B 11\ i\E\LA X I). GEMENGDE ERI CHTEN. Na Freycinet's weigering om een Mi nisterie samen te stellen, heeft de President der Fransche Republiek aan Rouvier op gedragen te trachteu uit de bestauddeelen der begrootiugs-commissie, welke, gelijk men weet, het Ministerie Goblet deed val len, een Kabinet te vormen. Rouvier aan vaardde deze opdracht, maar men gelooft niet dat hij slagen zal, en in gematigde kringen hoopt men nog steeds, dat Frey- cinet ten slotte op zijue weigering zal te rugkomen. Voor een radicaal Miuisterie- Clémeuceau acht men het nog niet ver genoeg gekomen. Naar De Standard, verneemt, zal de Regeering eerlang bij het Parlement het voorstel indienen om den titel der Kouingiu te veranderen in dien van Koningin van Groot-Brittanuië en Ierland en zijne Kolo niën en onderhoorighedeu. De eerw. Pater Keiler, de Iersche Pries ter, die te Kilmainhorn was gevangeu ge zet, omdat hij weigerde in eeu proces tegen insolvente pachters als getuige op te tre den, is Zaterdag weer op vrije voeten ge steld. Zijne inhechtenisneming was onwettig. Met gejuich werd de Priester bij zijne in- vrijheidsstelling ontvangen. Tusschen Engeland en de Porte is thans eindelijk de overeenkomst gesloten betref- feude de Egyptische aangelegenheden. Zij werd eergisteren te Coustautinopel oudertee- kend, voor Engeland door Sir Drummond Wolff, die de langdurige onderhandelingen heeft geleid. Na eeue korte allocutie heeft Z. H. de Paus in het geheim Consistorie van eergisteren Mgr. Pallotti, Auditor der Apos tolische Kamer, en den Eerw. Pater Bausa der Predikheeren, Meester der H. Aposto lische paleizen tot Kardinaal verheven. Ver volgens heeft Z. H. twaalf Bisschoppen gepreconiseerd, waaronder Mgr. Galimberti, den nieuwen Nuntius te Ween, met den titel Aartsbisschop van Nicea. Een der meest betreurenswaardige gevolgen van de omwenteling, die het eiude der vorige eeuw kenmerkte, zegt De Tijd, was de dwaze inbeelding, dat men nu eindelijk den steen der wijzen had gevonden; eeue inbeelding, die de helden der revolutie, zoowel buiten als in Frank rijk, er toe bracht om zich geen werk als meer urgent voor te stellen dan het afbreken van het geen tot dusver in mindere ot meerdere mate als levenswet en levensvorm der samenleving hud gegolden. Die inbeelding heeft lang geduurd en is ook nog op dit oogenblik ver van geweken. Zij deed haren invloed gevoelen niet alleen in het kamp onzer tegenstanders, waar zij onbeperkt den schepter zwaaide, maar zelfs in de rijen onzer medestrijoers wekte de suffisance, waarmede zij optrad, eenig ontzag en deed het vermoeden rij zen, aat er toch wel iets waar kon zijn van het geen zoo voornaam werd gepredikt; zij deed den wenach ontstaan, dat er iels op mocht gevonden worden om de oude leer der Kerk met de be ginselen van het moderne recht te vetzoenen. Maar zelf3 do voorstanders der beginselen van 1789 staan niet meer zoo onwankelbaar vast in hun geloof aan de voortreffelijkheid dier begin selen. Wat vóór eenige jaren nog als axioma gold, mag nu reeds worden betwijfeld; men is neergedaald van d«n Oiymp en toont eenige neiging om als gewone menschenkinderen met de overige aardbewoners om te gaan, die nog zoo kort geleden als „duisterlingen" en „dom pers" met eeu of ander scheldwoord werden af gewezen. Men gaat nog verder; men komt tot het besef, dat men uit overijling en hartstocht zich overdrijvingen liet ten laste komen op het oogenblik der zegepraal. Het is inderdaad merkwaardig, wanneer men zoowel professor De Laveleye als professor Ad. Prins volgenderwijza zicb hoort uitspreken: „Men neemt niet