B1 N E L A 1). schot der Cretaansche financiën aan scholen en openbare werken. Ruim 10,000 landverhuizers kwamen eergisteren te New-York aan wal; dat is 2000 meer dan er nog ooit te voren op één dag aankwamen. GEMENGDE BERICHTEN. Door den Senaat der Katholieke Hoogeschool te Leuven zijn benoemd tot Doctor in de Let teren en Wijsbegeerte honoris causa de hoog waardige heer W. Everts, Kegeut van het Seminarie Rolduc te Kerkrade, en den hooggel. heer J. A. Alberdingk Ihym, Hoogleeraar te Amsterdam. Men schrijft uit Indic aan de Post „Wat het met Atjeh geven moet, weet nie mand. Sedert het begin des jaars is de berri- berri, met vernieuwde kracht begonnen, en Prof. Pekelharing heeft zich uitgelaten, dat de boel hopeloos is. De Indische Regeering had er laatst het korps Barissans van Madura heengezondeu; het is reeds meer dan gedecimeerd door de vreeselijke ziekte. Om ze niet allen te laten om komen, is dit korps flinke kerels reeds naar Madura teruggezonden. Volgens Pekelharing is alles verpest en moet alles verbrand worden. 't Is eene ellendige historie De Regoering heeft met de Rotterdamsche Lloyd eene overeenkomst gesloten, waardoor de verzending van brieven naar Ned.-Indië zal kunnen plaats hebben elke acht dagen, bij beurten door de maatschappij Nederland en de Rotter damsche Lloyd. Den 17den dezer zal te Amsterdam eene vergadering gehouden worden van R. K. kies- vereenigiugen in N.-Hollaud, die door de Alk- maarsche daartoe zijn uitgenoodigd, met het doel een provincialen bond voor Noord-Hollar.d te vormen. De Tweede Kamer heeft bij de voortzet ting der beraadslaging over de grondwetsher ziening, het Vie hoofdstuk (over den godsdienst) ter zijde gesteld. Dit besluit werd genomen op voorstel van dr. Schaepman, en met algemeene stemmen op 2 na. Hoofdstuk VI der bestaande Groudwet blijft alzoo onveranderd behouden. Hoofdstuk VII der nieuwe Grondwet (finan ciën) is aangenomeu met 42 tegen 22 stemmen. In de zittrug van gisteren werd aan den heer Cremer verlof verleend om op een ualer te be palen dag den Minister vau Waterstaat te iu- terpelleeren over de iudienststelliug van het Cau- traal-staliou te Amstetdam, in verband met den toestand der overkapping van dit station. Het algemeene debat is aaugevangen over het hoofdstuk Defensie der Grondwet. De heer Reuther bestreed de Regeeringsvoor- stellen, omdat hij de hooldpuuten voor de militaire organisatie in de Groudwet verlangt en het overlaten daarvau aan den gewonen weige ver uiet acht in het belang van het land, hel volk en de defeusie. De heer Rooseboom daarentegen meende; dat de bestaaude bipaliugen geen waarborgen op leveren terwijl het ontwerp der Rtgeering eene belangrijke schrede nader brengt tot de regeling van de levende strijdkrachten, met de onmisbare vrijheid voor den gewonen wetgever. Eene nieuwe Bismarc k-a u e k d o t e gaat door de pers. Onlangs werd de verjaardag gevierd van een der kinderen van Prins Wilhelm, en Von Bismarck had den kleine een draaiorgeltje vereerd. Toen de Kanselier eenige dagen laier in het paleis van den Prins kwam, ging de kleine hem bedanken, maar klaagde dat liy „er nog zoo moe van werd" en 't gevolg was natuurlijk, dat Von Bismarck zelf den zwengel in de hand nam en lustig aan het draaien ging. De jeugd kwam vroolijk toeloopen en voerde gezamenlijk een dansje uit. Bij den aaublik van dit vroolijke tooneeltje kon Prins Wilhelm uiet ualatun lachend tot den Rijkskanselier te zeggen: „'t Is toch op