4 A. II. Poortman, CORSETTEN. e. U. LINDEMAN, Lakens, Buckskins BUITENGEWOON CONSENT Ter overname ADVERTENTIE N. MAKELAAR in de Muziekzaal der Sociëteit Vereeniging." Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. Kunst en letteren. Kerknieuws. hoek Nieuwe Gracht. I1ÉI PERSOON, 13 Schaehelstraat. 13 Gierstraat 61, Haarlem. 500,000 namaak-meerscbuim-pijpen van f 0,60 tot f 12 per dozijn; 9,600.000 porseleinen pij penkoppen van f 0,20 tot f 6 per dozijn; 5,000,000 koppen van klei of lava enz. Er zijn vijf soorten meerschuim, waarvan de pijpen worden gemaakt. Sedert eenige dagen worden in de gemeente Ooststellingwerf kwikstaarten ge zien: oen verschijnsel dat op zoele lentedagen doet hopen. Ir. een verhaal, dat tegenwoordig als feuilleton in de Temps verschij t, leest men van een neger, die op zeker aandoenlijk oogen- blik er uitzag: pale comme un mort. De schrijver zal bedoeld hebben, spot een audcr blad, pale comme un Maure. In het. Russische stadje Czerni- chowka werd dezer dagen eene dnnspartij op het ijs gegever., waaraan ongeveer 60 personen deel namen. Terwijl de pret iu volleu gang was, brak plotseling de te broze dansvloer. Doonelijk ver schrikt vluchtten de dansers naar den oever; maar niet allen konden dien bereiken; veer tien menschen geraakten onder het ijs en ver dronken. Docter Eischer te Manchen is geslaagd met eene zeer nuttige vinding: name lijk om uit koolteer eene stof te bekomen, die de eigenschappen heeft van de beste quinine. Volgens het Leidsch Dgbld., is het grootste gedeelte der voorwerpen, r?< stolen uit de woning van den Zeereerw.Pastoor J/eresr'rt# te Ocgst- geest, reeds gevonden, en wel in den tuin van den he. r Van der Iloeken, die tegenover de Ruonssch- Katholieke kerk woout. De tuinman van dien heer namelijk vond die voorwerpen aldaar begraven, doch grootendeels vernield en beschadigd. Slechts ontbreken nog: een gouden remontoir-horloge, een gouden bril, een gouden dameshorloge, een zilvereD servetring, een gouden ketting met kruis, een zilveren Christusbeeld (het voetstuk werd gevonden), een Berlijusch-zilveren kruis eu een zilveren zuurvorkje. In de duin. ontgravingen van de heeren gebroeders Van Waveren te Hillegom zijn kortelings 4 beenderen gevonden onder de duinen in het water, liggende in zeer grof zand, gemengd met schelpen. Een dezer beende- deren is opgezonden aan den heer Dr. W. Plryte, directeur van 's Rijks-museum van oudheden, die hierover bericht, dat het beenderen zijn van een walvisch, en wel de wervel met bijbehoorende scheidingsplaten en kunnen gerekend worden te behooren in het quarternaire tijdvak. Het been is nu tentoongesteld in het museum van natuur lijke historie te Leiden. Verdi is, naar men bericht, bezig met het uitvoeren van eene opdracht, hem door een twaalftal jeugdige vriendinnetjes en vriendjes gedaan, nl. het componeeren van nieuwe wijzen voor liedjes van kinderspelen, „omdat de oude zoo afgezaagd zijn." Hij heeft reeds een „Pop- petilied," een "Soldatengezang" en een „Wiege liedje" gereed; maar het werk, waarbij de toon dichter aan al de eischen van den nieuwen tijd wil voldoen, is, naar hij verklaart, lang niet gemakkelijk. Zoo ver is het tegecwoordig met de astrologie gekomen, dat hare beoefenaars in Londen als gekken worden beschouwd of als bedriegers worden bestraft. Een zekere Penny, een gewezen matroos uit de Eugelsche marine, legde zich toe op de wetenschap om iemands toekomst uit den loop der sterren te voorspellen; hij nam den naam Neptunui aan, terwijl hij ook horoscopen vervaardigde, die hij door middel van advertentiën aanprees. Hiervoor werd de man tot een boete van 5 p. st. veroordeeld; de