B 1 N E ft L A N D. GEMENGDE BERICHTEN. Uit St. Petersburg wordt aan de Daily ]S/ews gerueld, dat de arrestaties voort duren en er een gouveruementeel schrik bewind schijut te üeerscheu. Verscheiden officieren, alsook een professor der hooge- school zijn heimelijk geëxcuteerd, terwijIKo- lonelSassouliich van hetgreuadiers-gardere- giment, welks officieren en manschappen re- volutiegezind heeten, plotseling naar Perm gebannen is, hetgeen te meer sensatie wekt, omdat hij een broeder is van de vermaarde Vera. Goed ingelichte kringen achten den toestand onhoudbaar. Eeu Russisch Staats man verzekerde den correspondent dat on middellijke hervormingen alleen eeue revo lutie kunnen voorbomen. De politie ont dekte eene geheime drukkerij, alsook twee kleine fabrieken van dyuamiet-bommen, waar ontploffingsstoffen in beslag werden genomen. Een bericht uit Zanzibar van 18 Maart meldt, dat in verband met eene wei gering van den Kouiug van Johanna, op een na het grootste eiland der Comoro- groep, om een Fransch Resident toe te la ten, de Frausche Commaudaut op Mayotta hem tot toegeven trachtte over te halen, ouder de belofte, dat de Frausche Regee- riug zoude trachteu eeue veraudeiiug teweeg te brengeu in het tractaat met. Engeland tot afschaffing der slavernij. Desniettegen staande bleef de Kouiug in zijne weigering volharden, waarop de Franschen den troon aanboden aan den broeder des Koniugs, die het aanbod echter afsloeg. De Frausche Korvet Nièlly outviug vervolgens order om naar Johanna te gaan en de plaats te born- hardeereu. 't Blijkt nog niet of dit onrecht inder daad is volvoerd. I« eene beschouwing over het kiesrecht komt De Tijd tot bet resultaat, dat de Cnristelijk. ge zinde voorstanders van zeer ruime uitbreiding van bet kiesrecht in de practijk samengaan met de voorstanders van algemeen stemrecht, die uilgaan van de waan der volkssouvereiuiteit. Deze laalsleu krijgen hun zin. Eu zon nu hier aan de Chrisleiijk-grziude belijders van Gods opperste souvereiuiteit niet hetzelfde lot kunnen beschoren zijn, dat op het eiude der voorgaande eeuw aan de constitutioneelen ten deel viel? „Ons komt het voor, dat door's Lands belang niets meer geboden wordt, dan juist bestrijding van de revolutionnaire theorieën, welke voorna melijk in het noordeu meer en meer het hoold beginnen op te steken. ;/Al ware dan ook die uitbreiding op ruime schaal op zich-zelve zoo kwaad niet, en misschien Zelfs weuschelijk in andere Ujden, in de omstan digheden waarin wij thaus verkeeren schijut zij ons zeer bedenkelijk." Door den heer A. Van Dedem is een amen dement voorgesteld, strekkende om 3, het eerste lid van het nieuwe art., dat art. 77 der Grondwet zal vervangen, te lezen als volgt: De Tweede Kamer bestaat uit honderd leden, die gekozen worden in even zoovele kiesdistricten. Dit amendement wordt door De Standaard bestreden. Het blad wil geene vermelding van kiesdistricten; voor districten had het woord „enkelvoudige" moeten ingelascht worden. Dan vervalt het twistpunt der indeeliug in districten. Ouk te Amsterdam ligt een adres ter tee- keniug, waarbij instemming wordt betuigd met het adres in zake de versterking van onze laud en Zeemacht in Ned.