B i M i\ l\ L A X GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. A 1 le r 1 e i. nijverheids-, landbouw- eu kunsttentoon stelling eene toelage van 200,000 kronen toegestaan, ouder voorwaarde, dat er tot verderen fiuauciëeleu waarborg nog voor minstens 200,000 kronen door particuliereu zou worden geteekeud. Aan deze voorwaarde is inetalleu spoed voldaan, daar ongeveer 200 ingezetenen een bedrag van uog 302,000 kronen hebben bijeengebracht. Uit Philadelphia verneemt men, dat het Parlement van Canada met groote meer derheid eene motie heeft aangenomen ten gunste van Homerule in Ierland en tegen de dwang wetgeving. Van deu Keizer van Brazilië wordt thans w er gemeld, dat hij bedenkelijk ziek is en zju toestand aanleiding geeft tot ernstige ongerustheid. Men meldt uit Perth (Westelijk Au stralië) dat aldaar den 22en dezer op de noord-oost kust een orkaan gewoed heeft door welken de visscnersvloot werd over vallen. Er ontbraken 40 schuiten, waarvan het grootste aantal verging en de anderen door deu hevigen wind in de volle zee werden gedreven. Men schat het aantal omgekomen personen op 550. Een batig saldo van Iudië! Daarvan had men in lange niet gehooid. De „vaste-bij Iragera" hadden 't al lang opgegeven; da koffie-cuttuur zelve was er bij ia tegelijker ij 1 mee onderge gaan. Thans berekent De Tijd, dat tengevolge der rijsing van de koffieprijzen, de opbrengst, 49 cents in plaats van 29 ets. per 1/2 kilo zuileude bedragen, op eeu geraamd u verkoop van 850,000 pikols een hoogere opbrengst van ruim 31 millioen zal worden verkregen, terwijl aan den andereu kant, doordien op Java tie oogst slechts pl. m. 425,000 pikols zal bi dragen, de uitgaven 6 millioen beneden de raming zullen blijven. Retds vroeger had De Tijd, deze uit komsten voorziende, gewenscht splitsing van de inkomsten uit de Gouvernements-pro meten, zoo dat de gewone inkomsten zouden geraamd wor den naar de laagste raming van de verloopen 20 of 30 jaren, en ais buitengewone outvaugst aan 't einde des dienstjaars zou komeu gehoekt wordeu wat boven die prijzen was verkregen. Met die buitengewone inkomsten zou men de bui tengewone uitgaven kunnen dekken, eu de got de jaren zouden niet opnieuw worden gebruikt om aan allerlei noodslooze organisatiën bot te vieren. Het dit jaar te verkrijgen batig slot, vermoe delijk van circa 25 millioen, zal het best bestetd worden tot gedeeltelijke delging der sohuld van Iudië jegens het moederland, waardoor de ten laste van Iudië komende rentepost met 9 ton 's jaars zou verminderen, met welk bedrag men de inlai dsche bevolking van Java eenigszins zou kunnen ontlasten, 0. a. door afschaffing van de tabaksbelasting en eenige verlaging van de land rente-aanslag. L' Duivers meldde, dat Mgr. Spolverini, Pauselijk Internuntius te 's Hage, was aange wezen als opvolger van Mgr. Kotelli te O011- stantinopel. De Tijd verneemt van zeer goed ingelichte zijde, dat die benoeming inderdaad als nagenoeg zeker kan btschouwd worden. Mgr. Spolverini was te Couslantiuopel indertijd Stcre- taris van den lateren Kardinaal-Staatssecretaris Mgr. Franchi. Woensdag 4 Mei zal te 's-Gravenhage eene derde vergndering worden gehouden van ge delegeerden der R. K. kiesvereenigingdi, als ver volg op die van 6 April. Men hoopt ilau den bond voor Noord- en Zuid-Holland voor goed tot stand te brengen en een bestuur te kiezen. De Twerdu Kamer heeft het vierde hoofd stuk der nieuw ontworpen grondwet aangeno men met, 58 tegen 14 stemmen. In de zitting van gistereu