Ill N E VL~A 1>. schuldigd, waarborgt, slechts een doode letter is. Den 20 September vau het vorig jaar deed een limonadekoopmau te Padua op stuitende wijze de beeltenis des Pausen tegelijk met die van Garibaldi in den op tocht ronddragen, welke ter gelegenheid van de verjaring van de iuueming van Rome iu die plaats werd gehouden. Op het Garibaldiplein werd de beeltenis van deu Paus verbrand, terwijl die van Garibaldi werd toegejuicht. Deze feiten gaven aan leiding tot eeue vervolging wegens belee- diging van deu Paus. Het proces had dezer dagen plaats, doch de jury sprak de beklaagden vrij op grond, dat zij in dit feit geene beleediging van den persoon des Pausen zag; maar aannam, dat men alleen op deze manier de vernie tiging van de wereldlijke macht vau den Paus had willen voorstellen. Hls subliem! GEMENGDE BERICHTEN. Voor het aanstaande Paus-feest. Yoor geest en hart. Om goed te doeu is liet nooit te laat. Om gelijk te krijgen eischt men dik— wjjls ongelijk. Geduld gaat boven geleerdheid. Hoovaardij is licht aan te leeren, maar het kost veel haar te onderhouden. Waar vrede woont, daar gaat het wel. Natuurgenot. Geen genot is zoo overeenkomstig de behoeften van ons gemoed, en werkt evea Bedeelden zijn uitdrukkelijk van het kiesrecht uitgesloten bij het nieuwe art. 80 der Grondwet. Waarom? Waartoe was't noodig? vraagt De Tijd. Wanneer „maatschappelijke welstand" het ken merk is, moet dan nog eens uitdrukkelijk de uitsluiting van „bedeelden" worden bepaald? Neen, tenzij de kenteekenen vau dien aard zijn, dat zij de mogelijkheid niet uitsluiten, dat hij die ze heeft onderstand geniet. Eu de toekomstige Grond- wets-uitlegger zal zeker iu dier voege redeneereu, dat dau zeker zij niet uitgesloteu ziju, die, zon der nog feitelijk bedeeld te zijn geworden, het spoedig zouden kunnen worden; dat ziju zij, die maar één sport hooger staan dau de bedeelden. Eu zoo zai ten slotte de interpretatie worden gevolgd van den heer Roëll, die aan alle niet-bedeeldeu den maatschappelijken welstand toekent, noodig om kiezer te wordeu, bv. aan de fabrieksarbei ders, die lezen en schrijven kunnen eu niet be- hooren tot de bedeelden. Zulke mensckeu hebben soms meer menschelijken welstand dan hunne mees terknechts en dan vele oudleerliugeu der hoo- gere burgerschool. Maar uu ook nog de practische uitvoering. De besturen van de instellingen van weldadigheid, ook van kerkdijken en particulieren aard, zulleu den gemeenteraad opgave moeteu doeu van de op de hun toegezonden lijsten voorkomende personen, die ouderstand heOben genoten; rijzen er bezwaren, dan moet de zaak weer voor die besturen worden gebracht, die bij verzuim met geldboete kunnen gestraft worden. De bedoelde besturen worden zoodoende in groote mo-ilijkbeid gebracht. Wat is onderstand? Rckeut de aan vrouw en kinderen verleende ook mede? Over al die vragen zulleu te beslissen hebben niet zelden vrouwen, din het bestuur voereu over iustellingeu vau weldadigheid (ook minderjarigen zelfs, mag men bierbij voegen) en vaak ook personen van sterk gekleurde politieke richting. Die allen zullen rechtstre'ekscben invloed hebben op de samenstelling vau de kiezerslijs ten. Dat alles en nog meer zal voortvloeien uit het met zoo groote meerderheid aangenomen art. 80. Na vertrouwbare inlichtingen te hebben ingewonuen, kan De Standaard verzekeren, dat de beer Mr. L. W. C. Keucheuius geeu plau heeft het parlementaire leven vaarwel te zeggen eu dat dus het daarop betrekking hebbende bericht van het Utr. D. verzonueD is. De Prov. Staten van Zvelaud hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer jbr. mr. J. Róell, oud-lid der Tweede Kamer. Beter geen nachtwacht dan zoo een. Te A 1- tona is de kleppermau Zobel, van Oldesloe, door de rechtbank veroordeeld tot zes jaar tuchthuis straf, wegens taliijke inbraken, door hem gepleegd. Op zekeren keer werd hij door een gezelschap, dat laat tehuis kwam, ontmoet met een vracht hammen, worsten, enz. beladen. Toen meu hem aanhield, werd hij driftig en zeide, dat men hem stoorde in de vervolging der dieven, welke hij hun buit afhandig gemaakt had, doch die daar na het hazenpad hadden gekozen. De goedge- loovige burgers hielpen nu den nachtwacht in zijne nasporingen, die echter, 't spreekt vanzelf, vergeefs waren. Ten slotte is bij toch den dans niet ontsprongen en heeft men dezen dief en dievenleider op heeter daad betrapt. Op verzoek van eenige arbeideis heeft het bestuur der Volkslezingen le Nedcr- Hardinxveln dezer dagen het brood der ver schillende bakkers nagewogen en den uitslag be kend gemaakt, die voor de meeste niet geheel gunstig en voor enkelen zelfs bepaald ongunstig was. In een dorpje in het Zuiden van Hongarije kwam 's avonds om een uur of tien een schaapherder, bleek als een doode, ademloos het raadhuis binnensnellen, en smeekte den veld wachter, zoo snel mogelijk, naar een veld, dat hij aanduidde, te gaan en rijn kameraad uit de klauwen van het roode spook te bevrijden. Toen men zich had overtuigd, dat de man niet krank zinnig was, liet men hem verder vertellen. Hij verhaalde, dat door de koude, hij en ziju vriend waren genoodzaakt, een vuur aan te leggen. De beide herders hadden zich er bij neergezet, om al pratende den tijd te verdrijven, toen er plot seling eene behaarde gestale, iu bloedroode klesderen gehuld, zich tusschen hen plaatste. De schaapherders gingen dadelijk op de vlucht. In de nabijheid weidde de ezel van een hunner; beiden bestegen ze dien, maar nauwelijks begon het dier te draven, of de schaapherder, die achterop zat, viel met een angstkreet achterover. De gestalte met de bloedroode kleederen was hen riazeijld en op den rug van den achtersten ruiter gesprongen, met het gevolg dat beiden van deu ezel vielen. Op de dringende bede van deu schaapherder begaven zich verscheidene mannen naar de plaats des onheils, waar de t ledracht der zaak werd opgeklaard. Een groote aap, die in het rood was gekleed, had weten te outvluch- t-n uit de tent van eeu reizend kermisgezelschap. Toen men bij het vuur kwam, zat het gewaande spook zich daar gemoedelijk te warmen. Het is van vrij alge m eene bekend- heid, dat het meerendeel der van de Nederland- sche bureaucratie uitgaande stukken niet uitmunt in losheid van stijl, fraaiheid vau woorden of helderheid van gedachtengang Dezer dagen bleek ons, dat ze ook iu de titulatuur hare eigenaar dige uitdrukkingea heeft. Het adres aan een geueeshser luidde: //Zeer bekwame heer", terwijl meD eeu apotheker aansprak met den titel; wel ervaren." Zelfs zonder zich van de echtheid te overtuigen, door het groote zeg;,lak en het stem pel van het ministerie, dat deu omslag versierde, voelt men als bij instinct, dat dergelijke titels alleen in het brein van een bureaucraat geboren kuuneo ziju, zegt de Arnh. Ct. De Rechtbank te Arnhem heeft J II. B. Te Reuk um, die onlangs terecht heeft gestaan wegens verduistering van de Pruisische bankbiljetten, welke zijne veertien-jarige dochter in de stoompapierfabriek van de firma VV. Sanders T aldaar gevonden had, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Een brutaal heer. Een inwoner van Weeuen kreeg onlangs bezoek vau iemand, die er nog al verloopen uitzag en die den heer des huizes eene parapluie