B 11\ N E L A I). zijne vrijwillige troepenwerving faalde ge heel en hij moest tot de conscriptie zijne toevlucht nemen. De conferentie tusschen de Italiaan- sche Staatslieden Cairoli, Zanardelli en Crispi heeft, naar de Iribuna en de Diritto mededeeien, geen beslissend resultaat gehad. Het eerste blad meent tevens te kunnen verzekeren, dat de waarschijnlijkheid op eene combinatie, welke al de stemmeu der Linkerzijde op zich vereeuigt, eer vermin derd dan vermeerderd is. Volgens de Diritto zou de uitsluiting van fiobilaut en Ricotti uit het nieuwe Ministerie een volstrekt vereischte zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Ieder lid van den Senaat derVer- Met het oog op de waarschijnlijkheid, dat de Tweede Kamer den 19 April wederom tot hervatting der werkzaamheden wordt bijeenge roepen, zal de Commissie voor de arbeiders enquête tijdens hel Kamer-recèa geen getuigen- verüooren houden, otachoon zij dit aanvankelijk voornemens was. In verband met het ingediend wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor miliciens van de landmacht, lichting 1882, zijn de com- mandeereude officieren van de korpsen van het leger, gedeeltelijk uit militie samengesteld, door den Minister van Oorlog verzoent, tot nader order niet te doen plaats hebben het inleveren van de goederen en het afsluiten van de reke ningen van bedoelde miliciens. Naar het U. D. verneemt, rijpte bij den heer Keuchenius reeds voor eenigen tijd het voornemen, als lid der Tweede Kamer ontslag te nemen en zich uit het opeubare ieveu terug te trokken. Alleen dau, wanneer de Tjiomas- zaak, waarvoor hij zich zeer interesseert, niet voor de algemeeue verkiezingen mocht worden afgedaan, zou hij daarom alléén nog eenigen tijd zitting willen blijven houden. Re Eegeeriug heeft lüans voorgesteld de Juni-verkiezingeu uit te stellen tot den laatsten Dinsdag in Augustus. Zij vleit zich, dat de eerste lezing der Grondwetsherziening kan afgehaudeld zijn voor 12 Juli, zoodal dan ook de periodieke vernieuwing der Eerste Kamer kan worden ver meden. De Begeering kan in geen geval medegaan met het denkbeeld om te ontbinden, voordat beslist is omtrent al de voorstellen van herzie ning in de eerste lezing. De ten uitvoerlegging van de Conversiewet, zoomede een geriug tekort op een der posten maken eene verhooging en aanvulling van de Begrooting van het Peusioenfonds voor burger lijke ambtenaren voor 1886 noodzakelijk, wdke bij wetsontwerp aan de Stateu-Generaai zijn aan gevraagd Da liberale kifisvereeuigiug Nederland te Delft, heeft besloten voor de vacature-Fablus in de Tweede Kamer geen caudidaat te stellen. Echtpare d, die 79 jaar gehuwd zijn, behooreu zeker tot de hooge zeldzaamheden. Zulk een echtpaar woont te Gilroy tn Californië, en is Blodget genaamd. De man is 99 en de vrouw 97 jaar oud. Eene goede verontschuldigingTe E i o J a- neiro stond eene vrouw lerecut, omdat zij uit haar venster een voorbijganger met kokend water had begoteD. De man Was aan de gevolgen der brandwonden overleden. De advocaat pleitte ver zachtende omstandigheden, daarvoor aanvoerende, dal zijn cliënte bij het Degaau van de daad meende dat zij haar tcutgeuoot begoot. Er zijn in Oostenrijk, gedurende het vorige jaar, niet minder dan 76 boschwach- ters ot jachtopzieners door stroopers van het leven beroofd. Men vraagt zich wel eens af, hoe vele heibergen er in de wereld zijn. De „Bori- nage", het roerige mijnwerkersplekje in België, zou dan mee kunnen lellen. Daar heetl men op eene bevolking van 101,797 inwoners, verdeeld over 12 voorname gemeenten, 4317 heibergen, dat is 1 herberg voor elke 23 iuwoneis, vrouwen eu kinderen meigerekeud! In het koninkrijk Saksen zijn schier alle rijkswegen, gezamenlijk ongeveer 3700 kilometer lang, met vrucktboomen beplant. De zuivere opbrengst heeft in de laatste jaren gemid deld 70,000 Dedragen. Uit Leipzig wordt aan de Signale gemeld, dat het allernieuwste uitgebazuinde wonderkind, de negenjarige knaap Jozel Hofmann, op een onlangs gegeven concert