NIEUWE 1#. 1099. Zondag 10 April 1887. 12de Jaargang. Surrexit BUIT E L IM I). feuilleto n. mi si ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,83 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afsouderl jjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. saaBiff: St. JansatraatHaarlem. KaistTinmT? ACUTE MA NON AGITATE. COMMIT. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉW Van 16 regels,30 Cenis. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K P P E R S LAUREY. Hij is verrezenAlleluja Paschen, het heerlijk, heilig en hoog ver heven feest der verrijzenis eu der weder geboorte stemt ons gemoed weder met blijdschap door zjju genadevollen glans. Terwijl reeds in veld en woud de eerste bloemknopjes ontspruiten en hetjonge groen het naderen van de lente verkondigt, viert ook de Kerk haar opstandingsfeest. Van de Kerktorens jubelen de klokken haar Alle luja en hare feestklanken weergalmen in de harten der mensehen. De feesten der Kerk hebben eene onbeschrijflijke bekoor lijkheid, geen enkel wereldlijk feest maakt zulk eeu machtigen indruk op het gemoed der menschen. Allelujazoo klinkt het langs de gewelven der godshuizen en de aandachtige verheft zijn hart tot zijn Schep per. De zorgen des levens worden voor een paar dagen vergeten, overal moet er vreugde heerschen en harmonie, want de Kerk viert de gedachtenis aan haren glorierijk uit het graf verrezen Verlosser, aan den Overwin naar over dood en hel. Op den dag van de Verrijzenis des Heeren viert ook het arme menschenhart in bljjde, feestelijke stemming en in de hoop op de eeuwige za ligheid zijn feest der verrijzenis, ziju Paasch- teest. De mensch staat op uit het graf der zonden en ontwaakt tot een nieuw leven voor God eu voor het goede. Christus is verrezen, Alleluja! Dit is de zang en tevens de getuigenis der Kerk, heden en in 't verleden, de zang en de getuigenis van de toekomst tot aan het einde der eeuwen. Ilij is verrezen! Geheel het bestaan der Kerk getuigt dit feit der geschiedenis, deze hoogste waarheid des geloofs. Zonder den verrezen Christus was de Kerk zelfs niet mogelijk. Gaan wjj tot den morgeu der verrijze nis terug. Eene wacht van Romeinsche krijgslieden, wier trekken op honderd slag velden in alle luchtstreken zijn gebruind, die overal voorde overmacht en de opper macht van het heidensche Rome, het Rome der Cesars, hebben gestreden, houdt de wacht aan Christus' graf. Deu Joodschen Opper priester gaven grafsteen en zegel geeue ze kerheid genoeg, en, wat ontbrak, moest aangevuld worden door de wapenen van het altijd zegevierende Rome. Sinds don Vrijdag-avond loste de eene wachtbende de andere af. Zij spotten met hunne zending. Hun plicht bracht mede om op de slag velden den in bloed en wonden rondwa rende!) dood onder de oogen te zien; bracht misschien mede om bjj een gevangen ge nomen Koning de wacht te betrekken, tot de veldheer het oordeel van leven of dood over hem zou uitgesproken hebben. Doch de wacht te houden bij een lijk! Zij dachten er niet aan, dat zij daar aan het graf van Christus meer dan op het bloedigste slagveld optraden voor de macht en het bestaan zelf van het heidensche Rome. Het graf, dat zij bewaakten, borg het le- Angelika. 