werd aangenomen, met 52 tegen 3 stemmen, het ontwerp tol ver daging van de periodieke Juni-verknzingen tot 30 Augustus, na bestrijding door den liter Haffmans, op grond, dat hij niet serieus Grond wetsherziening wilde. Daarna werd behandeld de verlor ging met ésu jaar van den diensttijd voor do miliciens te land van 1882 eu de zee-miliciens van 1883. De heeren Ileldt en Van Houten bestreden dit ontwerp nis niet gemotiveerd door bizoudere omstandigheden De Minister van Oorlog en van Binnenlandsche Zaken hielden de noodzakelijkheid vol. Naar aanleiding van nadere bedenkingen van de heeren Smeenge en Litftinck verklaarde de R-geiring, dat zij geen bizondere zorgwekkende me ledeelingen heeft te doen, maar dat zij alleen gewaarborgd wil ziju voor alle eventualiteiten. De b doeling is niet den maatregel te verlengen. De Regeering zal al het mogelijke doen om de bezwaren, uit dit ontwerp voortvloeiende, to ver minderen. Het ontwerp is daarna aangenomen met 40 tegen 19 stemmen. Met het oog op de vele branden, die door hooibroei ontstaan, wordt er in Noord- Duitschland ten strengste op toegezien, dat teu plattelande allerwege yhooiboren" aanwtzig zijn en gebruikt wordeu. I» hier of daar verzuimd zulk eene boor voorhanden te hebben, dan zorgt bet gemeentebestuur daarvoor, en stelt die kos teloos ter beschikking van de landbouwers, die alsdan wel moeten gebruik maken van dit hoogst nuttige werktuig. De heer We 1 so h, commandant van de brandweer te Gent, heeft eene vriligheidvlamp uitgevonden, die zich, Baar verkiezing, vanzelve ontsteekt en bluscht, zouder dat het noodig is de toestel te openen. Met weinig kosten zou dat stelsel op alle veiligheidelampen van mijn werkers ziju toe te passen. Uit Liverpool wordt het overlij- di 11 bericht van den speculant Morres Ranger, in ier'.ijd de „Katoenkoning" genoemd. Hij was d held van de groote katoenspeoulatie, vvrike voor eenige jaren de wereldmarkt in beroering bracht. Hij won veel geld met groote speculatiën, maar verloor dat op dezelfde wijze. In 1881 had hij 450,000 balen katoen opgekocht, maar zij e berekening faalde en bij verloor. Twee jaren lat r speculeerde hij, in afwachting van een overvlo - digen katoenoogst, op eene daling der prijzen; maar de opbrengst van den oogst viel tegen, en Ranger ging failliet, mot een tekort van 1,080.000 12,960,000). Hij had in dat jaar in zijne zaken oen bedrag van 7 millioen pond st, (f 84,000,000) omgezet. Iemand heeft de aardigheid ge had ecu olifaut (zijn portrei?) te teekeuen op een bankbiljet van f 1000. Voor kop en snuit is ge bezigd een ouderdiel van den krans in 't gezicht van het vrouwenbeeld. De vele stempels en namen schijnen dus nog niet voldoende. Iu het Winterpaleis te St. Peters- burg heeft men, naar aan het Centralblatt der Bauverwaltung wordt m'd.-gedeeld, zeer onaau- geuarne ondervinding opgmlaan omtrent den in vloed vair het eiectrisch licht op de kaSplauten. De reusachtige wintertuinen aan de Nswa werden vroeger met kaarsen, olie, gas, kerosine en andere zelfstandigheden verlicht eu de planten, die er een tropisch Edeu voortooverden, schenen dit betrek kelijk goed te verdragen. Iu deu winter van 1885 ging men er toe over, eenige zalen met electri- citeit te verlichten, hij wijze van proef, en den lnatsten winter is het gehetle paleis eiectrisch verlicht. Dank zij de bizond r sterke krachtbronnen is i de Verschillende zalen de indruk tooverach- tig eu ook di groepeering der hoomraassa's was op sommige punten verwonderlijk