Bijvoegsel behoorende bij de NIEUWE van Zondag 3 April 1887. tm Europa's schuldenlast. In een tijd. waarop in nagenoeg alle landen geklaagd wordt over den zwareu sell aide ulast, die de bevolking drukt, is een geschrift over de openbare Europeesche schuld door een bekwaam publicist, deu heer Neymark, in 't licht gegeven, zeker alleszins de aandacht 'waard. De publieke schuld vau Europa had op het einde van 1886 het fabelachtige cijfer vau 117 mil liard, 112 tnillioen franks bereikt. De rente van dit kapitaal bedraagt jaarlijks 5 mil liard 343 millioen. Aau de spits der Rijken het meest met schulden beladen trad Frank rijk met 31 milliard. De Eugelsche schuld is bijna even hoog; Oosteurijk-Hons^rije heeft een passief van 12 milliard, Italië van 11 milliard. Geheel Duitschlaud heeft slechts een schuldenlast vau 8 milliard 9i>0 millioen, Spanje 6 milliard, en Turkije, dat, naar wij geloofden, tot over de ooren in de schuld stak, slechts 2 milliard 60 millioen. Yan de kleine Staten heeft Zwit serland de minste schuld nl. 36 millioen franks. Deze statistiek, reeds op zich zelf hoogst leerzaam, wordt aangevuld door bi- zonderheden van het hoogste belang. Iu 1866 bedroeg de Europeesche schuld slechts 66 milliard. In twintig jareu tijd is de schuldenlast dus met 51 milliard toegeuo- men en sinds 1870 met 50 milliard, waar- vau Frankrijk eene vermeerderiug vau 12 milliard voor zijne rekening heeft gskregen. Wanneer wij nu dit euorme budget in zijne ouderdaelen bestudeereu, komen wij tot de conclusie, dat de uitgaven voor den krijg alleen iu twintig jaren Europa met een schuldenlast van 50 milliard hebben bezwaard. Da jaarlijksche dienst der oor logsbudgetten iu Europa eischt 4ya mil liard. In Frankrijk bedraagt het budget 859, iu Duitschlaud slechts 549 millioen franks. Deze cijfers zijn niet alleen leer zaam, zij jagen ook iu niet geriuge mate schrik aan. Niet slechts het bankroet vau eene natie, maar dat vau geheel Europa dreigt, wanneer onze staatslieden niet spoe dig eeu middel uitdenken, om het onheil af te weren eu eeu geneesmiddel viuden voor het kwaad, dat zich op ontzagwek kende wijze uitbreidt. De krijgstoerustin gen, die nog immer in omvang toeueraeu eu naarmate de uitvindingen van deu mo dernen tijd zich sneller opvolgen, ook kost baarder dreigen te worden, zullen Europa zedelijk eu materieel doen ten ouder gaan. De koorts van het militairisme knaagt aau het leven, aau het welzijn van Europa. De oorlog met al zijne lasten vormt het gevaar van zijn ondergang; men rust zich uit alsof de oorlog hot wezen en niet eeu hindernis, eeu accident iu onze samenle ving is, eu de vraag, die zich tbaus ge biedend opdringt, is: hoe kau het kwaad, dat ons met oudergaug dreigt, worden be zworen? Tot nu toe hebben de staatslieden zich altijd verklaard tegen internationale scheids gerechten. Men noemt de vredelievende werking van zulke rechtbanken een droom, eeu niet te vervullen illusie. Echter wordt de nood steeds grooter eu de quaestie dringt hierdoor altijd meer op den voorgroud. Waarom zou thans niet eeue inrichtiug kuu- nen bestaan, die reeds bij de heideusche Griekeu dienst deed. Mm zou ook uiet de legers geheel behoeven af te schaffen, maar ze lot zekere sterkte dour alle staten aan genomen, kunueu haudiiiven. Aldus zou nog voel bespaard worden en het dreigend onheil afgekeerd. C. Een voorslag. »Er wordt in de Kamer veel gekibbeld eu weinig afgedaan*, dit is het getuigenis vau verreweg de meeste onzer groote dag bladen. Dit getuigenis is echter geheel overbodig, want de feiten zijn er, om het te bewijzen. Indien nu het artikel betreffende het ge tal leien der Tweede Kamer, zoo als in het ontwerp staat, wet wordt waaraan wel niet te twijfelen valt, als er ooit iets van de herziening onzer grondwet komt dan zal het getal Kamerleden tot 100, zegge honderd, gebracht worden. 't Is eeu rond getal, eu past in ous de cimaal stelsel. Maar als er nu zoo veel ge- kibbeld en zoo weinig wordt afgedaanwat zal dan wel het geval wezen als het getal Edelmogende hoeren nog met 14 wordt ver meerderd? Zullen we dau uiet vau den wal in deu sloot raken? Nog iets. De schatkist is niet iu bloeien- den welstand, 't Scheelt nog al wat. Zouden de heeren in de Tweede Kamer niet met eeu goed voorbeeld dienen voorop te gaan. Zouden we het uiet best met 60 of 75 kun nen stellen? Indien ieder der leden zijne spreekbeurt moet hebben, zulleu de heeren veel lakoniker moeten zijn, dau velen van de tegenwoordige woordvoerders, anders komt de helft niet aan de beurt. Indien Duitschlaud en Frankrijk er naar het zielental zooveel Kamerleden op na hielden als wij, zouden Z6 er respectievelijk 1200 eu 100Ó hebben. Indien wij ous huishouden dus naar die voorbeelden inrichten, kondeu we met de helft van 100 leden het best aan. Welaan, Hoog Eielmogeude Heeren van de Tweede Kamer, un bon mouvement, eu toont eens, dat gij overtuigd zijt, dat een Nederlandsch Kamerlid even zwaar weegt als eeu Duitsch of Frausch. V. W. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 2 April. Da Geneeuteraad besteedde Woeusdagjl. de zitting aan de algem. polit;everordeuiug. Eauige puuteu H11RLFHSIHE (IIIRUT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5