B I N L A N 1). Te Rustschuk is aan 2 majoors, 2 kapi teins, 2 luitenants en 2 burgers het dood vonnis voltrokken. Deze executies worden als eene beleediging voorRuslaud beschouwd. Te Sofia zijn 24 personen, te Burgas 8 personen gearresteerd, en ook elders hebben arrestaties en afzettingen plaats gehad. Vele officieren zijn naar Philippopel ge vlucht. Te Sofia heerscht een schrikbewind. Alle verdachte officieren zijn ontwapend en mishandeld. Er heerscht te Sofia groote angst; daal de militie verdacht werdt gehouden, is zij ontwapend. Eenige gearresteerde personen ziju zwaar mishandeld, Karaveloff zou ster vende en vijf officieren zouden overleden zijn aan de gevolgen van slagen met den knoet. CJit Rustschuck wordt nog gemeld, dat er groote voorzorgsmaatregelen ziju geuomen wegens de vrees voor een nieuwen opstand. Er hebbeu talrijke arrestat.iëu plaats gehad. Uit Coustantinopel meldt de Timesdat naar aanleiding van een ernstig verzoek van den Gouverneur vau Creta, de Porta eene commissie heeft benoemd om een on derzoek in te stellen met betrekking tot den eisch der bevolking, dat de opbrengst der invoerrechten ten bate van het eiland worde besteed. Volgens Canadasche particuliere be richten heeft de politie een beurskomplot oudekt, om door valsche dépêches de Caua- dian-Paeific spoorwegaaudeeleu te drukken. Naar men zegt, zouden hooggeplaatste iu- gezeteneu van Canada daarin betrokken zijn. GEMENGDE BERICHTEN. te Schwelna, die juist het preciess getal: 4016 erwten ried, kreeg de piauino. Behalve deu win ner waren er slechts twee, die esuigszins dicht bij het juiste aantal geraden hadden; de meesten rieden ver er onder of er boven. Door de Tweede Kamer is tegen Vrijdag liet afdeeliugsouderzoek uitgesc ireven van eemge ont werpen, ook van het ontwerp in zake den zout- accijus. Bij de behandeling in de afdeeling 25 van Hoofdstuk II der Grondwets-herzieniug (inkomen der Kroon, Voogdij des Kouiugs, Regeutschap en Inhuldiging dos Kouiugs) constateerde de Regeeriug, op eene vraag van den heer Sanders dat tijdens het Regentschap geene verandering in de troonopvolging kan worden gebracht, in welken vorm ook; dus ook niet in den vorm van wijziging der orde van erfopvolging. De wijzigingen betreffeude de atdeeliugen (In komen der Kroon en Voogdij des Kouiugs) zijn goedgekeurd. De heer Lohman betoogde, dat in het eeds formulier der voogden moest voot komen een voorschrift om den Koning in te prenten on derwerping aan het Hoogste Gezag. Hij stelde echter geen amendement voor. De overige wijzigingen in de afdeeliugen 25 van hoofdstuk II ziju, nagenoeg jouverauderd, goedgekeurd. Het geheele derde ontwerp is aan genomen met 57 tegen 15 stemmen. Het nieuwste jongensspel te Ber lijn is ,/verkit-zinkje spelen." Eeu correspond mt van het Berliner Tagebl. zag Maandag-middag een troepje juugeus iu de Pappel-allee zeer deftig op eene bank zitteu; zij waren van 10 tot derueu jaar oud, en stelden eeu kiesbureau voor. Esn bloempot diende als stembus. Een grooter groepje kuapeu stelde de kiezers voor; zij kwamen een voor een, een beschreven biljet iu den bloempot werpen. Zeer geheim scheen de stemming niet; want eer de voorzitter aile briefjes had afgeltzju riep een op de bank naast hem zittende jongen: Ik weet het toch al; Müller heeft de imtcste stemmen." En inderdaad, hij had ze. Hiermede waren echter sommige kiezers niet tevreden; want weldra ontstond er eeue vechtpartij (evenals te Lu- beck en Masgdeburg ouder de volwassen stern- gerechten), waarbij Müller de meeste klappen