NIEUWE flo. 1116 Donderdag 9 Juni 1887. 12de Jaargang. De offers van den cultuur strijd. BUITENLAND. ii. De Missie. HllRlEMSCHE C0M1IT ABOIWBMBirTSPaiJS Per 3 maanden voor HaarlemT 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,— Voor het Buitenland 1,50 Afz onderljjke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUBE ATT: St. Jansstraat Haarlem y pi 11 Kir AGITE MA TTOTf AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels .30 Gents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en V r ij d a g- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers-, K UPPERS L A U R E Y. Tot gevangenisstraffen werden ook tal- looze leeken uit bjjua elke parochie ver oordeeld, nu eens ter zake van verzet tegen de onzalige Meiwetten, of wegens het wei geren om als getuigen tegen beschuldigde Priesters op te treden, dan weder omdat zij hunne rechten lieten gelden, die door de gerechtshoven als ongeldig werden ver klaard. Wij herinneren slechts aan het kerkbestuur van de zwaar beproefde pa rochie te Kosten in de provincie Posen, welks leden tot gevangenisstraf van vele maanden werden veroordeeld, omdat zij het door den »Staatspastoor« Brenk ge sloten kerkhof weder hadden doen openen. Haud aan hand met de gevangenisstraf fen gingen kolossale geldstraffen, die door de rechtbanken of door andere overheids personen werden opgelegd, of die het ge volg waren van het ontslaan der Geeste lijken uit hun ambt. Het aantal katholieke Priesters, die door de gerechtshoven met geldboeten werden gestraft, bedraagt ruim 2000. Van het zeer aanzienlijk bedrag de zer geldstraffen verkrijgt men een begrip, als men nagaat, dat de gerechtshoven in den aauvang van den cultuurstrijd iu den regel de hoogste boete oplegden. Zoo is het gebeurd, dut sommige Bisschoppen tot eeue boete van meer dan 50,000 Rijks mark werden veroordeeld. In de eerste vier maanden van het jaar 1875 veroordeelden de gerechtshoven verschillende personen tot een bedrag van 27,843 Mark resp. tot daarmee gelijkstaande gevangenisstraffen. De Aartsbisschop van Keulen o. a. werd tot het betalen van 29,500 Thaler boete veroordeeld. Even kolossaal waren de geldstraffen, welke de katholieke nieuwsbladen onder gingen. Niet zelden gebeurde het, dat twee a drie redacteurs van eenzelfde dagblad te gelijkertijd iu de gevangenis zaten. Zoo werd bij voorbeeld de verantwoordelijke re dacteur van de >Germania,z de Priester Kosiolek, binnen enkele weken tot eenige duizenden Mark boete en tot driejaren en tien maanden gevangenisstraf veroordeeld. Natuurlpk moesten de gearresteerde redac teuren niet alleen onderhouden, maar ook in hunne plaats andere werkkrachten aangesteld worden, hetgeen ongetwijfeld van de uitge vers der betrokken katholieke nieuwsbladen zware geldoffers eischte. Behalve van de vonnissen der geldboe ten, die door de gerechtshoven werden uit gesproken, moeten wij ook nog melding maken van de geldstraffen, welke aan Priesters en leeken door andere autoritei ten werden opgelegd. Zoo werden meer dan 200 Pastoors van het Aartsbisdom Gnesen- Posen, die weigerden om met den konink lijken Commissaris over het beheer van het bisschoppelijk vermogen te correspondeeren, tot eene geldstraf van 100 en meer Mark FE U ILL E T O N. 10.) (Vervolg.) In de kerk was het, in weerwil der raen- sclienmnsea, doodstil; Er heerschle eene donkore schemering; op het altaar brandden de kaarsen en verlichtten het beeld der smartvolle Moeder Gods op eene eigenaardige wijze. De stilte, de plechtige houding, de schemering, dat alles maakte een diepen indruk op het gemoed van den Ginster- boer, en het doel waarmede hij hierheen geko men was, scheen hem onedel toe; hij schaamde zich thans, dat hij als een spion met verraderlijke oogmerken naar was binnengeslopen. En toen nu plotseling het schoone kerkelijke smeeklied Mise