-Indië. Daar het niet zeker is, dat het werk der grondwetsherziening zoo spoedig zal vorderen, dal het voor Juni a. s. zal zijn afgeloopen eu dus de ontbinding der Kamers zal plaats hebben, heeft de B. geering voorgesteld in afwijking van art. 100 der kieswet de periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer dit jaar uit te stellen tot den tweeden Dinsdag in Augustus. De Re geering meent, dat vóór dien tijd voor beide Kamers genoegzame tijd beschikbaar zal zijn om de herziening zonder overhaasting ten einde te brengen. Naar wij vernemen, is weldra eene voor dracht van wet te verwachten om de bij de militie ingelijfde», die dit jaar voor ontslag aan de beurt zouden komtn, tot een jaar langeren dienst te verplichten. De Tweede Kamer heeft het debat voortgezet over artikel 76 (Kiesrecht) van Hoofdst. Ill der Gronkwet en de amendementen. De heer Buma verdedigde nader zijn ameu- dement. De heer Farncombe Sanders was voor het Regteriugs-artikel, dat ruime uitbreiding van kit zsrs geeft, nu eenmaal de weg is afgesneden om op gemakkelijke wijze door verandering van Hoofdstuk II de grondwet te kunnen herzien. Het amendement-Van Houten stelde de oplos sing van de kiesrecht-quaestie te lang uit. De heer Willink was vóór het Begeerings- artikel, mits geamendeerd in den zin van den heer Van der Kaay. De liter De Savornin Lokman stelde een nienw amendrmtnt voor, strekkende om door de wet te doen bepalen wie tot uitoefening van het kiesrtcbt wordt geroepen door aanwijzing vau de kenteekeuen van maaischspptlijken welstand. Van een gezin kan slechts één persoon kiezer zijn. Uitgesloten zijn alleen gevaugeuen en zij wien het kiesreeht gerechtelijk is ontzegd. Het oudste paard, dat zich nu nog op de beenen bevindt, is waarschijnlijk naar de Ned. Sport zegt dat, 't wtlk in't bezit van Mr. Harrison Gilbert iu Chili is. Dit paard kwam jong bij den vader van Mr. Gilbert, die het in den oorlog gebruikte. Het kwam heel huids uit den strijd en werd toen als rij- en koetspaard gebruikt. Klein van gestalte heeft het een kracbtigen lictiaamsbouw en draagt niette genstaande zijn hoogen ouderdom nog steeds zijn meester. Dat paard is thans niet jonger dan vijf tig eu drie kwart jaar. Het onlangs gekozen sociaa 1-d e- mocratischs raadslid te Wiuschoten verzocht in eene raadsvergadering den voorzitter zijn persoon niet meer aan te duiden met het woord heer vóór zijn naam, maar hem eenvoudig Brailer te noemen. Ook in de parlementaire gebrui ken schijnen dus de sociaal-democraten belang rijke veranderingen te willen brengen! Over de speelbank teMonteCarlo meldt het Eransche dagblad ,tl'Eclaireur het volgende: Een heer uit Frankfort verloor 12000 franks en daar hij niets meer bij zich had, ging hij naar het bureau van het Casino met het verzoek, of men hem 150 franks voor de terug reis wilde leenen. In plaats van dit beleefde verzoek in te willigen, liet de directeur hem door zijne bedienden aangrijpen en toen hij zich ver weerde, werd hij op den grond geworpen en ge slagen. Hierna werd hij opgesloten iu een hok, waar hij den geheeleu nacht bleef. Den volgeuden morgen brachteu een paar bedienden hem naar het station, waar hij door de welwillendheid van den chef iu staat gesteld werd om naar Frank fort te vertrekken. Door den eigenaar van een maga- zijn van damesmantels te Breda, den heer S. Van der Ven, is de opening van het zomersei zoen aan zijne klanten bericht in den vorm van.... een postwissel 1 Het aanplanten van tabak is in Engeland met voorloopig gunstig gevolg beproefd, doch de planters kunnen zich tot dusverre moei lijk schikken iu het enge keurslijf van het Staats toezicht. Zij hebben thans voorgesteld dat eene vaste som, bijv. 25, betaald zal worden voor