23.) Vervolg en slot.) Graaf Juan schreef met korte woorden «an Uord Cliffmd, dat hij de verloving als eene afge dane zaak kon beschouwen, dat zijn broeder nog in het leven was en hij zich de oorzaak zijner handelwijze wel kon verklaren. Doch wanr was Eberliard Von Drachentels? Men deed pogingen tot zijne ontdekking, die in den beginne niet tot de gewenschte uitkomst leiden, later vernam men, dat hij zich diep in het land had teruggetrokken en zeer ziekelijk was. Toen Angelika dit vernam, sprak zij tot haar vader: „Ik was er de oorzaak van, ik stoorde zijn levensgeluk, ik ook wil hem terugroepeu!" Zij schreef deze weinige woorden: Eberliard! hetgeen ons scheidde, is uit den weg geruimd, ik ben vrij!'' en gaf ze haar vader om ze te doen bezorgen. Deze voegde er een langen brief bij, veu en het licht der wereld, dat straks ontwaakt uit zijn doodslaap, uen strijd gaat beginnen tegen den dood eu de duisternis, waarvan het heidensche Rome het middel punt is. Maar wat helpeu hen schild en zwaard, helm en lans, nu het leven ont waakt en stralend oprijst uit het graf? Door hunne vlucht eu hun verward woord aan den Hoogepriester mogeu zij getuige nis afleggen voor de waarheid der Ver- rjjzeuis eu voor de eerste zegepraal van het licht en het leven over duisternis en dood. De oude Romeinsche maatschappij had een hoogeren graad van verfijning en be schaving bereikt, dan de samenleving van het laatste kwart der negentiende eeuw. Als op de rijpe vruchten dier ontwikkeling kon zij wijzen op zooveel trotsche werken door hare zonen ontworpen en door hare slaven uitgevoerd, werken, die na twintig eeuwen nog eene schitterende getuigenis afleggen van de grootheid dier tijden. Als op de fijnste vruchten harer beschaving wijst zij op zonen, zooals Cicero en Virgi- lius, die hare taal eu haren roem doen leven, zoo laug er sprake is van goeden smaak eu beschaving. Doch hare Senatoren mesten hunne kar pers met het vleesch der slaven. Onder de bogen van het Coliseum brullen de leeuwen en tijgers, die straks voor eeu opgetogen volk klauw eu tanden zullen slaan in het lillend vleesch van den stervenden gladiator. Bjj de zwaardspelen zullen hare Vestaal- sche maagden den dood eischen vau deu gevallen strijder. Wij wijzen slechts op eene zijde van bet sombere tafereel: waar de bloeddorst zulke verhoudingen aannam, daar was de wellust zijn wegbereider. Yau deze orde vau zaken, vau dezen ze- delijkeu dood eu dikke duisternis waren de soldaten de vertegenwoordigers aau het graf van Christus. In huuse vlucht begroe ten wij de eerste zegepraal vau het. aan brekende licht eu het hoogere leven. En nu breekt het steeds verder door, dat licht, eu verbreidt zich steeds verder dat verre- zeu leven. Zie, hoe het eeuwen laug strijdt met dood en duisternis. Het strijdt eu over wint in het middelpunt van bet kampge- wocl, iu het Coliseum te Rome. Daar sterkt het de harten en staalt het de spieren van maunen eu vrouwen, van Priesters en maag den. Het wekte uit het verderf des doods eeu geheel nieuw leven in de menschelijke borst en bouwde op de puiuen der hei densche samenleving eene geheel nieuwe maatschappij op, die met woord en daad belijdenis deed eu doet voor Christu's blijde Verrijzenis. Helaas! de menschen hadden de duister nis liet meer dan het licht en den dood meer dan het leten. Moedwillig sluiten zij oog en oor voor de levensopenbaringen vau den Godmensch in Ziju mystiek lichaam, de Kerk. Haastig bewegen zij hunne voe ten langs den weg des verderfs en voor waarin hij hem zijn levensgeluk mededeelde, als ook den gelukkigen ommekeer, die er door het wedervinden zijns broeders had plaats gegrepen. In stede van antwoord kwam na veertien dagen Eberhard zelf naar Rome, hoewel bleek en afge mat, doch met de uitdrukking van eene heilige vreugde op bet schoone en ernstige gelaat. De Graven van Estella ontvingen hem als een dierbaren zoon en legden de hand van Angelika in de zijne. Nadat de familie in stil genoegen nog eenige weken te Rome vertoefd had, maakte men zich reisvaardig naar Spanje, waarvan Angelika zoo dik werf had gedroomd. Lord Clifford verloor plotseling het leven door een val van het paard. Van William vernamen zij niets meer. Het was op een heerlijken lentemorgen. De