NIEUWE K*. 1098 Donderdag 7 April 1887. 12de Jaargang. Dc Zondag. B 1T E L I). Slot volgt.) H44R ABOIOÏEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BOEEA.ÏÏ: St. Jansstraat Haarlem. r 0,85 1,— 1,50 0,06 PBIJS DEK ADVEETEÏÏTIÉK AGITE MA NOlï AGITATE. Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Adverteutiën worden uiterlijk Dinsdag- en Yrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPEKS LAUREY. Vervolg en slot.) Voor den Christen bestaat er nog on eindig meer aanleiding voor de Zondags-, dan voor deu Israëliet voor de Sabbatlis- viering. Het christelijk geweten eischt dus, met kracht, dat de Zondag ook werkelijk aan God wordt gewijd. Hetgeen wij noemden een eiscli des tijds en van het Christelijk geweten, is ook een eisch van het volksbelang. Reeds wezen wij er op, dat de mensch niet geschapen is voor een werken zonder rus ten; veeleer moet worden getuigd, dat rusten de levensvoorwaarde voor een vruchtbaar werkeu moet genoemd worden. Daar nu een volk, dat de Zondagsrust niet haudhaaft, in stoffelijken en zedelijken zin ontaardt en verzwakt, zoo is het weder in eère brengen of houden van de Zon dagsrust een beslist eu gewichtig volksbe lang. De geschiedenis leert hoe de afschaf fing van deu Zondag, door de mannen der groote omwenteling in de vorige eeuw be proefd, tot de rampzaligste uitkomsten leidde. In den overmoed der godverzaking maakten de revolutiehelden eeue andere ver deeling des tijds. De instelling van de zes werkdagen eu van den rustdag werd ver broken; de menschelijke wijsheid zou het Goddelijk Gebod verbeteren. Wat is er van gekomen? De straf bleet niet uit. De Fransche natie werd uiterst rampzalig. Zoo gaat het altijd. God laat zich niet be spotten. De wet Gods bedoelt correctie van den zedelijk verdorven mensch, maar be hoeft op hare beurt niet gecorrigeerd te worden. De viering van den Sabbath, door de Christenheid door deu Zondag vervangen, is eene weldaad voor de menschhtid. Als men dat voor oogeu houdt, dan wordt het streven naar de bevordering van de Zon dagsrust met sympathie begroet. Iedere vriend des volks moet de Zondagsrust lief hebben, alleen reeds omdat zij iets aan den arbeider verzekert, waarop hij ten volle aanspraak mag doen gelden. De vrienden van den Zondag zullen daarom met ingenomenheid de Zondagswet hebben ontvangen, welke de Minister van Justitie bij de Tweede Kamer aanhangig maakt. Men beweerde, dat zij niet alles gaf, wat in het belang eener waardige Zon dagsheiliging, mocht verlangd worden. Wij gelooven zulks gaarne, doch voegen er da delijk bij, dat de Minister moeilijk meer kon geven. Het ingediend wetsontwerp werd door de libertijnen met weerzien begroet. De Regeeruig maakt inbreuk op de vrijheid. Met die aanklacht werd het wetsvoorstel onmiddellijk bejegend. Had dus de Minister nog strenger bepalingen gewild, dan zou hij op uog grooter moeilijkheid zijn gestuit. Teu dage, dat de wet, zoo liet Ministerie F E U l L L E T O N. Angelika. 22.) {Vervolg.) Angelika begroette hem met eene hartelijke omhelzing en vroeg met een kinderlijken lach: „Raad eens, vaderlief, welke blijde boodschap ik u breng?" „Och, kind, wat zou het zijn? Voor mij is alle vreugde verloren!" Daarop fluisterde Angelika hem iets in 't oor. Rijua onmiddellijk stond hij op en riep: „Waar! waar is hij?" Doch op hetzelfde oogeublik zonk hij machteloos in den zetel neder. „Het graf geeft zijne dooden niet terug!" stamelde bij met schorre stem; hij bemerkte niet eeus, hoe op dit oogeublik het voorhangsel terug geschoven werd en over het zachte tapijt iemand naderde. Twee armen omsloten hem en de vreug dekreet „Juau! lieve Juan, zie hem hier, dien gij dood waaudet!" klonk hem als eene hemelsche muziek in de ooren. „Luitpraud, Luitprand! Zijt gij het dan werke