elke acre, die met tabak beplaht is, en voorts de tubak geheel vrij van rechten gelaten zal worden; twee hunner werden afgevaardigd om bij de fiegeeriug stappen te doen tot het ver krijgen van die regeling. Binnenkort zal het re sultaat dezer pogingen in het Parlement waar schijnlijk worden aangekondigd. Onder de 140 jongelingen, die onlangs in de gemeente Zevenhuizen deelnamen aan de loting voor de militie, was er slechts één beneden de maat (1,55 M.). Gedurende het pleidooi van een verdediger is de bejaarde President van het hof in diepen slaap gevallen en schudt met het hoofd heen eu weder. De advocaat wil zich over deze minachting wreken en de aandacht van den Pre sident opwekken. Hij wacht eeuige seconden en onder het slaan op de balie hervat hij zijDe rede met den uitroep: „wakkerrr! wakkerrrlde president wordt met een schrik wakker en kijkt verbluft de rechters aan, waarop onze advocaat vervolgt„heeft de tweede getuige zich in deze gedragen De President heeft ouder de terechtzitting nimmer meer ge slapen. Bij de aanstaan il e Paasc li-m a n o e u- vres van de Eugelsche militie zullen ook post duiven worden gebruikt. Niet minder dan 1000 vogels worden daartoe algericht. De Britsche Postdirecteur be- loofde Dinsdag in het parlement een voorstel van Kolonel Waring in overweging te nemen, om boven op de straat-brievenbussen de punten van het komptis aan te teekenen, met het doel vreemdrlingeu iu staat te stellen in duister of mistig weder hun weg te kennen vinden. De brie venbussen in Engelaud zijn cyliudervormig, staan meest alle op zich zelf eu zijn niet als in Ne derland zoodanig gesteld, dat zij aan eene zijde aan de huizen zijn bevestigd. Schrandere opmerking „D ijougeKoning van Spanje, zegt de Patriot, is 'n regte gesoude kiudie eu log word bij twemaal op 'n dag deur di dokters bezog. As dit goed aflloopt met hom en hy gesond bly, kan hij dankbaar wees." De loter ij-collecteur Cohn(zoo schrijft der Landwirthuit Hamburg, bekend door een zeer verspreid motto in zijne annonces; is lot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld, omdat hij de winlijsfen vervalsehte, tot welk doel hij eene eigene drukkerij iu zijn kelder had ingericht. Wij teekenen dit bericht hier aan, omdat het geen kwaad kan voor hen, die te onbeperkt vertrouwen stellen in annonces van vreemde, speciaal van Hamburger loterijen. Een geestig Par ij zenaar schreef dezer dagen: Een Fransch Overste is een man, die drie ridderkruizen heeft. Het derde weid hem gegeveD, omdat hij er twee had, het tweede om dat hij er een had en hot eerste omdat hij er geen had. Bij den lagen waterstand in de Bodensee is men bij de stations Bodmann, Sipp- liugen en Hagnau druk bezig met uitgravingen te doen iu de paal-bouwwerkeu. Tot nu toe heeft meu voor den dag gehaald steeuen vaten, steeuen bijten met haudvatsels van hoorn, pijlen van vuursteen, priemen, naalden, borstspelden, werktuigen uit hout, vischhakea van brons enz. Wat gevonden wordt, komt, ten deele in het Bosgartenmuseum in Ueberlingen, ten deele in het Rosgarten-museum in Constanz. Bij het begin der Fransche rev o- lutie gaveD de uitgevers der bladen daaraan de zonderlingste namen, o. a. Biliam's Ezel. De hond en de kat, Het ontbijt, 't Is mij zoo verteld, De patriotische hen, en dergelijke. TeChicago heeft zich eene eigen- aardige maatschappij gevormd onder den naam van Universal Tinker Company, met een kapitaal van 25000 dollars (62500 gulden), ten doel