de waterdampen, die de slaper gedurende den nacht uitademt, aan de koude wanden neer, zoodat de vochtigheid zeer wordt ver meerderd. Het is dus vooral in ons dampig, vochtig en koud klimaat zeer noodzakelijk, de slaapkamers 's winters te verwarmen en vele onaangename verkoudheden, enz. zullen daardoor vermeden worden. {Hygiene en Industrie.) GEMENGDE BERICHTEN. Miss Catherine Heathor n, bijge naamd de „maid of Kent//, de dochter van een indertijd welgestelden brouwer te Maidstone, it haar lC4e jaar ingetreden in't genot van al hare vermogens en goede gezondheid. Zij werd gedoopt in de Allerheiligen kerk te Maidstone in April 1783. Haar geheugen van zaken uit't begin dezer eeuw is verbazend. Eene courant van 1819 geeft een vonnis van de Russische rechtbank tegen een schrijver, die boeken schreef over de vrijheid der volken. In het midden van ren plein werd een schavot getimmerd, waarom heen zich de Czaar met zijn gevolg plaatste. De bladen van het boek werden dan opgerold en de schrijver veroordeeld het papier op te eten. Wanneer de genet sheeren, die er bij waren, meenden dat do man genoeg had, werd hij naar de gevangenis teruggebracht. In drie maaltijden was het boek opgegeten. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 16 April. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeeute iu de maand Maart kan het volgende worden medegedeeld: Ter gemeente-secretarie wer den van de in de wet genoemde besmet- teljjke ziekten aangegeven: 6 gevallen van roodvonk, 6 van angina diphtherina en 2 van mazelen, terwijl 2 lijders aan angina diphtherina bezweken, liet totaal der over ledenen, daaronder begrepen 5 levenloos aangegevenen, bedraagt 106. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 25,54. Aan lichaamszwakte stierven 12, aan kanker 2, aan aanhoudende koorts 3, aan stuipen 3, aan apoplexie 7, aan hersenziekten 4, aan croup 8, aan ziekten der ademhaliugs-or- ganeu 42 (waarvan 16 aan keel- en long tering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverterings-werktuigen 7, aan andere oorzaken 6, aan onbekende oorzaken 5 per sonen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 29, van 15 jaren 19, van 514 jaren 7, van 1420 jaren 7, van 1420 jaren 1, van 2050 jaren 13, van 5065 jaren 9, van 6580 jaren 18, boven 80 jaren 5. Geboren zijn 87 jongens en 70 meisjes. Door den Minister van Staat, Minis ter van Binnenlandsche Zaken, is, met in gang van 1 Mei e. k.deze gemeente aangewezen als standplaats van den dis tricts-veearts M. J. Hengeveld GJzn., thans te Alkmaar. Voor de door B. en W. j!. Donderdag gehouden aaubesteding van het leggeu van bij de gemeente voorhanden riolen van Portland-cement, te zamen lang 322 M., het leveren en plaatsen van gegoten ijzeren zinkputten en spruiten van kruikaarden buizen op diverse plaatsen in de gemeente, alles met bjjlevering van de daartoe be- noodigde materialeu, arbeidsloonen, trans portkosten enz., zijn 3 inschrijvingen inge komen, waarvan 1, als niet aan de voor waarden beantwoordende, buiten aanmer king werd gesteld. Van de 2 overige was laagste inschrijver de heer Th. J. Verzijl- bergh, voor ƒ919. Het werk is dien heer gegund. Aan de door B. en W. gehouden ver pachting van de kiosken No. 1 en 3 in den Hout, voor het tijdvak, eindigende uit. De cember e. k.is door 2 inschrijvers deel genomen. De pacht is gegund, van de kiosk No. 1 aan den heer H. Poppenvoor ƒ75, en van No. 3 aan den heer E. Pinedovoor 25,-. Jl. Woensdag zijn alleen uit Haar lem ruim 8000 personen per spoor naar Amsterdam vervoerd. De laatste trein uit Amsterdam kwam eerst Donderdag-nacht