Bijvoegsel behoorende bij de NIEUWE van Zondag 1 Mei 1887. Huichelspel of domheid; of beide? De Katholiek kan geene echte vader landsliefde hebben, schreeuwt men hier, want zijn vaderland is Rome. Elders raast en tiert men tegen de Ceutrumsmannen en verwijt hun, dat zij geene oprechte Katho lieken meer zijn, wijl zij in zake het sep- tennaat niet met de Pruisische Regeeriug zjjn meegegaan, hetgeen de Paus tocb bleek te wenscheu. Ziet, roept men aan alle kan ten, de katholieke Centrumsmannen geloo- ven zeiven niet aan de onfeilbaarheid des Pausen; want zjj keuren het kerkeljjk-po- litiek ontwerp luide af; zij verzetten er zich tegen met hand en tand, terwijl de Paus, blijkens verschillende berichten, het aannemelijk vindt. Jaren lang beweert men, dat zelfs in politieke aangelegenhe den, die met de Kerk of den godsdienst niets hebban uitstaan, de katholieke Afge vaardigden steeds hunne instructiëu van Rome ontvangen. Nu smalen de anti-ka tholieke bladen op de Centrumsmaunen, wijl zij toouen geen Cadavergehorsam te bezitten, waarvan men hen sinds jaar en dag beschuldigt. Men eisckt zelfs met alle geweld eene bliude onderwerping van het Centrum aan den Paus, ook in politieke zaken Als men al die tegenstrijdigheden dag in dag uit hoort rond bazuinen door lui, die zoo gaarne van zichzelven verkondi gen, dat zij tot het denkend deel der natie behooren; als men dergelijke dwaasheden dag aan dag leest in bladen, die beweren, dat de wetenschap hun onvervreemdbaar eigendom is, dan beeft men gewis het recht te vragen: Huichelspel of domheid? Ware vrienden. Indertijd werden geldeu ingezameld onder den titel van Bismarck-Spende, om den man een eeregeschenk aan te bieden. Deze lijsten werden overal ter teekening ver spreid. Groot en klein, rijk en arm, hoog geplaatste ambtenaren, zelfs de soldaat van den laagsteu rang, was als het ware zede lijk verplicht zijn naam op de lijst te plaat sen en daarachter eene kleinere of groote- re gift. Eenigeu teekenden uit vrees, an deren uit winstbejag, weer andereu met het denkbeeld: De groote en grootharti ge Von Bismarck zal de giften aanwen den tot eeue edele en grootsche stichting, waardoor zijn uaam in zegening zal blij ven bij het nageslacht. Zij hebben zich bitter teleurgesteld ge vonden. De honderdduizenden Marken wer den besteed te eigen bate. Circa tweehonderd katholieke bladen van Duitschlaud hebben eene oproeping tot de Katholiekeu gericht, om aan den tegenvoe ter van Von Bismarck, aan de Kleine Excel- lenz, aan dr. Wiudthorst een eeregeschenk of huldeblijk aan te bieden. Daar hij echter alle persoonlijke gunsten versmaadt, is de opbrengst bestemd voor zijn lievelings denkbeeld, den bouw eener tweede katho lieke Kerk te Hannover, toegewijd aan de H. Moeder Gods. Na zulke daden behoeft men niet te vra gen wie de ware vrienden van het volk en den staat zjjn. V. W. Afschaffing van den parlementairen ambtskleed. Over dit ontwerp schrijvende, wijst De Tijd op de noodlottige gevolgen, welke bij deze, in de Grondwet gebrachte wijzi ging niet kunnen uitblijven Afschaffing der verplichting vau den eed voor de le den der Statau-Generaal voert noodzake lijkerwijs tot de afschaffing van eiken verplichteu ambtseed. Eu zoodra keuze wordt gelaten, zullen zeker ook vele po sitief geloovige Christenen gewetensbezwaar hebben tegen den eed, omdat die niet lan ger verplicht is. Maar daarenboven, indien de geloovigeu zweren en de ongeloovigeu, of zij die zich als zoodanig willen voor doen, den eed weigeren, is deze laatste handeling eene manifestatie, is zij eeue daad van godloocheuiug. Zou het nu niet vee 1 beter wezen om aan de atheïsten de vol doening te ontnemen, welke voor hen in de belijdenis vau hun ongeloof of in huu blague kan gelegen ziju, dat ook alle ge loovigeu van de hun verleende vrijheid gebruik maakten en zich met het afleggen van eene verklaring of belofte tevreden stelden? Indien in het opleggen van een ambtseed eeue ongeoorloofde krenking kan gelegen zijn Tan de gemoedsbezwarender athe- isten, zal dat ook waar zijn bij den getui- gen-eed. Aan godloocheuaars of die zich daarvoor uitgeven een privilege toe te kennen voor den rechter of mogelijk in belastingzaken, ware eeua monsterachtige onrechtvaardigheid, waartegen het rechts bewustzijn des volks op den duur niet bestand ware. De thans ingeslagen weg leidt dus recht streeks tot afschaffing van den eed in 't algemeen; daarmede vervalt elke voldoen de waarborg voor eene betrouwbare recht spraak en, wauueer het zelfs mogelijk war», den verplichten get,uigen-eed te haud- haveu, wordt wederom eeue veel ruimere plaats toegekend, eene officiëele erkenning, eene officiëele hulde zelfs gebracht aan het platste en brutaalste atheïsme, het atheïsme waarmede geene maatschappij bestaanbaar is en dat Rijken en volken, welke daaraan voet geven, noodzakelijk leidt tot den ondergang. Geld, Geld, Geld! Wederom hebben 19 gemeenten bij het Rijk moeten aankloppen om geld voor m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5