rere" aangeheven werd, toen ontroerde het koude hart van den diepgevallene. Als een gezang uit ver vlogen tijden klonken de tonen in zijn oor; hij zag zich weder als kind aan de hand zijner vrome moeder; toen was hij toch gelukkiger, dan thans. Hij had zoolang geene kerk meer bezocht, zelfs veroordeeld. Deze boeten bedroegen tot 1876 de som van 117,415 Mark. Gelijke straffen beliepen vereenigingen of onder- teekenaars vau adressen. Zoo veroordeelde het gerechtshof van Munster den 20 Juli 1874 een aantal adellijke dames, wegens een adres aan den Bisschop, ieder tot 100 a 200 Thaler boeten, subsidiair tot 3 a 6 weken gevangénisstraf. Intusschen waren deze geldstraffen slechts een gedeelte van de raateriëele cultuur strijd-offers, welke het katholieke Duitsch- land had te brengen, Wat al materiëele schade is er geleden zoowel door den Staat als door de gemeenten als een gevolg van de opheffing van kloosters en andere in stellingen van religieuzen en liefdadigen aard! Volgeus de opgaaf van den helaas! te vroeg ontslapen redacteur Bongarts in zijn werk: »Wat kost de cultuurstrijd het Pruisische volk« werden in Pruisen 481 kloosters en andere religieuze iustellingen met eene bevolking van 1181 mannelijke en 2776 vrouwelijke leden opgeheven. Door 40 opgeheven kloosters werden bestuurd: 134 bewaarscholen met ruim 10,000 kin deren; 730 lagere scholen met 54,000 leer lingen; 150 weeshuizen met 7260 verpleeg den; 63 industriescholen met 22,000 scho lieren; 72 hoogere burgerscholen voor meis jes met 6800 leerlingen; 61 kostscholen met 3250 leerlingen en 15 kweekscholen voor onderwijzeressen met 540 leerlingen. Tengevolge van de opheffing dezer iuric.h- tiugen moesten 228 gemeenten jaarlijks 962,070 Mark meer uitgeven voor de kosten van het onderwijs. Het verlies, dat de ge meenten ondergingen, nu de kloosters op hielden ter plaatse waar zij gevestigd waren inkoopen te doen, kan met recht geschat worden op een bedrag van 2,695,600 Mark. Welke sommen de gemeenten in de armen kassen jaarlijks hadden te storten, zulks kan niet met juistheid worden gemeld. Daarbij kwamen nu nog de onkosten, die de Staat als een gevolg van den cul- tuurstijd moest overnemen, Voor het school toezicht jaarlijks ruim 1,500,000 Mark, voor de exaraeu-eoinmissiëu 11,940 Mark, voor het kerkelijk gerechtshof »z. g.36,000 Mark, voor verschillende beambten 500,000, voor het oud-katholieke bisdom 48,000 Mark, voor verschillende ambtenaren ter beschikking gesteld vau den cultuurstrijd- Minister Falk 404,455 Mark. De gezamen lijke financiëele offers berekent diensvolgenB Dr. Majunke in zijne Geschiedenis van den cultuurstrijd volgeuder wjjze: I. Straf- en proceskosten, onkosten voor nieuwe kerken ten behoeve van de oud-katholie ken en uitgaveu voor verweesde parochiën 1,000,000 Mark. II. Onderhoud der ge vangen of geheime Priesters 1,200,000 Mark. Deze beide posten moesten door de Katholieken alleen jaarlijks worden opge bracht. Daarbij komen nog III. de 6 mil- lioen, welke de Staat en de gemeenten als een gevolg van een veranderden toestand moesten opbrengen, zoodat de cultuurstrijd jaarlijks eeue som van 8,200,000 heeft kon hij zich den dag niet meer herinneren, waarop hij voor liet laatst voor zijn God had nedergeknield, en nu Btond hij voor de eerste maal weder als een spion en verrader voor Hem als een Judas! Neen, hij zou den Pater bij do Regeering niet aanklagen, maar zich zdven van de waarheid der kwade geruchten overtuigan. Zijn vroeger leven stond voor zijn geest; was hij nu gelukkiger dau toeu hij als eeu vroom en geloovig kiud de kerk bezocht? Moest liij ginds niet dat vrome moedertje benijden, dat een beter loon beschoren was, dau hem. Nu voelde hij, dat hij met zich zeiven niet tevre-, den was, dat hem de ware overtuiging ontbrak, dat er iu i:jn hart eene leemte bestond, die