zonder bezorgdheid bet verschijnsel waar, dat de parlementaire regeeringsvorm hoe langer zoo slechter werkt, Zelfs in het land waar hij zijn oorsprong vond, naarmate het kiesrecht aan meer staatsburgers wordt toegedeeld." De Tijd stemt met Prins overeen: De parle mentaire regeeringsvorm, gelijk bij thans bestaat, is geen waarborg voor een tichtig Staatsbestuur. Hij verwezeulijkt,allerminst op d-jwijze waarop hij thans wordt toegepast, het denkbeeld: door medewer king van alle factoren in den Staat en in de samenleving de hoogste en beste uitkomsten te bereikeu. Want in plaats van voor deu absoluten wil van den Souverein, buigt nu bet „gezond verstand" van het individu voor de tirannie van het belang der partij. Waar blijft het vet schil? Maar men had het platteland, de kleine en rle groote steden en de arbeidersklassen, die in het geheel niet vertegenwoordigd zijn, tenzij door de meergegoeden: eene vertegenwoordiging, waar mede zij niet altoos gediend zijn, Deze heeft men nu pogen te vervangen door zg. algemeen stemrecht. Een maatregel wederom; die alleen ten gevolge gehad heeft, dat het despotisme van de menigte in de plaats kwam van den politieleen invloed der bezittende Tclassen, en dat daardoor het gezag aan alle wisselvalligheden van het grillige toeval werd prijsgegeveu. Men heeft vergeten, dat „waar de georgani seerde menigte eene kracht uitmaakt, een gedesor ganiseerde menigte een gewillig deeg is, dat zich kneden laat onder de vingers van iederen in trigant of gelukzoeker, die zich aanoiedt." Ons Noorden treedt op ter verdediging van den parlementairen regeeringsvorm, met eeu be roep op de encycliek van Paus Leo X1ÏI, die ver klaarde, dat het recht van gebieden aan geeu bizonderen vorm van bestuur is gebonden. Niet in den Staatsvorm liggen de kracht en de kwaal; de godsdienst in den Slaat, dat alleen is het waarnaar men moet streven. „Ouder den zegen van den Godsdienst zal in den parlementairen Staat eik lid medewerken tot het welzijn van dien Staat, terwijl onder den invloed van alle den Godsdienst vijandige secten geen enkele regeeringsvorm, zelfs niet het tiran- niekst despotisme, bij machte zal zijn zich te doen gelden en staande te houden," Tot den Noord-Hollandschen Bond van R. K. kiesvereenigingen, zijn toegetreden die van Amsterdam, Alkmaar en Hilversum, terwijl die van Haarlem, Nisuwer-Amstel en Haarlemme.r- meer zich bij den Zuid-Noord-Holl. Boud heb ben aangesloten. Volgens een Haagsch correspondent der Midd. Ct. moet de Minister Van den Bergh tot herstel v.in gezondheid roer geruim en tijd naar eene badplaats en zal hij daarom zijne porte feuille neerleggen. Het D. v. Z. H. wij It gisteren een hoofd artikel aan het voorstel van Dr. Schaepman tot herziening van Hoofdstuk X der Groudwet en komt daarin tot de slotsom, dat het blad met de hoofdgedachte des voorstellers de warmste sympathie gevoelt. Toch heeft het er ook eene gewichtige bedenking tegen. Het D. v. Z. H. wenscht namelijk het staatsexamen, ook voor de onderwijzers van de vrije school, te behouden. „De overlegging van eene akte van bekwaam heid, uitgereikt door niet-officiëele examen-oom- missiëe zal meent het blad niet in 'oe- teekeuis gelijk staan met de akte van bekwaam heid, door de Staats-commissiëu verleend. De mogelijkheid zelfs, dat zal kunnen worden be weerd door de tegenstanders van 't bizondsr onderwijs dat het peil van het vrije onder wijs lager is of werd dan dat van het Staats onderwijs, moet worden vermeden. Ook 't bi zonder onderwijs moet, alleen reeds ter wille van ziju prestige, door den luister der