slotkapel op Estella was zinrijk en kwistig met bloemen, loover, kransen en festoenen ver sierd. De gewijde ruimte kon de talrijke gasten niet bevatten, die van heinde en ver waren toe gestroomd. het verbijsterde oog van den Christen rijs' weer uit de oude grondstoffen: begeerlijk heid der oogen, begeerlijkheid des vleesches en hoovaardij des levens, eene samenleving op, die van de oude heidensche al zeer wei nig verschilt. Op dezen blijden feestdag verliezen wij deze droevige werkelijkheid niet uit het oog. En terwijl wij onzen lofzang en dauklied aanheffen voor ons verrezen Leven en voor Hem onze Alleluja's doen weergalmen, leggen wij al onze hoop aan Zijne voeten neder en verwachten alleen van Hem het geneesmiddel, dat nieuw leven wekt in de den dood tegemoet snellende maatschappij onzer dagen. In de Verrijzenis van Christus werd de overwinning voltooid en de zegepraal vol komen. In Zijn verheerlijkt lichaam, dat Hij voor goed en voor altijd aan de macht des doods heeft onttrokkeu, staat Christus aan het hoofd der menschheid als de vol- komeu tweede Adam, van Wien de wet des levens uitgaat, zooals van den eersten Adam de wet des doods. »Waut door een mensch is de dood en door een mensch is de verrijzenis uit de dooden. En zooals in Adam allen sterven, zoo zullen ook in Christus allen worden levend gemaakt. Dat is onze vaste hoop en blijde ver wachting, die den Christen staalt in deu strjjd des levens, die hem blijmoedig de kruizen doet aauvaarden en de offers bren gen en de zinnen versterven, opdat ook zijn lichaam deel hebbe in de verlossing van zonde en dood en ook zijne oogen den verheerlijkten Verlosser eeuwig mogeu aanschouwen. Te Straatsburg is eene vergadering ge houden van Duitschers, die zich daar ves tigden, waarin een adres werd vastgesteld, 't welk ten doel heeft om uitdrukkelijk te constateeren, dat zij geene wijziging der constitutio voor het Rjjksland verlangen. De tegenwoordige regeling zeggen adres santen heeft de welvaart des lands be vorderd en de ontwikkeling des lands, in zedelijk en stoffelijk opzicht, in de hand gewerkt. Het ministeriëele Wiener Fremdenblatt vermeldt, dat de Bulgaren plan hadden den 5en, den verjaardag van Vorst Alexander, Bulgarije te proclameeren tot een koninkrijk eu Vorst Alexander weder te verkiezen. Hiervoor kwam Bulgarjje's Minister Stoilow naar Weenen. Het plan leed echter schip breuk op deu tegenstand van het Mi nis- terie te Weenen. De Neue Freie Pre&se zegt, dat de Bulgaren voornemens zijn Prins Ferdinand van Coburg caudidaat voor den troon te stellen; daarentegen bericht het Berliner Tageblatidat in BulgaarscLe krin gen reeds gedacht wordt aan eene perso- neele vereeniging met Turkije, volgens welke de Sultan zou worden gekozen tot Koning van Bulgarije en Rumelië. 't Is Angelikn's bruidsdag. Toen zij in haar wit zwaar zijden kleed met den mirtenkrans orr, de donkere lokken, aan de zijde van Eberhard, de kapel binnentrad en in het van vreugde stralend oog baars vader» blikte, toen was alle lead vergeten, en een innige dank vervulde baar harte. De bruiloft werd vorstelijk gevierd. Eenige weken vertoefden zij nog op Estella om daar na ook een bezoek te brengen aan het landelijk slot van Haren, dat de vader in leed en smart verlaten had, doch nu, omgeven door zijne dier baren, en bevrijd van de kwellingen en lasten de» levens, met vreugde en gerustheid weder betrad. Toen allen gezeten waren, verliet Angelika de kamer doch kwam weldra terug met eene schil derij, die nog steeds met rouwfloers was omhan gen. Aanstonds werd zij vat) bet omhulsel ont daan, en als eeu teeken der grooiste vreugde en der hoogste eer, in de zaal recht tegenover den gelukkigen vader, die aan de zijde zijns broeders zat, geplaatst. Daar