hij met haat en spot tegen eiken godsdienst trachtte te vullen. Doch terugkeeren, dat kon hij niet meer, hij was te ver gekomen, iedereen, d. w. z. geheel Eicheuthal, kende zijne gezindheid en verlichte meeinugen dus, onmogelijk. Het ging niet meer! Daar hoorde de pachter, op eens als uit een sluimer gewekt, de helderklinkende en indruk wekkende stem des Paters: /,Doet boete en be keert ul" Het was dezelfde stem; die dezeu verslonden. In 14 jaren alzoo werd aan het nationale vermogen eene schade van ruim 100 millioeu Mark toegebracht. Bizondere vermelding verdient nog het »Sperrgesetz.<a »Gesperrt« werden jaarlijks ongeveer 2 millioen, gedeeltelijk aan be zoldiging voor katholieke Geestelijken, ge deeltelijk aan toelagen voor Bisschoppen, domkerken enz. Op deze wijze heeft men aan de kathólieke Kerk meer dau 15 mil lioen Mark onthouden, 't Is nu maar te hopen, dat aan een indertijd van gezag hebbende zijde gesproken woord: Dei- katholieke Kerk zal men van de onttrokken en gespaarde gelden geen Pfennig ont houden gestand zal gedaan wordeu. De hier gepubliceerde cijfers spreken, dunkt ons, eeue welsprekende taal. Zij zijn een getuigenis van den offer- vaardigen moed vau de katholieke Geeste lijkheid en van het katholieke volk, maar ook voor de strengheid en de wreedheid van den geliaten cultuurstrijd. Moclit Von Bismarck het oor leeuen aan de taal dezer cjjfers, dau kan hij de zoo even aangehaalde woorden niet intrek ken, maar zal het zijn plicht zijn de ver oorzaakte schade tot den laatsten penning te vergoeden en het geleden onrecht op op consciëntieuze wijze in alle opzichten te herstellen. Daartoe kome het! In den jongsten Frauschen Minister raad, onder voorzitterschap van den heer Grévy gehouden, en waarin de Minister van Oorlog voornamelijk aan het woord schijnt geweest te zijn, moeten hooge woor den zijn gerezen tusschen laatstgenoemde (Generaal Ferron) en den Minister-Presi dent Rouvier. D ize verweet namelijk aan den Generaal, dat hij in een particulier onderhoud, maar hetwelk publiek was ge worden, zich hoogst onvoorzichtig had uit gelaten over de wenschelijkheid eeuer ont ruiming van Tonkin. Dit zou door Geueraal Ferron niet zijn ontkend, en hjj zou daarop iu eene uit voerige toelichting van dit zijn denkbeeld zjjn getreden. Hij wees op den gevaarlij- keu toestand van het Franscbe leger aldaar, voortdurend bedreigd eeuerzijds door de cho lera en anderzijds door de stoutmoedige zeeroovers, euz. enz. Wanneer dit alles waar is, heeft dus ook het Kabinet Rouvier in een te veel praleoden Minister van Oorlog ziju enfant terribleeu een bedenkelijk verschijnsel mag het heeten, dat reeds eeu paar dagen na de mededeeling van het Miuisteriëele pro gramma in de Kamer, in den boezem van het Kabiuet over zulke gewichtige punten geschil rijst. Generaal Boulanger, aan wien een com mando was aangeboden, heeft dit gewei gerd en verzocht voorloopig nog eeuigen tijd der beschikking te mogen blijven. Hjj schijnt rust te behoeven. namiddag met hem over het industrie-en machi ne-wezen had gesproken. Hij was er zelfs trotsch op! De Pater verklaarde eerst het doel der Mis sie, dat daarin bestond om da menschen uit het gewone leven, uit hunne lauwheid en on verschilligheid op ewekken, hun een dieper door zicht iu hart en geweten ta verschaffen, en aldus aan de hand dar zelfbekentenis hen op den weg dar verbetering eu dsr eeuwigs zalig heid te brengen. Hij W003 op de tegen woordige teekeneu des tijJs, nu halfgelecrd- h :id het beter meent te weteu, dan zij, die hun voet op vaste grondslagen hebben gezet op den godsdienst en het geloot. Hij toonde aan, dat al de haat en afgskeerdheid, welke men tegen do Jezuïeten-orde koesterde, slack's daar in bestonden, dat de Jezuïeten zich steeds be- ij/erdon do zielen te redden. Guddeloozo ge- gesckriften bedierven