NIEUWE L\ N». 1095. Zondag 27 Maart 1887. 12de Jaargang. Duitschland, Oostenrijk, Italië. BUIT Ei\ L A iM l). MARIMSM COMMIT. A TtOTSTTf RMEWISPB IJ S Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St Jansstraat Haarlem. TIEN DB A AGITE MA IfOIT AGITATE. PBIJS DEK ADVEKTENTIÉH Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitaevers: KUPPER8& LAUREY. Zoolang de Italiaausche Minister-crisis hoeft geduurd, werd de verhouding tusschen Italië en Frankrijk aan beide zijde der Alpen druk besproken. Immers men wist, dat in deze crisis de vraag zou beantwoord worden, welke houding Italië zou aanne men, nadat de vijfjarige termijn van liet drievoudig verbond zou afgeloopen zijn,eu dat bij de beantwoording dezer vraag de Europeesche vrede in hooge mate zou ge ïnteresseerd zijn. In zulke tijden van alge- meeue spanning ontbreekt het niet aan overdreven voorstellingen en sensatiebe- richten, die öf geheel en al zonder motief de wereld worden ingezonden öf slechts het doel hebbeu eene bepaalde stemming te weeg te brengen. In 't laatste geval mogen zij niet als de uitdrukking van feitelijke toestanden worden beschouwd, maar wel als verschijnselen voor de eventueele rich ting van de politiek in de toekomst. Dit is b. v. het geval met de berichten, die door Italiaansche bladen over de tegen Frankrijk gerichte oorlogszuchtige strek king van het drievoudig verbond werden uitgestrooid. Italië kan in Europa slechts de politiek des vredes volgen en slechts eene vredes politiek met aansluiting aan de centrale machten. Een ander verbond zou trouwens tot een grooten oorlog leiden eu ook Ita lië heeft den vrede noodig. Dat er voor den vrede in Europa een gevaar dreigt, daarover zijn alle ervaren en onbevooroor deelde politici het eens. Dit gevaar komt uit Frankrijk van de partij der revanche* ea uit Rusland van de PanslavisteD. Deze gelijkheid van 't oorlogzuchtig karakter heeft dan ook in den laatsten tijd de beide Staten, die anders volstrekt niets met elkaar gemeen hebben, ondanks alle hindernissen tot eene toenadering gebracht, die tot onge rustheid aanleiding gaf. Een verbond van Italië met deze beide machten of ook slechts met Frankrijk alleen zou aau bet onrus tige element in Europa een militair over wicht geven, waardoor mettertijd ongetwij feld een oorlog zou uitbarsten. Frankrijk, dat thans reeds belangrijk in krachten heeft toegenomen, zou zich nog sterker wanen, en de partij der »revauche« «ou de uitvoe ring van hare plannen niet meer willen verdagen; Rusland echter, in den rug vrij geworden, zou aau de uitvoering zijner plannen in het Oosten kunnen gevolg ge ven. Een verbond van Italië met Frankrijk zou natuurlijk leideu tot eene verkoeling van de betrekkingen tusscheu Italië eu Oostenrijk terwijl het Irreueutisine wel voor het uoodige zou zorgen, opdat Oostenrijk cle plannen van Rusland niet zou kunnen ver ijdelen. Een algemeene oorlog zou dus, als Italië een verbond sluit met Frankrijk eu Rusland, onvermijdelijk zijn. Van dit ver- boud moet Italië dus afzien, als het op ernstige wijze den Europeescheu vrede wil F E U ILL E T O A Angelika. 19.1 (Vervolg.) X Hare beproeving. „Wat heb ik vernomen? Angelika, geliefde, gij wilt mij verlaten. Gij bemint mij niet me.r?/' Bij deze woorden viel hij voor haar op de knieën eu zag haar smeekend aan. „Eberhard, of ik u bemin? Zie mijne tranen en lees de droefheid in al mijne trekken, doch een heilige plicht eischt dit offer van mij, en ik ben bereid het te brengen. Meer kan ik u niet zeggen, vergroot mijn leed niet, draag met moed het u opgelegde kruis, vertrouw op God, dan zal hij hel u eenmaal ten zegen doen «trekken, „want uit de doornen des lijdens ont spruiten de schoonste rozen der vreugde." Na deze woorden stond zij op, boog zich tot hem en fluisterde: „Eberhard, vaar voor eeuwig wel." Daarna verliet zij het vertrek. Als ware hij uit een droom