NIEUWE Y». 1097. Zondag 3 April 1887. 12de Jaargang. De Zondag. mUTKSLAIM». n i n e \Ta li S ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem1 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzjnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B 0 SE ITT: St. Jansstraat Haarlem. AIN ULEN PR A PBIJS DEK ADVEBTENTIËN Van 16 regels Elke regel meer 30 Cents. 5 AGITE MA NOW AGITATE. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K P P E R S LAUREY. Ouder de belangrijke vraagstukken van den dag, behoort ook dat van de Zondags rust. Meermalen hebbeu wij aangetoond hoe rechtmatig het verlangen is tot verzekering vau Zondagsrust aau alle Staatsburgers, in welke betrekking ook geplaatst. Zonder overdrijving kan toch worden gezegd, dat er oneindig meer werk op den Christelijken Rustdag wordt verricht, dan noodig moet heeten. Beperking van den arbeid noemen wij een eisch des tijds, voor het Christelijk ge weten eu het volksbelang. Onze tijd lijdt aan genotzucht. De Zon dag wordt daarom tot een dag van inspan nende uitspanning gemaakt. Dat moest niet zoo wezen. Gaarne erkennen wjj, dat wij niet gebonden zijn aan de voorschriften van den Joodsehen Sabbath. De Heiland heeft plechtig verklaard, dat Hij niet ge komen was om de Wet (van Mozesj te ont binden, maar om die te vervulleu. Wat onder die laatste uitdrukking moet ver staan worden is zeer duidelijk. De wet werd door Christus niet in hare beteekeni3 ver anderd, doch zij werd door Hem naar haar wezen opgevat en toegepast. Aan den grond slag der wet werd dus gehouden. Langs dien weg gaat de eerbiediging der wet van christelijk standpunt veel dieper dan de Joodsche, welke enkel den vorm be treft. Het wezen der ware Sabbaths-(Zondags) viering wordt door het Christendom begre pen en gehandhaafd. De Godsvereering te verzekeren, dat werd door de Wet bedoeld. Maar nu staan geoorloofde vermaken der Godsvereering op den Zondag niet in den weg. Integendeel zou men kunnen betoo- gen, dat eene niet-zondige'uitspanning den geest opwekt om ook het geestelijk genot op den Zondag te smaken. De aanbidding mag niet in dweepen ontaarden. Behalve voor hen, die zich geheel aan eon leven met God kunnen wijden, heeft ook de wer kelijkheid, de wereld rondom ons, eene niet. onbelangrijke waarde Er is dus geen voorschrift in het Evan gelie, hetwelk den Christen verbieden zou, om zich op den Zondag te bewegen in Gods vrije natuur, daar te genieten van lucht en licht, van lentezoelte of zomerwarmte. De waarneming der godsdienstplichten behoeft daar niet onder te lijden, ja, gelijk wij reeds opmerkten, zullen zij zelfs, als het lichaam door beweging in de natuur wordt verfrischt, in te betere stemming worden vervuld. Doch wat zien wij thans gebeuren? Dat er juist op den Zondag tochtjes worden on dernomen, waartoe van openbare middelen van vervoer moet gebruik worden gemaakt. Het gevolg daarvan is, dat den beambten aau de spoorwegen of op de stoombooteu, onmogelijk eenige rust kati gegund wor den. Niet alleen dus de reizigers, maar door hunne schuld, duizenden andereu, wor den van de Zondagsrust beroofd. FEUILLETON. Angelika. 21A Vervolg.) XI. Verloren en wedergevonden. Het verblijf te Rome naderde zijn einde. Angelika was zichtbaar voel beter, want een zacht rood kleurde weder hare wangen en haar blik dwaalde niet meer zooals vroeger, verre, verre weg in de ruimte. Op zekeren dag had zij met haar vader en nog andere personen het geluk genoten, eene H. Mi3 van Z. H. den Paus bij te wonen en uit de hand van Zijne Heiligheid de H. Communie te ontvangen; en toen Z. H. later den zegen gaf, en zij hem in zijn minzaam ou liefderijk gelaat blikte, dat er uitzag, als ware het met Tliabors luister