N I E W E 1094 Donderdag 24 Maart 1887, 12de Jaargang. Het nihilisme ontwaakt. B U1 T K MA a I). li gfl Angelika. ABONNEMENTSPBIJS Por 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p. Voor het Buitenland A.fz Jnderljjke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BOSS AU: st- Jansstraat Haarlem. iflH 'M AIN TJF.N AGITE MA NOST AG-ITATE. PBIJS DEB ADVERTENTIE» Van 16 regels .30 Cenis. Elke regei meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS& LAUEEY. Deu 13deu Maart jl. werd er, zoo men weet, weder eene poging gedaan tot een aanslag op het leven van deu Czaar. Hut bericht vau dezen aauslag, die gelukkig werd verijdeld, is schrikverwekkend; de her innering aan den gruwelijkeu dood van Alexander II wordt weder levendig, het spook van liet nihilisme rijst bloedig voor onzen geest. Sinds eeuige jaren scheen de schrik voor de nihilisten verdwenen, men vernam niets meer van sameuzwsringea en moordaanslageu; doch deze pauze heeft haar einde bereikt, het leven van deu Czaar hangt weder aan een draad. Alexauder III vertoeft opnieuw te Gatichina, waarheen hij zich onmiddellijk na de ontdekking van den aanslag begaf en met angst en wee moed denkt hij aan het noodlot, dat hem deu doodaugst deed nederleggen aan deu voet van zijn troon. De politie kan de sa menzweerders, die deu Czaar vervolgen, ar- resteereu, maar zij kan het weefsel der samenzwering ni*t vernietigen, dat zich over gansch Rusland, van de Witte tot de Zwarte Zee, over alle klassen vau het Rus sische volk, van het palsis der adellijken tot in de veusterlooze hut van den armen Muschik, heeft vast gehecht. De zes stu denten vau Newsky-Prospect wachten hun ne straf, maar hun dood is niet de dood van het nihilisme; zij boeten met hun leven voor eene daad, welke de phantasie vau miliioeneu vervult eu oudauks het mis lukken ervan, altijd nieuwe werktuigen vindt. Raad te geven, op welke wijze het ver schrikkelijke onheil, 't welk op Rusland loodzwaar drukt, kau afgewend worden, is te vergeefs. De autocratie der Czaren wi! niets weten vau concessiën aan de recht matige eischeu vau het volk; zij verdedigt, schoon door liet moordstaal bedreigd, eiken voetstap barer macht eu houdt, vast aan de illusie, dat het monster van het nihi lisme door de politia den kop zal verplet terd worden. IJdele hoop! Het ouderaardsche vuur blijft gloeien en dagelijks ontvangt het nieuw voedsel; de eukele vonken, die het verliest, verdooveu den gioed niet, integendeel zij versterken hem. Dat de autocratie tier Russische heer- schers het niet heelt verstaan te gelegener tijd een zeer klein deeltje van hare ont zettend uitgebreide macht aan het arme, verdrukte volk af te staan, heeft het ge volg gehad, dat het nihilisme als 't ware eene nationale instelling is geworden eu als een gevaarlijke factor in het algemeens politieke leven vau Rusland moet beschouwd worden. Toch is aan den anderen kant de macht van deu Czaar eenigszins gefnuikt, oudauks den ijver waarmede zij wordt be hoed, want de vrees voor het nihilisme is de kracht der Pauslavisten eu het geheim van hun invloed. F E 1 L L E T O N. Vervolg.) 18.} IX Het handschrift. Met stilte bewondering blikte de grijsaard op bet kind, dat tot hiertoe slechts het leed hij naam keude eu nu met onverschrokken moed het kruis op hare schouders nam. „God zal u sterken, kiud, in deu vreeielyken strijd, want boven onze krachten zal hij ons nimmer beproeven!'' Met deze woorden liet bq haar gaan. Angelika ging naar haar vader om hem goe- deu nacht te wenschen. Graaf zat nog steeds zóó, sis toen lord Clifford hem had verlaten; hij bemerkte het binnenkomen zijner dochter niet; eerst toen deze hem vroeg: „Lieve vader, zijt gij niet, wel?" toen hief hij het hoofd op en wenkte ontkennend. Nooit nog had Angelika hem met zulke teedrrheid omarmd en gekust als op d-zen avond. Hij