NIEUWE No. 1108 Donderdag 12 Mel 1887. 12de Jaargang. De school in het jaar 1887. B i T K L D. 2.) De Missie. (Wordt vervolgd,) BA A RUIME COIRAIÏT. ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 3 U R S A TTSt. Jansstraat Haarlem AGITE MA WON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTESfTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÏÏPPEKS LAUEET. (Vervolg en slot.) Iu België heeft de loge uitgediend; het was juist de school, die het vrijmetselaars- Ministerie uit den zadel wierp. Eu het was Koning Leopold zelf, die iu het begiu vau November van het vorige jaar, bij gelegenheid vau de opening der Kamers, in zeer duidelijke en juiste termen, de ze genrijke werking van de nieuwe schoolwet heeft bewezen door de woorden;» Het verheugt mij zeer te kunnen coustateeren, dat de lagere scholen, die onder het Staatstoe zicht staan, iu de laatste twee jaren op eene vermeerdering van 250,000 leerlingen kunnen wijzen.Daardoor heeft het liberalisme, 't welk onophoudeljjk verkon digt, dat de clericale machthebbers het volk dom willen houden, eene terechtwij zing ontvangen, die niet scherper kan wor den uitgedrukt. De Kouing immers kon aan het gausche land proclameeren, dat de bevolking van de met den kerkelijken geest doordrongen gemeente scholen wederom met een 250,000 tal leer lingen werd vermeerderd. De pen weigert alle laster en verdachtmaking te vermelden, waaraan de kerkelijke gemeente-scholen en hare onderwijzers in de liberale pers dage lijks blootstaan. Het is echter eeu feit, dat de godsdienstlooze scholen iu België hoe langer hoe meer verdwijueu. Uit de ruïuen door de geweldenarijen der vrijmetselaars ontstaan, ontlook een nieuw, een heerlijk en zegenrijk leven. Zoo zal het ook tegelegener tijd iu Fiank- rjjk gaan, want de loge heeft door de nieuwe schoolwet met ontzettende brutaliteit in breuk gemaakt op de rechten van de ouders en van het huisgezin. Zelfs het li berale Journal des débais schrijft omtrent deze wet: »Nooit of nimmer heeft men in eeuig land ter wereld beproefd hei volksonder wijs zulk een geweld aan te doen. Nergens heelt men menscken ontmoet, aanhangers van het liberalisme, die door zulk eene centralisatie-woede zijn aangetast. Het schijnt, dat de makers van die wet slechts met éene gedachte bezield waren, die na melijk, om te verhinderen, dat de locale autoriteiten en de familievaders zich kon den mengen in de aangelegenheden dei- school of eenigen invloed kouden uitoefe nen op het onderwijs, dat aan de kindereu wordt verstrekt. 111e voorstellen, die het doel hadden om aan de gemeenteraden eene stem in de schoolquaestie te geven, wor den zonder genade verworpen. Ja, men heeft zelfs den Minister van Onderwijs uitdrukkelijk verbodeu, aan de wenscken van de Gemeente-besturen eenige aandacht te schenken. Wat men wil en wat men niet verbergt, dat is de vestiging van bet souvereiue, absolute recht van den Staat op de opvoeding der kindereu vau het volk, zonder tegenwicht, zonder de minste con trole. Daarom geeft men aan den onder- F EU ILL E T O N. Vervolg.) Zijn oog dwaalde over de uitgestrektheid van het erf alsof hij iemand zocht. Weder hoorde men het aangename gelui der klokken. „Aau dat geboembam schijnt geen einde te komen" bromde hij: //Hektor" riep hij norsch zijn hond toe, «Hektor hierrr." Kwispelend kroop de reusach tige dog voor zijn voeten, liet eene rij tanden «ien en scheen daardoor te willen zeggen: «mee- »ter hier ben ik, wat is er van uw dienst." De pachter scheen niet goed gemutst en wist ook niet op wieu hij zijn kwade luim kon ver halen. Eensklaps riep hij met eene schrille en dreigende stem: Margaretlia!" Een jong meisje kwam de trappen af. «Wat is er van uw dienst, oom?" «Moeten de