rechter zeide nl., dat tegenwoordig alleen nog maar gekken aan sterrenwichelarij geloofden; daar nu Neptunus niet gek was, bleef er niets anders voor hem over dan een bedrieger te zijn. De derde lijst, voorkomende in het Zondagsblad der H. Familie, voor het feest geschenk van Z H, den Paus hij gelegeuheid van zijn goude Pries'erfeest, bevat reeds de aan zienlijke som van f 1252,15. Eergist ere u-morgen om 11 uur zag m> u boven Utrecht reeds een ooievaar vliegen. De gevleugelde lentebode bewoog zich echter in de richting van het Noorden naar het Zuiden en zal waarschijnlijk wel aan zijn confraters gaan vertellen, dat het er hier allesbtbalve lenteachtig uitziet. Wie boosheid mijdt, zal het kwaad niet aanhangen. Die geeft en dan klaagt, verjaagt den dank zijner gifte. Het geluk is de wereld nog niet uit; maar het dient niet alleman. Iedereen vertrouwen is dwaasheid; niemand vertrouwen is tiranniek. Als men de kwaal goed kent is zij reeds half genezen. Wel zijn onschuld van leven en hei ligheid op zich zelve van hooge waaide en overtreffen al het overige; maar gaan zij niet gepaard met voorzichtigheid eu eene goede wijze van omgaug met den naaste, dan zijn zij gebrekkig en zwak. Eenvoudige diflnitie. Frieda. Waarom noemt meu toch hel onderzoek naar de bekwaamheden der studenten examen? Frits, Omdat eeu student gaarne amen zegt, als het onderzoek ex is. Bureaueraten-logica. Chef de bureau (t,ot een t). auilue, die reeds drie jaren zonder gevolg om bevordering vraagt). Zoo, is u daar weer? u wil, geloof ik, elk jaar bevorderd worden; dat is, op zijn zachtst gezegd, eene groote onbe schaamdheid, mijnheer. Zonder phantasie. Koopman. De rekening bedraagt 60 gulden, u heeft er slechts 50 neer gelegd. Dichter. Eu bezit gij dan niet zuoveel phantasie, er het outbiekende bij te denken? Zoo gaat het meermalen Schuldeisclier. Is de luiteuant tliuis? Oppasser. N'-en. Schuld- eischer. Dat geloof ik niet. Oppasser. Ik ook niet, maar 't is toch zoo. Bij den haarsnijder. Kapper. En hoe wil u het haar gesneden hebben? Kleine Hendrik. Net als Pa, heel kort en een kale plek in 't midden. Op school. Onderwijzer. Zwamneus, kunt ge mij eenige viervoetige dieren noemen? Zwam neus. De hond, het paard, de koe, hetzwijn,de meikever Onderwijzer. De meikever niet, jongenlief, want die heelt zes pooten. Zwamneus. Nou ja, meester, men kan er toch twee uit trekken. Sarcastisch. Heer (die eene kamer wil hu ren). Wat kost dit hondenhok? Huisheer. Als u niet bijt, 12 gulden per maand. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 16 Maart. De toestand van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is bij voortduring gunstig. Evenwel is alle ge vaar nog niet geweken. De hoogwaardige lijder blijve derhalve aanbevolen in de gebeden der Nederlandsche Katholieken. Een onzer meest geachte stadgeuoo- ten, een geneesheer, Dr. H. A. Coelen heeft zijn werkkring beperkt. Aau zijne talrjjke patiënten gaf hij dezer dagen keu nis, dat hi] voornemens is, om redenen van gezondheid, op den 31sten dezer zjjne gewone praktijk neder te leggen. Zeker heeft deze kennisgeving, velen, die 's mans groote kunde, ijver en erva renheid jaren lang hebben genoten, diep getroffen. Daar is een koningschap voor ieder be reikbaar; daar zijn schepters, die ieder in zijn kring kau zwaaien, als hij voor zijne taak berekend, haar in edelen zin vol brengt. De geneesheer, van zijne grootsche roeping vervuld, die geest en hart voor zijne zieken opent, van het zijne en te allen tijde zich zelveu offert, hij bestijgt een troon iu het gemoed der edelen, der dank baren, der bestenhij is eeu koning, meer geliefd, minder benijd dan de vorsten der