NIEUWE *e. 1103 Zondag 24 April 1887. 12de Jaargang. i/!)e Bidders van den arbeid, BUITENLAND. Eene spoorweggeschiedenis. De keuken van Koningin Victoria. I14 4EL ABOBfHBMEJSÏSPBIJB Per 3 maanden voor Haarlem1 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,— Voor het Buitenland 1,50 Afzender] jjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B U B E A XTSt. Jansstraat Haarlem AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTUÉN Van 16 regels.30 Cenia. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPER8 LAURET. Zooals men weet is de groote vereeni- gitig van werklieden The knights of labour (de ridders van den arbeid), die over de Vereenigde Staten en Canada verspreid is en honderdduizenden leden telt, iudertjjd ongunstig beoordeeld en als eene geheime en revolutionuaire arbeidersorganisatie ver klaard geworden. De katholieke leden dezer vereenigiug hebben daarop, onder leiding van den Grootmeester, die eveneens tot de katholieke Kerk behoort, het Episcopaat der Vereenigde Staten verzocht als scheids rechter op te treden en na vele en lang durige conferentiën van de voornaamste Prelaten van Noord-Amerika en Kardinaal Gibbon van Paltimore, hebben deze Groot- waardigheidsbekleeders der katholieke Kerk in een door den Kardinaal Gibbon bewerkt verslag, omtrent de knights of labour te Rome gunstig geadviseerd. Dezelfde Kar dinaal is ook onlaugs, tijdens zijn verblijf te Rome, voor deze groote arbeiders-ver- eeniging en voor de toetreding der Katho lieken tot dezen boud, voor de bevoegde Congregatie beslissend opgetreden en daar- bjj werd hij door den Kardinaal-Aartsbis schop Manning van Westminster krachtig ondersteund. Met het oog op de verklaringen van de kerkelijke autoriteit is het, dunkt ons, voor onze lezers niet van belang ontbloot, het programma van de ridders van den arbeid mede te deelen en daarbij eenige algemeene beschouwingen te voegen over de tegen woordige arbeiders-beweging in het land aan de overzjjde van den Oceaan. Het programma der knights of labour luidt als volgt: »De op ontzettende wijze toenemende concentratie van het kapitaal, die onver- mjjdeljjk, zoo er geen paal of perk aan gesteld wordt, tot verarming en vernede ring van het volk moet leiden, dwingt ons, als we de zegeningen van het leven willen genieten, tegen deze macht en hare on rechtvaardige ontwikkeling op te treden en middelen aan te wenden, welke de werkman de vruchten van zijn arbeid zul len verzekeren. Vermits dit gewenscbte doel slechts door volkomen vereeuiging van den arbeid en de gemeenschappelijke zorgen van hen, die de heilige woorden naleven: »In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten, kan bereikt worden, hebben wij de orde van de ridders van den arbeid gesticht, met het voornemen, onze organisatie door coöperatieve maatregelen tegen de macht van het kapitaal te beschermen. Wij ma ken het doel van ODzeu bond openbaar en verzoeken den bijstand van allen, die de grondstelling:» het grootste goed voor de grootste menigte* zijn toegedaan. »Wij hebben het doel: a. eiken tak van FEU1LLETO N. Vervolg en slot.) „Stoom teruglü" gilt de machinist, zóó bard, dat liet de dreuning en het piepen der wageurade- reu overstemt. Dg stoker draait in vliegende haast het rem- toestel los en de stoom dringt in de pijpen en buizen zoodat de locomotief met ijzeren kracht naar achteren wordt geduwd. Wel draaien de raderen nog niet om, maar de tegenstand der locomotief verhindert toch het voorwaarts rollen der achteraankomende wagens. Angstkreten weerklinken uit de waggons, waar iedereen van de banken geduwd wordt door het dreunen, trillen en schokken. De drie mannen op de locomotief moeten zich met alle kracht staande houden, want de machine steigert als een fier renpaard. Zij verheft zich van de rails en