NIEUWE S». 1102. Donderdag 21 April 1S87. 12de Jaargang. Met afbreken maar verbeteren. BUITE\LA\I). Eene spoorweggeschiedenis. haarlmsm (jouraat. ABOIUNEMENTSFBIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,8b Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afsnnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Btras 4.U: St. Jansatraat Haarlem AGITE MA NOW AGITATE. PRIJS DER ADVEBTENTIÉ» Van 16 regels.30 Ganis. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS k I-AUREY. Vervolg en slot.) Door de opheffing der gilden stond elk vak weerloos tegen oceerljjke concurrentie. Niets natuurlijker daarom dan dat men verlaDgde, dat op de eene of andere wijze, de gilden zouden herleven. In Duitschland is men in die richting een goed eind op weg. De conservatieven en de Katholieken in den Rijksdag treden daarbjj met vereeuigde kracht op. 't Spreekt wel van zelf, dat men het gildewezen van vroeger maar niet zoo eenvoudig terug verlangt. De Katholieken en vele anti-libe ralen houden altijd rekening met de historie. En de geschiedenis is eeri ontwikkelings proces. Geen grooter onwaarheid wordt er verkondigd, dan dat de tegenstanders der revolutionnaire begrippen stilstaanders zouden zijn. Zjj willen wel degelijk vooruit, doch al tijd langs den weg door de historie gebaand. Met hetgeen de geschiedenis leerde, wordt door ons altjjd winst gedaan. Wel dus de gilden terug, maar niet in den uitgeleefden vorm. Vakvereenigiugen moeten de gilden ver vangen. Zoo ging men in Duitschland te werk en men wist in de wetgeving dat beginsel reeds te introduceeren. Aan de bedoelde vereenigingen werd de sanctie der wet verleend, terwijl nu reeds een wetsont werp is ingediend, om tot het geldelijk steunen der vakvereenigingen ook de pa troons t« verplichten, welke Diet tot haar toetraden. In 't midden latende in hoever het wen- schelijk zou moeten geacht worden, om ook in Nederland eene dergeljjke bepaling van eene gildenwet op te nemen, consta- teeren wij alleen, dat in Duitschland de quaestie der gilden in hooge mate de aan dacht van de Regeering en de volksver tegenwoordiging bezig houdt. Men wil nog epn belangrijken stap ver der gaan. Door het Centrum en de con servatieven wordt verlangd, dat ook het leerlingwezen bij de wet zal geregeld wor den. Om als gezel in eene werkplaats te wor den toegelaten, zal men (naar het voorstel van de meergemelde politieke partijen) een bewps moeten produceeren, dat men be kwaam is bevonden voor het verrichten van den arbeid, dien men op zich wil nemen. De Regeering heeft dat denkbeeld zelf aanvaard, doch wil het op zachtzinnige wjjze toepassen. Zij gaat nameljjk uit van het beginsel, dat eene verklaring van ge durende een bepaalden tijd bij een zeker vak werkzaam te zjjn geweest, het onder zoek naar de bekwaamheden zal kunnen vervangen. Voor het oogenblik zullen wij tusschen de beide stelsels geene partij kiezen. Ook F E U ILL E T O N. Vervolg.) Als waanzinnig strekt Mildnur de handen uit, alsof hij het kind wilde ontrukken aan het ijze ren gevaarte, dat zoo dadelijk over zijn lichaampje zal heenrollen; hij doet twee, drie eclireden voor waarts. Van de rotswanden dringt het nood signaal der locomotief tot hem door, een kort, snel herhaald gefluit. Te laat! Mildner stort, door eene onmacht bevangen, lieer. De kleine Kerel was ondertusschen onafge broken doorgeloopen. De woorden van zijn wee nenden vader weerklonken steeds in het oor en zetten hem telke: s tot nieuwen spoed aan. Maar zijne zwakke krachten namen allengs af. Hij iijjgde naar adem en viel soms half duizelig op den grond neer. Doch telkens richtte hij zich weder op en zette zijn tocht voort. „Mieder sterft!" die vraeselijke woord-n weerklonkeu