IU E L A N D. groot aantal Britsch-Indische onderdanen met hunue vrouwen en gezinnen aankwa men om bij den Britscheu consul een pro test in te leveren tegen het bombardement door de Portugeezen van Mineugani, het Britsche dorp aan de Tungi-baai, en om bescherming van de Britsche Regeeriug te vragen. Zij verhalen, dat zij op 15 Februari te 8 uren des avonds van de Portugeezen het verzoek ontvingen om met hunne gezin nen en roerende goederen vóór den vol genden morgen Tungi te verlaten, daar het bombardement dan zoude beginnen. Zij maakten dadelijk hunne opwachting bij de Portogeesche autoriteiten om verleu- ging van tijd te vragen, maar werden zelfs niet toegelaten. Bij het begin van het bom bardement slaagden zij er in naar het naburige land te ontkomen, en na ge durende 7 dagen veel leed te hebben door gestaan kwamen zij van alles ontbloot te Lundi aan. GEMENGDE BERICHTEN. wordt, dan komt het in de courant; nu heb ik Omtreut „het Koningschap bij de gratie Gods" geeft De Tijd uit het dezer dageu in de Kamer ge voerd debat het bewijs, hoe uau de liberale partij ade wijsgeerig inzicht iu de Verhouding der Staatsmachteu ontbreekt. Omdat de eenparige volksweusch Willem I iu 1813 tot deu troon geioepeu heeft, daarom zou het Nedera idsclle Koningschap geen Ko ningschap zijn bij de gratie Gods. Verureldeu zich Wtllicul de liberalen, dat aaU de „echte Konin gen bij de gratie Gods zeWeu of aan hunne voor oudera eeu Engel Uit den Hemel werd toege- zouden, die de kroon op hunne hoofden plaatste? De Keurvorsten of Rijkssteuden, die m vroe gere eeuwen iu verschillende Staten den Vorst kozen bij meerderheid van stemmen, zouden vreemd opgezien hebben, indien men hun gezegd had, dat zij-zelveu, omdat zij aan het vols eeu Regent schonken, de bron en de oorsproug waren van de Koninklijke macht, welke later door dien Regent werd uitgeoefend. Met hetzelfde recht zou men kunnen beweren dat de onders-zelveii bron eu oorsprong zijn van de ouderlijke macht. De Keurvorsten creëerden den Keizer; de ouders bracoteu het kroost voort. Maar de Keurvorsten creëerden niet de Keizerlijke macht, evenmin als de ouders de patria potestas. Er is eeu comité iu wording, uat het plan heeft een pelgrimstocht te orgauiseeren, die in 1888 Jerusalem, het H. Land en Egypte zal bezoeken. De Tweede Kamer nam in behandeling het voorstel-ScUaepmau tot gelijktijdige behandeling van het Kiesrecht-hoofdstuk eu het voorlooptg kiesreglement in de additioueele artikelen. Zijn doel was niet een nieuw kiesrecht te ves tigen alvorens te weteu welke wetgever met de toepassing er van zou belast worden. De heer Mees opperde practische bezwaren tegeu het voorstel. De heeren Buys eu Van Houten besirtden het ook, maar opperden het denkbeeld bin in de verschillebde nog te be handelen ontwerper. dus ook het kiesrecht op te oemeii de daarbij passende artikelen uit de overgangsbepalingen, welke nu verkeerd in een ontwerp door de Regeertng zijn saaragevat. De heer Kolkman motiveerde zyne stem voor het onveranderd R geeringsvoorstel. Uitbreiding van het kiesrecht is behodte en billijk, daar het bestaaude kiezerkorps versleten raakt en Kamer eu Reg. tot ouvruentbaarheid doemt. Juist om den sctiooistrijd te Oeslechteu is uitbreidiug van het kiezerkorps noodig. De gewone wetgever moet groote ruimte hebben. Het algemeen stemrecht, die laatste stap, moet hij echter niet kunuen doen. Doch de Regeeriug verklaart zelf, dat zij dit ook niet begeert en daaraau houdt spreker vast. Overigens gelooft hij, met het oog op de er varing van de laatste 40 jaren, niet, dat de ge wone wetgever op eenmaal tot de uiterste grenzen zal willen