wetenschap blijven omgeven." Z. Exc. Mgr. F. Spolverini, tot dusverre Pauselijk Internuntius te 's Gravenhage, zal wel- dia voorgoed ons land Verlaten om tot de Aarts bisschoppelijke waardigheid verheven te worden en dan Z. H. Paus Leo XIII hij Z. M. den Keizer van Brazilië te gaan vertegenwoordigen. De Tweede Kamer heeft gisteren het debat voortgezet over het Hoofdstuk Defensie der Groudwet en wel over het artikel, bepalende, dat tot bescherming van de belangen van den Staat eene zte- en landmacht is, bestaande uit vrijwilligers en dienstplichtigen, en dat de wet den verplichten krijgsdienst regelt. Het Regeerings-nrtikel is aangenomen. Amsterdam, 23 Mei. Heden werd ten Raad- huize aaubastetd: Het voortzetten der werk'en tot het maken van eene petroleumhaven in den Amsterdammer polder. Minste inschrijver de heer O. P. J. Beccari te Haariem, voor f 172,500. Iemand te Metz, die een ander een oorveeg had gegeven, is deswege tot eene schadevergoeding van 1000 Mark veroordeeld. Eene dienstmaagd bood dezer dagen haar dienst bij eene mevrouw aan, eu toen deze haar vroeg, wat de reden was, waarom zij de vorige betrekking verlaten had, antwoordde zij: „Ja ziet u, mevrouw, mijn» handen staan goed; dat kunt u eige3 gaan vragen, maar de jeffrou-v vond mij brutaal omdat ik had gezegd, dat ik bepaald ztvnk op miju oogeu werd, daar ik de boter op mijn brood uiet meer kon zien. O, dat menach was zoo zuinig, moet u weten want om nu maar boter te sparen, legde zij «r eeu plakje komijiienkaas op, eu toen ik haar ten slotte mededeelde, dat mjjne oogeu beterden, daar ik thans de boter door de kaas been kon zien, toen had ik in den appel gebeten en kou ik ophoepelen. Hoe vindt u nu zoo iets?" Me vrouw kon niet direct besluiten. Zij zou er eens over nadenken. Eene vrouw uit eene Nijmeegsche achterbuurt trok het gewaad eeuer boerin uit Wjjchen aan, vulde hare urand met margarine- vet, begaf zich ter markt, ging onder de boter- boerinueu zitten en verkocht haar vet tegen den prijs van boter. Voor dat sameustel van bedrie glijke kunstgrepen is zij nu door den kanton rechter tot f 10 boete of 3 dagen gevangenis straf veroordeeld. Zestien jaren geleden kreeg ze kere B. Bloem, destijds dienstknecht bij den heer P. Ter Cock te Hamdijk, Nieuwejchans, bij het gebruik van het midoagmaal eeu scherp voor werp in de keel en verder in de maag. De man scheen er niet den minsten last van te hebben eu was het scherpe voorwerp bijna geheel ver geten, toen hij voor een vijftal jaren begon te sukkelen. Geneeskundige hulp baatte niet, eene optralie in het ziekenhuis te G/oningen even min. Wel was de lijder herstellende, enkele kee- reu naar 't scheen weder geheel beter, doch dan begon weder de oude kwaal. In deu laatsten tijd begou het deu patiënt beneden aan de rech te: rijde te zweren, waaruit eindelijk eeu gewone speld, uitwendig geheel verroest, te vooischijn kwam. De reis, die deze speld in 16 jaren door het menschelijk lichaam heeft gemaakt, heeft uiet alleen veel pijn, doch ook geld gekost. Ofschoon de woud, door dezen doortocht ver oorzaakt, nog niet is genezen, is de man nu zeer welvarende, Inde uniform der postboden is weder eene wijziging gebracht, die, hoe klein ook, toch direct in het oog valt. De niderhangende klep van de groote pet is nl. vervangen door eene horizontale klep, waardoor de drager den indruk maakt alsof li ij iets aan de oogeu man keert. 