B 1 N N E L A N 11 GEMENGDE BERICHTEN. De rechtbank te 'a Grave nhage aan de Engelsche Regeering eene mede- deeling te kunnen doen. Lord Salisbury wist niet of op het oogenblik Eugelsche oorlogsschepen op de eilanden vertoeven; zij doen die echter gewoonlijk van tijd tot tijd aan. Aan de Times wordt gemeld, dat de commissie-leden voor de Afghaausche grens scheiding Zaterdag-avond niet-offieiëel zijn bijeen geweest, en dat de Eugelsche eu Russische aanspraken volkomen onver- eenigbaar blijken. Waarschijnlijk zullen dan ook de onderhandelingen zonder re sultaat blijven, en zelts beweren velen, dat ook de ouderhandelingen van 1886 blijken zullen een volkomen misgreep teziju. Zeven der beschuldigden, wegens deelneming aan bet komplot tegen den Czaar, zijn door het Hof te St. Peters burg ter dood en alle overigen tot d'waug- arbeid voor langer of korter tijd veroor deeld. De Griekselte Minister van buitenland- sche Zaken heelt eeue dépêche ontvangen, volgens welke de oproerige beweging op Creta zich uitbreidt en er reeds verschil lende botsingen tusscheu Christenen en Muzelmannen zijn voorgekomen, waarbij van weêrszijden dooden zijn gevallen. liet proces tegen de officieren, die vervolgd zijn wegens inbreuk op de mi litaire eer tegenover den vijand, is Vrijdag te Athene afgeloopen. Twee kapiteins en een luitenant werden ter dood veroordeeld. Het heelt Z. H. den Pau* behaagd, de uit stekende verdiensten van den heer Leon Her mans, directeur van het Comité der Nederland- tche bedevaarten, te erkennen, en hem te be noemen tot Ridder van den H. Gregorius den Grooten. Bij de Begeeriug rijn bezwaren ingebracht tegsn de verordeuiug, door verschillende gemeen tebesturen vastgesteld, waarbij alleen kinderen van den leeftijd van 6 tot 12 jaren op de open bare scholen zouden worde u toegelaten. De leefiijd zou daardoor bepaald worden tot 6 jaren, voor velen zelf» daar beneden. Dez» bezwaren hseft de Minister niet gedeeld, ook niet het betwaar vau een mogelijken leeftijd van iets minder dan 6 jaren, waarom hij geen grond vond, da vernietiging der verordening aan den Koning voor te dragen. Het liberale schoolblad de Wekker is hierover ten hoogste ontsticht. „Hel moge waar zijn", zegt het blad, „dat op grond van de wet niets tegen dete verorde ning te zeggeu is eu dan ook geeue vernietiging daarvan volgen kan; maar wie doordenkt, ral toch spoedig inzien en toestemmen, dat zulke bepalingen alieen haar grond vinden in tegen werking van hat openbaar onderwijs, of in on verschilligheid voor de vruchten van het ouder wijs, of in. strijd voor de gemeentekas. Men wil geeue vergrooting van lokalen; men wil geeue vermeeid-ring van hulp; men wil de bisoudere school een handje helpen, en zoo heeft men tal van rede en, me alle uitloopen op hetzelfde: Dat onderwijs is een lastpost 1 Niets meer daar voor gedaan, dan de wet gebiedt! Waarlijk, men gaat d»g aan dag voort om wat van de inrich ting van het openhaar onderwij» af te brokkelen. Dergelijke beslissingen zijn eene ruïue voor me nige openbare school." De boosheid van bet liberale blad is licht verklaarbaa zsgt Het Centrum. Dat men echter //tal vau redenen heeft die alle uitloopea op hetzelfde: Dat onderwijs is een lastpost 1 Niets meer daarvoor gedaan dan de wet gebiedt," is evenzeer alleszins Urgrijpelyk. Nog deter dagen hebben wij wederom eeue lijst gegeven van aanzienlijke bedragen, door de schatkist