heb bende voor hare begunstigers, tegen 3 dollars per maand, allerlei soort van kleine reparaliën en werkzaamheden tot voorkoming van overlast door regen, wind, water- of gaspijpverstoppingen enz. te verrichten. Zij zet nieuwe vensterruiten, stopt de waterpijp- of gaspijplekken, strijkt de dakpannen aan, reinigt de riolen of gootsteenpijpeu, onderhoudt de electnsche schellen, doet herstel lingen aan deuren, sloten en vensters, windt de pendules op en zet ze gelijk, repareert huiselijk gereedschap, b kleedt de pijpen van pompen en de pompen zeiven met stroo om ze tegen vorst te beschutten, kortom, zij heiast zich met hon derden kleine huiselijke bezigheden, waarvoor men anders den smid, deu timmerman, den metselaar, den loodgieter of den horlogemaker moet doen halen. De beambten der maatschnppij doen we kelijks bij hunne klanten de ronde, eu geven de aangewezen gebreken aan de directie op, die be kwame werklieden stuurt om ze te verhelpen, terwijl overigeus, als er haast bij is, op een post kaart, een telegram of telephooubericht van den geabonneerde de verlangde hulp onmiddellijk wordt verleend. De oprichters spreken de ver wachting uit, dat hierdoor vele kleine onaange naamheden voor hunne abonné's zullen vervallen, eu dat deze op het einde des jaars eene wezenlijke besparing zullen constateeren, ondanks de maat schappij zelve er wel bij zal varen. Van een tammen otter wordt door eeu Oostemijksche blad verhaald. Het dier werd door eeu molenaarsknecht te Waidhofeu (Bo hemer)) gevangen en getemd. Het loopt als eeu houd zijn meester na, lekt hem de hand an komt als hij roept. De otter vermijdt, vreemd genoeg, zijn element: het water. Hij eet het liefst viscb, maar versmaadt ook wittebrood niet. Het maken van „hondenvoeder" is tegenwoordig te Berlijn een niet onbelangrijke tak van bedrijf. Een groot aantal menschen pachten deu afval van groote restaurants, kazernes en ziekenhuizen. Zij mengen de zoo verkregen eet- vvareu dooreen en leveren het aldus verkregen voeder aan de bij hen geabonneerde eigenaars van honden. Soms worden ook de groote stukken vleescn aan arme menschen verkocht(l). De groot ste fabrikant van honden voeder, die buiten de stad woont, drijft zijn zaak met 21 wagens. Reeds honderd - zes-twintig com missies zjjn in Amsterdam werkzaam aan het voorbereiden van het feest in April. Het Gemeentebestuur van het Fransshe plaatsje Hryrieux, (Isère) heeft be paald, dat burgerlijke begrafenissen, waarbij de klok niet kan worden geluid, bekend gemaakt zullen worden door.... mortierschoten. Voor mannen zal men 3 schoten, voor vrouwen 2 en voor kinderen éen schot lossen. Een voorhands ongeloofl ij kstaal- tje van onpractische verzending wordt in het volgende bericht van het Bat. Ilbld. meegedeeld „Hoe zuinigheid in den regel de wijsheid be driegt, daarvan geeft het Departement der Ma rine ons weder eens een curieus staaltje. Dezer dagen zijn namelijk ten behoeve van de marine een groot aantal nieuwe uniformen te Batavia uit Nederland ontvangen; doek wat heeft men daar gedaan? Om het volume dier goedeten eeuigszins te verminderen eu een paar dubbeltjes vracht te bezuinigen heeft het Marine-departe ment iu Nederland zich voor grof geld een hydraulische pers aaugeschaft eu daarmee de colli's in elkaar geperst en wel zoo, dat de kuoopen en tressen zulke diepe voren iu de kheding hebbeu achtergelaten, dat er tbaDS da gelijks zeker wel voor twee maanden lang acht kleermakers op/2 