Bijvoegsel bchooreiide bij de NIEUWE van Zondag ZZ Mei 1887. Karakterloosheid is niet alleen een kenmerkend teeken des tijds van liet individu, maar keiaas, ook van gausche natiën. De Fransche Republiek werkt met alle kracht aan het welslagen der internationale tentoonstelling voor 1889. De bevordering van kunsten en wetenschappen, van land bouw en nijverheid op allerlei gebied, is echter niet de oorzaak van den rusteloo- zen ijver, dien de republikein voor deze tentoonstelling aan den dag legt. Het hoofddoel zal zijn de verheerlijking der groote Fransche revolutie. Zi] zal zich den roem van eiken voor uitgang op welk gebied ook, toeëigeneu. Naar de vier hoeken der wereld zullen de pers-organen rondbazuinen, dat de we reld aan haar al het schoone, al het goede, daar ten toon gespreid, te danken heeft. Aan de revolutie, die de tronen omver stiet, die al wat niet dacht als zij, te vuur en te zwaard vernielde, die spotte met alles wat eervol en eerwaardig was, die een Koning en eene Koningin naar het schavot sleurde, die duizenden schuldeloo- zen zonder de minste aanleiding aan de lantaarnpalen ophing, die honderden Pries ters, enkel omdat zij Priesters waren, in de Seine verdronk, die de kerken sloot, God van het altaar wierp, om daarop te plaatsen de godin der redede vuile deerne. En toch zullen er Regeeringen, zelfs Monarchieën zijn, die hunne producten van vlijt en nijverheid, van kunst en we tenschap zullen doen dienen, om de Fran sche revolutie met hare verderfelijke leer stellingen te verheerlijken. Zij zullen me dewerken, om den republikein, den god loochenaar, in de gelegenheid te stellen er op te kunnen roemen, en over de gausche wereld te kunnen rondbazuinen: Ziet, volkeren der aarde, al het nuttige, dat gij op deze expositie, gehouden om het 100 jarig revolutie-jubilé te vieren, hebt gezien, hebt gij aan ons, aan onze revolutionaire leerstellingen te danken. Eu volken en individuen zullen uit winst bejag karakterloos genoeg wezen, om mede te werken tot verheerlijking van ideeën, die zij verafschuwen. Eene vraag. In 1885 voerde Duitschland naar Neder land uit 13 millioen kilogram meel; in 1886 maar eventjes 82 milloen en in Ja nuari van 1887 bedroeg de uitvoer van meel naar Nederland reeds twee millioen kilogram. En toch gaan wij voort geen inkomende rechten op graan of meel te heffen. De Rotterdamsche ea andere aanhangers van het vrijhaudelstelsel blijven stokstijf aan hun lievelingsidee houden. De Neder- landsche landbouwer of fabrikant mogen door die handhaving nog zoo veel lijden, ja zelfs te gronde gaan, dat deert den heeren niet. Het eigen utiliteitsbeginsel spant in alles de kroon. Niets weegt zwaarder dan dit. Gesteld, dat de meelfabrikant (het ware tot heil van veel zwakke magen te wen- suhen, dat er enkel molenaars van den ouden stempel bestonden), gesteld zeg ik, dat da meelfabrikant op elke 100 kilo meel slechts éan dubbeltje zuivere winst heeft, dan doen wij onzen vriendelijken buurman 22000 gulden cadeau, door geen inkomend recht op meel te heffen. Geen wonder, dat hij die Hollander freund- liche luidjes vindt, zoolang wij hem onze wichtige guldens in den zak spelen. Onze zuidelijke buren, de Belgen, zijn, be gonnen op het rundvee, op schapen en vleesch inkomend recht te heffen; wij Nederlanders zijn te deftig, om van onzen kant ten bate van den landbouw iets te doen. Wat deert het den Nederlander van gene zijden vau den Moerdijk, dat zijn zuidelijke buur ook hoe langer hoe meer achteruitgaat. De stedelingen en de fabriek arbeiders eten goedkoop brood, dat is water op den molen der heeren freetradershet lot vau den landbouwer deert hem niet. Het vleesch zal, ten gevolge van het inko mend recht, dat in België geheven wordt, hier stellig goedkooper worden, alweer ten nadeele van den landbouwer. De Noord- en Zuid-Hollanders zullen goedkoop graan hebben en houden, niet alleen voor brood, maar ook ten bate der jeneverstokerijen, welke men voor Limburg, Noord-Brabant en andere streken letter lijk onmogelijk heeft gemaakt. Men ziet het, niets wordt voor den landbouwer gedaan. In Duitschland, waar ook eene hoogere belasting van de jeuever wordt geheven, zal men wel degelijk reke ning houden met den landbouw. De Mi nister heeft het openlijk verklaard. V. Bis marck zorgt wel voor de boeren. Van hen toch moet de blijvende welvaart komen. Wanneer zal onze Regeering zulks leereu inzien? Uit Italië. De Italiauen, die onder aanvoering van het roodhemd Garibaldi, niets ontzagen; die hun overmoed aan alles koelden, wat hun geeu weerstand bood, hadden indertijd den treurigeu moed het beeld van de H. Maagd van de westelijke pooit der stad Genua te doen verdwijnen. Het protest der brave Katholieken mocht niet baten. Men wilde en men moest den anti-clericalen ter wille en teu gevalle zijn. Te Venetië werd onlangs ter eere van Victor Emanuel een staudbeeld opgericht. Het paard waarop de Re-Galantuomo gezeten is, vertrapte ouder ziju hoef d a IAA1IEISCIE C0Ü1AÏT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5