aan tal vau geiuteuleu, die onder de laston van het openbaar onderwjjs bezwijken, uitbetaald. De ruïne der gemeenten schijnt De Wekker achter niet te deren, wel de ruïne vau de openbare school 1 Op de door Gedeputeerde Staten van Nooiu-Holland vastgestelde lijst van hoogst aangeslagenen zyu gebracht 225 inwoners deier provincie. De eérstvoorkomende is de heer jhr. J. Van Merlen te Heemstede, aangeslagen tot een bediag van 6424,29, de laatste de heer W. Th. Esser te Amsterdam, aangeslagen voor ƒ796,17. De Tweede Kamer heeft gisteren de discussie voortgezet over hooldstuk V der Grondwet. Na uitvoerige discussie is goedgekeurd para graaf 6 (schadeloosstelling hij vernietiging of oubruikoaarmaking van eigen duin in bet algemeen belang) met de bijgevoegde met 36 legen 29 aangenomen alinea van den heer llooseboom, om wettelijk te regeleu het gebruik van eigendom tot het voorbereiden en het stelleu vau militaire inundatiën, wanueer dit wegens oorlog of oor logsgevaar wordt gevorderd. De discussie is aangevangen over de admini stratieve rechtsmacht. Uit Marseile zijn dezer dagen 400 pelgrims naar het Heilige Graf vertrokken, per stoomschip Poitou. In het U. D. w ij steen vriend van tuin- en landbouw er op, dat het verkeerd is, ter beveiliging van het plantsoen kraaien en spreeuwen bijna geheel uit te roeien. Hij wenscht dat van gemeentewege een zoogenaamd kraaien- en spreeuwenpark worde ingericht, d. w. z. eene groep hoornen aangewezen, waar men deze voor land-, tuin- en boschbouw nuttige vogels vrij en ongestoord laat nestelen. Zoo kan meu er de lusten van genieten zonder de lasten te dragen. Gedurende de laatste dagen wor den te Helder op groote schaal diefstallen van huissleutels gepleegd. Verschillende ingezetenen kwamen, toen zij 's avonds hunne deuren wilden sluiten, tot de treurige ervaring, dat men hun op deze wijze veel ongerief en angst had bezorgd. Wie ds dader van deze zonderlinge diefstallen is, kan men vooralsnog niet vermoeden. Voor de rechtbank te Gent ston- den d«zer dagen 50 boeren terecht wegen» het vervaischen van boter. Dertien der beschuldigden, die natuurboter met kunstboter hadden vermengd, werden tot eene geldboete en kleine gevangoni»- slrafftn veroordeeld. Maar da 37 overigen, de ergste overtreders, wier product enkel margarine, zonder bijvoeging van echte boter was, moesten, hoe vreemd het schijne, vrijgesproken worden, omdat het verkoopen van kunstboter onder den naam Van uatuurboler niet strafbaar is volgens de wet. De gemiddelde ouderdom, welke ren paard bereikt, wordt gewoonlijk op 15 a 20 jaren gerekend. Maar uit Wrïezen (Pruis. prov. Bra: denburg) wordt belicht van een paard van vier en dertig jaren, dat nog zeer gezond en flink is, en dagelijks hard werkt in dienst van een hout- eu steenkolenhandelaar. B ij Cardiff heeft onlangs een li o n- dengevecht plaats gehad, welke uitspanning in Lngeland streng verboden is, maar waarmee toch de liefhebbers zich nog wel eens in het geheim //vermaken". Er was door beide partijen 20 ingezet. De strijders waren twee doggen. De strijd duurde een half uur. Na verloop vau 20 minuten werd de eene dog blijkbaar uitgeput. Maar zijn meester spoorde hem onophoudelijk met schoppen en slagen aan, eu toen het arme dier eindelijk Deerviel en niet tot opstaan was te bewegeu, sneed de onmenschelijke kerel, in felle woede, zijn hond de keel af. Veertig per sonen woonden dat