opliep en waarna deze verklaarde, dat hij nooit de meeste stemmen weer wilde hebben. Ouder algemeeue deelneming vierde de dienstbode S. Hamer dezer dagen den dag, waarop zij 50 jaar geleden in dieust trad by de familie Jansseus te VVaubach (Limburg). In eene der laatste zittingenvan den geneeskundigen krir.g te Chrisiiania, werd door Dr. Molm medegedeeld, dat hij door het dagelijks desiufecteeren van de ziekenkamer vau kinderen met kinkhoest, die ziekte als door een tooverslag zag verdwijnen. De behaudeliug is aldus: als het kind wakker wordt verwisselt het van kamer, becldegoed en kleediug; meubels en speelgoed blijven in de kauier; men verbrandt dan zwavel (ongeveer 25 gram op eiken kubiekeu meter inhoud vau het vertrek), lucht het vertrek daarna 5 uren en brengt 's avonds de zieke weder in de gezuiverde kamer. Nu, die proef is goedkoop genoeg om genomen te wordeu waar het mogelijk is. Uit Rome wordt van 3 dezer ge- meld, dat hoewel het zeven dagen geleden was, dat de aardbevingen plaats hadden, er te Diano Marina vau ouder de puinhopen vau een huis een persoon levend te voorschijn is gehaald, en te Taggia was dit het geval met eeue geheele familie, die gevlucht was in een kelder. Het gilde der handschoenmakers te Londen bood dezer dagen der echtgenoote van den Lord Mayor een kostbaar geschenk aan, bestaande uit 24 paar glacé handschoenen van de fijnste soort, meerendeels met 20 knoopen overeenkomslig het tegenwoordig gebtuik. De handschoenen lagen in eene kostbare doos van Russisch leder, met een opschrift, op een zilve ren plaat. Het gilde der handschoenmakers ont stond in 1634, maar deed in de laatste jaren niet veel van zich hooren, en er worden thans pogingen gedaan om het weder krachtig te doen herleven. Het geschenk aan de Lady Mayoress en de openbaarheid, die er aan gegeven werd, mag men derhalve als eene reclame beschouwen. Aan een derbovenhuizen te'sHage belde eeu jongen aan. De dienstbode, die bezig was met de bovenvoorkamer te stoffen, stak haar hoofd door het opengeschoven raam en riep: „Wel jongen, wat is er?" Door het leven der voorbijgaande voertuigen hoorde de jongen echter niets en gaf geen antwoord. Dit verdroot de meid, waarop zij besloot wat water in een glas te schenken en dat op het hoofd van den bene den staande te laten neerkomen. Dit besluit miste zijn uitwerking niet. //Antwoord op de schoenen!" schreeuwde de jongen nijdig, terwijl het //beroerde meid!" minder luid werd gespro ken en hij het water van zich afschudde. De meid trok boven aan de trap aan het touw en de deur ging open. ;/Ik zal het aan mevrouw gaan vragen, wacht maar even!" en terwijl zij daaraan voldeed, zon de ander op wraak. Na eene korte pauze keerde zij terug met het ant woord, dat de schoenen pasten. //Doe je asje blieft de deur voor mij dicht, vent?" ////Wat dacht je anders!"" voegde hij haar toe, en de daad bij het woord voegende, dreuude het huis er van. Voor de meid weer op de kamer kon zijn, belde de jongen toen opnieuw. Weer werd er aau bat touw getrokken, doch thans ging de deur niet open, daar de schelm het touw van te voren had losgemaakt. De dienstbode moest nu wel naar beueden komen en zag op de stoep den snuiier lachend staan, die haar op ziju beurt vroeg: //L)oe je asjeulieft de deur voor me toe, vrijster?" In den Haag is onlangs opge richt eene afdeeliug vau de //Christelijk-natiouale geheel-onthouders vereenigiug," Op voorbeeld van em paar con currenten, is een groot deel der Leidsche slagers er eergisteren toe overgegaan om de vleescbprijzeu