BUITENLAND. pauselijke tiare en de pauselijke sleutels. Nu de Italiaansche Regeeriug geen Kei zer Napoleon heeft, die haar heimelijk steunt; nu Yon Bismarck blijkt niet in de r >1 te treden vau Napoleon, nu beginnen de Italianen hunne kranigheid te verliezen. Koning Humbert althans heeft reeds voor de onthulling van het ruiterstand beeld aan den beeldhouwer bevel gegeven, de tiare en de sleutels onder den verbrij- zelenden hoef te doen verdwijnen.Ook schijnt het, dat weldra het beeld der H. Maagd weer boven de westelijke poort van de stad Genua zal verrijzen, ondanks de kinderach tige vrees van anti-clericaleu voor beelden van Heiligen. Men lacht wel eens met kinderen, die bang zijn voor den boeman of bietebauw. Is de vrees voor heiligenbeelden van anti-katholieken en anti-clericalen niet veel belachelijker, niet verreweg bespot- tel ijker Uit Engeland. Onder het 50jarige bewind van Koningin Victoria stierven 1,224,000 van hare Iersche onderdanen door hongersnood, 3,668,000 werden verdreven en 4,187,000 emigreer den. Het schatrijke Engeland, dat zich in millioenen baadt, ontbrak het toch niet aan middelen om zjjne landgenooten tegen den hongerdood te vrpwaren? Neen het faalde den Eugelschman aan broederliefde. Waarom? Omdat de Ieren Katholieken zijn, die der vaderen geloof van vóór Hendrik VIII, nog steeds getrouw blijven. Ook daarom blijft de Europeesche pers zwijgen bij al het leed, al de verdrukking, die de Ieren sedert eeuwen en nog op den huidigen dag van hunne Engelsche landsbroeders hebben te verduren. Waren de Ieren niet Katholiek, wij kre gen in de bladen, die er nu het zwijgen toe doen, dagelijks ellenlange artikelen te lezen, trillende van verontwaardiging over het onrecht, dat niet spoedig genoeg kan hersteld worden. V. W. In België wordt het met de werksta kingen eer erger dan beter, in het bekken van Charleroi vooral, en de spanning neemt er steeds toe, zoodat de staking weldra al gemeen zal wezen. De uitgebreide maatre gelen van voorzorg evenwel, door de Re geering genomen, maken het niet twijfel achtig aan wie. ingeval van botsing, de zege zal blijven. Te La Croyère heeft een duizendtal werkstakers voor eeue compagnie infanterie, die zich gereed maakte om vau hare wa penen gebruik te maken, de vlucht genomen. Te Maagdenburg zijn 31 personen wegens het overtreden van de Socialis tenwet* veroordeeld tot gevangenisstraffen tusschen twee weken en negen maanden. De overige beschuldigden in dir socialis- tengeding, waaronder ook de Rijksdag afgevaardigde Heine, werden vrijgesproken. In Pruisisch Silezië en Saksen hebben overstroomingen, door eene wolkbreuk ver oorzaakt, groote schade aangericht. Het geheele Neissedal staat onder water. Op vele plaatsen is het spoorwegverkeer ge stremd. Een aantal meuschenlevens moeten er verloren zijn gegaan. Te Dittersbach is de predikant met zijne kinderen en dienst bode verdronken, bij eene poging tot het redden van noodlijdenden, en ook in den omtrek van Zittau kwamen vele men- schen om het leven. GEMENGDE BERICHTEN. Te Milaan is een orgel tentoon gesteld geheelvan papier vervaardigd. Eene Duitscke firma heeft reeds 50,000 lire geboden voor het monopolis. Jacobus K r ij g e r van N a a 1 d w ij k heeft ook dit jaar het genoegen gehad, het eerste mandje nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z Al. den Koning en H. M. de Koningin te mogen aanbieden. Wij vernemen uit Naald wijk, dat het nu reeds de 29e maal is, dat de bouwman Krijger die vlugge bezending naar het Hof deed. Ter eere van een jong getrouwd paar heeft zich Zondag te Vechel iemand een duim afgeschoten! Te Zandvoort wordt den 29 dezer, nabij de plek waar vroeger bet «Heidelberger Vat" gevestigd was, een nieuw koffiehuis geopend, Germania genaamd. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 21 Mei. In de laatste weken werden nabij deze gemeente voortdurend de portierraampjes van voorbijrijdende spoortreinen aan de Brouwersvaart met steenen ingeworpen, o. a. nog laatstleden Woensdag in trein No. 12. De politie heeft thans den dader daarvan opgespoord; het is een tienjarige knaap, in die buurt woonachtig. Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht Cornelis Ivooud 29 jaren, werkman, ge boren te Heemstede, die Woensdag-avond een tweejarig zoontje eener vrouw, met wie hij buiten huwelijk leefde, zoodanig heeft geschopt, dat het terstond is be zweken. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den H. JoZKJ. Zondag te 7 en 8 uur de gelezens HH. Missen met de Onderrichting, te 10 uur do Hoogmis met Preek: te 2 uur de Catechismus, te 3 uur het Rozenhoedje met de Litanie, te 6 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria, met Preek. In de week eiken middag te 3 uur het Rozenhoedje. Gedurende deze maand alle avonden in de week, uitgenomen Zaterdag, te half 8 Lof en Oefening van de Meimaand. Zaterdag-morgen te half 8 wijding van de Doopvont en gezongen H. Mis; 's avonds te 6 uur het Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van den H.Antonius vanPudua. Zondag te half 6, 7 en half 9 uur de HII. Missen met Onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 4 uur de Vespers. Dinsdag te 8 uur de gezongen II. Mis ter eere vau St. Antonius, 'te 6 uur het Lof. Woensdag-avond te 7 uur Vergadering voor de leden der Derde Orde. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis, te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouio. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, te 3 uur de Vespers, te half 5 Congrega tie der H. Familie, te 7 uur lof en Pre dikatie. Zaterdag te 7 uur de wijding der Doop vont. De Oefeningen der maand Mei des avonds te 7 uur. In de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 21e WEEK VAN HET JAAR 1887. MEI, (Bloeimaand, 31 dagen). loegeivijd aan de vereering der H. Maagd. 22. Zoudag. Exaudi. 6e Zondag na Pasclien. Jaarfeest van de Kerkwijding der Kathedraal vau het Bisdom van Haarlem. H. Paulinus, Biss. en Bel. Evang. De geest van waarheid zal u alle waarheid leer en. 23. Maandag. H. Desiderins, Biss. en Mart. f 612. 24. Dinsdag. O. L. V. Hulp der Christenen. 25. Woensdag. H. Gregorius VII, Paus en Bel. 26. Donderdag. H. Philippus Nerius, Bel. f 1598. 27. Vrijdag. H. Maria Magdalena de Pazzi, Maagd, f 1607. 28. Zaterdag. Vigilie. Vastendag. H.Augus- tinus van Cantuaria, Biss. en Bel., f 7e eeuw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6