ontwaakt, zoo was hot ■den Graaf te moede, toen hij opstond en naar zijne helpeu bewaren. Maar ook voor zijn eigen belang is het raadzaam, dat zulk een ver- boud niet tot stand kome. Het kan niet in zijn voordeel liggen, de centrale mach ten van Europa vernietigd te zien en Frank rijk in 't Westen, Rusland in't Oosten van Europa oppermachtig te laten worden, want als eenmaal de illusiën der Fransche en Russische chauvinisten vervuld zijn, dan zou immers het kleine Italië geen tegen wicht meer zijn eu de Italianen zouden tot hunne schade inzien, dat zij in Europa, iu de Middellandsche Zee en iu't Oosten niet voor zich, maar voor andereu hebben ge arbeid. Geheel anders is het met de zaak ge schapen als Italië zich met de centrale mogendheden van Europa verbindt, name lijk met Duitschland eu dientengevolge ook met Oostenrijk. Het Duitsche Rijk heeft, meenen we, vooralsnog geene an nexatie-plannen; het wil slechts behouden en bevestigen, wat het eenmaal bezit, en aangezien het daartoe op de eerste plaats den vrede noodig heeft, zoo is de Duitsche politiek hoofdzakelijk op het behoud van den vrede gericht en voornamelijk op de vermijding van het gevaar van een oorlog tusscheu Duitschland en Frankrijk zoowel als van een oorlog tusscheu Oostenrijk en Rusland. Deze vredelievende politiek wordt door eene toetreding van Italië niet ver anderd, veeleer versterkt. Italië heeft in geen geval iets te vreezee, ook dau niet wanneer door een verbond met de centrale machten de invloed van Duitschland in Europa mocht toenemen. De omstandigheid echter, dat er iu Italië een krachtige party is, die slechts aan 't iupalmeu eu aau het toegrijpen deukt, verder dat Graaf Robilant over gunstiger voorwaarden onderbaudelde, doet inderdaad vermoeden, dat men wel aan een oorlog heeft gedacht. Daarin ligt echter niets dreigends: 't wil ons toeschijnen, dat de Triple alliantie niet offeusief zal te werk gaau, maar het kan gebeuren, dat de een of audere mogendheid, die tot haar is toegetreden, door eene audere mogendheid of eene coalitie van Staten wordt aange vallen. Zijn nu iu zulk een geval de niet aangevallen Staten der verbonden mogend heden verplicht, hulp te bieden of moeten zij onzijdigheid blijven? Moet Italië, Duitsch land hulp verleeueu, wanneer dit land door Frankrijk wordt aangevallen en moet het zijn leger ter beschikking van Oostenrijk stellen als deze Staat door Rusland wordt geattaqueerd, of mag het gewapend of ouge- wapeud onzijdig blijven? Op deze vragen kan geen bepaald antwoord worden gegeven. Wellicht /.al het volgende geschieden. Graaf Robilant heeft verkregen, dat in geval een lid van het drievoudig verhoud wordt aan gevallen, Italië beschermend op kan treden en de betere voorwaarden zullen wel daariu bestaan, dat iu dit geval Italië ook de voordeelen van eene overwinning zal ge nieten. Door zulk eene bepaling verliest kamer ging- Hoe spoedig was zijn geluk voor bij; de gin sclie wereld scheen hem, ua Angelika's afscheid, wild en woest. Wat zou haar bewogen hebben, aldus te han- delei,? Zij stond te hoog bij hem aangeschreven, dau dat hij den minsten twijfel over de-gewich tigheid der oorzaken, harer handelwijze, zou gevoelen; in stilte koesterde hij toch nog de hoop, dat alles eene andere wending nemen en Angelika ongehuwd blijven zou. Denzelfden dag nog verliet hij het kasteel, waar zijn geluk zoo plotseling als rook verdwenen was, en waar hij de treurigste dagen zijns leveus meende te hebben doorgebracht. Toon den volgenden morgen Angelika bij haar vader verscheen, om naar zijn toestand te ver nemen, deelde hij haar het voorstel van Lord Clifford mede; zij omhelsde hem vurig en z> ide, dat zij in alles, als een gehoorzaam kind, zijne wenschen zou bevredigen. Eeu zware last viel den Graaf van bet hart, toen hij vernam, dat zij beieid was Lord Wil liam Clifford hare hand te scheuken. Bij het middageten