in het Hotel de Frusse iuderdaad een wonderkind is gebleken. De kleine Jozef speelde met verbazingwekkende vaardigheid ea muzikalen aanslag een paar Sütze uit Weber's Es-dur-coucert, eene door Liszt bewerkte Folacca van Weber, het Rondo Capri- cioso van MeudelssohD, een wals van Cbopiu en eeuige stukken van eigen maaksel. Deze kin derlijke compoailiëu heeteu te getuigen van smaak en aanleg Het manneke gaf ook blijken van een merkwaardig talent in het improviserren, of liever, in het uitwerken van een aangegeven thema. Te Be st bij Eindhoven doet zich het zeldzame geval voer, dat de twee gemeente veldwachters wegens wederrechtelijke arrestatie, de een tot 45, de ander tot 21 dagen celstraf veroordeeld is, terwijl de benoeming van een onbezoidigden rijksveldwachter is ingetrokken wegens wangedrag van den persoon, die deze be trekking bekleedde. In Engeland is de longtering b ij het leger in de laatste jaren aanmerkelijk alge- nomen, dank zij de betere plaatsing, inrichting en luchtverversching der kazernen en het betrekken van geschikte legerplaatsen. Voor 40 jaar stierven bij het leger aan die ziekte naar verhouding nog bijna tweemaal zooveel als onder de overige be volking (91/3 tegen 5 op de duizend.) In de laatste jaren was de verhouding 3,63 tot 2.81. Ook aan het dragen van flanel wordt de gunstige uitkomst ten deele toegeschreven. Naar wij vernemen, zijn er voor het notariaat te Brummen, opengevallen door het overlij len van den heer Vau der Dussen, om streeks 70 sollicitanten, waaronder 25 notarissen. De firma Siemens en Halske te Berlijn is in het bezit van eene boot voor ple ziertochten, die door electrioiteit voortbewogen wordt. De vereischte stroom, die met öi/g paar- dekracht op de schroef werkt, wordt geleverd door 80 aceumulators, die in 6 tot 8 uren ge laden worden en 3 uren lang uithouden. Zij be vinden zich in bet midden der boot onder het lage dek, terwijl de stroomwekkende machine in de nabijheid vau het roer is geplaatst. De boot is 11,5 M. lang, 2 M. breed, heeft een diepgang van 0.8 M. en kan 20 personen bevatten. De Nederlandsche vereeniging van postzegelverzamelaars zal 30 April a. s. te Amsterdam haar derde jaarfeest vieren. Des avonds zal zij in café Suisse eene algemeene vergadering houden. Zondag 1 Mei zal in hetzelfde lokaal eeue tentoonstelling plaats hebben vau postzegel albums. Naar aanleiding van het adres der juffrouw, die gehoor verzocht bij de Tweede Kamer, om eens over eene erfenis te praten, zegt de Arnh. Ct.„E n der verstandigste maatre gelen van den Grondwetgever is geweest, de in stelling van eene griffie, waar de verzoekschriften worden gedeponeerd. Deze griffie is een onzer heilzaamste staatsinrichtingen." Voor de betrekking van hoofdop- zichter bij de gemeentewerken te Aruhem (trak tement f 1500) hebben zich 78 en voor die van inspecteur der bouwpolitie (traktement f1000) 156 sollicitanten aangemeld. Geboren comediant. Een Eransch soldaat zat op de kruin vau een heuvel, vanwaar men op eene garnizoensplaats nederzag. Zijn paard was nicht in de nabijheid aan een paal vastge bonden; de man rookte op zijn gemak eene sigaar eu keek beurtelings naar het exercitieplein en eene groote officiëde enveloppe, die bij in de hand had. Een kameraad kwam voorbij en zeide: „Wat doe je daar?" „Ik breng het pardon van den president voor een van onze manschap pen, die van ochtend gefusilleerd moet worden," was het antwoord. „Maar, kerel, waarom maak je dan uiït voort, om je pardon zoo gauw mogelijk te brengen? hernam zijn kameraad. „Och, Wel neen. Zie maar, er is nog geen mensch op het exercitieplein, en het peloton, dat vuren moet, is Dog niet eens geformeerd. Jezoudttoch niet willen, dat mijue komst alle effect misle! Een inwoner van Woe n iel geeft op het raam zijner woning de publicitiit: „Bokum 19 an en topbelje." Het is verbazend hoeveel in de straten van Londen wordt verdiend door schoen poetsers, slraatvegeis en dergelijke menschen. De Vereeniging vau schoenpoetsers deelde mede, dat iedere