niet aau epraktiijk was voor lieigoeij door bomroige socialisten misdreven werd. Ja", werd er toen geroepen, „jij bent ook een vervloekte socialist. Wij hebben je naam ook gevonden op de lijst bij Tegelaar! Ophangen moesten we je, zoo'n ongeloovige!" Onder dit alles bleef de man be daard, en daaraan alleen had hij het te danken, dat de samenscholing zonder handtastelijkheden afliep. Van Lotje getikt oftewel rijp voor Meer-en-Berg. De afdeeling Groningen van den sociaal-democratischen Bond heelt de volgende motie aangenomen, die is opgezonden aan de Tweede Kamer: „De vergadering, erkennende het recht des volks, om door zelfregeering in vloed uit te oefenen op zijn welvaart, spreekt als hare overtuiging uit, dat om daartoe te ge raken, de constitutioneele monarchie vervangen moet worden door de sociaal-democratische re publiek." in vele plaatsen in Lancashire, Engeland, zijn kruideniers vervolgd wegens den verkoop van vervalschte peper en gestraft met boeten van 1 tot 5, ofschoon in de meeste gevallen de kruideniers konden bervijsen, dat zij zeiven het product als echte peper hadden ge kocht. Het centrum der vervaleching schijnt Li- vorno te wezen, vanwaar het. artikel als „poivrette» of „pepperrette" wordt aangeboden. Langen tijd was men in het onzekere waarin de vervalsching bestond, doch thans heeft een onderzoek door Dr. Campbell Brown aan het licht gebracht, dat het materiaal daarvoor door olijfpitten wordt ge leverd. Fijn gemalon, gelijkt het artikel sterk op peper, zoowel in uiterlijk en kleur als in cel vorming. De waarde van dit product is slechts 1 stuiver per pond, die van peper 1 het pond, en men heeft uitgerekend, dat een groothande laar door toevoeging van 15 p> reent poivrette aan de peper, lichtelijk 6000 per jaar kan verdienen. Gelukkig is de poivrette niet schadelijk voor de gezondheid. De vervalsching geschiedt op zulk eene uitgebreide schaal, dat bijna geen monster peper onderzocht werd, waariu het vreem de bijvoegsel niet voorkwam. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 5 Maart. Z. M. de Koning heeft benoemd tot Notaris binnen het. arr. Haarlem, ter standplaats de gemeente, Haarlem, den keer J. Willems, Cand.-uot. te Velzeu. Jl. Woensdag-uamiddag kwamen troepjes jongens en opgeschoten kna pen zich vertoonen voor de woniu g van een colporteur van het socialistisch blad Hecht voor Allenin de Fraukestraat alhier. Later gingen zij, Oranjeliederen zingende, door de straten, in den omtrek daarvan gelegen. In den avond zag men voor en in de nabijheid der woning eeuige bekende leden der socialistische partij hier ter stede, alsmede een honderdtal nieuws gierigen. De rust werd tot negen uur niet gestoord. Men zegt, dat een paar ruiten van gemelde woning werden ingeworpen. De colporteur had het gordiju voor zijn winkelraam laten zakkeu. Tusschen negen en tien uur heeft een troep jongens, voorzien vau de vaderland- sche vlag, zich niet ontzien om bij eeuige bekende sociaal-democraten, alsook in een paar tapperijen, ruiten in te werpen, ter wijl me !e in een banketbakkerswinkel in de Jansstraat eene groote glasruit werd verbrijzeld. De politie was den ganschen avond op de been, ten einde wanordelijk heden zooveel mogelijk tegen te gaan. Omstreeks tien uur zag de politie zich verplicht een dertigjarigeu man te arrestee- ren. Bij onderzoek bleek, dat deze een tamelijk groot stuk steenkool bij zich had. De groep, welke zich een paar uren door de stad al juicheude had voortbewogen, ging langzamerhand uiteen, terwijl onge veer te elf uur de nieuwsgierigen in de Fran- kestraat en hare omgeving gaandeweg waren heengegaan en de vertooning hier mede als geëindigd kon beschouwd worden. Het langs de straten rondslenteren en joelen van