lijk? Vergeving! Met voorbedachtheid is het nood lottig schot niet gevallen, o, zoo gij eens wist, wat ik om uwentwille heb geleden!" de gelicele Grondwetsherziening beleven en overleven mocht, in behandeling mocht komen, zal blijken, dat een bedenkelijke tegenstand moet overwonnen worden. Toch willen wij ons er mede vleien, dat ten slotte de meerderheid der Tweede Kamer er voor zal terug deinzen, om het wets ontwerp geheel at te maken. De Zondags rust is toch nog tienduizenden in ons dier baar vaderland lief. Hare bescherming door de wet is dus eeue nationale zaak. Te strenge bepalingen zouden wij niet verlangen. Den Zondag op Scbotschen trant verlangen wij niet. Eenige beperking der vrijheid zal altijd het gevolg zijn van de iuvoering eener nieuwe Zondagswet. Ook de oude Zondagswet zette der vrijheid vau de Zoudagssckennis zekere grenzen. Zij wordt echter, in deu regel, niet meer na geleefd. Eeue nieuwe Zondagswet, welke streng moet uitgevoerd worden, is dringend nood zakelijk. Inmiddels kan de Regeeriug reeds veel, langs admiuistratieveu eu politie-weg doen, om de Zondagsrust te bevorderen. Eu nu gelooveu wij uiet, dat in dit opzicht gebeurt, wat meu toch met recht mag eischen. Telkens hoorden wij klagen over ongeoor loofde vrijheidsbegrenzing; maar die klach ten maken hoegenaamd geen indruk op ons. Er is eene vrijheid, welke de wegbe- reidster tot losbandigheid moet heeten. Zulk eeue vrijheid, vragen wij voor ons Neder land niet. Zij zou zeer stellig eene ramp voor ons vaderland zijn. De vrijheid moet altijd zoo worden geregeld, dat zij niet gevaarlijk kan worden voor zich zeiven. Allen derhalve, die gehecht zijn aan den Zondag en die daarom zijne waardige viering wenscheu, moeten in hun kring voor het verkondigen vau de Zoudags-eischeu propa ganda maken. Zoo moet langzamerhand de openbare meeniug ten gunste der Zondagsrust wor den bewerkt. Geschiedt dat met kracht eu volharding, dan zal de dag niet meer verre zijn, waarop met grooteu aandrang eene nog strenger wei, dan die door de Regee ring ontworpen, door de Natie wordt geëischt. Eeu deei vau den rechtervleugel der con servatieve partij zal in liet Pruisisch Huis van Afgevaardigden tegen de nieuwe ker kelijke wet stemmen, omdat Prins Von Bismarck weigert het bevrijden van de Evangelische Kerk vau den Staatsbaud te begunstigen. Men heeft in Lubeck huiszoeking gedaan bij 25 sociaal-democraten. Er zouden bij hen papieren gevonden zijn, welke aanlei- leiding tot vervolging zoudeu opleveren. Als een bewijs voor de opvatting, dat Rusland volstrekt nog niet van plan is om zich met Frankrijk te allieëren, wordt te De wedergevondenen bleven langen lij 1 stil zwijgend in elkanders armen; de aandoening was onbeschrijfelijk, vooral bij den Graa' Juan, wiens hart nu vail den zwaren last bevrijd werd, dien hij zoolang met zich had omgedragen. De oude bediende Antonio kou van aandoe ning eu vreugde geen woord spreken, toen hij den zoolang betreurden Graaf en lieer de hand kuste. Van de eerste aandoening bekomen, drong Juan bij zijn broeder aan om te vernemen, hoe hij van den dood was gered. Deze verhaalde het volgende: „Hoe lang ik daar bewusteloos gelegen heb weet ik niet, doch toen ik het bewustzijn terug bekwam, bevond ik mij in een klooster der Benedictijnen. De vrome Monniken hadden mij in 't woud gevonden en mij aanstonds in hun klooster gebracht, aan hun onvermoeide zorg eu liefderijke verpleging heb ik mijn leven te danken. Eerst na een jaar kon ik het ziekbed verlaten. Eindelijk keerde ik naar ons vaderland terug, doch hoe was er alles veraederd. Christina was dood, en gij m<t uw kind op reis. Niemand, zelfs de rentmeester, die op Estella teruggebleven was, wist te zeggen, waarheen gij u begeven hadt. Nooit is zelfs de geringste gedachte bij