NIEUWE 1100. Donderdag 14'April 1887. 12de Jaargang. Nihilisme en Socialisme. BUITENLAND. Eene spoorweggeschiedenis. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenlaud Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BüRBAII: St. Jansstraat Haarlem. 0.85 1,- 1,50 0,06 AGITE MA NON AGITATE. VR4IÏ PBIJS DEK ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uit ee vers: KUPPERS UAUREY. In Europa, vooral in Frankrijk en België, verwart men vaak de nihilisten met de socialisten. De moderne ziekten vau het nihilisme en socialisme echter hebben met elkander niets gemeen, dan haar einddoel: de sociale omwenteling. Het nihilisme is eene intellectueels en aristocratische ziekte, het socialisme daarentegen is meer eene economische en democratische kwaal. De zedelijke en sociale toestaud der Russische bevolking is gansch onderscheiden van dien van andere volken. De bewoners van deu Noordschen kolossus leven onder een soort Oostersch despotisme, voor hetwelk zij in hunne godsdienstige ideeën geene vergoe ding vinden. Welke vrijheid is den Russen gewaarborgd? Immers geene. Is een Rus door de rechtbank, om slechts een voor beeld te noemen, vrijgesproken, dan ge beurt het niet zelden, dat het administra tieve bestuur zich van zijn persoon meester maakt en hem voor zijne overige dagen naar Siberië verbant. Deze toestand drukt niet op hen, die niet denken en in hun zeer ondergeschikten toestand niet zijn blootgesteld aan de gewelddadige maatre gelen van het bestuur. Zij hebben immers geen gevoel van politieke vrijheid. Hun geest is verstompt. Maar de ontwikkelde, de meer beschaafde Rus, die eene verge lijking weet te maken van den toestand in het Russische Rijk met dien van audere landen en Staten, deze ergert zich over zijne ondergeschikte en beklagenswaardige positie, en daardoor ontstaan bjj hem revo- lutionuaire ideeën. Maar om te revolteereu heeft men hulp en ondersteuning noodig. Waar zal men deze vinden? De fabrieksarbeiders en de bewoners van het platte laud haten de nihilisten. Deze lieden gelooven aan God, aan deu Keizer en aan den heiligen Nico- laas, den patrooii van Rusland. De nihilist is de vijand van God en van deu Keizer, aldus ook van beu, die tot de lagere volksklas sen behooren. Eu dat is ook de oorzaak, waarom geen nihilistische samenzwering in de mindere standen plaats heeft. De nihilist haat den toestaud der din gen, maar hij heeft geene hoop, dat deze door eene algemeene omwenteling zal ver anderd worden. Derhalve treedt hij zelf handelend op, wordt samenzweerder, revo- lutionnair, sluip- en vorsteu-moordeiiaar. Hij verwoest, hp slaat en doodt, om eene voor hem onverdraaglijke orde der dingen uit den weg te ruimen. Het voornaamste keuteekeu van het nihilisme is de haat, de verachting van elk godsdienstig idee. En hoe kan het ook anders zijn? De schismatieke godsdienst in het Russische rijk is immers slechts een lijk. Yau een catechetisch onderwijs wil men er niet weten. De Pope predikt niet, hij onderricht niet, hij bepaalt zich slechts tot zijne liturgie. Wat het volk van gods- FEÜ1LLET O N. Midden op eer.e opene vlakte staat het wacht huisje No. 84. Het ligt op eeu huif uur afstauds van de (1 i c h te t bij zij n tie stations aau het boven- en benedeneinde der lijn, en even ver is het ook van het nabijgelegen dorp verwijderd. Het ligt zeer eenzaam, dit baanwachtershuisje, maar voor het spoorwegverkeer is het van buitenge woon groot belang. Het staat namelijk bij het punt, waar de zijtak zich van de hoofdtak afscheidt, en bovendien aan eene bocht en onder aan eene helling, zooal» men dat slechts bij een spoorweg door eeu gebergte kan aantreffen. Van het hoogstgelegen station af snelt (le trein geruime» lijd lusschen loodrecht opstijgende rotswanden door, eene nauwe ruimte, die men gemaakt had door den berg te doen springen; dan slingert hij