Bijvoegsel belioorende bij de NIEUWE van Zondag 17 April 1887. Kloosters. Zoolang de wereld blijft bestaan, zullen er ook lui zjjn, die aan spoken gelooveu, en wezenlijk bang ziju voor spoken. Hetzelfde mag men van de kloosters zeggen. Zoolang er anti-katholieken, lauw- en flauwkatholieken bestaan, zal de vrees en de haat tegen de kloosters blijven be staan. Hier schreeuwt en raast men: »Al wat in 't klooster gaat, zijn slechts domme en luie menscheu.* Elders beweert men, dat de onbillijke concurrentie der kloosters oorzaak is, dat vele nijvere arme lieden een eerlijk stukje brood verdienen. Nog onlangs schreef de Vereeuiging lief~ dadigkeid naar vermogen te Amsterdam: Voor de naaisters aan huis ziet het er nog immer droevig uit, want de groote, onbil lijke concurrentie, dezen aangedaan door gestichten, weeshuizen en kloosters, maakt dat zij met hard werken nauwelijks haar brood verdienen. Nota bene, lezer! Het eeuige bekende klooster hier ter stede (te Amsterdam), zegt De Tijd., is dat vau de EE. Paters Redemp toristen op de Keizersgracht. De vrouwe lijke religieuzen, welke wjj het voorrecht hebben in ons midden te bezitten, zjju allen werkzaam of in weeshuizen óf in ge stichten voor zieken en ouden van dagen, óf in scholen. Wanneer die goede zusters behalve de zorgvuldige verplegiug vau zieken en ouden van dagen, den armen naaisters te Am sterdam door haren handarbeid nog eene ouhoudbare concurrentie aandoen, dan ver valt toch zeker het woordje Lui, dat men haar bij iedere gelegenheid naar het hoofd werpt. Of de heeren examinatoren bij de examens de domme kloosterlingen met glans lateu passeeren eu de goed onderlegde leeken afwjjzeu, komt ons niet zeer waarschijn lijk voor. De concurrentie van domme eu luie men- scheuis overigens niet zeer gevaarljjk, dunkt u dat ook niet, lezer? V. W. De temperatuur onzer slaapkamers. Het is eene onbetwistbare waarheid, dat frissche, zuivere lucht de eerste behoefte is voor het meuschelijk lichaam, eu het beste voedingsmiddel voor het bloed. Dat vele personen hieraan nimmer deuken, en in bedorveu atmosferen verscheidene ureu daags eu 's nachts doorbrengen, is onge lukkigerwijze een te veel voorkomend feit. Ventilatie van kamers wordt zelden aan- getroffeu, en heete, benauwde vertrekken, met temperaturen van 36° Celsius, dienen tot verblijf van velen. Komt het bij slechts weiuigeu op, de temperatuur der woonka mers op een zelfde hoogte te houden, het staat bij hen vast, dat' slaapkamers nim mer mogen wordeu verüit, waut dat het slapen in de koude gezond, in een ver hoogde temperatuur echter zeer ongezond is. Tegen de laatste bewering is zeer veel in te brengen. De hoofdgrond tegen net verwarmen der slaapkamers is hierin gelegen, dat men in bed niet bevriestc eu dat andere maatre gelen slechts tot ontzenuwing zouden lei den. Dit zou waar zijn, als ons lichaam, evenals bij de vogels, met warme vederen bedekt was, of wij, zooals de hazen eu vos sen, van een extra winterpels waren voor zien; dau zou het uit- en aaukleeden iu de vaak bitterkoude slaapkamers, aau de vensters met prachtige ijsbloemen versierd, eu met vochtige wanden en meubelen, zeer zeker geen nadeel kunnen doen. Vooral de overgang tusschen de warmte der woon kamers en de ijzingwekkende koude der slaapkamers, de plotselinge verandering bij de outkleediug uit de warme wiuterkleediug iu het ijzige bed, dit alles maakt, dat het bloed naar de binnenste organen gedreven wordt, waarvan verkoudheid, niezen, hoes ten en rheumatiek niet zelden de gevolgen zijn. Wat buitendien zeer onaaugeuaam eu ongunstig werkt is, dat wij zalven eerst het bed moeten verwarmen, zoo lat er bij strenge wintervorst een groot deel der huid- warmte aan het bed moet meegedeeld wor den. Hoeveel aangenamer eu zonder gevaar voor een aanval op de natuurlijke warmte van hot lichaam,is de zachte overgang, als door eene matige verwarming van 1012° Reaumur een weinig meer over eenkomst is gebracht tusschen de tempera tuur der slaapkamer eu onze lichaams warmte. Den volgenden morgen heeft, niet tegenstaande het indringen der koude lucht gedurende den nacht, de kamer toch nog eene aaugename temperatuur, en kan de reiniging vau het lichaam met koud water elkeu morgen beter wordeu verricht. Wat betreft het wasscheu van het lichaam met ijskoud water in eene ijskoude, kamer, dit moet volgens vele deskundigen ten zeerste worden afgekeurd en menigeen zal door voortdurende verkoudheid en rheumatiek deze »paardeubehaudeling« reeds hebben geboet. Een auder voordeel van verwarmde slaap vertrekken ligt in het zuiverdor houden der lucht. In verwarmde kamers zal de buitenlucht door reten als anderszins na- tuurljjk sueller binueudringeu dan iu niet verwarmde, zoodat meu immer de koude maar frissche buitenlucht inademt, welke in de kamer zelve spoedig wordt verwarmd. Iu den morgenstond vindt meu aldus in slaapkamers, welke den vorigen avoud ver warmd ziju gevvordeu, eeue frissche doch niet ijskoude lucht, terwijl iu uiet-verwarmde slaapkamers eeue vunzige eu tevens zeer koude lucht zich beviudt, Buitendien slaan IAAKUlSGSi SiOliH.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5