omgeven, toen beloofde zij plechtig, dat zij, evenals de groote Kruisdrager, die zgp lang en zoo gelaten Men bezigt daarbij zelfs, van de zijde van vele otidernemiugeu, nog een bizonde ren prikkel. Om maar hooge dividenden op het maatschappelijk kapitaal te kunnen uitkeeren, worden de tarieven voor de Zon dagen verlaagd. Dat is echter nog niet al les. Doorhet geven van muziekuitvoeringen wordt het publiek naar bepaalde plaatsen gelokt. Daar vloeit dan eene menigte te zanten, welke het noch om natuurgenot, noch om kunstgenot, maar enkel om te zien eu gezien te worden te doen is. De ijdelheid te streelen, den ziunenlust op te wekken, daarnaar wordt door duizenden bij zulke gelegenheden gejaagd. En nu willen wij het gevraagd hebbeu, of niet de zes dagen der week voldoende zijn voor de wereld? Kuuuen niet in zes dagen ontzaglijk veel van die soort van genoegens worden gesmaakt? De werkman (zoo beweert men) kan in de week niet uitgaan. Wij geven dit natuurlijk toe, doch wij gunnen hem des Zondags met zijn gezin, eene kalmere vreugde, dan die, welke bij zulke altijd opwindende feestelijkheden kan genoten worden. Na zes dagen arbeids heeft men behoefte aan ontspanniug, aau beweging, doch geeus zins aan reistochtjes, aan concerten, of er ger nog aan comedie-vertooningen of aan de kunst(?)geuoegens in koffiehuizen te smaken, waar gezongen mag worden ouder begeleiding van orkestmuziek. Eischt alzoo onze tijd beperking der Zon dagsbeweging, wat de openbare vermaken betreft, dat wordt ook gevorderd door het Christelijk gevoel. De Zondagsheiliging laat ontzettend veel te weuschen over. De dag des Heeren wordt door maar al te velen, niet meer aan den Heer gewijd. Dat is eene schande. Daardoor ueerut de volksver wildering ontzettend toe. De zegen van de Zondagsviering in Chris telijken zin, is zeer groot. Wie herinnert zicii niet, als hij het voorrecht genoot door Christelijk gezinde ouders te worden opge voed, welk een genot de Zondag bood? Alles in het gezin was anders dan op ge wone dagen. Vader rustte van zijn werk, moeder van haren last als huisbestierster. De bedrijvigheid van de week, was in rust, iu uitrusten omgezet. Onze stemming kreeg door dat gevoel van rust onwillekeurig reeds eene zekere wijding. Het kwam ons voor, dat ook in de natuur alles een beter aanzieu had. Het Zondagskleed der Schep ping onderscheidde zich zeer bepaald van dat op de gewoue dagen. Door dat alles werd het gemoed vatbaar voor de indruk ken, welke door het verrichten der kerke lijke plichten bij ons behooreu te worden verwekt. Wij namen die herinnering uit onze kindsheid iu 't leven mee en zoo bleef ons de Zondagsviering al tijd heilig. Gode komt dan ook de Zondag toe. Aan Ziju dienst moet bij allereerst worden ge wijd. Het Goddelijk gebod schrijft dat voor en de ordonnantie Gods komt ten volle overeen met den eisch der mensekelijke natuur. Ouder Israël, zelfs na de ver zijn kruis droeg, ook met moed het hare zou dragen, zaosls het God behaagde. Daags vóór de afreis woonde Angelika met Brigitta de H. Mis bij in de kerk van St. Maria Maggiore. Toevallig blikte zij terzij, en haar oog viel onwillekeurig op het bleeke gelaat van een heer, die op een bidstoel nederknielde. Eene rilling liep over haar geheele lichaam; ge leek de vreemde niet min of meer op haar vader? Het bloed steeg haar naar 't hoofd en zij moest zich aan Brigitta vasthouden, ten einde niet neer te vallen. Verschrikt sianrde deze hare jeugdige meesteres aan, die haar hij 't uitgaan toefluisterde: „Hebt gij dien heer niet gezien, die daar recht tegenover ons nederknielde en bad?