het hart en benevelden den geest, en oveial vernam men de meest spot tende taal en redevoeringen d e, evenals brand netels, tusschen da schoolists planten groeien; de wetenschap gaat thans zóó ver, dat zij den mensch met een dier op gelijken rang stelt, ten De Frausche Regeering is gunstig ge zind voor het denkbeeld tot verbinding vau deu Atlautischeu Oceaan met de Mid- dellandsche Zee door een kanaal. Het Bulgaarsah Regentschap is er ten langen leste in geslaagd met de Ldnderbank te Weenen eene leeuing te sluiten van 15 millioeu franks eu tegen 7 percent. Geld, weet men, had de jeugdige Staat meer uoodig dau eeu nieuwen Vorst eu de ver kregen millioeueti zullen de hauden van het Regentschap aanmerkelijk versterkeu. Vau een nieuwen Vorst schijnt voorloo pig nog weinig sprake. Rusland, weet men, antwoordde op de uituoodigiug der Porte om een caudidaat te noemen met eene weigering. Nu een eerste Russische cau didaat, de Prins van Micgrelië, was afge wezen, dus liet Rusland weteu kon men zich moeilijk aan het gevaar eeuer tweede weigering blootstelleu, enz. enz. Sedert echter moet do Porte hij Rusland nieuwe stappeu hebben gedaan, om deze Mogendheid te bewegen haai candidaat te noerneu. Mocht eeuo nieuwe weigering vol gen, dau zal de Porte zelve een caudidaat voorstelleu, die al dadelijk, voorloopig als Rogent, deu troon van het Vorstendom zou beklimmen. Als zoodanig zou veel kaus hebbeu (ook om de goedkeuring, van Ruslaud te ver werven) de bekende Adeko-Pacha, Christen, en een tijd lang Gouverneur van Oost- Rumelië. Eeue nieuwe militaire wet wordt in Oostenrijk voorbereid. De thans vigeereiide wet is in 1879 voor eene periode van 10 jaren aangenomen. Voordat echter het jaar 1889 zal zijn ingetreden, wil men de noodzakelijk geblekeu verbeteriugen aan brengen. De Minister van Biunenlaudsche Za ken der Ver. St. heeft iu de Munt te Phi ladelphia een aantal zoogenaamde vrede- medailles lateu slaan, welke aau Indianen geschonken zulleu wordeu, die hunne starn- genooteu tot de beschaving trachten te bekeeren. Uit Kopenhagen verneemt het Pa- rijsche Agentschap Ilavas, dat aldaar de gevolgen, welke de opening vau een Duitsch Noord-Oostzee-Kauaal voor deu handel eu de scheepvaart vau Denemarken zou kun nen hebben, zeer ernstig wordeu over wogen. Reeds zon het denkbeeld zijn opgewor pen om Kopenhagen tot een vrijhaven te verklaren, teneiude de concurrentie met Hamburg te kunnen volhouden. De Delagaobaai-spoorwegmaatschappjj kondigt aan dat de eerste 15 mijlen van de spoorweglijn gereed zijn, terwijl de ge- heele lijn, tot de Transvaalsche greus, naar het beet, opgeleverd zal kunnen worden tegen de maand October. De Daily News meldt uit Coustantiuopel, dat de Eugelsehe consul te Vau, tusschen Mossoel eu Van door roovers is uitgeplun derd. Het gouden regeerïug-jubilee der Ko einde lism zijn geestelijk ik, zijne ziel te ontrooven; nl het verhevene, vvordt door de apostelen van het materialismo met voeten gelreden, en waar godsdienst faalt en ontbreekt, daar treden onzeddijkheid, ontrouw en geweten loosheid iu de plaats. Waarheen deze uitbreiding van schaamtelooze ideeia leidt, getuigt Frankrijk, dat als in een modderpoel van allerlei ondeug den is verzonken. Des Paters woorden klonken kalm en bedaard, doch vol vuur en klom; hij wist ds harten te treffan, niet door holle phrasen, maar door de macht der redekunde en der overtuiging. In het tweede, gedeelte zijner rede schilderde hij de vorhonding das menschen tot de maat schappij; hij vermaande tot christelijke liefde eu deugd, tot gehoorzaamheid aan den Staat en terwijl hij hot ongeluk der ziel schotste, welko in zonde van God gescheiden leefde, wist hij de toehoorders tevens, door hen te wijzen op de groote genade eu barmhartigheid Gods, weder te boeien. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1