stelde hij haar aan Lord Clifford voor, die, verrukt over hare aanvallig heid, haar vrieudelijk toesprak. Later vroeg hij hare haud voor zijn zoon. het drievoudig verbond zijn defensief ka rakter niet; zijn vreedzaam doel wordt er door bevestigd. Het treedt waarschuwend op voor dien Staat, die den vrede zoude willen verstoren en die in zulk eeu geval niet slechts eene, maar twee of drie verbonden mogendheden tegen zich zoude hebbeu eu ten slotte niet eene, maar twee of drie rekeningen zou moeten voldoeu. De zucht, eeu oorlog te beginnen, wordt door zinke vooruitzichten inderdaad zeer getemperd. Voor Frankrijk, dat bet verloop der Minister-crisis met aandacht en spanning heeft gevolgd, is omtrent den werkelijken stand van zaken een licht opgegaan. Het heeft opgehouden Italië aan zijne zijde te lokken. Het heelt ingezien, dat de Italia nen het gebeurde in Tunis niet kunnen vergeten. De Siècle verlangt daarom ook dat er klare wijn wordt geschonken, dat Italië ronduit verklare, dat het met Oosten rijk en Duitschland zich heeft verbonden, opdat Frankrijk zirh daarnaar kan rich ten, zijne maatregelen kan nemen en zijn gunstbetoon kan sparen. Ook het Journal des Débats heeft er van afgezien den Ita lianen raad te geven, vermits deze, zooals het blad zelf erkent, toch niet belangeloos kan zijn; maar, zegt dit blad, de raad gevingen, welke van Berlijn, Londen eu Weenen te Rome komeo, zijn nog minder onbaatzuchtig. De Temps zegt, dat Frank rijk geen bondgeuooten noodig heeft; het blad weet wel, dat men iu Italië sympa thie voor Frankrijk heeft, maar van een verbond kau geen sprake zijn. De Repu- blique Francaise kan niet gelooveu, dat Italië een verdrag zal ouderteekenen, waar door dit land kans zou hebben Fransch grondgebied te verkrijgen. Italië zal zich zeker niet op zulk eene wijze outeeren. De Voltaire schrijft: Als de Koningen vergetelijk zijn, dau heb beu de volken toch nog een geheugen; de Monarchen ouderteekenen verdragen, de volken echter verscheuren ze.Niet weinig Fransche bladen hebbeu Italië beschul digd, dat het de diensten heeft vergeten, welke Frankrijk voor het herstel zijner eenheid heeft bewezen en dat het thans plannen maakt om Frankrijk te verbrok kelen. De Italiaausche bladen daarentegen hebben tegen deze beschuldiging gepro testeerd. Italië,* zeggen zij, >wil den tegen woordigeu toestand behouden; als Frankrijk dit ook wil, dan is den oorlog onmogelijk.* Frankrijk eu Rusland mogen iutus;:cheu in de tegenwoordige omstandigheden wel over wegen, dat de centrale mogendheden hare voorzorgen hebben genomen voor hèt geval, dat eeu harer wordt aangevallen. Frank rijk vooral moet op zijne hoede zijn, nu de uitslag der verkiezingen van den Rijks dag in Elsas-Lotkaringeu aau het gevoel der revanche* wederom nieuw voedsel heeft gegeven. Angelika aarzelde een oogenblik te antwoorden en legde hare handen kruiselings over de horst, daarna ze de ze: „Ik stem toe de gemalin van uwen zoon te worden, doch ik weusch, dat ons huwelijk eerst over een jaar zal voltrokken worden." „Aan uw wensch zal voldaan worden, doch tertje," sprak de Lord. Reeds den eersten dag reisde hij af, om zijn zoon den gunstigen uitslag mede te de.eleu. Deze brandde van ongeduld om persoonlijk uit den mond van Angelika te vernemen, dat, zij zijne ge malin wilde worden. Toen hij op het kasteel kwam ontving Angelika hem aan de zijde haars vaders ge zeten; als teeken van toestemming legde zij hare hand in de zijne. Hij Btak een kostbaren ring aan haar vinger, doch toeir hij zich tot haar hoog, om den verloviugskus op haar voorhoofd te drukken, week zij achteruit en reikte hem slechts de hand. Na eenige dagen toog hij heen en gaf de verzekering, dat hij zijn bezoek meer malen zou herhalen. Hij waande zich op het toppunt des geluks, nu hij meende hart en hand van Angelika te hebben verkregen. Deze haalde weder ruimer adem, toen