„ „Neen, kind en wat zou dat?" „O, Brigitta, hij geleek zoo zuiver op mijn vader, dat" zij kon niet verder spreken en verborg haar gelaat in beide handen. Op dit oogenblik kwam Vader Francesco tot haar, en vroeg naar de oorzaak dier opgewon denheid. Alles vernomen hebbende, meende hij, dat Angelika zich mogelijk wel kon vergist hebben, doch zij zoudeu wachten tot de vreem- strooiiug, welke als een gericht Gods er over kwam, wordt de Sabbath dan ook in hooge eere gehouden. Hoeveel te meer moet de Christen den Zondag heiligen, nu die spreekt van de opstanding uit den doode van den Heiland der wereld! (Slot volgt.) Door de conservatieve fractie in het Pruisisch Huis van Afgevaardigde is be sloten, eene hervorming der directe belas tingen voor te stellen, waarin ook de invoering van eene reutebelastiug zal be- O grepen wezen. Iu de jongste zitting van den Bonds raad is de Rijksbegiooting, zooals die door den Rijksdag is aangenomen, goedgekeurd. Het Hoogerliuis nam, bij eerste lezing, aau het ontwerp van wet betreffende de pacbtcoutracteu in Ierland. Daarbij wordt bepaald, dat de pachters die pacht- coutracteu hebben, worden toegelaten tot de laudakteu vau 1881. Bij de uitvaardi ging van een bevel tot uitzetting wordt de pachter ipso facto opzichter vau zijn pachtgrond. Door betaling van achterstal kan hij binnen zes maanden weder pach ter worden. Worden pachters door onge lukkeu insolvent, dan zal executie bun ge spaard worden. Lord Salisbury verklaarde, dat de Regee ring, geen bericht ontvangen had der ou- derteekeuing van een alliantie-verdrag tusschen Italië eu Duitschland. Een particuliere brief uit St Peters burg bericht, dat verscheidene revolver schoten werden gelost op Generaal Gresser, hoofd vau politie te St. Petersburg, op het oogenblik, dat hij met ziju collega van Moskou iu een rijtuig Ostrow voorbijreed. Geen vau beiden werden gekwetst. De dader van dezen aanslag heeft zich een kogel door het hoofd geschoten op het oogenblik, dat de politie zich van hem meester maakte. Men gelooft, dat hij een vreemdeling is. De Daily News verneemt uit St. Peters burg, dat er nog geene maatregeieu tegen Katkofï genomen zijn; integendeel, de Rus sische Regeering heeft een hooggeplaatst ambtenaar naar Moskou gezoudeu om met Katkofï te onderhandelen. De correspon dent van de Times zegt, dat de triumf van Katkoff You Giers zeer terueder- slaat. De Daily News verneemt uit Odessa, dat er drie officiereu van het leger gevan gen zijn genomen. Er heerschte groote opschudding in de militaire kringen, eu de Regeering schijnt terecht eene militaire omwenteling te duchten, want de soldaten zijn even ontevreden als de burgers en de boeren, en de toestand heet onhoudbaar. De Bulgaarsche Regenten hebben niede- deeliug ontvangen, dat Russische agenten voornemens zijn eene nieuwe omwenteling in Oost-Rumelië te beproeven, ditmaal van Odessa uit, waarheen de hoofdzetel van deling de kerk verliet, teneinde hem meer van nabij te kunnen gadeslaan. Zij behoefden niet lang te wachten, reeds na weinige minuten verscheen hij in het portaal. „Staan de dooden uit hun graf op!" klonk het uit den mond van Vader Francesco. „Het is ziju geest!" fluisterde Brigitta vol angst, terwijl zij hare handen ten Hemel hief. En Angelika? Ras naderde zij den vreemde ling met de woorden: „Gij zijt Luitprand, Graaf Vau Estella?" Doodsbleek luisterde zij naar het antwoord. Toen dit bevestigend was, zonk zij bewusteloos aau zijne voeten neder. Hij bief haar op en iu haar bleek gelaat starende, daagde er plotseling een beeld uit lang vervlogen tij ten vóór ziju geest. Vader Francesco ijlde tot hem met den vreugdekreet: „Luitprand, mijn lieve zoon, zijt gij het dan werkelijk?" Brigitta bedekte zijne hand met kussen en riep weenend uit: „Dierbare heer en meester, welke vreugde u weder te zien; reeds