BlUTKMAft». II l\\ li t 1. A 1). wetten moeten in Pruisen worden afge schaft. De Czaar moet ook van alle PMen- onderdrukkiüg afzien. Liefelijke beelden der toekomst voorzeker. Wanneer zul len zij werkelijkheid worden? GEMENGDE BERICHTEN. Naar uit goede bron vernomen wordt, is de ontdekking van de poging tot een aanslag tegeu den Czaar aan de Berliju- sche politie te danken. De politie te Ber lijn was reeds voor 14 dagen iu staat aan de overheid te St. Petersburg de gegevens te verschaffen, die tot de ontdekking en juist nog bijtijds tot de Verijdeling van het misdadig plau leidden. Het 90e jaarfeest van den Duitschen Keizer zal ouder de gunstigste vredestee- O O kenen wordeu gevierd. Volgens berichten uit St. Petersburg althans zou Keizer Alexander verzekerd nebben, dat hij iu Bulgarije niet zou tusscheutreden zoolang Rusland niet direct werd geprovoceerd. Berichten uit Parijs zeggen, dat de verschillen tusscken Boulanger en de overige Ministers het begiu van eeue ernstige kabi- nets-crisis zijn. Uit Marseille wordt getelegrapheerd,dat er iu den Archipel van de Philippijueu eeue volmaakte rust heerscht. Volgens geruchten uit St. Petersburg, is in het binnenland vau Rusland eeue orn- weuteling beproefd, welke echter dade ijk is onderdrukt. TOESPRAAK VAN Mgr. Mc. QTJAID BISSCHOP VAN ROCHESTER. Er is eeu onderwerp, waarover ik weusch te spreken, dat niet door de vergadering der Bis schoppen te New-York is behandeld, maar door het Derde Nationaal Concilie van Baltimore nauwkeurig is oauckreveu en bepaald. De haudelingeu vau dat Concilie hebben de bekrachtiging gekregen van den Paus en zijn van dat oog.-nblik af verbindend. Hot onderwerp, waarover ik spreken wil, staat in verband met de kerkmuziek. Het Concilie schrijft voor, dat de volks-aria'e, de opera- melodnën of muziek van dien aard iu de Ka tholieke Kerk niet mogen gezongen wordeu. Zes jaar geleden deden wij eeue poging om in onze kathedraal de eigenlijke kerkmuziek in te voeren. Onze poging mislukte. Wij hadden ons bij ver drag verbonden om gedurende een bepaalden tijd ons te bedienen van de hulp van een or- gauist, die wel veel muzikale kennis had, maar volstrekt niets begreep van hetgeen passend is voor een koor iu de kerk. Zoo mislukte onze poging en onze tegenstanders eiden: //wij wisten wel, dat die muziek niet zou slagen". Nogmaals deoen wij eeue poging om de kerkmuziek uit den diepen afgrond, waarin zij gevallen was, op te richten. Door het vroeger ongeluk meer op or.ze hoede, verbonden wij ous niet meer bij contract. Wij namen een organist aan eu stelden hem aan het hoofd van ons koor. De opera-aria's hielden op, en daarmee verdwenen ook de zan gers met „seutimeuteele stemmen". Gelijk de vogels, die ous door hun blij gezang gedurende den zomer opvroolijken, maar bij het aanbreken van den winter naai aangenamer luchtstreken vertrekken, zoo verlieten ons de zangers van ons koor. Ja, toen brak ;/de winter onzer on tevredenheid" aan. Wij werden aangevallen in de couranteu en zelfs door een dagblad, dat. zich katholiek noemt. Kwade artikels werden er gedrukt over den or ganist en de muziek; evenwel Waarheid, al wordt ze ook in de aarde begraven, Waarheid verrijst; maar de dwaling, gekwetst, Sterft aan die wond, trots haar groot aautai vrienden. Wij zegevierden; en als bewijs vau ous resul taat kunueu wij wijzen op de muziek van Palmzoudag, van Pascheu en vau lieden. Het koor verdient den hoogstelt lof voor zijne edele, held haftige pogingen tegenover den bedorven smaak van bet volk, en voor de volharding, waarmtê het werkte, totdat het eene hoogte heeft bereikt, waar kwaadaardige