onophoudelijk in de ooren van het Aiud. Hij hoorde ze ten minste in het klokge- iu deze zaak is het ons enkel te doen om aan 't licht te stellen, hoe men iu Duitsch land de leerlingen-quaestie niet ignoreert, maar integendeel toont al haar gewicht ten volle te beseffen. Hoe geheel anders gaat men bij ons te lande te werk. De groote meerderheid der volksvertegenwoordigers blijft nog angstig aan de revolutiounaire theorie, met be trekking tot de nijverheid gehecht. De hoogste wijsheid blijft voor haar: strikte onthouding van alle inmeDging. Men moet alles maar laten loopen,ook. al loopt iets niet meer. Verkeert de nijverheid in moeilijkheden, welnu, dan moet men bedaard afwachten, dat die bezwaren van zelf zullen over wonnen worden. Noch tegenover derden (de buitenlaudsche concurrenten), noch te genover de inwendige verhoudingen (waarop wij reeds wezen) mag de industrie worden beschermd. Prachtig inderdaadEu 't fraaist van alles is nog wel, dat zulk eene houding wordt verdedigd met een beroep op de vrij heid! Alsof de vrijheid de grondstof uit maakte voor alle takken van industrie. Daukbaar moet worden erkend, dat, in de jongste jaren, door sommige radicalen althans ten opzichte van de leerlingen- quaestie verstandiger dau door de meer derheid hunuer geestverwanten wordt ge sproken. Enkele radicalen zouden wel willen zien, dat een patroon geeu gezel aannam, vóór dat hjj de overtuiging had verkregen, dat de zich aanmeldende de noodige bekwaam heden bezat. Toch deinzen de radicalen nog terug voor de tusschenkomst van den wet gever. De katholieke partij en de conser vatieven in Duitschland zijn niet zoo be nauwd daarvoor. Zij begrjjpen zeer goed, dat zulke toestandeu niet geheel vrijwillig worden geboreu. Ook wij zijn tegeu noodelooze wettelijke regelingen gekant. De tusschenkomst, van deu wetgever moet tot het hoogst noodige worden beperkt. Met alle beschei lenheid zoudeu wij echter meenen, dat èu voor de vakvereenigingen èn voor de regeling van het leerlingen wezen, zonder vrees voor eenig gevaar, een beroep op de medewerking van deu wet gever zou kunnen gedaan worden. De wetgever moet helpen om de nijver heid te verlossen uit een toestand, waarin zij werd gebracht door de mannen der re volutie, die voorbij zagen, dat niet in af breken maar in verbeteren, de kracht van een verstandig regeer-beleid is gelegen. Opbouwing is plicht, om goed te maken wat de revolutiounaire omvervverpers hebben bedorven. Naar men meldt, zou de suppletoire begrooting, welke bij den Rijksdag zal lui, dat overal met hem meeging, in dat verschrik kelijk luiden, dat slecht* iu ds verbeelding van het opgewonden kind bestond en misschien door den buitengewoon versnelden bloedsomloop werd teweeggebracht. „Moeder sterft! Voort! altijd voort Nu naderde Karei den nauwen ingang dar baan tusschen de hemelhooge, dicht opeenge stapelde rotswanden. Br heerschts reeds eone dichte duisternis in da kloof, mnar het moedige knaapje was niet bang. Hulp voor moeder en troost voor vader ging bjj halen; dat behoedde hem tegen alle vrees. Deu geheelen (lag had de ton met volle kracht in die rotskloof geschenen; (ie wanden ademden nu die warmte uit, zoodat de lucht er binnen zoo zwoel en afmattend was, dat de kleine Karei hoe langer zoo langzamer begon te loopen. Zijne lichaamskracht was gi-heel uitgeput, zijn hoofd brandde al erger; in de dui sternis stiet hij met ijjn kleinen voet tegen de rails; onvoorziens struikelt hij en valt dau met eeu plof op den grond. Zijn hoofd slaat te gen de ijzeren rail en de knaap blijft verdoofd liggen, met het briefje nog altijd in de rechter hand. Na een poos komt hij weder tot zichzelven, maar niet wetend wat in het donker aan te worden ingediend, meer