terugvroeg, die hij daar een jaar geleden had laten staan. Toen de eerste daarop aulwoordde, niet te weten, met wien hij sprak en dat hij evenmin kon vermoeden, welke parapluis hier bedoeld werd, zeule de ander; „Deuk eens een beetje na. Ik ben het, die het vorige jaar bij u' heb ingebroken ge hebt me toeu zelf nog aan de politie helpeu overleveren. Iu de ver warring heb ik bij die gelegenheid mijne parapluie laten staan en die kom ik nu terughaleu. De aangesprokene vloog natuurlijk op, terwijl hij uitriep, dat hij niet kou begrijpen, dat zoo'u schurk de brutaliteit durfde hebben, nog in ziju huis te komen. Tevens voegde hij er het bevei bij, dat zijn bezoeker spoedig het huis zou verlaten. Met de meeste koelbloedigheid bieef de gewezen inbreker echter zitten en verklaarde aan dit bevel of verzoek geen' gehoor te willen verleenen, want dat hij eerlijk zijn straf had gehad eu dat bij zich dus uu even goed als ieder ander beschouwde. Ten slotte voegde de spreker nog aan den heer des huizes toe, dat als deze hem zijn parapluie niet terug gaf, hij de politie zou haleu. Inderdaad kwam hij eeuigen tijd later met eeu poliiie-agent terug om ziju parapluie op te eivchen, die hem ua veel moeite en lang zoeken eindelijk ook werd gegeven. Volgens het Journal de Liege, i s d e Belgische Regeering met de Nederlandsche in onderhandeling getreden over eene telephonische verbinding tusschen Amsterdam en Brussel. Een Petersburger courant bevat het volgende bericht: „Er loopt eeu gerucht, dat binnenkort het dragen van hooge cilinder hoeden zal verboden worden. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat de politie er achter was gekomen, dat de nihilisten hunne moordwerk tuigen, bommen enz. iu de hooge hoeden wilden verbergen. Door eene bizomlere inrichting van het hoofddeksel, zou de bom daarin hangen, ter wijl dit verder zoo zou gemaakt zijn, dat hij het afnemen van den hoed, bij het groeten b. v., door eeu verborgen veer de bom iu een bepaalde richting wordt geslingerd." UeRegeering van het kanton Zu- rich heeft eene verordening uitgevaardigd, waarin verboden wordt, eenig surrogaat van eet- of drinkwaar te verkoopen, ouder een naam, die met de echte waar eenige overeenkomst heeft. Uit Poerbolingo wordt aan de Locomotief geschreven. Een Javaansch echtpaar van ongeveer tachtig jaren, verheugt zich in het bezit van zes-eu-twiutig kinderen, waartan vier dochterB, die successievelijk den familiekring heb ben uitgebreid tot acht-en-zeventig kleinkinderen, achterkleinkinderen eu achter-achterkleinkinderen. Twee malen '3 maands, op Djoemahatkliwon eu Dorroakasch (Selasskliwon), begeeft het echtpaar zich met al zijn kroost iu optocht naar den passer, waar het van alle zijden geschenken in geld, lijuwaad, rijst eu andere voedingsmiddelen wordt aangeboden, terwijl honderden Javanen zich voor de beide oude lutdjés op de knieën werpen om hun zegeu te ontvangen. De inlander beschouwt zulk een talrijk kroost als eeu benijd, dat de bezitters daar vau bij Toewan Allah gun stig staan aangeschreven en vereert hen ais heiligen. De Leeuwarder IJsclub heef te voorzien in een nadeelig saldo van f4800. Men wil dit, zoo noodig, dekken door eeue hypothe caire leening. Op de ijsbaan I n h e t „m aar. dblad tegen verval- sching van levensmiddelen" enz. komt eene be schouwing voor over de temperatuur onzer slaap kamers. In st ijd met de algemeen aangenomen stelling, dat het gezonder is des winters in eene kamer le slapen, die met is verwarmd, betoogt de schrijver dat juist het omgekeerde waar is. Hij voert daarvoor verscheidene argumenten aan, o. a. dat Lij het zich uitkleeden