kippen nog langer buiten blijven? Het is om gek te worden zooals het hier toe gaat! wDat is zoo, oom; maar ik had Truitje ver- wijzer een nieuw karakter, nieuwe functies; hij moet ophouden de man der Gemeente te zijn, om, zooals men van de tribune zegt, de agent van den Staat, de vertegen woordiger van de moderne maatschappij te worden. De Frausche Republiek verklaart den oorlog aan het geweten van de meerder heid in den laude geheel en al volgens eene eenmaal door eeu Badeusck Minister verkondigde stelling: »Het ware geweten van een land is de wet; deze is het open bare geweten en die daarnevens eeu pri vaat-geweten er op nahoudt, die juist moet betaleu.« De handschoen door de Republiek toe geworpen, werd reeds opgenomen. Reeds geven de Katholieke bladen in breede trek ken aan, hoe de strijd moet gestreden wor den. Overal moeten vrije scholeu< naast do officiëele scholen gesticht worden; overal moet de tegenstand zoodanig wordeu ge organiseerd, dat de openbare ouderwijzer ia zijne nieuwe rol als politiek agent der Regeering zich iu tegeustelliug der Ge meente bevindt en zijue macht en invloed wordt gebroken. Het resultaat van het godsdienstig ouderwijs kan door de nieuwe wet niet anders dan wiunen, waut duizen den Schoolbroeders eu Schoolzusters, die thans nog aan de openbare scholen Werk zaam zijn, zullen in huune eigene inrich tingen gausch andere uitkomsten verkrij gen, dan uu, vermits zij thans in huu stre ven door het officiëele schoolprogramma eo de vexatiëu der Gemeenteraden en school commissies wordeu tegengewerkt. De strijd zal lang duren eu zware of fers eischen, maar de overwinning is even zeker als in België. Voor Christus of tegeu Christus. Ziedaar het wachtwoord in onze dageu als er sprake is van onderwijs eu ontwikkeling der jeugd. De wereld wordt als 't ware verdeeld in twee legers. Iu het eene de geloovigen, in het andere de materialisten, de ongeloovi- geu. Eu deze twee legers staan tegenover elkaar en voeren een hovigen strijd, waarbij de school en de opvoeding der jeugd sterk betrokken is. Voor den welgeaardeu Katholiek is Imt derhalve plicht aan dien strijd deel te ne men en te trachten, dat het natuurlijk recht op de school, dat der Kerke geweld dadig werd ontnomen, weder aau haar wordt terug gegeven. Dat die strijd niet wanhopig is, hebben wij in deze regelen naar wij meenen duidelijk bewezen. De stemmen uit het liberale kamp veruomeu, moeten aansporen tot het met ijver en be zieling voortzetten van den strijd. De aan houder wiut, dat getuigen de tegenwoor dige toestanden in België, dat zullen ook de feiten bewijzen vau alle Staten eu lan den, waar door de geloovigen voor huu goed recht op opvoeding en ouderwijs met tact eu beleid wordt gestreden. lof gegeven om i:aar het dorp te gaan en daar door komt het, dat ik aan de kippen minder heb gedacht." „'t Is de oude geschiedenis; het vrouwvolk heeft aliijd iels anders te doen, maar aan bet noodzakelijkste wordt niet gedacht.Wat hebt ge daarboven zoo gewichtigs te doen?" zcide de Ginsterboer. Het jonge meisje was reeds buiten het bereik van den razendeu oom, wiens toorn zij het beste met zwijgen kou matigen; zij lokte de kippen naar den stal. Margaretlia was een def tig en slank gebouwd meisje, frisch als eene lenteroos, en uu juist de laatste stralen der ondergaande zou haar gelaat beschenen, nu mocht zij wezenlijk schoon worden genoemd. Zij kon schier twintig jaren tellen. Uit hare heldere oogen straalde de onschuld van haar hart; hare kleeding was eenvoudig, maar net en het haar was niet naar de nieuwste Parijsche mode in kronkelen er. krullen, maar glad gekamd, terwijl twee haarvlechten aau 't achterhoofd tot een krans waren samen geregen. Weldra verliet de Ginsterboer