dan 100 millioen Mark bedragen. Ruim 180 katholieke nieuwsbladen be vatten eene algemeene oproeping van de vereenigde katholieke Duitscke pers »om den hoogstverdienstelijlceu aanvoerder van het Ceutrura, dr. Wiudthorst, d« onveran derde vereering en dankbaarheid der katho lieks bevolking te bewijzen, door het bou wen van eene tweede, door hem gewenschte, roomsche kerk te Hannover. De Pruisische Minister van Bitinenlaud- sche Zaken, de heer Yon Puttkamer, heeft Rome weder vei laten, om naar Berljju te rug te keeren. Het wetsontwerp, waarbjj de brandewijn- belasting wordt gewijzigd, moet reeds bij den Bondsraad zijn ingekomen. Aan de leden van dat Staatslichaam is echter het stilzwijgen opgelegd omtrent den inhoud. Naar aanleiding der tegenspraak, welke het bericht vond,dat Z. H. de Paus als bemid delaar tusschen Duitschland en Frankrijk zou optreden, merkt een Pruisisch blad op, dat wel degeljjk door Frankrijk eene poging in de bedoelde richting zou zijn gedaan, doch dat de zaak niet slaagde. De politie van Muhlhausen heeft eeu koopman dier stad, die luitenant is van het Frausche territoriale leger, over de grens gezet. ïu het Lagerhuis gaf Hamilton inlich tingen betreffende het niet salueereu van de Frausche vlag door het Engelscbe es kader ter begeleiding van de Koningin, op de reede van Cannes. Dit was niet ge schied, dewijl in de reglementen bepaald is, dat oorlogsschepen, gewapend met min der dan tien kanonnen iu de breede zijde, niet salueeren. De Frausche Admiraal en de Frausche Regeeriug hebbeu met de ge geven opheldering volkomeu genoegen ge nomen. De Italiaansche Kamer is weer bijeen gekomen. De Minister-President Depretis deed mededeeling van de samenstelling van het nieuwe Kabiuet. Hij verklaarde, dat het voor het Ministerie overbodig was opuieuw eeu programma te geven, want de mannen, die het Kabinet uitmaken, ziju bekend. Wij hopen ging hij voort, dat wjj bij de Kamer eene ruime ondersteuning zullen viuden. Het Ministerie zal eene staatkunde volgen, die in het bizouder het behoud vau deu vi ede zich ten doel stelt. Wat de quaestie in Afrika betreft, wij zullen ons niet laten medesleepen in eene gewaagde onderneming. Hierna wees de Minister op de noodza kelijkheid om maatregelen te nemen, ten einde iu den aanleg van spoorwegen te voorzien, en kondigde hij wetsontwerpen aan betreffende de graanrechten. De Kamer heeft geweigerd het ontslag van een barer Vice-Presidenten aan te nemen. De correspondent van de Standard te Philipopel heeft de Regenten Stambuloff vangeu, begint hij luidkeels te schreien. Daar hoort hij eensklaps een naderend geratel en gesis, hij voelt den grond beven en ziet de lichten ven den naderenden trein; doch als ver lamd bljjft hij zitten, zonder eenige kracht om op te staan De Kroonprins van het land is op reis om ce ie revue over de troepen te houden. Op de spoorlijnen en in ds garnizoensplaatsen, die hij passeereo moet, is alles in de weer, en ieeds sedert weken tij i de noodige toebereidselen ge maakt. Des te onaangenamer is het, dit al die gemaakte schikkingen moeten veranderd worden, omdat eene brug, die de Prins over moet, door teue wolkbreuk is beschadigd geworden. Deze storing kan men echter voorkomen, (loor een kleinen omweg langs eene zijbnau ta maken. Ds onverwachts in dienst gestelde extra-trein brengt den tockomstigm beheerscber van het land op de lijn, wasrvan ons verhaal gewaagt. Op de loco motief, waarvan ds lantaarns tot ver in het sche merduister doorstralen, staat ds ervareusto en vertrouwbaarste machinist der lijn; een andere, jongere machinist vervult den post van stoker en de opzichter van de geheele lijn heeft het toezicht op de locomotief. en Matkuroff geïutervieuwd, die zeiden