bedillers het niet langer meer kunnen aanvallen. Wij moeten tevens volmondig bekeuuea, dat de muziek, welke wij nu in de kerk hooreu, moeilijker dan de oude stijl is om correct uit te voeren. Voor dit welslagen is men aan sommigen onzer gemeente geen dank ver schuldigd. Daar waren er, die nooit nalieten om, als ze kouden, eCn hatelijk woord te zeggeu over de muziek van de kathedraal. Daar waren ook ander,n, die naar de kerk kwamen, niet om te bedillen, wat hunne Overheden deden, maar om te binden. Docll ik hoop, dat er vooriaau geen snood en beginselloos verz it meer zal be staan tegen hetgeen de Kerk in bare Concilies voorschrijft krachtens het gezag, hasr door haren goddelijke!! Stichter gegeven. Dc beste soort Van kerkmuziek is de Gregoriaanscbe zang, maar het is onmogelijk dien aanstouds geheel volmaakt te zingen, zooals iu gioote kloosters, waar Mon niken gewoon zijn heel hun leven door, God te loven in hunne verhevene gezangen. Het eeltige Gregoriaanech, dat wij, behalve den zang des Priesters, in de Mis zingen, is de bescheiden poging onzer kwrekelingen voor het heiligdom. Wij hebben in de kathedraal veel voor bij de andere kerken, en dit danken wij aan de studenten van het St. Andreas-seminarie. Door huune hulp kunueu de veranderlijke ge deelten van de Mis, die gezongen moeten wor den, alsmede de Vesperpsalmen en autiphonen in het Gregoriaansch worden gezongen. Al kun nen wij niet uitsluitend Gregoriaansch zingen in de kerk, wij kunnen toch muziek zingen, die op de beginselen van bet Gregotiaansch is gebaseerd. Wat schat de is het, als wij naar de kerk ko men om te bidden, eu wij moeten dan eene mu ziek hooren losbarsten, die gemaakt is om ons te doen walsen en dansen door de paden van de kerk. God hoort het; de Heiligen in den Hemel, die, evenals op aarde, hymnen zingen tot lof van den Allerhoogste, hooren het. Ea niettemin, hoe wordt die schoone belijdenis van ons geloof, het //Credo," door onze moderne zangers uit haar verband gerukt? Om aan de vereischten van eene heerlijke Mis te voldoen, worden woorden in tweeën gedeeld, verplaatst, herhaald, uitgelaten, totdat men in een doolhof komt. Al heeft men een misboek, waarin de Mis in het Engelsch en in het Latijn in twee kolommen uaast elkan der staat, men wordt moe, als men liet koor wil volgeu bij zijne sprongen voorwaarts, zijn terug gaan, zijne herhalingen en uitlatiugeu. Ik heb een van die muzikale vespers gehoord. Ik hoorde het //Dixit Domiuus" zoo lang mogelijk rekkeu, de andere gedeelten van den psalm gauw afzingen en het „Gloria Patri" verwringen en verdraaien om met het eerste vers van den psalm in over eenkomst te zijn. Maar men zegt: „als we op die wijze zingen, komen de Protestanten in de kerk." Met welk doel komen zij? Om heer lijken zang te hooren? Laat ze dan vijftig cents betalen of een dollar eu naar de opera gaan. Ik ben Bisschop van Rochester, maar niet de eige naar van een opera-gebouw. Het is lofwaardig om te bidden voor onze protesiantsche broeders, maar het is beuedeu de waardigheid der Kerk om den valschen smaak te voeden van ougeloo- vigen, spotters en van hen, die iu elke daad eeue bevrediging hunner zinnen zoeken. Ik ben getuige geweest van het gedrag dier Protestanteu, die gewoonlijk iu onze kathedraal kwamen. Aan hunne handelingen kon ik heel goed zien, dat bet altaar ban geen belang inboezemde: al hun aandacht was op liet koor gevestigd. Ik hoop in de volgende jaren overal waar het mog lijk is passende kerkmuziek in te voeren. Het koor der kathedraal zal door zijn ijver eu volharding voorgaan op den weg eu dleut tot leidsman voor