat ds Burgemeester den onderwijzer bij zich doet ontbieden om hem aan te zeggen, dat bij voor den volgenden ochtend 10 uur zijn verzoek om eervol ontslag moest in dienen, bij gebreke waarvan hij het (niet eervol) zou krijgen. Op zijue vraag waarom hij ontslag moest vragen, werd hem toegevoegd, „dat hij ontboden was om te hooren eu niet om le vragen en «at de redenen daarvan niet werden opgegeven. Zijn eervol ontslag heeft hij daarna gevraagd en verkregeD, hoewel, volgens zijne mededeelmg, de Raad niet vergaderd is geweest gedurende den tijd, dat over het outslag werd onderhandeld. Bij het boren van een petroleu m- brou bij Sorvia, Pa., stootte men eeuige jaren geleden op uatuurgas, dat in brand geraakte en een vuurzuil van 60 voet hoog vormde. Het merkwaardige is, dat alle 15 minuten een drie duim dikke waterstraal uit het gat opstijgt eu alle kleuren van den regenboog aanneemt. De invoer van kunstmatig be vroren schapeuvieesch te Londen, uit Nieuw Zeeland, heelt zich zoo aanmerkelijk uitgebreid, dat voor de Engelsche veehouders de zaak be denkelijk begint te worden. Aanvankelijk had de invoer vau bel artikel zoo weinig te bette kenen, dat de administratie vau in- en uit gaande rechten er geen melding van maakte op de tabellen van iu en uitvoer. In 1883 bad hierin eene wijziging plants, toen de invoer steeg tot over de 12,000 ton; gedurende het volgende jaar steeg de invoer tot de dubbele hoeveelheid eu iu 1886 bedroeg zij circa 30,000 ton. Op dit oogenblik is de Weener univtrsiteit de drukst btznehte der wereld. Het geial studenten en toehoorders is tot 6125 geslegen. Onze goede stad zoo schrijft men uit Hoorn aau De Tijd heeft bare Sy- bille verloren. Dit bedrijt werd uitgeoefend door eene oude, ellendig arme vrouw, iu de wandeling „Bop" genoemd. Verleden week op eeu avond bad zij bet licht van baar profctiscbeii geest voor eeuige belangstellenden doen schilleren, waarbij het gebruik vau opwekkend voebt niet was vergeten, toen, na het vertrek der gasten, de bureu eeu ongewoon gescbommel iu bare stulp waarnamen. Biuneutredeiide, vonden zij de profetes brandende in een hoek. Men bluschte het vuur, ea booi haar ter opfrissching een kop koffii aan; mat verontwaardiging wees zij dien drank echter af en eischte „voor zestien" of ten minste, „voor acht ceuten". Naar het gasthuis gebracht, overleed zij kort daarna aan de beko men brandwonden. Te wenschen is het, dat de politie wake, dat de affaire niet door een ander worde voortgezet; want bet getal slachtoffers der overledene, vooral onder den boerenstand was legio. De afdeeling Velzen der maat- schappij van landiouw zal in Juni a. s. te Be verwijk eene uitgebreide vee-tentoonstelling hou den, die door eene harddraverij op groots schaal zal opgeluisterd worden. Een millioene n-e rfenis is van Ame rika naar Mannheim overgekomen. Voor eenigen tijd overleed kinderloos de bezitster van de grootste brouwerij uit Amerika „Uuion-tirouwerijZij liet een vermogen na van tiegeu millioen dollars. De eigenaar van een restaurant te Mannheim, met uog vijf in gelijke betrekking staande perso nen, znllen dat duitje onder elkander te verdee- len hebben. Het is opmerkelijk, hoe groot nu het aantal neefjes en nichtjes van de overledene tante wordt. Vau alle kanten dagen erflustigen op en trachten omtrent de erfenis nadere bizon- derheden te bekomen. Officiëel is thans bekend, dat de maatschappij Nederland haren 10 daagschen mail dienst veranderd iu een 14 dHagecben, wegens verminderde personeu-en vrachtvaart. Voortaan zal Padaug geregeld worden aangedaan. Nu dezer dagen, na de gevallen van