BINNENLAND. de Bulgaar3ehen regenten en de prefect te Rutschuck brandbrieven en bedreigin gen met den dood hebben ontvangen. Blijkens eergisteren ontvangen berichten heeft de krijgsraad te Rustschuk nog 130 personen, die aan den opstand hebben deel genomen, veroordeeld, eu wel tot dwang arbeid voor den tijd van 3 tot 11 jaar. Doodvonnissen zijn er niet meer uitgespro ken. De Porte had dan ook de Bulgaarsche Regenten ten ernstigste tegen de uitvoering van doodvonnissen gewaarschuwd, en hen voor verdere executiën persoonlijk verant woordelijk gesteld. Voor het geval dat Bulgarije door Russische troepen wordt be zet, zal de Porte Oost-Rumelië eu de Balkanpassen bezetten. Uit St.-Petersburg wordt van den 8u getelegrapheerd, dat de nihilist Dsgaïef, de moordenaar vau den Kolonel der gendar merie Soedeïkine door een officier van dat wapen gevangen is genomen. Sedert drie jaren werd Degaïef gezocht. Zijn portret was in alle spoorwegstations tentoongesteld en eene som van 10,000 roebels was op zijne gevangenneming uitgeloofd. GEMENGDE BERICHTEN. Te Lutjegast zal een paartje floor den band des huwelijks worden verbonden, waarvan de man zeven, de vrouw tien palm lang is. Eene nieuwe soort reclame. Voor korten tijd stond 's avonds op een dt-r drukste pleinen van New-York e n man met ee-t reusaehtigen verrekijker, die met groote zelfstandigheid de voorbijgangers uitnoodigde, de schoonheden van den sterrenhemel kosteloos te bewonderen. Dit trok eene menigte nieuwsgierigen, die zich Weldra in eene lange rij achter den vriendelijkeu man schaarden en geduldig afwachtten, totdat de plaats voor den kijker vrij was. De ,/astronoora" had het instrument op Jupiter gericht, waarbij hij eene geschiedenis van den god vertelde, naar welken het sterrenbeeld zijn naam gekregen had. Zeer indrukwekkend moest het gezicht door een verrekijker niet zijn, want ieder ging, nadat hij een blik door den kijker had geworpen, lachend heen. In plaats van de planeet zag men namelijk met reusachtige letters de uitnoodiging: „Koopt Jupiterzeep bij Adam Smith Comp." Onder de vrouwelijke gevangenen, die van Den Bosch naar Gorinchem zijn over gebracht, bevonden zich ook de Leidsche gift— mengster en de vrouw van Jut. Tot veler ver wondering behoorde de zoogenaamde millioenen- jufirouw niet onder haar. De berichtgever der Times te Pa rijs geeft eene beschrijving van een nieuwen toestel, uitgedacht door dr. Cornelius Herz, dat niet meer kost dan j 1,50 en 10 oruiiuraarheid der teh-phoouloestelieu zoozeer verhoogt, dat men op korte afstanden, in een zelfde huts b. v., met eikander spreken kan zonder zich tiij den toestel te plaatseu, in de kamer Zelfs kan blijven roud- loopeu, aan de voordeur van een huis met de bewoners zich kan onderhouden zonder dat zij behoeven open te doen en wat dies meer zij. Er worden, zegt hij, proeven meê geuomeu in hotels, voor de gemeenschap tusscheu spoorweg- waggous enz. Hij Zelfs woonde uistekend geslaagde proefnemingen bij, toegepast op de lijn tusschen Parijs en Brussel. Te Groningen heeft zich hetzeld- zaam geval voorgedaan, dat de prijswinnaar der door de Vereeuiging ter bevoidering der Bouwkunst uitgeschreven prijsvraag, „een schoorsteenmantel met boezem," de belooning niet wenschte te ontvangen, zoodat zijn naam niet bekend is geworden. Een fruitkraampje op de markt te Berlijn heeft, ondanks het verbod van station- neering buiten de Markthallen, bij keizerlijke kabinetsorder zijn standplaats op het Kareis- plein mogen behouden. De eigenares had, even als