merkelijk, ook dtze Keizers pas uit de lange kleëren, dansen reeds naar uwe pijpen." De gewezen station s-a e s i s t e n t E. J. de Vries, te Leeuwarden, wien indertijd beide beenen werden afgertdun, welke vervangen zijn door kuustbeenen voor rekening van de Exploitalie-maatschapaij, heeft thans eene uit- keering ontvangen van f 6500 ineens, terwijl hem een jaarlijksch pensioen van f 125 door genoemde maatschappij is toegezegd. Deze ongelukkige, die het overigens goed maakt, wat zijne gezondheid betreft, zal nu in sigaren gaan handeldrijven en eene kiosk aan het station Leeuwarden oprichten. Een leelijke kies, den tandarts getrokken. Dezer dagen kwam bij een tandarts te Parijs eene dame, die zich een tand wilde laten trekken. Om geen pijn te hebben, liet zij zich door een bedwelmend middel bewusteloos maken. Toen zij weer werd bijgebracht, ontwaarde de dame tot haar grooteu schrik, dat de aris zich vergist had en een verkeerden tand, die veel meer naar voren in deu mond stond, had getrokken, zoodst, wan neer zij lachte, iidtr de gaping in haar gebit moest opmerken. De dame klaagde den tandarts aan en werd door het gerechtshof volkomen in het gelijk gesteld, dat deu tandarts tot eene schadevergoeding van 2000 franks veroordeelde. Aangaande den Parkschouwburg meldt het Handelsbl., dat die terstond na de veiling voor den prijs van f 297,000, waarvoor het perceel werd opgehouden, aan de lot het voorstel- Jluizenga toegetreden aandeelhouders is overgegaan. Uit de opbrengst zouden de le en 2e hypotheekhouders worden afbetaald, terwijl met de volgenden eene schikking zou worden aange gaan. H e t Militair Geneeskundig Archief vet - tigt de aandacht op het gevaar voor de gezond heid van het gebruik van te warme spijzen, eu deelt te dien opzichte mede, dat proeven onder leiding van prof Van Pettenkofer, in het hygië nisch laboratorium te Mu eken genomen, aantoou- deu, dat vloeistoffen op 50" C. temperatuur ge bruikt, nog zonder pijn te veroorzaken kunnen worden genuttigd, lepelsgewijze zelfs ook nog bij 55' C.Soep op 60" C. en thee op 75° O. temp. konden bij kleine hoeveelh dan slurpanderwijze worden gebruikt, doch bij eeuigszins lang ver blijf vau zulke vloeistoffen iu deu mond, ontwaart men pijn in het zachte verhemelte en aan het achterste gedeelte van de keel. Gebraden vleesch boven 55° C. te kauwen is pijnlijk. Proeven op dieren geuomeu bewezen, dat door ruimen toevoer van water, tot 55' G. verwarmd, kyperoemia eu ontsteking vau het maagslijmvlies werd opgewekt bij 60° C. ontstondm zweren, hij 75» 0.80» C. verwoesting van den maagmond, na eenige dagen eindigende met den dood. Kleine hoeveelheden water (1530 gram) tot 70" a 75° C. verwarmd, hadden daarentegen geene bizo:.dire strornis ten gevolge. Het gebruik van te warm voedsel blijkt teer gevaarlijk, vooral tij men bij kinderen voor zichtig het voedsel niet te warm te geven. De aanvoer van eieren was Maan dag te Nijmegen op de weekmarkt zoo groot, dal men ten laatste slechts 8 cent voor ds 4 stuks betaalde; iets wat, volgens veler heugenis, sinds lang niet het geval is geweest. Als middel om de vaak zoo last i- ge roetvorming in pijpen van kachels, ovens of haarden tegen te gaan, neemt men een handrol versche aardappelschillen en werpt dele op het in de kachel, dan oven of deu haard braudende vuur, waarbij de deuren van kachel, oven of haard dadelijk moeten gesloten worden. De dampen, die zich uit de verbrande aardappelschillen ontwik kelen, maken