dat het Regentschap niet voornemens is de groote Sobranje bijeen te roepen, dewijl de vragen omtrent verlenging van de macht der Regenten en de verkiezing van een Vorst niet urgent zjjn. De Porte maakt een uitvoerig rapport voor de Eugelsche Regeeriug over de Egyp tische quaestie gereed. Uit Coustantiuopel wordt gemeld, dat de Rusdsche Regeering ontevreden is over de houding van de Rumeeusche Re geering tegenover de Bulgaarsche uitge wekenen, daarentegen zou Rumeuië de te rugroeping vragen, wegens zijne woelingen, van den Russischon Gezant te Bucharest. Het stoffelijk overschot van Abraham Lincoln, dat sedert negen jaren, uit vrees voor schennis van het grat, bewaakt werd, is op den 22u jaardag van zijn dood in het openbaar bijgezet iu den grafkelder van het gedeukteeken, dat te zjjner ge dachtenis te Spring (Illinois) is opgericht. Volgens berichten uit Tanger maakt de Sultan groote oorlogstoebereidseleu. Te Mequiuez zijn kameelen opgeëischt voor het vervoer van amunitie. De helft der maunelijke bevolking zou ten gevolge van de aankomst der contingenten worden gemo biliseerd. Eene depêche uit Raugoen meldt, dat eene uitgebreide samenzwering in Opper- Birma is ontdekt. Zij had ten doel de Eu- gelscheu weg te jagen of te vermoorden, de steden in brand te steken en een nieuwen Koning uit te roepen ter vervan ging van den ex-Ivouiug Tkeebow. Het komplot is nog door de spoedige interventie der Britscbe politie verijdeld. Gewichtige diensten ziju in deze aaugelegenheid aan bet Britsch gezag bewezen door eeu in- landscb hoofd Myo van Sadaye, die de hoofden van het komplot insloot en ge vangen nam, terwjjl zij bijeen waren om hunne laatste afspraken te maken. Inmiddels hadden de Dacoits reeds een begin van uitvoering aan de wraakuitoefening gegeven door deu brand te steken in de stad Patok. Op weg naar eeu naburig dorp werdeu zij door de politie overvallen en op de vlucht geslagen. Uit Oost-Afrika ontvangen brieven van den 8en Maart maken melding van nieuwe belangrijke krijgstochten door vijan dige Somali-stammen, die zich aan moord en roof schuldig maken en met eeu ge- wapeuden inval op het Duitsche protecto raat Witu dreigen. De inboorlingen van die streek nemen reeds de vlucht naar het ouder Engelsche bescherming staande gebied. Er zijn berichten uit de Trausvaal ontvangen van den 6eu Maart, behelzende, dat tegeu het einde van Mei of het begin van Juni een oorlog van eeuige beteeke- nis tegemoet gezieu wordt in Noordelijk Trausvaal, waar eeu van de machtigste Kafferhoofden de gehoorzaamheid heeft op gezegd. Dreunend stoomt de sneltre.n, (lie slecht* uit enkele wagens bestaat, door de duisternis en is weldra de rotswaoden genaderd. De drie beamb ten doen bun uiterste best om de baan gade te slaau; de stoker werpt opnieuw een schep kolen in de roode vuurmassa onder den ketel, die de drie mannen met eeu rossen gloed beschijnt. Op eens slaikt de machinist een luiden kreet, en wijst door het ronde, geopende kijkgat naar buiten iu da duisternis. Hij wendt zich naar de pijp, waai door de locomotief tot fluiten gebracht wordt, en een kort, schel gefluit doortrilt de lucht. De stoker heeft ook naar buiten gezieu en iu het licht uit de lantaarns der locomotief heeft hij eeu kind op de rails zien zitten. Met inspanning van alle krachten pogen de drie beambleu te remmen; maar wat beteekent die weinige tegenstand tegen de millioeuen cente naars kracht, welke de locomotief ontwikkelt terwijl zij langs de helling, langs het schuine vlak, naar beneden glijdt? De raderen worden trgeuhoudau, maar ondanks dat schuiven zij verder, en binnen drie, vier seconden zullen zij over het kiud ziju heengerold (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1