lang be treurden wij uwen dood!" Graaf Luitprand, want hij was het, vertrouwde zijne oogen niet, toen bij zijn oude leermeester het revolutionnaire comité is overgebracht. De Bulgaarsche Regeeriug neemt maatre gelen daartegen, en zendt alle betrouwbare troepen naar Varna. De Standard verneemt uit Odessa, dat de Russische Regeering 1500 man troepen en 70 veldstukken met veel ammunitie naar Vladivostok heeft gezonden. De staat van beleg heerscht te Odessa en elders. Op bevel der overheid worden alle theaters, koffiehuizen en spoorwegstations gestreng bewaakt, eu ongepasporteerde personen ter stond ere vangen gezet. Uit Coustantiuopel komt de tijding, dat de Porte voornemens is eerstdaags een ommegaand schrijven tot de Mogendheden te richteu, waarin wordt voorgesteld, dat deze zich zullen verstaan en een tweetal candidaben aanwijzen voor den Bulgaar- scheu Vorsten-troou nevens den Piinsvan Miugrelië, welke de Porte of eigenljjk Rusland heeft voorgesteld. De Zwitsersche Bondsraad heeft ingevolge een bij hem ingediend verzoek schrift met 10,000 handteekeuingen be sloten, dat de vraag omtrent d« drankwet en het brandewijn-monopolie beslist zal worden door eene volksstemming, welke op 15 Mei is bepaald. Een telegram uit Lagos op de West kust van Afrika van 28 Febr. breugt tij dingen nopens bet uitbreken van ernstige onlusten iu het binnenland, tengevolge waar van Houssa's naar het krijgstooneel ziju gezonden. Dergelijke troebelen worden ook uit Bonny en Grand Bassam gemeld. De handel staat stil eu uit de districten waar opstand heerscht, komen geeuerlei produc ten naar de kust. De manschappen, behooreude tot de bemanning van de twee slavenschepen,die onlangs door de Engelscheu iu de Roode Zee werden buit gemaakt, zijn te Suakin veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en 50 zweepslagen. De geeseliug had jl. Maan dag iu het openbaar plaats. De inboor lingen hielden zich schuil, maar de zwar te troepen schenen verheugd over de be straffing der slavenhandelaars, en men hoopt, dat een eu ander een goed moreel effect heeft gehad. De vrijgemaakte slaven zijn naar Aden gebracht; men gelooft-, dat dit beter is, dan hen in Suakin te houden. Kolonel Kitchener is nog te Agig. Hij wordt te Suakin zeer gemist. In de zitting van de Tweede Kamer van jl. Woensdag stelde de heer De Beaufort voor de beraadslagingen over Hoofdstuk III te hervatten op Dinsdag 19 April a. s. Dit voordeel werd aangenomen met 53 tegen 9 stemmen. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Den 6Jen April wordt in den Haag eene vergadering gehouden van Voorzitters van Ka tholieke Kiesvereenigiugen in Noord- en Zuid- Holland, ter bespreking der oprichting valt een provincialen Bond. D( ze vergadering is de voort zoo plotseling voor zich zag, doch hier was do plaats niet om aan zijne gevoelens de volle uit drukking te geven. Hij wenkte zijn bediende, die op eenigen afstand stond, en weinige minu ten daarna bracht een prachtige wagen hen naar Luitprands woning. Angelika was weldra hersteld; Luitprand drukte haar aan zijn hart, omhels de haar, terwijl zij fluisterde: „Welke vreugde voor miju lieven vader, wat heeft hij jaren lang geleden, en u als dood beweend, doch thans is er een einde aan alle leed en verdriet." Vader Fiancesco sloot den Graaf diep geroerd in zijne armen en sprak: ,,'t fs genoeg, Heer, laat thans uw dienaar in vrede gaan! Deze vreugde is immers te veel voor mijn oude hart!" En nu spoedig naar vader, opdat ook hij de blij Ie boodschap verneme!" zoide Angelika. Er werd bepaald, dat de Graaf Luitprand in het woonvertrek wachten zou, tot zij haar vader op het gebeurde had voorbereid. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1