te half 4 uur te Haarlem aan. Tot Hoofdingeland van het Heërn- raamschap de rivier de Eem, beken en aankleve van dien, te Amersfoort is o. a. verkozen de heer Mr. S. J. A. Van Wal cheren alhier. Aan de R. K. kerk van den H. Domi- nicus alhier is door wijlen P. Sweertshier ter stede overleden, een legaat van ƒ500 besproken onder den last van altijd durende jaarlijksche kerkelijke diensten. Bij de door B. en W. op eergisteren gedane opening van inschrijvingsbiljetten voor den verkoop voor afbraak van den opstal van het schoolgebouw met de woning van het hoofd der school lett. C, aan de Jansstraat alhier,zijn ingeleverd 10 biljetten. Het hoogst geboden bedrag was 2111,99. De koop is niet gegund. Velen onzer lezers zullen zeker met genoegen vernemen, dat de Zaugvereeui- ging Crescendo alhier voor haar a. s. con cert op 25 April e. k. zich nogmaals de medewerking heeft verzekerd van mej. Kathi Bettaquete Rotterdam, die met zooveel suecès op het vorige concert in Crescendo optrad. Daar deze begaafde kun stenares binnenkort naar Bremen vertrekt, zal het voorzeker eene aansporing te meer zijn om deze uitvoering te gaan bijwonen. Op dit concert wordt onder anderen ten gehoore gebracht »Eene stem aan 't strand van Henri F. R. Brandts Buyswaarin de sopraan-partij door mej. Bettaque en de baryton-partij door den heer P. L. Hegener, van Amsterdam, zal worden ver veld. De aflevering van de voor den dienst bij de militie aangewezen lotelingen zal voor deze gemeente geschieden op Den Doelen, op Woensdag 11 Mei e. k., des voormiddags te half tien. Kathedrale en Parochiekerk van den H. ozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezetie HH. Missen met de Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te half 3 de Cate chismus, te 3 uur het Rozenhoedje met de Litanie, daarna do prijsnitdeeling voor de kinderen, die hun Catechismustijd vol bracht hebben, to 6 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria, met Preek. Iu de week eiken middag te 3 uur het Rozenhoedje en 's avonds van 5 tot 7 uur gelegenheid om te biechten. Donderdag-avond te 7 uur het Lof. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria, tot be keering der zondaars, met 500 da-gen Af laat; 's avonds te 6 uur het Lof en van 4 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. Op de gewone dagen inde week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van den Il.Anlonin* vanPadua. Zondag te half 6, 7 en half 9 uur de HH- Misseu met Onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 4 uur de Vespers. Dinsdag te 8 uur de gezongen H. Mis ter eere van St. Autonius, te 6 uur Lof. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis, te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouio. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, te 3 uur de Vespers, te half 5 Congrega tie der H. Familie. Maandag- en Woensdag-avond te 7 uur het Lof. In de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. Gedurende den Paaschtijd eiken avond van zeven tot negen uur gelegenheid om te biechten. ALMANAK DER 16e WEEK VAN HET JAAR 1887. ABRIL, (Grasmaand, 30 dagen). Toegewijd aan de O. L. V. van Bijstand. 17. Zondag. Quasimodo. Beloken Paschen. Einde van den besloten tijdH. Anicetus, Paus en Mart. f 173. Evang. Thomas ziet den Heer verrezen en hij gelooft. 18. Maandag. Van den dag. 19. Dinsdag. H. Emma. 20. Woensdag. II. Oda. 21. Donderdag. H. Anselmus, Biss.Bel. en Leevaar. 2 2. Vrijdag. H. Oppertuna. 23. Zaterdag. H. Georgius. Mart. Patroon te Spierdjjk, KERKBERICHTEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6