te verminderen. Het rundvle* sch is 10 cents per kilogram en het kalfsvleescb bij enkelen zeils 20 cents per kilogram in prijs verlaagd. Te Krabbendijke (Zeeland) had men dezen winter eene ijsbaan vlak langs den Sckeldedijk. Telkens werd deze baan bedorven door een groot aantal mosselscnelpen en niemand wist hoe deze daar kwamen. Op zekeren dag werd het raadsel opgelost, door eeu der bewoners. Hij zag oen zwerm kraaien, welke uit de Schelde kwamen aanvliegen. Ieder van deze vogels was voorzien van een lekkeren mossel iu den bek. Hoog boven de ijsvlakte gekomen, lieten deze plotseling een regen mossels neervallen, welke door den val op het harde ijs verpletterd werden en zoodoende geschikt om verder door hen te worden genuttigd. Die niet sterk is, moet slim zijn. Te Berge n-o p-Z oom is eene partij oesters op de vischmarkt aan den atslag geweest. Zij waren verzonden geweest naar Berlijn, maar daar geweigerd. De liefhebbers deden zich te goed voor f 1 per honderd stuks. Hoe lang leven bankbiljetten? Voor de Vereenigde Staten van Noord-Amerika viuden wij deze vraag beantwoord iu het jaar verslag van den staats-iuspecteur, belast met het toezicht op bet uitgeven van biljetten door de nationale bauken. Uit zijn verslag der tusscheu 1883 en Nov. 1885 uitgegeven en later ter ver nietiging iugeleverde biljetten blijkt, dat de ge middelde leeftijd bijna 5 jaar was. Het spoedigst versleten die vau 1000 dollars, ul. reeds na 3'A jaar; het langst duurden die van 10 en 20 dollars, ongeveer 5V2 jftar. De tijd, gedurende welken de biljetten na de vervaardiging i:og bij de banken iu kas bleven, is in die jaren begre pen. In het geheel waren in die 22 jaren voor 1385 millioen dollars biljetten uitgegeven en sedert ingetrokken, De meeste biljetten (93 mil- lioeu stuks) waren van 5 dollars. Een boer te Haulerwijk, VI". Lams- ma, heeft met zeer gunstige gevolgen aan zijn vee, in plaats van lijnkoeken, in dezen winter raapolie toegediend. Zijne runderen zien er prach tig glanzend en gezoud uit. Een kostbaar oponthoud. Het Raadslid Wierdsma te Rotterdam heeft becijferd, dat het herhaalde openen van de brug over de Koniugs- haveu te Feijeuoord aau werklieden en sleepers ten verlits berokkent van f 20,000 's jaars. Hij kwam tot die slotsom op grond, dat gemiddeld bij elke opening eeu 30(al werklieden en 20 karren oponthoud hebbeu. Daar de brug eiken dag 20 malen geopend wordt en voor eiken werkman het tijdverlies op 5 en voor elke kar op 15 ct. kan berekend wordeu, geeft dit per dag voor de werklieden f 30 en voor de karren f 60. Deze redeneeriug was bestemd tot ar gument voor den aanleg van een nieuw vaar water achter de handelsinrichtiugeu op Feijenoord. ZoohIb wij reeds mededeelden zal het Engelsche Heilsleger over drie a vier weken in ons land rukken, üebarkeereude te Amsterdam. Het vermorden ligt tchter voor de hand, Zegt het Dagblad zeer ter snede, dat de kruisvaarders teleurgtstrld zullen uitkomen; iu een land WHar de Grondwet zelfs eene rustige processie in een dorp verbiedt, is geen plaats voor zulke strijd lustige en rumoerige propaganda. Te Barmen inde Rijnprovincie is eene piaDino op eigenaardige wijze verloot. Een confituurglas werd tot den rand meteiwten gevuld; vooi 60 pfennige kon iedereeD er naar raden hoeveel erwttn er in de karaf waren. Wie het juiste getal ried of ei het dichtst bij kwam, werd de gelukkige bezilttr van het instrument. 