het roet los, hetwelk zich in de pijpen vastgehecht heeft, en leideu het door dan schoorsteen iu de lueht. Herhaalde toepassing dezer methode bevordert zeer het zuiver houden van kachels, ovens, haarden enz. Men kan het probeeren iu dezen tijd van roet door vuile kachels. Eene dame te Amersfoort, die b o- ter had gekocht voor een goeden piijs, twijfelde bij ontvangst aan de zuiverheid van het geleverde eu d-id de waar scheikundig onderzoeken. De hiermtde belaste deskundige bracht een verslag uit «au den volgenden inhoud: „Mevrouw! in hel vet, dat u mij ter keuring gezonden heeft, komt hoegenaamd geen botergehalte voor!" Tegen den verkooper Wetd proces-verbaal opgemaakt. Een geleerd lichaam, w ij zeggen uiet, dat het de Akademie van Wetenschappen is had bijna eene nieuwe quaestie, namelijk het vraagstuk der nachtelijke verdamping, ter ovei weging gekregen. Ziehier de feiten: Een geleerde vinder van veel nieuwigheden en daar door beroemd geworden, leed sedert eenigeu tijd aan maagpiju, waarom een zijner vrieedcu, een prins der medische wetenschap, hem aanried om eiken morgen een kom koude melk te drin ken. Om dien drank irisscher te kunnen ge- bruikeu, zette hij hem 'a nachts builen, op den rand van zijn venster, 't Was bij volle maan. Toen deed zich een zonderling verschijnsel voor. Des morgens was de kom leeg. De geleerde nam de proef andermaal. De kom was den tweeden morgen leeg gelijk den eersten. De geleerde sloeg zich tegen het voorhoof i en meende eene nieuwe natuurwet gevonden te i ebben. Na een reeks van studiën, waarbij de thermometer en de ba rometer eene belangiijke rol vervulden, schreef hij een lijvig werk over de „verdamping der vochten bij nacht." Retds had hij dien arbeid aan eenige vrienden voorgelezen, die er opge togen over waren, toen hij tot zijne groote droelktid iu zeki ren nacht eene kat betrapte, terwijl zij juist bezig was uit de kom met melk te drinken. De verdamping hij nacht kwam voort uit eene oorzaak, die hij niet had vermoed. Gardani, de ontrouwe croupier van de speelbank te Moute-Carlo, de medeplichtige van de bedriegers, die daar onlangs, door valsche kaarten, 300,000 franks staten, is veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstaf eu eene boete van 100 franks. Dr. Baer uit Berlijn heeft de oor- taken van den dood nagegaan van personen, die misbruik maken van sterke dranken eu dienteu- gevolg aan chronisch alcoholisme lijden, in ver gelijking met de sterfte der andere bevolking iu Bruisen, Hij komt daarbij tot de volgende uilkomsten. Van de 100 oorzaken van deu dood komen voor: sterfte aan bij alcoholisten bjj de overige bevolking hersenziekten 14,43 pCt. 11,77 pCt. t«ing36,57 30,36 longziekten11,44 9,63 hartziekten3,29 1,46 nierziekten 2,12 1,40 zelfmoord4,02 2,99 kanker.3,70 2,49 Terwijl daarentegen ouderdomszwakte en ver val van krachten bij alcoholisten slechts 7,05 pCt. en bij de ovetige bevolking 32,49 pCt. der oorzaken van deu dood zijn. Gedurende het vorige jaar we r- den in Bengalen (Britsch ludië) uiet minder dan 11,823 menschen door wilde dieren of slangen gedood. Dat cijfer is hooger, dan het in vijf jaren is geweest. De macht der gewoonte. Twee pas in gedeelde miliciens, die tevens vrienden waren, vonden de hun verstrekte uniform zoo netjes, dat zij eergisteren, met het mooie weer, besloten, om zich te laten photographeeren, en wol beideu op een portret. De photograaf was wtldra met hen eens geworden, hoe het worden moest, en na