de anderen, bevel gekregen op te trekken, daar de markt nu als standplaats was aangewe zen, maar het oudje wendde zich tot den Keizer terwijl zij er zich op beriep, het legei acht zoons te hebben geleverd en het hielp. Zij staat daar nu eenzaam maar voordeelig. geloopec. Als ambtenaar van Z. M. den Keizer, wiens meening hij ook als particulier vertegen woordigde, moest hij zeggen, dat er thans onder de meuscheu te veel ontevredenheid, misuoegeu en beter-willen-weteu heerschten. Hiermede ver klaarde hij de tentoonstelling van hanen e,i kippen geopend. Het publiek stond verbaasd over eene openingsrede als nog nimmer bij eene ten toonstelling was vernomen. In eene grol te Dakota (M i n n.),z ij n de lijken van eeu man, eene vrouw en drie kin deren gevonden, uitgedroogd, doch over het al gemeen goed bewaard. Oudheidkundigen beweren, dat de lijken afkomstig zijn van een mensclie n ras, dat voor 2000 jareu heeft g deefd. De zeldzame vondst is naar het Smithso liau lus ituut te Washington gezondeu. Door een jager te Hebelermeer werd verleden week een stokoude vos geschoten. Deze veteraan had zeker een avontuurlijk leven achter den rug, want hij was aan alle leden verminkt. Zijne kaken stonden kruiselings over elkaar, en het gedeelte tanden, dat hij nog had, was heel achter iu den bek aanwezig. Zijn linker voor- eu achterpoot waren slechts stompjes, als aandenken uit eeu hevig gevecht behouden, zoo dat hij sterke neiging tot vallet: had. Zijn staart getuigde ook van geen vriendelijke bejegening, want hij miste de helft; terwijl zijn eene oog het andere zocht, dat hij reeds jaren geleden scheen verloren te hebben. Onder de versieringen te Amster- dam, ter gelegenheid der a. s. Aprilfeesten, zal ongetwijfeld die van het Tliorbcekepleiu zeer de aandacht trekken. Het is een bevallig en rijk versierd baldaquin, waaronder, te middeu van veel bloemen eu heesters, het borstbeeld des Konings zal prijken. Vier trappen, g.tflaukeerd door wtmpeldragers, geven toegang tot deze ver hevenheid, en het geheel wordt omgeven door fraaie sierplanten. Het hoogste puut dezsr monu mentale versiering, welke verschillende wapen schilden zal dragen, is 12 meter, en het ontwerp van den heer G. van Arkel, architect. Volgens een s c h r ij v e n i n the New- York Herald, uit Honolulu is Prinses Likelike, de zuster vau den Koniug der Sandwicheilanden vrijwillig van honger gestorveu als offer van de godin, die, volgens het bijgeloof der inlanders, de jongste uitbarsting van den vulkaau Manua Lua op Harwai, veroorzaakte. Een haveloos gekleede jongen belde eergisteren op de Heerengracht teAmst. ergens aan en zeide zeer beslist, aan de meid, die open doet: „meneer vraagt of mevrouw mij eene dikke boterham met vleesch wil geven." (Mijnheer was even te voren uitgegaan.) Mevrouw, medelijdend en geen kwaad vermoedende, snijdt den jongen eene flinke boterham met dik vleesch en geelt hem nog een kop koffie op den koop toe. De deuguiet, blij, dat zijne list gelakt is, snelt met zijn buit naar zijn kameraad, die op den uitkijk stond. Bij het in de Tweede Kamer voortgezrt debat over het vierde Grondwetsvoorstel (wijzigingen 6e en 7e afdeelingeu van hoofdstuk II) wijzigde de Regeerii g hel nieuwe artikel na art. 54, zoodat hel nu bepaalt, dat door den Koning ai- gemeene bestuursmaatregelen worden vastgesteld. Bepalingen door straffen te handhaven, worden in die maatregelen niet gemaakt dan krachtens de wet. De wet regelt de op te leggen straffeu. Dit artikel is aangenomen, na verwerpiug van een