ergerlijk tooneel bij. In de omstreken van Wageningen zijn de ksrseboomen met veel bloesemknoppen bezet; zij zullen weldra in lollen bloei staan. Ook de appel- en pruimeboomen beloven zeer ruim te zullen bloeisn. In een der Amsterdamsche bla den komt eene advertentie van overlijden voor, aldus aanvangende: „Heden betreur ik het ver lies van mijn hartelijk geliefden echtgenoot enz." Wellicht ten onrechte kan men vermoeden, dat de smart der weduwe, die slechts ééa dag het verlies van haar man betreurt, niet groot is. Met ingang van 1 Mei j 1. hebben de lijniuspccteuren bij de rijkstelegraaf hun zeer oneigenlijken titel verwissell met dien van in specteur. Uit Ludwig Uhland's leven wor- den thans tal van anekdoten medegedeeld. Op een feest ter eere van eeu te Tiibingeu vergaderd Congres van natuurkundigen in Niederau gegeven, wilde een der aanwezigen een toost instellen op den grootsten in leven zijnden dichter van Duitsch- lar.d, Ludwig Uhland. Deze was ook uitgerioodigd en wees den heildronk van de hand, met de op merking, dat dit een feest, niet voor dichters, maar voor natuurkenners was. Een vreémdeliug, die aan het eiude der zaal zat en Uhland niet kende, zijne verzen echter op hoogen prijs stelde, stond drittig op, en met den vinger Uhland aan wijzende, riep big: „Gooit dien kerel de deur uil!" Allen, die Uhland van aanzien kendeu, schaterden vau lachen; den dichter zelf stonden do tranen in de oogen van het uitbundige lachen. Eindelijk begreep de vreemd.ling zijne koddige vergissing en vroeg excuus voor zijn uilroep, die goed ge meend waa geweest. Keizer Wilhelm heeft op zijn 9 0e jaarfeest omvangen 7481 brieven, 187 gewone pakketten,45 aangeteektnile pakketten, 3 pakketteu met waarden. Hij ontving 1542 telegrammen van gelukwensch, bestaands uit 57153 woorden. In het begin van Mei zou te B r u s- sel een aanvang worden gemaakt met de geregelde exploitatie van elecirische tramwegen naar het etelsel van Julien, dat in verschillende plaatsen iu Europa en Amerika goede resultaten heeft opgeleverd. Iemand geeft aan het Dagblad een nntwoord op de vraHg, van waar de uitdrukking „eeue ton gouds" komt. Hij doet nl., met eeu beroep op ds. Van Koetsveld's „Grlijkenissen van het Evangelie", opmerken, dat bij de oude volken het gewicht grondslag was der geldreke ning, en dat in de rijke dagen onzer voorvade ren goud en zilver werden toegemeten; f100,000 nu was een haringtonnetje vol dukaten. Het dorp Sils, in het Zwitsersche kanton Grauwbunderland, bestaande uit 70 hui zen met 500 inwoners, is op 5 huizen na geheel afgebrand. Eei voor de aspergss zeer g e- vaarlijk iusect heeft zich verfden jaar voor het eerst en thans opnieuw in Duitschlai.d vertoond. Het is een soort van vlieg, die de jonge kiem* n der asperges geheel vernielt. We hebben al een druifluis. En thans de asporgevlieg. Nu nog maar eene oesterziekte, dan wordt de menechheid op drie harer zwakste zijden door begeerige insecten aangevallen. Door den heer Elink Sterk, te Halsteren (Noord-Brab.), lijn in lijne kweekerij aldaar de eerste asperges gestoken en aan Z. M. den Koning ten geschenke aangeboden. Op eene soiree van een liefheb- berij-tooueelgezelechap in den Haag werd voor eenige dagen de redding van de Koningin op de planken gebracht. Men zag het rij tuig met di Koningin en het Prinsesje, de paarden gingen op hol, Kabelaar vliegt toe en brengt ze tot staan. Ds voorstelling