BINNENLAND. mindering der werkzaamheden en het ontslaan van een talrijk personeel. Het Lagerhuis heeft de beraadslaging geopend over art. 2 der Iersche beteuge- lingswet. Het heeft ten slotte het artikel aangeuomem en de summiere rechtspraak over zekere gevallen uitgebreid. Dezer dagen werden te Madrid door de politie verscheidene maatreglen genomen waarvan het doel onbekend gebleven is. Het kan wel iu verband hebben gestaan met een anarchisten-congres, dat te Madrid zou plaats hebben, maar niet gelukt is. Men verwacht een conventie-maatregel voor militairen en voor persdelicteu. In verscheidene bijeenkomsten hebben officieren der infanterie en der cavalerie zich verklaard ten gunste van de ontwor pen militaire hervormingen. De President der Ver. Staten heeft den invoer van be Iwelmeude dranken in Alaska verboden, met uitzondering van die, welke voor godsdienstige, geneeskun dige of wetenschappelijke doeleinden dienen. Achterlaadgewereu mogen er alleen voor het persoonlijk gebruik van blanken inge voerd worden. Op vele plaatsen in Californië, Ari zona, Texas en Nieuw-Mexico zijn den 3en Mei hevige aardschokken gevoeld. Vele huizen werden zwaar beschadigd. Bij Temb- stone, Arizona, droogde een meer binnen 20 minuten op. Het Sauta-Catoliua -ge bergte, in Arizona liet groote andumassas los en van den top stegen reusachtige stof wolken omhoog, zoodat men eerst meen de, met een vulkanisch verschijnsel te doen te hebben. De bekende hooge berg Old Castle, bij Tucson. Ariz., is geheel en al verdwenen. Spoedig daarop ontstond 22 mijlen ver van Tucson een vulkaan. GEMENGDE BERICHTEN. omtrek heeft deze tijding niets dan genoegen rit, toen een man de teugels van zij" paard greep Het heeft Z. H. den Paus behaagd den heer J. W. M. J. Kolkman te Dordrecht, te be noemen tot Riddei der Orde van den H. Gre- gorius den Grooten. Op de jl. Dinsdag gehouden vergaderiug van de besturen van katholieke kies-vereenigmgen in Noord-Holland iu het lokaal n D'Geelvinck te Amsterdam, is met algemeene stemmen be sloten tot de stichting van een provincialen Noord-Hollaudscheu Bond, eu eveneens algemeen de wensch geuit, dat deze Boud zich bij een katholiekeu algeineeuen Ncderlandschen kie zers-boud aansluite. Den voorzitters der vertegen woordigde kies-vereentguigen werd voorloopig het bestuur van den N.-Hollaudaehen Bond opge dragen. Aan De Maasbode wordt medegedeeld, dat pogingen worden iu het werk gesteld om de te Amsterdam bestaande katholieke kiesvereeni- ging eene geheele hervorming te doen onder gaan of wel baat op te lossen ia eene nieuwe, die wat frisscher leven en meer activiteit in de zaak brengt. In Juli a. s. zal op nader te bepalen tijd en plaats worden afgenomen het eerste examen voor de betrekking van surnumerair der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen, en wel voor 25 plaatsen. In 1887 kunnen worden aangesteld twaalf suruumeruirs der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen. In Augustus van dit jaar, op nader te bepalen plaats en tijd, zal daartoe wor den afgenomen bet vergelijkend examen, tevens zal gelegenheid worden gegeven tot het afliggen van het examen voor de betrekking van aspi rant-verificateur. Nadere bizonderkeden vindt men in de St.