Berlijn gewezeu op het feit, dat de Rus sische Regeeriug besloten beeft, geen deel te nemen aan de wereldtentoonstelling te Parijs. Dat besluit liet z:eh wachten. Hat Russisch Gouvernement wil natuurlijk niets van doen hebben met eene verheerlijking van de groote revolutie. Europa zou er zeer door gebaat ziju ge weest als Rusland ook niets te maken had gehad met de kleine revolutie in Bulgarije. Mgr. Rouger, Bisschop in China, is eergisteren te Parijs overleden. La Gazette de France zegt, dat het leven vau Mgr. Rouger slechts eeu reeks van lijden eu vervolgingen is geweest. Gedurende vijf-eu-dertig jaren heeft hij hougor en dorst geleden; hij is verscheiden malen ge vangen genomen en geslagen; de ougeloo- vigen hebben hem eeus tot aan de schou ders levend begraven en de onverschrokken Bisschop had slechts zijne re kling te dan ken aan eenige goedgezinden. De Frausche Regeeriug heeft het plau opgevat om te Douai eene groote industrie school op te richten voor de suikerfabricage, het bierbrouwen en de distilleerderij. Op die wijze zou Douai schadeloos gesteld wor den voor het verlies der beide faculteiten der letteren eu rechten, die, zooals men weet, uaar Rijsel zulleu worden overge bracht. De President van het Local Govern- nement board ouving eene deputatie vau Loudensche philantropen, om hem te ver zoeken,particuliere weldadigheidsinstellingeu aan te moedigeu in het opnemen vau kiu- deren uit de armenhuizen, teu eiude hen voor emigratie naar de koloniën geschikt te maken. De heer Ritchie erkende het groote belang vau de zaak eu zeide zijne medewerking toe. De grootste voorzich tigheid zul daarbij echter dieuen in acht geuomen te worden. Bij den Engelschen eersten Minister zijn iu den laatsteu tijd vele verzoeken inge komen om de emigratie naar Zuid-Afrika van Regeeringswege te steunen, eu zoo doende de dichtstbevolkte wijken der groote Engelsclie steden te ontlasten. Lord Salis bury heeft op deze verzoeken geantwoord, dat de Regeering vooralsnog deze zaak aau plaatselijke besturen eu vereenigingeu van particulieren moet overlateu, doch dat, wan neer bier en daar de emigratie voldoende resultaten oplevert, zij vau plau, is door het aanvragen van geldelijke ondersteuning aau het Parlement, de zaak zooveel moge lijk te bevorderen. Gelijk te voorzien was is de gemeen teraad der Frausche stad St.-Oaeu wegeus zijn geruchtmakend besluit ter verheer lijking der Parijsche Commune, bij be sluit van liet Hoofd vati het Gerueeuebest ontbonden. Uit Eizas-Lotliaringen komen allerlei berichten, die bewijzen, dat de Duitselie Regeeriug de teugels aantrekt. Eeu koffie huishouder heeft Mets uioeteu verlaten, in mij opgekomen, u eenige, zelfs (le minste schuld aau te tijg-11. Ik vroeg en zocht overal naar u, doch geen spoor van uw verblijf kon ik ont dekken. Eindelijk gaf ik de hoop op, u nog ooit weder te zien; ik kon niet anders vermoe den, dan dat gij in der. vreemde gestorven waart en uwe dochter, indien zij nog leefde, zich hier of daar in een klooster bevond. Na drie jaren huwde ik Victoria Bury, doch ons geluk was vau korten duur, want na twee jaren werden wij door den onverbiddelijken dood van elkander gescheiden. Nu stond ik geheel alleen; kinderen had de Hemel ons uiet geschon ken en om eau tweede huwelijk aan te gaan daartoe kon ik niet besluiten. Het levea op het kasteel werd mij een last, ik reisde in den vreemde en leefde dan Uier, dan daar, zonder vaste woon plaats; zelden bezocht ik onzen geboortegrond. Doch thans hoeft God ons weder vereenigd en slechts do dood zal ons scheiden." Nu vertelde ook Juau zijne lotgevallen; toen hij echter over de wraak van Lord Clifford be gon en verhaalde, hoe dezi hem door zijne be dreigingen gedwongen had om de hand van Angelika voor ziju zoon af te