B I E \~LA t). gens een telegram nit Indië, zijn volk opgeroepen tot den heiligen oorlog tegen Rusland, en ofschoon de Onder-Secretaris van Staat voor Iudië in het Britsche La gerhuis heeft verklaard, dat >er geeu aan leiding is te gelooven, dat Rusland voor nemens zou zijn tegen Afghanistan op te rukken*, eu het Journal de St. Petersburg deze woorden heeft bevestigd, blijft er toch onzekerheid heerscben, omtrent de Af- ghaansche zaken. GEMENGDE BERICHTEN. zag, dat een soldaat van zijn regiment den Prins Eene vrouw, die uit het bedelaar s- gesticht van Hoogstraten, België, outvlucht waa, Dag aau dag komen er berichten uit Afghanistan: nu eens melden zij, dat de Emir zijne infanterie op geregelden voet tracht te brengen, zijne cavalerie te ver meerderen, dat de Britsch-Indiscbe Regee ring eenige Afghaan-che regimenten van repeteer-gewereu heeft voorzieu, dat de artillerie in Afghanistan goed in orde moet zijn, dan weer heeft de Emir tienduizend man naar Herat gezonden om eeue over rompeling dier stad door den Gouverneur van Turkestan te voorkomen, een auder maal, dat de Emir een zijner ouderhoorige hoofden wegens Russischgezinde gevoelens heeft doen ombrengen, en zóó is er elke dag het eeu of auder nieuws, dat intusschen alles behalve van geruststellenden aard is. De Pauslavisten zieu in al dezo berichten intriges van Engelaud in verband met het Bulgaarsche vraagstuk, en de Nowoje Wremja noemt het daarom niet meer dan verstandig van den Britschen Onder-Secre taris van Staat, dat hij de bovenbedoelde geruststellende verklaring heeft afgelegd. Trouwens hjj behoeft,* zoo zegt het blad, »niet te gelooven, dat ziju démeuti de op merkzaamheid der Russische overheden aan de Afghaausche grens kan afleiden. Over rompelen kunnen ons de Afghauen en hunne bondgeuooteu aldaar niet; eu hunne aanvallen af te slaan, dit zal thans niet moeiljjker zijn dan op den dag van het gedenkwaardig gevecht aan de Koeschk, hetwelk onze soldaten op zulke schitterende wjjze er van overtuigde, dat de krjjgers van den Emir juist zulke Aziaten* zjju, als de overige aldaar tehuis behooreude volksstam men, met welke de Russische troepen reeds hebben te doen gehad. In een tweetal beschouwingen over de Eerste Kamer heeft Be Tijd, uitgaande van de stelliug van piof. Buys, dat uit college in onzen Staat voornamelijk, moet dienen om de gebreken te temperen, welke onafscheidelijk aau het kiesstelsel voor de Tweede Kamer verbonden zijn, de vol gende desiderata (want zoo beschouwt het blad ze) ontwikkeld. Eeue Eerste Kamer zou het wen- •chen, samengesteld uit „aanzienlijken", in dien zin, dat niet alleen de rijksten en hooggeborenen in den Staat daarin worden begrepen, maar allen, die op eeuigerlei wijze, welke dan ook, boven de overgroote meerderheid van hunne land- geuooteu verheven staan. Vertegenwoordigers van wetenschap, kunst en kerkelijk leven, zoowel als vertegenwoordigers van de voornaamste instellingen op het gebied van handel, nijverheid en financiën (men denkt hier aau lichamen als ue NederUndscbe Bank, de Handelmaatschappij, de Kamers van Koop handel onzer groote handelssteden, enz.); de meest uitstekenden onder de hooggeplaatste amb tenaren en hoofdofficieren bij de land— eu zee macht, zoowel als de aanzienlijksten en tevens bekwaamsteu ouder de groote grondeigenaren zouden in die Eerste Kamer zitting moeten heb ben, geheel afgescheiden vau hun aanslag in de belastingen eu, voor de meesten, van hun eigen persoonlijk vermogen. Het liefst zag De Tijd