-Ct. No. 115. Het vervoer der pakketpost is in die mate vermeerderd, dat thans nog f 44,740 meer noo- dig is voor de kosten vau transport, welk be drag de Regeering nu heeft aangevraagd. Iu de Tweede Kamer heeft jl. Woensdag de heer Cremer zijue interpellatie gehouden. Hij vroeg aan dec Minister van Waterstaat of reeds een nieuw plan is vastgesteld ter voorziening in de overkapping van het Csntraal-Station te Am sterdam, waarvan hij de spoedige ingebruikne ming aanbeval. De Minister van Waterstaat antwoordde, dat het plan omtrent de steunpunten der overkap ping door de ingenieurs voor den aanleg is ge maakt, met een ontwerp over de uitvoering van het werk. Alvorens daarover te beslissen, wilde Minister de Hollandsche spoorwegmaatschappij hooren. Ook een tweede plan is ontvangen, dat ernstig onnderzoek eischt. Dezer dagen wacht hij resultaten daarvan. Uit een gesprek met de Directie der Holl. Spoorweg-maatschappij zou blijken of deze zelve da uitvoering van het werk op zich wil nemen, gelijk de heer Van Kerkwijk aanbeval. De zaakSalomon over der. Kruisberg is ge schorst, na aanleiding van een nader door den Minister overgelegd proces-verbaal, het ondei- zoek van het College van Regenteu eu het rap port van den Procureur-Generaal te Arnhem, welke stukken commissioraal zullen gemaakt worden. Naar wij vernemen, is onze Regeering uit- genoodigd zich op het internationaal geneeskun dig congres, dat in October dezes jaars te Was hington zal gehouden wordeu, te laten verte genwoordigen. Uit Assen wordt ons thans met zekerheid imdegrcleeld, dat de machinale varkens slachterij, door de heeren Thompson Comp. aldaar op te richten, werkelijk tot stat d komt. Aan B. en W. is retds de door de wet gevorderde vergunning gevraagd. Bij de landbouwers in den vtrwekt, daar zij in het vervolg (ie varkans niet meer aan commiasiotinairs beaoaveu te verknopen en dus hooger prijzen dan tot dusver kannen brsommen. Velen betwijfelen het echter, of het mogelijk is, het getal van 50,000 varkens, dat die heeren, naar men zegt, noodig hebben, te krijgen, daar bij matige ber. keuing thans jaarlijks niet meer dan 7000 varkens worden uitgevoerd, die uit een zeer groot gedeelte der provincie afkomstig zijn. In de vorige week had in het dorpje Vinkeveeu (prov. Utrechtjiemand zijn been stuk geloopen. Om die wond had hij, zooals velen maar al te dikwijls neg gewoou zija te doen, eau lapje met blauwsel gewikkeld. Het gevolg hiervan is geweest, dat er bloed vergiftiging is omstaan, waaiaau de man eukele dagen later onder hevige pijuen is bezweken. Onlangs werd op eeue vergade ring van den gemeenteraad van de city van Londen een brief voorgelezen van den secretaris van Lloyd's, mededrelende, dat kort geleden verscheidene artikelen gered waren uit het wrak van het Britsche oorlogsschip Lutine, dat iu 1799 nabij de Hollaudsche kusten verloren ging op de reis naar Hamburg met een groot bedrag aan specie aau boord. Onder de opgehaalde goedereu bevonden zich zooals hier te lande wel be kend is twee kanonnen, die aan het schip be hoorden, en daar zij thans, na bijr.a 100 jaren ouder water te zijn geweest, voorwerpen van i<root belang waren geworden, had Lloyd's den Minis- van Oorlog verzocht H. M. de Koningin te vragen een der kauounen aau te nemen; het andere werd der city aangeboden. De gift werd in dank aan genomen. Niet minder dan 32,000 menscken moeten van hun onderkomen beroofd ziju, door de groote branden, welke in de laatste week iu rlongarijr hebben gewoed. Te Helder is van Amsterdam een volgens een nieuw systeem vervaardigde reddings boot aangekomen, voorzien van inrichtingen voor oliestortiug, welke eerstdaags