't was misschien geen kwaad model voor oude visschers. D e West fat. Msrkur meldt, dat in le- ker dorp, op de grenzen van Baden en Beieren, een koopman een nieuw huis had laten houwen. Bij de aflevering ontstond er twist tusschen hem eu den aannemer over de quaiiteit der dakpan nen en moest laatstgenoemde die door and re van beter gehalte doen vervangen. Dit gemhiedde, de afrekening volgde eu men waande dat alles in orde was. Na de jongste regenbuien bleek echter, dat de nieuwe panne» van tweederlei kleur waren en dat zij zoodanig waren gelegd, dat de donkere zeer duidelijk het woord „spitsboef" vormden. Da koopman heeft nu den aaanemer, die verklaart van uie'ts te weten, wegens belee- diging voor het gerecht gedaagd. De heer P. Van RijnteNijmegen zal met zij» stoomrijtuig Noviomagum" eenige der voornaamste plaatsen in ons land en in het buitenland bezoeken, om daarmede proeven af te leggen. Het rijtuig heeft een gewicht van ongeveer 1000 kilo's. Rozengeur. Spoedig is de t ij d w a e r daar, dat men rozeu heeft, dikwijls te veel opeens er, men vindt het dan jammer, dat de bloemen om haar kosteüjken geur niet bewaard kunnen worde». De bloemen ka» men niet in haar geheel beware», haar geur echter wel. Men neemt daartoe eeue flesch, die men luchtdicht ka» sluiten en legt op den bodem eene laag rozenbladeren van bloemen, die niet geheel zijn uitgebloeid en dus den geur nog iu al zijue frischheid hebben. Op deze laag legt me» eeue tweede eu gaat zoo voort tot de flesch geheel is gevuld. Alsdan sluit men de flesch luchtdicht en zet haar op eeue uiet warme, droge plaats. Brengt men nu later, in den winter bijv., du fLscb in de kamer en ver wijdert menden stop, dan zal het geheele ver trek met de» heerlijksteu rozengeur worden gevuld en den onirigevvijde eene aangenamen verrassing bezorgen. Op het gebied der reclame is nog lang uiet bet laatste woord gesproken. Zoo werden verleden week Vrijdag en Zaterdag in bet Noordeu van Berlijn 30000 zakdoeken gratis uitgereikt, waarop de naam eerrer firma (eeue nieuwe hypotheekbank) gedrukt staat. Sommige arbeiders, die juist van de karwei waren gekomen en verschillende straten door moesten, kwamen met een half doziju nieuwe zakdoeken tehuis. De nieuwste t o e p a s s i n g v a n het denkbeeld, dat aan de bekende automatische toestellen ten grondslag ligt, vonden wij (zrgt de Fabrieksbode) dezer dagen te Parijs. Op ver schillende plaatsen van deu openbaren weg staan dergelijke toestellen, die voor 5 cent een kaartje afgeven, dat de polis is der verzekering-maat schappij tegen ongelukken l'Tndustrielle. Het kaartje is geldig tot den volgenden dag 12 uur en geeft recht op eene uitkeering, walmeer men binnen dat tijdsverloop iu of buitenshuis, te paard of te voet, iu rijtuig of spoortrein, op de jacht of op de waudeling eeu ongeluk krijgt. Bij dood, verlies van beide oogeu of twee lichanmsdeelen betaalt de Maatschappij duizend gulden, bij verlies van een been, eeu arm of eene hand ƒ500, hij verlies van eeu oog, een of meer vingers ƒ250 en bij tijdelijke ongeschikt heid tot werken j 1 per dag gedurende hoog stens 90 dagen. Een dagbladredacteur heeft in ziju blad het doodbericht opgenomen van iemand, die den volgei den dag hij hem op 't kantoor komt en hem woedend verzoekt dit bericht in bet eerstvolgend nummer tegen te spreken. „Ja, mijnheer", is het antwoord va» deu ridacteur, „ik houd er niet va» deu eenen dag te verbeteren, wat ik den vorigen dag in mijne krant heb op genomen, dat benadeelt den naam van het blad; gaarne ben ik evenwel bereid u nog iu het van daag verschijnende nummer ouder de geboortebe- richten op te nemen." De overtocht over den Atlantischen Oceaan in vier dagen. De „Arrow Steamship and Shipbuilding Company" te New-York houwt