Bijvoegsel beSiooreede bij de NIEUWE van Zondag 10 April 1887. Eene belangrijke bekentenis. De Minister-president Vorst Von Bis marck, zooals de Pruisen den Rijkskanse lier noemen, zegt in zijne redevoering in het Heereuhuis van 28. Maart: Mijne positie (in zake het kerkeïijk-poli- tiek ontwerp) is eene zuiver politieke. Voor mij is de yede, dien ik met den Paus wil sluiten gelijk aan elk anderen vrede, dien ik met buitenlandsche mogendheden sluit De groote staatsman, Von Bismarck, beschouwt dus, ten aanhoore van de gau- sche wereld, den Paus nog als eene mo gendheid, als eene macht, met welke hij gaarne vrede heeft. De anti-katholieken, die sinds jaar en dag naar de vier hoeken der wereld rond bazuinen, dat het Pausdom heeft uitgediend, dat de katholieke Kerk zich overleefd heeft, dat zij een vermolmd lichaam is, zullen opzien, als zij lezen, dat de machtigste man van den machtigsteu Staat er prijs op stelt met den Paus vrede te sluiten, evenals met andere buitenlandsche mogendheden. Onze schimp- en spotbladen zullen zeker Vou Bismarck voor ziuneloos verklaren, daar hij met eene afgeleefde Kerk, met een niets beteekenend lichaam vrede tracht te sluiten. Hij maakt den vrede, zegt hij, ofschoon hij overtuigd is, dat hij aan zeer vele zijden harde en bittere woorden deswege zal moeten hooren. Ja, roept hij uit, men heeft mij in groote vergaderingen een Questenberger ge noemd. Eu toch blijft zijn streven, om met het verguisde, bespotte en vermolmde Rome vrede te sluiten. In de oogen van den Rijkskanselier, een Protestant, moeten de Paus en de Kerk van Rome voorzeker eene grootere betee- kenis hebben, dan waarvoor de vrijmetse laars- en anti-katholieke bladen ze hunnen lezers voorstellen. Kunstboter. In Duitschlaud is eeue nieuwe wet in de maak op het handelsartikel Kunstboter. De eerlijke landbouwer, die door die arti kel veel schade lijdt, wil men door wette lijke bepalingen tegen nog grooter nadeel beschermen. Dit is niet meer dan billijk, want de arme landbouwer heeft het toch reeds hard genoeg te verantwoorden. Eeu afdoend middel om alle bedrog te voorkomen ware in dat geval, dat er bi) al deze fabrikaten geen sprake mocht ziju van boter. Daardoor zon men den weg afsnij den aan elk bedrog. Dit willen echter zeer veel Kamerleden niet. Den bedrieger en vervalscher, den schijuboter-verkooper, mag in zijn eervol(?) trafiek niet de pas worden afgesnedeu. Hem moet het vrijstaan, door alle moge lijke fraaie en schoonklinkende bijnamen het publiek wijs te maken, dat de mau eene nog betere boter verkoopt, dan die door karnen uit zuivere melk wordt ver kregen. Dat de vervalschers mordicus aan den naam boter* houden, is het beste merk- teekeu, dat de echte boter verreweg de beste is. 't Is maar jammer, dat onze wetgevers aan de huichelaars de mogelijkheid lateu, om zich ongestraft van den naam boter te mogen bedienen, ten einde op die wijze hunue valsche waar aan den mau te bren gen. De helper van een drogist, die de ziekte misduidt en den boodschapper eeu doodeiijk geneesmiddel meegeeft, wordt schuldig bevondeu aan manslag, de ver valscher van eetwaren of de bedrieger mag straffeloos met voorbedachten rade voortgaan den onuoozelen man te bedrie gen. Ergerlijk. De schandelijke haudel in blanke slavin nen blijft nog altoos voortbestaan. De Duitsche Centrumsman Liugeus vestigde nog oulaugs de aandacht der Regeeriug op het feit, dat deze menseh outeerende handel, via de Nederlandscke en Belgische havens, met Eugeland wordt gedreven. Toen de jeugaige Israëliet Mortara, vol gens de wetten van den Pauselijken Staat, die ieder burger diende te kennen, aau de ouders werd onttrokken, om tot zijn vijf tiende jaar eene christelijke opvoeding te genieteu, ging er in zekere pers een nood kreet op. Jaren achtereen kreeg men el- leulauge artikelen, tiuteleude van veront waardiging en haat tegen het ongehoorde misdri)f te lezen. Nu honderden meisjes op arglistige wijze worden teu val gebracht, en zedelijk en lichamelijk worden te gronde gericht, ver neemt men die gruwelen met eeu onver schillig schouder-ophalen en de anders zoo levenmakende pers zwijgt al die gruwelen dood. In de Nieuwe Wereld is de lichamelijke slavernij afgeschaft. Het beschaafde Europa duldt eeue wijd schandelijkere, en de sla vinnen-houders en handelaars behooreu tot het meest beschaafde en meest ontwikkelde gedeelte der natie. V. W. GEMENGDE BERICHTEN. De heer Wiethoff, vroeger sta tionschef ie Dortmund, ia 27 Maart 11. Mgr. Dr. Kremeutz, Aartsbisschop van Keulen, tot Priester gewijd. De heer Wiethoff 13 weduwuaar en heeft verscheideue gehuwde kinderen. De zesde lijst voor bet feestge schenk der H. Familie iu ous Vaderland beva t lltlKHHSUIE (IIIRUT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5