gaan. De heer Reekers stelt zich op hetzelfde stand punt. Uitbreiding van de kiesbevoegdheid is uoodig, en het Regeeringsvoorstel sluit algemeen stemrecht uit. De heer Heldt verdedigde het algemeen kies recht als onbetwistbaar burgerrecht iu een con- stitueele monarchie, dat wil zeggen in den re geringsvorm van belanghebbenden. Hij wil geen nieuwe Grondwet, waarin het stelsel van be voorrechten blijft gehandhaald. Ouder algemeen kiesr clit verstaat hij zulk eeu, dat gelijke voor waarden stelt voor allen, die in het onderhoud vau zicb eu van liuu geziu, hoe karig ook, kun nen voorzien. Overveen, 15 Maart. De heer J. Buys, se dert 1881 diricteur van liet postkantoor alhier, is jl. Zaterdag overleden. Heemstede, 15 Maart. Zondag jl. werd in de parochiekerk alhier, de heerlijke Gregoriaaneche Mis In Dominicis Quadragesimae uiigevoerd door de leerlingen der School voor autlientieken Kerkzang van het Zangkoor „Te Deum laudamus" der Ka thedrale kerk te Haarlem, ouder leiding van hun Leeraar, deu heer N. Ii. Andriessen, Directeur van geuoemd Zangkoor. Dank aan de kunde en toewijding van den Directeur er: aan den ijver der 42 zangertjes, was de uitvoering vau dien aard, dat rechtinatigen lof niet mag onthouden worden aan deu Directeur-Leeraar en aan de kleine zangers voor de wijze waarop zij zich van hunne moeilijke taak hebben gekweten. Prins Vo n Bismarck heeft dezer dagen bij een der grootste wijnkoopers te Bor deaux, die hem reeds lang bedient, eene groote partij Bordeaux-wijn besteld. De wijnkooper nam die gelegenheid waar, om den Rijkskanselier, op bescheiden wijze, naar de oorlogsgeruchten te vragen, en Bismarcks schertsend antwoord luidde: „Hoe kan het bij u opkomen, dat wij oorlog krijgeo? Als er een oorlog aanstaande was, zou ik u niet zulk eene groote bestelling doen, maar ik zou zelf den wijn uit. Frankrijk gaan halen." Te Antwerpen is dezer dagen weer iemand overleden door het eten van ver giftige mosselen. Dezer dagen brachten twee Duit- schers eeu bezoek aati de gemeente Assen, om de noodige opneming te doen voor het oprichten eener varkensslachterij in het groot aldaar, ten einde de varkeus, welke tegenwoordig door de opkoopers levend naar Hamburg worden vervoerd, in het vervolg geslacht daarheen te zenden. Men verwacht, dat te Assen jaarlijks 7000 var kens kuunen geleverd worden, en men spreekt er reeds van, dat, indien het plan doorgaat, Drente weldra een Cincinnati in het klein zal bezitten. Een tandmeester te Greiz(Reuss- Greiz) zal, ter eere van deu 90n geboortedag des Duilscheu Keizers en den verjaardag van den Vorst van Reussalle oubemiddeldeo, die zich op eeu bepaalden dag bij hem aanmelden, kosteloos vau nieuwen tanden voorzieu. Onder het opschrift: „De gevol gen van een apeobeet," wordt aan de Locomotief uit Modjokerto het volgende geschreven. Na eeu lijden van drie maandeu overleed heden de heer Dixon, gewezeu machinist van de suikcraoriek Koning Willem II, De overledeue had vroeger een aap, welken hij eiken dag eenige droppels jiiiever schonk. Op den duur echter werd hem het overigens makke dier le lastig en gaf hij liet Weg. Doch tot twee-, driemaal toe kwam hij terug. Daarop deed de heer D. lu het voor den aap bestemde boreltje eeuig vergif en bood hem dit als ziju gewone borreltje aaD, maar Kees rook er eens aan en scheen te beseffen, dat dit drankje miuder gezond zou zijn, althans, hij wierp het glas met de inhoud verwoed weg, vloog op den heer Dixou aan eu beet hem iu den duim van de rechterhand. Aan de gevolgen van dezen beet is de heer Dixon overleden. Zeker verveener te K. was door de Rechtbank te Heerenveeu wegens mis