werd de maximum-boete voor hen, die zon der vergunning der politie, planken op het ijs uitleggen, banen vegen of stoelen enz. op het ijs plaatsen, van één tot vijf gulden verhoogd. Een voorstel van den beer Krol om aan de politie de bevoegdheid te geven, het ijs te doen ontruimen, vond bij despre kers vrij algemeenen bijval, maar werd niettemin door de vergadering verworpen. Hiermede was bet hoofdstuk over de straat- politie afgeloopeu en kwam hoofdstuk IV, politie op de berbergen», aan de orde, dat ongewijzigd werd aangenomen, evenwel niet zonder discussie. Art. 2 kent aan den bur gemeester de bevoegdheid toe, aan de tap perijen (waaronder ook koffie- eu bierhuizen, in bet algemeen alle voor bet publiek toe gankelijke plaatsen, waar men gelagen zet, begrepeu ziju) vergunning te gaven, na elf uur 's avonds open te blijven. De heer L>e Kartler wilde bepaald zien, dat die vergun ning in geen geval later zou gaan dan tot ééu uur. Met 14 tegen 4-temmen werd zijn desbetreffend amendement echter verworpen. Evenzoo üet amendement, dat daarop door genoemd lid werd voorgesteld, om altuaus gedurende de kermis dit uiterste uur van sluiting voor te schrijven. Eindelijk werd nog op art. 6, dat verbiedt, buiten toestem ming van deu burgemeester muziek- ot zanguitvoeringen in tapperijen te doen hou den, een amendement van deu beer Macaré verworpen om evenzoo te verbieden liet houden vau danspartijen of vertoouin- geu. Gem. alhier, heeft eenige reken naar Engeland gedaan en zich op de hoogte gesteld van de formatie van hel Engelsche Yerlossingsleger; 't gevolg hiervan is, dat een en ander; kleedij, cijfers, rangen enz,, in orde gemaakt worden tot invoering van een Nedsi landscli Yerlossingslrger (als hier de wet zulks toelaat), waarvan het hoofd kantoor alhier gevestigd zal zijn. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 19 Maart. In de Raadsver gadering van jl. Woensdag werd de behan deling der politie-verorderiug voortgezet. Naar aanleiding van de bespreking daaro ver in eene vorige vergadering had de com missie een nieuw art. 54a ontworpen, dat aan alle bezwaren scheen tegemoet te ko men, althans zonder discussie werd aauge- nome i. Diensvolgens zal zonder vergunning van 8. en W. niet op trottoirs ol verhoogde klinkerpaden mogen gereden worden met rij- of voertuigen, rijwielen, kruiwagens en handwagens (kinderwagens hieronder uiet begrepen), en zal men op de niet verhoogde kleine steentjes daarmede niet buiten nood zaak uiogeu rijden dan om te iaden of te lossen. Eene tweede vraag die in eene vorige vergadering onopgelost bleef, was, of voor stoomschepen eene maximum-snelheid zou bepaald worden. De commissie achtte het ee- nerzijds onnoodig, omdat men toch niet inet groote snelheid door het Spaarue kan stoo- meti; auderzijds ougewenscht, omdat over treding van het voorschrift in rechten moeilijk zal te bewijzen ziju. Door de ver gadering werd evenwel aangenomen het voorstel van den heer Figeeom die snelheid te bepalen op 70 meter per minuut. Aan de orde kwameu alsnu de bepalingen betreffende besloten water bij vorst. Art. 70 verbiedt, bij besloten water zonder ver gunning der politie bet ijs te breken, anders dan tot bet hakken van bijten of losmaken van bet ijs rondom de schepen. Het belang eu de veiligheid der schaatsenrijders kwamen bier in botsing met de belangen der scheep vaart. Om in deze laatsteu te voorzien zonder de eersten te schaden, werd op voorstel van den voorzitter bepaald, dat men boven dien bet ijs zal mogen breken tot bet open houden (niet dus open maken») van geulen voor de scheepvaart. Bij bet volgend artikel Tengevolge van de uiet-aanueiniug van het voorstel om gedureude de kermis de tappergen uiterlijk te 1 uur te doen sluiten trok de beer De Kanter nu ook ziju voor stel in, dat in aansluiting biermede door hem gedaan was om de tenten eu kramen eu alle zoodanige iurichtiugeu, waarvoor staangeld betaald wordt, te 1 uur te doeu sluiten. Het rapport van B. eu W. over de vraag, wat van overheidswege gedaau kon worden om de uitspattingen en onge bondenheden, waarvau de kermis vergezeld pleegt te gaan, te beperken en tegen te gaan, werd tevens in verband daarmede roor kennisgeving aangenomen. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de maand Februari zeer gunstig. Van de in de wet genoemde be smettelijke ziekten werden ter gemeente secretarie aangegeven: 2 gevallen van rood vonk en 1 geval van mazelen. Sterfte aan die ziekten kwam niet voor. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 5 leven loos aangegevenen, bedraagt 81. Verhou ding der overledeueu tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maaud berekend, 21,5. Aan lichaamszwakte stierven 15, aan stuipen 3, aan apoplexie 2, aan hersenziekten 4, aan croup 3, aan ziekten der ademhalings organen 39 (waarvau 14 aan keel- eu long tering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverterings-werktuigen 5, aan andere oorzaken 3, aan onbekende oorzaken 2 personen. Naar de leeftijden was de sterfte ak volgt: beneden 1 jaar 23, van 15 jaren 7, van 5 14 jaren 3, van 14—20 jaren 4, van 2050 jaren 11, van 5065 jaren 10, van 6580 jaren 11, boven 80 jaren 6. Geboren zjjii 69 jongens eu 61 mei-jes. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den 11. Joze). Zondag te 7 eu 8 uur de gelezeue HH. Missen met de Ouderrichting, te 10 uur de Hoo gmis met Preek, te 2 uur de Cate chismus, te 3 uur het Rozenhoedje met de Litanie, te 6 uur plechtig Lof' eu Feest preek ter eere van deu II. Jozef. Eiken middag te 3 uur het Rozenhoedje. Donderdag-avond te 7 uur het Lof en de Meditatie over het H. Lijden des Keereu eu daarna tot 10 uur gelegenheid om te biechten. Vrij lag, de HH Missen als op Zondag, 's avonds t6 7 uur Lof en Preek. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria, tot be keering der zondaars, met 500 dagen Af laat; 's avonds te 6 uur het Lof eu van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. Iu de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 eu de Catechismus, met uitzondering vau Vrijdag, naar gewoonte. Parochiekerk van den fl.Antoniue vanPadua. Zondag te half 6, 7 en half 9 de stille HH. Missen, met Onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 3 uur de Catechismus, te half 4 uur de Vespers eu Processie. Diusdag te 8 uur de gezongeu H. Mis ter eere van St. Autouius, te 7 uur Lof en Meditatie. Vrijdag de HH. Missen als des Zondags, des avonds te 7 uur Lof en Oefening van deu H. Kruisweg. Döze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, te 2 uur Catechismus te 3 uur de Vespers, te half 7 uur de Kruisweg. Maaudag-avond te 7 uur het Lot. Woeusdag-avoud te 7 uur Lof en Me ditatie. Vrijdag, feest van O. L. V. Boodschap de HH. Misseu als des Zondags, 's middags te 3 uur het Lof. Iu de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 eu 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 12e WEEK VAN HET JAAR 1887. MAART, (Lentemaand, 31 dagen.) Toegewijd aan den Jl. JozefBruidegom van de II. Maagd Maria. 20. Zondag. 4e Zondag van de Vasten. (Zondag Laetare, half-vasten Zon dag). H. Wulframus, Biss. en Be lijder. Evang. Vermenigvuldiging der brooden. 21. Maandag. H. Benedictus, Abt. 22. Dinsdag. II. Patritius, Biss. en Be lijder. 23. Woensdag. H. Fidelia, Martelaar. 24. Donderdag. H. Cyrillus van Jeruzalem, Biss. Bel. en Leeraar. 25. Vrijdag. MARIA BOODSCHAP. 26. Zaterdag. H. Ludgerus, Bis», en Belg- der, f 809.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6