draait nog eenige passen vooruit; maar de trein blijft staan, vlak voor het hall btwustelooze kind. De portieren vliegen open, iedoreen roept, allen loopeu door elkander. „Wat is er gebeurd? Een aanslag? Een spoorwegonge luk?" De Prins heeft zijn waggon verlaten en gaat deD machinist te gemoet, die het kind op den nijverheid aan onze organisatie te verbin den, vasthoudende aan ons beginsel, dat niet ïijkdom, maar industriëele en zedelijke waarde, het ware fundament van nationale grootheid is; b. den werkman zijn recht matig aandeel aan de welvaart, die hij heeft helpen bevorderen, te verzekereu, hem meer maatschappelijke voordeelen, meer weldaden en rechten te verschaffen, in een woord: hem bekwaam te maken, de zege ningen eener goede Regeeriug te genieten, te waardeeren, te verdedigen en te behou den; c. den waren toestand der werkende klassen, teu opzichte vau opvoeding, zede lijkheid en fiuauciëele positie, door statis- tistieke bureelen te vernemen, die door de onderscheiden landsbesturen behooren te worden opgericht; d. de oprichting van productie- en verbruiks-vereenigiugen; e. het reserveeren van het land de erfenis van het volk voor den werkelijken land bouwer; geeu enkele akker meer voor spoor wegen of voor de speculanten af te staan: opheffing van alle wetten, die aan het kapitaal en aan den arbeid niet hetzelfde recht toekennen; de afschaffing van on rechtvaardige iustellingen, van vertraging in de rechtspleging en het nemen van maatregelen voor de gezondheid en vei ligheid der mijnwerkers, fabriekarbeiders en andere werklieden; g. de bevestiging vau de wet, Tolgens welke de als rechtspersoon erkende maatschappijen zullen gedwongen worden, hunne werkliedeu wekeljjks en vol uit te betalen met de munt van het land, voor den in de afgeloopen week verrichteu arbeid; li. de uitvoering van eene wet, welke den werkman, voor de uitbetaling van zijn volle loon, een zakelijk recht op de door hem vervaardigde waren verzekert; i. de afschaffing van het contract-stelsel bjj de werken, die de Staat of de Gemeente laat vervaardigen; k. het vervangen van strikes (werkstakingen) door scheidsgerechten; l. het verbod te verkrijgen van den arbeid van kinderen onder veertien jaren in werk plaatsen, mijnen en fabrieken; m. de af schaffing van het systeem, dat door de con currentie van gevangenis-arbeid, aan den eerlijken werkman nadeel berokkent; n. voor beide geslachten bij gelijken arbeid ook hetzelfde loou te verkrijgen; o. de reductie der werkuren op acht per dag te brengen, opdat de werkman meer tijd hebbe zicb iu huiselijk genot te vermeien; p. de Staats- regeeringen trachten te bewegen een uit sluitend nationaal muut-stelsel, dat op het vertrouwen en op de hulpbronnen der natie gebaseerd is, iu 't aanzijn te roepen, en te bewerken, dat de laudsmunt aan het volk direct, zonder tusscbenkomst van Banken, zal gegeven wordeu om als wettig betaalmiddel te dienen.* Tot zoover het eigenlijke programma van den Bond. arm draagt en nu de oorzaak van liet oponthoud mededeelt. De Prins neemt het briefje uit de hand van het kind, dat zijn hoofdje op den sctiouder van den beambte heeft gelegd en van vermoeienis is ingeslapen. „Wees zoo goed, bij het wachthuisje No. 84 stil te houden", zegt bjj tot den machinist, „en geef het kind aan mijt. kamerdienaar. Beste dokter, bekommer u toch niet om het kleine wondje, dat ik zooeven bekwam, toen ik van mijn fauteuil viel. Breng liever uw reisapo theek in orde, die zult gij zoo msteen wel nuo- dig hebben. Voorwaarts!