amendementVan der Kaay met 48 tegen 26 stemmen. Op art. 56 (recht des Konings tot oorlogs verklaring) stelde de heer Heldt een amend, voor, om te bepalen, dat geene oorlogsverklaring kan plaats hebben dan na voorafgaand besluit der Staten-Generaal op voordracht des Konings in vereenigde zitting geuomeir. Hjj zag in oorlogsverklaring door den Koning alleen, geen waarborg. Het amendement vond steun bij den heer De Vos van Steenwijk, doch werd bestredeu door do beereu SchaepmanFarncombe Sanders en Min. Van Karnebeek, die betoogde, dat de Wet gevende Vergadering geen meerdere waarborgen bood in tijden van spanning, dat dan het juiste oogenblik der oorlogsverklaring verloren gaat, en dat het amend, toch niet beletten kan, dat ons de oorlog wordt verklaard. De heer Heldt vertrouwde den tegenwoordigen Kotiiug gerust het recht toe, maar er kunnen Koningen uit an .ere stamhuizen komen. Het amendementHeldt werd verworpen met 72 tegen 10 stemmeD. Bij art. 66 (gratie-recht), in hoofdzaak over eenstemmende met het bestaande artikel, bestreden de heeren Beelaerts en Van Osenbruggen, de onderscheiding en inwinning van advies van den rechter a quo iu de gevallen, dat 3 jaar straf of geldboete is uitgesproken van den Hoogen Raad in alle andere gevallen. Een ameudement-Beelaerts, om in alle gevallen advies te vragen van den rechter, die het vouuis wees, werd door hem ingetrokken, uadat de heer ZE. Mackay een amendemeut voorstelde om bij maatregel van het bestuur aan te wijzen, welke rechter zal adviseerun. Dit amendement-.®. Mackay werd aangeno men met 45 tegen 35 stemmen. In de zitting van gisteren werd zonder discussie aaDgettomen het onteigeningsontwerp van een spoot Weg MaassluisHoek van Holland. De heer Gildemeester herdacht iu hoogst ver- eerende woorden het feit, dat de nestor der Kamer Mr. Blussé, gisteren zijn 75eu verjaar dag vierde en wenschte, onder luide toejuichingen, nog een lang leven toe aan den man, wiens groote ervaring algemeen wordt gewaardeerd. De discussie is daarop aangevangen over het onteigeniugswerp voor de nieuwe sluis te IJnrui- dec. Sterk werd het werk aangeprezen door de hh. GildemeesterDe Meijier, Cremers eu Van der Sltijden, die wezen op het algemeen belang, dat de havens toegankelijk zijn voor de grootste schepen. De heer A. Van Dedem bestreed het ontwerp wegens de onzekerheid of niet iu de toekomst grootere schepen zouden gebouwd worden en wegens beuadeeliue van den landbouw eu nijver heid. De heer Willink opperde ook vtle bezwa ren. Ten slotte heft de Kamer met 56 tegen 7 st. de onteig. ningswet voor de nieuwe sluis te Uitlui den aangenomen. Nieuwer-Amstel, 11 Maart. Dinsdag-avond vergaderoen eenige bestuursleden van Nederland en Oranje eu Kiesrecht is Kiesplicht alhier eu stelden een adl'es aan de Twtede Kamer vast, waarin zij het verzoek doen vau Nteuwer-Amstel eeu afzonderlijk hoofdkiesdistrict voor de ver kiezingen der leden van de Tweede Kamer te maken. Bij mistig weder kunnen de ma chinisten der locomotieven de signalen niet zien, welke hun aanwijzen of zij al of niet met de treinen kunnen doorrijden. De bewoners der huizen aan de Ceintuurbaan te Amsterdam hooreu bij dergelijke gelegenheden, dat er toch middelen zijn om in het gemis van het zien der seinen tegemoet te komen.Zij hooren alsdan knallen als van geweervuur, twee- driemaal achter elkander. Bij de spoorwegen worden nl. gebezigd kleine blikken doosjes met knalpoeder. Onder aan het doosje zijn twee reepjes dun lood bevestigd, die dcor den baanwachter in een oogwenk