fraai. Na een paar maanden is het echter gebleken, dat de sier planten onder den invloed van het eiectrisch licht opmerkelijk spoedig geel wordeu en vcrdir- ren. Ouder de prachtigste camelia's, acacia's, bam boezen en pisangs, rozen, oleanders en sneeuwballen eu vooral onder de beroemde palmen heeft eene verwoesting plaats gegrepen. De tuinlieden schrij- veu deze sterfte toe aan den plotselingen overgang van de planten, die aan het gedempte licht van do serres en aan den grauwen hemel gewoon waren tot het schelle aanhoudende licht. Het was ook op te merken, dat planten, in nissen eu hoeken geplaatst, miuder er van te lij ieu hadden. Ook meent men, dat het tlectrische licht ohemisch werkt op de vochtige atmosfeer, waarmede de plan ten zich in de broeikassen omringen en die tot hunne frischheid bijdraagt. De algemeen bekende „wonder dokter" uit Appelscha, gewoonlijk dokter Douwe gelieeten, is krankzinnig geworden eu in hst ge sticht te Franeker opgenomen. Eene merkwaardige bijdrage voor het aanstaande regeeriugs-jubilé van Koningin Victoria, leverde Sir William Harcourt, nog on langs kanselier der schatkist or der het Minis- terie-Glndstone. In een d. r redevoeringen, waarin hij de Iersche politiek van het tegenwoordige Kabinet bestreed, deelde hij m de, dat er in de 50-jarige regeeriug der Koningin l1/» millioen Ieren zijn verhongerd, meer dan 3y3 millioen uit hunne wonit g werden gezet en veel meer dan 4 millioen het land verlieten, om aan de over zijde van den Oceaan verbetering van hun toe stand te vilden. Uit Rome wordt gemeld, dat te Cspriata voor eenige dagen «cu persoor, Tra- versa geheetei), overleden ib in den ouderdom van 110 jaar. Hij heeft gediend onder de garde van Napoleon I en daurna in het leger van Karei Albert Victor Emanuel. Op 96 jarigen leeftijd ging hij nog op de gemzenjacht. In eene vergadering van de afd. Groningen van den Volksbond deelde de voor zitter mi de, dat het met deu verkoop van kof fie langs de straat uit een daarvoor ingericht karretje, waarmede in Januari jl. werd aange- vaugeu, reeds vrij goed gaat, zoodat het bestuur voorstelt, met de proef' voort te gaan, al heeft die zaak nog eenig geldelijk nadeel ten gevolge, daar het hier te doen is niet om winst te ma ken, maar om het belang der zaak. Na omme komst van den winter gaat het debiet krachtig vooruit. De vraag wordt gedaan, of met d«n zomer een bierkarretje niet practiseh zou zijn? Vooralsnog zal men daartoe niet overgaan. Een witte raaf. Een koek- en b a n- ketbnkker te Groningen, die failliet was gegaan, heeft zijne echuideischets 100 pet. uitbetaald. Een der zonen van KoninginVic toria, de Herfog van Gonnaught, die opperbe velhebber der troepen in de Britsch-ludische residentie Bombay is, zou het gouden feest zijner moeder niet kunnen bijwonen, omdat, volgens do wet, een opperbevelhebber in Indië niet naar Europa terugkeeren kan, zonder brschouwd te worder, als van zijn ambt ontheven. Er is echter, ten ei'de dit bezwaar uit den weg te ruimen, bij het Parlement eene wet ingediend, waardoor den Hertog van Counaught, voor dit bizondere geval, verlof wordt verleend om naar Engeland over te komen. TeAmsterdam is wegens diefstal gearresteerd eene waarzegster. Dat had zij ook wel kunnen voorzien.' Onder den titel „de wraak der vogels" bespreekt een Amerikaauscb blad de mode der opgelette vogel». Hoi derden c ntermars arsenicum zijn in het laatste jaar gebruikt tot het prepareeren der vogellijken, die door vrou wen, meisjes en kinderen op de