degenen, die nu de taak op zich moeten nemen. Ik hoop, dat voortaan meerdere jongelui, die aanleg hebben voor muziek, buuue muzikale talen ten zullen gebruiken iu den dienst van God, en dat meuig vurig gebed voor ben zal opgaau tot God, g. lijk er in bet verledene voor de trouwe leden vau ons koor velen zijn opgestegen. St. Gregoriusblad. Het Centrum waarschuwt tegen verdeeldheid onder de katholieke kamerleden. „Des te be treurenswaardiger zou die verdeeldheid ziju, daar wij, waar het op beginselen aankomt, toch allen eenzelfde richting volgen en er voor een ernstig verschil van meeuiug zelfs geen reden bestaat. Vau eeue scheuriug in de katholieke partij kan en mag geen sprake zijn, en daarom vooral zon het ook zoozeer te betreuren ziju, wanneer bij een zoo gewichtig werk als de herziening onzer Grondwet, een of meer katholieke Kamerleden met eene audf-re partij moesten stemmen en wij, door niet behoorlijk de noodzakelijkheid van een dracht iu't oog te houden, de dupes zouden wor den van de tegeupartij. De indruk, dien zulk eene gebeurtenis in bet land veroorzaakte, zou ons verderfelijk kunnen worden". Naar wij vernemen, is aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden de zeldzame on derscheiding te beurt gevallen door den Keizer aller Russen te worden begiftigd met hel groot kruis der in 1714 door Peter den Grooteu ge stichte orde voor dames, van de heilige Groot- martelares Katharina. De Tweede Kamer heeft het algemeen de bat over het Kiesrecht-hoofdstuk voortgezet. De heer Van Baar bestreed het artikel der Regee- riug wegens onbestemdheid en onzekerheid. De heer De Beaufort bestreed het algemeen stemrecht als volstrekt geen absolute waarborg voor behartiging van belangen der arbeiders of zekerheid van bestuur, welke waarborg wèl wordt aangeboden door een kiesrecht, dat eene goede keuze verzekert door een ruim kiezerskorps. De heer Godin de Beaufort betoogde de voor- deeleu èu van art. 80 èu van het voorloopig Kieseglemeat, maar tevens de noodzakelijkheid van continuatie van beide, omdat de deur tot het, nieuwe Kiesrecht niet door de bestaande Kamers, maar door de nieuwe Kamers worde geopeud. Geen vertrouwen iu de liberalen bezielt hem, maar hij mag het oog niet sluiten voor gebeurlijkheden. De heer Van der Borgh hield ook vast aan den band tussciieu het voorloopig Kiesreglement en art. 80. De heer Ruys hield vol aan den census-grond- slag, bestreed het algemeen stemrecht en hoopte, dat zijne vriendeu alsnog met hem zouden sa mengaan, daar iu art. 80 het algemeen stemrecht lag opgesloten. Ook aan het verband tussciieu art. 80 en de additioneele artikelen hield hij vast. De heer Van Houten verdedigde het algemeen stemrecht voor hootdeu van familtën, op de basis van rechtsgelijkheid. Het algemeen stemrecht wil het talent niet eenzijdig dienstbaar maken voor gegoeden; het wil het kapitaal in onze wetge ving onttronen. Toch zou hij, mocht zijn amen dement verwoipeii worden, voor het voorstel der Regeering stemmen, daar hij vertrouwt, dat langzamerhand alle barrières toch zullen ver dwijnen. Hei amend.-Godiu De Beaufort ver dedigde hij. Iu de zitting van gisteren werd het algemeen oebat over het Kiesrecht-hoofdstuk gesloten, na replieken van de heeren Bugs, Godin de Beau fort en Rutgerstit racial de heer Gleichman het algemeen stemrecht had bestreden. De discussie is aangevangen over het nieuw artikel in zake het kiesrecht, namelyk ter uit breiding van het kiesrecht tot mannelijke inge zetenen boven de 23 jaar, die voldoen aan te stellen kenmerken van maatschappelijkeu welstand en geschiktheid. Het ameud.