eerst den een den buik nog een weinig inge duwd en het hoofd van den ander in een meer schuine richtig gebracht te hebben, vormde het tweetal werkelijk een niet onaardig geheel. Met alles gereed zijnde, plaatste de photograaf zich toen met den rug naar de poseerenden, nam zijn horloge in de eene hand, terwijl bij met de an dere het toestel vrij maakte, en sprak goed hoor baar: „Nu even opgepast heereu geeft acht!" Doch hoe groot was 's mans verwondering, toen in de donkere kam»r de proef zichtbaar werd en hij ontwaarde, dat beide militairen daarop als twee pilaren naast elkander stonden. Het reeds genoten onderwijs in de recrnteusehool oefei de al zoo veel iuvloed op hen uit, dat zij op het „geeft acht!" van den photograaf zich bij de exercitie waanden en „de positie" hadden aan genomen. De hoogste prijs der Antwerpsche premieleeningen, 100,000 frs., is ditmaal eens in Nederland gevallen: eene weduwe te Ooster beek verheugt zich iu dat buitenkansje. Als een curieus staaltje van de tot staud gekomen verbroedering tusschen België en Nederland kan het volgende dienen: Iemaud te Bergen-op-Zoom, schreef zijn vader een brief. Door een toeval echter verloor hij deu brief. Zijn vader ontving dezen echter toch, aan de achter zijde verrijkt met het volgende opschrift: „Brief door een Belg gevonden eu door hem op de post bezorgd. Ik hoop dat gij tevreden zult zijn. Belg en Holland r zijn één. Zij zijn broeders. M. H. Te Brussel is een werkman be zweken, na in vergissing eene flescn vlugzout in plaats van bier te hebben geledigd. De man was dronken, maar toch blijft de vergissing zeer sterk. De oorsprong van „Artis" te A m- sterd. m is wellicht aan velen onbekend. Zij ontstond uit da menagerieën van Martin en Van Aken, bij ouderen van dagen welbekend. De heer G. E. Westerman, toen boekverkooper en eigenaar van eene verzameling zeldzame vogels, vernam in 1836, dat Van Aken zijne dieren wilde verkoopen, ontwierp het plan voor de vorming van een genootschap, kocht de menagerie en opende in het voorjaar van '38 de diergaarde //Artis Natura Magistra", thans onder de leiding van dr. Westerman de schoonste van Europa geworden. De Maasb. verneemt nu, dat men het halve eeuwfeest zal tieren en dan ook aan den grijzen Westerman de welverdiende hulue hoopt te kunnen brengen. Martin was later di recteur van den dierentuiu te Rotterdam, en hij, de vermaarde dierentemmer, stierf te Over- schie als rozeukweeker. Sarah Bernhardt betaalt dage lijks 110 dollars voor hare vertrekken iu het hotel Windsor te New-York en mag daar dus „een potje breken". Toen zij onlangs vier minu ten op haar ontbijt wachten moest, onthaalde zij deu kellner, die haar bediende, eerst op een paar oorvijgen en wierp hem daarna een bord naar het hcofd. Misschien komt haar dit nog duurder te staan dan hare apartementen. Uit Amsterdam wordt gemeld: De alhier gedetacheerde compagnie van het „Red- dingslcger", dat eiken avond oefening houdt in De Volkszaal Gerard Doustraat 69, welk ge bouw aau het Leger in eigendom is overgegaan, schijnt iu Nederland eene blijvende vestiging te zullen stichten. Ten minste aau den heel A. Cauter (heerenkleerenmagazijn „de stad Parijs" Kalveratraat over den Heiligenweg) is de leve ring opgedragen van 48 stuks uniformen leu behoeve van nieuw geworven strijders. De uni form voor ons land bestaat nit: blauwe pet met roode bies en kenteeken van den rang; roode wapenrok met dubbels rij groene knoopen, ver sierd met eene