thans, naar eeu nieuw systeem, eene pakketboot, die eene gemiddelde snelheid zal hebben van 22 knoopen, cn wel door middel van machines, die eene beweegkracht zullen hebben van 22,986 paarden. Het schip, de Pocahontas, zal zij» 164 m. 16 lang en 12 m. 16 breed en zal eene waterverplaatsing hebben van 7 m. 75. Het zal gebouwd worden van ijzer en staal en in 1060 compartimenten verdeeld, waarvan 500 beneden de waterlijn. Door 20 ketels zal de stoom wor den voortgebracht. De boot zal de reis van New- York naar Liverpool in 4 degen of minder nog kunnen afleggen, maar geen vrachtgoederen aan boord nemen dan die van de post. Voor eenigen tijd werd een jonk- man te Berlijn, die eene persoonlijke tentoonstel- lingskaart van een vriend had gebruikt, wegens „bedrog" tot eene geldboete van 10 Mark ver oordeeld. Toen bij nu onlangs als Einjdhriger zijn dienstplicht wilde vervullen, werd hem mede gedeeld, dat hij, wegens het bovengenoemde vonnis, het voordeel van den één-jarigen dienst had verbeurd, en drie jaren moest dienen. Eene harde straf. De door de broederschap d e „H e i- lige Familie" ingezamelde bijdragen voor een feestgeschenk aan Z. H. den Paus, ter gelegen heid van diens gouden Jubilé, beloopeu thans eene som van f 3853,60. Eene hooggeplaatste dame te Vreeswijk, die jaren lang aldaar de voornaamste toongeefster was, verkeert reeds vele weken in een bewusteloozen toestand. Wegens hoogen ouder- derdom leed zij bovendien reeds aan vetvai van krachten. Daar zij eene openbare betrekking be kleedt, op welker stipte vervulling de geheele gemeente prijs stelt, heeft het bestuur dier plaats ontaugs een ervaren geneesheer hij haar geroepen. Deze ziet slechts kans om door eene moeilijke en kostbare operatie haar leven te rekken. Dewijl zij wellicht hare betrekking nooit meer naar eisch kan vervuiler), is het te hopen, dat in hare plaats een bescheiden opvolgster met geregelden levensloop zoo spoedig mogelijk zal benoemd worden. Dj zieks dame is de dorpsklok. Als eene bizouderheid wordt me- degedeeld, dat ouder da nieuw ingedeelde mili ciens vau dit jaar zich een parsoou bevindt met zes teenen aan eiken voet. Niettegenstaande deze „abnormaliteit" is de persoon in qnaestie geschikt bevonden om Kouitig eu vaderland te dienen. Tusschen de Leipzigerstraat en Unter den Lind n te Berlijn rij it thans een kof fiehuis op en neer. Bier noch sterke drank mag tr vertapt worden; toch heeft de ondernemer het druk. Men kan zoo instappen, is tegen wind en weer beschut en vindt op tafel toebereide broodjes, eieren, kaas, rollmöpse, eu andere eetwaren, alle maal onder glazen stolpen. Kistjes met allerhande soort sigaren, wijnen, enz. zijn te verkrijgen. Zoodra man het bestelde gebruikt heeft, stapt men weer uit en is meteen, zoo goed als met een tram, eeu eind weegs gevorderd. In Friesland is de boterprijs ge daald tot 25 cents dc 5 ons. Naar het U. D. verneemt, worden er fua verkregen vergunning van deu Minister van waterstaat) in loco opmeliugen eu waterpas singen gedaan voor den aanleg van een locaal- spoorweg, die Leiden, in zooveel mog lijk rechte lijn, met Hilversum beoogt te verbinden. Mocht rleze lijn tot stand komen, dan zal daardoor eene zeer welvarende stieek van ons land bij het groote spoorwegnet worden aangesloten, terwijl eene snellere gemeenschap zal worden verkregen van onze residentie en onze voornaamste zeebad plaatsen met onze Noordelijke provinciën en met Noord-Duitschland. Volgens de Gazette, zal weldra eene telephoouverbiuding tusschen Amsterdam en Brussel et), tusschen Amsterdam eu Parijs over Brussel