prijkte nudebeel- Daar de Duitsche socialisten in de laatste tijden, meer bepaaldelijk ter gelegenheid van den verjaardag van Keizer Wilhelm, steeds heftiger zijn opgetreden, heeft de Bondsraad besloten om, overeenkomstig de voorschriften van het Zwitsersch Strafwet boek, strenge maatregelen te nemen tegen elke provocatie, welke de veiligheid van den Staat zou kunnen in gevaar brengen. Volgens een bericht uit Rome aan Figarozou het Italiaar.sche Ministerie bjj de Kamers 80 millioen lire aanvragen, om 15,000 man troepen naar Afrika te zenden. De Noorweegsche vischhandelaren trachten, met behulp hunner Regeering, zooals verlaagde kosten van verroer op de spoorwegen, enz., een regelmatigen, grooten atzet van versche zeevisch te ver krijgen. Daar de markt nog aanmer kelijk uitgebreid kan worden, zijn reeds onderhandelingen dienaangaande aange knoopt. De Daily Dews meldt uit St. Peters burg, dat de meeste gevangenen ziju los gelaten, maar een honderdtal jonge man nen en vrouwen nog gevangen gehouden worden, waarvan de meesten vermoedeljjk zonder vorm van proces naar Siberië zul len gevoerd worden. Uit Coustautiuopel wordt aan de Stan dard gemeld, dat de Sultan ontevreden is op den Grootvizier, dewijl de Bulgaarsche quaestie naar het schijnt niet verder komt. De Sultan heeft den Grootvizier in geen drie weken ontvangen. De gewezen Khedive Ismaël Pacha wenscht te Coustantiuopel te komen ten einde persoonlijk zijn herstel op deu troon van Egypte te bepleiten. Zjjne aanhangers doen groote beloften indien de Sultan hier toe wil medewerken. Ismaël biedt verschei dene millioeneu aau ter betaling van de contracten met Krupp en Mauser. Volgens berichten uit Afghanistan houdt een Ghilzai-stam iu den nabijheid van Ghuzni eene stelling bezet, door welke de weg van Caboul naar Candakar wordt beheerscht. De Emir verklaart, over tuigd te zijn, dat hij den opstand zal kun nen onderdrukken. Naar de Standard uit New-York verneemt, rapporteert de heer Charles De Lesseps bjj zjju terugkeer naar Frankrijk, dat hjj den staat van zaken bij het Panama Kanaal zoo verre gevorderd heeft gevon den, dat de opening van het kanaal in 1889 te gemoet mag worden gezien. Het H. College wordt opnieuw met het verlies van eenige zijner leden bedreigd. Kardinaal Massaia werd eergisteren door eene beroerte getroffen. Zjju toestand boe zemt groote onrust in. De Prelaat is 70 jaren oud en werd deu 10 Nov. 1884 tot de waardigheid van Kardinaal verheven. Ook de toestaud van Kardinaal Pecci, de tachtigjarige broeder des Pausen, blijft steeds zeer zorgwekkend. De afloop van een proces heeft dezer dagen opnieuw bewezen, dat de Italiaan- sche waarborgenwet, die den Paus den eerbied, aan zjjn hooge waardigheid ver tenis van don zoo innig geliefden, thans weder gevonden oom en broeder Luitprand. Ten slotte stond Graaf Juan op en sprak: „Geliefden, wij hebben, wel is wanr, veel geleden, doch was niet juist dagene, wat ons zooveel kommer baar de, de oorzaak van ons tegenwoordig geluk? Aau ons hebben zich de woorden, die eens de grijs aard op den pauselijkeu troon tot mij sprak, bewaarheid: „God laat uit de doornen des lijdens, rozen van vreugde bloeien." Nog vele jaren bleven de vader en Luitprand getuigen van de vreugde en het geluk der twee geliefden. Het ouderlijk stamgoed Estella bleef onverdeeld aau de beide broeders en toen zij, des levens moede, in 't einde rustten aan de zijden hunner voorvaderen, trok Eberhard met Angelika eu twee lieve kinderen naar Spanje, om het land niet meer te verlaten, terwijl na hun dood de oudste zoon zijne geboorteplaats en het slot Haren betrok waar tot in de 14e eeuw zijn geslachtsnaam nog werd genoemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1