wetd zeer toegejuicht en moest op aandringen van het pu bliek worden herhaald. Te Ventimiglia is een gedeelte eener rots, de Roveriue, naar omlaag gestort (men schat het gevallen gedeelte op 100 duizend kubieke meters) ten gevolge van het springen van 4 kleine mijnen bij het aanleggen van éeue groote mijn. Een huis werd door den val geheel verpletterd en een kanaal, waarvan het water eene zich daar bevindende boulzagerij in beweging bracht, is verstopt geworden, terwijl de straat weg over eer.e lengte van 200 meters door rots blokken t8r hoogte van circa 15 meters is ver sperd. Als door een wouder gingen geen men- sehtnlevens verloren. De exploitatie derhavenstoo m- bootjes te Amsterdam wierp in 1886 een dividend van 4 pCt. voor de aandeelhouders af. Er werden 1,080,287 personen mede vervoerd. Een bezwaar tegen het gebruiken van olie, om bij stormweder de zee rondom schepen kalm te maken, was vooral de tiood- zake ijkheid om groote hoeveelheden olie voor dat doel aan boord te hebben. De Compagnie Generale Trans-Atlantique zal nu echter liet middel toepassen, zonder veel olie te verbruiken. Zij laat linnen zakken vol „werk", (uitgepluist touw), dat van olie doortrokken is, rondom liet schip, aan touwen, in zee, en wel zoo, dat de zakken niet verder dan 15 centimeter van het schip kunnen afdrijveu. In die zakken zijn gaten geboord en van lret natwordende werk scheidt zich langzaam de olie af. Proereu, met deze manier genomen, slaagden zeer goed. Na nog eenige welgelukte proefnemingen zal de genoemde Maatschappij op al hare schepsn de zakken met olie-werk iuvoersn. La Gazzetta d'Italia schetst in enkele woorden den toestand der Italiaansche Kamer. Bij het voortdurend gemis aan belangrijken ar beid blijft de werkstaking der Afgevaardigden aanhouden; de opkomst op de tribunes is slecht, zelfs die der dames, waarvan de weinigen, die er zijn, met eene standvastigheid, een beterezaak waatdig, onder elkander zitten te redekavelen om niet te geeuwen. Een Engelsch blad, de Northern Echo bevat eeu vrij geheimzinnig bericht omtrent „een nieuw stelsel van verwarming" voor stoomketels, dat te Durham uitgevonden is, eu dat „eene her vorming van het stoomwezen" zal teweeg bren gen. De brandstof zou 70 percent minder ruimte beslaan op de schepen, en de helft minder kos ten dan thans, terwijl de tijd, noodig voor het verkrijgen van stoom, tot twee derden wordt teruggebracht. De stoombooten zouden daardoor veel meer goederen kunnen vervoeren, de ver- voerprijzen kunnen verlagen en aanmerkelijk sneller varen. Wat dat middel is, zullen wij zeker wel nader vernemen. Naar wij vernemen, is in een ten behoeve van den gevangene Domela Nieuweuhuis ingediend verzoek om gratie, Tan de hand ge wezen. In Engeland w ij den zich tegen woordig vele vrouwen aan het moeilijke beroep van zendeling. Terwijl het vroeger iets onge hoords zou geweest zijn, dat eene vrouw anders dan als echtgenoote van een zendeling op het gsbied der buitenlandsche zending werkzaam was, telt men thans 2400 ongehuwde vrouwelijke zendelingen, of ongeveer evenveel als het aantal echtgenooten van zendelingen bedraagt. Een Professor ontmoette een zij- ner jeugdige nichten in den tram, verdiept in de lectuur van een wij-geerig boek. Hoe kon uwe aandacht daar zoo op vallen, vroeg hij; ik wist niet, dat u studie had gemaakt vau phi— loeophie. O, zoo, luidde het antwoord, is het philosophie? Dat