levensgevaarlijke trichinose te Goes, zooveel over trickiueu wordt geschreven en gesproken, willen wij er aan herinneren, dat men spek en reuzel met gerustheid kan eten, omdat iu vet nooit trichinen zijn voorgekomen. Alleeu in het vleesck van het varken heeft men de trichine ontdekt, zoodat men ook met „itoorregeu spek" voorzichtig moet zijn. Goed gekookt, geheel gaar, behoeft men ook voor varkeosvieesch niet be vreesd te zijn. Terecht waarschuwt ook de Goesche Ct. tegen het proeven van rauw var kensgehakt, eene gewooute, die bij het opmaken daaivau veelvuldig voorkomt. Eveneens is het gevaarlijk, wat menigeen ook doet, om te snoepen van rauwe worst. Het bevestigt zich, dus luidteene dépêche uit Madrid, dat de persoon, die een voorwerp naar het rijtuig der Koningin-Regentes wierp, eenvoudig ten doel bad, haar op die wijze een verzoekschriit te doen toekomen. Eene eigenaardig manier voorzeker, om een ver zoekschrift te overhandigen. De Kroonprins en de Kroonprin- ses vau Zweden zullen eerstdaags hun geluk op de planken beproeven. Zij hebben hunne mede werking toegezegd vooreen liefdadigheidsuitvoering en zullen iu een opzettelijk voor beu geschreven tooneelstukje als „tooneelspelers" optreden. De entree voor deze voorstelling, waaraan nog andere kunstenaars van naam zullen medewerken, be draagt tien kronen. Of de hooge kunstenaars zich ook van de zoowel iu Zweden als in Duit land gebruikelijkee claqueurs (gehuurde toejui- ohers) hebben voorzieD, wordt niet gemeld. Z. H. de Paus heeft 20,000 lire ge zonden voor de slachtoffers der aardbeviugeu iu Italië. Iets Nieuws. Joachim deed zich te Londen hooren, o. a. in Mendelssohns „Octet", en volgens Daily News speelde hij het geheele stuk onzuiver! Het dienstmeisje van den land bouwer Aaruiuk, te Pilgte, gem. Denekamp, kreegdezer dagen bij het middagmaal een beentje iu de keel, dat door den dokter te Ootmareum naar binnen werd verwijderd. Het schijnt nu, dat het zich binnen heelt vastgezet, waarnoor het meisje op het oogenblik in hoogst bedeukelijken toestand verkeert. De Salvation-army, leger des heils, is van plan weldra Nederland te bezoeken. Eergisteien kwam te Amsterdam uit Londen eea zaakgelastigde van dat leger, om voorbereidende maatregelen te nemen voor dat bezoek. Binneu drie of vier weken wordt de veldtocht in Am sterdam geopend. Gisteren is de zaakgelastigde naar Stuttgart vertrokken, dat na Nederland eeu bezoek krijgt. In het dorp E., in Drente, zou o n— langs een jeugdig paar trouwen. Voor een ambte naar van den burgerlijken stand gekomen, stond de bruidegom links van zijn bruid. Op het ver zoek zich om le keeren, plaatsten beiden zich. met den rug naar den ambtenaar. In het Kabinet vau Natuurlijke Historie te Soloihurn kan men tegenwoordig het nestje zien van een paar kwikstaartjes, ge heel bestaande uit fijne stalen veêren, ijzerdraad jes enz. De vogeltjes huisden aan den oever van een kanaal bij eene horlogefabriek en hadden van den overal op den grond roudom bet gebouw verstrooiden afval gebruik gemaakt. Een telegram vau gisteren meldt ons de treu- rige tijding, dat de Hoogwaardigs Pater Petrus Beckx, Generaal der Sociëteit van Jezus, na reed9 eeuige dagen geleden mei de Heilige Sacramenten der Stervenden te zijn voorzien, is overleden. Paler P. J. Beckx werd den 8 Februari 1795 te Lichen iu België geboren. Iu 1819 deed bij zijn intrede iu de Jtzuïeieu-orde te Hildesbeim, was de biechtvader van den katholiek geworden Hertog Ferdinand van Anhak-Këlkeu, in 1847 Procurator vau de provincie Oostenrijk, in 1849

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2