handeling veroordeeld tot f 200 boete, subsidiair 15 dagen gevaugenuisstraf. Hoewel hij verzocht had boete toe te passen, kwam hem de f 200 toch wel wat hoog voor eu besloot hij die som zittende te verdieuen. Hij begaf zicb daartoe in arrest, na uit voorzorg iu eeu café eenige eieren gebruikt te hebben, 't Beviel hem echter iu de cel zóó slecht, dat hij weuschte te betalen, maar vóór hij ontslagen kon worden, moesten er con tanten wezen, en deze had hij niet meegenomen. Men vergunde hem echter een briefje aan een kennis te Heerenveeu te schrjjven en van dezen f 200 te leenen. De kennis bewees hem dezen dienst, de verveener betaalde, en ruim f 13 kor ting werd hem toegestaan wegens gevangenisstraf vau éóo dag. Eenige courantenverkoopers te Parijs, die op de boulevards riupen, dat Keizer Wilhelm dood was, werden gepakt op verzoek van de koopers der bladen, die daarin niets vonden betreffende het groote nieuws. De gearres teerden zullen terechtstaan wegens oplichterij. De vele ongelukken, die door het aanvaren van schepen ontstaan, hebben reeds lang behoefte doen gevoelen aan eeu instrument, dat de snelheid, den koers en den stand van twee schepen teil opzichte van elkaar gedurende hun vaart aanwijst en hierdoor aanvaring voor komt. Aan den Italiaanachen marine-luitenant Domenis Bonamico, Professor aan de koninklijke marine-academie, moet het gelukt zijn, op groud van mathematische berekeningen, een instrument samen te stellen, dat aan vorenbedoelde eischen voldoet en tevens van eenvoudige coustruclie en gemakkelijk te behandelen is. In Italië wekt deze uitvinding opzien, maar zij wordt tot nog toe geheim gehouden. Dat het op de Oostenrijksche tor- pedobooten niet geheel aan comfort ontbreekt, kan daaruit blijken, dat ze onlangs door de Keizerlijke familie als pieiziervaartuigen zijn ge bruikt. Door eenige veehouders te Loos- ducht is dezen wioter eene proef genomen iu plaats van lijnkoeken, eigen vervaardigde koe ken van het volgende mengsel te gebruiken: 1 hectoliter maïsmeel, vermengd met Va hectoliter roggemeel, 21 liter lijnzaad, en 210 liter water. Het lijnzaad wordt tot dat doel vooraf in het water gekookt, daarna met de genoemde artike len vermengd eu geroerd tot de pap ste»ig is. Vervolgens wordt deze iu eeu broodpau gedaan eu de koeken zijn gereed. Naar ons wordt me degedeeld, zijn de uitkomsten gunstig eu beveelt hot voedsel zich aan door lageu prijs. Dezer dagen is wat nog nooit gebeurde te Lobit een Fransch schip gepas seerd, dat uit Duitschlaud rechtstreeks naar Po- rijs koleu vervoerde. Een Berlijosch student, die door 't pianospelen van zijn bovenbuurman in zijne studie werd gehinderd, wilde er eeu einde aan makeu, door aan 't open venster dat spel met bekken slagen te begeleiden. Hij werd nu echter wegens rustverstoring voor dea rechter gebracht, die hem vrijsprak, omdat hij klaarblijkelijk uit „noodweer' zoo had gehandeld. Eeu gelukkig gevolg van deze uitspraak is, dat nu beide viituozeu zich stil houden. Men meldt ons, dat in de kas van het postkantoor te Oosterwijk (N.-B.) eeu tekort van p. m. 2000 bestaat. De boeken enz. zijo door de justitie verzegeld. Eenige dagen geleden berichtte de hoofdambtenaar van den burgerlijken stand te Madrid aan de Kouingiu Christine vau Spanje, dat de duizendste jongen was geboren, die deu naam van den Koning ontving en dat sinds diens dood. De Regentes was diep getroffen door dit bewijs der yolks-sympatbie en zond den „duizendste", het zoontje van een kastenmaker, Felicia Campos genaamd, een volledigen kiuderuitzet, van linnen en kant, eeu zilveren bekertje, vork en lepel, verder eeu spaarbankboekje