zicb, de schilderachtige kron kelingen der spoorbaan volgend, naar het dal om, achter het wachthuisje No. 84 heen, weder in de vlakte te komen. Door al deze omstandigheden heeft de baan wachter No. 84 een zeer zwaren post, waarop dienst weet, kent het slechts door de li turgie, de kerkelijke gezangen uit de Evangeliën eu door de overlevering. De Pope ondergaat het lot van den Priester, die de ware, de Rooinsch Katholieke Kerk heeft verlaten. Hij zinkt iu onwetendheid en in verachting. Hij wordt niet geëer biedigd omdat hij geen eerbied waardig is. Hoe kan zulk eeu Priesterdom, zulk een godsdienst gunstig werken op het volk? Het nihilisme openbaart zich dan ook bij voor keur op godsdienstig gebied en Ruslaud is een vruchtbare bodem voor alle reli gieuze dwaasheden. Meu ziet in dat land weder alle ketterijen der Manicheërs eu van andere sectarissen uit vroegere eeuwen herleven. De rnensch nu heeft godsdienst noodig; heeft hij geen geloof, dan werpt hij zich in de armen van de superstitie en van het ongeloof. De van de Kerk gescheiden Russische ketters verdoelen zich ia twee legers, lu het eene vindt men hen, dit in 't open baar zich afscheiden van de door den Keizer bestuurde Kerk; in het audere, zij, die uiterlijk aanhangers zijn van de offi- ciëele Kerk, doch, die haar in hun hart verachten eu verfoeien. De uihihsteu gaan tot het uiterste der ketterij, tot het atheïs me eu materialisme; zij worden uitsluitend gerecruteerd uit de zonen vau Popen, uit de studenten aau de universiteiten eu hoo- gere scholen, uit de gepensionueerde offi cieren eu adellijke personen. Eu in den laatsten tijd zijn ook de officiereu in ac- tieveu dienst door die afgrijselijke kwaal aangetast. Zelfs onder de Russische vrou wen vindt men het nihilisme vertegen woordigd. De Regeering heeft de fout be- gaau, de studenten te emancipeeren en de universiteiten open te stellen voor vrou welijke leerlingen. Het officiëele onderwijs aau de hoogescholen is rationalistisch ge worden en schier alle studenten worden tot opstand tegen het gezag opgevoed en aangezet. De nihilistische vrouwen be hooren in deu regel tot de hoogste klas sen der maatschappij. Men vindt ouder haar personen, die, in paleizen geboren, be trekkingen als dienstboden in de verst ver wijderde steden aannemen, om, als agen tessen, het nihilisme van dienst te kunnen zijn. Kunnen de nihilisten tot hun doel, het omverwerpen der bestaande orde, geraken? vroeg men onlangs aan eeu Slavisch schrij ver, die met de toestanden in het Rijk der Czareu uitmuntend bekend is. Eu hij ant woordde: >Neeu, zoo lang namelijk het leger stand houdt. De nihilisten hebben Alexander II vermoord, zij zullen wellicht ook Alexander III en diens navolgers om het leven brengen. Zij zullen banken plun deren eu paleizen iu brand steken. Doch daardoor vermeerdereu zij slechts deu haat van het volk. Maar gansch anders zou de toestand worden, als het leger door de nihilistische ziekte werd aangetast. De groote verantwoordelijkheid rust; een verzuim in het seinen of eene missielling vau den wissel zou een omzettend ongeluk kunnen teweeg brengen, vooral voor de sneltreinen, die over dag dikwijls met zulk een gestamp en zulk eene vaart voorbijstoome», dat het kleine wachthuisje op zijne grondvesten beeft. Zooals men begrijpen kan, is er op dit ge wichtige punt een uitmuntende beambte geplaatst, die,na het afleggen van deu gewonen eed,bovendien nog onder eede heeft moeten beloven, dat hij ziju post bij den wissel onder geene voorwaarde zal verlaten vóór men hem volgens het reglement heeft afgelost. Bij den :egenwoordigen wisselwachter, Mildner, zou zulk een bizoudere eed uiet eens noodig zijn geweest. Hij is een voorbeeld van stiptheid, die door de zon gebruinde krachtige man, tusschen de 30 en 40 jaren oud: getuige het ijzeren kruis, dat hij op zijue borst, en de