hoeden wor deu gedragen. Deze arsenicumd eleri, welke onontbeerlijk zijn voor het behoud der schitte rende kleuren, ziju ic verhouding veel sterker dan de hoeveelheden, die men door inademi»g uit de bekende groene behang els en drap ricë kan binnen krijgen, eu waarmede gehele ft- miliën zijn vergeven. Hst valt als poedir uit ie kleine vogtdlijtjes, dringt in het voorhoofd, oogen en neU9gateu en veroorzaakt minstens hoofdpijn en duizeligheid. Em verhaal, hiermede in verbaal staande, w.rd onlanga verm ld. Men had e n der tnodivugels op deu halsband van een houd of kat gehouden eu zoo het dier eenige dagen laten rondloopeu. Na korten tijd was het versierde dier niet alleen ziek geworden, maar op de plek waarboven de vogel gezweefd had, waren ook al de hareu uitgevallen. Door den heer Th. A. Petit, iv i li kelier in sigaren, Utrechtschestraat te Amst., z.l op liet 17 Ie eeuw-ehe marktplein der tentoon stelling, een oud-Hoileudsche winkel van tabak, sigaren en pijpen worden geopend; eeu en ander zal geheel Volgens den ouden tij 1 worden ingericht. Voor deu winkelopstand heeft genoemde heer reeds zeer merkwaardige zaken ontvangen. Eeu eigenaardig kijkje 111 de zoo- genaamde beschaafde wereld levert wel eene cor respondentie iu het Handelsblad. Iemand, dia berustte iu het feit, dat de slaugen in de Dier gaarde te Amsteidam met levende diereu wor den gevoederd, omdat de slangen ander voedsel weigeren, uitte ziju leedwezen, dat het voederen in tegenwoordigheid van bezoekers geschiedt, vooral omdit op kinderen dit wreede schouwspel een nadeeligen invloed heeft. De redactie was dit met dsn inzender geheei eens, maar moest op gezag van het bestuur van het genootschap meededen, dat de slangengalerij, die 's Vrijdags bij de voedering gesioteu wordt, telkens moet worden geopend op verzoek vair leden, die zich zelf en huue kinderen op dat schouwspel wenschen te vergasten. De aanvragen geschieden zelfs voor namelijk door moeders, en het bestuur heeft geen vrijheid, die verzoeken niet in te willigen. De heer Collar d, een Luiksch nijvere, heeft ocirooi genomen met .een nieuw soort Van spoorwagen-stoof; het stelsel berust op hot aan de locomotief ontleeneu vau warmte, door deze langs buizen in do stoven te leiden. De tegenwoordige stoven zouden met weinig kosten daartoe zijn in te richten. Het voordeel dezer soort van yerwarming is, dat de stoven even laug warm blijven als de trein loopt. Een doofstomme knecht werd eergisteren te 's-Hage belast met het afhalen tegen rtcu van eene schiideiij. liet adres ver geten zijnde, keerde hij naar ziju meester terug, die hem torn schriftelijk naam, straat, en woon plaats opgaf. Dit briefje liet hij op straat aan dezen en genen zien en vroeg inlichtiugen. Toen hij genoegzaam geïnformeerd was eu zich aan het juiste adres vervoegde werd hem duidelijk gemaakt, dat de schildeiij ititusscheu reeds was afgehaald, zeer waarschijnlijk door iemand, wien hij naar liet adres had gevraagd. Het schilder stuk, iu olieverf, stelt voor een maaneffect op zee en is gevat in eene zwarte vierkante lijst met goudeD bies, en vertegenwoordigt eene waarde van ongeveer f 100. De schilder is de heer J. M. Lion. Te Parijs is eene „vereeniging van miskende tooudichters" gesticht, die elke maand een feest geeft, waarop eene opera van een der leden wordt uitgevoerd. Voorloopig Leeft men 18 opera's in voorraad. Het Zondagsblad der H. Familie, mn 24 April jl.vermeldt retds het aai zienlijk bedrag van f 2995,781/3 vocr kat aan Z. H. den