om de rail kunnen worden gebogen, waardoor het doosje boren op de rail ligt. Het al of niet hooren der knallen is dan voor den machinist het sein wat hum te doen staat, stilhouden of doorrijden. Het is duidelijk, dat de trein na het ontploffen der doosjes is voortgereden, weder onmiddellijk andere doosjes op dezelfde plaats worden gelegd voor de volgende treinen. Volgens het Tijdschr. v. Geneesk. heeft prof. Pasteur in een open brief aan prof. Duclaux de volgende opgaven uit den vreemde verstrekt betreffende de uitkomsten, door de Instituten- Pasteur verkregen in de volgende plaatsen: War schau 84 ingeënt, geen sterfgeval; Mrscou 112 ingeënt, twee sterfgevallen; Odessa 325 ingeënt, twaalf sterfgevallen; Napels 78 ingeënt, geen sterfgeval; Weenen 96 ingeënt, geen steifgevai; Samara 47 ingeënt, geen sterfgeval. Omtrent de ingeëeten te Napels wordt verder opgemerkt, dat er nog eenige lijders in behandeling zijn. W 0 e n s d a g-a vond is in Der. Haag onverwachts, na eene koite ongesteldheid, over leden de heer J. D. Doorman, gedurende vele jaren eerst lid der redactie, daarna hoofdredac teur van het Dagblad van Zuid-Holland en 's- Gravenhage. Eene juffrouw, die gescheiden van haar man leefde, had, zoolang zij zonder dak was, een gastvrij thuis gevonden bij eeu harer vriendinnen aan de Baarsjes te Amsterdam. Za terdag-avond was zij de deur uitgegaan en ketrde niet terug. Vol belangs elliug begaf de vriendin zich naar de politie eu deed aangifte Van het wegolijven van haar ga-t. Meu zocht maar Vond geen spoor van haar. Toe 1 evenwel ter sprake kwam, dat de verdwenen vrouw ge- scheiileu leefde, vond de recherche niets prac- tischer, dan eene visite aan het adres van haar man te maken. Eu het bleek zeer juist, want de beide echtelieden hadden allen haat aan kant gezet en zaten gezamenlijk aau tafel. Het Gezantschap der Koningin van Madagascar is eergisteren te Marseille scheep gegaan aan boord der Yara om naar het vader land terug te keeren. De Gezanten waren zoo vermoeid van hunne bezoeken te Parijs, ter be zichtiging der voornaamste merkwaardigheden, dat zij iu den laatsten tijd geheele dagen op de sofa bleven liggeu en zich door hunne bedienden deuntjes op de accordeon lieten voorspelen. Een reiziger verhaalt het v o 1 g e ti de merkwaardige geval van de Londentche po litie. Hij was juist in een omnibus gestegen, die zich in bewegiug zou stellen, toen plotseling een heer binnentrad eu de passagiers allen opnam. Kalm zeide hij daarna tot den koetsier: „Gij moogt niet doorrijden, er zijn twee spitsboeven in uw wagen." De wagen wachtte. De passagiers zagen elkaar verbaasd aan, toen plotseling een eenvoudig heer opstond en zeide: „Ik kan niet onder zakkenrollers zitten, ik heb te veel geld bij mij!" Nauwelijks was hij weg of een net gekleed jong mensch stond ook op, zeggende: „Ik moet den ouden heer volgen, opdat men hem niet op straat zal bestelen". Toen riep de geheime agent, dat was de heer, die binnenge treden was: „koetsier, rijd nu maar door, de zakkenrollers zijn er uit". Perzië is een buitengewoon land. De inwoners der stad Enseli hebben besloten, op den dag, dat de Sliah eeu bezcek komt bren gen, de straten dik met suiker te bestrooien. De Vorst zal zijn intocht per slede doen. Verder wordt eeu paviljoen van suiker opricht, dat met ornamenten vau gekleurde suiker zal versierd zijn. Een arbeider in eene sigarenfa briek te Leipzig heeft kort geleden een eigenaar dig feest gevierd; hij herdacht nl. het feit, dat hij in den tijd van negen jaren en