met eau aardigen inbreng, waarop eigenhandig was geschreven: Den duizendsten Alfonso van eene vrouw, die met twee Alfouso's gelukkig werd gemaakt. Zaterdag-avond werden op de Hoogstraat te Rotterdam twee colporteurs vau Recht voor Allen, die op luidruchtige wijze hun orgaau veniteu, door eene strijdlustige menigte omringd. Een redde zich door de vlucht, terwijl de andere door eeuige polilie-agenteu op het hoofdbureau in veiligheid werd gebracht. Een interessaut proces zal te Berlijn worden gevoerd. De vereeuiging „Cypria// wijst in loten, die zij uitgeeft, op een in de Voss. Ztg. openbaar gemaakte trekkiugslijsl. Een houder van loieu ziet deze lijst en heeft volgens haar een prijs. Groote teleurstelling het is eene drukfout. Bij nader onderzoek volgt nu, dat het geen druk-, maar eene schrijffout is. De ge lukkige (r) wiuuer is hiermede niet tevreden, maar heeit eeue aanklacht ingediend. Het tijdschift La Nature geeft eeae reproductie an eene photograpliie van het ster renbeeld Kassiopaia eu tevens eene afbeelding van dat sierr. ub eld zooals hel. met het onge wapende oog wordt gezien. Op de laatstgenoemde afoeeldiug ia slecllta ééu ster te zien: op de pno- tographie daarentegen kail men 4800 slt-rreu tellen. Zooala men wee', kan de photugrapnische plaat meer licbtiudrukkeu opnemen, dan het örst gewapende mtnsehenong. De üedoelde pho- tograplue zal met nog audere overgelegd worden ter conferentie vau sterrenkundigen, welke in April a. s. te Parijs vergaderen zal, om te be slissen over de verdeeling der werkzaamheden voor de photographische kaart vau den geheelen sterrenhemel. Er zullen voor die kaart ongeveer 10,000 dergelijke photographische afbeeldingen noodig ziju. Uit Zandvoort wordt gemeld: Voor den aanbouw vau de ooucertzaal en de verandering van het hotel Kurzaal, alhier, heeft de aauwijzing op het terrein plaats gehad, zoo dal de aanbesteding van een en ander spoedig kan worden te gemoet gezien en de bouw zelf weldra kan begonnen worden. Het potlood in zijn tegenwoor- digen vorm, met een omhulsel vau hout name lijk, dateert van 1565 en kwam eerst in 1660 in Engeland meer eu meer iu gebruik. Neuren berg voorziet thans een groot deel van de wereld van potlooden. In zes-en-twintig groote fabrieken produceereu 5500 arbeiders jaarlijks 250 millioeu potlooden, ter waarde van 5 tot 6 millioen gld. De politie te Berlijn heeft ver boden de „hongerkuur" van Francesco Cetti tot eene openbare vertooniog te maken. Zoolaug hij zich van voedsel wil onthouden, zullen wel be voegde personen, die bij deze proefneming een wetenschappelijk belang hebben, bij hem mogen wordeD toegelaten, maar zich voor geld publiek te kijk stellen, mag hij niet. Volgens de berichten wareu de professoren Virchow eu Senator voor nemens, zich deswege tot den daarbij betrokken Minister te wenden. Dezer dagen heeft zich alweder iemand bekend gemaakt als de kleinzoon van Koning Lodewijk XVI. Het was zekere Kolonel De Rton, die te Wiusboro in Zuid Carolina over leden ie, en op zijn sterfbed verklaarde de eenige zoon te zijn van den ongelukkigeu Dauphin van Frankrijk, die indertijd naar Canada overgebracht zou ziju, waar hij in Eugelschen dienst trad, huwde, en kort na de geboorte van zijn zoou overleed. Men weet nog niet of de kinderen van den Kolonel voornemens ziju, het aantal Frausche Kroonpretendenten te gaan vermeerderen. EenFransch oud-officier der ge nie, Favier, moet eene zelfstandigheid hebben uit gevonden, welke meliniet, roburiet, kortom alle bekende „ieten" verre overtreft. Zij kan zonder gevaar worden vervoerd, springt niet bij het vuur eu blijft voor onbepualdon tijd goed. Zij