/' En de Prins stapte weder in zijn waggon. De locomotief fluit ea de trein stoomt door de duisternis verder. Met een diepen zucht ontwaakt Mildner onder hulpvaardige handen. Hij richt zich op en ziet in één oogopslag zijn huisje, den daarvoor stil staande» trein, uniformen en livereieu, en zijn kind, waarnaar hij sidderend de handen uitsteekt. „Het slaapt", z(gt de bediende tot hem. Geluk eu dankbaarheid maken zich van den getrouwen beambte meester, en de tranen schie ten hem in de oogen. De lijfarts komt uit het huisje en meldt den Prins: „De vrouw lijdt aan groote bloedarmoede Het doel der ridders van den arbeid be paalt zich dus geenszins uitsluitend tot de verbetering vau den toestand der wer- kende klassen, het reikt verder en daarom is het begrijpelijk, dat ook kooplieden en zelfstandige industriëelen tot den boud zijn toegetreden. De president, Powdei-ley, zeide onlangs tot een interviewen te St. Louis: Bij onzen strijd tegeu de onder drukking door het kapitaal, hebben wjj niet alleen de belaugeu vau den werkman voor oogen, maar ook die van de middel klasse, want ook die stand begint de on gerechtigheid van de geldmachten te ge voelen en treedt dus met ons in verbin ding.* (Slot volgt.) De jongste berichten uit Charleroi wijzen nog geene verandering in den toestand aan. Iu eene der groeven hadden 475 injjuwer- kers den arbeid gestaakt; slechts 55 zijn er op het oogetiblik aan den arbeid. Dat is de groef no. 1; iu de groef uo. 2 zijn de werklieden voltallig. Dit blijft de hoop geven, dat de werkstaking zich niet alge meen zal uitbreiden. Iu het Hui3 van Afgevaardigden heeft, bij de verdere beraadslaging over het kerkelijk-politiek wetsontwerp, Graaf Schwerin voor en de heer Virchow tegeu het ontwerp gesproken. Yon Bismarck ver klaarde nogmaals, dat hij de Meiwetten nooit als een defiuitieven maatregel heeft beschouwd, maar slechts als wetteu van tijd. Nooit was het zijn doel, ecu deel zjjner medeburgers onder een steeds voort- durendeu druk te houden. De heer Gerlach sprak na hem tea gunste der voordracht. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heerWindthorst, nadat Gueist tegen het ker kelijk wetsontwerp gesproken had, eene verklaring namens het Centrum voorgele zen, inhoudende dat het, na de bekende uitingen van 's Pausen meeuing, bereid is voor het ontwerp, overeenkomstig de door het Heerenhuis aangenomen redactie, te steujinen.Von Bismarck heeft daarop in eeue uitvoerige rede het ontwerp verdedigd, hetwelk iu geeu eukel opzicht de rechten vau deu Staat verkort. Werd het ontwerp verworpen, dan zou hij den Pruisischen staatsdienst verlaten en zijne krachten nog slechts aan het Duitsche rijk wijden. Daar men waarschijnlijk moeilijke tijden van biuuen- en buiteulaudschen strijd te gemoet gaat tegen naar omwenteling strevende partijen, wilde hij eerst aan alle uoode- looze biuuenlaudsche twisten een einde maken. De bills regelende deu invoer en den verkoop van boter-surrogaten in Engeland zijn in tweede lezing behandeld en iu han en is door zwakte in onmacht gevallen. Bij zorgvuldige verpleging kan zij echter herstellen." „Laat men baar in een der achterste wagens brengen en het haar zoo gemakkelijk mogelijk mnken. Aan het eerstvolgende station zullen wij haar onder goneeskundige behandeling stellen. En vertel ons nu wat er gebeurd is, goede man," zegt de Prins, zich tot Milduer wendende. Onder hevige aandoening vertelt deze het voor gevallene. Hij kan nauwoijjks een samenhangend verhaal doen. „Brave man! Gij hebt uwen post niet verlaten, ofschoon alles voor u op het spel stond", zegt de Prins. „Laten wij God danken, dat dit voorval zoo gelukkig is afgeloopen. Hier hebt gij mijn hand, edele manl Ik zal u niet vergeten er. zorg dragon, dat gij zoo spoedig mogelijk wordt af gelost!" De Prins schudde Mildner's hand en steeg peinzend in zijn salonwageu. Dacht hij er misschien aan, dat er nog an dere heldenmoed is dan die, welke zich onder het gedonder der kanonnen openbaart? 