aarde. Als hij abdiceert, dan gevoelen de zijnen den diepen weemoed van een smar telijk gemis. Dokter Coelen zal de consultatieve prak tijk nog met genoegen blijven waarnemen. Velen zullen dus eeu voorrecht genieten, dat anderen te vergeefs zich zelveu weu- scheu. Moge de hooggeachte geneesheer nog tal van jaren eene weldadige rust genie ten, welke hij na eene veertigjarige prak- tjjk inderdaad wel heeft verdiend. Wij vestigen de aandacht op de pu blicatie van Burgemeester en Wethouders, de aanschrijving bevattende, dat de voor- loopig vastgestelde kiezerslijsten voor het jaar 1887/88 ter lezing zijn gelegd; wij raden alle kiesgerechtigden aan, zich te gaan overtuigen of zij behoorlijk op die lijst voorkomen, daar eveutueele vergissin gen slechts kunnen worden hersteld, wan neer daarvoor vóór den 29ste u Maart a. s. wordt gereclameerd. De Officier van gezondheid De Fouw van het regiment grenadiers eu jagers, is tot nader order gedetacheerd iu het mili taire hospitaal alhier. Door Z. E. den Commissaris des Kouings in Noord-Holland is bepaald, dat het aantal loten, uit te geven voor de verloting der Haarlemsche paardenmarkt, zal mogen bedragen 25000 tegeu ƒ1,00 per lot, en dat de verloting zal plaats hebben op 28 Juli e. k. De door Burg. en Weth. dezer ge meente vastgestelde kiezerslijsten bevatten 2098 kiezers voor den Gemeenteraad, 1362 voor de Tweede Kamer der Siateu-Gene- raal en 1358 voor de Provinciale Staten. Naar wij vernemen zal binnenkort hier ter stede eene voorstelling worden ge geven door de Letterlievende Vereemging J. J. Cremer en de Liedertafel Crescendo, waarvan de opbrengst, na aftrek vau de noodzakelijke onkosten, zal gestort worden iu de kas van het fonds voorden gewapendeu dienst iu Nederland. De openbare bewaarschool in deze gemeente werd op het einde vau 1886 bezocht door 57 jongens beueden 6 ja ren, 24 jongens van 6 jaren en ouder, 49 meisjes beneden 6 jaren en 20 meisjes van 6 jaren en ouder; de elf bizoudere door 831 jongens beueden 6 jaren, 196 jongens van 6 jareu en ouder, 821 meisjes be neden 6 jaren en 133 meisjes vau 6 jaren en ouder. BURG. STAND DEB GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: J Roeske eu M Smits. Getrouwd: P D Steenhuizen en M Bursch; A Poot en N Muis. Bevallen: E Paardebek geb. Scbreuder z. W P Rozenhart geb. Huberi z. D Kroese geb. De Ridder z. H v. Wieringen geb. Bakker z. P De Vries geb. v. d. Steeg z. W Boeree geb. Klanderman d. J R Boeré geb. Wustrow d. W v. d. Pügt geb. En kelaar z. A Daudeij geb. Smit z. M Verhugen geb. Mes z. M Vernout geb. Rijbroek d. B v. d. Meer geb. Van Lierop z. N Warnaar geb. Cederhout d. A Bos geb. v. Bilderbeek d. A G Gijsbertse geb. Van Huizen z. C Van Kleef geb. Van Brakel z. P De Vries geb. Baten z. J C Beeker geb. Klaasse d J Kenselaar geb. Bertholee d. E Hazevoet geb. Renout d. C Walevtld geb, Luijters z. CA Doek geb. Van Beminel d. J M Jansen geb. Van Dartel z. N Akkerman geb. Loots z. J M Severijnse gib. t. d. Sluis z. A Van Eijkern geb. Biesheuvel z. J Wit- teman geb. Schoonderbeek d. AM Vissers geb. Staal d. AP Ploeg geb. Huijkman z. A Mulder geb. Ouddolf z. Overleden-* G Van Eijk 70 j. Nadorstlaan; P J Redeker 3 dg. z. Dubb. Buurt; J Laduk 61 j. Ged. Kraaienh. Gracht; H B v. d. Lis 22 mn. z. Kamper singel; A Baars 2 mn. d. Scheepm. dijk; Een als levenl. aangeg. v h. vrouwel. geil. van H. Kiaak, Lange Poellaan; C Zaal 81 j. Leidschevaart; B P Ame- lung 11 j. z. K. Begijn es trant; C Vester 44 j. wed. T Meur, Doelstraat; J P D Hamakers 55 j. echtg. v. H T Peltenburg, Schalkwijkerstraat; A De Jong 3 j. z. Heerensingel; W Ter Horst 3 mn. d. Hagestraat; C E v. Crauenbroek 2 