3000 personen hadden er hun geld voor over, om eens te raden; de onderwijzer Hesselmaun Iu Engeland is ee ue nieuwe, secce ontstaan, die zich het //nieuwste huis vau Israël" noemt. De aauhangers van deze sekte gelooven aau de onsterfelijkheid vau lichaam en ziel. In enkele der waggons 3e klasse van de Holl. Sooorwegmaatschappij, die iu de laatste maandeu reeds beter (voldoende) wareti verwarmd, zijn thans de zoozeer geweusehte gor- dijuen aaugebracht ter bescherming tegen de zon. Zooals ons werd medegedeeld, zou het nog slechts eene proef gelden. Salaris van een onderwijzer in de 17de eeuw. Een uit Caemuitz, in Saksen, geboortig Caudi- daat, Hevel, die in 1628 als hoofdonderwijzer te Gauuhayu stierf, heeft van het inkomen aantee- keuiug gehoudeu, dat hij op verschillende plaatseu als ouderwijzer genoot. Hij kreeg als huisonder wijzer bij eeu predikant, te Görlitz, M. Richter, iu zeven jaar, niets dan vrijen kost en een hemd. Aauzienlijker was ziju inkomen bij deu koopman Rausch te Ehreufriedendorf in het jaar 1621. Daar kreeg hij vrijen kost eu jaarlijks 25 galden; daarbij linnen voor een hemd, een paar wiuler- kotueu, oen paar schoenen en drie gulden voor kermisgeschenk. Iu het jaar 1624 was hij huis onderwijzer bij zekeren heer Mauk, van Hcrmsdof, die hem wekelijks eeu kalven guiueu, doen zonder eeuig verder gelüelij voordeel betaalde. Bij zijne laatste huisonderwyzersbetrekkiug ten huize van deu ieeraar Opitz te Lichtenberg, bedroeg ziju honorarium 15 gulden, twee hemden, voor ker misgeschenk drie zakdoeken, twee kraagjes eu een paar kousen. Uit Deventer wordt ons van 5 Maart gemeld: Iu tegenwoordigheid van eenige autoriteiten werden heden achter de gasfabriek proeven geuomeu (op kleine schaal), om, voor het spoedig bluSscheu van brand, amouiakwater als braudbluschmiddel te gebruiken. De proeven zijn volkomen geslaagd. In een Hongaarsch dorp werden Oulaugs twee trouwpartijen op treurige wijze ver stoord. De twee bruidsstoeten ontmoetten elkauder bij een kruisweg, en nu ontstond er twist tussehen de bruidsjonkers over de vraag, wie van de twee partijen den voorrang zou hebben eu het eerst iu de kerk zou gaan. Men werd handgemeen; de messen kwamen voor den dag eu verschei dene der vtchteudeu werden ernstig gewond. De politie maakte een eind aan deu strijd eu nam de ergste vechtersbazen, waaronder ook de beide bruidegoms in hechtenis. Een driewieler werd eergisteren in Deu Haag voor het eerst gebruikt bij het le digen der brievenbussen. In een nieuw werkje van den be kenden ouderzoeker van spiritisme en hetgeen daarmede in verband staat, den heer A. J. Riko uit Den Haag, deelt deze, uit eigen ondervin ding, het volgende mede: Zooals bekend is, be hoeft de patiënt zelf de slaapster niet op te zoe ken, maar kan deze, zoo wordt beweerd en ge loofd, evengoed haar raad mededeelen, wanneer zij slechts het een of ander voorwerp, dat met den lijder in aauraking is geweest, voot zich heeft. Bij toezending van eeue vlok haar gaf zulk eeu zoogenaamde helderziende den heer Riko het volgende consult: hier letterlijk geco- piëerd: „Door eene opgariug van gevatte koude „is er eeu reumatische zeuuwgevoeligheid ontstaau „die het hoofd, maag en ingewanden gevoelig /.maakt. Spanning, benauwd, te weinig doorstra ling, moei, loom, pijnlijk, zwak iu rug eu leu nden de voorzegging is onder Gods zegen „gunstig. Niet te veel slappe koffie, thee, azijn, „peper. Wel rauwe zoete melk, eeu dun ei." De haarlok nu, die was toegezoudeu, was vau een.... dooden aap; loom was de patiënt dus zeker en weinig doorstraling had hij ook, maar of melk met een zacht elije hem weer zou opknappen valt te