wist ik ook niet. Ik heb het uit pa's bibliotheek genomen; ds hand is net de kleur van mijn hoed en past er by alsof het uitgezocht '.vas; vindt u niet, dat dit boek mij goed staat Heel netjes, dunkt me. De Pro fessor moest bekennen, dat zijne boekenkennis zoover niet reikte het verband tusichen boeken- omslagen en mode was hem tot nu toe ont gaan. Dat de tijdsomstandigheden op alles werken, ondervond ook de llotterdamsche Diergaarde, die ofschoon hare dieren- eu plau- tenschatten zeer toenemen, iu het vorige jaar haar ledental van 5211 tot 5183 zag dalen. Een nieuw soort van aspergeis ontdekt in de steppen van Akhal-Iekiz, die [on langs door Rusland wsrden geannexeerd. De asperges groeien daar in het wild en hebben afmetingen, die in Europa ongekend zijn. De stelen zijn zoo dik als de arm van een man en bereiken eene hoogte van vier a vijf voet. Een enkele steel is voldoende voor den maaltijd van tien Russische soldaten. De smaak moet even goed zijn als die der Europeeeche soorten. Te Rotterdam had iemand dezer dagen het ongeluk twee kunsttanden in t« slik ken. Stdort Dinsdag wordt hij dientengevolge iu het ziekenhuis verpleegd. De schilder ArnoldBöcklin deelde dezer dagen in de Vereeniging voor lucht scheepvaart" te Berlijn zijn plan mede van eene „vliegmachine" waarmee de mensch, als vogels, door eigen kracht en naar willekeur boven den grond zou kunnen zweven. By de uitvoering van dat plan, waarvoor hij zich reeds vele opofferingen getroostte, zija echter, naar hy zelf erkende, nog groote bezwaren te overwinnen. (De oppervlakte vau het vliegtoestel moet, naar hij berekent, niet minder dan 400 tierk. meter zijn.) De moderne Icarus vond, zooals men den ken kan, in genoemde vereeniging, vele bestrijders en men kau zeggen, dat wij nog ver verwijderd zijn van het ideaal der Wespen, welk blad eene voorstelling geeft van soldaten, boden, dames, met hondjes enz., die allen met Böckliu's vlieg toestel door het luchtruim zweven. Volgens een door de Secoio mede gedeelde berekening, beloopt het aantal on schadelijke kanonschoten, welke dagelijks door de beschaafde wereld wordeu gelost, al» daar zijn; koninklijke eit militaire salvo's, het wisselen vau beleefdheden, de gebruikelijke formaliteiten van reed/n en citadellen, da schoten by 't openen en sluiten der havens en met zonsop- en ondergang gelost, da dagelijksche saluutschoten vau alle ves tingen en oorlogsschepen enz. enz., het niet on aanzienlijke cijfer vau 150 000. Berekent men thaus de kosten van elk schot op zes lire, dan krijgt men eene som van 300 millioen lire, die jaarlijks in rook vervliegt, maar waarmee meu zekeie bekoorlijke vormelijkheid iu stand houdt. Heineken's Bierbrouwer ij ver wacht uit menig vaatje te zullen teppcu op de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amster dam: zij geeft f8200 uit voor den bouw van een bierkneip op het terrein. De postzegel-tentoonstelling, te Amsterdam gehouden, w*rd zeer druk bezocht. Hel bleek duidelijk, dat het verzamelen van post zegels, zooals dit door de Ntd. Vereeniging be oefend wordt, eene wetenschappelijke taak is ge worden, welke van studie eu toewijding getuigd. Zij is belangwekkend uit het oogpunt vau keunis der aatdrijkskunde, geschiedenis enz. De waarde der tentoongestelde voorwerpen is f13750. Merk waardig vooral zijn: Bulgarije, met de zegel» tij dens de omwenteling van September 1885 ge bruikt; de