jongen gemiddeld tien gulden 's weeks verdient, doch de schoenpoetsers aan de Btations verdienen zeker meer. Aan de veemarkt te Leeuwarden is in den jongsten marktdag eene koe gewogen, die het respectabele gewicht had van 930 kilo gram. Voor 10 plaatsen als surnumerair der posterijen hebben zich 80 candidaten aange meld. De hoeveelheid Britsche en vreemde spiritualiën, wijn en bier, die in 1886 in Groot-Brittanuië minder verbruikt werd, dan in 1885, vertegenwoordigt eene waarde van 363,021, dat is 2 pence (10 cents) per hoofd en per persoon miuder, als men ook rekening houdt met de toegenomen bevolking. De invloed der matigheidsgenootschappen laat zich dus steeds gevoelen. Als bewijs dat hoenders langen tijd zonder voedsel kunnen zijn, verhaalt de heer Van Br. in den Limburger Koerier, dat dezer dagen te Weiten eene kip werd ontdekt, die 6 maanden onder hooi bedolven was geweest en al dien tijd slechts een weinig hooi en geen water had gebruikt. Hoorde men tot dusver alleen, dat iemand „eene goede band" schreef, 't is ge bleken, dal men thans ook kan spreken van het scluijven van „een goeden mond.". Te Loosdreclit toch oefent M. v. d. Akker, wiens handen in 1872, tijdens hij in militairen dienst was, door een schot werden verbrijzeld, de schrijfkunst uit met behulp van zijn mond; natuurlijk, dat tal van personen 't met hun hauden veel slechter doen. De vervaardiging van der ij tui gen ten behoeve vau den tramdienst Hilversum- 's Giavenland, is opdragen aan de fabriek van den heer Beijnes, te Haarlem. Het Amsterdamsch model zal worden gevolgd, alleen met dit onder scheid, dat de raampjes kunnen neergelaten worden. Zooali onlangs gemeld werd, zal de St.Antoniuskerk te Botterdam binnenkort elrctrisch worden verlicht. Daartoe zal in het schip der kerk eene booglamp van 5000, en in de belde beuken ieder eene lamp van 2000 kaarsen licht sterkte worden aangebracht. De firma Willem Smit Go. aan den Kinderdijk, welke de inrich ting zal maken, moet in het be in der maand Juni de oplevering doen plaats hebben. De gewoonte, om bij het naar bed gaan met een licht onder het ledikant te kijken, wordt veelal bespol; maar zij is nog zoo dwaas niet. Dit bleek onlangs weder een heer, die in een böiel van eene stad in Oost-Pruisen logeerde. Hij was gekleed te bed gaan liggen en rookte eene cigarette, onder het lezen van eene courant. Daar viel een vonkje op den grond, en hij zag van onder het bed eene hand te voorschijn komen, die dat vonkje uitdoofde. Opzettelijk liet hij nog eene vonk vallen; de geheimzinnige hand her haalde hare beweging. Nu sprong de reiziger op, snelde de kamer uit, sloot de deur vau buiten, en haalde hulp. Toen hij met eeuige be dienden terugkwam, wilde juist een groote, sterke kerel door het raam de vlucht nemen. De in breker werd aan de politie overgeleverd, en be kende, dat hij voornemens was geweest, den reiziger 's nachts te berooven. Een leger. Statistieke gegevens zeggen, dat er thans 15,000 waschvrouwen te Parijs zijn en dat ongeveer zes millioen frs. per jaar voor haar werk wordt betaald. Onder het puin van een stal te Bassano, die door de aardbeving was vernield, heeft men dezer dagen een nog levenden jacht hond gevonden, die daar 27 dagen lang begraven was geweest. Het dier had zija behoud te dan ken aan eene tafel, waaronder het gelegen had en waardoor het beschut was geworden tegen het neerstortend puin. De arme hond is zoo uit geput, dat hij zich bijna niet bewegen kan, maar zijn eigenaar beeft nog hoop, dat hij zal blijven leven. In deuzelfden stal vond men eene geit en een ezel, die gedood waren. TeKarlsruhe vonden eenigevoor- bijgangers op den openbaren weg een zeer fat soenlij It gekleed meisje bewusteloos liggen; haar aangezicht was geheel blauw en een ter hulpe toegesneld geneesheer constateerde, dat men hier met een slachtoffer van het onzinnige inrijgen te doen had. In Frankrijk is nu de wet in wer king getreden, volgens welke zij, die nagemaakte of vervaischte boter als echte verkoopen, gestraft