daags iu het magazijn moeten worden te werk gesteld om den rommel weer glad te strijken. Voorde vacante betrekking van klerk ter secretarie van het groot-waterschap van Woerden, hebben zich niet minder dan 270 sollicitanten aangemeld. Het salaris be draagt ƒ450 'e jaars. De vindingrijkheid der Yankee's heeft reeds allerlei instrumenten vervaaidigd, die voorzien in verschillende lichamelijke gebreken of onvolmaaktheden. Nu heeft, volgens de Ame- rikaansche bladen, de heer Gruff, een bekend technicus, een instrument uitgevonden, dat hij den naam van „bucking" geeft. Dit instrument is van een zeer eleganten vorm en kan gemak kelijk in den mond genomsn worden. Wanueer men tie stem hier laat doordringen, krijgt deze een aangenameu klank. Ook kan men door mid del van de „bucking" een octaaf hooger spreken of zingen, zoodat uit de rijen der barytone menige tenor zal te voorschijn treden. Volgens verschillende bladen uit het vaderland van deu canard, Amerika, is Dr. Langhlin, hoo/dgeueesheer vau ten hospi taal te Philadelphia, er in geslaagd, 30 personen in het laatste tijdperk der longtering te gene zen door inspuitiugen van koolzuur. Zijne ambt- genooten aan het hospitaal oordeele», dat het middel tegen alle borstkwalen is gevonden. Een achterkleinzoon van den Tyroolschen beid Andreas Ilofer zal eerstdaags te Berlijn als tooneelspeler debuteeren in een stuk dat door hemzelf geschreven is eri de geschiede nis van zijn overgrootvader tot onderwerp heeft. De Fransche tafel is met eene nieuwe groente verrijk!; ze is van Japansche afkomst ec in het land van den Mikado als statchys, bekend, doch de Frameben hebben ze maar, met de ongegeneerdheid, die zij tegenover vreemde talen aan dag leggen, crosnes geuoemd naar den man, die het eerst deze Japansche vrucht opFranschen bodem en in den handel bracht Pailleux de Crosnes. D-ze aardvrucht, die het midden houdt tusschen radijs en asperges, wordt door de Franschen met boter, door de Japan ners met azijn verorberd, blijft in alle klimaten goed, behoeft 'a winters geene beschutting en levert heel wat op. Van Deak, den Hongaarschen pa triot verhaalt meu de volgende anecdote. Toen hij, in 1848, Minister was, kwam een goede bekende var. hem, een koopman, hem vragen, of bij de Kossuthbankbiljetten vertrouwen kon, welke bij iu zijne zaken dikwijls ontving. Deak zeide,dat hij op die vraag geen antwoord kou geven, maar hij vroeg,of de koopman het kaartspel,„zwarte Piet" kende. „Dan weet ge", zei hij, „dat dege ne, wien het niet gelukt is, den zwarten Piet weg te geven, het spel verliest." De koopman nam dien wenk ter harte, en een paar jareu later liet hij Deak weten, dat hij goede zaken had gedaRn, en slechts met f6000 zwarte Piet geble ven was. Deze week zal een paartje uit Breda, man en vrouw, wegens onverbeterlijke dronkenschap naar Hoorn getransporteerd wor- deL, om op 's lands kosten eene dorstkuur te ondergaan. De eerste heeft daartoe 6, de tweede 4 maanden tijd gekregen. Een dienstmeisje te Brussel had van haar oom, die op een afstand van eenige uren sporens van hanr afwoont, een fr. 2000 ge- erfd en moest het geld in ontvangst komen nemen. Daar zij niet lauger dan één dag vrij af kon krijgen, zond zij haar vrijer, na hem behoorlijk van eene procuratie te hebben voorzien. Deze kreeg het geld, en, daar het reizen hem beviel, zette hij zijue reis voort naar Amerika. Hij schreef zijne verloofde nog een brief, waarin stond: Liefste Marie! als gij dezen ontvangt, ben ik in volle zee. Te Henry County in Georgia (N.