tot staud worden gebracht. Voor het vermaarde renpaard Bindigo is door den Parijschen bookmaker Wil liam Wright eeu som van 20.000 (ƒ240.000) geboden. Dit moet het hoogste bod zijn, dat nog ooit op een paard werd gedaan. Men weet nog uiet of de eigenaar, H. F. Barclay, het aan neemt. De leeftijd als adres. Madame De Mont- golfier, are iu den laatsten tijd der regeering van Koning Louis Philippe iu Paiijs stierf, had den ouderdom van 111 jaar bereikt. Eiken ochtend was zij gewoon eeue waudeling iu den tuin van het Luxemburg te doen. Op zekeren ochtend, terwijl zij daar op eene bank zat, gevoelde zij zich wonderlijk in 't hoofd eu verloor haar denk vermogen. Zij stond op, om naar huis te gaan, maar bespeurde, üat zij niet alleen vergeten was waar zij woonde, maar dat zij haar eigen naam ook niet meer wist. Zij riep een heer aau, die voorbij kwam. „Wilt gij zoo goed zijn mij naar huis te brengen, mijnheer?" De voorbijganger bood haar ziju arm aan. „Waar woout gij, mevrouw?" vroeg bij. „Ik weet mij de straat en het nummer niet te herinneren", autwoordde zij, en wat erger is, ik kan mij uiet herinneren hoe ik heet. Maar misschien begrijpt gij beter boe ik in deze ver legenheid gekomen ben, als ik u zeg, dat ik 111 jaar beu", „Honderd elf jaar?" riep bij uit. „Dan moet gij Manama De Moutgolfier zijn, die iu No. 17, Rue u'Enfer, woont." Juist, mijnbeer, die ben ik!" zeida de oude dame iu verrukking. Hij had ontdekt wie zij was. Zij werd naar baar buis gebracht eu twee dagen later ontsliep zij zacbt en kalm. De voorzitter der Commissie van inspectie aan de Kon. Militaire Academie heeft deze week eene proef geuomen om zich te over tuigen in hoeveel tijd,bij het ontstaan van brand,het Academie-gebouw ontruimd zou ziju eu de aanwe zige spuiten water zouden geven. Terwijl alle lessen in vollen gang waren, gelastte hij brand alarm te doen slaan, ten gevolge waarvan ruim tien minuten later de eerste spuit water gaf eu vijftien minuten na het alarm alle cadets op het buitenplein aangetreden stonden, en alle spuiten volop water gaven. Neusbloeding. Bij aanhoudende neus- bloeding moeten de neusgaten uiet van achteren dichtgestopt worden voordat er eene poging ge- daun is om de bloeding tegen te houden door den neus zoo vast tusschen den duim te ki ij pen, dat er bij het ademhalen geene lucht door de holte kan komen. Als dit eenvoudig middel maar volge houden wordt, zal het in vele gevallen het bloeden stuiten. De neusbloeding houdt aau omdat het stolsel, dat zich bij de breuk iu bet bloedvat zet, verplaatst wordt door de lucht, die krachtig door de holte wordt opgehaald bij de poging van den patiënt om de neusgaten van bloed te ledigen. Als die lucht belet wordt door de bolte te dringen, zet bet stolsel zich vast en de neusbloeding houdtop. V olgens den 100-j arigen almanak waaronder in den mond van het volk de weer- verschijnseleu worden verstaan, welke zich juist in 100-jarige tijdperioden herhalen, is in het jaar 1887 eeu natte romer te verwachten. Volgens eene overlevering vau 1587 begon het met begin der maand Juni te regenen, hetwelk zoolang aanhield, dat de oogst geheel mislukte en de prijs van een schepel tarwe tot 4 daalders en der rogge tot 3 daalders steeg. Iu 1687 Zette Mei zich in met aanhoudende regens, die zich iu korte tusschenruimteu herhaalden en aau de zomervruchten veel «chade veroorzaakten. Het jaar 1787 kenmerkte zich door zvvare onwiders en hoog water. „IJ s en weer dienende" zal zegt men, den 15u Juni het badseizoen te Scheveniogeu worden geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2