iu groen gestikte afbeelding van een zaudlooper en voor de horst het zinnebeeld van het Leger des H.ils: een vlammend vuur, waaronder in letters Bloed en Vuur. Ook de ouderkletdiug is uniform, doch deze draagt de initialen L. d. H. terwijl de boveukkederen met S. S. zijn gemerkt. De landbouwer O., te Borsele, herdacht eergisteren den dag, waarop bij vóór 60 jaren zijne boerenhoeve betrok; op 85 jarigen leeflijd is hij thans nog steeds met lust iu zijne zaken bezig. Volgens eene beslissing van het Duitsche Reichs-Gericht, kunnen katten, die in tuinen op vogels of hoenders jacht maken, als rooldiereu behandeld en gedood worden. Uit den goeden ouden tijd, In d e aantee- keningeu van een Tesselscheu kaagschipper, die ongeveer 100 jaren geleden leefde, vindt men als een bizonder voordeelig jaar vermeld, toen hij met zijn vaartuig ƒ400 verdiende. Tegen woordig moeten de schippers bijna die som be talen voor een knecht. De bevolking van Londen is in de laatste vijf jaren van 3,816,483 tot 4,149,S33 personeu toegenomen, d. i. met ongeveer 8,7 pCt. De D uitsche schrij ver Hein rich Laube is eene, omdat hij een zijner eigen stukken uitfloot, uit den schouwburg gegooid. In zijue jeugd, toen hij nog student te Breslau was, schreef hij niet alleen tooneelcriliek, doch ook tooneelstukken oi der het pseudoniem Heinrich Camps. Een dier stukken had Gustaaf Adolf tot hoofdpersoon, en de tooneelepeler Kunst, in genoemde stad, koos dit stuk voor zijne 'oenefice- voorsielling. Het drama viel echter, en Laube, die in het parterre zat, en uiet wilue weten, dat hij de schrijver ervan was, wat eenige der aanwezigen vermoedden, floot eD stampte om het hardst mede. Een dikke slager voud het stuk echter mooi en voegde Laube toe, dat bij zijn mond moest houden, war.t dat hij het drama klaarblijkelijk niet begreep, doch Laube, hoe vleiend voor zijn werk de opmerking van zijn buurman ook was, floot en siste nog harder. De vleeschhouwer werd toen boos, pakte Laube bij den kraag en droeg hem, onder het gejuich van den engelenbak,midden door den schouwburg heen ter deure uit. Aan de hoogeschool te Wurzburg is dezer dagen een 55jarige postdirecteur en ge wezen officier g-.protnoveerd als doctor iu de genees- en heelkunde. Een burger vanNe w-Y ork, de heer Thomas S. Townseud. heeft 26 jareu lang, alle dagbladberichten betreffende den oorlog in 1S60 en den Amerikaanschen burgerkrijg, welke hij machtig ko worden, verzameld. Die verzame ling, welke hem f 300,000 heeft gekost, beslaat nu honderd groote folio deeleo. Alle stukken zijn netjes gerangschikt; er is een register van verscheideue declen; kortom het is een geschied kundig werk, dit eenig in zijn soort mag hee- ten, en waarin men gemakkelijk allerlei bizon- derheden omtrent feiten eu personen uit dat tijdperk kan nagaan. Waarschijnlijk wordt dit werk aangekocht voor de boekerij van het Co lumbia-college. Te H e 1 s i u g f o r s (F inland) is dezer dagen de eerste Finsche opera met veel bijval opgevoerd. Zij heeft de Loreley-sage tot ouder- werp. De componist is de 76-jarige Prof. Fr. Pacius. Eene vrouw uit Strijen is door den kantonrechter veroordeeld, omdat zij de appelboomen, behoorende tot het huis, dat «ij verlaten moest, meer dan half had afgezaagd. Te Breslau is de privaat-docent G. Josef, vermaard als verzamelaar vau post zegels, iu hechtenis geuomeu wegens diefstal van zeldzame postzegels. Op eigen verzoek is hij echter, ter waarneming van zijn geestestoestand, in