de leden aangewezen door verschillende colleges en kringen van des kundigen, zooveel mogelijk door hunne gelijken. Ook zou het, om de Eerste Kamer geheel aan hare roeping te doen beantwoorden, z. i. hoogst weuachelijk zijn, een deel der leden, stel eeu derde ot een vierde, direct te doen benoemen dnor den Koniug uit diegeuen, die zich op een of ander gebied bizot-der verdienstelijk maakten jegens den Staat eu wier kennis, talenten of persoonlijkheid hen boven het gros hunner mede burgers verheffen. Bij het vaststellen der nieuwe categoriëu van verkiesbaarheid zal de Nederl. wetgever een ge heel nieuw terrein te betreden hebben. De toe standen hier te lande zijn van die in andere Staten in veel opzichten verschillend. Alleen in het koninkrijk Italië ziju categoriëu ingevoerd van den aard als de bovenbedoelde. Maar de benoeming geschiedt daar door den Koning. Waar rlit koninklijk recht bestaat, is bij de aan wijzing der benoembaren eeue vetl grootere vrij heid toegelaten (En met uilbreiding van de ko ninklijke rechten moet men bij onze Tweede Kamer maar komei.l) Laatstleden Woensdag beeft te 's-Graven- hage de aangekondigde vergadering plaats gehad van voorzitters van B. K. Kiesvereenigingen, met het doel, een provincialen bond te stichten. De vergadering werd gepresideerd door den heer Heijdenrijck, lid van den Baad van State. Doel der bijeankomst was, te beraadslagen over de stichting van een bond tusschen de katho lieke kiesvereenigingen in genormde provinciën en eene eventueele aansluiting bij den algt meenen Nederlandscheu bond te 's-Hertogenbosch. Besul- taat der bijeenkomst was, dat de concept-statuten met nogal aanzienlijke wijzigingen werden aan genomen met 17 tegen 3 stemmen. De aange nomen artikelen zullen opnieuw correct worden geformuleerd, aan de heeren, die de vergadering bijwoonden, worden toegezonden, om alsdan de verschillende kiesvereenigingen te doen beslissen, of zij al of niet tot den Provincialen bond voor JSfoord- en Zuid-Holland willen toetreden. Zaterdag werd te Delft de eerste algemeene vergadering gehouden van de leden der Vereent- ging van voorstanders eener Nederlandsche oc- trooiwet. Besloten werd de koninklijke goedkeu ring te vragen op de statuten, teneinde zich te gelegener tijd met een adres aan de Begeering te wenden tot wederinvoering hier te lande van de sinds 1869 afgeschafte octrooien voor uitvin dingen en verbeteringen. De Vereenigitrg telt thans tachtig leden. Tot leden van het Bestuur werden gekozen de hh. A. Huet, Mr. Gerard W. Schimmel, G. A. A. Middelburg, Mr. C. Mirandolle en H. W. E. Struve. De Tweede Kamer is thans officieel bij eengeroepen tegen Dinsdag 19 April 's namiddags te half drie. Eene verscheidenheid van talen, die aan den toren van Babsl doet denken, vindt men in de colleges der hoogeschool te Berlijn. In het aanstaande zomer-semester zullen daar de volgende levende eu doode talen geleerd wor den: Latijn, Griekscb, Fransch, Eugelsch, Ita- liaansch, Spaansch, Deensch, Oud-Germaansch, Poolsch, ltussisch, Oud-Slavisch, Sanskriet, Sy- risch, Assyrisch, Babylonisch, Oud-Semitisch, Arameesch, Arabisch, Turksch, E'.hiopisch, Egyp tisch en Guineesch. Het Oosterscb Setniuarie, dat gesticht zal worden, vermeerdert dat aantal waar schijnlijk nog wel. Te Venetië houdt men zich bezig met het ontwerpen van een plan voor een omni- busdienst van de stad naar het spoorwegstation door middel vau vaartuigen, welke door elecirici- teit in bewegiug worden gebracht. T e S t.