worden met gevangenis van zes dagen tot zes maanden en boete van 50 tot 3000 franks. Win keliers, die den naam van den fabrikant of leve rancier niet opgeven, worden zelveu verantwoor delijk gesteld. De overheidspersonen zijn bevoegd, de vonnissen wegens overtreding van deze wet in de dagbladen bekend te maken of op de deu ren der winkels te doen aanplakken. Alle boter- surrogateu moeten voorzien zijn van een opschrift, waardoor zij als margarine, oleo-margarine of graisse alimentaire worden gekenmerkt. Deze wet is niet in het leven geroepen door de klach ten der bedrogen afnemers, maar wel door die der zuivere boter makende boeren, die op de markt eene oneerlijke concurrentie moesten verduren. Evenals de voortreffelijksteza- ken dezer wereld, heeft ook de electriciteit hare inconveniëuten. De „Eegelsche Natuur" wijst er op, dat de spinnen, die, zooals bekend is, bij vootkeur hare webben in door zonnestralen be reikbare ruimten uitspannen, daartoe ook de richting der stralen van electrisch licht opzoeken, klaarblijkelijk om zoodoende vliegen en andere insecten te kunnen vangen, die door het felle licht worden gelokt. C e 11 i-h o n g e r-b r o o d j e s, aldus ge noemd naar een der reclame-vasters, is het nieuwste wat men thans iu buitenlandsche liötels vinden kan. Het zijn geroosterde waterbroodjes met kaviaar, sardines en Chesterkaas belegd. Toen voor twee jaren (herfst 1885) de zwaluwen zich voor de reis naar het Zuiden gereed maakten, bevestigde de kleermaker Peter Tkadletz te Luczuow aan de vederen van een in zijn huis wonende zwaluw een met olie door trokken papiertje, waarop hij de volgende woor den had geschreven: „O Schwalbelein, o Schwal- belein, wo magst du deun im Winter sein?" Het diertje keerde werkelijk in het voorjaar van 1886 in zijn nestje terug. Het droeg een even zeer grölied papiertje, met het opschrift: „Florenz, Castellari's Haus. Viel Grüsse briDg ich mit herausl" De kleermaker te Lucznow houdt ook voor dit voorjaar reeds inkt en papier gereed om zijn zwaluw feestelijk te ontvangen. Een koopman te Kopenhagen maakte op de volgende nette wijze reclame voor zijne zaak. Hij liet talrijke bouquetten viooltjes maken, waaraan zijne sierlijk gelithograpbeerde adreskaart hing, eu deze op de straten door net gekleede knapen aan de dames uitreiken. TeGroningen is dezer dagen over- leden een persoon, bij de meeste Groningers be kend onder den naam vau „Bok". De doorhem nagelaten roerende goederen zullen publiek worden verkocht, en volgens deskundigen zullen ze zeker een paar duizend gulden opbrengen, terwijl de onroerende goedereD, bestaande uit arbeidershuis jes enz., eene waarde vertegenwoordigen van on geveer ƒ8000. Gedurende ongeveer 40 jaren heeft de overledene geleefd van aalmoezen, en iu den laatsten tijd had bij daar eene kleine negotie bij gevoegd. De bevolking van Europa was in 1788 in ronde cijfers 145 millioen, iu 1888 zal zij 350 millioen zielen bedragen. Dezer dagen is een der oudste en meest bekende inwoners der residentie overleden, ul. een der ooievaars, die steeds bij de Visch- banken, als levend wapen der stad, zich bewegen. Het dier bereikte den ouderdom van 70 jaren. In Amerika gebruikt men thans een nieuw soort van beesten-spoor weg-wagen, die zoo is ingericht dat ieder dier een vak voor «ich alleeu heeft. Door middel van eene machine wordt al het vee in éeu waggon die 20 stuks kan bevatten te gelijk van voedsel en water voor zien. Terwijl in de gewone waggous het vee doorgaans 8 a 12 pCt. aan gewicht verliest op eene groote reis, had er slechts 33/< pCt. gewicht- verlies plaat3 bij 't gebruik der nieuwe soort van waggons op eene reis van Cincinnati naar New- York. Het dringen in onze gewone veewagens is ook verderfelijk, en wordt bij de nieuwe waggous vermeden. Te Eijsel zijn eergisteren proeven geuomen met kanonnen van een nieuw model, welke eene buitengewone afmeting en kracht heb ben. De stukken heeten stoomkanounen eii schie ten onophoudelijk door. eenigde Staten kost, door elkander, het land jaarlijks 11,550 dollars 28,875) aan onderhoud; dat is te zegden met alle bijkomende uitgaven als: 15,209 dollars voor schrijfbehoeften, 3500 dollars voor rijtuigen. 