een krankzinnigengesticht gebracht. In Engeland is eene inrichting voor de stoomschroef uitgevonden, waardoor da snelheid van het schip verhoogd, en het tevens mogelijk gemaakt wordt, om groote zoowel als kleine schepen op een gegeven oogenblik zonder roer te sturen. Deze inrichting beslaat uit een cylinder, die de schroef omvat, aan het ééue einde open is, zich zoo laat draaien, dat hij als roer dienen kan en bevestigd is aan eene verticale schacht, die op het dek doorloopt en en daar met gemak kan behaudeld worden als een gewoon roer. De bedoeling van d' n uit vinder is, om liet door de schroef opgeworpen water onder een wiilekeurigen hoek uit den cy linder le stooten en daardoor aau het schip eene bepaalde richting te geven. Bij proeven, met dit toestel bij zeer stormachtig weer in het Eugehche Kanaal genomen, moet de mogelijk heid gebleken zijn om het schip, dat er van voorzien was, in volle vaart binnen zijn eigen lengte en in eene minuut tijds te wenden. Terwijl er allerwege in den laat- sten tijd een vooroordeel tegen de boter geko men is, wegens de groote kuoeieiij, die er bij het maken van kunstboter plaats heeft, is het een verblijdend teeken, dat men in het Laid vau Heusden den eersten stoot heeft gegeven aau het bereiden van zuivere natuurboter, volgens Deeusch systeem. De heer D. Duyser, te Heus den, heelt thaus eene stoom-roomboterfabriek, waar de melk dadelijk na het melken verwerkt wordt en de verzurings-methode niet behoeft toegepast te worden. Het vee, dat de melk voor deze fabritk levert, staat onder voortdurend toezicht van den Rijks- en Districts-veearls al daar, zoodat geene vrees bestaat, dat er melk van zieke koeien zal verwerkt worden. Een inwoner van Hoogvliet, die een mestvaalt van een schilder gekocht had eu op een stuk weiland had uitgespreid, heeft negen daarop grazende koeien aan looüwitvergiftiging verloren. De Graaf van Vlaanderen heeft zich eene rechtsvervolging op den hals gehaald. Een eenvoudig boertje, zekere Jean Baptiste van Tuycom, eischt van hem eene schadevergoeding, omdat. .het wild van den Graaf, dal in diens bosschen loopt, gedurig op Tuycoms land komt om daar de groenten te vernielen. In een kleinen schouwburg wordt een roofridderstuk gegeven. De held van het stuk heeft juist den lagen intrigant vermoord en deze ligt dood op den grond. Eensklaps echter begint de vermoorde, tol groot vermaak van het publiek, uit alle macht te niezen. Daar trekt de held nogmaals den dolk eu stort zich nogmaals op den niezende doode, met den uitroep: Ha, ellendeling, gij rochelt nog! In het postbureau te Brussel beeft men het volgende opschrift van een brief weten te ontcijfe;eu: brussel grootemart mevenhttstat lious marmaroomeuheer kajaars 9. Dit wil zeggen: Brussel, grootemarkt, nevens het stadhuis, Mere Moreau; mijnheer Ktyaerts, 9 De brief kwam aau zijn adres te recht. De maatschappij Krasnapolsky deelt 7 pel. dividend uit, na eene ruime afschrij ving. De zaak bloeit; de ontvangsten in de jongste Aprilmaand bedroegen, buiten die van het hotel, f 18.000 meer dan in 1886. De Zwitsersche landstorm is nu aldus samengesteld; 2922 officieren; 2652 ge wezen onderofficieren; 31,673 manschappen die gediend hebben; 180,640 man beneden de 45 jaar, die niet hebben gediend, 30,197 maa van boven de 45 jaar, die uiet gediend hebben; 22,303 man der lichting vau 1860; 21,256 det lichting van 1870; te zamen 295,643 man.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2