vanwege da Noord en Zuidhollaiidsche reddiugmaatschappij, in de branding nabij de Hcldersche kust zal beproefd worden. Te Brussel worden nu gouden en zilveren munten voor den Congo-staat geslagen. Zij vertoonen aan de eene zijde het borstbeeld van Koning Potarko (Leopold II) en aau den andere kant een ster. De heer Mr. P. Blussc van Ou d- Alblas, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en ond-Minister van Financiën iu het laatste Ministtrie-Thorbeckeis eergisteren overleden. Sinus den dood van Mr. VVijbenga was de heer Blussé het oudste lid der Kamer. Maandag zal te Tilburg eene ver gadering worden gehouden van burgemeesters, gemeente-secretarissen eu gemeente-ambtenaren, ter bespreking van het plan tot oprichting vau een onderling pensioen,- wtduwen- en weezen- londs voor gemeente-ambtenaren in Nederland. Het volgende niet alledaagsche geval wordt ons uit Giethoorn gemeld. Aan ze keren Egbert de Vries, loteliug van dit jaar, te klein, gebrekkig tn met broederdienst. en die niet persoonlijk aau de loting deelnam, viel een dienstplichtig nummer ten doel. Hij verzuimde echter de noodige bescheiden tot vrijstelling over te leggen en verscheen voorts ook niet op de keuring, hoewel bij daartoe werd aangemaand. Dientengevolge moest hij dezer dagen aan de oproeping als milicien gevolg geven, en is hij, ondei geleide van den gemeente-veldwachter, naar Zwolle overgebracht, alwaar hij bij de in fanterie werd ingedeeld, althans voorloopig, waarschijnlijk met bestemming naar het garnizoen te Nijmegen. Als een gezondheidsmaatregel is door de overheid te Dusseldorf verordeud, dat, tot wering van stof, de «loeren der scholen twee maal 's jaar» met heete lijuolie moeten bestreken worden. De grootste brief der wereld. Als een Cliinees een brief aau een hooggesteld persoon richt, schrijft hij zoo klein mogelijk, want dit is een eer voor den ontvanger. Maar niet bij alle volken van Azië bestaat dit gebruik. Bij andere heerscht de meening, dat de geadresseerde sltchts door een heel grooten brief wordt geëerd. De grootste brief, die waarschijnlijk ooit is geschreven «chreef Timur de lamme (Tamerlan) aan den Sultan van Egypte. Deze reuzeubrief was 3 el breed eu zeventig el lang. Hjj was met goud n letters geschreven door den pen-kunstenaar Moe- lona Cherik Moehammed. Timur kende in het begin geene andere handteekeniug dan eene in den leiterlijksten zin: een afdruk van zijn hand. Hij doopte die daartoe in rooden inkt en drukte haar af. Hij liet veel brieven van dien aard, fraai van stijl eu prachtig uitgevoeid, aau vorsten, die hij eene bizondere eer wilde bewijzen, schrijven en vorzenden; maar den grootsten heeft de Sultan van Egypte van den gevreesden Tamerlan ont vangen, hetgeen hem dan ook bizonder verheugd moet hebbeu. Het besluit van den President der V. 8. van Noord-Amerika, waarbij de ton- negelden ziju afgeschaft voor sehepen komende uit Nederland en eeuige havens in Ned. Oost- Indië, levert voor de Nedcrl.