Paus op zijn gouden priesterfeest aan te bieden Mis saal. De schouwbur g-d irecteurin het Duitsche stadje Bockum, liet onlangs onderaan het aanplakbiljet, waarop het stuk van Kotzebue: De moedwillige onder den titel: De man zijner vrouw of de geestverschijning stond aangekon digd, de volgende komische „kennisgeving" ('ruk ken: „In bovenstaand stuk komen zooveel kod dige tooueelen voor, dat men zich erbij ziek lachen kan en zieken er zich weder gezond bij lachen. Daarom komt allen, gezonden en zieken, opdat ik ook moge lachen, want ik -heb sedeit lang niet meer gelachen, maar heden-avond zou ik gaarne weer eens lachen en wel om eene goeds recette, want dan zou ik kunnen zeggen: wie het laatste lacht, lacht het best. Teveus roep ik, bij het einde van dit seizoen, aan al mijne vrienden en bezoekers van mijn schouwburg, die zich zooveel moeite heboen gegeven mijne onderneming te steunen, een hartelijk vaarwel toe. Het is mij, trots al mijn inspanning, niet mogen gelukken, bij onze goede Bockummerz liefde voor de kunst op te wekken; ja, het schijnt wel of de belang stelling in de looneelspeelkuust geheel is ver dwenen. Het is te hopen, dat dit eenmaal ver andert! opd.it het aantal schouwburg-directeuren, dat hier te gronde gnat, niet ontelbaar worde." Te Krimpen a/d. Lek it in de rige week etn knaapje door een hond gebeten, die gebleken is dol te zijn. Zoodra men vernam, dat de hond werkelijk dol was, is men met den knaap naar Parijs vertrokken om hem onder be handeling te «tellen van Prof. Pasteur. Magmenhetgelooven, dan werd onlangs door eene aanzienlijke dame uit St. Peters burg eeu frissche bloemruiker uit Zuid-Amerika ontvangen. De bloemen, die van Rio de Janeiro (Brazilië) uit, 28 dagen lang onderweg waren ge wenst, had men verpakt in een hermetisch ge sloten eu met gutta-percha omkleedde blikken doos. Ze zouden daarin zoo friscb gebleven zijn, alsof ze versch waren geplukt. De Rechtbank te Alkmaar had Dini.bg niet minder dan 11 bedelaars te veroor- deeleu, terwijl dadelijk daarop weder 18 personen voor dezelfde zaak terechtstonden. De hear J. Kleinitarink Jr., te Htreeht, wel hakend op het gobird vau tuinbouw en pia tKiiu 'e eu als bloemist, zal binnenkort eene leis do w M.ddm- Amerika ondernemen, met het loei om van die streken hier te lande nieuwe variëteiten Orchideeën in te voeren. Onlangs vertelde eene dame moest ik in een huur- en vernuurkautoor van dieustbudin wezen 01a eene nieuwe linnen meid. Ik trad binnen en boorde een stem! Wat hebt gij li nodig Em keukenmeid? Ik zag niemand maar antwoordde. N en, eene liirieumsid. E i hosteel wilt gij geven. Honderd gulden N en, honderd vijf eu twintig F Dat is niet genoeg, dat is niet geuoeg, luid ie U9t au'.woord, en nu bespeurde ik (ot mijn gmotvermuk, dat ik een discours bad gevoerd 111 t een g ijten pa pegaai. D3 vogel had zoo veel gesprekken aan gehoord tussclneu huisvrouwen eu dienstmeisje», dat bij de georuikelijse termen kende. Zijn „dat is niet genoeg" klonk ditmaal allerrsmakelijkst. Volgens de in de St.-Ct in e d e g e deelde bevolkingscij era op 1 Jan. 1887, heeft de vro.