en in bed leg gen iu een Koud vertrek het bloed naar de bin nenste organen gedreven wordt, waarvan ver koudheid en rhumatiek het gevolg zijn. Ook de ventilatie is in verwarmde kamers veel beter en geregelder en de lucht wordt er des zomers niet zoo vuuzig als in ouverwarmde vertrekken. Een man had een tinnen kan ge stolen om in de gevangenis te komen. Is dit diefstal? Het O. M. bij de Rechtbank le Rot terdam meende ja. Dat de man in de gevange nis wilde komen, is slechts het motief; maar dit neemt niet weg, dat hij wel degelijk het opzet heeft, zich de zaak wederrechtelijk toe te eigenen. R-quisitoir: 1 maand gevangenis. De verdemliger mr. Clausing was van eeu ander gevoelen; heeft, dus betoogde hij, iemand een voorwerp wegge nomen, alleen om in de gevangenis te komen dan heeft hij niet het voor diefstal vereischt misdadig opzet en behoort dus vrijgesproken te worden. Realisme. In den Chineeschen schouwburg te San Francisco wordt driemaal 's weeks een Chinench drama opgevoerd, dat den Eransch-Chtneeschea oorlog behandelt. Te midden vau de verwarring wordt dan door twee reusachtige Chineezeu een Eransch Zouaaf op het tooneel gesleept. M;n legt hem op den grond; alles grijpt naar lange bamboestokken en de Ohineesch-Fransche zouaaf wordt midden iu een kring zoo neer gelegd, dat hij, met het gezicht naar het publiek, op de handen rust. De tvvee beulen, die den armen drommel hebben binnen gebracht, ontdoen hem dan van een deel zijner kleeding; tegelijk suisen de bamboezen door de lucht en tatoeëeren den thans huileuden en schreeuwende kunstenaar op de bontste wijze. Ah-how-long, die zich met deze rol belast heeft, heeft behalve zijne gewone wekelijksche gage een „douceur" van 2 dollars per avond bedon gen, benevens de bevoegdheid om na eiken triomf een dag op zijn „lauweren" te rusten. Te Tracy sur Me r, b ij kaap Saint Mouvin, is een 15 meter lange walvisch op het straud geworpen. Sedert twee jaren is dit numero twee, die zich met zulk eeu treurig gevolg in het kanaal heeft gewaagd. Eenige weken geleden werden te Zulfell wij kuuueu er dad lijk bijvoegen te goeder trouw voor quitautiëu eenige plak- zegels genezigd, die geheel vau de gewone soort afweken, zoo wat kleur, inhoud als vorm betreft. Bij onderzoek bleke.11 zij afkomstig vau eeu win kelier, bij wieu zij door iemand vau buiten de stail wareu iu betaliug gegeveu et; die ze, iu de veronderstelling, dat het weder een uieuw soort was, evenzeer te goeder trouw had aaugeuomeu. Door de ambtenaren der registratie werd al spoedig uiigemaakt, dat Uezu plakzegels wel op last van de Regeeriug waren vervaardigd, doch om de eeue of andere reden afgekeurd, althans niet in gebruik gesteld, maar voor de papier molen waren bestemd. Hoe zij vau daar toch in de wandeling ziju geraakt, zal waarschijnlijk wel aan den dag komen. Z. H. de Paus heeft een zeer eigen- aardig Paaschei ontvangen. Het is van ivoor gemaakt, vau binnen met wit satijn bekleed, ter wijl zich iu het midden eeu étui beviudt, eeu met diamanten omzet robiju bevattende. Dit ge schenk, op eene waarde van 25,000 gulden ge schat, is deu Paus aaugebodsu door eene dame vau de Engelsche aristocratie. D e Weinlaube deelt mede, dat on langs te Cette door het chemisch onderzoek-station 568 vaten Italiaanschen wijn in beslag zijn getto- mett, omdat die wijn door middel van anilitie- stoffen was gekleurd. De wijtt was voor verachil- leude huizen iu Cette bestemd. De „ijzertouwBpoorweg" van de badplaats Ems naar den boschtijkeu Malberg (1200 voeten boven de zee) zal in Mei a. s. voor het verkeer worden geopend. Tevens wordeu dau de Kur-zaal, het