zij zich met haar vader alleen bevond. Zij had zich alle geweld aangedaan om sterk te blijven, doch thans weende zij, en het anders zoa lustig Iu de zitting van het Pruisische Hoe renhuis trok het bizouder de aandacht, dat Von Bismarck verklaarde, dat de vrede met de Katholieke Kerk ook strekte om Duitsch- lands uitstekende betrekkingen met het buitenland, en inzonderheid met Oostenrijk, nog meer te bevestigen. De Reichsameiyer bevat eene bekend making, waarin de Keizer zijn iunigen dank uitspreekt voor de hooggewaardeerde deelneming van het volk iu zijn verjaar dag en voor de talrijke hem geschonken blijken van liefdevolle gehechtheid. Terwijl te Berlijn oudauks het geduchte gedrang vau tneuscheu en eene illuminatie zoo prachtig als daar nog nooit aanschouwd is, geen ongeluk van eenige beteekenis is voorgevallen, is te Breslau de zoo beroemde Magdaleua-kerk, eeu hoog gewaardeerd historisch monument uit de dertiende een w, geheel afgebrand, doch zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Het afsteken van vuurwerk hij de illuminatie was oor zaak van den brand. De gemeenteraad van Berlijn heeft eene som van 300,000 mark beschikbaar gesteld voor het Keizer-Wilhelm's hospitaal en heeft den jubilaris daarvan meledeeling gedaan. De Daily ATews verneemt uit St. Petersburg dat de politie buitengewone maatregelen heeft genomen ter bescher- ming vau het keizerlijk paleis te Gatschina, in hetwelk eeu sterk garnizoen is gelegd. Iu d«n omtrek vau Gatschina bevindt zich een groot aantal politieagenten eu detec tivesdie nauwkeurig liet oog houden op iedereu per trein aangekomeu reiziger. Een pas verschenen Engelseh blauw boek* geeft de volgende bizonderheden over de bewoners van het ia de zuidelijke Stille Zee gelegen eiland Tristau d'Acuuha. Er leven tegenwoordig 19 gezinneu, te zameu 97 zielen, waarvan 3 oude mauuen, 6 oude vrouwen, 11 mauuen van 20 jaar eu daarboven, 9 knapen van 14 tot 20 jaar, 3 gehuwde vrouwen, 16 weduwen (met groote gezinnen), 20 meisjes van 14 jaar eu daarenboven 30 kuapen en meisjes beneden de 14 jaren. Voor eenigeu tijd leden de eilandbewoners een treurig ver lies, doordat een boot met 15 mannen in zee stak, om de bemanning vau een voor bij varend schip aan te spreken, maar kenterde, waarbij allen verdronken. Het eiland werd ook door eene ratten plaag bezocht, waardoor aau de aardappelen groote schade werd toegebracht. De ratten kwamen aan laud van een aan de kust verongelukt schip. De Engelsche Regeeriug overweegt sinds eenigeu tijd, of zij de eilan ders naar de Kaap dan wel naar Austra lië zal overbrengen. Inmiddels heeft zij besloten, jaarlijks door een oorlogschip aau het eiland een bezoek te doen brengen. De eilanders hebben een vorm van bestuur meisje moest ouder den last vau leed schier bezwijken. Slechts weinige dagen na het vertrek van William werd zij door eene hevige ziekte aan getast en de geneesheeren, die ijlings geroe pen werden, verklaarden eenstemmig, dat het gevaar, hoewel hevig iu werking, toch een gun- sligen afloop zou hebben, bijaldien eene zorg vuldige verpleging ook het hare bijbracht. Thans was Brigitta op haren post; zij week geen oogenblik van het bed der lijderes. Aldus verliep er weder eenigen tijd eu nu verklaar den de geneesheoren, dat eene buitenlandsche reis, gevoegd hij «enige verstrooiing, nog het eenige was, wat hare zwakke ledematen zou herstellen. De goede vader liet haar de keus over, nadat hij alle streken van het Zuidelijk Europa iu hare natuurstreken eu bekoorlijk heden voor haar had geschilderd. Hij zelve zon haar vergezellenimmers, nn had hij uie'.s meer te vroozeu. Angelika verzocht hem, de reis geheel naar zijn goeddunken in te richten. Haar verloofde was aanstonds, toen hij de treurmare vernam, naar 't kasteel gekomen en verliet het niet, dan nadat het gevaar was geweken. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1