-Van Houten wil geheele vrijheid voor den gewonen wetgever. De Kabelaar-legen de is geëindigd* Kabelaar eu twee politie-agenten ontvingen van H. M. de Koningin ieder ƒ190. een derde agent J 10. de heer Wegman een goudeu doekspeld met diamanten en de heer Tromp eeu brief van daukbetoiging voor de betoonde hulp vaardigheid bij gelegenheid van het ongeval, waar door H. M. de Koningin en het Prinsesje op 19 Februari jl. zoo ernstig werdeu bedreigd. Omtrent de poging tot moord- aanslag op den Zeereerw. heer Pastoor van Woens- drecht wordt uador uil Bergen-op-Zoom het volgende geschreven. Zekere W., iemand van eeu zeer laakbaar gedrag, was eeuige maleu door den achtenswaardigeu Pastoor v. M. onderhouden, en dit niet alleen over zijne eigene levenswijze, maar ook over die vau eeue bij hem inwonende dochter. W. hiermede minder ingenomen, liet onder voorwendsel van zwaar ziek te ziju den Pastoor bij zich ontbieden. Nauwelijks had deze deu voet in huis gezet, of W. greep een pistool, hetwelk hem echter juist intijds door den Pastoor werd uit de haud geslagen, die hierop ijlings het huis verliet. Da zaak is in handen der justitie gesteld. Eeu zeer eigenaardig zeeavon- tuur, dat de bemanning van de goulet Lucy over kwam, wordt uit New-York bericht. Het schip had reeds sedert eeuige dagen Port-au-Priuce verlaten, toen de kapitein eu de bemanning tot hun grooteu schrik een aautai schorpioenen aau boord ontdekten, wier beet doodelijk is. Men haalde dadelijk kokend water eu doelde de dieren door dit over beu uit te gieteu. Een paar uren later kwam de kok, bleek vau schrik, naar boven hoileu met de mare, dat het beneden in het ruim Wtmeide van (lutzeedeu vau deze gevaar— ltjlte diereu. Inderdaad duutde het ulet lang of hel dek was vol schorpioenen. De matrozen vluchtieu iu de masten en waren er niet toe te bewegen om naar belleden te komen. Twee dagen lang bedekteii de gevaarlijke diereu het dek; eeu ho id, die door eeu schorpioen gestoken werd, stierf na weinige minuten. Alleen de kapitein en zijn tweede officier bleven op hun poet eu tracht ten door het branden van zwavel de dieren te versttkkeu. Honderden werdeu er gedood, maar tocb bleven er nog duizenden over. Eindelijk, op deu derden dag, begon bet hevig te stormen; door de golven, die telkens over het schip heen sloegen, werd het dek van schorpioenen gereinigd eu weldra was het laatste van deze gevaarlijke dieren verdweueu. Het sohip was geladen met timmer- en cederhout en men denkt, dat de dieren in het bout huune nesten hebben gehad. In een der bladen staat eeue a d- verleutie van een schoen- eu laarzenmaker „vol gens prof. Meyer's stelsel," die ziju „schoenen met ventilatie" iu het bizouder aanbeveelt voor.... transponeerende voeten! Te Par ij s bracht men een hond met het oor aau de telephoon, terwijl eeu ander hem verscheidene malen bij ziju naam riep. Bij eiken keer, dat het dier geroepen werd, wendde het zich verrast om; eindelijk werd de boud zenuwachtig eu b gou hard te bladen, daar hij natuurlijk niets van de zaak begreep. Eeu derge lijke proef werd te New-York genomen mot een houd, die weggeioopeu was. Men hield hem het toestel aau het oor en hij herkende de stem vau ziju meester door de telephoon; hij blafte vroolijk eu likte hel toestel, waaruit hij misschien wel dacht dat zijn meester te voorschijn zou komen. Het woord „beminnen" in hetln- diaanscite dialect is „chemleudamoughkuuagoga- ger". Het moet interessant ziju eeu Indiaan zijne jeugdige aangebedene te hooreu verzekeren, hoe teeder hij haar „chemleu damoughkunagogagert"l Zaterdag-ochtend liep te Aber deen de visscherssloep Sybil van