1 Het opperbestuur over dkeuken vau Koningin Victoria, zoo verhaalt eeu Biigelsch blad, is toe vertrouwd aau eeu intendant die een jaarlijksch traktement van ƒ8400 geniet, met vrije kost en den gesteld eeuer speciale commissie. In het Lagerhuis is van de zjjde der Re geeriug medegedeeld, dat de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn toegetreden tot de internationale conventie betreffeude deu industriëeleu eigendom en dat ook Duitschlaud tot toetreding is uitgenoodigd, waarop echter nog geeu antwoord is ont vangen. Te Jersey is een schok van aardbe ving gevoeld, die eenige secouden aanhield. De golvende beweging was van het Zuid westen naar het Noordwesten en zeer waar neembaar en veroorzaakte eene groote on rast, doch schade is er niet door aangericht. Het gerommel was zeer sterk eu het geluid had veel weg van eeue ontlading van geschut. Te Paguy aan den Moezel is de spe ciale Fransche commissaris bij het spoor wegstation door de Duitsche politie gevan gen genomen. De commissaris werd uitge noodigd, op Duitsch grondgebied te komen om over dienstzaken te spieken. Toen hij daar gekomen was, werd hjj door de politie gevat. De raad van tucht vau het Legioen van Eer heeft den ambtenaar bij Oorlog, die onlangs ontslagen werd, omdat hij aan eeu vreemden attaché-militaire geheimen had medegedeeld, vervallen verklaard van het recht op zijne decoraties. De ministeriëele Popoio Romano meldt, dat Italië Fraukrijks uituoodigiug tot deel neming aau de wereldtentoonstelling van 1889 om staatkundige eu fiuauciëele re denen, naar het zich laat aanzien, vau de hand zal wijzen. Naar men verneemt zijn erbij het Ita- liaansche Ministerie van oorlog groote be driegerijen ontdekt. De meerderheid der commissie van de Spaausche Kamer is gunstig gestemd voor het ontwerp van deu Minister van financiën betreffende het heffen eeuer belasting van 1 pet. op de rente der schuld. Uit Constautinopel wordt bericht, dat de Grootvizier in deu Ministerraad heeft medegedeeld, dat de onderhandelingen met Sir Drummond Wolff het uitzicht openen op eeue spoedige, bevredigende regeling. Dewijl de oorlogzuchtige geruekteu gedurende de vorige maand Zwitserland bedreigd hebben met eeu schaarschte van klinkende munt, eu ook omdat de algemeene staatkundige toestand nog altjjd als onzeker beschouwd wordt, heeft de Zwitserscke Bondsraad, lettende tevens op de fiuanci- eele omstandigheden gedurende deu oorlog van 1870, bij de Vertegenwoordiging een wetsontwerp ingediend betreffende de ta- rifiëering van Engelsche soverreigns en halve sovereigns, alsmede van Duitsche 20-en 10- markstukkeu. De eerste zullen a 25,20, de laatsten a 24,70 fr. bjj alle openbare kassen en bij particulieren in Zwitserland inwoning. Hij heeft vier assistenten onder zich voor de huishouding, het toezicht op de leve ranciers, enz. en voorts nog twee knecht» ta zijner beschikking. De chef van de keuken geniet ook een salaris van f 8400. Hij heeft vier assistenten, ieder met een traktement van ƒ4000, eu dezen heb ben weder vier bedienden ieder met een salaris van ƒ2500. Verder bestaat het keükenpersoneel der Ko ningin uit 2 knechts, 2 keukenjongens, 2 koks alleen voor het braden; 4 knechts en 2 dienst meisjes voor het wasschen van het vaatwerk; een opzichter over de provisie; 2 „specialiteiten voor peulvruchten" en twee arbeiders voor de stoommachine. De bauketbakkersdienst beslaat uit: 2 banket bakkers (ieder met /3600 traktement), 4 bedien- deu, een pasteihakker met 5 bedienden, een loopknecht en 3 dienstmeisjes alleen voor de koffie en de chocolade. De heer, die voor den wijn en het bier zorgt, geniet een traktement van ƒ6000. Voorts zijn er nog 3 tateldekkers die ieder eon bediende te hunner beschikking hebben. l)e waarde van het tafelzilver dt r koninklijke huishouding wordt op 38 millioeu gulden ge schat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1