w»s tot het besluit gekomen om lord Clifford de hand zijner dochter voor zyn zoon William te verzekeren. Wat kon hij Niet dan met den grootsteu afschuw ziet Europa het nihilisme opnieuw ten leven ontwaken; het heeft geene sympathie voor de bloedige handen, welke onverhoeds uit donkere holen te voorschijn komen om het gerechtvaardig» streven naar vrijheid van een volk mot satanische moordaanslageu te bezoedelen. Het persoonlijk heroïsme der slachtoffers, die trotsch en zwijgend het schavot betreden, om voor hunne mis daad te boeten, weegt niet. op tegen de schade, dip de zaak der vrijheid door de nihilistische aanslagen lijdt. Ieder welden kende is met afschuw vervuld voor het systeem der nihilisten en voor de afgrijse lijke daden vau diep gevallen eu verdoolde menschen. Rusland is machtig door zijn uitgebreid gebied eu door zijne talrijke bevolking, doch het gelijkt op een reusachtig gebouw, aan welks fundamenten een onverdelgbare demon langzaam ziju verwoestenden arbeid verricht. De koepel van dit gebouw ver heft zich boven zeeën en bergen eu ijverige handen zijn bezig om zijn ouden glans te be schermen, maar als de grondvesten wanke len, dan wordt de koepel, ondanks zijn glans, met gevaar bedreigd. Op het papier staat een ontzettend groot leger. Slechts een pennetrek is uoodig voor eeue dislocatie van troepen tusschen deu Weichsel eu de Ural; de Kozak, wiens paard heden nog met het water van de Wolga den dorscht lesclit, staat een paar weken later aau de westelijke grenzen van het onmetelijke R'jk, waar betere zeden heersckeu en zachtere winden waaien. Doch die maatregelen van legerbestuur ziju slechts schijnbeelden zon der innerlijke realiteit, zoolang Rusland nog lijdende is aau deu kanker vau het nihi lisme, misdadig bij treurige uitnemendheid. Er komt een tijd, dat het leger, ouder den invloed van het nihilisme, zal weigeren den vaderlandschen bodem te verdedigen en zal revolteereu tegen de heerschappij vau den Czaar. Het nihilisme was slechts schijn dood, het is sinds den 13deu Maart weder ontwaakt. Men kan in het paleis vau deu Czaar in de veronderstelling verkeereu, dat eeue herhaling van deu aanslag niet zoo gemakkelijk zal plaats vinden, de zeker heid, dat het nihilisme voortbestaat en alle vervolgingen van den kunt der politie trot seert, kan men niet. ontkenueu eu dit feit heeft voor gansch Europa eene groote be- teekenis, want het laat eene kolossale zwak heid van Rusland zien, die den Noord- scheu kolossus belet, zonder dringende noodzakelijkheid, deu Europeescheu vrede te verbreken. Het klonk zeer vreemd, zelfs zeer uit dagend, toen onlangs eeuige organen van het Russisch Kabinet aan de wereld ver kondigden, dat Rusland voortaan, steunende op zijne verbazende macht eu sterkte, zich in de Europeesche politiek volslagen vrij heid van handelen zou voorbehouden eu de plaats van een scheidsrechter zou gaan in- in zijn toestand anders ook doen? Er bleef hem geen andere keus over. Hij hoopte slechts, dat Angelika zou toestemmmen, ware dit liet geval niet, dan moest zij de geheele waarheid ver nemen; smetkend hief hij zijne handen tot den Gekruiste: „O Heer, alles, maar dit met!" Hij dacht er niet aan, (lat zijn arm kind reeds alles wist. Iutusscheri gaf zich Angelika in de eenzaam heid op hare kamer aau al haie droefheid over. Des moigens nog zoo gelukkig, en thans? Weg was alle liefde en geluk, zij moest Eber- hard vaarwel zeggen, zonder hem de oorzaak Ie kunnen noemen, wat zou hij van haar deuken? En dan moest zij een man de hand reiken, dien zij niet beminde, dien zij verachtte en vreesde. Vol wanhoop wroi g zij zich de handen en trok zich de haren uit het hoofd. Htlaas! er bestoud geen anderen uitweg. Er bleef niets anders over, dan het zware offer te brengen. Eensklaps viel het haar iu, wat Vader Francesco haar vóór alles gezegd had: „getrouwe plichtsvervulling' en deze bestond hierin, de schande en het leed van haar vader af te keeren. Hoe dikwijls reeds had zij zich iu kin derlijk vertrouwen voor de voeten der Koningin des Hemels nedergeworpen om hareu bijstand neuten. Bulgarije, zoo snoefden deze orga nen, is te onbeduidend, te min, te nietig voor de eerzucht vau Rusland, aan deu Rijn liggen de toekomstige ontwerpen der Rus sische politiek. Het ontwaken van het ni hilisme spreidt over deze hoogmoedige taal een wonderlijk licht. Met den binnenland- scbeu vijand, die eeuige dagen geleden wederom levensteekenen gaf, moet Rusland rekening houden eu hij belet den Noord- schen kolossus over te gaau tot een geweld dadige oplossing der Bulgaarsche quaestie. Dat Rusland ook wel zal nalaten z'ch als scheidsrechter iu Europa op te werpen, be hoeft, dunkt ons, geen betoog. Rusland is ziek; liet lijdt aan eene vertereu- de, inwendige kwaal en deze kwaal moet het Rijk der Czaren uit den weg ruimen, alvorens bet er aau mag denkeu, Europa met zijne oppermachtige besluiten te beheerschen. Om in St. Petersburg deze erkentenis te doeu rijpeu, daarvoor werd de misdadige onderneming der zes gearresteerde studen ten, die den Czaar wildon vermoorden, nog juist bij tijefs ontdekt, want de taal der Panslavisten had allengs een toon aange nomen, die liet twijfelachtig maakte, of de officiëele politiek van Ruslaud in staat zou zijn, op den weg van de ware belangen voort te gaan. Immer als het Pauslavisma overmoedig wordt, schrijft het nihilisme zjjne vreeselijke waarschuwiug op de muren vau het paleis des alleeuheerschers. Het heeft dit ook op deu 13eu Maart gedaau en al3 de leiders van het Russische Rijk wijs eu voorzichtig handelen, als zij de be wustheid vau hunne groote verantwoording hebben, dau zullen zij ongetwijfeld begrij pen, hoe weinig het ben past aau Europa de wet te willen voorschrijven, hoe wei nig zij ook reden hebben, in Bulgarije de rebellen tot de zegepraal te voeren, ver mits in Rusland zelf de nihilistische revo lutie de fundamenten ondermijnt, waarop de troon der Czaren staat. De Duitsche Bondsraad heeft besloten, het wetsontwerp tot schadevergoeding voor onschuldig gestraften niet goed te keuren. De Bondsraad echter sprak bij dat besluit het vertrouwen uit, dat iu alle Duitsche Staten jaarlijks voldoende gelden beschik baar gesteld zouden worden, om het uit- keeren eener billijke schadevergoeding aau onschuldig veroordeelden mogelijk te maken. Een ontwerp tot beperking der opeu- baarheid bij sommige rechtsgedingen (we gens landverraad b.v. of wegens grove on zedelijkheid) is, ondanks felle tegenkanting van vrijzinnige zijde, tot nader onderzoek ir. handen gesteld eeuer commissie van 14 leden. De Rijksdag nam iu tweede lezing de legerbegrooting aan. De quaestie over invoering van verplicht bewijs van bekwaamheid in het haudwerks- in ie roepen; zij deed hel ook nu. E n zoete vrede keerde in haar hart terug eu toen zij, vermoeid en uitgiput, zich ter ruste legde, sliep zij weldra in. Een liefelijk droombteld verkwikte het bedroefde hart. Uit de heldere wolken strekte, hare moeder zegenend de handen ovor haar uit en iu een prachtigen lemp. 1 sprak een eerbiedwaardig grijsaaid, de hand op haar voor hoofd leggende. „Kind, uil de doornen des lijdens bloeien rozen van onvergankelijke vreugde." Toen zij des morgens opstond, was zij zich wel het offer bewust, dat zij ging brengen, doch bij alles bleef zij kalm eu gelaten; met onwrik- baren moed wilde zij dien afgebakendon weg betreden. X. Hare beproeving. Nadat Angelika de H. Mis bijgewoond en iets ter versterking genomen had, begaf' zij zich tot Vader Francesco en deelde hem mede, hoe Eberhard Von Dracbenfels om hare hand ver zocht en haar jawoord verkregen had, doch thar.s moest zij hem het woord terugvragen; ver zoek hem daarom, dat hij hiel