Lowestoft, binnen, hebbende aan boord eeu klejne flesch, welke in de maag van een grooteu kabeljauw, door genoemd vaartuig in het Schotsche water gevangen, is gevonden. Iu de flesch bevond zich eeu papier, eene bladzijde uit een notaboekje gescheurd. Op de eene zijde stond met potlood geschreven: „De schooner Anna, van Bangoor, in ziukeuden toe stand. Mijue bemanning heeft deu moed opgege- geven. Ik schrijf dit, lieve vrouw, opdat gij zoudt weten, indien het aan land komt, wat er van uw Willie is geworden. God bescherme u." Op de andere zijde stond het volgende: „Januari 24, 1886. Vreeselijke storm, beide masten weg geslagen, schip vol water. Vaarwel, beminde vrouw, voor eeuwig. Van uw teerbeminden echt genoot: Wm. Jeuson." Aanteekeniugeu van plaats en ligging zijn niet voorbanden. Door de politie te Zevenaar werd Dinsdag een Duitseher, zekexe H. K., die van Rotterdam kwam, aangehouden op, grond van een ontvangen telegram. Hij werd verdacht zijn broeder, die aldaar woonachtig is, 1400 mark te hebben ontstolen; hijzelf beweerde te Rotter dam in hel geheel geen broeder te hebben. Bij nader onderzoek is geolekeu, dat de man vol komen onschuldig is, en dat men alleen te doen heelt gehad met eeue zoogenaamde grap, welke evenwel deu betrokken persoon veel moetlykbe- deu heeft veroorzaakt. Een zonderlinge diefstal, zoo wordt uit Neufchateau gemeld, heeft in de ge meente Sibret plaats gehad. Men heeft er name lijk al de forellen, welke meer dan BOO in getal waren, uit een vijver gestolen. Eeu baauwachler wordt verdacht, deze oneerlijke lekkerbek te zijn. De sterrenkundige CamileEla m~ marion geeft aan bet slot van eeu artikel over aardbeving iu de Parijsche Voltaire den volgen den inval ten beste. Het zekerste middel om iets meer van de iuweudige gesteldheid van den aardbol te leeren kennen zou wezen, het graven of boren van een kuil ter diepte van verschei den kilometers. Zoo iets moet bij de tegenwoor dige vorderingen der iudrustrie niet onmogelijk zijn. Zulk een kuil zou waarschijnlijk eeue ouuit- putbare bron van warmte zijn. AU de verschil lende regeeringen van Europa zich vereenigden om huune soldaten daaraan te laten werkeD, ieder in zijn vak, dan zouden zij eene overwinning kun nen behalen, grooter dan door alle slachtingen van het verleden, het heden en de toekomst, door licht te brengen in de duisternis onder onze voeten. Eu daar zij ouder dit werk de gewoonte om te vechten zouden afgewend lub ben, zou de winst voor het meuschdom eeue dubbele ziju, eene wetenschappelijke en een maatschappelijke. PS. Op het oogenblik, dat wij dit artikel voltooien, ontvangen wij eene dépêche uit Amerika, waaruil blijkt dat de regee ring der Vereeuigde Staten, geen weg meer we tende met het op de iegeruitgaven bespaarde geld, bevel heeft gegeven om met het boren van zulk een mijnschacht een aanvang te maken. Voor de voorbereidende studiën is eeue som vau 100,000 dollars afgezonderd. De Le»8eps gaat zijne „Gedenk- schriften" uitgeven. Zij zullen in het begin van April verschijnen in het Fransch en in het Engelsch. Zekere J. S., teHoornsterzwaag (Er), die lijdende was aait „vervolgings-waanzin", is iu alle stilte naar Amerika vertrokken. De man was in de meeuiug, eeu stuk geteekeud te heb ben, waarvoor men ham zou kunnen gevangen nemen, eu dat hij alleen iu Amerika vrij zou ziju. Hij was niet onbemiddeld eu heeft een aardig sommetje meegenomen. Te Leeuwarden is opgericht eene Priesche boeienvereeniging tot verkoop van boter. Bij deze Vereeniging Zal alleen de eigeugemaakte boter vau de Uditt, ie veehouders moeten ziju, kunnen verkocht wordeu. Alzoo is de