-.ger zoo vermaard-, iu deu laatstou tij i, naar aanleidiug van stoombooiveer en spoorverbinding, vaak vermelde stad Stavoren niet meer dan 793 inwoners. Toch is zij niet de kleinste der II Frie»che steden: Sloten heeft er maar 780. Een correspondent van eeu der buiteulandsche bladen, die Amsterdam bij de laatste fetsteu bozocht, schiijft na eene uitweiding over de feesten eu eene bescurijving der stad als handelsstad hst volgende. „Alle natiën der bekends wereld vindt men er vertegenwoordigd, zoowei beschaafden als oubeschaafden; mijne bizondere aandacht trok eeu gekruiad ras, waarschijnlijk uit negers en roodhuiden ontstaan, het kwam mij voor, dal de sledelijze overheid eene bi zondere voorliefde voor uit ra» «au den dag legt, althans het wordt iu éëii groot gebouw in eeu der hoofdstraten gehuisvest eu des Zondags op eeu bepaald uur tentoongesteld, al wandelende door de straal." De correspondent had Amsterdamsche burgerwezen naar da kerk zien trekken! De administratie der poster ij en en telegrapkie iu Engeland had berekend, dat het invoeren vau hut nieuwe tarief van zes pence, eene vermindering der ontvangsten zou na zich slepen van f125,000 voor het afgeloopeu jaaj; doch wei verre van verlies te veroorzaken, heeft die maatregel eene meerdere ontvangst van 1 millioen gulden ten gevolge gehad. Een 17-j arige boerenknaap te Bsrgumerheide vermaakte zich onlangs kostelijk; na aan een buurman een siïocnnr» eu een blokje te hebben gevraagd, kapte bij zijn houd deu staart af. De polilie vond dii eenter lang niet grappig en maakte op grond van hel Strafw. t- boek proces-Verbaal op, waardoor het O. M. bij de Rechtbank te Leeuwarden nu tegen den die renbeul 1 md. gevangenisstraf kou eischen. De Spaanscke reiziger Sorela Tajarda heeft het waagstuk ondernomen, dwars door Afrika te reizen, van de Senegal tot Kaap Guardafui. In het kanton Solotborc is eene paniek uitgebroken tel gevolge van het faillisse ment der horlogtmaker.firma Roth Co., wier firmanten zich aan verschillende knoeierijen schij nen te hebben eehu.dig gemaakt, op grond waarvan ïij dan ook beiden, met uog een paar anderen, iu hechtenis ziju genomen. De Soio- tliurner Bank alleen moet een vcriieB van 11/2 millioen franks Jijden eu ook andere bankinstel lingen in het kanton ziju ernstig getroffen. Te Baarn is een knaapje onder hevige benauwdhtden overleden aan de gevolgen van eeu Lest, ln-in voor 9 wekeu toegebracht door eeu houd, die toen, als verdacht van dol heid, is afgemaakt. Te Pittsburg, Pa., werden de rori- ge week 56 conducteur» en remmers van goe derentreinen vau deu Pan Haudle-spooiweg iu hechtenis genomen, ouder beschuldiging van de goederenwagens op deze lijn jaren lang stelsel matig te hebben geplundtrd. Deze personen be hoorden tot eene dievenbende, die iu de twee of driejaren van haar bestaan 100,000 dollar» aan waarden heeft gestolen. De spoorwegmaatschappij heeft da bestolenen schadeloos gesteld. Ut r echt 's bevolking heeft Zon- dag een jubileum te vieren, dat nu eens met voile recht de algemeene belangstelling verdient. De heer A. C. Spruyi zal dan 25 jaren direc teur der gein,-gasfabriek zijn; ouder zijn beheer steeg hel getal gasverbruikera vau 1686 tot 5000 eu daalde de piij< van 14 tot 5 cent Hoe vele gemeenten zouden wenschen zulk een endnenten directeur te bezitten Waar vrede woont, daar gaat het wel. Er moeten zoowel martelaars als apostelen ziju. Goed is goed, maar beter is beter. Eeu moedig hart, overwint de smart. Hij is een slecht soldaat, die zijn kapitein al zuchtende volgt. Ais het ongeluk eene zekere hoogte heeft bereikt, dau veraudert het bij den wereidschen meusch iu gevoelloosheid, bij den zondigen in wauhoop en bij den vro men in zaligheid. Het toppunt van beleefdheid. Uit te wijten wanneer eene dame passsüert, eu wel *oo ver, dat men niet op haar schaduw trapt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2