-P etersburg werd dezer da- geu in de woning van Dr. Krajewski eeu kracht- tournooi gehouden. De dokier, die tevens stichter is van eene gymuastiek-vereeniging, wilde het bewijs leveren, hoezeer voortdurende krachtoefe ningen ae ontwikkeling der spierkracht bevor deren. Met dit doel noodigde hij drie acrobaten, Vosz, Mauzoni en Williams, tegelijlc met de krachtigste leden zijner vereenigiug, tot een wed strijd, Men begon met oefeuiugeu op den dyua- mometer van Beuoud, waarbij de athleet Vosz al zijne mededingers verreweg overwon. Hij ver plaatste uiet minder dau twaalfhonderd pond; de sterkste dilettant bracht het tot duizend tachtig pond, 8iguor Manzoui slechts tot achthonderd vijf eu zeventig pond. Ook bij de proeven van drukkracht, evenals bij die van trekkracht, bleef de reus Vosz overwinnaar; de wijzer van het toestel bereikte tersloud het maximum en sloeg terug. Bij het opheffen van gewichten tilde Vosz met den wijsvinger zeshonderd pond, met de rechterhand achthonderd vijftig pond. Toen hem hierbij ziju trouwring htuderde, deed hij deze af; men kon in den ring bijna eeu Oosteu- rijkschen floiijn bergen. De dilettant, die hem in deze oefeniugen het dichtst nabij kwam, was een jonge Zweed van zeventien jaar. Tot slot brak Vosz eenige hoefijzers in tweeëu; men zal de stukken daarvan, als portretlijstjes opgemaakt, ter gedachtenis bewaren. Bjjselberghe heeft een toestel uitgevonden, waarmede tegelijkertijd 8 tot 24 te legrammen kunnen overgebracht worden. Dat menschen, die in het tucht huis zitten, moeten werken, is bekend. Maar edel werk is dit zeker uiet. Werk pluizen, man den vlechten, enz., zijn de gewone bezigheden. Dat echter een standbeeld in de gevangenis werd vervaardigd, is waarschijnlijk nog nooit vertoond. Toch is dit iu Engeland het geval. Dezer dagen is eeu kunstweik, in zoo'u vreemd atelier ont staan, onthuld maar in alle stilte. Het is het standbeeld voor Koningin Anna, het werk van den tot twee jireu tuchthuisstraf veroordeelden beeldhouwer Bichardt Bedt. Het standbeeld komt voor de Sl. Paulskerk te staan op de plaats van bet oude, dat eenige jaren geleden door een krankzinnige werd verminkt. De dienstbode van een koopman te Verdeu, in Hannover, had voor den heer des huizes een postwissel met het uoodige geld er bij naar het kantoor gebracht en kwam met het rt9u terug. Op de vraag, of alles iu orde was, haalde zij misuoegd de schouders op en zeide: t Mocht wal; er kon nog niet eeus eeu fooitje op overschieten." De Hertog van Edinburg is be kend om den weinigen omslag, dien hij maakt met beleefdheidsvormen. Hij is ook bekend om zijne groote zuinigheid. Men zrgt, dat toen wijlen de Keizerin van Kusland, zijne schoonmoeder, hem eens met groot gevolg kwam opzoeken, liij haar slechts wilde herbergen op voorwaarde, dal zij a' onkosten van haar verblijf betaalde. Kort voor het vertrek der Keizerin werd er een luncheon opgediend, men nam afscheid, en toen de Keizerin reeds iu het spoorwtgrijuig was, bood de Hertog van Edinburg aan zijne ver baasde schooninueder de rekening aan vau den luucheon, dien zij vergelen had te betalen. Eene nieuwe omschrijving van de lucht viudt men in een Duilach blad: „Lucht is niets anders dan wind iu rust". Be langste tunnel. New-York heeft sinds 1832 eene waterleiding, waarvan de aan leg 35 millioen gulden heeft gekost. Zij is heden niet meer voldoende, daarom heeft men nog grooter ontwerp gemaakt. Het water moet uit het Crontonmeer komen. Men zal nu eene tunnel van 46 kilometer