slaan, toen balde Giaaf Luitprand zijne vuist eu zwoer, dat hij den schurk voor het gerecht zou dagen. dezelfde stad is eeu rentenier aangehouden) verdacht vau hoogverraad, eu te Colmar werd een doolstomme opgepakt eu zal met drie audereu, wegeus Majesteitsschennis, te rechtstaat], omdat spotprenten op Keizer Wilhelm bj hem werden gevonden. Huiszoekingen hebben voorts plaats bij lieden, van wie men vermoedt, dat zij tot deu »Patriottenbond« in betrekking staan, en te Riblouville wat nog al komiek is zijn de veldwachter en de commissaris van politie geschorst, omdat zij samen de Marseillaise hadden gezongen. Uit Bucharest wordt gemeld, dat de oproerige bewegiug in Bulgarije met den dag void wint. Bij Silistria hebben weer botsingeu plaats gehad tussclieu de troepen van het Regentschap en de iusurgeuten. D« Standard, meldt uit 8t Petersburg, dat de Czaar eindeljk Katkofï streng liet be rispen eu kern liet raden, in bet vervolg ziju toon te matigen, na stellige verkla ring van Minister Giers, dat zijn aanblij ven onmogelijk is, als dergelijke aanval len ongestraft blijven. Uit Weenen wordt aan de Times ge seind, dat de Regeering aldaar deu Bulgaar- scheu Gezant Stoïloff verzekerd heeft, dat hare houding betrekkelijk Bulgarijo onge wijzigd is en Oostenrijk-Hougarije eene Russische bezetting van Bulgarije niet zal gedoogeu. Naar de Nowoje Wremja mededeelt, heelt de Minister vau financiën bij den Rijksraad eeu wetsontwerp ingezonden, strekkende tot het heffen eener belasting, betaalbaar in goud, op buiteulaudache reis- passou. De Keizer van Oostenrijk heeft 5000 gezonden, ter ondersteuning van deu ont dekkingsreiziger Dr. Holub, die op het oogeublik in Zuid-Afrika in behoeftige om standigheden verkeert, na vele treurige we derwaardigheden oj) zijne reis. Naar men meldt, is de Keizer om polï- litieke redenen voornemens naar Londen te gaan, bij gelegenheid van liet Regeerings- jubilé vau Koningin Victoria. Iu de vergaderzaal der Spaansche Kamer, en terwijl deze bijeen was, is Za terdag een bom, met brandende lont, ach ter eeu der toegangsdeuren gevonden. Zaterdag-nacht is op eeu trap van het Ministerie van Financiën te Madrid een bom outploft. Er werden verscheidene glas ruiten verbrijzeld, maar niemand werd ge wond. De ontsteltenis is algemeen. Zaterdag zijn de Portugeesche Cortes geopend met eeue troonrede, waarin eeue conversie der Staatsschuld wordt aange kondigd. Aan de Times wordt uit Calcutta ge seind, dat de tegen den Emir opgestane Ghilzai's een verzoek aan de Iudische Regeering hebbeu gericht om hem af te zetten; in goed ingelichte kringen gelooft men, dat's Emirs bestuur ten eiude spoedt; Viicler Francesco legde bedaard de hand op ziju arm en sprak vermanend: „Laat de wraak aan God over, en dank Hem, dat Hij alles ten goede heeft goleiii, want beiden hadt gij schuld aan de droevige gebeurtenissen. Gij, Luitprand, door uw spotlust en gij Arnoud door uw op bruisende drift; het leert u, dat de gebreken, die wij als minbeteekeiiend aanzien, dikwerf groote onheilen na zich kunnen slepen!"' „Niet waar, lieve vader, nu behoef ik Lord Clifford immers niet te huwen?" vroeg Angelika met den schaamteblos op de wangen. „Neen kind, onder geeno voorwaarden, de verloving zal aanstonds worden verbroken." Nadat Angelika zich verwijderd had, sprak Vader Francesco over hare kinderlijke liefde on z dfopofferiug en hoe zij den Graaf Von Drachenfels, wien zij bat jawoord gegeven had, vaarwel zoiile om haar vader voor smaad en schande te vrijwaren. Verbaasd luisterden belden naar zijne woorden eu toen nu Angelika weder binnentrad, omhelsde haar de gelukkige vader oud r tranen van aandoening, terwijl de oom het heldhaftige meisje eou kus op het voor hoofd drukte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1