acht maanden een millioen sigaren van dezelfde soort had ver vaardigd. Figaro deelt mede, dat Minnie rlauck op haar laatste tournee te San Erancisco iu Californië als Selica in de „Afticaine" moest optreden en, daar haar Europeesche kleursel op was, bij een apotheker aldaar een middel bestel de om haar gelaat de bekende locale Afrikannsche tint te geven. Dien avond voldeed zij bizonder, doch wie schetst hare onsteltenis, toen zij na de voorstelling bespeurde dat de kleur, er met was- schen niet meer was af te krijger,! Zij was nu echt geverfd! De impressario moest de aangekon digde voorsteliiligeD wijzigen en veertien degen lang moest de Africaine worden opgevoerd, totdat de tijil de zangeres weder genoegzaam bad opge bleekt om in andere rollen te kunnen optreden. Ter vischmarkt te Rotterdam was dezer dagen een bot aangevoerd, die de lengte had van 11/3 meter. Een rijk financier te Weenen, die dikwijls avondfeesten gaf, kreeg onlangs oen dwaas idéé om zijne gasten te vermaken. Hij liet nl. de te Weenen verblijfhoudende Australische menschett- eters iu tie feestzaal komen. De wilden toonden hunne krijgsdansen en spelen. Maar de gasten had den zich andere zaken van de menscheneters voorgesteld. De gastheer liet nu, een van te voren besteld kind, van marsepijn vervaardigd, van den banketbakker komen. De wilden vielen op de lekkernij aan en verslonden het. Deze vertooning der kannibalen werd door de beschaafde Euro peanen ten zeerste toegejuicht1 Te Kopenhagen heeft de Burg e- meester in den gemeenteraad het voorstel gedaan 5 stations op te richten ter conlroleering van vleesch. Men is voornemens het goedgekeurde vleesch te stempelen en den verkoop van onge stempeld vleesch streng te straffen. Tot bet op richten van deze stations zullen ongeveer 5000 kronen noodig zijn, Czaar Paul, Keizer aller Russen, deed op zekeren dag zijn middagslaapje. Het was eeu heerlijke zomeravond en de ramen van zijn vertrek stonden wijd open. In het naaste vertrek zaten eenige hofdames, tiie zachtjes met elkander spraken. Een jong, brutaal garde-officier, het etifant-ckéii van de dames, keek in 't voor bijgaan door het venster naar binnen en wilde een gesprek aanknoopen; zij gaven hem evenwel door teekeus te kennen, dat de Keizer sliep. De officier zeide zacht; Verklap mij niet, ik zal eene grap uithalen. Hij keek om zich heen. Buiten was er niemand te ziest, hij sloop naar het open venster van de kamer van den Czaar, en liet den langgerekten kreet van de wacht hooren. Dadelijk daarna sprong hij in het kreu pelhout en maakte zich ongemerkt uit de voeten. De Keizer, uit zijn slaap opgeschrikt, werd boos over deze grap. De dames wilden natuurlijk niets verraden en zeiden, dat zij niet wisten wie het geweest was. De Keizer liet den Commandant van de wacht bij zich komen en beval hem den schuldige binnen het uur op te sporen. Deze ondervroeg iedere wacht, maar kwam niets te weten. Met Keizer Paul's bevelen viel echter niet te gekscheren en in zijn angst liet de schuldige een jong soldaat bij zich komen, tot wieu hij zeide: Ik geef je tweehonderd roebels als je zegt, dat jij geroepen hebt. De Keizer zal je wellicht eene straf opleggen, maar wat komt dat er op aan? De soldaat bewilligde in dit verzoek, kreeg de tweehonderd roebeis, in juist eeu uur na het gegeven bevel was de Commandant met hem bij den Keizer. Deze had zijne boosheid al haast weer vergeten. Hij zag den soldaat aan en zeide: Een prachtig stem! Getf hem drie honderd roebels De handelsrechtbank van Brus- sel heeft