-Amerika) woont een 117-jarig kras beer, J. H. Lester genaamd, die in 't Napoleonsjaar (1769) te Nassau in N. Carolina werd geboren en in deu oorlog van 1812 diende. Hel heerschap bezit nog al zijne vermogens. Bij het aansteken van vetglazen voor een nieuw koffiehuis in deKalveistraat.te Amst., nam Zaterdag-avond het bureau voor illuminatie, Damstraat 2, eene proef met eene „chemische ge leiding," een draad, die snel achtereen de pitten deed ontvlammen. Slechts een enkele moest later worden ontstoken; maar over 't geheel voldeed de proef. De Aartshertog Ferdinand Est e, te Weenen, moest dezer dagen van zijn rent meester te Pisa een bedrag van 77,000 lire overgezonden krijgen. Maar bij opening bleek het pakket geen geld doch alleen misdruk te bevatten. Hoe de diefstal gepleegd werd eu door wien, is nog niet bekend. Een hartstochtelijk rooker schijnt Drtsden te bezitten. Een heer aldaar ging on langs in een gezelschap de weddenschap aan in één uur 25 sigaren te rooken van gewoon formaat. In drie kwartier was er van de 25 sigaren niels dan rook en asch overgebleven en met den meesten smaak rookte hij nog zes sigaren op in het kwartier dat nog overbleef. Naar men uit Privas meldt, is de fontein von Boulègne, die in zestien jaar geeu druppel water had geleverd, plotseling met hooge waterstralen gaan springen, hetgeen meu iu verband brengt met de jongste aardbevingen. Het water iu bet meer van Neufchatel is sedert Januari een meter gedaald en blijft dalen. Vindt men aan elk huis, het welk onbewoond is of eerlang onbewoond zal worden, de aankondiging dat het „te huur„ of „te koop" is, eeu woning, is er, en wel in de Verlengde Maliebaan te Utrecht, die ofschoon al anderhalf jaar onbewoond, eene uitzondering o;i dezen regel maakt. De laatste bewoner is op geheimzinnige wijze buitenshuis gestorven. (Men zegt, dat hij doodgeschoten is). Zijne vrouw nam daarop, zonder de huur op te zeggen, met haar kroost de vlucht en keerde niet weder. Deze droevige geschiedenis scheen al vergeten, doch dezer dagen waren eeu paar mannen bezigde woning weder schoon te maken en te teeren en nu hoopt men, eu vooral de bewoners, die er het uitzicht op hebben, dat de verlaten woning weer spoedig in bezit zal worden genomen door een paar an dere ooievaars. Te Grave zal binnen kort eene Brandweer-Courant verschijnen, welker inhoud in hoofdzaak bestaau zal uit wetenschappelijke be sprekingen op 't gebied van het brandweren. Men kan niet klagen, dat de pers thans niet in alle behoeften voorziet. In Duitschland kan, volgens een onlangs genomen beslissing van htt Bijksgericht, het medenemen van lucifers uit restauraties eu koffiehuizen als diefstal worden vervolgd. Vroeger was dit meenemen ook in ons land een» zeer al gemeen verbreide kwaal, doch de invoering van de Zweedsche lucifers heeft er «rij wel eeu eind aan gemaakt. Het „moeren" van geheele lucifers- standaards, alsook van bierglazen eu andere kof» fiehuisgerei schijut hier en daar echter nog wel voor te komen. Als een verblijdend teeken dts tijds wordt ons gemeld, dat de café-chantants te Groningen tot één zjjn uitgestorven. Vele ouders zouden zich verheugen, als dit laatste den weg der andere Bpoedig volgde. Iets nieuws onder de zon zal er toch wei eindelijk gevonden wezen in het bericht omtrent een bruiloft met eeue generale repetitie, 't welk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2