zegels der Patijsohe Commune; de zeldzame „Periodicals" van Amerika, al de zegels van Peru, die met hunne overdrukken voor ver zamelaars van da grootste waarde zijn, enz. H. M. de Koningin heeft aan ie der der 17 inspecteurs van politie, die tijdeus het jongste verblijf der koninklijke familie in de hoofdstad buiteugewoneu dienst hadden, eene fraaie gouden doekspeld met diamautjes en met de letters W. eu E. ineengestrengeld, gedekt door eeu kroon, doen uitreiken, als herinnering. Dat het opnemen van vloerklee- den, bij den jaarlijksehen schoonmaak, niet alleen uit eeu oogpunt van zindelijkheid alle aanbeve ling verdieut, maar ook door het welbegrepen eigenbelang gebiedend wordt geëischt, bleek dezer dagen te Alfec aan den Rijn. Btj eeu rijken zonder ling was in eene kamer genoemde werkzaamheid iu geen 20 jaren verricht; de balken, waarop de vloer rust, waren in zulk een slechten toestand geraakt, dat op zekeren naoht de vloer inzakt» door de zwaatte vau eene kast met oud porse lein. De eigenaar heeft ruim t' 1000 schade. Zou nu tot reparatie worden overgegaan? heeft vrijgesproken jhr. D. v. L. te Heemstede, die Maandag jl. had terechtgestaan onder de aanklacht van een kind te hebben overriden, toen hij zich over het Altxanderveld te paard iu galop door de menigte bewoog, na afloop van de parade op 's Kunmgs 70sten verjaardag. Den lid en Mei wordt uit de straf- gevaugenia te Lseuward/n ontslagen J. de K., uit Antwerpen; hij is ongeveer 63 jaar oud eu heeft, wegens het plegen van verschillende dief stallen, ruim 40 jaren in de gevangenis door gebracht. Een Engelsch Mei-gebruik. Eeu gebruik 't welk dagtcekeul utt den tjjd vau Koning Hen drik VIII, is nog ten buidigen dage iu Engeland in zwang, eu wel te Oxford aan de hooge- echool. Bij zonsopgang op 1 Mei vereenigen zich namelijk dan meest alle studenten op een toren, Wolsey's toren genaamd, eu zingen daar „Zonsopgang," eene hymne indertijd door een Monnik vervaardigd. Eeu overgroot aantal ste delingen verlaat alsdan vroegtijdig het bed, om naar deze plechtigheid te komen luisteren. Tal van zangers eu luisteraars begroeten de eerste atialen der Meizon, en klokslag 5 gewoonlijk heften zij den Tlymnus Eucharisticusaan. Het geheet is alweder een bewijs, hoe in dezen tijd van nieuwigheid op nieuwigheid, het mensehen- hart blijft hechten aan eenvoudige, jaarlijks weêr- keerende plechtigheden. Klavier-harp. Z o n d a g-a vond heeft te Parijs de eerste uitvoering plaat» gehad met de klavier-harp, een wonderbaar instrument, uitgevonden door M. Dietz. Het is eene ware harp, welke men bespeelt bij middel van een klavier. Het eiland Noumea bezit het beste orkest van Australië; het bestaat uit 130 personen, uitsluitend gedeporteerden; de direc teur is een oud-lid van het Parijscbe Opera orkest, die wegens moord werd gedeporteerd. Twee malen per week, Douderdags eu Zondags, laat het orkest zich op het hoofdplein hooren- daar verzamelen zich alle autoriteiteu en groote kooplieden. Het orkest speelt alleen klassieke muziek. Voor de betrekking vanKapiteiu op eeue der stoombooten van de Dokkummer Stoomboot-maatschappij hadden zich niet minder dan 129 sollicitanten aangemeld. Bij de vele vergeefse lie pogin ge o om het aan tongblaar lijdend rundvee eenig voedsel toe te dienen, maakt men ons opmerk zaam, dat tot ausver in vele gevallen verzuimd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2