moeten boren. Aan dit reuzen werk zijn 6000 werklieden met 100 boorma— machines dag en nacht bezig. De onderneming zal 150 millioen gulden kosten en in twee jaar voltooid ziju. De tunnels, die iu Frankrijk, Zwitserland en Italië zijn, hebben alle, ofschoon zij nauwelijks een derde zoo lang zijn, veel meer tijd gekost. Over de tunnel van Mout Genis, die slechts 22,23 kilometer lang is, arbeidde men tien jaar. Het Koninklijk gezin is giste- ren-middag te halt drie te Amsterdam aangeko men en door de menigte met oorverdoovend ge juich ontvangen. De geestdrift was algemeen. De orde werd niet verstoord. In Weenen zijn twee kerels in hechtenis genomen, die zich aau verschillende diefstallen hadden schuldig gemaakt. Iu den laatsten zomer haalden zij, alsof zij van deu eigenaar daartoe bevel hadden gekregen, uit huizen, waarvan de bewoners gedurende de zo- metmaanden uit de stad waren, de meubelen, die ze daar vonden. Na gedauen arbeid be plakten zij de muren en deuren met papier tjes, waarop stoud; „Mensch, erger je niet." Met deze bittere philosophie, die de bsstolsueu uit alle leege kamers eu kasteu tegen grijnsde, moesten zicli niet mind-r dan vijftien families troosten. De beide humoristen ziju nu in de gelegenheid gesteld, zich eeuigeu tijd iu't geduld te oefenen. Te Furstenstein leeft een man die, uit godsdienstige overtuiging, gedurende den ganscheit vastentijd van 40 dagen alleen des Zondags eet, maar overigeus al de overige 34 dagen zich van 't nuttigen van spijzen onthoudt. Hij heeft dit nu reeds drie jartu volgehouden. In de jongste vergadering der coöperatieve broodbakkerij De Volharding, te 's Graven hage is door een der ledeu eeu so ciaal-democraat ter sprake gebracht het adres iu zake kwijtschelding van straf van Domela Nieuweubuis, met den weusch, dat ds Volhar ding dat verzoek zou ondersteunen. Nadat door eeu ander lid betoogd was, dat onder de leden shcbts V? gedeelte aanhangers waren van de socialistische partij en men alzoo beter deed door zich niet in politieke twisten te mengen, ontstond er e;n looneelije, waarbij 't zeer heftig toeging. Eeu der bestuurders, eeu sociaal-democraat, trad op den spreker toe en uit te verschillende bedrei gingen. Door andere leden werd nu geëischt het bestuurslid te schrappen, dat zich zoo vergat in zijne betrekking. Het bestuur zou dit royements- voorstel overwegen. Een vader, die z ij ne kinderen eene boeiende beschrijving van de woeslijn Sahara wilde geven, zeide o. a. „dat er geece andere le vende wezens in worden gevonden, dan de ver bleekte beenderen van hongerige kameelen". De sterfte van kinderen te Wor kington, Graafschap Cumberland (Engeland) is buitengewoon groot, uamtlijk 1362 per 1000 ge boorten. 5a pCt. van alle sterfgevallen ziju kin deren beneden 5 jaar oud. De geneeskundige inspecteur schrijft de groote sterfte gedeeltelijk op rekeuiug vau de scüool-autoriteiteu, die (le scholen uiet willen sluiten als er roodvouk uit breekt, en gedeeltelijk op rekening van het thee drinken. De moeders drinken 3 tot 4 malen daags thee en de kinderen lesschen er ook regel matig hun dorst mede. Tttee werkt uiet zoo verlagend als opium, maar, zegt de iuspecteur, zij doet veel meer kwaad. Eene andere oorzaak vau de groote sterfte zoekt hij in het „Verlos- singsleger" De moeders gaau naar de vergade ringen van het Verlossingsleger" en laten hare kinderen tehuis. De opmerkingen van dezen iu specteur trekken in Engeland zeer de aandacht. Als een opmerkenswaardig feit dient te worden