-Amerikaaceche Stoomvaart-maatschappij een voordeel op van ruim f 10 000 's jaars. In Ametilta wordt walvisch-ex- tract in plaats van vleesch-extract aangeprezen. Een 200 ton wegende walvisch levert ongeveer 5000 pond extract. Uit elk pond kan men 100 borden soep bereiden. Aan dit ex'ract is niet de minste visch- of traansmaak te bespeuren. De Middelb. Ct. releveert onder een paar staaltjes van correspondenten-vlugheid, o. a. eeue minder gewenschte vlugheid, die zelfs het feit vooruit liep. Zoo wist onlangs b. v. een Zeeuw ch blad, dit voor 7 uur ter perse gaat te melden, dat eeu vuurwerk, 't welk 's avonds te 9 uren moest worden afgestokeu, „uitnemend voldeed", terwijl „vooral het slotstuk// overheer lijk mooi was. Rusteloos gaat de uitbreiding van Nijmegen voort. Behalve arbeiderswoningen enz., is er thans weder een 50-tal villa's, hee renhuizen en burgerwoningen in aanbouw, en het gemeentebestuur heeft thans weer nieuwe perceelen vestinggrond iu veiling gebracht. De nieuwe straat mag enkel winkelhuizen bevatten Zekere vrouw H., die wegens wan- betaliug gerechtelijk uit hare woning op de Marnixkade te Amsterdam is gezet, werd krank zinnig naar het Buitengasthuis gebracht. Ond-r haar inboedel «ord men twee blikken trommels gevuld met effecten, die gezamenlijk een vrij groot kapitaal vertegenwoordigen. Iu baar zak had ze nog f53; terwijl bovendien nog vele zil veren voorwerpen als: lepels, vorken, messen, enz. werden gevonden. De Standaard ontving dezer dagen eeuige stukken uit Boulogne-sur-mer, eene stad in Noord-Frankrijk, vlak bij dn Belgische grens, eenige uren sporeus van Nederland. Op bet adres stond: Aan het dagblad De Standaard, Amster dam, Zwitserland. 't Is wel Een brutale spoorwegdiefatal wtrd dezer dagen gepleegd door een 10-tal mis dadigers op een trein der Southern Pacific Rail road, bij Cuscou, in de Vereenigde Staten. De machinist van den exprestrein naar hetWesten hield bij Pugdpo-atatiou stil, daar hij iu de verte een roode lantaarn zag staan midden op den weg. In Amerika is dit een teeken van gevaar. Nau welijks was de trein tot stilstand gebracht, of een goed gericht revolvervuur liet zich hooren eu van alle kanten te gelijk vielen de misda digers den trein aan. Reizigers en beambten wer den van alles beroofd. De postwnggon eu het ex- preerijtuig werden letterlijk leeggeplunderd, en de dieven maakten zich meester van eenige dui zenden dollars, zoo iu geld als in juweelen en kostbare voorwerpen. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal er binnenkort een posipakketdieust op Ned.-Indië iu werking treden. De pakketten, tot een maxi mum vau 5 kilogram, zullen met de stoomsche pen van de Maatschappijen Nederland en de Rotterdamsche Lloyd worden verzonden en in Indië door die maatschappijen verder naar de plaatsen van bestemming worden geëxpedieerd. De uit Indië vei zonden pakketten wordeu hier te lande verder per post bezorgd. Dinsdag kwam teAmsterdam aan het Noorsche schip Drammen, van Christiania hebbende aan boord 135 emigranten, bestemd om aanstaanden Zaterdag met het stoomschip Zaandam naar Amerika te vertrekken. Dezer dagen werd gemeld, dat in eene openbare school te Rotterdam een meisje, dat pas hare H. Communie had gedaan, allerlei tpotteri ij eu en kwellingen te verduren heeft ge had. Tengevolge \an het openbaarmaken dezer feiten is door de schoolautoiiteiten een onder zoek ingesteld met bet gevolg, dat aan Mej. L. Burgmans, kweekeliuge aan bewuste school, in de Nadorststraat, de verleende goedkeuring tot toelating is onttrokken en haar de toegang tot de school is ontzegd. Een ontrouwe boekhandelaar s- bediende te Utrecht, door ziju patroon outs'lagen, haalde bij dien» cliëuteele de verschillende ter inzage verstrekte boekwerken terug en maakte die te gilde. Van de opbrengst maakte bjj goeden sier en wist zich gedurende eenige dagen schuil te houden voor de politie, die met het feit in kennis