vergulde epauletten.die hij op zij a uniform (lraagtjhet een eu ander de welverdiende ouderscheiding voor 15- jarigen onberispelijken dienst bij deu spoorweg. Stil en tevreden, leeft Mildner hier in het kleine huisje met vrouw en kind. Wel is waar is zijne vrouw zwak en ziekelijk; maar baar man is zoo liefderijk jegens haar en neemt, zoodra despotieke macht belichaamt zich in het leger en als dit leger zich tegen de Rus sische Staatsorde wendt, moet zij vallen, zegt de bedoelde auteur. Helaas! de gebeurtenisseu vau den laat sten tijd hebben ons getoond, dat het ni hilisme zijn weg reeds iu het Russische leger heeft gevouden. Eu het zal er pro paganda maken, zonder twjjfel. Arm Rusland, wat zal uw lot ziju, als de ziekte vau het nihilisme blijft woekereu als eeue vreeselijke epidemie en uwe be stuurders weigereu de ware middelen toe te passen voor de genezing der afschuwe lijke kwaal! fa zijue daukbetuigiug naar aanleiding vau deu gelukweusch, hem door deu ge meenteraad vau Metz toegebracht, heeft Keizer Wilhelm verklaard te hopeu: »dat de vredestoestand vau blij venden aard zal zijn. Het Ministerie heeft bepaald, dat het besluit vau 31 December 1886, volgeus hetwelk ieder, die tot het Frausche leger behoort of daartoe iu betrekking staat, verguuuiug moet vragen om iu het Rijks- land te vertoeven, voortaan van toepas sing is op alle Fransckeu, uitgezonderd degenen, die reeds in het land wonen. Aau Daily A/ews wordt uit Berliju be richt, dat Duitschlaud eu Zweden eeu ge heim traetaat hebben gesloten, waarbij Zweden belooft Duitschland te helpen iu geval van oorlog tusschen Duitschland en Rusland. Powderley, de voorzitter der Knights of labourkomt, volgens berichten uit New-York, naar Europa, ten einde in dit werelddeel aangesloten vereeaigingeu in het leven te roepen. Kolonel King Harmau is benoemd tot onder-secretaris vau het Parlement, en wel voor de Iersche zaken. De Frausche Minister Goblet heeft den Aartsbisschop van Kametijk eene ken nisgeving gezonden, meldende, dat hij voor nemens is aau 28 Priesters zijuer diocese de landsgeldeu te onthouden, dewijl zij iu België ziju geboren. Nu moet meu weten, dat de ouders dier priesters zich in Frankrijk gevestigd hebben; iu het Aartsbisdom van Kamerijk wonen niet minder dan 260000 Belgen. Er is hier dus geen sprake van vreemdelingen; de Minister zoekt alleen eeu voorwendsel om in een katholiek land ziju haat tegen het Katholicisme te koelen. De Siandard verneemt uit Sofia, dat de Regeering te Constautiuopel officieel heeft doen tegenspreken, dat zij voornemeus zou ziju, Bulgarije's onafhankelijkheid uit te roepen. De Porte heeft een met buskruit ge laden Italiaausch vaartuig den doortocht vergund door de Dardauelleu met bestem ming naar Odessa, nadat Rusland daarop hij maar eenigszitis kan, haar de zwaarste bezig heden zoozeer uit de hand, dat zij zich staande houdt en haar werk verricht, zooveel de krach ten haar zulks veroorloven; ja, altijd glimlacht zij nog als de trouwe, bruine oogen van den echtgenoot bezorgd op haar bleek gelaat rusten. //Het zal wel beter worden!» daarmee troost zij hem en zich zelve. De kleine vierjarige Ka- rel, de eenige, die hun van een viertal kinderen, waarvan drie reeds gestorven zijn, is overgeble ven, groeit daarentegen als eene roos. Zijie speel plaats is de kleine tuin achter het huisje, die des zomers altijd vol groote zonnebloemen staat. Kalei belooft nu reeds, dat hij een flinke haan wachter zal worden. Zoo klein als hij is, kent hij toch reeds de seinen, weet op welken tijd ongeveer de treinen voorbij komen, eu wacht eiken trein op; dan gaat hij achter zijn vader staan en legt zijne kleine hand, bij wijze van salout, heel deftig tegen zijn blonden krulle- bol. Hij beschouwt dit als zulk eene belangrijke taak, dat hij het voor niets ter wereld zou willen verzuimen. Het is een heerlijke lentedag geweest. Gloeiend stond de zon aan don wolkeuloozen hemd, de groeikracht wekkende, die in de aarde sluimert, nu gaat zij met gouden gloed achter de bergen had aangedrongen; echter slechts op voor waarde, dat eeu Turksch officier aanboord zal gaan, om de zekerheid te hebben, dat het buskruit niet aan de Turksehe kust wordt gelost. Volgens een bericht uit St.