STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 9 April. In de jl. Woens dag gehouden zitting van den Gemeente raad gaven slechts enkele punten aanlei ding tot bespreking. Tegen het verzoek van de N. en Z.-Holl. Stoomtram weg- Maatsch. om gedurende de wintermaanden ook des Zondags voorbij den wissel en tot de Meesterlottelaau te mogen doorrijden bestond slechts één bezwaar: de vraag, hoe het besluit behoorlijk te formuleeren. Tot nu toe was het doorrijden van den stoomtram verboden op Zondagen, bij feest vieringen en zoo dikwijls het door B. en W. zou verboden worden. In afwijking daarvan wordt het nu toegestaan op Zon dagen en bij feestvieringen, onder bepaling evenwel, dat dit op genoemde dagen zal zijn verboden gedurende de maanden Mei tot en met October, des middags na 12 uren. Op alle andere punten werd overeen komstig de voorstellen van B. en W. be slist. De benoeming van een onderwijzer aan school B. kon niet geschieden. In eene vorige vergadering was een request van den heer H. Scholten, om alsnog te zijnen gunste eene wijziging te brengen, in bet Raadsbesluit tot verhuiring vau grond voor het heeren-Logement, aangehouden in af wachting, of een der leden in dien zin reeds het vrij aanzienlijke bedrag van f 2,450,081/3) en wijl de giften steeds mild blijven vloeien, be looft het aan te bieden Missale Romanum wel een geschenk te zijn, den Opperpriester van Gods Kerk waardig. Voor de groote tentoonste 11 ing van 1889 te Parijs is een zeer eigenaardig pro ject ingeleverd door den ingenieur Eugèue He- nard. Daar het nu eenmaal niet samengaat: „groote ruimte voor den tentoonsteller en korte afstanden voor den bezoeker," stelt bij voor te maken op het onmetelijke terrein van het Champ de Mars een grooten circuleerenden vloer, waarop iedereen zonder eenige betaling plaats kan nemen om zich naar een ander deel van het terrein te laten brengen. Meer in bizonderheden ziet het plan er uit als volgt: ln een verzonken spoor rondom door het tentoonstellingsgebouw, wil hij een doorloopenden trein plaatsen van 320 platte goederenwagens, en dezen voort laten bewegen door electriciteit, met een snelheid van 1.40 M. per seconde. Elke minnut 15 seconden halt voor op en afstappen van vrouwen en kinderen. De bovenkant van de wagens zal even hoog liggen als de vloeren rechts en links, dus al zeer ge makkelijk voor ieder te betreden zijn, zelfs al is de trein in beweging. De geheele trein is ontworpen op eene lengte van 2100 Meter. In het corps diplomaten in Tur kije bevindt zich thans een lid, dat een kunst neus heeft. Eenigen tijd geleden moest deze heer op rei» en een pas hebben. In zijn signalement stond: „Valache neus!" Vertoornd ging de diplo maat naar den Sultan, die hem onder tal van verontschuldigingen eene snuifdoos schonk. Een grijsaard, die dezer dagen in het hospitaal te Pozzuolie (Italië) overleed, heeft op zijn sterfbed zijn zoon aangewezen als de dader van een voor 4 jaren gepleegden moord. De zoon, die eveneens in het hospitaal werd verpleegd, wist de feiten niet te loochenen en heeft ten slotte zijne misdaad bekend, waarbij te vens de etuilende omstandigheid aan't licht kwam, dat hij, na den moord te hebben geplet gd, met. de dochter van zijn slachtoffffer, met wie hij reeds eenigen tijd was verloofd, in het huwelijk is getreden. Een jonkmaD van 23 jaren werd indertijd onschuldig wegens die misdaad, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Men hoopt, dat hij nu spoedig zal vrijgelaten worden. Ferdinand I, Koning van Napels, die in 1825 stierf, was een dolle liefhebber van visschen. Hij deed dit niet alleen uit liefhebberij, maar ook om voordeel daaruit te halen. Hij had da gevangen visch bij zich op het strand liggen' terwijl allerlei klassen van menschen zich om hem verdrongen om zijne waar te koopen, als ware hij een gewoon vischkooper. De Koning had erg veel pleizier in het afdingen, dat men bij hem deed, en de minder lieflijke uitdrukkingen, die hij vaak van bet volk hoorde, en vertelde ze des avonds aan zijne gemalin. TeIJselsteinisin den grond pe