j. d. Zomervaart; C Alders 2 j. d. Bauuesteeg; II v. d. WerfF2mn. z. Tulpenstr. G Marseille 22 j. Hagestraat; AM Preijde 81 j. L. Heerenstraat; A Voorn 13 mn. d. Korte Houtstr. J Gerritsen 79 j. wed. H. v. Roon Vrouwensteeg. J De Zeeuw 7 j. d. Zomer'aart; M Loran 13 j. d. Bar- teljorisstiaat; J v. Vlnderacker 3 j. d. Florapark; W H Couijn 8 mn. d. Bakenessergracht; M J v. d. Aar 9 mn. d. Brouwersvaart;P Nix 69 j. Moleu teeg. Z. H. de Paus heeft weder een bewijs gegeven van zijn grooten ijver voor de studie der talen en wetenschappen, door een schrijven te doen richten aau alle semiuariëu der wereld, waariu hij zijn verlangen te kennen geeft, dat de studenten zich met de borst op Jé studie niet alleen der moderne maar vooral der oude talen zullen toeleggen. Voorts gelast Z. H. dat er jaarlijks, evenals te Rome geschiedt, op alle seminariën een Academia polyglotta zal gehouden worden, waarop in vreemde talen voordrachten in proza en poëzie van eigen compositie door de studenten zullen vvordeu voorgedragen.Dit Rome is een brief gericht aan de seminariën om bijdragen voor het jubilé van den Paus. Het plan is om een marmeren beeld van den H. Thomas van Aquinen den H. Vader op ziju feest namens de seminariën aan te bieden. Z. D. H. de Aartsbisschop van Dtrecht, Mgr. P. M. Snickersheeft benoemd tot Pastoor te Oud-Zevenaar den zeereerw. heer L. H. Van Egeren. MARKTBERICHTEN". HAARLEM, 14 Maart. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a f witte f 7.30 a f7,35 rogge f 5.10 a f 5.15 Haver f3.a f2,95 gerst f 4,10, duiveuboouen f 6,50 a 6,80; paardenboonen f5.75 bruine booueu f9,75 a f Gr. erwten f-,— AMSTERDAM, 14 Maart. Ter veemarkt waren aangevoerd 643 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.63. dito 2de qual. f 0.56 dito 3de qualiteit J 0,50 per kilo;melk- en kalfkoeien 90 a 240, 1 graskalv. f a 177 nuchter kalveren 3 a 7, 57 schapen en lammeren 20 a 14 vette varkens 36 a 44 c.; beiden per kilo.*—biggen a paarden f a ROTTERDAM,löMaart.öpde veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 6 paard, 770 runderen, 124 vette-en graskalveren,238 nuchtere kalveren, 3 scha pen of lamineren,— varkens, 62 biggen, 1 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 65 c. 2de qual. 60 e., 3de qual. 55 c.; kalveren lste qual. 90 c. 2de qual. 80 c., schapen 60c., alles per kilo. De prijzen der botei waren heden al» volgt lste f 64 2de f 58 3de qual. f 50. ALKMAAR, 12Maart. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 9 koey 130 a 240, 81 nuchtere kalveren 3 a 12 vette kalveren a 388 schapen 14 ay 23 varkens fper kilo, 100 ma gere dito f 12 a 17,— bokken y a—2 paarden a f 200, lammeren f a 14 Maart. Ver veemarkt werden verkocht 2 koeien van 150 a 150 106 kalveren van f 25 a 120 53 nuchtere dito van f4 a 13, schapen f a—94 varken» 38 a 48 c. 17 magere 12 a 17 c. per kilo. SCHIED AM,15 Maart. Moutwijn per Ned. vat a f6,25 Jenever f 11,75 Ainsterd. proef f 13,Spoeling fl,40 dito commissie f 1,30. LONDEN, 14 Maart. Ter veemarkt zijn aangevoerd Runderen 3400, Schapen en Lammeren 11000, Kalveren 90, Zwijnen Prijzen Beste Runderen 3/- 4/4 Schapen en Lammeren 4/- a 5/8, Kalveren 3/8 a 5/6 Zwijnen 2/6 4/8. HOORN, 12Maart. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: - heet. tarwe f 8,25 a 6,50 - heet. rogge f 4,25, heet. ger»t 4 25 5 25heet. haver f 4,75 mosterdzaad a karwijzaad f a heet. boonen: heet. bruine f 11,75 a 10, gele f heet piardeboonen f -,— a heet. erwten f ft heet. groene/10,— a 13, heet. grauwe 11,50 a 17,50 heet. witte f heet. aardappelen manden appelen f a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaald waren als volgt: paarden van f 60 tot 100 veulens f a —koeien van ftot kal veren van y 4 tot 12, schapen van 20 tot 26,— lammeren van f 17 tot 23,varkens van 13 a 20, —zeugen 35 a 25,biggen van 4 a 8,—. PHRMEREND, 15 Maart.Kaas:aangevoerd 35 stapels; prijs der kleine kaas f31,middelbare .Boter 1.10 A 1,15 per kilo; 91 Runderen: aangevoerd vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- lager in prijs kalfkoeien 141 Vette kalveren aanvoer 122 stuks, prijs 70 a 90 c. per kilo, handel vlug; nuch gere dito: aanvoer 555 stuks, prijs f 4 a 12 per stuk, stug- gen handel. Vette varkensaanvoer 89 stuks, prijs 40 46 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 90 stuks, prijs f 13 a 22 per stuk met vlugg»n handel. Biggen aanvoer: 282stuks, prijs 6 a (10. LAATSTE BERICHTEN. PARIJS, 15 Maart. De meeste dagbladen maken eeu met den heer de Lesseps ge houden gesprek bekend. De door dezen te Berlijn ontvangen indruk kan saamgevat worden iu deze aan zijne vrienden gerichte woorden: De toestand is de vrede; Keizer Wilhelm verlangt dien evenzeer als Von Bismarck. SOFIA, 15 Maart. Zankoff heeft eene memorie aau de Porte gezonden, waarin hij verklaart de onderhandelingen niet te willen voortzetten, omdat thaus, naar zjjue meeiiiug, eene Turksche bezetting het eenige middel te achten is om da orde iu Bulgarije te herstellen. MEDEDEELINGEN d 10 Cents per regel. De Capsulen Guyot zijn bij voorkeur het middel der brouchites, aamborstigheid, zinkingen. De haudteekeniug E. Guyot staat in het zwart op elke witte Capsule. Prijs fl. 1,25. «Ik leed aan eene zinking en hoestte «dag eu nacht. Na verscheideuo genees- «heeren mijner stad geconsulteerd te heb- «beu, maakte ik van de Capsulen Guyot «gebruik eu uerd onmiddellijk verlicht,thaus «bevind ik mij wel eu ik kan niet anders «dan ze aan lijdende personen recomman- «deeren. W Aguet, aannemer te Lausauna.» IToor de vele bewijzen van deel- neming, betoond bij het over lijden van den Zrereerwaarden Heer GIJSBERTUS SCHOON DERBEEK, in leven Pastoor alhier, wordt, ook uit naam der familie, oprechte dank gebracht. H. A. V. IJZERMANS, Kapelaan. Overveen, 16 Maart 1887. De oudergcteekei de, gekwali ficeerd Kollecteur der Staatsloterij, bericht, dat de le trekking der 324ste loterij zal plaats heiiben op Maandag 21 Maart 1887 P. HUÊT. Een oppassend, on- fjL M gehuwd van middelbaren leeftijd R. K., van goed en zedelijk gedrag, zoekt verandering van BETREK KING. Gaarne zag hij zich ge plaatst als Koster, is met die werkzaamhedon volkomen be kend, is goed Tuinier en kan met paarden omgaan. Brieven franco, onder letters V D, aan het bureau van dit blad. gevraagd eene Zaak in KRUIDE NIERS- en GRUTTERSWA REN. Aanbiedingen onder lett. R, franco aan het bureau van dit blad. PAKHOOI te koop, in alle soorten, vrij aan huis, door het gekeele Rijk, voor een zeer lagen prijs, ook in Balen, bij G. WIJNBERGEN,Beemte, bij Apel doorn. ZIJLSTRAAT 87, HAARLEM, koopt eu verkoopt alle binnen- en buitenlandsohe effecten tegen matige provisie en cou pons tegen flinke koersen. Verzekert tegen Brandscha de particuliere gebouwen voor eene premie van 75 Cent per duizend. Meubelen, Koopmans goederen, Vee en Hooi, ook in hst land tegen Bliksemschade. Ruime keuze TAILLEUR, IN enz. euz. op DINSDAG 22 MAART 1887, des avonds te half acht uur SOLISTEN Mevrouw NORMAN NERUDA, uit Londen (Fiool). De Heer BERNHARD STAVENHAGEN, uit Berlijn (Piano). ERNST HUNGAR, uit Keulen (Zang) Tot dit Concert hebben de Leden persoonlijk vrijen toegang terwijl voor hen Damesknarten zijn te verkrijgen a 99 Cis. bij de HH. Boekhandelaren DE ERVEN DOOSJES,^ MET MEYLINK en DE HAAN ZOON.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3