troepen jongens heeft zich Dou- derdag-avoud doch eeuigszins iu mindere mate herhaald. Door de Politie waren krachtige maatregelen genomen om wan ordelijkheden te voorkomen. Desniettemin is niet kunnen worden belet, dat in een paar herbergen glazen door steeuworpeu werden beschadigd, terwijl ook op dezelfde wijze aan eeuige particuliere woningen schade werd aangebracht. In het belaug vau de openbare rust en orde is het hoogst weuschelijk, dat ieder zich outhoude van door dergelijke mauifes- tatiën aan zijne gevoelens lucht te geven. Gedurende de maand Februari ziju door de Politie alhier 29 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de zelfde maand van het vorige jaar was dit getal 32 dus 3 meer. De verwachting, dat de ongeregeldheden van de laatste avonden gisteren-avond weder zouden herhalen, is gelukkig niet bevestigd. Op de straten waren talrijke nieuwsgierigen, doch anders was alles als gewoonlijk. Dit mag voorzeker aan de ge nomen maatregelen worden toegeschreven. Eeuige kleine patrouilles huzaren, gecom mandeerd door den lsten luitenant Michel- hoff, doorkruisten de stad, die iu hunne taak door de inspecteurs van politie wer- deu bijgestaan. Verder werd overal door de politie in de gemeente een wakend oog gehouden. Te half 11 uur kon de gewa pende macht inrukken en keersckte er overal i-ust. KERKBERICHTETT. Kathedrale en Parochiekerk van den H. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezeue HH« Missen met de Onderrichting, te 10 uur do Hoogmis met Preek, te 2 uur de Cate chismus, te 3 uur het Rozenhoedje met de Litanie, te 6 uur het Lof ter eere vau het H. en O. Hart van Maria, tot bekeeriug der zondaars, met Preek. Eiken middag te 3 uur het Rozenhoedje. Woensdag te 8 uur de gezougen H. Mis van Requiem voor de ingeschrevenen op de doodceei. Donderdag-avond te 7 uur het Lof en de Meditatie over het H. Lijden des Eeereu. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis met uitstelling ou vereeriug der Reliquieën van het H. Kruis en vau de Doornenkroon en 's avonds te 7 uur Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria, tot be keeriug der zondaars, met 500 dagen Aflaat; 's avonds te 6 uur het Lof eu vau 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 eu de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van den H.Antoniue vanPadua. Zondag te half 6, 7 en half 9 de stille HH. Missen, met Onder richting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, Ie half 3 uur de Catechismus, te half 4 uur de Vespers. Diusdag te 8 uur de gezongen H. Mis ter eere vau St. Autouius, te 7 uur Lof en Meditatie. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis, te 7 uur Lof eu Oefening van den H. Kruisweg. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 eu half 10 uur en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 eu half half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, te 2 uur Catechismus te 3 uur de Vespers, te half 7 uur de Kruisweg. Maaudag-avoud te 7 uur het Lot. Woensdag-avond te 7 uur Lof en Me ditatie. Iu de week de HH. Missen te halt 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 10e WEEK VAN HET JAAR 1887. MAART, (Lentemaand, 31 dagen.) Toegewijd aan den H. JozefBruidegom van de H. Maagd Maria. 6. Zondag. 2e Zondag vau de Vasten. H. Coleta, Abdis, f 1447. Evang. Gedaanteverandering des Iieeren. 7. Maandag. H. Thomas van Aquiueu, Bel. eu Leeraar, f 1274. 8. Diusdag. H. Joannes de Deo, Belijder t 1550. 9. Woensdag. H. Fraucisca, Weduwe, f 1440. 10. Donderdag. De 40 H. Martelaren vau Sebaste, f 320. 11. Vrijdag. H. Sophronius, Biss. vau Je ruzalem. 12. Zaterdag. H. Gregorius de Groote, Paus, Bel. en Leeraar, f 604.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6