gemeld, dat bij het bureau van De Maasbod», welk blad eene 4e lijst van giften voor de Vatikaausche Tentoonstelling annon ceert, 2 giften van Protestanten zijn ingeko men. Op deu Chicag o-M ilwankee en St. Paul spoorweg loopeu nu twee passsgierstreinen, welke voorzien ziju van toestellen tot verwarming door deu stoom uit de locomotieveu. De maat schappij laat ook eeu ijzeren wageu makeu met eene stoommachine, welker stoom eerst den trein verwarmen eu daarna als drijfkracht van de loco motief dienen moet. Deze proefneming de eerste op eeue lange lijn is tot dusverre goed geslaagd, maar zij heeft nog niet deu toets van felle koude doorgestaan. Men wil op deze wijze der verwarming door kachels vervangen, welke thans in verscheidene Staten, wegens de daaraan verbonden groote gevaren het aantal ongeluk ken van den laatsten lijd bewijst het is ver boden. Te Freiberg, in het koninkrijk Sakse», is de nitroglicerinefabriek der Dynamiet Trust Company in de lucht gevlogen. In het Compascuumveen wil men eene proef nemen om uit het hout, dat in de onderste veenlagen gevonden wordt eu dik wijls uit zware, nog zeer gave eikestammen bestaat vooral uit boomwortels teer te branden. Mocht deze proefneming slagen, dan zou voor de tallooze wagenvrachten hout, die jaarlijks bij de veengraverij opgedolven worden, een uitweg zijn gevonden. Isaak Murphy, de beroemde Ame- rikaatische jockey, is een neger. Hij moet een vermogen bezitten van 50,000 dollars en een jaarlijksch inkomen van 15,000 dollars. In zijue handelingen is de 23jarige Murphy een volko men gentleman. Hij rookt en drinkt niet, en iu tegenstelling met veler zijner collega's, lijdt hij eene zeer solide levenswijze. De Prins-Begent van Beieren gaat altijd zeer burgerlijk eenvoudig gekleed door Miinchen's straten, zoodat niemand, die hem niet kent, in hem het Hoofd van den Staat zou zien. Onlangs ging bij door de Ludwigstrasse, en achter hem liep een Kolonel der infanterie. Deze wel aankeek maar niet grostte, eu hij trachtte deu man door teekaus te biduiden, dat hij eer biedig moest salueeren. Maar da soldaat begr eep die teekens verkeerd, en hield den Bagent staande met de woordeu: „B ijt eeus eveu stilstaau; de Kolonel heeft u wat te zeggen.// Er zijn thans te Londen omnibus sen, die met gas zij a verlicht. Daartoe is elk voer tuig voorzien van een reservoir, dat voor drie of vier avonden gas bevat. Een wagentje met eenige vaten rolt kalm voort te midden vau bet gewoel der Haagscbe schooljeugd, die bij liet slaan vac de klok van vieren de straat vult. Emsklaps krijgt het karretje ee t stoot, een der vatea rolt or af, tuimelt met gehraak op de straatsteetien ea daar valt de inhoud door den uit de voegen geweken bodem... tint was ptuimenstroop! Point de mire vau alle jongens. Plotseling ziet m(J11 daar ééu grabbeleud kluwen armen, beenen, hoofden, kieieu en vingers alles is te gelijk ia actie, alles glimt vau stroop. De zoo plotseling verschenen eu gratis aaugeoodeu lekkernij wordt gretig op gelikt. Een der jougens had zijn kans schoon gezien eu stil ziju zakdoek vol stroop gedaan. Maar ziel, eeu „inmiddels toegesckoteu" politie agent had de glibberige daad waargenomen. Hij schiet verder toe, maar de jongen wacht hem niet af. Hij behoeft den agent slechts te zien, om zijn stroop weer te laten wegvloeien. Slechts eene glibberige straat laat de sporen van het vat stroop achter. De jongen» zijn uiteen gestoven en de mau van het karretje rolt zijn belangrijk verlichten last verder. Men