is boven dien viermaal minder duur dau meliniet. Te Coble n z is veroordeeld dew ij n - handelaar C. F. Baisiegel, te Kteuznacb, we gens het vervalscheu van wijn, en wel tot 5 we ken gevangenisstraf, 1500 mark boete en in de kosten. Bij grdegeuheid van dit proces vernamen zij, die liet nog niet mochten geweien hebben, merkwaardige dingen betreffende de „wijnfabrica ge//, en werd het hun duidelijk, wtlke rol daar bij spelen inzonderheid: glycerine, tai uii e, ammo niak, wijnsteenzuur, koriander, oranjebloesem water, vlierbloemenolie, ananas-aelher, suiker, kaudij, rozijnen, spiritus, malva, kleurstoffen en vooral. water; eeu eu ander ten einde het geachte publiekreinen wijn" te schenken. Te Mütilhausen is de wijnhandelaar Nithardt, wegens ouderdem en ziekelijkheid, tot slechls 1 maand gevangenisstraf, doch 30,000 mark boete veroordeeld. Als eenebizonderheid wordt ge meld: Te Beetsterzwaag heeft eeu frissche en ge zonde ooievaar daar den geheelen wiuter doorge bracht. Het dier, geboren iu 1886, onderscheidt zich van anderen door mindere schuwheid en vrees. In de koudste dageu werd aan den ooie vaar gelegenheid gegeven, iu een schuur te her bergen. Te O. in Friesland werd aauge- kondigd, dat een socialistisch spreker zou op treden in eeu der logementen, maar door om standigheden kon de spreker niet komen. Nu verneemt men, dat deu huurder van het logement, waar de lezing zou plaats hebben, door den ei genaar de huur is opgezegd. „Een kaaseter" schrijft in de Leeu warder Courant; „Als er iets in terpen gevonden ook wat gevonden en zou graag willen, dat u er een plaatsje voor over hadt. Zoo ja, wees dan zoo goed in uw blad te doen afdrukken de volgende lijst van voorwerpen, gevondea in een stukje kruiilkaas van 2,7 kilogr: Een eindje touw van 21 mM. lang, eeuige houtsplinters, strootjes eu steeltjes, twee pluisjes blauwe wol, een splinter van een rood lucifershoutje, eeuige steentjes (mar mer of albast), eene aanzienlijke hoeveelheid on- kruidzaden, waaronder tamelijk veel vau Plantago {Major?), een dozijn heele kruidnagels eu eenige korrels echte komijn. De kaas zelve was van uit nemende qualiieit en bewe king en gemaakt door eeu zindelijken boer. Die man heeft dus goede waar willen leveren, maar: liefelijk klonk iu ziju oor de lokstem der verleiding door hande laren, die zich ter taak stellen, het uitschot aan den man te brengen; hij kocht goedkoop „kruid" en heeft daardoor meegewerkt aan het bederveu vau den goeden naam der Friesche kaas." In Gelderland en Overijsel zijn de boterprijzen nog steeds dalende. Thans wor den de beste soorten voor den zeldzaam lagen prijs van f 20 par Vs ton (20 kilo) verkocht. Een groot ongeluk zoo wordt in de Fliegende Blatter bericht, had onlangs plaats bij hel Douwen van eene kerk te Diugesbuizen. Een aantal arbeiders was bezig met bet ophijschen van eeu zwaren ijzeren staaf, die op den toreu gebruikt moest worden. Het stuk ijzer was slechts een paar meters verwijderd vau de plaats Waar het wezen moest, toen plotseling, de klok twaalf uur sloeg! IVat raoestsu de arme mauuen doeu Het verder oplnjiclieu zou minstens uog tieu minuten duren, en man kou de staaf toch niet maar luteu hangeu! Qua zich zoo spoedig mogelijk uit dien vreeselijkeu toestand te bevrijden, lieten de werklieden zoo gauw zij kondeu het ijzer we der naar beueden. Maar toen hadden zij toch nog zeven minuten over den tijd gewerkt. Meer dan 90 comités vormden zich reeds voor de straatversiering bij gelegenheid der Aprilfeesten te Amst.. Ook de Dam zal prachtig woideuendoor eleclrisch licht, door Krasnapolsky gratis aangeboden, worden verlicht. Ook bestaat