troleum gevonden. Eene gewone lamp aldaar heeft namelijk deze brandbare zelfstandigheid opgeleverd in een zoodanigen toestand, dat zij, ongezuiverd, tamelijk goed licht verspeidde. Een scheikundig onderzoek moet aangetoond hebben, dat de hoe danigheid der olie vrij goed is. De eigenaar is voornemens verdere boringen te doen plaats hebben. In de groote „bicycle race" te Weenen, afstand 10,000 meiers, is de prijs ge wonnen door een Ensrelseh wielrijder, Duncan genaamd, die dezen afstand aflegde in 23 min. 3 soc. Een Eranschman was no. 2. een voorstel zou wenschen te doen. Dit is echter niet geschied, zoodat den reques- traut zal medegedeeld worden, dat de Raad geene termen gevonden heeft om aan zijn verzoek te voldoen. Hetzelfde was het ge val ten opzichte van het request van de 88 bewoners van de Gedempte Oude Gracht en aangrenzende straten, die gaarne de kermis daar ter plaatse zouden gehouden hebben. Iu de plaats van wijlen den heer Dyse- rinck werd in de commissie voor de pensi oenen gekozen tot lid de heer Huet en tot voorzitter de heer Cnoop Koopmans, en tot lid van de commissie voor de aanbeste dingen de heer Van der Steur. Nog werd in den aanvang der zitting op diens verzoek eervol ontslag verleend aan den heer Copes Van Hasselt als lid en voorzitter van de commissie van toezicht op de gemeentelijke Gymnastiek- /Scherm en Dansschool, onder betuiging van dank voor de vele en langdurige diensten, als zoodanig aan de gemeente bewezen. Na de openbare vergadering is nog eene geheime zitting gehouden, om den heer De Kanter gelegenheid te geven, eene vraag ta doen over eene zaak, die hij betei achtte, niet in het openbaar ter sprake te brengen. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den H. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezeue HIl. Missen, te 10 uur de plechtige Hoogmis, te 4 uur het Rozenhoedje, plechtige Vespers met Preek en daarna tot 8 uur gelegen heid om te biechten. Maandag de HH. Missen als op Zondag, 's middags te 3 uur het Rozenhoedje en de Vespers; te 5 uur beginnen de Oefeningen voor de eerste H. Communie. Donderdag te half 7, 7 en half 8 de ge- lezene HH. Missen, te 9 uur de Hoogmis en de eerste H. Communie, te 4 uur Ro zenhoedje, Lof en verdere plechtigheden. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria, tot be keering der zondaars, met 500 dagen Af laat; 's avonds te 6 uur het Lof en van 4 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. Op de gewone dagen inde week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10, 's middags te 3 uur het Rozenhoedje en van 5 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. De Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van den H.Antonius vanPadua. Zondag te half 6, 7 en half 9 uur de stille HH. Missen, te half 11 uur de plechtige Hoogmis, te half 4 uur de Vespers en Pre dikatie. Maandag de HH. Missen en Vespers als des Zondags. Dinsdag te 8 uur de gezongeu H. Mis ter eere van St. Antonius, te 6 uur Lof. Vrijdag te 8 uur gezongeu H. Mis, te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag, Hoogfeest van Paschen, de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur. De plechtige Hoogmis te half 11 uur, te 3 uur de Vespers. Maandag, 2e Paaschdag. De HH. Missen en de Vespers als op Zondag. Woensdag-avond te 7 uur Lof. In de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. Gedurende den Paaschtijd eiken avond van zeven tot negen uur gelegenheid om te biechten. ALMANAK DER 15e WEEK VAN HET JAAR 1887. APRIL, (Grasmaand, 30 dagen). Toegewijd aan de O. L. V. van Bijstand. 10. Zondag. PASCHEN. Verrijzenis des Heeren. Evang. De vrouwen bevinden de waarheid der verrijzenis haar door den Engel aan gezegd. 11. Maandag. 2e PA4 SCHDAG. Te vieren als Zondag. Evang. Jezus verschijnt aan de Emmaus- o angers. 12. Dinsdag. 3e Paaschdag. Op vele plaat sen Devotiedag. 13. Woensdag. H. Hermenegild. Martelaar. 14. Donderdag. H. Lydwina, f 1433. 15. Vrijdag. H. Waltman, Abt, 1138. 16. Zaterdag. H. Benedictus Jozef Labre.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6