Badhuis, alsmede de meeste hotels eu restaurants aldaar vau electrisch licht voorzien door hel (laar gevestigde centraal-station. Door eenige hotelhouders te Etns is gezamenlijk, op den Malberg, eeu restaurant met eenige logeerkamers ingericht. Als een bewijs, hoe men tot een goed doel kan meewerken, wordt uit Lir.schoten bericht, dat eeu koffiehuishouder aldaar in ziju café de plaat: „Ach vader niet meer!" uilgi-ge- ven door den Volksbond, iu eene nette lijst ge vat, heeft opgehangen. Dit is teue sprekende waarschuwing, dat men daar zich niet mag schul dig maken aan misbruik van sterken drank, volkomen iu den geest van genoemde vereenigiug. De kunst heeft een gevoelig ver lies geieden. De heer Pierre Jean van Paesschen, organist der kathedraal te 's-Hertogeubosch, is Woensdag-nacht, ua eeu iijdeu van ruim vier maanden, overleden. De afgestorvene was geboren te Zonhoven. (Belgisch Limburg) deu 22 Sep tember 1809 en had alzoo ueu ouderdom vau ruim 77 jaren bereikt. I s Het Vad. wel onderricht, dan reizen iu deu laalsteu lijJ eenige Indische offi cieren iu het belang der Indische werving ue provincies af. Op den spoorwegBrusse 1O s t e n d e worden proeven genomen met verwarming van de waggons door middel van gas. Wie o oit in ziju leven teDenver (Colorado) komt, verzuime toch vooral niet, hij Pat Higgirts zijue schoenen te laten poetsen. Deze Higgins is eene figuur, zooals slechts in de Vereenigde Staten kau bestaan. De man heeft zich door zyu ambacht reeds een vermogen van 100,000 dollars verworven eu poetst nog altijd laarzen; alleen onderscheidt hij zich van Zeker wel de meesten zijuer collega's, dat hij met ver scheiden knechts werkt, eu zijne dochter op eene van de voornaamste sc oleu te Chicago laat op voeden. Hij begon zijue carrière te New-ïork, waar hij op den hoek van Broadway en Annen- strasse ziju vaste plaats had. Toen de burger oorlog uitbrak, hing bij ziju borstel aau de wil gen, eu nam twee jaren dienst tij de marine; na het sluiten van der. vrede werd hij weer schoenpoetser, hij bleef echter niet te New-York, maar trok naar het verre Westen, waar hij zich in het gebied van de Zwarte bergett vestigde. Hij huurde eene aanzienlijke hut en hing een schild voor de deur; „Hier worden laarzen ge poetst." Wanneer er nu mijnwerkers kwamen in de stad, waar hij zich had gevestigd, gingen zij eerst naar den barbier om zich te laten scheren, en dan naar Pat Higgius om hun schoeneu te laten poetsen. Voor elk paar schoenen, kreeg hij 25 cents iu stofgoud, of somt nog moer, want de mijnwerkers namen het zoo nauw niet met het gewicht, zoodat hij 1020 dollars per dag ver diende. Al spoedig zilts hij nog een zaakje op; hij liet ui. uit New-York geïllutstreerde bladen komen, die hij dau met veel winst verkocht. De zaak ging uitstekeud, totdat de concur rentie kwam en er een eind aan mtakte. Kort besloten nam Itij zijn winlelttaf weer op en vestigde zich te Duiver, nog altijl laarzen p tetsen le. Onlaugs deed de mtnaij t-u: horsteifabriek te New-York nog eene bestelling voor verscheiden honderden dollars. Een Russisch dragonderofficier Alexau Ier Perfiliew, neeft onlaugs een merk- waardigeu rit volbracht. Hij vertrok den 12 Maart 's morgens te II uur uit Moskau en kwam den 20 Maart, '3 avouds om 7 uur, te St. Petersburg aan. Hij had dus deu 713 kilometer afstand tusschen die plaatsen in 8 dagen en 8 uren af gelegd, en dat nog wel onder zeer ongunstige omstandigheden: sueeuwstorm en eene koude van 24° ODder het vriespunt. Te Munchen heeft zich eene „Katholieke Duitsch-Oostafrikaansche vereeniging" gevormd, die reeds 50,000 mark heeft