er plan om vele torens electrisch te verlichten. Iu Frankrijk heeft eene commis- sie van officieren der technische sectie van het wapen der infanterie onder Generaal H. Mars als voorzitter, eenige nieuwe stelsels van velocipèdes onderzocht. De uitkomsten waren gunstig. Voor al een tricycle werd beproefd met betrekking tot zijne practische bruikbaarheid eu geriug gewicht, en daarbij gecoustateerd, dat een geoefend rijder daarmede 1000 km. in 6 dagen kan afleggen, zonder dan de tricycle er onder lijdt. Uit Frankfort a/M. wordt gemeld, dat tusschen Amsterdam eu Frankfort een dieust van snelvarende stoombooten door eene Maatschap pij zal worden opgericht. Het is buiten allen twijfel, dat geen andere graansoort zooveel voedingswaarde bezit als haver. Haverbrood, liaverbrij en ha ver soep waren oudtijds iu een groot deel van Europa het voornaamste voedingsmiddel. Van lieverlede werd daarvan minder gebruik gemaakt, naarmate tarwe, rogge, aardappelen en andere planten meer werden aangebouwd. Haverbrij was eeu dagelijksch gerecht van de oude Germanen en maakte hen, zooals Pliuius getuigt, zoo sterk eu krachtig. Thaus is het gebruik vau de haver als algemeen voedingsmiddel voor menscheu bijna alleen nog maar iu Noorwegen, Zweden en Schotland iets gewoons de Schotten, die zich door liunne krachtige constitutie boven alle audere Europeesche volken onderscheiden, heb ben dit voornamelijk aan dat voedsel te danken. Haver wordt voornamelijk op tweeërlei wijze ala voedsel gebruikt: ul. gepeld als havergrutteu en havergnes, en gemalen als havermeel. Het gries wordt bij voorkeur voor soep, het meel voor brij en koekjes {cakes) gebruikt. Tol brij kookt men het havermeel öt met water als men er boter en eiereu bijvoegen kan, óf met melk. On smakelijk is dit voedsel geenszins. Door de deurwaarders der direc- te belastingen te Nieuwer-Amstel ziju onlangs 70 diamantslijpers bekeurd wegeus het ongepa tenteerd uitoefenen van hun bedrijf, welke be keuringen op enkele na alle bij transactie ziju af gedaan. Deze bekeuringen hadden bet gevolg, dat sedert te Amsterdam bijna 1000 aangiften van diamantslijpers zijn ingekomen. Een vensterruit, wanne er zij niet geregeld wordt schoongemaakt, wordt door het stof eu vuil uot. Onze ougen ziju de vensters van het lichaam; maar de aliijd vloeiende voclltbrou houdt het oog helder en zuiver; bij elke sterke pnkkelti/g, bij vinnige kou, bij ruok, bij eeu atofkorrelije komeu de tranen zelfs overvloediger te voorschijn eu spoelen wat hindert weg. De Keizer van China heeft den 22 December zijne eerste offerande aan de hoogste godheid gebiacht. Bij bet aanbreken van deu dag was hij opgestaan eu had Zelf de inrichting vau den officiëeleu stoet geïnspecteerd. Hij was ge kleed iu een lang geel kleed, waarover eeue tuniek van hemelstdauwe zijde met drakeu geborduurd, was geworpen. Ecu door olifanten voortgetrokken ■vagen braebt den Keizer naar deu tempel, waar hij moest offeren. Op straffe des doodB mocht niemand zich in de stralen vertooueii, door welke de stoet trok. Na deu nacht met bidden eu vas ten te hebbeu doorgebracht, offerde de Keiztr met eigen hand dric-eu-uegentig goudkarpers, welke de Gouverneur vau Schansi tot dit doel naar Peking had gezonden. Daarop keerde de Keizer naar het paleis terug, na wierook op het altaar van deu god dea oorlogs le hebbeu gebrand. RuIjIb, een bergdorp in T h r i n— gen, is het centrum der pijpen-fabrikage iu Duitschlaud. Het aantal p(jp=u, dat van daar wordt uitgevoerd, is ontzettend, III. 540,000 echte meerschuim-p(jpeu van 1 0,15 tot f 144 per stukj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2