-Petersburg is eene groote hoeveelheid dynamiet ge stolen uit het artillerie-magaziju te Libau. Zeer vele personen werden gevangen ge nomen. Uit St.-Petersburg wordt aan de Neue Zeit. bericht, dat het Ministerie van finan ciën voornemens is, ook de iu Rusland ge vestigde of bij Ruesische nijverheids- of haudels-onderuemiugeu aangestelde vreem delingen voor reispassen naar het buiten land belasting te laten betalen. Vrjj daar van zullen slechts diegenen blijven, die op reis gaan om hoogstens drie maanden op hunne buitenlandsche bezittingen te ver toeven. Eene depêche uit St.-Petersburg spreekt van het gerucht, dat Me Keizer opnieuw dreigbrieven heeft ontvangen, waarbjj hem gelast wordt binnen zekeren termjju eene constitutie uit te vaardigen. Iu verscheiden wijkeu der hoofdstad hebben weder huis zoekingen plaats gehad, gevolgd door ar- restatiën. Spanje heeft de kuststreek van Afrika, van Kaap Blauco tot Kaap Bajador, ten Zuiden van Marokko, bij zijn gebied in gelijfd. Te Madrid doet men nog steeds allerlei ongeuoegelijke ontdekkingen. Zoo werd ouiaugs iu een particulier huis opnieuw eeu depót van wapenen ontdekt. Ook is in de omstreken eener provinciestad ammunitie in deu grond bedolven gevouden. Men ge looft, dat de ammunitie voor de Carlisten was bestemd. Dezer dagen weer vond deMadridsche poli tie in een kruidenierswinkel 200 geweren en eenige kisten dynamiet. Vele personen zijn iu hechtenis genomen, en wel zes naar aanleiding van de ontdekking der verborgen wapenen. De patronen, die bij de geweren werden gevonden, bevatten nitro-glycerine. Het is te hopen, dat de verzamelaars van al dat gevaarlijks spoedig iu handen der politie vallen. De expeditie door de Cougospoorweg- eu Handelmaatschappij georganiseerd om de route voor eeu spoorweg van den Opper- uaar den Benedeu-Congo op te nemen, zal naar een telegram uit Brussel aan de Times meldt, tegen liet einde van April uit Ant werpen vertrekken. De leiding der expeditie zal worden opgedragen aan kapitein Thjjs van den Belgischen generaleu staf. De Frausche Regeering zal voor de lo- terjjaaudeelen der Congo-leeuing machti ging verleeuen voor noteeriug op de Pa- rijsche beurs. Water in Afghanistan tegeuwoordig gaande is, valt nog niet met zekerheid te zeggen, maar zonder twijfel broeit er iets in het rijk van den Emir. Deze hee t, vol- onder. Mildner zit op de bank naast de deur en wacht op de electrische seinen van het station aan het beneden einde van den spoorwegjket teeken dat de daar gereedstaande sneltrein afrijd. Plot seling doet een luide angstkreet uit den tuin hem opspringen. Angstig ijlt hij er heen en wat hij ziet doet hem ontstellen. Daar ligt zijne zieke vrouw in onmacht op den grond en het kind tracht haar door schreien, kussen en streelen weer hij te brengen. Mildner neemt de be- wustelooze echtgenoote iu zijue armen, draagt haar iu (le kleine kamer en beproeft, zoo goed hij kan, de levensgeesten weder op to wekken. Eindelijk slaat de bevvustelooze de oogen op. „Franceska, lieve vrouw!» roept Mildner, terwijl hij zich over haar heen buigt. De zieke komt meer en meer tot zichzelve en beproeft te glimlachen; maar het glimlachje sterft weg op haar gelaat, dat door een doode- lijke bleekheid overtogou wordt; met de zwakke rechterhand omvat zij den knaap, de linker legt zij om den hals van haar man eu fluisterde: z/Frederik, ik ga sterven. Reeds sedert weken heb ik het gevoeld." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1