eene schadevergoeding van 5000 frs. toegekend aan de weduwe van eeu politie-agent, die door een vrachtwagen verpletterd werd, ter wijl hij de paarden wilde tegenhouden, toen deze op hol waren. Een interessant vergiftigingsgeval. Te P a- rijs ledeu onlangs de bewoners van een als schiet baan ingericht perceel aan bedenkelijke vergifti gingsverschijnselen, zonder dat de geneesheeren aanvankelijk de oorzaak daarvan konden verkla ren. Bij voortgezet onderzoek bleek, dat de ziekte teweeggebracht was geworden door de voortdu rende inademing der kwikdampen, welke zich bij het ontbranden van het met knalzuurkwik ge prepareerde slaghoedje vormen. Er werden circr 4000 schoten per dag op de onderste verdieping gedaan en de dampen trokken naar eene kleine slaapkamer, welke zich boven de schietbaan be vond. Gebrek aan ventilatie was oorzaak, dat de dampen in het kleine vertrek bleveu hangen, en zoodoende de vergiftiging teweegbrachten. De Conseil d'hygiètte is uu voornemens den verkoop van dergelijke slaghoedjes te verbiedeu, voor zoo ver zij voor kumerbuksen enz. worden verkocht. De Tentoonstelling van bloei ende bolgewassen, welke Zaterdag, Zondag en Maandag a. s. vanwege de afdeeliug Hillegom der Algemeene Vereeuiging van Bloembollencultuur altlaar zal worden gelroudiu, belooft zeer belangrijk te zullen zij». Naar men verneemt, zal de Stoom tramweg-Maatschappij HaarlemLeiden op die dagen et n groot aantal treinen doeu rijden, ten eiinle de liefhebbers van bloi-nu-n in de gelegen heid te stellen, de tentoonstelling te bezoeken. Volgens de feestbeschrijving van het van stapel loopen der korvet Albatros II, in de Kieler Ztg had de presideerende Admiraal waarschijnlijk wel meer champagne-fl sschen aan gesproken dan tlie, welke hij, naar aloud gebruik aan de zee offerde. Wij lezen toch aan het slot van het feestverslag: „Na deze woorden verbrij zelde de Admiraal de flesch met Duitschen Schattm- weiu tegen den boeg van het, vaartuig eu gleed langzaam van de helling af." De aankondigingen (ad verten t, i n) van geboorte, overlijden enz., welke thans zoo diep in de volksgewoonte zijn doorgedrongen, dagteekenen hier te lande evenwel slechts van 3 December 1793, toen de eerste verscheen in de Oprechte Haarlemsche Courant. Te Halle werd dezer dagen de tentoonstelling van pluimgedierte geopend door den eerevoorzitter, Gouverneur Van Diest, die eene korte toespraak hield, zeggende, dat het hem moeite gekost had naar deze stad over te komen, waar de Rijksdag-verkiezing zoo slecht was af- I11 eene gemeente van dsAlblas- serwaatd werd 11. Zondag in de Herv. kerk dn doop toegediend aan eeu kind, welks vader die plechtigheid 111 „kennelijker) staat" bijwoonde, In het Armhuis te Sheffield be vindt zich eene vrouw, Mary Prince genaamd, die den 8n Maart haar honderdsten geboortedag heeft gevierd. Als meisje trouwde zij met eeu soldaat, met wier: zij o. a. den slag van Water loo meemaakte. Na uien tijd was zij tot haar 90s:e jaar waschvrouw vau beroep. Sedert de laatste 50 jaren was zij eene hartstochtelijke rookster, wat te merkwaardiger is, daar zij geeue Ierscke maar eene Schotsche is. De politie van Metz heeft huis— zoekingen gedaan bij alle tabaksverkoopers der stad. Zij heeft bijna alle pijpen in beslag geuo meu, waarvan de koppen Generaal Boulanger voorstelden en het aardigste daarbij is, dat deze pijpen iu Duitschland ziju gefabriceerd. Te Goor le, bij Tilburg, wilde iemand dezer dagen eene vooretelling geven in de)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2