het ert, om naar gewoonte in list deftigs café van het dorp zijn glas bier te driuken en er met zijne kame- Het wetsontwerp betreffende de belastiug van het gedistilleerd vindt over het alge meen iu de Duitsche bladen geen slecht onthaal. Door verreweg de meeste wordt erkend, dat het Rijk dringend behoefte heeft aan versterking zijner middelen en dat het gedistilleerd een bij uitstek geschikt arti kel is voor belasting. Sommige bladen, zooals o. a. de Hamb. Bors. Hollege ven der Regeering den lof, klaarblijke lijk naar een middelweg te hebben ge streefd en zelfs de bekende toestanden iu dezen tak van nijverheid in aanmer king genomen, van het standpunt der tegenwoordige oecouomische politiek met zekere matigheid te werk gegaan te zijn. Naar men verneemt, heeft de Engelsche Regeering geweigerd officieel deel te nemen aan de aanstaande wereld-tentoonstelling te Parijs. Dat is dus al weer eene weigering en er zullen hoogstwaarschijnlijk nog wel meer volgen, zoodat het doorgaan der tentoon stelling minstens twijfelachtig wordt. Te verwonderen is het niet, dat de traditio neels monarchieën niet weten willen van een feest, 't welk toch ten slotte als eene verheerlijking der omwenteling moet gelden. Volgens een gerucht trachten de En- gelschen de bevolking vau Creta er toe te brengen Engelands beschermheerschap te vragen. Iu het Lagerhuis zeide de Minister Fer- gusson, dat België het eenige laud is, het welk zich het vraagstuk der geweldpleging door visschers in de Noordzee ernstig heeft aangetrokken. De Engelsche Gezant te Brussel heeft bericht, dat de Belgische Regeering met nauwgezetheid kennis heeft genomen van het rapport der commissie van het Britsche Departement van koop handel, eu zoowel de gegrondheid der klachten als de noodzakelijkheid om daar aan gevolg te geven heeft erkend. Vau de Fransche eu de Nederlaudsehe Regee- ringen, aan welke het rapport eveneens is medegedeeld, is geen antwoord outvau- gen. Iu den Franschen Ministerraad heeft Goblet Maandag-ochtend de algemeene- stvekking ontwikkeld van een brief, dien hij aau den voorzitter der begrootingscoiu- missie zal richten in antwoord op het ver zoek der commissie om nieuwe bezuini gingen voor te stellen. De brief is in ver zoenenden geest gesteld, eu bericht, dat Goblet zich ter beschikking stelt van de commissie, ten einde in overleg met haar de bezuinigingen te overwegen, welke hem door haar wordeu aangeduid. Bij de verkiezingen voor deu Parijscheu gemeenteraad zijn 24 autonomisteu geko zen, 10 radicaleu, 6 socialisteu eu 10 conservatieven, Iu dertig wijken moet er eene herstemming plaats hebben. Volgens de dagbladen zal er in de sa- raden dm tijd te diodm. Iu de overmaat van zijn drift bemerkte hij, dat hij zijne met zilver beslagere pijp vergeten had en aanstonds keerde liij naar huis terug. Wie echter beschrijft zijne verbazing, toen hij alle rain n zijner woning verlicht zag! Voor alle ruiten flikkerden de lichten, hier zes daar acht zij schenen hem spot end door de kastanj boomen Ugen te flik keren. In 't eerste oogeublik stond de pachter als aan den grond vastgenageld, doch hij her stelde zich eenigzins eu stormde met een half onderdrukten vloek de woning binnen. «Margaretlia!Drommels wat is dat? Waar zijt gij?" rbp hij en hij stampte zoo geweldig met den voet op den grond, dat de hond verschrikt opsprong en aanstonds het hazenpad koos. Nu kwam de knecht. Wie heeft bevolen, die lichten daar te ontsteken?" snauwde hij d m knecht toe. «Ik weet het niet, heer." De Ginsterboer stormde nu de trappen op; op de bovenste trof hij het meisje. De woede had hem zoo aange grepen, dal hij in't eers o oogenhlik niets wist te zeggen; d ich zijn duivelsche blik en de gebalde vuist zeiden meer