23,964 dollars voor reis- kosteu der verschillende oommissies enz. In het geheel kostte het onderhoud van de Senaatsleden gedurende de zitting van 1886 de som van '877,838 dollars (ƒ2,194,595.) Te Langedijke (Fr.) was sedert de invoering vau de drankwet geen enkel huis met //vergunning". Thans heeft een ingezetene tegen Mei het vergunningsrecht aangevraagd. Er worden tegenwoordigs oog e- riaamde „gortbussen" verkocht, welke lood- en koperkoudeud zij i. Het is natuurlijk ten zeerste af te keuren, deze in de huishouding aan te wenden. Gewoonlijk blijven dergelijke bussen nagenoeg voortdurend in den waterketel liggen, zoodat behalve de gort ook nog het water voor thee, koffie, enz. met schadelijke metaalverbin dingen vermengd zal kunnen worden. De miniatuurboot Homeivord bound kwam Maandag-ochtend met hare equipage van 3 personen van Port Natal te Dover aan. De avon turiers hadden in dit 20 voet lange vaartuig 10 maanden lang in open zee doorgebracht. In Mei 1886 was men van Port Natal vertrokken. L u i t e n a n t-K oionel Trotter, die onlangs uit Jamaica terugkeerde, komt in de LondeuSche Times op tegeu ëe behandeling der schildpadden aan boord van de schepen. Op zijne terugreis waren 100 dezer dieren aan boord, en moesten 4 a 5 weken zonder eenig voedsel door brengen. De eerste dageu lagen zij op den rug op het dek, de schilden van sommigen waren gebroken, zoodat het vleesch bloot lag. Drie da geu later werden zij door middel vau de stoom- lier naar hel luim gebracht (sommigen wegeu wel 300 Eng. ponden). Bij dat hijschen werden zij aan hunne viunen vastgehecht. Die welke op reis niet omkwamen werden in half stervenden toestand aan land gebracht. Zoo wordt er gehan deld met de arme dieren, die in Engeland de zoo geliefde schildpadsoep opleveren. Als zonder middel van bestaan werden, gedurende het eerste kwartaal 1887, over de grenzen des rijks uitgeleid 750 vreem delingen. In het kantoor der Societé Generale te Brussel, vermiste Zaterdag een baukiersbediende van de firma Philipson Horwitz Co., die. een oogeublik tij het invullen van een of ander briefje niet op ziju tasch gelet had, een bedrag van 75,000 franks aan Spaansche tffecten uit die tasch. Men meende eerst, dat de stukken gestolen waren, en er werden reeds drie Eugelschen, die eenige oogenblikken in het kantoor geweest waren, van den diefstal verdacht. Maar volgens een nader bericht zijn de effecten waarschijnlijk uit de tasch verloren. Men heeft maatregelen genomen, om het verkoopen van de stukken of het wis selen van de coupons te voorkomen. Voor den vinder is eene belooniug van 10,000 franks uitgeloofd. De opbrengst der Haarle m-Z and- voort-Spoorwegmaatschappij iu de maand Febr. heeft bedragen /892,351/2, zijnde 3,75 per dag kilometer. Dat van een brievenbesteller wel eens veel gevergd wordt, kan het volgende adres be wijzen Aan den Heer furans Van rooiy Aaa bij het sutad Hius ind Hoofu (Aan den heer Frans Van Eooij, nabij het stadhuis, Eindhoven.) Volgens de berekening van Prof. Fresenius, levert de beroemde warme bron te Wiesbaden, die per minuut 300 liter water ta voorschijn brengt, jaarlijks niet minder dan 656.700 kg. vaste stoffen, dus meer dau 33000 Pruisische centenaars. Met zekerheid weten wij, dat deze bron al 2000 jaren weikzaam, is, eu iu dien lij l heeft zij aan de aardlagen, waaruit het water afkomstig is, dus al meer dan 66 millioen centenaars vaste stoffen onttrokken. De hoofdbestanddelen zijn sedert het vorige onder zoek van Prof. Fresenius iu 1849 niet in 't minste veranderd. Bij gelegenheid van Paschen wor den de eieren, welke dan in zoo groote menigte gegeten worden, uit aardigheid wel eens gekleurL Ziehier geschikte kleurmiddelen. Om de eieren ood te verven, doet me n een scheutje mee (honig-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2