kome. Niemand mag ons gesprek hooren, want vader mag nooit weten, dat ik Eberhard bemin. vak, hetwelk men wil uitoefenen, komt weder aau de orde. Er zijn dienaangaande weder voorstellen bij den Rijksdag inge zonden; thans niet meer een van Centrum en conservatieven te zameu, maar twee afzonderlijke voorstellen; bet eeue namens conservatieven, het andere namens de Cen trumpartij, doch beide van gelijke strekking als vroeger. Daarbij is gevoegd een derde voorstel, onderteekend door de heereu Kar* dorff en Lohren namens eeue minderheid bij de conservatieven, eu dit berust wel op hetzelfde begiusel, maar gaat iu de beper- perking der vrijheid omtrent uitoefening beroep en bedrijf niet zoo ver als de andere voorstellen. Iu het Lagerhuis zeide Balfour, dat hij een wetsontwerp zal indienen tot be tere voorkoming en bestraffing van mis drijven iu Ierland. Smith voegde daarbij, dat hij zal voorstellen het ontwerp als drin gend te behaudeleu. Daarentegen kondigde Morley aan, dat bij voornemens is de ur gentie te bestrijden en voor te stellen, dat het Huis verklaren zal, niet geneigd te ziju tot het ter zijde stellen van alle andere Staats-aaugelegenheden ter wille van eene verandering iu de Iersche strafwetten, ter wijl de Regeering geene maatregelen voor stelt om de misdrijven tegen te gaau, door aan het eischeu van te hooge pachten paal eu perk te stellen. De Admiraliteit heeft de uitrusting be volen van het grootste en snelst varende dienstvaartuig Heartyter bescherming vau de Noordzee-visscherijeu. Het stoomschip vertrekt tegen het einde dezer maand. Aau de 2 ime.s wordt uit Soeakin gemeld, dat een nieuwe Abessinische expeditie wordt voorbereid. Aan de Times wordt uit Coiistautinopel geseind, dat De Lesseps te Berlijn heeft voorgesteld de Egyptische quaestie op te lossen door Ismael Pachaop den troou te herstellen. De Lesseps is voornemens des wege naar Coustautiuopel te komen onder handelen. Aau Central News wordt uit Constauti- nopel getneld, dat de Bulgaarsche Regee ring op het punt staat eene leening te sluiten te Parijs, ten bedrage van 25 mil- lioeti franks. De administratie der Turksche schuld namens de Turksche fondsenhouders verzet zich tegen deze leening, omdat Bul garije aau de Porte zijue schatting niet heeft betaald. Te Philippopel is eene vergadering ge houden, welke door een aantal gedelegeer den uit de provinciën werd bijgewoond. Ouder algemeeue instemming is er beslo ten, de onafhankelijkheid van het vereenigd Bulgarije tot bet uiterste te verdedigen. Geueraal Gêné, de gewezeu Gouver neur vau Massowah, zal voor een krijgs raad terecht staan. Algemeen is men van oordeel dat Ras Alula, ondanks Gêué's toe gevendheid, de gevangenen toch niet zal uitleveren. Met diepen weemoed voldeed Vader Francesco aan dat verzoek. Na eeuige minuten kwam hij met den Graaf terug en verwijderde zich. Eberhard drukte zijne lippen op Augelika's koude hand en vroeg bekommerd: „Deert u iets, lief kind, (ie»l het mij dan openhartig mede, want hei leed draagt men gemakkelijker wanneer een trouw hart het met ons deelt. Hare bleekheid verried hem aanstonds, dat eeu geheim li ed aan haar harte knaagde. Angelika viel snikkend op een stoel neder; Eberhard trachtte haar op de teederste wijze gerust te stellen, en bad haar hem toch te leggen, wat haar op het harte lag. Eindelijk richtte zij zich met zijne hulp op, ging eeuige schreden achterwaarts en sprak met vaste stem: „Eberhard gij weet hoezeer ik u bemin, doch onze verbinding kan niet tot eland komen. Vraag mij niet naar de oorzaken; dez« mag ik u niet bekend maken, doch zij zijn mij opgedrongen. Gedenk steeds mijner, als een doode, want ik ben thans dood voor u." Na dit gezigd te hebben, zonk zij afgemat in den zetel terug eu bedekte zij haar gelaat met beide handen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1