dan genoeg. Grietje schrikte hevig; want haar oom had meustelling van den Raad geen merkelij ke verandering komen. Men meldt uit Constantinopel, dat Russische agenten iu de buitenlandsche hoofdsteden het slagen der onderhandelin gen over eene Bulgaarsehe leeuiug trachten te verhinderen. De Porte eischt, dat de ontruiming van Egypte door de Eugelschen onvoorwaar delijk zal zijn en dat na de ontruiming alle Engelsche officieren uit het Egyptische leger uittreden. Sir Drummond Wolff heeft den eerstgeuoemdeu eisch beslist ge weigerd. Uit Coustantinopel wordt bericht, dat de Porte haren diplomatieken vertegenwoor diger te Madrid gelast heeft, ophelderingen te vragen omtrent het in bezituemeu van grondgebied aan de Roode Zee door Span je, hetgeen de Porte beschouwt als eene schending vau het Turkscho grondgebied. Op het eiland Candia schijnt de rust thans hersteld te wezen. Te Athene loopt het gerucht, dat Engeland moeite doet om de eilanders over te halen eeu Britsch protectoraat aau te vragen. De Spaansche Kamer van Afgevaar digden nam Zaterdag het eerste artikel der wet op de jury met 206 tegen 50 stem men aan. De republikeinen eu liberalen stemdeu voor, de conservatieven tegen. Men meldt voorts uit Madrid, dat deSpaan- scheRegeeriug ongunstige berichten van Cu ba heeft outvaugeu, waar het rooverwezeu zich uitbreidt. De kusten van Honduras en Florida wordeu door kruisers bewaakt, omdat de Creoolsche uitgewekenen vrij- scharen vormen, met het doel die naar de ontevreden streken van Cuba te doen oversteken. Als een goed gevolg der strenge blok kade van Massowah wordt bericht, dat verscheidene inlandsche hoofden zich der waarts hebben begeven, om blijk te geven van hunne vriendschappelijke gevoelens jegens Italië en vergunning te vragen om handel met Massowah te drijven. Dit laat ste is door Saletta toegestaan, op voor waarde, dat vijf hunner als gijzelaars te Arkiko blijven om verantwoordelijk te zijn voor hunne landgenooten ingeval dezen huune koopwaren iu Abessiuië moch ten willen invoeren. De Osserva'ore Romano bevat een artikel aan het adres der Italiaausche bladen, welke eene verzoening tusschen Italië eu den II. Stoel bespreken. De voor naamste zinsnede uit dit belangwekkend betoog luidt als volgt; De Kerk en, ouder hare leiding, de katholieke pers, hebben altijd en onver anderlijk geprotesteerd tegeu de schending der rechten van deu H. Stoel eu tegen de onvoegelijke en onhoudbare positie, waarin de verheven Stedehouder van Chris tus te Rome is gebracht. Buiten eene voor afgaande erkenning van de rechten der O V) Kerk en een rechtmatig herstel van de zij niet verwacht en de petroleumlamp beefde in luire hand; doch zij herstelde zich weldra; immers zij had niets mi-dreven; zij trachtte kalrn te blijven, al dreigde haar hart ook te breken. Gij gij hebt dat gedaan?" vroeg eindelijk de pachter op schreeuwenden toon. «Ja, oom" sprak hot meisje bedaard. «Gij onzinnige deerne....! Heet dat gehoorzaamheid? Wilt gij mij trotsoeren? Wacht maar! Mij schande aan doen, waar ik dankbaarheid moest verwachten!" En dit zeggende liep hij in het vertrek en blies zelf de kaarsen uit; weinige minuten later was het op d u Ginsterliof gansch donker eu som ber, 't scheen als stond er eon dreigend spook in de nachtelijke duisternis. «Dat zou den paap nog wel bevallen als ik illumineerde!" bromde hij. Beneden trof hij Grietje aan. «Wacht meid, dit vergeef ik je nooit!" riep hij de vuist ballende. «Het is geene schande, oom, als de Ginster liof ook verlicht is, aangezien het armste huisje zijn licht ontstoken heeft, 't is niet om die paar kaarsen, maar om de gezindheid; maar schande is het, nis wij het niet doen!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1