was gesteld. Eergisteren-avoud gelukte het hem op te sporen; hij werd iu een logement aan getroffen eu iu bewaring gesteld, om zich tege- legenertijd te verantwoorden. In den Noord-Amerikaanachen Staat Kansas ie, na een langdurige» strijd, het kiesrecht aan de vrouwen verleend. Maar wie meende, dat die vrouwelijke medewerking een beter karakter aan den strijd zou geven, heeft zich vergist, zegt de Newy. Hand. Ztgdaar, waar het vrouwelijk element zich het meest weerde, was de strijd heftiger dan ooit. De meest ontwikkelden onthielden zich van deelneming aan dezen „vooruitgang//. Mr. Coenegracht, sedert kort Pre sident der Rechtbank te Brida, is eergisteren-och- tend door een noodlottig toeval aan den Academie- singel te water geraakt en verdronken. Een nieuw gewas, dat zich in Duitschland uitstekend acclimatiseert, is de in Japan gebruikelijke groene Pueraria, en de Chi— neesche netelplaut Rökmeria. De eerste levert in den wortel zetmeel, en de bladeren dienen tot veevoeder, terwijl de vezels zeer geschikt zijn tot het weven van goederen. De cultuur ge schiedt, evenals bij de hop, aan stokken. Vooral als voederplant is zij zeer geschikt. De tweede plant gedijt in Zwitserland volkomeu en levert 12,000 K. G. per H. A. Het zal echter moeten blijken, of dat gewas ook noordelijker tot rijpheid zal komen. Dresden verkeert in opgewonden- heid over een aanval gewapenderhand buiten een der poorten der stad gepleegd. De Generaal der cavalerie Von Pelsach deed zijn gewonen wandel eu met bat bekende „de beurs of het leven!" dreigde. Di Generaal greep zijn revolver eu schoot den kerel neer, waarna hij zich ter beschikking der justitie ging stellen. Een curiosum. IneenZeeuwsch blad vergelijkt iemand da dezer dagen met gejuich geopende stoomtramlijn Breskeus - Maklegbem bij het paard van Troje. De politie te Aken waarschuwt het handeldrijvend publiek tegen het in oatva ugst nemeu van valsche tien- en vij tig-pfennigstukkeu, welke iu grooten getale in omloop zij De val sche onderscheiden zich vau de ecuie, doordat zij glnddir en doffer van klank zijn. Knijpdokters. Welk een tijd zal er nog moeten verloopen, alvorens het groote publiek leert inzieu, dal meu, vóór meu een ziek menscli behandelen kan, toch vooraf dient te hebben ge leerd, hoe eeu gezoud meusch is opgebouwd eu hoe dieus orgaueu iuugeeren, schrijft men van „hooggeachte medische zijde" aau het „Rott. Nbl." Esu defecte stoommachine geeft men toch iu re paratie aan een d tskundige, eveneens eene rechts zaak iu handen van een jurist, alleen op audisch gebied jaagt of stroopt eeu ieder. Ik behoef niet te zeggen, dat in handen vau iemand, die de noodige keunis eu technische vaardigheid bezit, de massage een onschatbaar geneesmiddel is ge bleken. Dat het geneesmiddel evenwel eeu zeer gevaarlijk middel kan ziju, is mij eenmaal uit mijne eigene praktijk gebleken. In een onzer groote gemeenten werd massage door een ex-echoorsteen- veger uitgeoefend, eu in een paar ge «allen v»n gewrichtsaandoeniug had hij werkelijk eenig succes behaald. Op zekereu dag echter werd zijne hulp ingeroepen bij een patiënt, die eene verstopping (ihrombose) van een hoofdader aan het onder been had. De masseur zag eeu zuchtig, gezwollen onderbeen voor zich en meende met beter te kunnen doen, dau hij bij andere gezwollen bee- uen deed. Hij masseerde eeu stuk vau het bioed- stolsel los en des avonds was de patiëut een lijk. Gelukkig had de man een geweten: hij gaf de geneeskunde op en tot zijn aood, die 4 jaren later volgde, heeft hij nooit meer gemasseerd. Voor de vacante betrekking van commies eu voor twee vacaturen vau adjunct commies aan de gemeente-secretarie te Deventer, hebben zich ruim 100 sollicitanten aangemeld. De heer A. D. Smit, werktuigkun dige, heeft aau het Tolhuis te Amsterdam drie volgens zijne aauwijsingen door Nederlanders veraardigde reuzenballons ter bezichtiging gesteld. Deze ballons kunnen, volgens hem, hun gas- iuhoud 2 maal 24 uur behoudeu eu dus langer reizen maken. Ook meent de vervaardiger dezer ballons een middel gevonden te hebben om lucht schepen bestuurbaar te maken. De ballons zouden dan gevuld worden met waterstofgas, dat iu het schuitje door middel eener kleine stoommachine, wordt vervaardigd. Nog dit jaar meent de heer Smit met zijue bestuurbare luchtballons proeven te kunnen nemen. I n 1851 waren in ons land 48000 HA. land met aardappelen bepoot; in 1861 was dit tot 107,000 HA., in 1871 tot 126,000, en in 1884 tot 145,000 HA. gestegen, zijnde een zesde deel van al het bouwland in Nederland of 41/2 pCt. van den Nederlandschen bodem. De tegenwoordige Hollandsche kerk te Londen is, naar men weet, vroeger eeu zeer uitgestrekt Augustijner Monnikenklooster ge weest. Hoe uitgestrekt, was echter niet met zeker beid te zeggen. Thans echter zijn bij het afbre ken van eenige huizen in Old Broad Street, Cily, eeuige opgravingen gedaan, waarbij dingen aan het licht kwamen, die wellicht ophelderingen kunnen geven. Verscheidene gewelveu vau oud metselwerk werden gevonden, en in een daar»au een looden doodkist waarin een doodshoofd en dijbeenderen. De kist, van eenigszins eigenaardigeu vorm, is naar het Guildhall Museum (waar ook de kostbare boekerij der Hollandsche kerk berust) gezonden. Op zijne plaats gezet. De markies De Brunoy, een zonderling, die omstreeks 1766 leefde eu uitgestrekte goederen in Frankrijk be zat, ging met zijne onderhoorigen op zoo over dreven wijze als rijns gelijken om, dat zulks hem vele moeilijkheden baarde, die daarop uit liepen, dat bij door zijne familie voor krankzin nig werd verklaard. Op zekeren dag iu den stal zijnde, had hij ergeu dorst en vroeg aan ziju koetsier hem een glas melk te halen. „Dat doe ik niet," antwoordde deze „dat is mijn werk niet." „Eu zeg mij dan eens, mijn vriend, wat uw werk eigenlijk is." „Voor de paarden zorgen, iu— en uit spannen, en met de koels rijden." „Welnu", sprak de markies, „span dan nu zes paarden voor de koets, neem eeue dienstmeid mede, er. laat die mij een glas melk halen. En opdat gij vooral doen zult, wat uw werk is, moet dit voortaan eiken ochtend geschieden.» Er zijn menschen geweest, diebe- rekend hebben, dat een man gemakkelijk tien millioeit zou kunnen dragen in bankjes van 1000 gulden, 't Is altijd goed het te weten, voor 't geval het eens voor mocht komen Om vleesch in den zomer goed te houden leggen de Japanueezen het iu een por seleinen schotel en gieten er zeer heet water over tot het vleesch geheel onder water ligt. Dan gieten zij olie over het water, waardoor de de lucht volkomen afgesloten wordt eu het vleesch voor bederf is gevrijwaard. Bij Christ ie, Manson en Woods te Londen, worden niet alleen schilderijen, maar ook wijn verkocht. Eeu party'je champagne, een dozijn groote fkscheu Perrier Jouet 1874, ging voor 800 s'h: of 40 dat is ongeveer 3 gulden het glas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2