gelegen heid uitgesloten om daarbij levens boter te voe gen betzij van uiel-ledeu, hetzij van buiten de provincie iu Friescbe vaten iu deu handel gebracht. De Comédie Frantjaise teParijs was dezer dageu het tooueel van eene gebeurte nis, die bij het geheele publiek eene buiteuge- woue vrooltjkheid verwekte. Eeu stuk van Molière, De ingebeelde zieke, werd opgevoerd en alles ging heel goed tot de scèue waar Argea de oudeu- gende kamenier Toiuette een kussen naar het hoofd werpt. Bij deze scène liep Toiuette name lijk te ver naar het voetlicht en het kussen trof, in plaats «au Toiuette, een toeschouwer in het parterre. Het publiek barstte bij deze ouverwachle gebeurtenis iu eeu schaterend gelach uit, waar mee de getroffene hartelijk instemde. Ouder luide toejuichingen vau het publiek wierp hij het kus sen weer op het tooueel terug aau het adres vau mejuffrouw Toiuette, voor wie het ook eigenlijk was bestemd. Eene photographie-tentoonstel- liug zal iu dit jaar te Florence worden gehouden. Er zal daar ook eeue afdeeling voor inzendingen uit alle landen zjjn. Statistiek van tabaksverbruik. Gemiddeld verbruikt eeu Belgisch rooker viermaal zooveel tabak als eeu Engelschmau, terwjjl door elk hon derdtal Bclgeu 550 poudeu tabak per jaar wor den verbruikt. Dan volgeu Nederland, Duitsch- land eu Oostenrijk, terwijl Frankrijk de zevendo plaats inueemt. Vau alle Europeesche natiëu rooken de Eugelschen bijna het minste. De laatste op de lijst is Spanje waar gemiddeld niet meer dan 1 pond per hoofd wordt opgerookt, voor Engeland bedraagt het gemiddelde 138 pond per 100 inwoners. De L e e u w a r d e r v o 1 k s g a a r k e u k e n heelt over het jaar 1886, zijnde bet eerste jaar van haar bestaan, gewerkt met eeue zuivere wiust van /252,99i/3 Op zijn 90 sten jaarfeest zal Keizer Wilhelm omringd wezen door 85 leden van Souvereine Huizen. Eeu aantal der kooge gasten is reeds te Berliju aangekomen. Het gevolg der Vorsten bestaat uit 350 personen. In het Priesche dorp Kimswerd, met 930 inwoners, is sedert 11 Sept. jl. niemand overleden. Dat men het in de stad Eccloo ernstig meent met de buigerwackt, en haar als eeue zeer gewichtige instelling beschouwt, wordt bewezen door de keuze van acht korporaals, die te zanten 730 kilo's wegen. In onderscheidene Priesche do r- peu heerscht weer kreupelheid ouder de varkeuz. Als eeu nieuw middel tot genezing wordt nu eeu weinig kalk iu 'l voedsel gedaan, dat gunstige resultaten oplevert. De vélocipède is geen product van onze eeuw. In het stedelijk archief van Neu renberg is eeu wider vau 1633 bewaard en tu de in 1703 verschenen historie van Neutenberg kau men men lezen, dat Sn pkau larslers uit Altdorf eeu driewtelig voettuigje had vervaar digd, waarmee hij, zonder eeuige andere hulp dan die vau ziju eigen haudeu eu voeten, naar de kerk kon rtjdtn. Eene zonderlinge genezing heeft zich voorgedaan te Tertgueux, waar thans in het ziekeuhuts Vele meuacheu met mazelen liggen. Een der zieken stond een paar dagen geledau op, eu, waarschijnlijk als slaapwandelaar, sprong hij uit hel raam lu deu tutu. Do man, die de mazelen had in deu hevigsteu graad, stoud onge deerd op en liep in eeue temperatuur vau vier graden ouder nul naar de woutug van deu con cierge. Deze liet den zieke weder binnen den volgenden dag was de man genezen. Als eene bizouderheid meldt men ous uit Eukhuizen, dat te Boveukarspel een 11-jarig meisje de voor dien leeftijd zelden voor komende zwaarte van 125 pond beeft bereikt. Eeue eigenaardige chirurgische operatie is te Minneapolis beproefd, Zekeren beer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2