meldt uit Oosterhout (N.Br.): Ontevreden over de lage prijzen, welke door de slagers voor het slachtvee werden bisteed, heeft meuig landbouwer ziju vee zelt g-slacht en het vleesch beueden wiukclprijs Verkocht. Zij zetten het vleesch 10 en 15 ct. beneden den wiukulprijs om, en maken daarmee nog ruime winst. Volgens het Bussische militaire blad Invalide, bestoud het Bussische leger op den leu Jauuuari 1887 uit 30,655 officieren van alle rangen eu 824,762 soldateu. Deze laasteu wareu verdeeld als volgt; infanterie 607,647; cavalerie 77,140; artillerie 114,325; genie 25,650. Het actieve leger telde 611,207 man; de reservekaders 77,422 mau; met onbepaald verlof sedentairtroepen) waren er 84,913 man, bij het legerdepöt wareu 8275 man ingedeeld, eu 42,945 mau vormden de auxiliaire troepen (gendarmerie enr administratie van het Ministerie van oorlog). De nieuwe muzikale bewerking van de Marseillaise, welke eene Commissie, onder leiding van Ambroise Thomas, op verzoek van deu Franscheu Minister van Oorlog heeft ge maakt, zal den 15den Mei bij al de muziek korpsen vau het Fransche leger worden inge voerd. Bij het instructie-bataillon te Katupen zijn drie jongelingen op 16-jarigen leef tijd aangenomen, die de buitengewone lengte hadden van 1.843 M., 1.818 M. en 1.805 M. Een huisgezin van 8 personen te Antwerpen is velleden Viij lag bijna vergiftigd geweest door het eten vau suijbooueu, die met soda waren gekookt. De spoedigs hulp vau eeu dokter heeft gelukkig ergere gevolgen kunBen voorkomen. Huismoeders, die somwijlen soda in de erwteusoep doet, weest voorzichtig! Na 15 dageu geslapen te hebben, is de handelsreiziger Cliauffat uit zijn hypnoti- scheu toestand outwaakt. Van hetgeen tn dien tijd met hem is voorgevallen, herinnert hij zich niets. Overigens is hij weer in 't bezit van al zijne zinnen en intellectueele vermogens, mot uitzondering van de spraak. Ook de verlamming aan de eeue zijd.: is nog niet geheel geweken. Daar meu hem iu zijn slapendeu toestand her haaldelijk had hooren zeggen, dat bij het slacht offer was gewoideu vau dietstal, liet men hem een kruisverhoor oi dergaau om tol de zekerheid te komen of hij zich nog herinnert beroofd te zijn. Kin böses Omen, murmelte das Volk: eene hoeve onder Wijnandiradi, verpacht aan den landbouwer Brand, is eergisteren afgebrand, met 3 paarden eu 2 veulens. Volgens de Revue des Autographes wor den voor brieven van Generaal Bonlauger hooge prijzen betaald, in verhouding tot zijne nog jonge vermaardheid eu zijne vlugheid met de peu. Een brief van hem bracht oulangs 20 franks op. Voor een Duitscheu brief vau Koningin Victoria werd 200 franks betaald; voor de baudteekening van Mad. De Pompadour, onder eeuige regelen schrifts, 125 franks', en voor een goudsmids rekening van 573,000 fr.waaronder Mad. Du- batry vier regels geschieven had, 400 franks. Een handschrift van J. J. Bousseau bracht 2550 fr. op. Brieven van den 18en eeuwschen dichter Gilbert werden betaald met 55, 200 ea 300 franks dat is meer, dau de man in dertijd voor zijue werken ontving. De Amerikaansche million n air Cornelius Vanderbilt heeft de schildery van Bosa Bonheur, welke hij op de veiling van Stewart voor 53,000 dollars (t 132.500) kocht, ten ge schenke gegeven aau het Kunstmuseum te New-York. Te Botterdam is op een zolder ouder oud kinderspeelgoed een Stradivarius ont dekt met bet volgende opschrift: Antonius Stra divarius cremonensis faciebat anno 1724.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2