betwijfelen. Het dient nog vermeld, dat de vlok haar met pomade tot een krul was gedraaid eu daardoor veel had van meuschenhaar. Zoo vertelt de schrijver meer staaltjes tan boereu- bedrog. Ziju ongunstig oordeel over slaapsters en hare handlangers, magnetiseurs van beroep, heeft te meer waarde, daar hij zelf de mogelijkheid van helderziendheid niet iu twijfel trekt. Zeer velen dezer personen, zoo zegt de heer Riko, komen er toe het magnetisme als money-makers te exploiteeren, na eerst in allerlei takken hun geluk bepioetd te hebbeu; en al wie durfi be weren, bat eene Somnambule maar aliijil op com mando vau deu magnetiseur gocdeu laad geelt voor allerlei kwalen, verdient geeu auderen naam dan dien vau kwukzaitel. In eeue tapper ij te Amsterdam heeft eeu timmermau f 210 verloren bij het kaaitspel metzg. „kwartjesvinders". In Iudië wordt het postwezen door de onwetende eu bijgeloovige inwoners als zulk eeue zonderlinge eu verhevene inlichting be schouwd, dat op enkele plaatsen de brievenbus sen zelfs wordeu aangebeden. Zoo wierp eeu man ziju brief iu de bus eu riep de plaats van be stemming op luiden toou uit, om die aau den geest, die iu de bus woonde, bekend te maken. Een andere inboorling trok, toen hij de bus na derde, deemoedig ziju schoenen uit, zeide ver scheidene gebeden op, nadat hij der. brief in de gleuf had geworpen, legde ten slotte eenige ko peren munten als eene offerande voor de bus neder en verwijderde zich in een even ouder worpen houding als waarin hij was gekomen. Volgens een nader bericht o ui trent de myngasoutploffiug te Quareguon (Hene gouwen) hebben eenige ingenieurs, wieu het gelukte in de miju door te dringen tol op de plaats waar de ontploffi ïg geschiedde, al de daar aanwezige arbeiders 144 in getil ver stikt gevonden. Een Amerikaansah blad heeft uitgere- kend, dat er thans 250,000 commis-voyageurs in de Vereenigde Staten ziju, die gemiddeld 200 dageu van het jaar onder weg ziju. Zij heeten aldaar drummers of groete-trom-slagers. Gemid deld hebben zij een inkomen van 4 shilling per dag, d. i. 800 sh. per jaar, wat te zimsu eene som geeft van 200 millioen shilling, waarvan de helft aan de logementhou Iers komt en 3 3 van de andere helft aan de spoorwegen. Een Berlijnsch juwelier bezit eeue schelp, waarin zich niet minder dan 40 paarlen bevinden; gewoonlijk bevat zulk eene schelp er slechts één of twee. Bij het Braudenburgschejager- bataljon No. 3, te Lubben in garnizoen, zijn proeven genomen om honden tot oorlogs-doeleiu- den af te richten. Behalve herdershonden schij nen ook poedels hiervoor bruikbaar. Bij deu voorposteudieust kan van de waakzaamheid der honden met voordeel wordeu partij getrokken, terwijl ze ook voor het overbrengen van berichten kuuuen wordeu gedresseerd. Hst komt ons voor, dat deze zaak ook te onzent de aaudacht ver dient, daar juist vau de waakzaamheid der voor- pusten in onze eigeuaaidige terreinen voor het grootste gedeelte ue veiligheid afhangt. Ik heb mijn hond zoo gedresseerd, dat hij op de ptauo speelt. Zoo, maar kunt ge nu ook mijn unurman zoo afrtcuten, dat hij niet op de piano speelt. De ingenieur Moilard te P a r y s heeft een toestel uitgevonden, waardoor het elec- trisoue licht des avonds door deu schaalseury der gebruikt kart wordeu, om het in zijne onmid dellijke nabijheid vóór hem gelegen gedeelte der ijsbaau te verlichten, zonder dat hij ninder on dervindt van het schelle licht. Tot dit einde wordt het kleine toestel aan de punt der schaats bevestigd; de batterij, welke den electriseheu stroom