bijeen gebracht eu iu de volgende maand twaalf leeke- broeders als zendelingen naar de Duitsche land streken in Oost—Afrika zal afvaardigen. Het duivenschieten is in Enge land niet verboden. Da; <le bevolking het echter niet gaarne ziet, bewijst het vooorgevalletle te B.trnsley in Yorkshire. Twee mannen hadden een wedstrijd om 50 oegounen, wie van 21 duiven de meesten zou eciiieten. Zij schoten zeer slecht en de geheele wedstrij i werd door de menigte luide veroordeeld. Nadat 9 duivau geschoten waren, verbrak het volk de afsluiting, liet de overige duiven vliegen, en mishandelde de deel nemers aan deu wedstiij.i, op die wijze het voort zetten van het plan oumogelijk makend. O u d-p orseleiu, an tie k-p o r s e 1 e i n, is iu de laatste weken iu Zeeuwseh-Vlaaudereii volop verkrijgbaar. Emige vreemdelingen, schache- raars eu Holiaudsche dito's zochten den goeden burgers uagemaakt poiseleiu voor „echt spul" in handen te duwen. Ze doeu het nog, maar, de ondervinding de beste leermeesteres zijnde eu daar menigeen reeds knollen voor citroenen ge kocht heeft, is men voorzichtiger en laat den koopman buiten de deur staan. Iemand te Hilversum zond aan een ander te Brussel eeu brief vau 14 gram, maar vergat de enveloppe te sluiten. De post- amutenaar te H. deed dit nu, daarvan aautee- ketting doende op den brief; maar hij besteedde er 2 gram lak aau; ten gevolge daarvan werd de brief te zwaar, met verhoogd port belast eu te B. geweigerd. De geadresseerde beklaagt zich nu uiet zouder reden, eu het Rijk is twee gram lak en eenige ceuten van het porto kwijt bovendien tot dank voor 's postambtenaars attentie en goede zorg. Had hij de gom maar even bevochtigd, al was dat dau ook minder officieel. Het ttroovlechten is in Saksen eeu b e- langrijke tak vau iudrustrie geworden, sedert de Saksische Regeering zich daaraan veel gelegen heeft laten liggen, o. a. door het oprichten van scholen, waar dit vlechten onderwezen wordt. De zeereerwaarde zeergeleerde heer M. J. A. Lans, Professot aau het S minarie Hageveld te Voorhout, deelt in het jongst verschenen St. Grzgoriusblad het volgende mede: Om velen op eene gemakkelijke en goed- koope wijze iu het bezit te stellen van gezangen, geschikt voor liet naderend leest van onzen H. Vadet Leo XIII, zullen wij volgaarne gevolg geven aan eeu verlangen, dat ons vau verschil lende zijden is te keu ueu gegeveu. Hel tiregorius blad zal van Juui a. s. af eeltige muzieküjiagen geven, welker tekst eu toonzetting geschikt zullen ziju om deels iu de kerken, deels bij zanguitvoeringen te wordeu gezongen hij gelegenheid der viering van's Pausen-jubiié. Wij kunnen alvast mededeelen, dat wij zullen geven eeu Ecce Sacerdos, een l'u es pastor ovium een le Deum, eeu Quem dicunt homines, alsmede een Hollauilech kerkelijk lied, geschikt om door heel eeue volksmenigte gezongen te wordeu. Dit Hollandsch lied vormt tevens bet slotkoor van een vrij omvangrijke Eeesi-Cautale voor 4- stemmig gemengd koor met piano en orgel en uil voet baar met levende beelden. Mijn hooggeschatte ambtgenoot Prof J. A. De Rijs, namelijk, heelt mij ecu uitmuntenden tekst voor zulk eeue cantate ter toonzetting aangebo den: zij bevat, na eeu inleidenden lofzang op Paus Leo, de groote feiten uit de geschiedenis van Nederlands Kerk, haar lij leu, strijdeu eu zegevieren, om en met en door Rome, eu wordt gesloten met het bovenbedoelde smeeklied voor Leo en de Ketk. Weldra hoop ik met de com positie van dat gedicht gereed te ziju, en iu overvloed tijdig zulleu de partituur eu afzonder lijke zaLgslemmen het licht zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2