voor het gloeilampje levert, voert deu schaatsenrijder in een net taschje met zich. Zeer gemakkelijk laten zich ook dergelijke kleine toe stellen op de borst der schaatsenrijders of aan de voorzijde van eene slede bevestigen. Dezer dagen hing te Londen zulk een zware mist, dat de nevel tot iu de zitting zaal van het Parlement doordrong, zóó dat ue leden van de eene partij, die van de andere niet konden onderscheidenl Iets nieuws op het gebied van den sigarenhandel! Eenige weken geledeu kwam de heer H. uit C. te M., waar hij den volke liet veikondigeu, dat door hem dien avond iu een aangewezen koffiehuis eeue voordracht zou gehouden woideu over eeu pnat, dat voor eeu ieder van het meeste belang is. Het entreegeld was bepaald op 50 ct. Een vijftiental inwoners der gemeente M., onder welke de voornaamste, konden den lust niet weerstaan naar den spreker te gaan luisteren, zoodat onze heer H. reeds voor het begin zijner rede drie rijksdaalders ia ziju zak kou doen glijden. Eindelijk zou hij begiuneu en tot onder werp zijmer voordracht had hij gekozen: „de sigaar". Na wijd eu breed te hebbeu uitgeweid over de verschillende soorten van tabak, over zijne meer of miuderen goede qualiteit, over de verschillende plaatsen van herkomst, behandelde hij vervblgcns het eigenlijke fabrikaat, m. a. w. hij trachtte het aandachtige publiek aan het ver verstand te brengen, hoe het bij het vervaardi gen van sigaren toegaat. Dat hij betrekkelijk, ais leek iu het vak, tusschenbeide fameuze bok ken schoot, behoeft geen betoog. Na alles breedvoerig te hebbeu uitgelegd, natuurlijk met eeu grooten omhaal vau weerden, kwam hij tot ziju slot, hetwelk bestoud iu eeue aan beveling van zijue waar, want onze spreker was, nola bene, niemand anders dan een agent eeuer sigarenfabriek in Noord-Brabant, die zoodoende zich bij de voornaamste ingezetenen wilde intro, duceeren om 's anderdaags bij de beereu zijue opwachting te maken tol bekomiug van kolossale particuliere orders. Of het hem gelukt is, zegt de historie niet; in elk goal is het wat nieuws op het gebied van den sigarenhandel en der vermel ding wel waard. Ouder de te 's-H age als gevonden aangegeven voorwerpen behoorteeu ijzeren leuikam! In Amerika zijn electrische brief- busseu iu gebruik gekomen. Bij hel oplichten van de klep van dergelijke bussen wordt eeue battery gesloten eu hieiduor een electrische schel in be weging gebracht. De briefbestellers behoeven der halve, wanneer zij eeu stuk in de bus steken, niet meer op de gewone wijze aau te schellen. Niets natuurlijker dan dat een land, waar het bier zoo hoog iu eere wordt ge houdeu als Groot-BriUauuië, jaarlijks eene geheele statistiek wijdt aau allerlei opgaven betreffende dit edele vocht. De laatst verscheden opgaven loopen over het jaar dat den 30 September 1886 is geëindigd. Het aautal personen in het geheele Rijk, die bier brouwen, bedraagt 14,166, waarvan 13,976 in Engeland alleen. Bovendien ziju er nog 74,345 die bier voor eigen gebruik brouwen. Da belasting op de vergunning om te brouwen eu op het bier bracht ruim 8y2 milioen p. st. op. Et werden bijua 51 millioen bushels mout en koren en 1,300,000 centenaren suiker verbruikt. De uitvoereii bedroegen 422,469 vaten, ter waarde vau 1,590,564 p. st. De grootste uitvoereu gingen naar Britsch Iudië (47,000 vaten) en Egypte (27,000 v.). Nederlaud en Java nemen betrekkelijk weinig, ul. 3111 en 763 vaten, ter waarde van 9,444 p. st. en 3,860 p. st. respectievelijk; Bel-<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2